Αποστολέας Θέμα: TUDOR  (Αναγνώστηκε 385054 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: TUDOR
« Απάντηση #1060 στις: Νοέμβριος 17, 2016, 10:10:55 μμ »
Προφανώς πρόκειται για λάθος,  έστω τυπογραφικό.

Το λουρί είναι το ρολόι.


Αποσυνδεδεμένος Watch-Collector

  • Reviews/Super Moderator
  • Tourbillion
  • ***
  • Μηνύματα: 5779
  • 8/10/08 - 21/12/08
    • Προφίλ
Απ: TUDOR
« Απάντηση #1061 στις: Νοέμβριος 17, 2016, 10:11:27 μμ »
Μέσα στο κείμενο του monochrome δλδ  στο κομμάτι  που παρέθεσες λεει ότι φτιάχτηκαν για το γαλλικό ναυτικό το 1961 ,το 9401 (και οχι απο το 1961 εώς το 9401 )και μετα ποσταρει μια φωτο του 9401 του 81 .Οπως το αντιλαμβάνομαι το 1961 στο κείμενο ειναι τυπογραφικό λάθος,

Βασίλη, πολύ πιθανόν να πρόκειται για παρόραμα.
Όπως βλέπει κανείς το Ρelagos LHD, θυμίζει νεότερη έκδοση του 9401/0.
Ωστόσο, το French Navy 1961 σε όλο αυτό πού κολλάει ;!...    ???   
Γιατί αναφέρεται στο κείμενο είναι άξιον απορίας   :-k
Σε κάθε περίπτωση σε αυτό που διαβάζει κανείς υπάρχει μεγάλη σύγχυση και ασάφεια.
Eνας Ελλην σοφος, ειπε καποτε:

«Η Δημοκρατια μας αυτοκαταστρεφεται διοτι κατεχρασθη το δικαιωμα της ελευθεριας και της ισοτητας, διοτι εμαθε τους πολιτες να θεωρουν την αυθαδεια ως δικαιωμα, την παρανομια ως ελευθερια, την αναιδεια του λογου ως ισοτητα και την αναρχια ως ευδαιμονια».

Αποσυνδεδεμένος argo98

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3849
    • Προφίλ
Απ: TUDOR
« Απάντηση #1062 στις: Νοέμβριος 17, 2016, 10:21:56 μμ »
Μα αυτό λέμε..αντί να γράψει French navy 1981 από κεκτημένη ταχύτητα προφανώς έγραψε 1961..

Αποσυνδεδεμένος Watch-Collector

  • Reviews/Super Moderator
  • Tourbillion
  • ***
  • Μηνύματα: 5779
  • 8/10/08 - 21/12/08
    • Προφίλ
Απ: TUDOR
« Απάντηση #1063 στις: Νοέμβριος 17, 2016, 10:53:15 μμ »
Μα αυτό λέμε..αντί να γράψει French navy 1981 από κεκτημένη ταχύτητα προφανώς έγραψε 1961..

Πολύ σωστά Βασίλη, πρόκειται για λάθος χρονολογία (1981 και όχι 1961).
Η επιβεβαίωση εδώ, δια ''στόματος'' της ίδιας της Rolex-Τudor:

https://www.tudorwatch.com/magazine/article/tudor-history-submariners-military-watches
Eνας Ελλην σοφος, ειπε καποτε:

«Η Δημοκρατια μας αυτοκαταστρεφεται διοτι κατεχρασθη το δικαιωμα της ελευθεριας και της ισοτητας, διοτι εμαθε τους πολιτες να θεωρουν την αυθαδεια ως δικαιωμα, την παρανομια ως ελευθερια, την αναιδεια του λογου ως ισοτητα και την αναρχια ως ευδαιμονια».

Αποσυνδεδεμένος Watch-Collector

  • Reviews/Super Moderator
  • Tourbillion
  • ***
  • Μηνύματα: 5779
  • 8/10/08 - 21/12/08
    • Προφίλ
Απ: TUDOR
« Απάντηση #1064 στις: Νοέμβριος 17, 2016, 11:03:52 μμ »
Ένα ακόμη ενδιαφέρον άρθρο για τη μακρόχρονη συνεργασία της Rolex με τη γαλλική κυβέρνηση και τα μοντέλα που παρήγαγε η πρώτη για το Γαλλικό Ναυτικό

https://bulangandsons.com/tudor-and-the-french-navy-a-quarter-of-a-century-of-collaboration/
Eνας Ελλην σοφος, ειπε καποτε:

«Η Δημοκρατια μας αυτοκαταστρεφεται διοτι κατεχρασθη το δικαιωμα της ελευθεριας και της ισοτητας, διοτι εμαθε τους πολιτες να θεωρουν την αυθαδεια ως δικαιωμα, την παρανομια ως ελευθερια, την αναιδεια του λογου ως ισοτητα και την αναρχια ως ευδαιμονια».

Αποσυνδεδεμένος PanosI

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 18190
    • Προφίλ
Απ: TUDOR
« Απάντηση #1065 στις: Νοέμβριος 17, 2016, 11:55:10 μμ »
Από την αρχή που ασχολήθηκα με τα ρόλεξ, ταυτόχρονα γοητεύτηκα αφάνταστα και με τα Tudor.

Το παραπάνω άρθρο του 2014 των bulangandsons, ένα ακόμα παλιότερο (που ούτε να το εντοπίσω μπορώ) ενός συλλέκτη που μιλούσε για την ιστορία ενός συγκεκριμένου issued snowflake αλλά τατυτοχρονα έδινε και το ιστορικό background της Tudor, μια επίσκεψη σε βίντεο του Ben του HODINKEE στο στρατηγείο της Tudor, όπου ένας υψηλόβαθμος σε βαλίτσες του αράδιαζε χρονολογικά τα ρολογια της Tudor, δίνουν όσο λίγα το περίγραμμα αυτής της εταιρείας που στην ουσία ειναι ένα και το αυτό με την ρόλεξ.
Καταλαβαίνετε λοιπόν οτι πάντα μειδιουσα μπροστά απο την οθόνη μου, στα κατα καιρούς άκυρα ποστ (σε μεγάλα φορα του εξωτερικού) ανθρώπων που "υποτιμούσαν την Tudor σαν το ρόλεξ του φτωχού" σε επίπεδο τρολαρίσματος. Απο το 2009 και μετά σταμάτησα και να ποστάρω καν, προς υποστήριξη,  σ'αυτά τα νήματα που έκαναν συνεχές bashing στα τουντορακια.

Μετανοιώνω οικτρά που το 2009 δεν πήρα, ένα τέλειο 79090 μπλε του 1992, από έναν πολύ καλό διαδικτιακο φίλο, αρρωστακι κι αυτός με τα Tudor, που στην πορεία της γνωριμίας μας, ανακαλύψαμε οτι το δικό μου 79260 και το δικό του 79260, είχαν στους εξαψηφιους σειριακούς τους διαφορά λιγότερα από 10 νούμερα. Κάναμε πλάκα λέγοντας οτι ήταν δίπλα δίπλα στον πάγκο και το ένα βρέθηκε Ελλάδα και το άλλο Σκανδιναβία. Το ρολόι μου το έδινε 1700 ευρώ , αλλά τότε είχα ξεπαραδιαστεί να παίρνω το ένα ρόλεξ πίσω απο το αλλο και δεν το έπαιρνα απόφαση να κάνω και λίγο κράτει και να πάρω το φανταστικό μπλε.

Για την ιστορία το 79260, ήταν πάντα πρώτο στην λίστα μου για πώληση (λόγω του οτι ήταν και οικονομικά προσιτό) για να εξευρεθούν κεφάλαια για άλλες  αγορές αλλά  πάντα επιβίωνε με ένα μαγικό τρόπο στο τέλος ακομα και όταν το έβαλα και επίσημα σε αγγελία, όπου τελικά την απέσυρα. Πλέον και αυτό ειναι απο τα ρολογια που θα μείνουν για πάντα μαζί μου. Η πλάκα ήταν οτι στα 6 χρόνια που συμβίωνε μαζί με την Daytona, αυτό φοριόταν κανονικά στο rotation και η Daytona κάθε Χριστούγεννα-Πρωτοχρονιά και σε καμιά γιορτή. Το "ρόλεξ του φτωχου" (Datetona) είχε μόνιμα στην θυρίδα το ρόλεξ (Daytona) !





Αποσυνδεδεμένος batman1345

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8547
  • Δημήτρης
    • Προφίλ
Απ: TUDOR
« Απάντηση #1066 στις: Νοέμβριος 18, 2016, 12:09:14 πμ »
Από την αρχή που ασχολήθηκα με τα ρόλεξ, ταυτόχρονα γοητεύτηκα αφάνταστα και με τα Tudor.

Το παραπάνω άρθρο του 2014 των bulangandsons, ένα ακόμα παλιότερο (που ούτε να το εντοπίσω μπορώ) ενός συλλέκτη που μιλούσε για την ιστορία ενός συγκεκριμένου issued snowflake αλλά τατυτοχρονα έδινε και το ιστορικό background της Tudor, μια επίσκεψη σε βίντεο του Ben του HODINKEE στο στρατηγείο της Tudor, όπου ένας υψηλόβαθμος σε βαλίτσες του αράδιαζε χρονολογικά τα ρολογια της Tudor, δίνουν όσο λίγα το περίγραμμα αυτής της εταιρείας που στην ουσία ειναι ένα και το αυτό με την ρόλεξ.
Καταλαβαίνετε λοιπόν οτι πάντα μειδιουσα μπροστά απο την οθόνη μου, στα κατα καιρούς άκυρα ποστ (σε μεγάλα φορα του εξωτερικού) ανθρώπων που "υποτιμούσαν την Tudor σαν το ρόλεξ του φτωχού" σε επίπεδο τρολαρίσματος. Απο το 2009 και μετά σταμάτησα και να ποστάρω καν, προς υποστήριξη,  σ'αυτά τα νήματα που έκαναν συνεχές bashing στα τουντορακια.

Μετανοιώνω οικτρά που το 2009 δεν πήρα, ένα τέλειο 79090 μπλε του 1992, από έναν πολύ καλό διαδικτιακο φίλο, αρρωστακι κι αυτός με τα Tudor, που στην πορεία της γνωριμίας μας, ανακαλύψαμε οτι το δικό μου 79260 και το δικό του 79260, είχαν στους εξαψηφιους σειριακούς τους διαφορά λιγότερα από 10 νούμερα. Κάναμε πλάκα λέγοντας οτι ήταν δίπλα δίπλα στον πάγκο και το ένα βρέθηκε Ελλάδα και το άλλο Σκανδιναβία. Το ρολόι μου το έδινε 1700 ευρώ , αλλά τότε είχα ξεπαραδιαστεί να παίρνω το ένα ρόλεξ πίσω απο το αλλο και δεν το έπαιρνα απόφαση να κάνω και λίγο κράτει και να πάρω το φανταστικό μπλε.

Για την ιστορία το 79260, ήταν πάντα πρώτο στην λίστα μου για πώληση (λόγω του οτι ήταν και οικονομικά προσιτό) για να εξευρεθούν κεφάλαια για άλλες  αγορές αλλά  πάντα επιβίωνε με ένα μαγικό τρόπο στο τέλος ακομα και όταν το έβαλα και επίσημα σε αγγελία, όπου τελικά την απέσυρα. Πλέον και αυτό ειναι απο τα ρολογια που θα μείνουν για πάντα μαζί μου. Η πλάκα ήταν οτι στα 6 χρόνια που συμβίωνε μαζί με την Daytona, αυτό φοριόταν κανονικά στο rotation και η Daytona κάθε Χριστούγεννα-Πρωτοχρονιά και σε καμιά γιορτή. Το "ρόλεξ του φτωχου" (Datetona) είχε μόνιμα στην θυρίδα το ρόλεξ (Daytona) !
Ωραίο ποστ Πάνο με συναίσθημα!! Φοβερό το Τ να το χαρείς και άλλο!!

Sent from my Huawei P8 using Tapatalk

Panerai is not just a watch... It's a lifestyle!

Αποσυνδεδεμένος Watch-Collector

  • Reviews/Super Moderator
  • Tourbillion
  • ***
  • Μηνύματα: 5779
  • 8/10/08 - 21/12/08
    • Προφίλ
Απ: TUDOR
« Απάντηση #1067 στις: Νοέμβριος 18, 2016, 12:14:00 πμ »
Ακόμη και το ref. του ρολογιού στο Μonochrome είναι λάθος, παραπέμποντας σε άλλη έκδοση (!)
Το 9401 αφορά κυρίως στο 1977, έφερε κατά κύριο λόγο μπλε καντράν-στεφάνη και αποκλειστικά την κορώνα δεξιά, ενώ το 94010 στο 1981, μαύρο καντράν-στεφάνη και την κορώνα αριστερά.
Eνας Ελλην σοφος, ειπε καποτε:

«Η Δημοκρατια μας αυτοκαταστρεφεται διοτι κατεχρασθη το δικαιωμα της ελευθεριας και της ισοτητας, διοτι εμαθε τους πολιτες να θεωρουν την αυθαδεια ως δικαιωμα, την παρανομια ως ελευθερια, την αναιδεια του λογου ως ισοτητα και την αναρχια ως ευδαιμονια».

Αποσυνδεδεμένος GiannisTissot

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6301
    • Προφίλ
Απ: TUDOR
« Απάντηση #1068 στις: Νοέμβριος 18, 2016, 12:18:49 πμ »
Kάθε άλλο, αυτά με φτιάχνουν !!
Τα περισσότερα νέα σχεδιαστικά μοντέλα, μου είναι παντελώς αδιάφορα.
Καμία φαντασία, καθόλου γούστο, χαρακτήρα ή φινέτσα.
Η ''γριά κότα'' έχει το ζουμί !...   ;D
+1. Οσον αφορα τα ρολογια κ μονο...

Στάλθηκε από το SM-A310F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

The front tells the time and the back tells the story.

Αποσυνδεδεμένος GiannisTissot

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6301
    • Προφίλ
Απ: TUDOR
« Απάντηση #1069 στις: Νοέμβριος 18, 2016, 12:23:08 πμ »
Από την αρχή που ασχολήθηκα με τα ρόλεξ, ταυτόχρονα γοητεύτηκα αφάνταστα και με τα Tudor.

Το παραπάνω άρθρο του 2014 των bulangandsons, ένα ακόμα παλιότερο (που ούτε να το εντοπίσω μπορώ) ενός συλλέκτη που μιλούσε για την ιστορία ενός συγκεκριμένου issued snowflake αλλά τατυτοχρονα έδινε και το ιστορικό background της Tudor, μια επίσκεψη σε βίντεο του Ben του HODINKEE στο στρατηγείο της Tudor, όπου ένας υψηλόβαθμος σε βαλίτσες του αράδιαζε χρονολογικά τα ρολογια της Tudor, δίνουν όσο λίγα το περίγραμμα αυτής της εταιρείας που στην ουσία ειναι ένα και το αυτό με την ρόλεξ.
Καταλαβαίνετε λοιπόν οτι πάντα μειδιουσα μπροστά απο την οθόνη μου, στα κατα καιρούς άκυρα ποστ (σε μεγάλα φορα του εξωτερικού) ανθρώπων που "υποτιμούσαν την Tudor σαν το ρόλεξ του φτωχού" σε επίπεδο τρολαρίσματος. Απο το 2009 και μετά σταμάτησα και να ποστάρω καν, προς υποστήριξη,  σ'αυτά τα νήματα που έκαναν συνεχές bashing στα τουντορακια.

Μετανοιώνω οικτρά που το 2009 δεν πήρα, ένα τέλειο 79090 μπλε του 1992, από έναν πολύ καλό διαδικτιακο φίλο, αρρωστακι κι αυτός με τα Tudor, που στην πορεία της γνωριμίας μας, ανακαλύψαμε οτι το δικό μου 79260 και το δικό του 79260, είχαν στους εξαψηφιους σειριακούς τους διαφορά λιγότερα από 10 νούμερα. Κάναμε πλάκα λέγοντας οτι ήταν δίπλα δίπλα στον πάγκο και το ένα βρέθηκε Ελλάδα και το άλλο Σκανδιναβία. Το ρολόι μου το έδινε 1700 ευρώ , αλλά τότε είχα ξεπαραδιαστεί να παίρνω το ένα ρόλεξ πίσω απο το αλλο και δεν το έπαιρνα απόφαση να κάνω και λίγο κράτει και να πάρω το φανταστικό μπλε.

Για την ιστορία το 79260, ήταν πάντα πρώτο στην λίστα μου για πώληση (λόγω του οτι ήταν και οικονομικά προσιτό) για να εξευρεθούν κεφάλαια για άλλες  αγορές αλλά  πάντα επιβίωνε με ένα μαγικό τρόπο στο τέλος ακομα και όταν το έβαλα και επίσημα σε αγγελία, όπου τελικά την απέσυρα. Πλέον και αυτό ειναι απο τα ρολογια που θα μείνουν για πάντα μαζί μου. Η πλάκα ήταν οτι στα 6 χρόνια που συμβίωνε μαζί με την Daytona, αυτό φοριόταν κανονικά στο rotation και η Daytona κάθε Χριστούγεννα-Πρωτοχρονιά και σε καμιά γιορτή. Το "ρόλεξ του φτωχου" (Datetona) είχε μόνιμα στην θυρίδα το ρόλεξ (Daytona) !
Πολυ ομορφο ποστ γεματο συναισθημα!! Αυτη ειναι κ η μαγεια της ενασχολησης τελικα... να χεις καποια κομματια που στο περασμα του χρονου εχεις δεθει μαζι τους και σημαινουν κατι...

Στάλθηκε από το SM-A310F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

The front tells the time and the back tells the story.

Αποσυνδεδεμένος Watch-Collector

  • Reviews/Super Moderator
  • Tourbillion
  • ***
  • Μηνύματα: 5779
  • 8/10/08 - 21/12/08
    • Προφίλ
Απ: TUDOR
« Απάντηση #1070 στις: Νοέμβριος 18, 2016, 12:26:16 πμ »
+1. Οσον αφορα τα ρολογια κ μονο...

 :lol:   :smt023
Eνας Ελλην σοφος, ειπε καποτε:

«Η Δημοκρατια μας αυτοκαταστρεφεται διοτι κατεχρασθη το δικαιωμα της ελευθεριας και της ισοτητας, διοτι εμαθε τους πολιτες να θεωρουν την αυθαδεια ως δικαιωμα, την παρανομια ως ελευθερια, την αναιδεια του λογου ως ισοτητα και την αναρχια ως ευδαιμονια».

Αποσυνδεδεμένος PanosI

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 18190
    • Προφίλ
Απ: TUDOR
« Απάντηση #1071 στις: Νοέμβριος 18, 2016, 12:32:04 πμ »
https://www.hodinkee.com/articles/inside-the-archives-of-the-tudor-watch-company



<object codebase="http://download.macromedia.com/pub/shockwave/cabs/flash/swflash.cab#version=8,0,0,0" type="application/x-shockwave-flash" data="http://www.youtube.com/v/LRtVy39XDWo" width="425px" height="350px"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/LRtVy39XDWo" /><param name="wmode" value="transparent" /><param name="allowScriptAccess" value="never" /><param name="pluginspage" value="http://www.macromedia.com/go/getflashplayer"></object>

Αποσυνδεδεμένος svl

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10979
    • Προφίλ
Απ: TUDOR
« Απάντηση #1072 στις: Νοέμβριος 23, 2016, 12:16:44 πμ »



 :-k

Αποσυνδεδεμένος harolagoha

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1482
    • Προφίλ
Απ: TUDOR
« Απάντηση #1073 στις: Νοέμβριος 23, 2016, 12:50:00 πμ »
Συμπαθητικο αλλα δεν με πειθει για "ακριβο" ρολοι.. ;)
I have a weakness for watches. I have to stop myself buying more.

Tom Jones

Αποσυνδεδεμένος corsair1965

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1559
  • Χάρης
    • Προφίλ
Απ: TUDOR
« Απάντηση #1074 στις: Νοέμβριος 23, 2016, 01:06:22 πμ »
Εμένα μου αρέσει πάρα πολύ.....το μόνο κακό είναι ότι το συγκεκριμένο μοντέλο δεν κρατάει τιμή σε περίπτωση που θα θέλήσει κάποιος να το πουλήσει
χο χο χο!

Αποσυνδεδεμένος corsair1965

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1559
  • Χάρης
    • Προφίλ
Απ: TUDOR
« Απάντηση #1075 στις: Νοέμβριος 24, 2016, 11:42:43 μμ »


χο χο χο!

Αποσυνδεδεμένος xrhstosaa

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 436
    • Προφίλ
Απ: TUDOR
« Απάντηση #1076 στις: Νοέμβριος 24, 2016, 11:50:00 μμ »

Αποσυνδεδεμένος Stratos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3911
    • Προφίλ
Απ: TUDOR
« Απάντηση #1077 στις: Νοέμβριος 24, 2016, 11:57:45 μμ »






Βαλτός είσαι;;;


Sent from my iPad using Tapatalk HD
Παράθεση από: blackbird
Αμήν. Αντικείμενα είναι γαμώτο μου. Όχι άνθρωποι για να τα θρηνούμε.
Το φόρεσες, το χάρηκες, άμε στο διάλο τώρα.

Αποσυνδεδεμένος corsair1965

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1559
  • Χάρης
    • Προφίλ
Απ: TUDOR
« Απάντηση #1078 στις: Νοέμβριος 25, 2016, 12:21:24 πμ »

Βαλτός είσαι;;;


Sent from my iPad using Tapatalk HD

έλα να το βάλεις όσο το έχω στα χέρια μου!!
 :lol: :lol:
χο χο χο!

Αποσυνδεδεμένος svl

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10979
    • Προφίλ
Απ: TUDOR
« Απάντηση #1079 στις: Δεκέμβριος 17, 2016, 12:51:06 πμ »