Αποστολέας Θέμα: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''  (Αναγνώστηκε 1365426 φορές)

0 μέλη και 7 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #4380 στις: Νοέμβριος 09, 2016, 04:34:51 μμ »
Λευκός Αμερικάνος με σπουδές στα πανεπιστήμια των δρόμων και των γυμναστηρίων που διαλέγεται δημοκρατικά και αποδέχεται την διαφορετική αντίληψη του συμπολίτη του.

Μάλλον το αντίθετο έγινε στην προκειμένη περίπτωση φίλε.


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος karteo

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7172
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #4381 στις: Νοέμβριος 09, 2016, 04:37:04 μμ »
Και πάλι όμως, υπήρχαν και πριν. Ως σύμπτωμα.
Και δυσκολεύομαι να επιλέξω τι είναι χειρότερο: αυτοί ή τα golden boys που για πλάκα καταστρέφουν εθνικές οικονομίες;
Δεν εννοώ φυσικά ότι οι τελευταίοι δε σχετίζονται και με τον Τραμπ. Απλά προσπαθώ να ερμηνεύσω το αποτέλεσμα.
Και τα δύο αυτά είναι το ίδιο νόμισμα βικτωρα. Τα golden boys είναι white trash με κουστούμι
Γαυρος οπαδος....

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #4382 στις: Νοέμβριος 09, 2016, 04:40:28 μμ »
Δεν είμαι βέβαιος. Για αλλαγή ας δοκιμαστεί. Και με το ελίτ δεν εννοώ κατά πάσα πιθανότητα το ίδιο. Εννοώ αυτούς που έχουν αξία και παιδεία. Τους αριστους αλλά όχι τους αριστοκρατες. Αν δεν μπορούν και αυτοί τότε ας μην ασχολούμαστε αλλο

Αυτό το δοκίμασαν 3 αιώνες πίσω και μετά ήρθε η Φαλλική Επανάσταση.

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14998
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #4383 στις: Νοέμβριος 09, 2016, 04:40:52 μμ »
http://tvxs.gr/news/kosmos/oi-epta-politikes-toy-tramp-poy-mporei-na-allaksoyn-tis-ipa

Πότε το έδειξε αυτό; που αναφέρεσαι; δεν έχει γίνει ποτέ. Ένα παράδειγμα;


Δεν έχεις παρά να ακούσεις τους υποστηρικτές όλων των δικτατοριών. Τα ίδια λένε ακριβώς ακόμα και σήμερα κάποιοι καμμένοι νοσταλγοί του '67. Άντε να πάρουν την εξουσία οι άριστοι κτλ. Αυτό ακριβώς είναι το δικαιοπολιτικό θεμέλιο της αριστοκρατίας, από τον Πλάτωνα μέχρι σήμερα. Φυσικά, η κάθε χούντα εξυπηρετεί συμφέροντα συγκεκριμένα (γεωπολιτικά, οικονομικά κτλ). Ο ρομαντισμός όμως του Πλάτωνα είναι πιασάρικος στις μάζες.

Αποσυνδεδεμένος karteo

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7172
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #4384 στις: Νοέμβριος 09, 2016, 04:48:48 μμ »
http://tvxs.gr/news/kosmos/oi-epta-politikes-toy-tramp-poy-mporei-na-allaksoyn-tis-ipa

Δεν έχεις παρά να ακούσεις τους υποστηρικτές όλων των δικτατοριών. Τα ίδια λένε ακριβώς ακόμα και σήμερα κάποιοι καμμένοι νοσταλγοί του '67. Άντε να πάρουν την εξουσία οι άριστοι κτλ. Αυτό ακριβώς είναι το δικαιοπολιτικό θεμέλιο της αριστοκρατίας, από τον Πλάτωνα μέχρι σήμερα. Φυσικά, η κάθε χούντα εξυπηρετεί συμφέροντα συγκεκριμένα (γεωπολιτικά, οικονομικά κτλ). Ο ρομαντισμός όμως του Πλάτωνα είναι πιασάρικος στις μάζες.

OK. Μάλλον δεν συνεννοουμαστε. Γιατί εγώ δεν λέω την μπούρδα για καταλυση της δημοκρατίας αλλά για την αναγκαιότητα να βγουν μπροστά οι αριστοι, περισσότερο από ποτέ, και εκτός ιδεολογικων γραφικοτητων όπως έχουν καταντήσει πλέον.

Φυσικά είναι δύσκολο να το πει κάποιος αυτό και να μη θεωρηθεί φασιστικο μάλλον. Είναι καλύτερο πιθανόν να μαντρωνουμε τα γιδια με ιδεολογιες τύπου αριστερά, δεξιά, προοδευτικη παράταξη από το να έχουμε κάποιους που θα πολιτευονται  με βάση αξίες, παιδεία και όραμα.

Είναι εξάλλου μια εποχή που το excellence είναι υπό διωγμο. Ζούμε στον καιρό των μετριων και των ηλιθιων.

Κάτω οι άξιοι, κάτω οι αριστοι λοιπόν. Ας μείνουμε στον διαχωρισμό που ξέρουμε και που εχει γαμησει τον κόσμο.

Αυτά και οβερ από μενα

Μερα παγκόσμιας θλίψης η σημερινη
Γαυρος οπαδος....

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14998
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #4385 στις: Νοέμβριος 09, 2016, 04:55:40 μμ »
Aν αυτό που λες είναι "άντε να βγουν μπροστά οι άριστοι να τους ψηφίσουμε" τότε χαίρω πολύ. Είναι τόσο αυτονόητο που δεν εισφέρει κάτι να το συζητάμε. Πολύ γενικόλογο.
Οκ, συμφωνώ μαζί σου, βασιλεύει η μετριότητα. Πάντα έτσι ήταν όμως γιατί μάλλον κατά πλειοψηφία, η ανθρωπότητα είμαστε μια μετριότητα. Επομένως, με δημοκρατικούς θεσμούς δε φαίνεται να μοιάζει πιθανό αυτό που λες. Εγώ ξέρω ότι προφανώς δεν εννοείς μια ολιγαρχία, αλλά η θέση αυτή, απομονωμένη από τη συζήτηση για το πολίτευμα, έχει επικρατήσει να οδηγεί στο φασισμό και τη δικτατορία. Μάλιστα, στο τελευταίο σου ποστ χρησιμοποιείς μόνο τη λέξη "πολιτεύονται".

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14998
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #4386 στις: Νοέμβριος 09, 2016, 04:57:16 μμ »
Επαναλαμβάνω, με μεγαλύτερη σαφήνεια, ότι δεν εννόησα αυτό που είπες ως φασιστικό. Αυτό έλειπε. Απλά επισήμανα ότι έχει επικρατήσει να συσχετίζεται - και λογικά για μένα - με το φασισμό και τη δικτατορία.

Αποσυνδεδεμένος lambros

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 919
  • Chronometrophilia
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #4387 στις: Νοέμβριος 09, 2016, 05:10:38 μμ »
Δεν καταλαβαινω τι προβλημα υπαρχει με την εκλογη του Τραμπ.
Σε τι δηλαδη ακριβως υστερει απο την Χιλαρι?

Το μονο που μπορει να του καταλογιστει ειναι οτι δεν εχει εμπειρια στην πολιτικη.
Εχει ομως στις business και στην πουτανια. Σημαντικοτατο.

Τα πραγματα ποτε δεν ειναι τοσο ασχημα οσο φαινονται. Ουτε τοσο ωραια.

Γιαν Φαμπρ.

Αποσυνδεδεμένος Charilaos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8585
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #4388 στις: Νοέμβριος 09, 2016, 05:13:55 μμ »
Δεν καταλαβαινω τι προβλημα υπαρχει με την εκλογη του Τραμπ.
Σε τι δηλαδη ακριβως υστερει απο την Χιλαρι?

Το μονο που μπορει να του καταλογιστει ειναι οτι δεν εχει εμπειρια στην πολιτικη.
Εχει ομως στις business και στην πουτανια. Σημαντικοτατο.

Τα πραγματα ποτε δεν ειναι τοσο ασχημα οσο φαινονται. Ουτε τοσο ωραια.

Γιαν Φαμπρ.
Δεν έχουμε πρόβλημα με τον Τράμπ ούτε υποστηρίζουμε την Κλίντον!
Το πρόβλημα είναι με τις πολιτικές και πρακτικές που εκπροσωπούν!


Sent from my iPad using Tapatalk
"Δε ζυγιάζω, δε μετρώ,δε βολεύομαι! Ακολουθώ το βαθύ μου χτυποκάρδι"
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος Centaur

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1259
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #4389 στις: Νοέμβριος 09, 2016, 05:24:14 μμ »
Bart to the Future!

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #4390 στις: Νοέμβριος 09, 2016, 08:05:32 μμ »
Τα πραγματα ποτε δεν ειναι τοσο ασχημα οσο φαινονται. Ουτε τοσο ωραια.
Γιαν Φαμπρ.
Ε ενταξει.
Αφου το ειπε ο γελοιος αυτος που νομιζει ότι είναι διανοουμενος παω πασο.
Ποσες γατες πετγε στον αερα νομιζωντας ότι εκανε τεχνη;

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #4391 στις: Νοέμβριος 09, 2016, 08:14:50 μμ »
Δεν καταλαβαινω τι προβλημα υπαρχει με την εκλογη του Τραμπ.
Εντάξει βρε Λάμπρο τι πρόβλημα να υπάρχει με τον κομπλεξικό.
Εκτός του ότι υποστηρίζει τους βλαμενους που κυκλοφορούν με όπλα σαν καουμπόηδες και μερικούς από αυτούς αν τους κοιτάξεις λίγο στραβά πυροβολούν.
Η το ότι υποστηρίζει ότι γυναίκες ίσον πο..τανες.
Η ότι όποιος δεν είναι Αμερικάνος πρέπει να τον πετάξουν στην θαλλασα κατά τα άλλα τι πρόβλημα να υπάρχει με τον Τραμπ.
Πάντως εγώ περιμένω τι στιγμή που θα αρχίσει να κάνει τις τούμπες του σαν τον Τσιπρα.

Αποσυνδεδεμένος georgehh

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 899
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #4392 στις: Νοέμβριος 09, 2016, 08:27:17 μμ »
Μου αρέσει που όλα τα μέσα και οι στατιστικές έδειχναν Κλίντον...πότε θα καταλάβει ο κόσμος στον πλανήτη οτι κάποια πράγματα είναι καραστημένα...οπως λέγανε και για τους Άγγλους οτι το αποτέλεσμα θα είναι υπερ της Ευρώπης...απαταιώνες που θέλουν να χειραγωγούν τους λαούς.Πάντως στην Ελλάδα η πλύση εγκεφάλου μία χαρά κρατεί...
myseiko.freeforums.net

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #4393 στις: Νοέμβριος 09, 2016, 08:43:45 μμ »
Εγώ πάντως αν ήμουν ο Τραμπ για να πικάρω την Χίλαρι, θα έκανα υπουργό την Μόνικα Λεβίνσκι. ;D


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος WasteG8

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1760
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #4394 στις: Νοέμβριος 09, 2016, 08:46:40 μμ »
Εγώ δεν θα σχολιάσω ούτε τον Τραμπ ούτε την Κλιντον.

Δεν μπορώ όμως να συγκρατήσω τα γέλια μου βλεποντας λαούς (ένας εκ των οποίων και εμείς) να κράζουν τους αμερικανούς για την ψήφο τους και παράλληλα να έχουν κάνει τις επιλογές που εχουν κάνει τα τελευταία παααααααααααρα πολλά χρόνια.

Αφορμή μου δεν είναι η συζήτηση στο φόρουμ αλλά ο γενικότερος ντόρος που γίνεται στα social media και η διεθνής κατακραυγή.

Και για να ξεφύγουμε και λίγο  :D

Τσαντίζομαι με κάποιους τύπους που το παίζουν κουλτουριάρηδες και μιλάνε για τον Mozart χωρίς να έχουν δει ούτε έναν πίνακά του...

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #4395 στις: Νοέμβριος 09, 2016, 08:48:28 μμ »
Εγώ πάντως αν ήμουν ο Τραμπ για να πικάρω την Χίλαρι, θα έκανα υπουργό την Μόνικα Λεβίνσκι. ;D
Θα επρεπε να κανει και υπουργειο ματζικ λαιφ και ανακουφισης για να περνα την ωρα της :dielaughing:

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #4396 στις: Νοέμβριος 09, 2016, 09:04:00 μμ »
Διαβασα την δηλωση του Καφετζοπουλου
Καφετζόπουλος για εκλογή Τραμπ: Πουτ...α όλα :jg:

Αποσυνδεδεμένος svl

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10979
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #4397 στις: Νοέμβριος 09, 2016, 09:15:53 μμ »
Οφτόπικ σήμερα.


Μόλις ήρθε στα χέρια μου μία ακόμη "φανταστική" ιδέα της γυναίκας μου..  ;D






Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #4398 στις: Νοέμβριος 09, 2016, 09:46:04 μμ »
Έχουν αρχίσει οι εκτελέσεις Μουσουλμάνων στην Αμερική ή όχι ακόμα;  ;D ;D ;D

Λοιπόν, πέρα από το χαβαλέ, αυτό που βλέπω εγώ στην εκλογή Trump είναι για άλλη μία φορά η ήττα του υφιστάμενου συστήματος... Κάτι ανάλογο με την πρώτη εκλογή του ΣΥΡΙΖΑ.
Δεν είδαν οι Αμερικάνοι το ιδανικό στον Trump (όπως δεν είδε κανένας εδώ το ιδανικό στον Τσίπρα). Απλά μπούχτισαν τόσο πολύ με τα υφιστάμενα lobby, τις πρακτικές τους, τη σαπίλα τους και κυρίως τον "πόλεμο" από όλα τα συστεμικά μέσα (ΜΜΕ εννοώ) προς τους "νέους" υποψήφιους, που πήγαν αντίθετα σε αυτό που "έπρεπε".
Θέλω να πιστεύω ότι το κατεστημένο και τα lobby που κυβερνούν την Αμερική είναι τόσο "τσιμεντωμένα" και "πακτωμένα" που ακόμα και τον Donald Duck να έχουν για πρόεδρο, τα πράγματα δε θα αλλάξου τραγικά.
Από την άλλη να είστε σίγουροι ότι όποιος και να βγει στις ΗΠΑ, θα κοιτάξει πρωτίστως τα συμφέροντα των ΗΠΑ. Οπότε in any case, ειδικά εμείς που είμαστε και η τελευταία τρύπα της φλογέρας, δε θα είμαστε σε καμία agenda...

Για να δούμε τι θα δούμε...

Αποσυνδεδεμένος karteo

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7172
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #4399 στις: Νοέμβριος 09, 2016, 10:02:29 μμ »
Σόρυ αλλά υπάρχει μια λαικιστικη στροφή με τάσεις ρατσισμού και ξενοφοβιας και απομόνωσης σε όλον τον κόσμο και δεν τρέχει τίποτε;;;;

Στην Γαλλιά το κόμμα της Marine Le Pen (FN), στην Ολλανδία το «Κόμμα της Ελευθερίας, στην Φινλανδία οι «Αληθινοί Φινλανδοί», στην Ιταλία η «Λίγκα του Βορρά», στην Ελβετία το Λαϊκό Κόμμα, στην Δανία το Δανικό Λαϊκό Κόμμα, στην Αυστρία το «Κόμμα της Ελευθερίας», στην Νορβηγία το «Κόμμα της Ανάπτυξης», στην Σουηδία το «Δημοκρατικό Κόμμα» με σύνθημα «κρατήστε την Σουηδία σουηδική»

Με απόψεις από το έξω οι ξένοι, μέχρι το να μη δουλεύουν οι γυναίκες για να μεγαλώνουν παιδιά και μέχρι το να παίρνουμε τα χρήματα και τα κοσμήματα  των προσφυγων γιατί μας κοστίζουν ως χώρα!

Στη μεγάλη Βρετανία ο φαρατζ και ο Τζόνσον, στην Αμερική ο τραμπ.
Την ίδια ώρα η Ρωσία είναι στα χέρια ενός μοναρχη και η Τουρκία ενός σουλτανου

Έχει γίνει ο κόσμος πουτανα και θα τα ρίξουμε όλα στην αντίσταση στο σύστημα; με εκπροσώπους μέσα από το σύστημα;;;; αυτό είναι απλά για στάχτη στα μάτια σε αυτό που πραγματικά συμβαίνει.

Παγειωνεται μια παγκόσμια τάση που χρησιμοποιεί τη δημοκρατία για να την αφοπλισει. Ποτιζει το μυαλό των ανθρώπων και πολλών νέων με ιδέες στα όρια του σκοταδισμου και της οπισθοδρομησης.

Ζούμε τα αντίστροφα 60ς πλέον.

Όταν θα πάρει κάνα διπλάσιο ποσοστό η χρυσή αυγή με μεγάλα ποσοστά στους νέους, ας μην το αποδωσουμε απλά στην αντίδραση στο σύστημα γιατί σε λίγα χρόνια θα μας κυβερνάει
Γαυρος οπαδος....