Αποστολέας Θέμα: Seiko MM 300m vs Rolex SubC  (Αναγνώστηκε 64804 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος maestro

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2926
    • Προφίλ
Απ: Seiko MM 300m vs Rolex SubC
« Απάντηση #160 στις: Σεπτέμβριος 19, 2019, 02:22:41 μμ »
Εμένα προσωπικά το «τσουβάλιασμα» με ξενέρωσε και δεν βλέπω ποιος λόγος υπάρχει να λογοδοτήσω γιατί έχω Ρόλεξ και δεν έχω Πανεράι ή Breitling στην συλλογή μου, γιατί και πόσο αγόρασα τα ρολόγια μου κτλ.. τα λέμε όταν ηρεμήσω γεια σας


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
Δεν φταίνε τα παιδιά Ευθύμη, εμείς φταίμε που ασχολούμαστε. Λες και έχουμε ανάγκη να δείξουμε τα ρολόγια μας σε αγνώστους που ούτε τη φάτσα μας έχουν δει ποτέ. Φιγούρα λέει ο άλλος, ναι έχω ανάγκη να κάνω φιγούρα σε ένα φόρουμ στο οποίο δεν έχω πάει εδώ και 12 χρόνια που είμαι μέλος ούτε σε μία συνάντηση.

Αποσυνδεδεμένος merlon

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3101
    • Προφίλ
Απ: Seiko MM 300m vs Rolex SubC
« Απάντηση #161 στις: Σεπτέμβριος 19, 2019, 02:28:09 μμ »
Εμένα προσωπικά το «τσουβάλιασμα» με ξενέρωσε και δεν βλέπω ποιος λόγος υπάρχει να λογοδοτήσω γιατί έχω Ρόλεξ και δεν έχω Πανεράι ή Breitling στην συλλογή μου, γιατί και πόσο αγόρασα τα ρολόγια μου κτλ.. τα λέμε όταν ηρεμήσω γεια σας


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
Ευθυμη κάτσε φρόνιμα. Τουλάχιστον να ποσταρεις στο τι φοράμε σήμερα. Βγάλε μερικές φώτο τον βατραχο όταν κάνει κουαξ μέσα στη Πόρσε. Αν εννοείς τσουβάλιασμα το όλοι που ανέφερα δεν είχε κάποια δόση κακιάς. Θέλω να πω ότι είναι λογικό να κοιτάζουν όλοι το συμφέρον τους. Δεν είναι κακό. Βασικό το μονο που βλέπω εγώ κακό είναι οι προσωπικές επιθέσεις. Ο maestro τρολλαρει το σύμπαν εδώ αλλά δεν επιτέθηκε σε κανέναν. Έχει καυστικό στυλ γραφής αλλά δεν προσέβαλε κανέναν. Όσο λοιπόν δεν προσβάλλει ο ένας τον άλλον νομίζω όλα τα άλλα είναι θεμιτά. Αν δεν κάνουμε και λίγο καλαμπούρι θα γίνει εντελώς βαρετό το φόρουμ

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος maestro

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2926
    • Προφίλ
Απ: Seiko MM 300m vs Rolex SubC
« Απάντηση #162 στις: Σεπτέμβριος 19, 2019, 02:36:49 μμ »
Ευθυμη κάτσε φρόνιμα. Τουλάχιστον να ποσταρεις στο τι φοράμε σήμερα. Βγάλε μερικές φώτο τον βατραχο όταν κάνει κουαξ μέσα στη Πόρσε. Αν εννοείς τσουβάλιασμα το όλοι που ανέφερα δεν είχε κάποια δόση κακιάς. Θέλω να πω ότι είναι λογικό να κοιτάζουν όλοι το συμφέρον τους. Δεν είναι κακό. Βασικό το μονο που βλέπω εγώ κακό είναι οι προσωπικές επιθέσεις. Ο maestro τρολλαρει το σύμπαν εδώ αλλά δεν επιτέθηκε σε κανέναν. Έχει καυστικό στυλ γραφής αλλά δεν προσέβαλε κανέναν. Όσο λοιπόν δεν προσβάλλει ο ένας τον άλλον νομίζω όλα τα άλλα είναι θεμιτά. Αν δεν κάνουμε και λίγο καλαμπούρι θα γίνει εντελώς βαρετό το φόρουμ

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Πώς να μην τρολάρω ρε Άγγελε. Ζήτησε ο άλλος με φουλ ειρωνική διάθεση να δει συλλεκτικά ρολόγια για να μην ξεχάσει κι αυτά που ξέρει, του ανεβάζω Kermit fat four και απαντάει πως δεν είναι συλλεκτικά ρολόγια αυτά!

Αποσυνδεδεμένος dennis66

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 932
    • Προφίλ
Απ: Seiko MM 300m vs Rolex SubC
« Απάντηση #163 στις: Σεπτέμβριος 19, 2019, 02:37:35 μμ »
Αν θέλεις σου βρίσκω και το ρολοι του ΝαπολέωνταΑλήθεια το 1870 που οι Ελβετοί κάνανε ρολόγια οι Ιάπωνες τι κάνανε??

Πάντως Άγγελε, ο Ναπολέων είχε αποδημήσει εις Κύριον πολύ προ του 1870  ;D
Και δεν ξέρω καν τι ρολόϊ είχε. Ο Wellington πάντως είχε ένα Breguet στο Βατερλώ, αυτό το ξέρω.   Εάν υπήρχε τότε Seiko και είχε ένα ο Βοναπάρτης, είμαι βέβαιος ότι η έκβαση της μάχης θα ήταν τελείως διαφορετική.

Υπάρχουν αριστουργήματα μικρογλυπτικής, περιόδου Έντο και Μεϊτζι, που θα χρειαστείς από 10 Ντεϊνόνες και πάνω για ν' αγοράσεις  ένα. Κι εν τέλει, εσένα τι σε νοιάζει τι κάνανε  οι υπόλοιποι Ελβετοί το 1870 ;  Η Rolex σου είναι αρκετά μεταγενέστερη  ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 19, 2019, 02:45:36 μμ από dennis66 »

Αποσυνδεδεμένος dennis66

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 932
    • Προφίλ
Απ: Seiko MM 300m vs Rolex SubC
« Απάντηση #164 στις: Σεπτέμβριος 19, 2019, 02:39:38 μμ »
Ο maestro τρολλαρει το σύμπαν εδώ αλλά δεν επιτέθηκε σε κανέναν. Έχει καυστικό στυλ γραφής αλλά δεν προσέβαλε κανέναν. Όσο λοιπόν δεν προσβάλλει ο ένας τον άλλον νομίζω όλα τα άλλα είναι θεμιτά.

Από ποια σελίδα ξεκίνησες να διαβάζεις το θέμα, Άγγελε, από την 8η ;

Αποσυνδεδεμένος maestro

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2926
    • Προφίλ
Απ: Seiko MM 300m vs Rolex SubC
« Απάντηση #165 στις: Σεπτέμβριος 19, 2019, 02:44:42 μμ »
Από ποια σελίδα ξεκίνησες να διαβάζεις το θέμα, Άγγελε, από την 8η ;
Από την πρώτη απλά έχει κανονικό IQ.

(Δεν υπονοώ οτι εσύ δεν έχεις, γιατί ξέρω οτι εκεί θα το πας)

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Seiko MM 300m vs Rolex SubC
« Απάντηση #166 στις: Σεπτέμβριος 19, 2019, 02:45:37 μμ »
Δεν ξέρω τι εκαναν το 1870 οι Ιάπωνες, όταν οι Ελβετοί έφτιαχναν ρολόγια, ξέρω όμως ότι πλέον οι Ιάπωνες φτιάχνουν τα πάντα, ενώ οι Ελβετοί έχουν μείνει στα ρολόγια. Και στο παγκόσμιο ξέπλυμα χρήματος φυσικά :lol:

Α! Έχουν και μερικές πολυεθνικές (τύπου Nestle) και σοκολάτες. Αλλά οι ΙΟΝ αμυγδάλου είναι καλύτερες :p

Και κλείνω αυτή τη σημαντική μου παρέμβαση, επισημαίνοντας στον φίλο Dennis ότι ο αν Βοναπάρτης φορούσε ZRC σίγουρα η έκβαση της μάχης θα ήταν διαφορετική. Με το SEIKO δε θα γινόταν δουλειά. Στανταράκι.


Sent from my iPhone using Tapatalk
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 19, 2019, 03:06:34 μμ από exDIVER600 »

Αποσυνδεδεμένος gerogian

  • Global Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 23362
  • AT LAST,PANERISTI HELLAS
    • Προφίλ
Απ: Seiko MM 300m vs Rolex SubC
« Απάντηση #167 στις: Σεπτέμβριος 19, 2019, 02:49:31 μμ »
Ρε μαγκες, δεν πιανεστε πουθενα !!
Ολοι με λυμενα μανικια εισαστε, ετοιμοι για τσακωμο, για προσβλητικα σχολια, για ειρωνια!!
Λες και δεν ειμαστε ολοι μια παρεα!! ωραια, μπορει να εχουμε διαφορετικα γουστα!! και τι μ’ αυτο.
Ολοι μεσα στην οικογενεια σας, στους φιλους σας, στην παρεα σας, συμφωνειτε με ολα και με ολους;
Εδω, με μεγαλη μου λυπη, παρατηρω οτι η επιβολη της γνωμης μας και η απαξιωση του συνομιλητη μας, ειναι αυτοσκοπος!!
Δεν νομιζω οτι τη συγκεκριμενη στιγμη εχει αξια η αποψη μου για το θεμα, θα την ποσταρω οταν ηρεμησουμε λιγο, οσο εχει η προτροπη μου σε ολους να δειξουμε αυτοσυγκρατηση και να σεβομαστε το συμφορουμιτη μας, ασχετα αν συμφωνουμε η διαφωνουμε μαζι του!!
Γνωριζοντας πολλα απο τα παιδια εδω μεσα,  μου κανει εντυπωση το γεγονος οτι μεταφερουν ενταση με τα γραφομενα τους.
Σαφως εχουμε δικαιωμα στην αποψη, εχουμε ομως και υποχρεωση να την εκφραζουμε ευγενικα!!!


Sent from my iPhone using Tapatalk
Στ’ αυτοκίνητα είναι πολύ εύκολη η επιλογή: ALFA ROMEO
Στις ομάδες ακόμη ευκολότερη: AEK
Kαι στα ρολόγια όμως δεν είναι δύσκολη: PANERAI

vintage-master

  • Επισκέπτης
Απ: Seiko MM 300m vs Rolex SubC
« Απάντηση #168 στις: Σεπτέμβριος 19, 2019, 02:54:54 μμ »
Εάν δεν κουνάμε τα λιμνάζοντα νερά γίνονται βαλτος...

Υ.Γ. παιδάκι πάντως δεν είμαι.-

Αποσυνδεδεμένος gerogian

  • Global Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 23362
  • AT LAST,PANERISTI HELLAS
    • Προφίλ
Απ: Seiko MM 300m vs Rolex SubC
« Απάντηση #169 στις: Σεπτέμβριος 19, 2019, 03:06:57 μμ »
Εάν δεν κουνάμε τα λιμνάζοντα νερά γίνονται βαλτος...

Υ.Γ. παιδάκι πάντως δεν είμαι.-

Εαν απευθυνεσαι σε μενα, τα λιμναζοντα νερα δεν ταραζονται με ευγενεια;
Διοτι αυτο ζητησα!!

Για το παιδακι, δεν το καταλαβα.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Στ’ αυτοκίνητα είναι πολύ εύκολη η επιλογή: ALFA ROMEO
Στις ομάδες ακόμη ευκολότερη: AEK
Kαι στα ρολόγια όμως δεν είναι δύσκολη: PANERAI

Αποσυνδεδεμένος maestro

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2926
    • Προφίλ
Απ: Seiko MM 300m vs Rolex SubC
« Απάντηση #170 στις: Σεπτέμβριος 19, 2019, 03:09:57 μμ »
Εάν δεν κουνάμε τα λιμνάζοντα νερά γίνονται βαλτος...

Υ.Γ. παιδάκι πάντως δεν είμαι.-
Ο Νίτσε το είπε αυτό;

vintage-master

  • Επισκέπτης
Απ: Seiko MM 300m vs Rolex SubC
« Απάντηση #171 στις: Σεπτέμβριος 19, 2019, 03:13:51 μμ »
Όχι αγαπητέ μου δεν το έγραψα για εσάς,το έγραψα γενικά για το φόρουμ.-

Υ.Γ.1. το παιδάκι ήταν για τους πιο πάνω.-

Υ.Γ.2. Όχι ο Τάκης το είπε.-

Αποσυνδεδεμένος gerogian

  • Global Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 23362
  • AT LAST,PANERISTI HELLAS
    • Προφίλ
Απ: Seiko MM 300m vs Rolex SubC
« Απάντηση #172 στις: Σεπτέμβριος 19, 2019, 03:14:37 μμ »
Ο Νίτσε το είπε αυτό;

Ελα τωρα ρε Μιχαλη!!


Sent from my iPhone using Tapatalk
Στ’ αυτοκίνητα είναι πολύ εύκολη η επιλογή: ALFA ROMEO
Στις ομάδες ακόμη ευκολότερη: AEK
Kαι στα ρολόγια όμως δεν είναι δύσκολη: PANERAI

Αποσυνδεδεμένος maestro

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2926
    • Προφίλ
Απ: Seiko MM 300m vs Rolex SubC
« Απάντηση #173 στις: Σεπτέμβριος 19, 2019, 03:18:47 μμ »
Ελα τωρα ρε Μιχαλη!!


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος GiannisMast

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1801
    • Προφίλ
Απ: Seiko MM 300m vs Rolex SubC
« Απάντηση #174 στις: Σεπτέμβριος 19, 2019, 03:35:00 μμ »
Πάντως παιδιά κάτι που πρέπει να μας προβληματίζει λίγο, ασχέτως τι έχει ο καθένας, είναι το πόσο ακριβά είναι πολλά ρολόγια εκεί έξω, ενώ ζούμε σε μια εποχή που καλά ρολόγια μπορεί να πάρει κάποιος και με λίγα λεφτά.

Φυσικά ο καθένας επενδύει τα χρήματά του όπου νιώθει καλά και τον κάνει χαρούμενο για τους δικούς του λόγους.

Πολλά λεφτά λοιπόν για ρολόι τα 5000 και 10000 ευρώ κατά τη γνώμη μου. Καταλαβαίνω πως για κάποιους τα 10.000 είναι σαν τα 100 ευρώ για εμένα, κατανοητό και σεβαστό.

Και ναι, θαυμάζω στο ιντερνετ χειροποίητα ρολόγια ανεξάρτητων ωρολογοποιών που κοστίζουν εκατοντάδες χιλιάδες, όπως επίσης και ρολόγια με ιστορικά στοιχεία στη σχεδίασή τους, enamel καντράν, ωραίες διακοσμημένες μηχανές όπως τα Phillipe Dufour, Breguet Classique, A Lange & Sohne κτλ. Και ναι, αν είχα οικονομική δυνατότητα ίσως έπαιρνα ένα τέτοιο ρολόι που έχει λίγο τέχνη και ιστορία πάνω του. Καταλαβαίνω πως με την ίδια λογική, (εκτός του status symbol) κάποιος επιλέγει και ένα Rolex diver.

Αλλά αν μπορείς να βρεις ποιοτικό μηχανικό ρολόι με 500-1000 ευρώ, που μια χαρά ανταπεξέρχεται στη καθημερινή χρήση και στην πάροδο των ετών, μήπως δεν υπάρχει τελικά κάποιο ιδιαίτερο πλεονέκτημα από ποιοτικής άποψης να δίνει κάποιος 15.000...

Όσο και να αισθάνεται κανείς όμορφα που έχει ένα ακριβό ρολόι-status symbol, δε πρέπει να ξεχνάει πως και με ένα seiko ή orient των 100-200 ευρώ πιθανώς να έκανε ακριβώς την ίδια δουλειά, και αν έχει έναν καλό τεχνίτη, να το κρατούσε και αυτό πολλά χρόνια με τα κατάλληλα service.

Αυτές οι συζητήσεις έχουν ένα καλό, ακόμη και αν φέρουν κάποιες προσβολές και αντιπαραθέσεις. Το καλό είναι να ταρακουνηθούμε και να καταλάβουμε ότι ένα καλό ρολόι, είτε κάνει 200 ευρώ είτε 20.000, στο τέλος την ίδια δουλειά κάνει στην ουσία...

Κάπου είχα διαβάσει ότι κάποιος είχε πάει σε γνωστή πόλη της Ελβετίας, και οι Ferrari έδιναν και έπαιρναν στους δρόμους.. Ε, κάπως πρέπει να χρηματοδοτηθούν και αυτά τα πράγματα φαντάζομαι. Δυστυχώς ή ευτυχώς, είναι ένα γεγονός αυτό με τα πολυτελή ρολόγια. Πιστεύω στην πλειοψηφία των περιπτώσεων, είναι πολύ υπερκοστολογημένα. Το ψυχολογικό marketing κάνει πολύ καλά τη δουλειά του.

Αλλά ξαναλέω, όπως νιώθει καλά ο καθένας. Απλά, μην είναι πεπεισμένος ότι ένα πολυτελές ρολόι status symbol κάνει στο τέλος καλύτερα τη δουλειά του από ένα προσιτό Ιαπωνικό.



Αποσυνδεδεμένος dennis66

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 932
    • Προφίλ
Απ: Seiko MM 300m vs Rolex SubC
« Απάντηση #175 στις: Σεπτέμβριος 19, 2019, 03:59:55 μμ »
Kαλά τα γράφεις βρε Γιάννη, ίσως όμως να μην έχεις καταλάβει ότι όλη η φασαρία γίνεται από τους πολύ-πολύ συγκεκριμένους εκείνους που αντιμετωπίζουν το ρολόϊ όχι ως ρολόϊ, αλλά ως bullion επενδυτικό χρυσό. Άλλο σκοπό υπηρετεί για σένα το ρολόϊ, εντελώς άλλο γι' αυτούς. Όπως εσύ κάθεσαι και καμαρώνεις το Orient, ως ρολόϊ, ο άλλος κάθεται με τις ώρες και χαζεύει τ' αυτοκόλλητα στο Rolex. Όχι το Rolex λέμε, τ' αυτοκόλλητα.  Έτσι και πιάσεις εκείνη την ώρα και του ξηλώσεις δια της βίας τ' αυτοκόλλητα, θα είναι σα να του ξερριζώνεις την καρδιά.  Επειδή τα αυτοκόλλητα είναι η ακλόνητη απόδειξη ότι το ρολόϊ -δηλαδή ένα αντικείμενο εξ ορισμού κατασκευασμένο για να φοριέται- δεν φορέθηκε ποτέ !  Σαφώς δεν πρόκειται για ωρολογόφιλους, εδώ μιλάμε για αυτοκολλητολάγνους. Ο Φρόϋντ θα έλεγε ότι οι ρίζες αυτής της ιδιαιτερότητας θα πρέπει να αναζητηθούν στη παιδική ηλικία, όταν κάποιοι, ως πιτσιρικάδες, δεν κατόρθωσαν -παρά ένα αυτοκόλλητο- να συμπληρώσουν το άλμπουμ με τις ενδεκάδες του Mundial του 1990 κι έτσι έχασαν μεσ' απ' τα χέρια τους το σπαστό αεροβόλο που δινόταν ως έπαθλο σε όποιον θα τα κατάφερνε.

Δεν φταίει  η Rolex, η Rolex έφτιαξε τα ρολόγια της για να φοριούνται.
Δεν φταίνε οι υπόλοιποι που φοράνε Rolex, αυτοί τα φοράνε και τα χαίρονται.
Δεν φταίει η κοινωνία δεν φταίει το κράτος, δεν φταίει κανείς, σου λέω.

Φταίει εκείνο το καταραμένο το χαρτάκι με τον Ρενέ Χιγκίτα, που χάλασε όλη τη δουλειά.....

Αποσυνδεδεμένος maestro

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2926
    • Προφίλ
Απ: Seiko MM 300m vs Rolex SubC
« Απάντηση #176 στις: Σεπτέμβριος 19, 2019, 04:01:48 μμ »
Kαλά τα γράφεις βρε Γιάννη, ίσως όμως να μην έχεις καταλάβει ότι όλη η φασαρία γίνεται από τους πολύ-πολύ συγκεκριμένους εκείνους που αντιμετωπίζουν το ρολόϊ όχι ως ρολόϊ, αλλά ως bullion επενδυτικό χρυσό. Άλλο σκοπό υπηρετεί για σένα το ρολόϊ, εντελώς άλλο γι' αυτούς. Όπως εσύ κάθεσαι και καμαρώνεις το Orient, ως ρολόϊ, ο άλλος κάθεται με τις ώρες και χαζεύει τ' αυτοκόλλητα στο Rolex. Όχι το Rolex λέμε, τ' αυτοκόλλητα.  Έτσι και πιάσεις εκείνη την ώρα και του ξηλώσεις δια της βίας τ' αυτοκόλλητα, θα είναι σα να του ξερριζώνεις την καρδιά.  Επειδή τα αυτοκόλλητα είναι η ακλόνητη απόδειξη ότι το ρολόϊ -δηλαδή ένα αντικείμενο εξ ορισμού κατασκευασμένο για να φοριέται- δεν φορέθηκε ποτέ !  Σαφώς δεν πρόκειται για ωρολογόφιλους, εδώ μιλάμε για αυτοκολλητολάγνους. Ο Φρόϋντ θα έλεγε ότι οι ρίζες αυτής της ιδιαιτερότητας θα πρέπει να αναζητηθούν στη παιδική ηλικία, όταν κάποιοι, ως πιτσιρικάδες, δεν κατόρθωσαν -παρά ένα αυτοκόλλητο- να συμπληρώσουν το άλμπουμ με τις ενδεκάδες του Mundial του 1990 κι έτσι έχασαν μεσ' απ' τα χέρια τους το σπαστό αεροβόλο που δινόταν ως έπαθλο σε όποιον θα τα κατάφερνε.

Δεν φταίει  η Rolex, η Rolex έφτιαξε τα ρολόγια της για να φοριούνται.
Δεν φταίνε οι υπόλοιποι που φοράνε Rolex, αυτοί τα φοράνε και τα χαίρονται.
Δεν φταίει η κοινωνία δεν φταίει το κράτος, δεν φταίει κανείς, σου λέω.

Φταίει εκείνο το καταραμένο το χαρτάκι με τον Ρενέ Χιγκίτα, που χάλασε όλη τη δουλειά.....
Τώρα άμα γράψω αυτό που σκέφτομαι θα φάω ban στανταράκι.

Αποσυνδεδεμένος dennis66

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 932
    • Προφίλ
Απ: Seiko MM 300m vs Rolex SubC
« Απάντηση #177 στις: Σεπτέμβριος 19, 2019, 04:04:12 μμ »
Τώρα άμα γράψω αυτό που σκέφτομαι θα φάω ban στανταράκι.

Κλαίω.... :smt077

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14998
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: Seiko MM 300m vs Rolex SubC
« Απάντηση #178 στις: Σεπτέμβριος 19, 2019, 04:13:31 μμ »
Ντένη γιατί πιστεύεις ότι η (Grand) Seiko δεν μπήκε ποτέ στον κόπο να προσαρμόσει την τεχνογνωσία της σε πιο ανθρώπινες διαστάσεις; Ακόμα και τα dress κομμάτια της, αυτόματα τε και κουρδιστά, έχουν ύψος 12άρι, όσο και ένα Sub.
Δεν είναι δείγμα πιο υψηλής τεχνογνωσίας το να χωράει μια κατά τα άλλα εξαιρετική μηχανή σε ρολόι για ανθρώπινο χέρι και όχι ματσακόνι;
Έχω βάλει ΜΜ και με κούρασε στο 5λεπτο. Αντίθετα, από άποψη βολικότητας, θα μπορούσε ένα 5ψήφιο sub ή GMT και οριακά το ExpII 42 να είναι το μοναδικό μου ρολόι.

vintage-master

  • Επισκέπτης
Απ: Seiko MM 300m vs Rolex SubC
« Απάντηση #179 στις: Σεπτέμβριος 19, 2019, 04:18:19 μμ »
Τώρα άμα γράψω αυτό που σκέφτομαι θα φάω ban στανταράκι.

Αφήστε αγαπητέ μου τους άλλους να λένε την γνώμη τους,ούτε στην Rolex μέσα να δουλεύατε ήμαρτον.....