Αποστολέας Θέμα: ΟRIENT  (Αναγνώστηκε 309249 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος batman1345

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8547
  • Δημήτρης
    • Προφίλ
Απ: ΟRIENT
« Απάντηση #660 στις: Σεπτέμβριος 18, 2015, 11:15:12 πμ »
Όμορφο ωραίος!!

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Panerai is not just a watch... It's a lifestyle!

Αποσυνδεδεμένος Panagiotis_1975

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 308
    • Προφίλ
Απ: ΟRIENT
« Απάντηση #661 στις: Σεπτέμβριος 18, 2015, 01:09:58 μμ »
Thanks! Η δουλειά του Harold (Yobokies) επιβεβαιώνει τη φήμη της...

Αποσυνδεδεμένος GiannisMast

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1801
    • Προφίλ
Απ: ΟRIENT
« Απάντηση #662 στις: Σεπτέμβριος 27, 2015, 11:41:26 πμ »
Καλημερα :)

Πριν 3 μηνες απεκτησα και'γω ενα ρολοι orient,και μιας και υπαρχει αυτο το νημα,σκεφτηκα να ποσταρω και εδω μια μικρη παρουσιαση-αναφορα.Αν ειναι μεγαλο το ποστ,θα μπορουσε να μεταφερθει σαν αυτοτελης παρουσιαση στην καταλληλη ενοτητα.

Το μοντελο λοιπον ειναι το Orient Symphony FER27008W0 (ή ER27008W). Ειναι αυτοματο και ο μηχανισμος του ειναι ο 48743 (που φαρανε και τα γνωστα bambino).

Η εμφανιση του ειναι κλασσικη και λιτη,με λευκο καντραν και ολους τους αριθμους απο το 1 εως το 12,και παραθυρακι ημερομηνιας διπλα στο "3".Οι δεικτες ειναι ασημι.Οι διαστασεις ειναι 41mm χωρις τη κορωνα,12mm υψος,και φοραει λουρακια των 22mm.Η κασα ειναι απο ανοξειδωτο ατσαλι και το το κρυσταλλο ειναι ορυκτο.Στην πισω πλευρα υπαρχει επισης κρυσταλλο για να βλεπουμε το μηχανισμο (φαινεται στο βιντεο που παραθετω στο τελος του ποστ)
Το λουρακι που φορουσε ηταν δερματινο καφε,αρκετα σκουρο και γυαλιστερο,σχεδον μαυρο,το οποιο στο φως εβγαζε μια ελαφρως κοκκινωπη/μελιτζανι αποχρωση.Προσφατα το αλλαξα με ενα αλλο (φωτο παρακατω).

Κατα τη γνωμη μου ειναι ενα ομορφο ρολοι,το οποιο εχει το θετικο οτι μπορει να φορεθει και με πιο καλο ντυσιμο,αλλα και με πιο καθημερινο.Δειχνει κομψο αλλα οχι υπερβολικα dress.Επισης το μεγεθος και το παχος του ειναι ισως κοντα στο ιδανικο για ενα συγχρονο αντρικο ρολοι,ουτε αρκετα μικρο,αλλα και ουτε τοσο μεγαλης διαμετρου και παχους. Αν ειχα την οικονομικη δυνατοτητα θα επαιρνα το stowa marine original,γυαλιστερης κασας με roman ή arabic λευκο dial,και μετριο καφε κροκο λουρακι.Ειναι το αγαπημενο μου σχεδιο σε ρολοι,και ο κουρδιστος μηχανισμος σιγουρα θα με βολευε περισσοτερο,εχοντας καλυτερο ελεγχο στη συνεχη λειτουργια,ειτε το φοραω ειτε οχι.Δε μπορεσα να διαθεσω τοσα ομως,οποτε ψαχνοντας,κατεληξα σε αυτο.

Πισω στο orient τωρα,τα δυο μειον που βρισκω στη σχεδιαση,ειναι τα εξης:
1)Tο 3 δειχνει λιγο στριμωγμενο διπλα στην ημερομηνια.Οι αριθμοι φαινονται ενα κλικ μεγαλυτεροι απ'οτι θα ηταν ισως ιδανικο,αρα με ενα ελαχιστα μικροτερο μεγεθος αριθμων,νομιζω θα υπηρχε καλητερη ισορροπια,και το 3 θα εδενε και αυτο καλυτερα.Παντως αυτο δε μειωνει τη συνολικα καλη εμφανιση του ρολογιου.

2)Οπως πεφτει καποιες φορες το φως,οι δεικτες και το παραθυρακι της ημερομηνιας φαινονται σκουρα και λιγο εντονα.Σχεδιαστικα θα μπορουσαν να χρησιμοποιηθουν δεικτες και παραθυρακι με τροπο ωστε να αποφευχθει αυτο.
Πιστευω αν η orient κυκλοφορησει ενα μοντελο παρομοιο το οποιο να διωρθωνει λιγο αυτα τα 2 (μεγεθος αριθμων και δεικτες/παραθυρακι ημ/νιας) και να εχει μπλε δεικτες και stock λουρακι μετριο καφε,θα ειναι αισθητα πιο ομορφο και θα εχει μεγαλη επιτυχια,δεδομενης και της φημης της εταιριας στη χαμηλη κατηγορια τιμης.

Να σημειωσω τελος,πως το μοντελο αυτο στο site της εταιριας σημειωνεται ως "out of stock",ενω στο γνωστο site creation watches (απ'οπου και το αγορασα στην τιμη των 84 ευρω μαζι με μεταφορικα) αναφερεται πλεον ως "sold out". Ομως αν σε καποιον αρεσει,ειδα οτι υπαρχουν site με διαθεσιμοτητα σε καλες τιμες για το ειδος και το μηχανισμο του ρολογιου.
Και μιας και ανεφερα το μηχανισμο,να σημειωσω εδω οτι η χρονομετρια για μηχανικο αυτοματο ρολοι ειναι πολυ καλη,εχω καταφερει να διατηρω την ακριβεια του με την τοποθετηση οταν δε το φοραω.Αν δω το βραδυ οτι "τρεχει" λιγο,το βαζω καθετα με την κορωνα κατω.Αν παλι χανει λιγο,το βαζω οριζοντια με το καντραν πανω.Με αυτον τον τροπο δεν εχει χρειαστει ρυθμιση της ωρας στους 3 μηνες που το εχω.


Τελος,παραθετω και μερικες δικες μου φωτογραφιες.

Εδω στον καρπο μου,το λουρακι ειναι το αρχικο σκουρο καφε.

Photograph orsm by giannakos53 on 500px


Σε αυτη τη φωτο,φαινεται το χαρακτηριστικο οι δεικτες και το παραθυρακι ημ/νιας να σκουραινουν και να φαινονται λιγο μαυρα,μικρο σχεδιαστικο σφαλμα στα δικα μου ματια,χωρις βεβαια να φαινεται παλι ασχημο,ειναι και γουστα αυτα.

Photograph ornt by giannakos53 on 500px


Παρατηριστε εδω,που το φως χτυπαει διαφορετικα,πως δειχνει πιο αρμονικο και εκλεπτυσμενο το συνολο με τη λευκη πλακα οταν οι δεικτες και ημ/νια δε σκουραινουν,να φαινονται ογκωδη και μαυρα.Και εδω με το αρχικο του λουρακι.

Photograph rntwtch by giannakos53 on 500px



Και καποιες φωτογραφιες με το καινουριο λουρακι στυλ κροκο,λιγο πιο ανοιχτοχρωμο καφε,με ελαφρια κοκκινωπη αποχρωση,ενα στυλ που προσωπικα μου αρεσει και πιστευω ταιριαζει με τη λευκη πλακα.

Photograph rntlrk by giannakos53 on 500px


Photograph nlrkk by giannakos53 on 500px




Τελος,ανεβαζω και ενα βιντεακι απο το youtube.

https://www.youtube.com/watch?v=cAimmunOfms

Αποσυνδεδεμένος Panagiotis_1975

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 308
    • Προφίλ
Απ: ΟRIENT
« Απάντηση #663 στις: Σεπτέμβριος 27, 2015, 12:08:08 μμ »
Καλημέρα Γιάννη και καλοφόρετο το orient..Το ρολόι είναι άψογο και από άποψη φινιρίσματος και μηχανισμού, ειδικά στα λεφτά που το πήρες.
Απ' ό,τι βλέπω έχει τον ίδιο μηχανισμό με το τροποποιημένο flight (ER2A005Y) που πήρα εγώ και λογικά την ίδια κάσα (μόνο που στο flight είναι βουρτισμένη, όχι γυαλισμένη όπως η δική σου). Πάντως αν πρόκειται για την ίδια κάσα, είναι 42mm όχι 41.

Αποσυνδεδεμένος GiannisMast

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1801
    • Προφίλ
Απ: ΟRIENT
« Απάντηση #664 στις: Σεπτέμβριος 27, 2015, 12:24:21 μμ »
Καλημερα Παναγιωτη,ευχαριστω.Και το δικο σου ειναι πολυ ωραιο ρολοι.

Εδω στην ιστοσελιδα της orient λεει 41mm. Δε το εχω μετρησει παντως :)

http://orientwatchusa.com/er27008w

Αποσυνδεδεμένος pugman

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1801
    • Προφίλ
Απ: ΟRIENT
« Απάντηση #665 στις: Σεπτέμβριος 27, 2015, 12:25:32 μμ »
Πολυ καλή η παρουσίαση κ θα συμφωνήσω οτι κάτι δεν μου κάθεται καλά στο μάτι σε σχέση με την ημερομηνία κ το 3. Κατα τα άλλα πρόκειται για μια εταιρία οπου παίρνεις "πολύ ρολόι" για τα χρήματα που δίνεις. Εχω 3 orient κ κατευχαριστημένος.
Να το χαίρεσαι!

Φιλικά,
Αντώνης
"buy a Rolex to impress others, the Grand Seiko to impress yourself"

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14998
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: ΟRIENT
« Απάντηση #666 στις: Σεπτέμβριος 27, 2015, 12:48:26 μμ »
Ωραια παρουσιαση, να το φορας με υγεια!

Αποσυνδεδεμένος GiannisMast

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1801
    • Προφίλ
Απ: ΟRIENT
« Απάντηση #667 στις: Σεπτέμβριος 27, 2015, 12:55:35 μμ »
Ευχαριστω παιδια,να'στε καλα :)

Το 3 το σφηνωσαν το καημενο και νιωθει να ασφυκτια   :D  Αν το συγκρινεις με το απεναντι "9",φαινεται πως το εχουν ζουληξει λιγο :D . Βεβαια οπως ειπα και στην παρουσιαση,θεωρω παιδια οτι το συγκεκριμενο δε χαλα την εμφανιση του ρολογιου,αυτο που οπως επισης εγραψα πιο πανω,ειναι οτι οι δεικτεις και το παραθυρακι ημ/νιας σκουραινουν σε καποιες γωνιες και φαινονται σα μαυρα.Αυτο ισως χαλαει λιγο την εικονα,αν και σε καποιους μπορει να μην τους φαινεται ετσι,ή να τους αρεσει.


ΥΓ Κοιταξτε και αυτο το μοντελο με αυτο το λουρακι τι ωραιο που ειναι :)
Εδω το μεγεθος των αριθμων ειναι λιγο πιο ισορροπημενο στα ματια μου με το dial (41mm και αυτο απ'οτι ειδα).Ειναι λιγο πιο ομορφο και εχει και ενδειξη Power Reserve.

https://www.google.gr/url?sa=i&rct=j&q=&esrc=s&source=images&cd=&cad=rja&uact=8&ved=0CAUQjhxqFQoTCMem_Z-Hl8gCFUjSGgodAL8BcA&url=http%3A%2F%2Fforums.watchuseek.com%2Ff410%2Forient-power-reserve-cex0r002w-w-leather-beautiful-445124.html&psig=AFQjCNHo5PX797IjQTQEH5Pezbr6G4xSXA&ust=1443437872103286


« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 27, 2015, 01:04:06 μμ από GiannisMast »

Αποσυνδεδεμένος GiannisMast

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1801
    • Προφίλ
Απ: ΟRIENT
« Απάντηση #668 στις: Σεπτέμβριος 27, 2015, 01:16:52 μμ »
Πολυ καλή η παρουσίαση κ θα συμφωνήσω οτι κάτι δεν μου κάθεται καλά στο μάτι σε σχέση με την ημερομηνία κ το 3. Κατα τα άλλα πρόκειται για μια εταιρία οπου παίρνεις "πολύ ρολόι" για τα χρήματα που δίνεις. Εχω 3 orient κ κατευχαριστημένος.
Να το χαίρεσαι!

Φιλικά,
Αντώνης

Αντωνη ποια μοντελα εχεις? :)

Αποσυνδεδεμένος pugman

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1801
    • Προφίλ
Απ: ΟRIENT
« Απάντηση #669 στις: Σεπτέμβριος 27, 2015, 04:06:54 μμ »
Orient Ray Blue

Orient Vintage FD0F001W (εδώ με λουράκι)

Και ένα quartz που κωδικό δεν γνωρίζω. Μου το είχε κάνει δώρο ο πατέρας μου πρίν πολλά χρόνια 20+ Δεν το φορω πια κ του εχω βγάλει την μπαταρία.
https://www.flickr.com/gp/antoniadis/3YRRyK

Φιλικά
Αντώνης
"buy a Rolex to impress others, the Grand Seiko to impress yourself"

Αποσυνδεδεμένος gerogian

  • Global Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 23362
  • AT LAST,PANERISTI HELLAS
    • Προφίλ
Απ: ΟRIENT
« Απάντηση #670 στις: Σεπτέμβριος 27, 2015, 04:25:42 μμ »
Orient Ray Blue

Orient Vintage FD0F001W (εδώ με λουράκι)

Και ένα quartz που κωδικό δεν γνωρίζω. Μου το είχε κάνει δώρο ο πατέρας μου πρίν πολλά χρόνια 20+ Δεν το φορω πια κ του εχω βγάλει την μπαταρία.
https://www.flickr.com/gp/antoniadis/3YRRyK

Φιλικά
Αντώνης


Αντωνη  ;) :smt023
Στ’ αυτοκίνητα είναι πολύ εύκολη η επιλογή: ALFA ROMEO
Στις ομάδες ακόμη ευκολότερη: AEK
Kαι στα ρολόγια όμως δεν είναι δύσκολη: PANERAI

Αποσυνδεδεμένος pugman

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1801
    • Προφίλ
Απ: ΟRIENT
« Απάντηση #671 στις: Σεπτέμβριος 27, 2015, 04:58:31 μμ »
"buy a Rolex to impress others, the Grand Seiko to impress yourself"

Αποσυνδεδεμένος GiannisMast

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1801
    • Προφίλ
Απ: ΟRIENT
« Απάντηση #672 στις: Σεπτέμβριος 27, 2015, 08:35:57 μμ »
Ωραια τα Orient Αντωνη :)

Σαν αυτο το τετραγωνο το παλιο,βρηκα τις προαλλες ενα στο σπιτι στο χωριο,αλλα εχει σπασει το τζαμακι.Ισως ειναι και απομιμιση ετσι που το περιεργαστηκα...

Επισης το ρολοι που φοραει ο πατερας μου ειναι Orient. Ενα μικροτερης διαμετρου με μαυρη πλακα και μπρασελε.Θα το βγαλω καμια φωτο καποια στιγμη.Ειναι quartz των 100 ευρω.Του εχει βγει γερο και η μπαταρια αντεξε γυρω στα 4 κατι χρονια μεχρι προσφατα.






Αποσυνδεδεμένος Aris2176

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13928
    • Προφίλ
Απ: ΟRIENT
« Απάντηση #673 στις: Σεπτέμβριος 27, 2015, 08:44:45 μμ »
Πολύ δυνατή παρουσίαση φιλε, να το χαιρεσαι με υγεια!!
 =D> :2thumbs:
Watches; I am not an addict. I can stop any time I want to...

Αποσυνδεδεμένος GiannisMast

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1801
    • Προφίλ
Απ: ΟRIENT
« Απάντηση #674 στις: Σεπτέμβριος 27, 2015, 09:01:06 μμ »
Πολύ δυνατή παρουσίαση φιλε, να το χαιρεσαι με υγεια!!
 =D> :2thumbs:

Ευχαριστωωωω :)

Αποσυνδεδεμένος Panagiotis_1975

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 308
    • Προφίλ
Απ: ΟRIENT
« Απάντηση #675 στις: Σεπτέμβριος 28, 2015, 10:33:32 πμ »
Πάντως Γιάννη, αν σε ενοχλεί τόσο η θέση της ημερομηνίας στο ρολόι (ομολογώ ότι δεν είναι η καλύτερη), ψάξτο για modification...στο δικό μου η ημερομηνία ήταν αρχικά στο 3 (όπως και στο δικό σου) με τη μετατροπή ήρθε σε πολύ πιο διακριτική θέση, μεταξύ 4 και 5...Αν ψάξεις λίγο στο net σίγουρα θα βρεις κάποιο καντράν ή και δείκτες που να σε ικανοποιεί..

Αποσυνδεδεμένος GiannisMast

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1801
    • Προφίλ
Απ: ΟRIENT
« Απάντηση #676 στις: Σεπτέμβριος 28, 2015, 02:35:54 μμ »
Πάντως Γιάννη, αν σε ενοχλεί τόσο η θέση της ημερομηνίας στο ρολόι (ομολογώ ότι δεν είναι η καλύτερη), ψάξτο για modification...στο δικό μου η ημερομηνία ήταν αρχικά στο 3 (όπως και στο δικό σου) με τη μετατροπή ήρθε σε πολύ πιο διακριτική θέση, μεταξύ 4 και 5...Αν ψάξεις λίγο στο net σίγουρα θα βρεις κάποιο καντράν ή και δείκτες που να σε ικανοποιεί..


Δε με ενοχλει τοσο αυτο Παναγιωτη. Αλλα τωρα που ανεφερες το modification,ηθελα να σε ρωτησω κατι. Εχω ενα φθηνο lorus των 50 ευρω,και εχει ενα ωραιο στυλ,αλλα δε μου αρεσει το οτι το καντραν ειναι sunray/sunburst. Υπαρχει περιπτωση με καποιο τροπο να το κανω λευκο χωρις αυτο το εφε?Αλλα να μεινει ετσι με την ιδια εμφανιση αριθμων κτλ.

Photograph lrs by giannakos53 on 500px

Αν ηταν ματ λευκο θα μου αρεσε παρα πολυ.

Αποσυνδεδεμένος Panagiotis_1975

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 308
    • Προφίλ
Απ: ΟRIENT
« Απάντηση #677 στις: Σεπτέμβριος 28, 2015, 03:10:42 μμ »
Δεν είμαι ειδικός σε αυτά (λογικά στο forum υπάρχουν άλλοι που μπορούν να σε κατατοπίσουν καλύτερα) όμως πιστεύω ότι είναι μάλλον αδύνατο να αλλάξεις το χρώμα του original καντράν...να αλλάξεις όμως ολόκληρο το καντράν με κάποιο άλλο που ταιριάζει στο μέγεθος της κάσας σίγουρα γίνεται.

Αποσυνδεδεμένος GiannisMast

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1801
    • Προφίλ
Απ: ΟRIENT
« Απάντηση #678 στις: Οκτώβριος 09, 2015, 02:14:03 μμ »
Εδω και λιγες μερες εχουν παρουσιαστει καποια νεα Orient.

https://www.google.gr/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=10&cad=rja&uact=8&ved=0CEQQFjAJahUKEwi7tLq-qbXIAhWKthQKHdh-DpU&url=http%3A%2F%2Forientwatchusa.com%2Fblog%2F2015%2F10%2Fthe-fallwinter-2015-collection%2F&usg=AFQjCNHzA2Z9wlAINUafQxYArQ1l8c9AwA

Προσωπικα,αυτο που μου αρεσει περισσοτερο ειναι το Monarch,ιδιαιτερα το μοντελο με την πλακα που φαινεται λευκη και η εταιρια αναφερει σαν eggshell.(οχι το επιχρυσο,το αλλο).
Παρατηρω στη συντομη ενασχοληση μου με αυτο το χομπι,οτι μου αρεσουν κυριως κλασσικα ρολογια,που να θυμιζουν κατι απο παλια...
Αυτο το Orient εχει επισης εναν κουρδιστο μηχανισμο και οχι αυτοματο,τον 48C40 οπως αναφερεται.Με μια ματια που εριξα στο διαδικτυο,προκειται μαλλον για τον μονο κουρδιστο της εταιριας που απ'οτι καταλαβα ειχε βγει για χρηση σε ρολογια χειρος,παρολα αυτα εχει χρησιμοποιηθει μονο σε ενα τσεπης τα τελευταια χρονια.

Αρκετα ομορφο και ενδιαφερον λοιπον το συγκεκριμενο κλασσικο ρολοι,με vintage σχεδιαση,full arabic dial και ενδειξη power reserve.Η διασταση των 40mm ειναι μια ωραια κλασσικη διασταση,εχει και μπλε δεικτες...Το'χω βαλει στο ματι απο τοτε που το πρωτοειδα...Περιμενω με ενδιαφερον και φωτος απο αλλες γωνιες,και βιντεο,καθως το παχος του ειναι 13mm,ισως λιγο παχυ,αλλα εχει μια καμπυλοτητα στο κρυσταλλο και στη σχεδιαση απ'οτι λεει.

Το αυτοματο που αγορασα (symphony) μου αρεσει,αλλα δε κρυβω οτι θα προτιμουσα να ηταν quartz ή κουρδιστο.Στα υποψιν λοιπον το συγκεκριμενο νεο "Monarch",μιας και συνδυαζει ωραια χαρακτηριστικα.Γιατι οχι,αν καποια στιγμη οι τιμες πεσουν και βοηθησουν τα οικονομικα :)

Και οι αλλες σειρες εχουν καποια ενδιαφεροντα μοντελα.Ριξτε μια ματια.


Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14998
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: ΟRIENT
« Απάντηση #679 στις: Οκτώβριος 09, 2015, 08:44:06 μμ »
Αυτος ο Μοναρχης δεν ειναι καθολου ασχημος..