Αποστολέας Θέμα: PANERAI (Σε συνεργασία με το www.paneristihellas.gr)  (Αναγνώστηκε 2324765 φορές)

0 μέλη και 5 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος konakis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4413
  • Rolex.
    • Προφίλ
Απ: PANERAI
« Απάντηση #600 στις: Αύγουστος 11, 2009, 10:37:53 πμ »
ευχαριστώ ρε παιδιά,με κόπο 10 ετών+ το έχω πάρει κι εγώ...απλά όταν άρχισα να ασχολούμαι με τα ρολόγια γύρω στο 1996 και μετά "κόλλησα" και είπα στον εαυτό μου:500 χιλιάρικα το χρόνο στην άκρη,μπουζούκια γιόκ...και έτσι κάθε χρόνο μαζευα λίγα-λίγα τα χρήματα....έχεις δίκιο elio....υπάρχουν πολλοί "κάγκουρες" παντού......αλλά όπως έχω πει και παλιότερα(rolex) το γουστάρω σαν όψη,σαν κατασκευή,ταιριάζει με την φιλοσοφία μου-ντύσιμο,έχει εξαιρετικό μηχανισμό και λειτουργικότητα και αν με ρωτούν άσχετοι και μή,τότε ανάλογα με το ύφος τους,τους απαντώ κι εγώ....μαιμουδάκι περιποιημένο είναι.......άντε ρε μου λένε αποκλείεται.....ναι ρε τους λέω....σιγά μη δώσω 8 χιλιάρικα για ρολόι....τρελοί είστε..... :D  :-* ................εγώ πάστες πουλάω!  :-*
konakis.
Rolex,Panerai,JLC,Oris,Steinhart,Alpina,Citizen,Orient.

director

  • Επισκέπτης
Απ: PANERAI
« Απάντηση #601 στις: Αύγουστος 11, 2009, 10:46:54 πμ »
Παράθεση
μπουζούκια γιόκ...και έτσι κάθε χρόνο μαζευα λίγα-λίγα τα χρήματα....

καλα δεν λες οτι γλυτωσες και την ηχορυπανση? ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος babinio

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 61
    • Προφίλ
Απ: PANERAI
« Απάντηση #602 στις: Αύγουστος 11, 2009, 11:53:22 πμ »
Πλάκα σας κάνει ο konakis, σας δείχνει τις τελευταίες ημέρες που το φοράει γιατί είμαι σίγουρος ότι ετοιμάζεται να πάρει το Radiomir 10 days GMT.  ;D ;D ;D

Κατά τα άλλα απιστευτο ρολόι και συμφωνώ απόλυτα με την πρόταση του τεμέτερον...

Αποσυνδεδεμένος elio

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 751
  • Winter is Coming
    • Προφίλ
Απ: PANERAI
« Απάντηση #603 στις: Αύγουστος 11, 2009, 12:06:05 μμ »
RESPECT konakis!  :D
Time is the most undefinable yet paradoxical of things; the past is gone, the future is not come, and the present becomes the past even while we attempt to define it, and, like the flash of lightning, at once exists and expires.  ~Charles Caleb Colton

Αποσυνδεδεμένος konakis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4413
  • Rolex.
    • Προφίλ
Απ: PANERAI
« Απάντηση #604 στις: Αύγουστος 11, 2009, 12:28:54 μμ »
.....έτσι-έτσι πάμε για σειρά radiomir....από μοντελο είδωμεν...για του χρόνου  ;)
konakis.
Rolex,Panerai,JLC,Oris,Steinhart,Alpina,Citizen,Orient.

Αποσυνδεδεμένος wolf

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 100
    • Προφίλ
Απ: PANERAI
« Απάντηση #605 στις: Αύγουστος 11, 2009, 04:45:34 μμ »
Υπάρχει κάπου τιμοκατάλογος 2009 για τα PANERAI ?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Αποσυνδεδεμένος konakis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4413
  • Rolex.
    • Προφίλ
Απ: PANERAI
« Απάντηση #606 στις: Αύγουστος 11, 2009, 05:27:52 μμ »
από ότι γνωρίζω....οι τιμές ΜΑΛΛΟΝ παραμένουν οι ίδιες με του 2008 :
http://www.network54.com/Forum/353391/thread/1206113060/April+2008%2C+the+new+price+list+(+Europe+zone+)
konakis.
Rolex,Panerai,JLC,Oris,Steinhart,Alpina,Citizen,Orient.

Αποσυνδεδεμένος wolf

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 100
    • Προφίλ
Απ: PANERAI
« Απάντηση #607 στις: Αύγουστος 12, 2009, 09:47:23 πμ »
από ότι γνωρίζω....οι τιμές ΜΑΛΛΟΝ παραμένουν οι ίδιες με του 2008 :
http://www.network54.com/Forum/353391/thread/1206113060/April+2008%2C+the+new+price+list+(+Europe+zone+)


Καλημέρα,

Ευχαριστώ πολύ.

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
PANERAI λουράκια
« Απάντηση #608 στις: Σεπτέμβριος 07, 2009, 12:18:56 μμ »

Καλημέρα σε όλους.
Διαβάζω αρκετό καιρό το forum και ομολογώ ότι έχω δει πολλά ενδιαφέροντα θέματα και πολλές πληροφορίες, τις οποίες αγνοούσα...

Έχω ένα PANERAI Luminor Marina Automatic 40mm (00048) και έχω τις εξής (χαζές) απορίες:

1. Ο μηχανισμός που φοράει είναι in-house ? Έχω δει πολλά posts περί μηχανισμών κλπ. αλλά άκρη δεν έχω βγάλει. Καθαρά πληροφοριακά ρωτάω, το ρολογάκι μία χαρά είναι και ό,τι μηχανισμό και να έχει, εγώ θα το αγαπάω  :P

2. Προκειμένου να μην τα σκάω στο γνωστό αντιπρόσωπο για λουράκια, υπάρχει κάποια άλλη "άκρη", εύκολα προσβάσιμη και κυρίως αξιόπιστη ?

Έχω και ένα ROLEX και ένα ΗΑΜΙLTON για τις "ειδικές αποστολές", αλλά για αυτά δεν μου έχει προκύψει κανένας....προβληματισμός  :)

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: PANERAI λουράκια
« Απάντηση #609 στις: Σεπτέμβριος 07, 2009, 12:27:43 μμ »
Καλώς ήλθες και καλά ποστ.

Έχω ένα PANERAI Luminor Marina Automatic 40mm (00048) και έχω τις εξής (χαζές) απορίες:

1. Ο μηχανισμός που φοράει είναι in-house ? Έχω δει πολλά posts περί μηχανισμών κλπ. αλλά άκρη δεν έχω βγάλει. Καθαρά πληροφοριακά ρωτάω, το ρολογάκι μία χαρά είναι και ό,τι μηχανισμό και να έχει, εγώ θα το αγαπάω  :P

Καταρχάς, ως γνωστόν δεν υπάρχουν χαζές ερωτήσεις. Μόνο χαζές απαντήσεις.

Το PAM που έχεις φοράει τροποποιημένη ETA 7750.

2. Προκειμένου να μην τα σκάω στο γνωστό αντιπρόσωπο για λουράκια, υπάρχει κάποια άλλη "άκρη", εύκολα προσβάσιμη και κυρίως αξιόπιστη ?

"Εύκολα προσβάσιμη" εννοείς "όχι μέσω διαδικτύου";
Το λέω γιατί, ειδικά για Panerai, υπάρχουν πάάάρα πολλά αξιόπιστα site για λουράκια τα οποία κάνουν παπάδες.

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: PANERAI
« Απάντηση #610 στις: Σεπτέμβριος 07, 2009, 01:05:40 μμ »
nin ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.

Διαβάζοντας στο site τα περί μηχανισμού του ρολογιού
"Movement: automatic mechanical, exclusive Panerai OP III calibre, 13¼ lignes, 21 jewels. Côtes de Genève decoration on the bridges. PANERAI personalised oscillating weight. Glucydur® balance, 28,800 alternations/hour.
Incabloc® anti-shock device.
Power reserve 42 hours.
Chronometer Certificate (C.O.S.C.)."

πως καταλαβαίνει κάποιος ότι η "μηχανή" του ρολογιού του είναι τροποποιημένη ΕΤΑ και όχι κάποιος in-house μηχανισμός της PANERAI ?
Μάλλον πρέπει να ρωτήσει στο mywatch.gr για να το καταλάβει, σωστά ?  ;)
Και αν έχω καταλάβει καλά οι ΕΤΑ μηχανισμοί είναι μηχανισμοί "μαζικής παραγωγής" με τους οποίους τροφοδοτούνται πολλοί κατασκευαστές, σωστά ? Ενώ οι in-house είναι 100% σχεδιασμένοι / κατασκευασμένοι από την κάθε εταιρία ?

Για το λουράκι, δεν με πειράζει να είναι και μέσω Internet. Απλά έχω στο μυαλό μου να είναι PANERAI λουράκια.
Ή αν υπάρχουν και "ανεξάρτητες εταιρίες" που φτιάχνουν λουράκια για PANERAI, τα οποία όμως να μπορώ να εμπιστευτώ από άποψη ποιότητας, αντοχής και σωστής προσαρμογής στο ρολόι...

Αποσυνδεδεμένος grecellin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3957
    • Προφίλ
Απ: PANERAI
« Απάντηση #611 στις: Σεπτέμβριος 07, 2009, 01:19:47 μμ »
Φίλε exDIVER600  καλώς όρισες στην παρέα.

Για λουράκια για panerai στο σχετικό θέμα θα βρεις πολλές πληροφορίες και φωτογραφίες.
http://www.mywatch.gr/index.php/topic,1162.500.html


Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: PANERAI
« Απάντηση #612 στις: Σεπτέμβριος 07, 2009, 02:28:07 μμ »
Οι μηχανές με κωδικό ΟΡ δεν είναι δικές της. Βέβαια έχουν φινιριστεί και πιθανόν έχουν κάποια ψιλομετατροπή (πχ. 21 ρουμπίνια αντί για 17) γι' αυτό δηλώνει αποκλειστική μηχανή Πανεράι. Οι μηχανές με κωδικό Ρ είναι δικές της, μανιφατούρα.

Πόσο κοστίζει ένα λουράκι της Πανεράι;

Φιλικά
Δημήτρης

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: PANERAI
« Απάντηση #613 στις: Σεπτέμβριος 07, 2009, 02:56:04 μμ »

--> grecellin: Ευχαριστώ για την info και καλώς σας βρήκα  ;)

--> blackbird: Το καουτσούκ έκανε 110€ (αυτό το πήρα). Tα δερμάτινα υποθέτω ότι είναι αρκετά ακριβότερα και λέω να ρίξω και μία ματιά εκτός του γνωστού αντιπροσώπου. Ως γνωστόν, ψάχνοντας κάτι καλύτερο βρίσκεις (συνήθως).

Αποσυνδεδεμένος nichrys4

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 318
    • Προφίλ
Απ: PANERAI
« Απάντηση #614 στις: Σεπτέμβριος 10, 2009, 06:14:28 μμ »
παιδια καλησπερα

προκειτε να προβω σε μια αγορα ενος πανερι και ειμαι μεταξυ δυο
104 και 312
τι λετε?
μια αναλυση απο τουσ ειδικους σε ολα τα χαρακτηριστικα και φωτος θα βοηθουσε
επισης τις τιμες τους
ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος konakis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4413
  • Rolex.
    • Προφίλ
Απ: PANERAI
« Απάντηση #615 στις: Σεπτέμβριος 10, 2009, 07:07:57 μμ »
312,"φρεσκο πράμα",in-house περιποιημένο μοτεράκι 72 ωρών,ωραία-ξεχωριστή-βουρτσαρισμένη κάσα με open-back,ότι πιο "ποθητό" στους κύκλους των paneristi(παίρνεις όλο το πακέτο χωρίς να ανέβεις πολύ ψηλά όπως με το 233).Σίγουρα σε σχεση με το 104,είναι πολύ πιο ακριβό,αλλά κατα την γνώμη μου και πολύ καλύτερο και πιο ολοκληρωμένο ρολόι,αυτά πιστεύω να βοήθησα  ;)
konakis.
Rolex,Panerai,JLC,Oris,Steinhart,Alpina,Citizen,Orient.

Αποσυνδεδεμένος Nikos patra

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 914
  • 233, Εl Primero
    • Προφίλ
Απ: PANERAI
« Απάντηση #616 στις: Σεπτέμβριος 10, 2009, 09:55:23 μμ »
312. Για όσα προείπε ο konakis.

Αποσυνδεδεμένος nichrys4

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 318
    • Προφίλ
Απ: PANERAI
« Απάντηση #617 στις: Σεπτέμβριος 11, 2009, 03:49:59 μμ »
312,"φρεσκο πράμα",in-house περιποιημένο μοτεράκι 72 ωρών,ωραία-ξεχωριστή-βουρτσαρισμένη κάσα με open-back,ότι πιο "ποθητό" στους κύκλους των paneristi(παίρνεις όλο το πακέτο χωρίς να ανέβεις πολύ ψηλά όπως με το 233).Σίγουρα σε σχεση με το 104,είναι πολύ πιο ακριβό,αλλά κατα την γνώμη μου και πολύ καλύτερο και πιο ολοκληρωμένο ρολόι,αυτά πιστεύω να βοήθησα  ;)


τι τιμη εχει?
ξερεις επισης να μου πεις εαν η βουρτσισμενη κασα ειναι τοσο σκουρα οσο τα αλλα μοντελα και αν το τζαμακι εξεχει απο την κασα ? τι παχος εχει?

Αποσυνδεδεμένος konakis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4413
  • Rolex.
    • Προφίλ
Απ: PANERAI
« Απάντηση #618 στις: Σεπτέμβριος 11, 2009, 05:13:18 μμ »
το κρύσταλλο και στα δύο ΔΕΝ είναι μπομπέ!Η κάσα είναι απλά ΥΠΕΡΟΧΗ,δες φωτό σε προηγούμενες σελίδες,specs στο επίσημο site: www.panerai.com
konakis.
Rolex,Panerai,JLC,Oris,Steinhart,Alpina,Citizen,Orient.

Αποσυνδεδεμένος Pana13

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 88
    • Προφίλ
Απ: PANERAI
« Απάντηση #619 στις: Σεπτέμβριος 16, 2009, 07:38:52 μμ »
Μηπως μπορω να βοηθησω?? ;D

















Χαιρετισμους απο Γερμανια
Θωμας