Αποστολέας Θέμα: Swatch  (Αναγνώστηκε 28903 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος akatsim

  • CoFounder
  • Administrator
  • 44mm case
  • *****
  • Μηνύματα: 656
    • Προφίλ
    • http://www.mywatch.gr
Swatch
« στις: Μάρτιος 14, 2006, 07:55:31 μμ »
Οτιδηποτε αφορα τα Swatch

Αποσυνδεδεμένος redfoot

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1286
    • Προφίλ
Swatch
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 19, 2006, 02:49:04 πμ »
Αν και θεωρουνται ρολογια του κιλου, υπάρχουν μερικά μοντέλα με ιδιαίτερα κομψη σχεδίαση και αλλα limited edition  που οι συλλεκτες ήδη τα αναζητουν στις διαφορες δημοπρασίες.  Υπαρχει καποιο μελος κατοχος swatch?
 In simplicity lies true greatness"..

Αποσυνδεδεμένος georgehh

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 899
    • Προφίλ
Swatch
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 19, 2006, 03:21:53 πμ »
εγώ έχω και σκέφτομαι με 100 euro να χτυπήσω και κανά αυτόματο πολύ μαρέσει ειδικά αυτό που φαίνονται τα γρανάζια
myseiko.freeforums.net

Αποσυνδεδεμένος vsk

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 120
    • Προφίλ
Swatch
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 19, 2006, 10:42:04 πμ »
Τώρα μου θυμίσατε τα παλιά! Ξετρύπωσα ένα Swatch Irony του '96. Το φορούσα μέχρι πριν από 2 χρόνια και δούλευε πάντα καλά!


Αποσυνδεδεμένος redfoot

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1286
    • Προφίλ
Swatch
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 19, 2006, 03:26:59 μμ »
Τελικα νομίζω ότι απο ολες τις σειρές swatch αυτη είναι που μου αρεσει περισσότερο. Ολα αυτα τα χρόνια ήταν το βασικό σου ρολόι δηλ. αυτό που δεχοταν και τις μεγαλύτερες καταπονησεις ή το φορούσες αραιά και που;
 In simplicity lies true greatness"..

Αποσυνδεδεμένος vsk

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 120
    • Προφίλ
Swatch
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 19, 2006, 03:56:04 μμ »
Ναι, το φορούσα συνέχεια. Δεν είχα τότε το ενδιαφέρον που έχω τώρα για τα ρολόγια και είχα μόνο αυτό! Έχω κάνει μ' αυτό πολλά-πολλά (φαντάρος, ταξίδια, αναρριχήσεις, κτλ), αλλά όχι καταδύσεις...
Μόνο κάτι ψιλογρατζουνιές έχει στο τζαμάκι. Έχει μάλιστα και το λογότυπο της ΕΤΑ από πίσω. Τι μηχανισμό να έχει άραγε;

Αποσυνδεδεμένος redfoot

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1286
    • Προφίλ
Swatch
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 19, 2006, 06:42:02 μμ »
Τελικά αντέχουν σε καθημερινή χρήση παρα τη χαμηλή τιμή και τα πολλα πλαστικά μέρη. Η φθορά στο τζαμάκι είναι σαφώς δικαιολογημένη. Απο πολλά στόματα ακούω θετικά σχόλια.
 In simplicity lies true greatness"..

Αποσυνδεδεμένος trelovet

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1209
    • Προφίλ
Swatch
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 19, 2006, 07:59:26 μμ »
Εκεί ακριβώς οφείλεται η τεράστια επιτυχία της Swatch ! Χαμηλή τιμή , όμορφα μοντέρνα σχέδια που αλλάζουν συνεχώς , ελβετική καταγωγή , καλή ποιότητα, ακρίβεια και αξιοπιστία. Το ότι έυκολα πληγώνεται η κάσα τους είναι φυσικό αφού συνήθως το υλικό κατασκευής είναι το πλαστικό ! Εχω δύο μοντέλα ένα πλαστικό με χρονόμετρο της σειρά slim κι ένα της σειράς aluminium , πάλι με χρονόμετρο.
   Το μόνο πρόβλήμα που είχα στο πλαστικό μοντέλο είναι ότι αν και λέει ότι είναι αδιάβροχο, όταν το έβαλα στην θάλασσα , η μπαταρία που βρίσκεται κάπως εξωτερικά , πήρε υγρασία και σταμάτησε.
   Το αλουμινένιο όμως μοντέλο παρόλο που έχει παρόμοια θέση για την μπαταρία , δεν παίρνει νερό στην θάλασσα. Μπορεί να φταίει το μοντέλο, ή να έχει κάποια κατασκευαστική ατέλεια, ή να ήμουν άτυχος εγώ, δεν ξέρω τι να πω.
   Πάντως είμαι fan της Swatch και θα ήθελα να πάρω κι άλλα μοντέλα για την συλλογή !!! :wink:
ΓΙΩΡΓΟΣ-ΦΛΩΡΙΝΑ
Αν η δουλειά ήταν καλή δεν θα μας πλήρωναν για να την κάνουμε !!!

Αποσυνδεδεμένος trelovet

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1209
    • Προφίλ
Swatch
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 19, 2006, 08:07:59 μμ »
Τα αυτόματα Swatch χρησιμοποιούν τον μηχανισμό ETA 2824-2 , κάτι που εγγυάται την μακρόχρονη και καλή λειτουργία τους.
ΓΙΩΡΓΟΣ-ΦΛΩΡΙΝΑ
Αν η δουλειά ήταν καλή δεν θα μας πλήρωναν για να την κάνουμε !!!

Αποσυνδεδεμένος redfoot

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1286
    • Προφίλ
Swatch
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 20, 2006, 01:17:21 πμ »
Μια χαρούλα μηχανισμός είναι ο συγκεκριμένος.
Μπορεί να τα θεωρούμε μετρια ποιοτικα αλλα δεν πρεπει να ξεχναμε οτι χαρη στα swatch αναχαιτίστηκε η λαίλαπα εξ ανατολής που απειλουσε σοβαρα την ιδια την ύπαρξη της  ελβετικής ωρολογοποιίας. Ετσι μπορεσε να ανακαμψει και να επανελθει δριμυτερη τα επομενα χρόνια.
 In simplicity lies true greatness"..

Αποσυνδεδεμένος georgehh

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 899
    • Προφίλ
Swatch
« Απάντηση #10 στις: Μάρτιος 20, 2006, 01:43:17 πμ »
ξέρουμε γενικά πωλήσεις? πουλάνε πιο πολύ και απο άλλες γνωστές μάρκες?
myseiko.freeforums.net

Αποσυνδεδεμένος redfoot

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1286
    • Προφίλ
Swatch
« Απάντηση #11 στις: Μάρτιος 20, 2006, 01:52:52 πμ »
Τα πρώτα χρόνια οι ρυθμοι παραγωγης πλησιαζαν στη στρατόσφαιρα.. Αργότερα όπως συνηθως συμβαινει παρατηρηθηκε μια σχετικη κάμψη αλλα εξ όσων γνωρίζω ακόμη και σημερα διατηρουν ένα υψηλο δείκτη πωλήσεων
 In simplicity lies true greatness"..

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: Swatch
« Απάντηση #12 στις: Νοέμβριος 18, 2009, 02:38:38 μμ »
kYKLOFORHSAN KAI TA AYTOMATA MONTELA THS!  [url=http://www.swatch.com]www.swatch.com[/url]



ελληνικα ,το χουμε πει πολλες φορες!!!

Αποσυνδεδεμένος alexisvas

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 620
  • τα δευτερόλεπτα βαριά στους λεπτοδείκτες
    • Προφίλ
Απ: Swatch
« Απάντηση #13 στις: Νοέμβριος 18, 2009, 02:52:26 μμ »
Αυτο ειναι BUMP !!!
Πω πω αδερφακι μου,εισαι φουλ αντι-Ω εεε?  :o
 
Παράθεση από: Jeremy Clarkson
Το μονο πραγμα που ειναι χειροτερο απο ενα ψευτικο Rolex ειναι ενα αληθινο!

Αποσυνδεδεμένος the platters

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 23
    • Προφίλ
Απ: Swatch
« Απάντηση #14 στις: Ιούλιος 22, 2010, 01:30:32 πμ »
Καλησπέρα!
και εγώ έχω ένα swatch της σειράς irony απο το 1995 και δουλεύει ακόμα τέλεια.
Ίσως είναι από τις καλύετρες μάρκες ρολογιών η swatch από την άποψη ότι σε όλα αυτά τα χρόνια δεν χρειάστηκε ποτέ  service παρά μόνο άλλαγμα μπαταρίας και ποτέ εσωτερικό καθάρισμα. Σαν ρολόι είναι υπερβόλικα άνετο καθόλου βαρύ δεν σφίγγει το χέρι και γενικά είναι πολύ λειτουργικό ρολόι και καθόλου κουραστικό. Όλα αυτά σε μία πάρα πολύ καλή τιμή την στιγμή που άλλες εταιρίες είναι κάπως υπερβολικές.

Αποσυνδεδεμένος ^Deadly_Sin^

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 123
    • Προφίλ
Απ: Swatch
« Απάντηση #15 στις: Ιούλιος 22, 2010, 01:46:15 πμ »
http://www.squiggly.com/us/gb/swatch/in-the-net-SVDM4000.htm

μοντελο του 2006, δεν το εβγαζα απο το χερι μου (σχεδον) ποτε οταν το πρωτοπηρα, τωρα πια ειναι μονιμα στο ντουλαπι αλλά μολις το βγαλεις και το κουνησεις λιγο δουλευει οπως τη πρωτη φορα.

γενικοτερα μου αρεσουν τα σχεδια της, θα ηθελα να υπαρχει ενα swatch shop στη πολη μου οπως ειχε (εχει?) στη Κερκυρα.

και το κλασσικο αστειακι
swatch means swiss watch...then it's a good thing they're not made in croatia  :P
Develop interest in life as you see it; in people, things, literature, music - the world is so rich, simply throbbing with rich treasures, beautiful souls and interesting people. Forget yourself.
Henry Miller (1891 - 1980)
My Instagram

Αποσυνδεδεμένος asxetos?

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 103
  • οι 2 ροδες οδηγουν την ψυχη...
    • Προφίλ
Απ: Swatch
« Απάντηση #16 στις: Δεκέμβριος 21, 2010, 03:00:58 πμ »
γεια σας παιδια.μολις πηρα ενα tissot αλλα επειδη μου κολλησατε την τρελα σας σκεφτομαι να παρω και ενα swatch sta 100 ευρω.εχετε κατι μοντερνο να μου προτεινετε?(ειμαι 24)      φιλικα χρηστος
εγω με μηχανακια και μουσικη ασχολουμαι...αλλα με εσας εδω θα αποκτησω και αλλο φετιχ....

Αποσυνδεδεμένος ''Viglatoras''

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1421
    • Προφίλ
Απ: Swatch
« Απάντηση #17 στις: Δεκέμβριος 22, 2010, 02:59:27 πμ »
όποιο σ' αρέσει, αλλά σε ατσάλι.
Το μηχανικό ρολόι, είναι η πιο μικρή, η μακροβιότερη και η πιο προσωπική μηχανή που μπορεί να φέρει ένας άνθρωπος επάνω του. Μοιάζει σαν ένα μικρό ''εργοστάσιο'' επάνω στον καρπό και όσο πιο πολύπλοκος είναι ο μηχανισμός του, τόσο η αίσθηση αυτή γίνεται εντονότερη!

Αποσυνδεδεμένος Istar

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1126
    • Προφίλ
Απ: Swatch
« Απάντηση #18 στις: Δεκέμβριος 30, 2012, 05:19:42 πμ »
Το 1992 πήρα το 1ο για τα 100 μύρια ρολόγια της Swatch


ακολούθησε το επόμενο το 1994


και ένα από τα πιο καλοπουλημένα IRONY του 1997 ( το έχω ακόμα και δουλεύει )


και μετά από αναζητήσεις σε Tissot, Longines, Ω, Zenith, Seiko, Casio, Nixon και άλλα brands που πέρασαν από τα χέρια μου
κατέληξα πίσω σε Swatch.




Μάλλον κατάλαβα γιατί ένα Swatch κέρδισε τη μάχη με κάθε άλλο brand
1) Είναι φθηνό και αντί-πουλ μουρ. ( αν είσαι ποζεράς περιουσίας, αγνόησε αυτό ως πλεονέκτημα )
    Όποιου του αρέσει το σχέδιο που αγοράζω οκ ,αλλά δεν εντυπωσίαζει με το κόστος τους άλλους μόνο με το στυλ.
2) Είναι σχεδιασμένα από καλλιτέχνες και έχουν επετειακά μοντέλα για events όπως ολυμπιάδες,
    δράκους για το 2012 ( χρονιά του δράκου κτλ. )
    δηλαδή είναι souveneir για ότι θέλει να θύμάται ο καθένας από κάποια χρονιά της ζωής του.
3) σου φτιάχνει τη διάθεση.
4) μπορείς να πάρεις όσα θες χωρίς τύψεις.
5) έχουν πάντα καλή συσκευασία.
6) δεν χρειάζεται να τα προσέχεις σαν περιουσία
7) δεν έχουν βάρος ( μιλάμε για τα originals και όχι την κάθε πίπα που έβγαλε η Swatch για να πιάσει όλη την πίτα )
8 ) ΕΧΟΥΝ ΤΗΝ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΕΓΓΥΗΣΗ
    (όποιος δεν το πιστεύει ας στείλει στην Swatch ένα σπασμένο Swatch, που δεν το καλύπτει       
    λογικά η εγγύηση. Ε θα του στείλουν καινούργιο χωρίς ερωτήσεις και χωρίς χρέωση.)

Είναι πολύ πιο ζωντανά ρολόγια.
Γιατί??? Γιατί πολύ απλά πεθαίνουν. RIP
Δεν ανοίγουν δεν επισκευάζονται.
Ζούνε λιγότερο από τον άνθρωπο και αν τα τινάξουν, όπως κάποιο pet, το θρηνείς και πας
για καινούργιο.

Κρίμα που τα είχα παρατήσει από το 1998 για ένα Casio DW004 για να κάνω σιγά σιγά ότι μεγαλώνω.





« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 31, 2012, 01:05:21 πμ από Istar »
"ΤΙ ΔΕΝ ΦΟΡΑΜΕ ΣΗΜΕΡΑ?"

Αποσυνδεδεμένος Istar

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1126
    • Προφίλ
Απ: Swatch
« Απάντηση #19 στις: Φεβρουάριος 13, 2013, 03:21:18 πμ »
Το καλύτερο ρολόι του Αγίου Βαλεντίνου όλων των εποχών  ;D  ;D

Swatch Feel My Love με κουκλάκι VOODOO για την καλή σας



ακολούθησαν πιο ξενέρωτα σχέδια όπως αυτά το 2012



και το φετινό



Μερικά ακόμη μοντέλα για αγαπούληδες







« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 13, 2013, 02:01:34 μμ από Istar »
"ΤΙ ΔΕΝ ΦΟΡΑΜΕ ΣΗΜΕΡΑ?"