Αποστολέας Θέμα: ΟRIENT  (Αναγνώστηκε 308780 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

jim teo

  • Επισκέπτης
Απ: ΟRIENT
« Απάντηση #480 στις: Ιανουάριος 11, 2012, 02:49:44 μμ »
Το ξέρω ότι δεν το έχει ο Γερμανός αλλά λογικά σε λίγες μέρες θα το φέρει, κάνε λίγο υπομονή.
Αν θες μπορέις να τον ρωτήσεις  πότε θα το φέρει στέλνοντας του ένα mail! ;)
Μόλις επικοινώνησα με το φίλο μας τον Keller.Το καλό της υπόθεσης είναι ότι έχει παραγγείλει το συγκεκριμένο ρολόι και το περιμένει σε λίγες ημέρες.Το κακό είναι ότι το έχει ακριβούτσικα.(325,00€+έξοδα αποστολής=340,00€)
Την ίδια στιγμή που μιλάμε skywatches και longisland το έχουν μόνο 255,00€ συμπεριλαμβανομένων των εξόδων αποστολής.
Διαλέγετε και παίρνετε.

Αποσυνδεδεμένος Di@bolic

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 618
  • Ανταλλάζω κρασί 35 ετών με αντίστοιχης αξίας ρολόι
    • Προφίλ
Απ: ΟRIENT
« Απάντηση #481 στις: Ιανουάριος 11, 2012, 03:22:36 μμ »
Δεν μπορεί να κάνει καλύτερη τιμή στα μέλη του Forum?

Απ όσο ξέρω βέβαια όταν το παίρνεις από Ε.Ε ισχύει και η Εγγύηση ενώ εκτός Ε.Ε όχι.
Βάλε και το ρίσκο του τελωνείου όμως που είναι πολύ μεγάλο πλέον. :(
Hitech Πόντιος!

Newsposter and Moderator @ www.myplaisio.gr

jim teo

  • Επισκέπτης
Απ: ΟRIENT
« Απάντηση #482 στις: Ιανουάριος 11, 2012, 03:37:40 μμ »
Δεν έχεις άδικο,γι'αυτό είπα κι εγώ διαλέγετε και παίρνετε.Όπως και να το κάνεις όμως αυτά τα 85,00€ διαφορά μου κάθονται στο λαιμό.Είμαι αποφασισμένος να το χτυπήσω το ρολογάκι αλλά ακόμα δεν έχω καταλήξει απο ποιόν.

Αποσυνδεδεμένος Di@bolic

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 618
  • Ανταλλάζω κρασί 35 ετών με αντίστοιχης αξίας ρολόι
    • Προφίλ
Απ: ΟRIENT
« Απάντηση #483 στις: Ιανουάριος 11, 2012, 03:40:46 μμ »
Κάντου Παζάρια!!! ;D

Στο ebay είδες Τζίμη αν έχει τίποτα?
Hitech Πόντιος!

Newsposter and Moderator @ www.myplaisio.gr

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14998
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: ΟRIENT
« Απάντηση #484 στις: Ιανουάριος 11, 2012, 07:37:35 μμ »
Επειδή πάντως τα πράγματα με το τελωνείο έχουν σφίξει, θα πρότεινα την ασφάλεια της αγοράς εντός Ε.Ε.

jim teo

  • Επισκέπτης
Απ: ΟRIENT
« Απάντηση #485 στις: Ιανουάριος 20, 2012, 12:08:33 πμ »
Ο Γερμανός μόλις έφερε το επετειακό Orient. http://www.orientuhren.de/
Όσοι πιστοί προσέλθετε.......................

Αποσυνδεδεμένος Di@bolic

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 618
  • Ανταλλάζω κρασί 35 ετών με αντίστοιχης αξίας ρολόι
    • Προφίλ
Απ: ΟRIENT
« Απάντηση #486 στις: Ιανουάριος 20, 2012, 12:11:35 πμ »
Καλή τιμούλα πάντως.
Μπορεί να πέσει και χαμηλότερα για τα μέλη έτσι? :o
Hitech Πόντιος!

Newsposter and Moderator @ www.myplaisio.gr

jim teo

  • Επισκέπτης
Απ: ΟRIENT
« Απάντηση #487 στις: Ιανουάριος 20, 2012, 12:31:18 πμ »
Χλωμό...................για Γερμανό μιλάμε μην το ξεχνάς.

Αποσυνδεδεμένος Di@bolic

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 618
  • Ανταλλάζω κρασί 35 ετών με αντίστοιχης αξίας ρολόι
    • Προφίλ
Απ: ΟRIENT
« Απάντηση #488 στις: Ιανουάριος 20, 2012, 12:33:14 πμ »
Παλιά πάντως έκανε κάποιες μικρές εκπτώσεις ή δωρεάν έξοδα αποστολής στα μέλη του forum.
Δεν ξέρω αν θυμάσαι... :)
Hitech Πόντιος!

Newsposter and Moderator @ www.myplaisio.gr

jim teo

  • Επισκέπτης
Απ: ΟRIENT
« Απάντηση #489 στις: Ιανουάριος 21, 2012, 04:23:47 μμ »
Αυτό που θυμάμαι έιναι ότι όποτε του έχω κάνει κουβέντα για καλύτερη τιμή απο Γερμανός γίνεται Κινέζος.Το πολύ να σου κόψει 10,00€ κι αυτά με το ζόρι.Καλύτερα όχι για να μην του έχω και υποχρέωση.
Σήμερα ήμουν έτοιμος να παραγγείλω το Orient King Diver απο αυτόν αλλά τελευταία στιγμή έκανα πίσω.Μου κακοφαίνονται τα 60,00€ παραπάνω που ζητάει αλλά και το γεγονός ότι σου ζητάει επιπλέον χρήματα για τη συσκευασία.
Ρίξε για παράδειγμα μια ματιά σ'αυτόν εδώ τον τύπο http://watchfreeks.com/view_topic.php?id=23829&forum_id=32
Αγόρασε απο longisland (255,00€ μαζί με έξοδα αποστολής και 315,00€ που ζητάει ο Keller) και κοίτα σε τι ωραία συσκευασία που του το έστειλε.Άπο την άλλη έχεις το Γερμανό και σου ζητάει 5,00€ για το χαρτόκουτο.Σου τη δίνει ή δε σου τη δίνει;

Αποσυνδεδεμένος aboulafia

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 566
    • Προφίλ
Απ: ΟRIENT
« Απάντηση #490 στις: Ιανουάριος 21, 2012, 04:53:57 μμ »
Τα μονοπώλια έτσι είναι...
Προφανώς αυτός το έχει καταλάβει ότι κατά κάποιο τρόπο είναι μονοπώλιο και το εκμεταλλεύεται ανάλογα. Γιατί αν μπορούσαμε να αγοράσουμε και εμείς χωρίς φόβο από αμερική, θα ήταν διαφορετικοί οι όροι του παιχνιδιού.
Τουλάχιστον σε ορισμένα μοντέλα έχει και τιμές αρκετά καλύτερες από πολλούς, ακόμα και πωλητές στο e-bay.

Παναγιώτης
 

jim teo

  • Επισκέπτης
Απ: ΟRIENT
« Απάντηση #491 στις: Ιανουάριος 22, 2012, 10:43:09 πμ »
Η παραγγελία λοιπόν έφυγε αργά χθες το βράδυ για longisland μεριά.Περιμένω το κουκλί μου πως και πως.
Άν με το καλό το πάρω στα χέρια μου,είναι και το τελωνείο στη μέση βλέπεις,θα κάνω και το ανάλογο review.
Μέχρι τότε το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να το χαζεύω.



Uploaded with ImageShack.us

Αποσυνδεδεμένος SER

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6217
    • Προφίλ
Απ: ΟRIENT
« Απάντηση #492 στις: Ιανουάριος 22, 2012, 10:59:41 πμ »
Με το καλο φιλε να το παραλαβεις και να μας πεις εντυπωσεις ;)

Αποσυνδεδεμένος aboulafia

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 566
    • Προφίλ
Απ: ΟRIENT
« Απάντηση #493 στις: Ιανουάριος 22, 2012, 09:08:16 μμ »
Και χωρίς εκπλήξεις από το τελωνείο να προσθέσω εγώ, για να αποφασίσουμε και εμείς με τη σειρά μας για την δική μας επιλογή...

Παναγιώτης

jim teo

  • Επισκέπτης
Απ: ΟRIENT
« Απάντηση #494 στις: Ιανουάριος 22, 2012, 09:59:59 μμ »
Απο το στόμα σου και στου Θεού τ'αυτί.Ελπίζω να μην έχω κανένα πρόβλημα όπως και τις προηγούμενες φορές.Όπως και να'χει ευχαριστώ και τους δυο σας πολύ.

Αποσυνδεδεμένος vsklav

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 114
    • Προφίλ
Απ: ΟRIENT
« Απάντηση #495 στις: Ιανουάριος 27, 2012, 10:30:29 πμ »
καλημέρα παιδιά. μου κέντρισε το ενδιαφέρον και μένα αυτό το οριεντ cal 469, βασικά ήμουν έτοιμος να πατήσω χτες το κουμπί να το παραγγείλω!! αλλά κολλάω στο μήπως είναι μεγάλο στο χέρι μου... ξέρετε κάποιο μαγαζί πειραιά ή αθήνα που να εμπορεύεται οριεντ μήπως πέρναγα να του ρίξω μια ματιά πρώτα;

επίσης ρε παιδιά για 250 ευρώ που βγαίνει τελική τιμή από longisland αξίζει ? μήπως είναι πολλά λεφτά για οριεντ? βέβαια το design του ,τουλάχιστον από φωτογραφίες μου αρέσει τρελά!

jim teo

  • Επισκέπτης
Απ: ΟRIENT
« Απάντηση #496 στις: Ιανουάριος 27, 2012, 10:47:36 πμ »
Καλημέρα φίλε μου,

Τέτοια μοντέλα της Orient αποκλείεται να τα βρείς στην Ελλάδα παρά μόνο απο θαύμα.Άντε να βρεις κανένα Mako κι αυτό με το ζόρι.Ακόμα και ο αντιπρόσωπος της Orient είμαι σίγουρος ότι αγνοεί την ύπαρξή του.
Όσο για το μέγεθος δεν είναι απαγορευτικά μεγάλο αλλά,έχε υπ'όψιν σου,ότι η μη ύπαρξη bezel ενδεχομένως να το κάνει να φαίνεται κομματάκι μεγαλύτερο.
Κατά τη δική μου άποψη τα 250,00€ δεν είναι πολλά για το συγκεκριμένο ρολόϊ αν λάβεις υπ'όψιν σου τον επετειακό του χαρακτήρα και το ότι αν ερχόταν στην Ελλάδα θα στο βαρούσαν σίγουρα 500,00€-600,00€.
Το μόνο αρνητικό σε πιθανή αγορά απο longisland είναι το τελωνείο.

Αποσυνδεδεμένος aboulafia

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 566
    • Προφίλ
Απ: ΟRIENT
« Απάντηση #497 στις: Ιανουάριος 27, 2012, 11:11:04 μμ »
Καλημέρα φίλε μου,

Τέτοια μοντέλα της Orient αποκλείεται να τα βρείς στην Ελλάδα παρά μόνο απο θαύμα.Άντε να βρεις κανένα Mako κι αυτό με το ζόρι.Ακόμα και ο αντιπρόσωπος της Orient είμαι σίγουρος ότι αγνοεί την ύπαρξή του.
Όσο για το μέγεθος δεν είναι απαγορευτικά μεγάλο αλλά,έχε υπ'όψιν σου,ότι η μη ύπαρξη bezel ενδεχομένως να το κάνει να φαίνεται κομματάκι μεγαλύτερο.
Κατά τη δική μου άποψη τα 250,00€ δεν είναι πολλά για το συγκεκριμένο ρολόϊ αν λάβεις υπ'όψιν σου τον επετειακό του χαρακτήρα και το ότι αν ερχόταν στην Ελλάδα θα στο βαρούσαν σίγουρα 500,00€-600,00€.
Το μόνο αρνητικό σε πιθανή αγορά απο longisland είναι το τελωνείο.


και λίγα λες φίλε jim teo, εδώ για το Orient "Metro" των 119,00€ μου είπαν στην Ελλάδα 450,00€!!!.

Παναγιώτης

jim teo

  • Επισκέπτης
Απ: ΟRIENT
« Απάντηση #498 στις: Ιανουάριος 30, 2012, 08:27:25 πμ »
Τελικά όλα καλά.Μόλις έφτασε το King Diver.Φωτογραφίες το απογευματάκι.Το EMS αποδείχτηκε πολύ γρήγορο.Την Τρίτη το ταχυδρόμησε απο Ν.Υόρκη και Παρασκευή είχε μπει στην Ελλάδα.

Αποσυνδεδεμένος dimitris_sg

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 61
    • Προφίλ
Απ: ΟRIENT
« Απάντηση #499 στις: Ιανουάριος 30, 2012, 09:43:11 πμ »
Πρεπει να ειναι φανταστικο ρολοι! Περιμενουμε φωτογραφιες και καρπισιες βεβαιως βεβαιως!