Αποστολέας Θέμα: Seiko MM 300m vs Rolex SubC  (Αναγνώστηκε 64805 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14998
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: Seiko MM 300m vs Rolex SubC
« Απάντηση #40 στις: Σεπτέμβριος 16, 2019, 08:21:40 μμ »
Προσωπικά δε θα έδινα πάνω από 300 ευρώ για Seiko.
Και για μένα δεν τίθεται θέμα σύγκρισης, αλλά το μόνο μου επιχείρημα είναι το γούστο, κανένα άλλο.
Διότι τελικά, μάλλον ισχύει αυτό που λέει ο Γιώργος:

Δεν αμφιβαλλω -αν και δεν ξερω πως μπορει να ισχυει κατι τετοιο- πως οι διαφορες τους μπορει να ειναι απειροελαχιστες σε σημειο που να μη μπορει να διακαιολογησει σε καμια περιπτωση τη διαφορα τιμης.

Ωστόσο, πρέπει να παρατηρήσω ότι η συζήτηση γίνεται χωρίς επιχειρήματα από την πλευρά όσων χλευάζουν τέτοιες συγκρίσεις.
Ανεξάρτητα από το εύρος τιμής, τη στόχευση αγοράς, τις μετοχές κτλ, καθαρά ωρολογιακά πάνω κάτω ισχύουν τα εξής:
1. Τα δυο ρολόγια έχουν παρόμοια τεχνικά χαρακτηριστικά
2. Η R όμως έχει καταφέρει να "χωρέσει" αυτά τα χαρακτηριστικά σε πολύ πιο ανθρώπινες και βολικές διαστάσεις (Το ΜΜ το έχω φορέσει, είναι γκουμούτσι και άβολο σε σχέση με το Sub)
3. Και οι δύο μηχανισμοί είναι τελείως in-house (της ρόλεξ μάλιστα πολύ πιο πρόσφατα)
4. Ο 8L35 κατασκευάζεται σε μεγάλο βαθμό στο χέρι ενώ του Sub όχι
5. Από πλευράς ποιότητας, το μπρασελέ του ΜΜ είναι της πλάκας σε σχέση με της R, ενώ κατά τα άλλα δεν πρέπει να υπάρχουν μεγάλες διαφορές (σημειώνεται ότι το ΜΜ κατασκευάζεται στο εργοστάσιο της Grand Seiko)



Αποσυνδεδεμένος glg

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3065
    • Προφίλ
Απ: Seiko MM 300m vs Rolex SubC
« Απάντηση #41 στις: Σεπτέμβριος 16, 2019, 09:03:50 μμ »
Στο ωρολογιακο χρηματιστήριο η μετοχή της ρόλεξ είναι πολύ ψηλότερα από της σεικο , κι όχι μόνο .
Αλλά χρηματιστήριο είναι αυτό , σήμερα είναι έτσι , αύριο μπορεί να αλλάξει .
Η ρόλεξ έχτισε πολύ προσεκτικά τον μύθο της , ίσως μετά σπο πολλά χρόνια να λέμε το ίδιο και για την σεικο , ποιος ξέρει ...
Στο τελος της ημέρας είναι θέμα γούστου και μόνο , κανεις δεν θα πει σε κανένα πως να ξοδέψει τα χρήματα του .
Πόσοι από τους κατόχους ξέρουν πραγματικά τι σημαίνουν τα τεχνικα χαρακτηριστικά της μιας ή της άλλης μηχανής ; Μόνο όσοι έχουν εμβαθύνει πολύ στο αντικείμενο , ακόμη κι ανάμεσα μας αμφιβάλω .
Πόσοι γνωρίζουν και μπορούν να ξεχωρίσουν  τα φινίρισματα , τις ειδικές τεχνικές μπλα μπλα μπλα ;
Το brand name είναι πάνω σπο όλα και ο μύθος που πουλάει .
Στη σεικο Έφτασα μέχρι mm, και το 001 και το 017 , τα χρησιμοποίηςα ως σκαλοπάτι για ρόλεξ ( αυτά και αρκετά αλλά ακόμα ρολόγια ), δεν μου περάσε στιγμή σπο το μυαλό να κρατήσω mm και να μη πάρω ρόλεξ επειδή έτσι το ένα  , επειδή αλλιώς το άλλο  ...
Αλλά αυτός είμαι εγώ , κάποιος άλλος ίσως να έπραττε αλλιώς .


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: Seiko MM 300m vs Rolex SubC
« Απάντηση #42 στις: Σεπτέμβριος 16, 2019, 09:17:42 μμ »
Ως τέως κάτοχος 16610, 114060 και ΜΜ, πιθανολογώ ότι μπορώ να έχω μία ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ άποψη, έπειτα από κτήση και χρήση και των τριών ρολογιών και όχι απ΄ότι έχω διαβάσει, έχω ακούσει ή έχω ψυχανεμιστεί.

Με λίγα λόγια, ό,τι καταθέσω εδώ είναι ΝΟΜΟΣ.

Συνεχίζω...

Αυτή η σύγκριση είναι άτοπη, καθώς τα δύο ρολόγια δεν έχουν καμία σχέση ως προς το που απευθύνονται.
Ειδικά αν μιλάμε για πενταψήφιο ΕΞΑΨΗΦΙΟ (το καταλάβατε;) SUB, είναι αστείο να συζητάμε για tool-watch. Για τα πενταψήφια το συζητάμε αργότερα.

Πενταψήφια sub ΕΞΑΨΗΦΙΑ (το καταλαβατε;): "βρωμάνε" ποιότητα και κυριλίκι, status, είναι all around του κερατά ΑΛΛΑ κανένας σώφρων άνθρωπος δε θα "σκίσει" ένα diver τέτοιας αξίας.
Εκτός αν μιλάμε για κανέναν πετρελαιά, που κυκλοφορεί με ΑΡ και βάλε και τα sub τα χαρίζει στα ανηψάκια του και στον κηπουρό του, για να κάνει τις δουλειές του κήπου.
Αν ΔΕΝ μιλάμε για τέτοια περίπτωση, ουδείς θα θέσει το πολύτιμο blue chip του σε δύσκολες δοκιμασίες. Ουδείς...

ΜΜ: αυτό από την άλλη είναι όντως γκουμούτσα σε σχέση με το R. Κυρίως όσον αφορά στο ύψος (άρα και το συνολικό όγκο) καθώς με το "μεγάλωμα" της κάσας στα πενταψήφια, παίζει στην κάτοψη το ΜΜ να φαίνεται πιο μαζεμένο από το 114060.
Το θέμα είναι άλλο. Με το που θα πάρεις το ΜΜ και θα το φορέσεις, θέλεις να το βάλεις για κατάδυση, να το έχεις στο ιστιοπλοϊκό, να το φορά στο φουσκωτό, κλπ. κλπ. κλπ. Το ρολόϊ "κραυγάζει" ότι είναι για πραγματικά σκληρή χρήση.

Το είχα γράψει και στο παρελθόν. ΕΑΝ δούλευα σε πλατφόρμα άντλησης πετρελαίου ή ήμουν μέσα στη θάλασσα, το ΜΜ θα ήταν το καθημερινό μου ρολόϊ. Από τη στιγμή που δεν έχω τέτοια καθημερινότητα, το ΜΜ θα ήταν απλά το sport μου ρολόϊ. Το οποίο όμως ΔΕ θα φορούσα στο Μέγαρο Μουσικής ή στο γάμο του πρέσβη, καθώς το γ@μημένο ΔΕ ΧΩΡΑΕΙ κάτω από πουκάμισο. Πως να το κάνουμε. ΔΕ ΧΩΡΑΕΙ λέμε.

Τα καινούργια sub και μόνο από το σουλούπι τους, φαίνονται πλέον πιο "κυριλέ" πιο "μη μου άπτου" πιο dress. Αλλά και αρκετά sport φυσικά, ώστε να μπορείς να τα φοράς συνέχεια.

Πάμε στο ΜΜ πάλι. Το μπρασελέ του (τουλάχιστον αυτού που είχα) είναι η ντροπή της Γιαπωνέζικης εταιρίας. Δεν μπορεί σε αυτό το ρολόϊ να έχεις τέτοιας ποιότητας μπρασελέ. ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ. Τέλος. Αυτό δεν είναι διαπραγματεύσιμο. Ελπίζω ό Ιάπων που "παντρεψε" αυτό το μπρασελέ με αυτό το ρολόϊ να έχει κάνει ήδη χαρακίρι. Αν δεν έχει κάνει ακόμα, να κάνει πάραυτα.

Πάμε τώρα στο πενταψήφιο ΠΕΝΤΑΨΗΦΙΟ (σωστό ήταν αυτό, αλλά για να είστε σίγουροι).
Αυτό ναι. Είναι ένα ρολόϊ πιο κλασικό και από το κλασικό, all around του κερατά επίσης, το οποίο όμως δε σου βγάζει αυτό που σου βγάζει το κεραμικό. Αυτό το "πρόσεχε μη με γρατζουνίσεις" δηλαδή. Και κακά τα ψέματα έχει και πολύ πιο αρμονική κάσα απ΄ότι ο απόγονος του.
ΟΚ το "χωνέψαμε" σα σχήμα και το πενταψήφιο ΕΞΑΨΗΦΙΟ (αυτό έχει την άθλια κάσα σε σχέση με το προηγούμενο), την "ακούσαμε" με την απίστευτη μικρορύθμιση στο μπρασελέ, αλλά το γεγονός παραμένει: Η ΚΑΣΑ ΤΟΥ ΠΕΝΤΑΨΗΦΙΟΥ (σωστό, παραμένει) ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΟΜΟΡΦΗ. Τέλος. Αδιαπραγμάτευτα.

Θέλεις ένα πραγματικό tool watch; Που να ξεφεύγει από το tool watch των 500Ε; Δηλαδή όχι κάποια απλή σειρά της SEIKO ή ένα γ@μ@το G-shock; Καλώς. Πάρε το ΜΜ και ξεμπέρδευε. Και πιές του το αίμα και στείλτο και μία φορά στη δεκαετία για Service στην Ιαπωνία.

Θέλεις ένα πραγματικό, κλασικό all-around που θα το βάλεις και στις διακοπές σου, χωρίς να τρέμει το φυλοκάρδι σου; Πάρε ένα 16610 (ΠΕΝΤΑΨΗΦΙΟ ΔΗΛΑΔΗ) και κλείστο το κεφάλαιο. Αλλά μην περιμένεις ότι θα "ξεχωρίζει" και πουθενά. Το έχει και η κουτσή Μαρία και η κουλή Μαρία και ο κουτσός Μάριος μαζί.

Θέλεις κάτι ποιο μοντερνέ, με τρελό hype, μεταπώληση, μούρη που κατά προτίμηση δε θα το πάρεις στις διακοπές σου στο ερημονήσι; Πάρε ένα πενταψήφιο ΕΞΑΨΗΦΙΟ (χαζοχαρούμενα) και καθάρισες. Αρκεί να μην κοιτάς την ώρα στις 12:00 το μεσημέρι, γιατί δε θα βλέπεις την τύφλα σου.

Αυτά.
Αδιαπραγμάτευτα.


Πάρτε και original φωτογραφικό υλικό, να ησυχάσετε:

ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ SEIKO MM





AYTO EINAI ΕΞΑΨΗΦΙΟ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΣΑ-ΤΗΓΑΝΙ ΚΑΙ ΤΟ ΜΠΡΑΣΕΛΕ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΑΛΛΟ ΡΟΛΟΪ



ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΑΛΙΟ ΑΓΑΠΗΜΕΝΟ ΠΕΝΤΑΨΗΦΙΟ ΠΟΥ ΤΑ ΣΠΑΕΙ





Και πάρτε και το ρολόϊ που είναι "στην μέση" του Rolex και του ΜΜ και έχει καλίμπρα για σεμινάρια:

ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ Ω (omega) και η καλίμπρα του στέλνει τα R για τσάϊ και συμπαθεια. Από ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΠΟ ΑΡΘΡΑ ΚΑΙ ΑΡΘΡΑΚΙΑ ΣΤΟ internet




Είδα τα παλιά μου ρολόγια και συγκινήθηκα. Πάω να κάνω και μπάνιο τώρα...
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 16, 2019, 09:34:49 μμ από exDIVER600 »

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14998
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: Seiko MM 300m vs Rolex SubC
« Απάντηση #43 στις: Σεπτέμβριος 16, 2019, 09:22:34 μμ »
Πας να κανεις μπανιο ετσι κι αλλιως ή επειδη συγκινηθηκες;

Αποσυνδεδεμένος glg

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3065
    • Προφίλ
Απ: Seiko MM 300m vs Rolex SubC
« Απάντηση #44 στις: Σεπτέμβριος 16, 2019, 09:24:03 μμ »
Κάπου μας μπέρδεψες με τα 6 ψηφία και τα 5 ψηφία , μήπως θες να κανεις κάποιες διορθώσεις ;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14998
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: Seiko MM 300m vs Rolex SubC
« Απάντηση #45 στις: Σεπτέμβριος 16, 2019, 09:25:40 μμ »
Χαχαχα
Τα βλεπει ολα πενταψηφια...

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: Seiko MM 300m vs Rolex SubC
« Απάντηση #46 στις: Σεπτέμβριος 16, 2019, 09:27:38 μμ »
Βαριέμαι να κάνω διορθώσεις στα προφανή λάθη.
Άπαντες εδώ μέσα καταλαβαίνουν ότι εννοούσα 5-ψήφια και 6-ψήφια.
Όποιος "κολλήσει" εκεί την πάτησε.
Κάνω μπάνιο τώρα, δεν μπορώ να συνεχίσω η ταμπλέτα μου δεν είναι αδιάβροχη. Και ας είναι και 7-ψήφια.

Edit: άντε να τα διορθώσω γιατί είστε και καραγκιοζάκια.

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14998
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: Seiko MM 300m vs Rolex SubC
« Απάντηση #47 στις: Σεπτέμβριος 16, 2019, 09:29:09 μμ »
Ελπιζω να γραφεις ντυμενος...

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: Seiko MM 300m vs Rolex SubC
« Απάντηση #48 στις: Σεπτέμβριος 16, 2019, 09:37:10 μμ »
Ελπιζω να γραφεις ντυμενος...

Φοράω μόνο το άρωμα μου....

Υ.Γ: αυτό πάλι με το γάλα τι είναι ???

Αποσυνδεδεμένος patsouris

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1952
    • Προφίλ
Απ: Seiko MM 300m vs Rolex SubC
« Απάντηση #49 στις: Σεπτέμβριος 16, 2019, 09:39:08 μμ »
Εγώ δεν είχα συνηθίσει σε τέτοιο τρόπο γραφής τον Άγγελο και μ' άρεσε.

 :D

Απόστολος

Αποσυνδεδεμένος glg

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3065
    • Προφίλ
Απ: Seiko MM 300m vs Rolex SubC
« Απάντηση #50 στις: Σεπτέμβριος 16, 2019, 09:40:08 μμ »
Ελπιζω να γραφεις ντυμενος...


Διαφορετικά λες να χάσει το μέτρημα ;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14998
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: Seiko MM 300m vs Rolex SubC
« Απάντηση #51 στις: Σεπτέμβριος 16, 2019, 09:42:10 μμ »

Διαφορετικά λες να χάσει το μέτρημα ;

Ειναι ασεβεια πρωτον προς το φορουμ και δευτερον προς τη Rolex και τη Seiko να γραφει για τοσο σοβαρα θεματα τσιτσιδος στο μπανιο.

Αποσυνδεδεμένος glg

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3065
    • Προφίλ
Απ: Seiko MM 300m vs Rolex SubC
« Απάντηση #52 στις: Σεπτέμβριος 16, 2019, 09:47:58 μμ »
Ειναι ασεβεια πρωτον προς το φορουμ και δευτερον προς τη Rolex και τη Seiko να γραφει για τοσο σοβαρα θεματα τσιτσιδος στο μπανιο.


Α οκ, νόμισα ήταν θέμα ψηφίων .


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος GiannisTissot

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6301
    • Προφίλ
Απ: Seiko MM 300m vs Rolex SubC
« Απάντηση #53 στις: Σεπτέμβριος 16, 2019, 09:49:22 μμ »
Αγγελε αυτο το ποστ ειναι απο τα καλυτεροτερα που εχουν γραφτει εδω... οποιος τολμαει ας πει το αντιθετο..! Αφου ολοι οι σεικιστι και οι ρολεξακηδες εχουν εξαφανιστει...

Ή μηπως περιμενουν να ντυθεις πρωτα...

Στάλθηκε από το SM-J530F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 16, 2019, 09:58:16 μμ από GiannisTissot »
The front tells the time and the back tells the story.

Αποσυνδεδεμένος glg

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3065
    • Προφίλ
Απ: Seiko MM 300m vs Rolex SubC
« Απάντηση #54 στις: Σεπτέμβριος 16, 2019, 09:52:36 μμ »
Αγγελε αυτο το ποατ ειναι απο τα καλυτεροτερα που εχουν γραφτει εδω... οποιος τολμαει ας πει το αντιθετο..! Αφου ολοι οι σεικιστι και οι ρολεξακηδες εχουν εξαφανιστει...

Ή μηπως περιμενουν να ντυθεις πρωτα...

Στάλθηκε από το SM-J530F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Σεικιστι, τώρα το έπλασες; Μου αρέσει .


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος GiannisTissot

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6301
    • Προφίλ
Απ: Seiko MM 300m vs Rolex SubC
« Απάντηση #55 στις: Σεπτέμβριος 16, 2019, 09:57:55 μμ »

Σεικιστι, τώρα το έπλασες; Μου αρέσει .


Sent from my iPhone using Tapatalk
Δεν.ξερω αν υπαρχει ηδη.. αν οχι θα ζητησω δικαιωματα...

Στάλθηκε από το SM-J530F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

The front tells the time and the back tells the story.

Αποσυνδεδεμένος glg

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3065
    • Προφίλ
Απ: Seiko MM 300m vs Rolex SubC
« Απάντηση #56 στις: Σεπτέμβριος 16, 2019, 09:59:06 μμ »
Δεν.ξερω αν υπαρχει ηδη.. αν οχι θα ζητησω δικαιωματα...

Στάλθηκε από το SM-J530F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Κατοχύρωσε


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος dennis66

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 932
    • Προφίλ
Απ: Seiko MM 300m vs Rolex SubC
« Απάντηση #57 στις: Σεπτέμβριος 16, 2019, 10:00:12 μμ »
Επανέρχομαι στο studio, κατόπιν αφόρητων πιέσεων που δέχθηκα από την παραγωγή στη διάρκεια του διαφημιστικού διαλείμματος.  Τονίζω όμως ότι οι παραπάνω καταγγελίες μου ισχύουν και με αυτή την επιφύλαξη συνεχίζω.

Έλεγα λοιπόν ότι το Marine Master, από την πρώτη του ήδη δειλή εμφάνιση στις δυτικές αγορές, αποτέλεσε το κόκκινο πανί για τους απανταχού ρολεξάκηδες. Αμέτρητες οι συζητήσεις στα fora του εξωτερικού, αναρίθμητες οι κόντρες, με τους rolex fans να βγάζουν ατμό από τη μύτη κάθε φορά που ετίθετο ζήτημα σύγκρισης του θρυλικού ιαπωνικού καταδυτικού με το submariner. Tα χρόνια πέρασαν, το Μarine Master είναι πάντα εδώ, καλύτερο από ποτέ, ενώ η κόντρα συνεχίζεται. Αυτό που μονίμως παρατηρείται σε τέτοιους διαξιφισμούς, όπως σωστά παρατήρησε ο  Βίκτωρ, είναι η παντελής απουσία επιχειρημάτων από πλευράς ρολεξάκηδων προς υποστήριξη της υπεροχής του ρολογιού τους, έναντι του ΜΜ. Απαξιούν. Δεν καταδέχονται.  Το παίζουν υπεράνω. Και σοφά πράττουν, διότι η δημόσια αντικειμενική σύγκριση των δύο ρολογιών κατά σημεία, ένα προς ένα, δημιουργεί προβληματισμούς σχετικά με την τιμολογιακή πολιτική της ελβετίδας.

Ελάτε τώρα, γκάϊζ, μη γίνεστε  σνομπ ! Αυτή η αφ’ υψηλού θεώρηση των πραγμάτων δεν ταιριάζει σε ωρολογόφιλους. Προκαλείτε τη μοίρα σας. Καλά τα λέει ο Κάπταιν Μήτσος :Αύριο θα σκάσει κανένας με AP και θα χαρακτηρίσει τα Rolex ρολογάκια – και η πλάκα είναι ότι από τη σκοπιά του θα έχει -φαινομενικά- κάποιο δίκιο ! 

Καταληκτικά είναι ταξικό το θέμα, τι νομίζατε δηλαδή ;  Διαλέγεις Rolex, σημαίνει διαλέγεις ρολόϊ μαζικής παραγωγής, ρολόϊ που παράγεται με τη σέσουλα κατά εκατομμύρια αντίτυπα, ρολόϊ για τον καθένα, απόδειξη ότι το φοράει ο καθένας και οπουδήποτε.  Ό,τι δηλαδή συμβαίνει και μ' αυτούς που διαλέγουν Seiko, στην ίδια γούρνα βράζουν  όλοι. Το ατσάλινο Sub είναι τόσο λαϊκό ρολόϊ, όσο ακριβώς και το ατσάλινο Seiko, αφού και τα δύο από τις μάζες αγοράζονται. -Ποιός γιγάντωσε, δηλαδή,  τη Rolex, μήπως η μπουρζουαζία ;  Όχι βέβαια. Η Rolex έγινε τεράστια χάρη στην απήχηση που είχε στη μεσαία τάξη, μόνο από τη μεσαία τάξη θα μπορούσε να υπάρξει απορρόφηση τόσων εκατομμυρίων ρολογιών. Το ίδιο ακριβώς και η Seiko,  μόνο που η Seikο είναι πολυσυλλεκτική, τραβάει πελατεία από κάθε όροφο της κοινωνικής διαστρωμάτωσης, από το υπόγειο ίσαμε το ρετιρέ. Εάν η Rolex απευθυνόταν και βασιζόταν στην οικονομική ελίτ, τότε θα είχε πτωχεύσει από τη δεκαετία του εξήντα.

Με λίγα λόγια, το να συγκρίνεις ένα ρολόϊ με τις προδιαγραφές του MM με ένα κοινό, ατσάλινο sub είναι φυσικό, λογικό, φυσιολογικό. Είναι ρολόγια της ίδιας ακριβώς κατηγορίας. Προσοχή, κατηγορίας λέω, όχι τιμής. Την κατηγορία την ορίζουν πρώτιστα τα χαρακτηριστικά, η ποιότητα κατασκευής. Η τιμή είναι πλασματικό κριτήριο, εξω-ωρολογιακό. Υπό αυστηρά ωρολογιακά κριτήρια, το Sub τα βρίσκει σκούρα κόντρα στο ΜΜ. Για να πείσει περί της υπεροχής του, αναγκάζεται στο τέλος να επικαλεστεί το κύρος του. Δεν λέει "έχω καλύτερη κάσα" ή "έχω καλύτερη μηχανή". Λέει "-ξέρεις ποιος είμ' εγώ ρε ;"

Αποσυνδεδεμένος GiannisTissot

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6301
    • Προφίλ
Απ: Seiko MM 300m vs Rolex SubC
« Απάντηση #58 στις: Σεπτέμβριος 16, 2019, 10:00:47 μμ »

Κατοχύρωσε


Sent from my iPhone using Tapatalk
Σεικιστι Π.Ο.Π. λοιπον...

Στάλθηκε από το SM-J530F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

The front tells the time and the back tells the story.

Αποσυνδεδεμένος glg

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3065
    • Προφίλ
Απ: Seiko MM 300m vs Rolex SubC
« Απάντηση #59 στις: Σεπτέμβριος 16, 2019, 10:13:52 μμ »
Επανέρχομαι στο studio, κατόπιν αφόρητων πιέσεων που δέχθηκα από την παραγωγή στη διάρκεια του διαφημιστικού διαλείμματος.  Τονίζω όμως ότι οι παραπάνω καταγγελίες μου ισχύουν και με αυτή την επιφύλαξη συνεχίζω.

Έλεγα λοιπόν ότι το Marine Master, από την πρώτη του ήδη δειλή εμφάνιση στις δυτικές αγορές, αποτέλεσε το κόκκινο πανί για τους απανταχού ρολεξάκηδες. Αμέτρητες οι συζητήσεις στα fora του εξωτερικού, αναρίθμητες οι κόντρες, με τους rolex fans να βγάζουν ατμό από τη μύτη κάθε φορά που ετίθετο ζήτημα σύγκρισης του θρυλικού ιαπωνικού καταδυτικού με το submariner. Tα χρόνια πέρασαν, το Μarine Master είναι πάντα εδώ, καλύτερο από ποτέ, ενώ η κόντρα συνεχίζεται. Αυτό που μονίμως παρατηρείται σε τέτοιους διαξιφισμούς, όπως σωστά παρατήρησε ο  Βίκτωρ, είναι η παντελής απουσία επιχειρημάτων από πλευράς ρολεξάκηδων προς υποστήριξη της υπεροχής του ρολογιού τους, έναντι του ΜΜ. Απαξιούν. Δεν καταδέχονται.  Το παίζουν υπεράνω. Και σοφά πράττουν, διότι η δημόσια αντικειμενική σύγκριση των δύο ρολογιών κατά σημεία, ένα προς ένα, δημιουργεί προβληματισμούς σχετικά με την τιμολογιακή πολιτική της ελβετίδας.

Ελάτε τώρα, γκάϊζ, μη γίνεστε  σνομπ ! Αυτή η αφ’ υψηλού θεώρηση των πραγμάτων δεν ταιριάζει σε ωρολογόφιλους. Προκαλείτε τη μοίρα σας. Καλά τα λέει ο Κάπταιν Μήτσος :Αύριο θα σκάσει κανένας με AP και θα χαρακτηρίσει τα Rolex ρολογάκια – και η πλάκα είναι ότι από τη σκοπιά του θα έχει -φαινομενικά- κάποιο δίκιο ! 

Καταληκτικά είναι ταξικό το θέμα, τι νομίζατε δηλαδή ;  Διαλέγεις Rolex, σημαίνει διαλέγεις ρολόϊ μαζικής παραγωγής, ρολόϊ που παράγεται με τη σέσουλα κατά εκατομμύρια αντίτυπα, ρολόϊ για τον καθένα, απόδειξη ότι το φοράει ο καθένας και οπουδήποτε.  Ό,τι δηλαδή συμβαίνει και μ' αυτούς που διαλέγουν Seiko, στην ίδια γούρνα βράζουν  όλοι. Το ατσάλινο Sub είναι τόσο λαϊκό ρολόϊ, όσο ακριβώς και το ατσάλινο Seiko, αφού και τα δύο από τις μάζες αγοράζονται. -Ποιός γιγάντωσε, δηλαδή,  τη Rolex, μήπως η μπουρζουαζία ;  Όχι βέβαια. Η Rolex έγινε τεράστια χάρη στην απήχηση που είχε στη μεσαία τάξη, μόνο από τη μεσαία τάξη θα μπορούσε να υπάρξει απορρόφηση τόσων εκατομμυρίων ρολογιών. Το ίδιο ακριβώς και η Seiko,  μόνο που η Seikο είναι πολυσυλλεκτική, τραβάει πελατεία από κάθε όροφο της κοινωνικής διαστρωμάτωσης, από το υπόγειο ίσαμε το ρετιρέ. Εάν η Rolex απευθυνόταν και βασιζόταν στην οικονομική ελίτ, τότε θα είχε πτωχεύσει από τη δεκαετία του εξήντα.

Με λίγα λόγια, το να συγκρίνεις ένα ρολόϊ με τις προδιαγραφές του MM με ένα κοινό, ατσάλινο sub είναι φυσικό, λογικό, φυσιολογικό. Είναι ρολόγια της ίδιας ακριβώς κατηγορίας. Προσοχή, κατηγορίας λέω, όχι τιμής. Την κατηγορία την ορίζουν πρώτιστα τα χαρακτηριστικά, η ποιότητα κατασκευής. Η τιμή είναι πλασματικό κριτήριο, εξω-ωρολογιακό. Υπό αυστηρά ωρολογιακά κριτήρια, το Sub τα βρίσκει σκούρα κόντρα στο ΜΜ. Για να πείσει περί της υπεροχής του, αναγκάζεται στο τέλος να επικαλεστεί το κύρος του. Δεν λέει "έχω καλύτερη κάσα" ή "έχω καλύτερη μηχανή". Λέει "-ξέρεις ποιος είμ' εγώ ρε ;"


Αγαπητέ όσο ωραια κι αν τα γράφεις , δεν νομίζω ότι θα πείσεις κάποιον που έχει sub ότι θα ήταν πιο χαρούμενος αν αντί του sub θα μπορούσε να είχε 2-3 mm  και λίγα λέω .
Το θέμα είναι το impact που σου δημιουργεί το καθένα .
Και γιατί δηλαδή κάποιος να μην έχει και sub και mm;


Sent from my iPhone using Tapatalk