Αποστολέας Θέμα: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''  (Αναγνώστηκε 1366075 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος karteo

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7172
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #3680 στις: Απρίλιος 15, 2016, 04:16:20 μμ »
Σωραιος. Και η δραχμή έχει και καραβάκι πάνω. Σημειολογια
Γαυρος οπαδος....

Αποσυνδεδεμένος koubilaihan

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 3978
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #3681 στις: Απρίλιος 15, 2016, 04:24:34 μμ »
Σαν να τη βλέπω μπροστά μου, να πηγαίνει στον γραφίστα με μια δραχμή στο χέρι και να του λέει:

"Θέλω να μου φτιάξεις αυτό, στο πιο μοντέρνο."
Ο μεγαλύτερός μου φόβος είναι ότι μια μέρα θα πεθάνω και η γυναίκα μου θα βάλει αγγελία τα ρολόγια μου, στις τιμές που της έχω πει ότι τα αγόρασα.

Αποσυνδεδεμένος karteo

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7172
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #3682 στις: Απρίλιος 15, 2016, 04:29:39 μμ »
Σαν να τη βλέπω μπροστά μου, να πηγαίνει στον γραφίστα με μια δραχμή στο χέρι και να του λέει:

"Θέλω να μου φτιάξεις αυτό, στο πιο μοντέρνο."
Σαν τον γερογιαν ένα πράγμα με το πανεριστι;
Γαυρος οπαδος....

Αποσυνδεδεμένος kkostas

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3715
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #3683 στις: Απρίλιος 15, 2016, 05:57:22 μμ »
Για να μην σου μείνει απορία....





Βρήκε μέρα κι αυτή να παρουσιάσει το καράβι της...
http://www.newsbomb.gr/kosmos/news/story/688053/san-simera-to-1912-vythistike-o-titanikos

Αποσυνδεδεμένος gerogian

  • Global Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 23362
  • AT LAST,PANERISTI HELLAS
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #3684 στις: Απρίλιος 16, 2016, 03:40:08 μμ »
Αντιγράφω από ανάρτηση στο facebook φίλου συναλφιστα που ειναι οδηγός λεωφορειου ;D

""Λ/φ γραμμή 420..... ώρα 05:40......
Κυρία ετών 60+++
Διαβαζει πινακίδα....
-Συγνώμη, αυτό πάει αγίους αναργύρους?
-μαλιστα κυρια μου....
- και απο που παει?
- ανεβαινει τον κηφισσό κυρια μου...
- και μετα γυρίζει πειραιά?
- μαλιστα κυρια μου (αρχιζει να παιρνει μπροστα το troll mode)
Mπαινει μεσα.... σε καθε σταση εκφωνει η τηλεματικη τις στασεις και η κυρά με κοιταει καθε φορα καλα καλα κουνοντας το κεφαλι της υποτιμητικά....
Αρχιζω εγώ να ανεβαζω πιεση......
Σε καποια φαση μετα την γεφυρα κολοκυνθους δεν κρατιεται αλλο και μου την πεφτει....
- Σα δε ντρεπεσαι λεω εγω.... Να μιλας με γυναικεια φωνη... Τοιουτος εισαι??? Αυτα ειναι του Σατανα πραγματα Ντροπή σου κοτζαμ μαντραχαλος.... Θα καεις στην κολαση...... Εισαι και παντρεμενος...
Καγκελο εγω.....
Οι επιβατες να εχουν πεσει κατω απο τα γελια και η κυρα να τα παιρνει ακομα πιο ασχημα....
- σε εχει καταλαβει ο σατανας και ολοι οι δαιμονες της κολασης..... αμαρτωλε...
Ρε που μπλεξαμε πρωι πρωι....
Άντε να της εξηγησεις τωρα....
Παιρνω το ευγενικό πλήν σοβαρό ύφος μου και αρχίζω (προσπαθώντας με το ζόρι να μην βάλω τα γέλια)
- Κυρία μου, η φωνη που ακούτε είναι απο υπολογιστή δεν μιλάω εγώ....
Σταματάει τον οίστρο της για λιγο δειχνει να το σκεφτεται... λεω μεσα μου, ενταξει, το καταλαβε....
Ομως βιαστικα...
- και που ξερει ο υπολογιστης που ειμαστε και λεει τις στασεις.... σα δε ντρεπεσαι που με κοροιδευεις κιολας...
- Κυρια μου φαινεται απο τον δορυφορο που ακριβως ειναι το αμαξι και λεει τις στασεις...
- Δηλαδη περιμενεις να πιστεψω πως ειναι μια κοπελα σε εναν δορυφορο και κοιταει με τα κυαλια που ειναι το λεωφορειο? Δεν ειμαι καμια χαζη βλαχα για να με κοροιδεψεις εμενα.... λες και δεν ειχε αλλη δουλεια η κοπελα πρωι πρωι να κοιταει που οδηγας εσυ...
Γινεται τις ποπης μεσα στο αμαξι απο τα γελια μου φευγει και μενα το τιμονι...
- ειχα δικιο εγω που σε ειπα ντιγκιντάνγκα νωριτερα. Φτου σου ρεζιλι να με κοροιδευεις γρια γυναικα.....
Παραδίνομαι..........."
Στ’ αυτοκίνητα είναι πολύ εύκολη η επιλογή: ALFA ROMEO
Στις ομάδες ακόμη ευκολότερη: AEK
Kαι στα ρολόγια όμως δεν είναι δύσκολη: PANERAI

Αποσυνδεδεμένος pugman

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1801
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #3685 στις: Απρίλιος 16, 2016, 11:32:00 μμ »
Αντιγράφω από ανάρτηση στο facebook φίλου συναλφιστα που ειναι οδηγός λεωφορειου ;D

""Λ/φ γραμμή 420..... ώρα 05:40......
Κυρία ετών 60+++
Διαβαζει πινακίδα....
-Συγνώμη, αυτό πάει αγίους αναργύρους?
-μαλιστα κυρια μου....
- και απο που παει?
- ανεβαινει τον κηφισσό κυρια μου...
- και μετα γυρίζει πειραιά?
- μαλιστα κυρια μου (αρχιζει να παιρνει μπροστα το troll mode)
Mπαινει μεσα.... σε καθε σταση εκφωνει η τηλεματικη τις στασεις και η κυρά με κοιταει καθε φορα καλα καλα κουνοντας το κεφαλι της υποτιμητικά....
Αρχιζω εγώ να ανεβαζω πιεση......
Σε καποια φαση μετα την γεφυρα κολοκυνθους δεν κρατιεται αλλο και μου την πεφτει....
- Σα δε ντρεπεσαι λεω εγω.... Να μιλας με γυναικεια φωνη... Τοιουτος εισαι??? Αυτα ειναι του Σατανα πραγματα Ντροπή σου κοτζαμ μαντραχαλος.... Θα καεις στην κολαση...... Εισαι και παντρεμενος...
Καγκελο εγω.....
Οι επιβατες να εχουν πεσει κατω απο τα γελια και η κυρα να τα παιρνει ακομα πιο ασχημα....
- σε εχει καταλαβει ο σατανας και ολοι οι δαιμονες της κολασης..... αμαρτωλε...
Ρε που μπλεξαμε πρωι πρωι....
Άντε να της εξηγησεις τωρα....
Παιρνω το ευγενικό πλήν σοβαρό ύφος μου και αρχίζω (προσπαθώντας με το ζόρι να μην βάλω τα γέλια)
- Κυρία μου, η φωνη που ακούτε είναι απο υπολογιστή δεν μιλάω εγώ....
Σταματάει τον οίστρο της για λιγο δειχνει να το σκεφτεται... λεω μεσα μου, ενταξει, το καταλαβε....
Ομως βιαστικα...
- και που ξερει ο υπολογιστης που ειμαστε και λεει τις στασεις.... σα δε ντρεπεσαι που με κοροιδευεις κιολας...
- Κυρια μου φαινεται απο τον δορυφορο που ακριβως ειναι το αμαξι και λεει τις στασεις...
- Δηλαδη περιμενεις να πιστεψω πως ειναι μια κοπελα σε εναν δορυφορο και κοιταει με τα κυαλια που ειναι το λεωφορειο? Δεν ειμαι καμια χαζη βλαχα για να με κοροιδεψεις εμενα.... λες και δεν ειχε αλλη δουλεια η κοπελα πρωι πρωι να κοιταει που οδηγας εσυ...
Γινεται τις ποπης μεσα στο αμαξι απο τα γελια μου φευγει και μενα το τιμονι...
- ειχα δικιο εγω που σε ειπα ντιγκιντάνγκα νωριτερα. Φτου σου ρεζιλι να με κοροιδευεις γρια γυναικα.....
Παραδίνομαι..........."
"buy a Rolex to impress others, the Grand Seiko to impress yourself"

Αποσυνδεδεμένος GiannisTissot

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6301
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #3686 στις: Απρίλιος 17, 2016, 05:55:58 μμ »
λοιπον... κατι που ειδα σημερα και μου φανηκε πολυ παραξενο... ενας πλανοδιος αλλοδαπος με σεντονια κατω κλπ. κοντα στο φλοισβο ειχε τρια ρολογια τοιχου τα πολυ φτηνα που ξερουμε ολοι... ο δευτερολεπτοδεικτης τους ομως εκανε συνεχομενη κινηση οπως στα αυτοματα και οχι διακοπτομενη αναμεσα στα δευτερολεπτα. εκατσα και τα κοιταξα λιγο γιατι μου εκανε εντυπωση... μαλιστα το ενα εγραφε και κουαρτς πανω... και ρωταω ειναι δυνατον αυτο;;  υπαρχουν μπαταριας που να δουλευουν ετσι; το να εχει αυτοματο μηχανισμο το αποκλειω. μπας και δεν ειδα καλα με τοσο ηλιο;; 

Στάλθηκε από το GT-I9301I μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

The front tells the time and the back tells the story.

Αποσυνδεδεμένος karteo

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7172
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #3687 στις: Απρίλιος 17, 2016, 05:59:04 μμ »
Όλα τα quartz μπορούν να δουλέψουν έτσι αλλά θα τελειώνει η μπαταρία γρήγορα. Στα τοίχου που είναι ρεύματος και όχι μπαταρίας, πχ αυτά που είναι σε σταθμούς κλπ δεν υπάρχει θεμα
Γαυρος οπαδος....

Αποσυνδεδεμένος GiannisTissot

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6301
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #3688 στις: Απρίλιος 17, 2016, 06:08:05 μμ »
χμμμμ... ευχαριστω Θοδωρη! μου λυσες την απορια. αρα ειναι θεμα επιλογης του κατασκευαστη του. και εχει επικρατησει η γνωστη διακοπτομενη κινηση για εξοικονομηση ενεργειας και μεγαλυτερη διαρκεια ζωης.

Στάλθηκε από το GT-I9301I μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

The front tells the time and the back tells the story.

Αποσυνδεδεμένος Centaur

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1259
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #3689 στις: Απρίλιος 17, 2016, 06:52:34 μμ »
Νομίζω ήταν και θέμα μαρκετινγκ και όχι μόνο της μπαταρίας όπως σωστά είπε ο Θοδωρής. Δεν δημιουργήθηκε η ανάγκη να "γλυστράει" ο δείκτης των δευτερολέπτων στα quartz.

Και για να γίνω λίγο πιο συγκεκριμένος, ένα quartz ρολόι στην ουσία δουλεύει όπως όλα τα ηλεκτρονικά κυκλώματα που έχουν την ανάγκη μέτρησης του χρόνου με ακρίβεια, δίνουμε ηλεκτρική τάση σε έναν κρύσταλλο, αυτός αρχίζει να ταλαντώνεται με ένα σταθερό ρυθμό, δημιουργείται παλμός αρα και η έννοια του χρόνου. Το ολοκληρωμένο κύκλωμα μπορει να το μεταφράσει σε ότι θες εσύ, πχ να οδηγήσει τα μοτόρια απ'τον δευτερολεπτοδείκτη να μετακινούνται καθε x χρόνο. H συχνότητα που θα δίνεται εντολή να κινείται οτιδήποτε επηρεαζει την κατανάλωση.

Τώρα οι συνηθισμένοι κρύσταλλοι για ρολόγια, ακομα και σήμερα, ταλαντώνονται με συχνότητα 32.768kHz. Το οποιο στις υλοποιήσεις των quartz ρολογιών αντιστοιχεί σε 1-2 χτύπους το δευτερολεπτο (αρα βολεύει). Υπάρχουν όμως κρύσταλλοι με πολύ μεγαλύτερη συχνότητα, που μπορούν να δώσουν ακομα και 16 χτύπους το δευτερολεπτο (ακομα και περισσότερο) χωρίς να επηρεαζουν την κατανάλωση ενεργειας οσο οι άλλοι. Αρα θα μπορούσε ένας τέτοιος κρύσταλλος να οδηγεί ένα ρολόι για 3-4 χρόνια ανετα.

Και όταν ένα μηχανικό ρολόι χτυπάει με 10 χτύπους το δευτερολεπτο, καταλαβαίνεις πόσο ομαλή θα φαίνεται η κίνηση ενος ρολογιού με τον παραπάνω κρύσταλλο.

Αποσυνδεδεμένος cupra73

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4742
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #3690 στις: Απρίλιος 17, 2016, 07:46:51 μμ »
λοιπον... κατι που ειδα σημερα και μου φανηκε πολυ παραξενο... ενας πλανοδιος αλλοδαπος με σεντονια κατω κλπ. κοντα στο φλοισβο ειχε τρια ρολογια τοιχου τα πολυ φτηνα που ξερουμε ολοι... ο δευτερολεπτοδεικτης τους ομως εκανε συνεχομενη κινηση οπως στα αυτοματα και οχι διακοπτομενη αναμεσα στα δευτερολεπτα. εκατσα και τα κοιταξα λιγο γιατι μου εκανε εντυπωση... μαλιστα το ενα εγραφε και κουαρτς πανω... και ρωταω ειναι δυνατον αυτο;;  υπαρχουν μπαταριας που να δουλευουν ετσι; το να εχει αυτοματο μηχανισμο το αποκλειω. μπας και δεν ειδα καλα με τοσο ηλιο;; 

Στάλθηκε από το GT-I9301I μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Με περίπου 1 εώς 4 ευρουλάκια κάνεις κι εσύ όποιο ρολόι τοίχου έχεις να έχει την λειτουργία που αναφέρεις (sweep seconds), αυτή τη μόντα την έχω κάνει εδώ και κάμποσα χρόνια σε όλα τα ρολόγια τοίχου που έχω γιατί οταν έχει ησυχία το τικ τακ κάμποσων ρολογιών είναι σπαστικό, ενώ αυτά εκτός από την ομαλή κίνηση που έχουν είναι και τελείως αθόρυβα. ;) (μπαταρία δεν καταναλώνουν πάντως...όσο κράταγε και στις άλλες μηχανές κρατάει και σε αυτές)

http://www.ebay.com/itm/DIY-Black-Hands-Quartz-Wall-Clock-Spindle-Movement-Mechanism-Repair-Parts-Silent/291644404374?_trksid=p2047675.c100005.m1851&_trkparms=aid%3D222007%26algo%3DSIC.MBE%26ao%3D1%26asc%3D35626%26meid%3D0132341e4a3748188022e1680adebad6%26pid%3D100005%26rk%3D2%26rkt%3D4%26sd%3D182089413124

http://www.ebay.com/itm/Super-Sweep-Extra-Quiet-DIY-Quartz-Clock-Spindle-Movement-Mechanism-Repair-Parts-/182089413124?var=&hash=item2a655ff204:m:msIXHYJrhJVhfa5eVFRGWMw
''Γιώργος''

Αποσυνδεδεμένος GiannisTissot

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6301
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #3691 στις: Απρίλιος 17, 2016, 09:58:45 μμ »
πολυ ενδιαφερουσες ολες οι πληροφοριες! ευχαριστω πολυ!
τα τοιχου ομως τα προτιμω με το τικ τακ που λες... τελικα ισως ολα ειναι θεμα συνηθειας και αναμνησεων... ☺

Στάλθηκε από το GT-I9301I μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

The front tells the time and the back tells the story.

Αποσυνδεδεμένος Stratos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3911
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #3692 στις: Απρίλιος 18, 2016, 12:56:15 μμ »
Παράθεση από: blackbird
Αμήν. Αντικείμενα είναι γαμώτο μου. Όχι άνθρωποι για να τα θρηνούμε.
Το φόρεσες, το χάρηκες, άμε στο διάλο τώρα.

Αποσυνδεδεμένος svl

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10979
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #3693 στις: Απρίλιος 18, 2016, 08:47:04 μμ »


Τι είναι ο άνθρωπος.... ::)


Λοιπόν, η εικονιζόμενη (ηλικίας 51+ στη φωτό) το 2011 έχασε τον διάσημο σε όλους σύζυγό της, ο οποίος την άφησε πολυδισεκατομμυριούχο.


Το 2013 πάνω στο σκάφος του μακαρίτη (αξίας 128m$)...














Πρόκειται για τη χήρα του...


Στηβ Τζόμπς.

Αποσυνδεδεμένος glg

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3065
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #3694 στις: Απρίλιος 18, 2016, 08:51:22 μμ »
Τι να κανει η κυρία; Η ζωή συνεχίζεται , εστω και στα 50+ , που δεν της φαίνονται κιόλας .

Αποσυνδεδεμένος gerogian

  • Global Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 23362
  • AT LAST,PANERISTI HELLAS
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #3695 στις: Απρίλιος 18, 2016, 08:53:07 μμ »
Τι να κανει η κυρία; Η ζωή συνεχίζεται , εστω και στα 50+ , που δεν της φαίνονται κιόλας .

Nα γινει καλογρια….
Στ’ αυτοκίνητα είναι πολύ εύκολη η επιλογή: ALFA ROMEO
Στις ομάδες ακόμη ευκολότερη: AEK
Kαι στα ρολόγια όμως δεν είναι δύσκολη: PANERAI

Αποσυνδεδεμένος svl

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10979
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #3696 στις: Απρίλιος 18, 2016, 09:01:32 μμ »
Τι να κανει η κυρία; Η ζωή συνεχίζεται , εστω και στα 50+ , που δεν της φαίνονται κιόλας .


Μωρέ εγώ έχω μια ιδέα, αλλά ποιά χήρα την εφαρμόζει... :lol:



https://en.m.wikipedia.org/wiki/Sati_(practice)



Αποσυνδεδεμένος glg

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3065
    • Προφίλ
''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #3697 στις: Απρίλιος 18, 2016, 09:20:04 μμ »
Nα γινει καλογρια….

Με τόσα λεφτά και ευπαρουσίαστη όπως ειναι θα κολάσει και τις καλόγριες .
Εκτός κι αν μετα το πανεριστι , ανοίξεις και κανένα μοναστήρι .
Μοναστηριστι.

Αποσυνδεδεμένος gerogian

  • Global Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 23362
  • AT LAST,PANERISTI HELLAS
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #3698 στις: Απρίλιος 18, 2016, 09:30:12 μμ »
Με τόσα λεφτά και ευπαρουσίαστη όπως ειναι θα κολάσει και τις καλόγριες .
Εκτός κι αν μετα το πανεριστι , ανοίξεις και κανένα μοναστήρι .
Μοναστηριστι.

Kαλη ιδεα  ;) :lol: :lol:
Κατσε να στρωσει το πανεριστι και …..φυγαμε :smt023
Στ’ αυτοκίνητα είναι πολύ εύκολη η επιλογή: ALFA ROMEO
Στις ομάδες ακόμη ευκολότερη: AEK
Kαι στα ρολόγια όμως δεν είναι δύσκολη: PANERAI

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #3699 στις: Απρίλιος 18, 2016, 09:31:52 μμ »
Είπε μια βλαμενη ψυχή
Το προσφυγικό δεν είναι Ελληνικό πρόβλημα αλλά καθολικό.
Για αυτό ηρθε και ο Πάπας που είναι ο προκαθήμενος της καθολικής εκλησσιας ;D
Τωρα τι να πεις σε αυτόν τον βλαμενο.