Αποστολέας Θέμα: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''  (Αναγνώστηκε 1365617 φορές)

0 μέλη και 7 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος batman1345

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8547
  • Δημήτρης
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #3280 στις: Φεβρουάριος 28, 2016, 08:52:52 μμ »
Μέσω wlan θα αργήσεις πολύ και αν είναι μεγάλο το αρχείο θα σου λέει πως είναι χαλασμένο... την δουλειά θα την κάνεις εύκολα με νέο σκληρό δίσκο εξωτερικό έτοιμο...

Κάνε το σεταρισμα και άσε το back up για το τέλος...

Για να κάνεις δουλειά τώρα και με ταχύτητα είναι να πάρεις το καλώδιο rj45 να συνδέσεις τα δύο λάπτοπ μεταξύ τους να πας μετά στις κάρτες δικτύου τις ενσύρματες όμως (τις ασύρματες κλειστές να μην τις βλέπεις και μπερδεύεσαι) και βάζεις χειροκίνητα ip 192.168.1.10 στο ένα 192.168.1.20 στο άλλο γίνεται η σύνδεση και για να δεις ότι είναι οκ όλα ανοίγεις το cmd και κάνεις ping από το ένα στο άλλο... και πιάνεις ταχύτητες 100mbps λογικά λόγω ότι το παλιό είναι 100... Δεν είναι δύσκολο αλλά θέλει προσοχή

Sent from my Huawei P8 using Tapatalk

Panerai is not just a watch... It's a lifestyle!

Αποσυνδεδεμένος PanosI

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 18190
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #3281 στις: Φεβρουάριος 28, 2016, 09:03:11 μμ »
Μέσω wlan θα αργήσεις πολύ και αν είναι μεγάλο το αρχείο θα σου λέει πως είναι χαλασμένο... την δουλειά θα την κάνεις εύκολα με νέο σκληρό δίσκο εξωτερικό έτοιμο...

Κάνε το σεταρισμα και άσε το back up για το τέλος...

Για να κάνεις δουλειά τώρα και με ταχύτητα είναι να πάρεις το καλώδιο rj45 να συνδέσεις τα δύο λάπτοπ μεταξύ τους να πας μετά στις κάρτες δικτύου τις ενσύρματες όμως (τις ασύρματες κλειστές να μην τις βλέπεις και μπερδεύεσαι) και βάζεις χειροκίνητα ip 192.168.1.10 στο ένα 192.168.1.20 στο άλλο γίνεται η σύνδεση και για να δεις ότι είναι οκ όλα ανοίγεις το cmd και κάνεις ping από το ένα στο άλλο... και πιάνεις ταχύτητες 100mbps λογικά λόγω ότι το παλιό είναι 100... Δεν είναι δύσκολο αλλά θέλει προσοχή

Sent from my Huawei P8 using Tapatalk

Το είχα κάνει αυτό παλιά με ένα cross cable RJ45 (γιατί δεν γίνεται απευθείας σύνδεση καρτα σε κάρτα με απλό RJ45) και είχα ενώσει απευθείας ένα λαπτοπ με ένα desktop.

Τώρα πια, ούτε που ξέρω σε ποιές κούτες στο πατάρι βρίσκονται τα καλώδια μου, αλλά άμα βάλω όλα που με ενδιαφέρουν από τον σκληρό του παλιού λαπτόπ στον εξωτερικό σκληρό με το good sync κάνω κι ένα good sync από τον εξωτερικό σκληρό στον σκληρό του νέου λαπτόπ και είμαι έτοιμος.

Έτσι δεν θα γίνει καρτέε ; Τα λέω καλά για το good sync ή έχω καταλάβει λάθος πως δουλεύει ;

Αποσυνδεδεμένος Centaur

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1259
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #3282 στις: Φεβρουάριος 28, 2016, 09:04:04 μμ »
Προσπάθησα να κάνω απλά copy paste τα αρχεία που θέλω μέσω WLAN, αφου είναι και τα 2 λαπτοπ στο ίδιο δίκτυο, αλλά είναι πάρα πολλά GB αρχεία εγγράφων και πολλές φορές μετά από πολλές ώρες αντιγραφής/επικόλλησης, είναι κάποιο αρχείο χαλασμένο και πετάει μήνυμα ότι δεν μποιρεί να το αντιγράψει και αυτόματα σταματάει να αντιγράφει όπου είναι και δεν γίνεται δουλειά έτσι, γιατί  δεν ξέρω τι έχει αντγραφεί/μεταφερθεί και τι όχι.

Μεγάλη βαβούρα, αλλά πέπει να  κάνω την μεταφορά  και επιλεόν  να σετάρω το νέο λαπτοπ, γιατί είναι για την δουλειά, μην γίνει καμία στραβή  (τώρα που βογκάει το παλιό λαπτοπ) και μου κοπούν τα χέρια κυριολεκτικά.

Πάνο έστω και μέσω WiFi που προσπαθείς, μερικά GB είναι οκ. To πρόβλημα είναι ο αριθμός των αρχείων (πολλά εγγραφα όπως λες) και όχι το συνολικο τους μέγεθος. Προτείνω να συμπιεσεις πρώτα τα έγγραφα και μετά να τα μεταφέρεις (zip, rar κτλ). Δεν χρειάζεται να τα συμπιέσεις όλα μαζί, όπως σε βολεύει. Θα δεις έτσι αισθητη διαφορα και θα είσαι σίγουρος ότι όλα τα έγγραφα θα έχουν μεταφερθεί σωστα.

Μια άλλη λύση για το κομμάτι της μεταφοράς είναι με FTP (Το ένα λάπτοπ FTP server, το άλλο Client). Έτσι και να κοπεί η σύνδεση, με το που επανέλθει, η μεταφορά θα συνεχιστει.

Μακροπρόθεσμα να σκεφτείς την λύση του NAS (δισκος στο δίκτυο) αν για λόγους ασφαλείας/policy της εταιρείας σου δεν σ'αφήνουν να χρησιμοποιήσεις λύσεις τύπου dropbox. Θα συνδέσεις ένα τέτοιο δίσκο στο ρουτερ του σπιτιού σου και θα τον βλέπουν όλα τα λάπτοπ σου σαν τοπικο. Και όταν είσαι στην δουλειά θα βλέπεις κανονικά τον φάκελο του δίσκου οπως όταν είσαι σπίτι. Σαν το dropbox δηλαδη. Και δεν θα ασχοληθεις ποτέ με backup κτλ.

Αποσυνδεδεμένος karteo

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7172
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #3283 στις: Φεβρουάριος 28, 2016, 09:07:04 μμ »
Το είχα κάνει αυτό παλιά με ένα cross cable RJ45 (γιατί δεν γίνεται απευθείας σύνδεση καρτα σε κάρτα με απλό RJ45) και είχα ενώσει απευθείας ένα λαπτοπ με ένα desktop.

Τώρα πια, ούτε που ξέρω σε ποιές κούτες στο πατάρι βρίσκονται τα καλώδια μου, αλλά άμα βάλω όλα που με ενδιαφέρουν από τον σκληρό του παλιού λαπτόπ στον εξωτερικό σκληρό με το good sync κάνω κι ένα good sync από τον εξωτερικό σκληρό στον σκληρό του νέου λαπτόπ και είμαι έτοιμος.

Έτσι δεν θα γίνει καρτέε ; Τα λέω καλά για το good sync ή έχω καταλάβει λάθος πως δουλεύει ;
Ακριβώς. Μην παίζεις με δίκτυα και WiFi κλπ. Πάρε ένα εξωτερικό και κάνε δουλειά πανο.
Γαυρος οπαδος....

Αποσυνδεδεμένος batman1345

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8547
  • Δημήτρης
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #3284 στις: Φεβρουάριος 28, 2016, 09:09:53 μμ »
Συμφωνώ με το νας... Εγώ σπίτι έχω... και συνδεδεμένα πάνω του τα πάντα... ειδικά αν έχεις τηλεόραση με κάρτα δικτύου τα σπάει... Πάνο δεν χρειάζεται να είναι κρος... Όλες οι σύγχρονες κάρτες κάνουν το ντουμπλαρισμα...

Sent from my Huawei P8 using Tapatalk

Panerai is not just a watch... It's a lifestyle!

Αποσυνδεδεμένος strifteros

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3209
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #3285 στις: Φεβρουάριος 28, 2016, 09:14:22 μμ »
για να συνδέσεις με ένα καλώδιο rg45 δύο υπολογιστές, πρέπει πρώτα δύο από τα καλωδιάκα να αλλάξουν-ανεστραφούν. αν θυμάμαι καλά είναι το κίτρινο και το κάφε (δεν εέιμαι σίγουρος). Αν δεν αναστραφούν τα δύο καλωδιάκα στο ένα άκρο, το δίκτυο δεν δουλεύει....
Τα άλογα στα αυτοκίνητα είναι όπως η μνήμη στον Η/Υ. Θέλεις πάντα παραπάνω. Μήπως ισχύει το ίδιο και για τα ρολόγια?

Αποσυνδεδεμένος PanosI

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 18190
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #3286 στις: Φεβρουάριος 28, 2016, 09:15:20 μμ »
Ακριβώς. Μην παίζεις με δίκτυα και WiFi κλπ. Πάρε ένα εξωτερικό και κάνε δουλειά πανο.

1) παλαιό λαπτόπ--->εξωτερικός σκληρός----goodsync και πάνε στον εξωτερικό σκληρό

2) εξωτερικός σκληρός------->νέο λαπτόπ----goodsync και πάνε στον σκληρό του νέου λαπτοπ .....σωστά;

Αποσυνδεδεμένος batman1345

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8547
  • Δημήτρης
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #3287 στις: Φεβρουάριος 28, 2016, 09:16:09 μμ »
για να συνδέσεις με ένα καλώδιο rg45 δύο υπολογιστές, πρέπει πρώτα δύο από τα καλωδιάκα να αλλάξουν-ανεστραφούν. αν θυμάμαι καλά είναι το κίτρινο και το κάφε (δεν εέιμαι σίγουρος). Αν δεν αναστραφούν τα δύο καλωδιάκα στο ένα άκρο, το δίκτυο δεν δουλεύει....
Σωστά έτσι λέει η θεωρία... πλέον πρακτικά δεν χρειάζεται το φτιάχνουν οι κάρτες μονές τους... αρκεί το λάπτοπ να είναι σημερινής εποχής...

Sent from my Huawei P8 using Tapatalk

Panerai is not just a watch... It's a lifestyle!

Αποσυνδεδεμένος karteo

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7172
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #3288 στις: Φεβρουάριος 28, 2016, 09:18:26 μμ »
1) παλαιό λαπτόπ--->εξωτερικός σκληρός----goodsync και πάνε στον εξωτερικό σκληρό

2) εξωτερικός σκληρός------->νέο λαπτόπ----goodsync και πάνε στον σκληρό του νέου λαπτοπ .....σωστά;
Ναι πανο. Δες λίγο πως δουλεύει το goodsync και θα καταλάβεις. Ότι θες στείλε πμ.
Γαυρος οπαδος....

Αποσυνδεδεμένος batman1345

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8547
  • Δημήτρης
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #3289 στις: Φεβρουάριος 28, 2016, 09:23:49 μμ »
Αν πάρεις σκληρό δε θα χρειαστείς το goodsync... Μόνο copy paste... Έτσι πιστεύω...

Sent from my Huawei P8 using Tapatalk

Panerai is not just a watch... It's a lifestyle!

Αποσυνδεδεμένος karteo

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7172
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #3290 στις: Φεβρουάριος 28, 2016, 09:29:19 μμ »
Αν πάρεις σκληρό δε θα χρειαστείς το goodsync... Μόνο copy paste... Έτσι πιστεύω...

Sent from my Huawei P8 using Tapatalk
Είναι καλύτερο γιατί δεν κάνει fail όλο το copy αν βρει κάνα αρχείο που δεν μπορεί να αντιγράψει. Επίσης αντιγράφει hidden κλπ

Βασικά είναι καλό το ότι κάνεις και sync. Στηνεις κάποιο σενάριο αντιγραφής στο κάθε μηχάνημα. Πχ στο ένα από εσωτερικό σε εξωτερικό και στο άλλο το αντίθετο, και τα έχεις πάντα συγχρονισμενα
Γαυρος οπαδος....

Αποσυνδεδεμένος batman1345

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8547
  • Δημήτρης
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #3291 στις: Φεβρουάριος 28, 2016, 09:37:20 μμ »
Θοδωρή στην εποχή του cloud... και έχω την εντύπωση ότι το νέο λάπτοπ του Πάνου ίσως έχει ssd προτιμώ νας ή έστω dropbox... Τα δίκτυα ήταν και είναι το μέλλον το τοπικό πλέον δεν βολεύει όταν σε ένα σπίτι υπάρχει λάπτοπ κινητό τηλεόραση κτλ...

Sent from my Huawei P8 using Tapatalk

Panerai is not just a watch... It's a lifestyle!

Αποσυνδεδεμένος PanosI

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 18190
    • Προφίλ
''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #3292 στις: Φεβρουάριος 28, 2016, 10:05:49 μμ »
Αν πάρεις σκληρό δε θα χρειαστείς το goodsync... Μόνο copy paste... Έτσι πιστεύω...

Sent from my Huawei P8 using Tapatalk


Το copy paste δεν ειναι επιλογή, γιατί ειναι το ίδιο όπως και μέσω WLAN. Ενα αρχείο να στραβώσει παει περίπατο το copy paste.


Δεν έχει SSD το νέο λαπτοπ .




Αλλα απ οτι βλέπω με μια δοκιμή που κάνω με το good sync και με τεράστια αρχεία pdf, απο τον σκληρό του παλιού λαπτοπ σε ενα εξωτερικό WD My Book, πραγματικά σέρνεται η μεταφορά.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος PanosI

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 18190
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #3293 στις: Φεβρουάριος 28, 2016, 10:30:28 μμ »
Ρε Θοδωρή, μήπως δεν κάνω κατι καλά, γιατί με copy paste απο σκληρό στον εξωτερικό μου κανει τα  pdf σε 3 λεπτά και με το goodsync βγάζει 50 λεπτά !!!!!!


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος corsair1965

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1559
  • Χάρης
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #3294 στις: Φεβρουάριος 29, 2016, 03:53:37 πμ »


Πάπας Φραγκίσκος - Ντέιβιντ Ροκφέλερ
Απλά να προσθέσω ότι δεν είναι φωτομοντάζ!
Δεν μπορούσε τουλάχιστον να του φιλήσει την αριστερά μπας και δούμε και τί ρολόι φοράει ο David
 ;D ;D
χο χο χο!

Αποσυνδεδεμένος karteo

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7172
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #3295 στις: Φεβρουάριος 29, 2016, 07:32:40 πμ »
Θοδωρή στην εποχή του cloud... και έχω την εντύπωση ότι το νέο λάπτοπ του Πάνου ίσως έχει ssd προτιμώ νας ή έστω dropbox... Τα δίκτυα ήταν και είναι το μέλλον το τοπικό πλέον δεν βολεύει όταν σε ένα σπίτι υπάρχει λάπτοπ κινητό τηλεόραση κτλ...

Sent from my Huawei P8 using Tapatalk
Στην εποχή του cloud stay at your land.

Μόνο contacts και αρχεία που θέλω να διαμοιραστω ανεβαίνουν cloud.

Γαυρος οπαδος....

Αποσυνδεδεμένος karteo

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7172
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #3296 στις: Φεβρουάριος 29, 2016, 07:33:41 πμ »
Ρε Θοδωρή, μήπως δεν κάνω κατι καλά, γιατί με copy paste απο σκληρό στον εξωτερικό μου κανει τα  pdf σε 3 λεπτά και με το goodsync βγάζει 50 λεπτά !!!!!!


Sent from my iPhone using Tapatalk
Δεν μπορεί ρε συ. Είναι γρήγορο. Θα το δω απο το γραφείο και θα σου πω. GB μεταφέρω σε τόσο χρόνο.
Γαυρος οπαδος....

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #3297 στις: Φεβρουάριος 29, 2016, 09:24:46 πμ »


Πάπας Φραγκίσκος - Ντέιβιντ Ροκφέλερ
Απλά να προσθέσω ότι δεν είναι φωτομοντάζ!
Δεν μπορούσε τουλάχιστον να του φιλήσει την αριστερά μπας και δούμε και τί ρολόι φοράει ο David
 ;D ;D


Πραγματικά θα 'θελα να ξέρω από που ενημερώνεσαι; Ποια είναι η πηγή που δηλώνεις με παρρησία πως δεν είναι φωτομοντάζ;

Αποσυνδεδεμένος svl

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10979
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #3298 στις: Φεβρουάριος 29, 2016, 09:29:35 πμ »
Πραγματικά θα 'θελα να ξέρω από που ενημερώνεσαι; Ποια είναι η πηγή που δηλώνεις με παρρησία πως δεν είναι φωτομοντάζ;

Δημήτρη, το μοντάζ είναι ως προς τον Κίσσινγκερ.
Κατά τα άλλα, η φωτογραφία είναι αληθινή.
Ωστόσο δεν είναι ο Ροκφέλερ, αλλά ένας από 6 επιζήσαντες των οποίων το χέρι φίλησε ο Πάπας σε μιά επίσκεψή του στο γνωστό μνημείο το 2014.


Αποσυνδεδεμένος corsair1965

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1559
  • Χάρης
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #3299 στις: Φεβρουάριος 29, 2016, 10:28:10 πμ »
sorry κύριοι.....η συγκεκριμένη μου στάλθηκε και δεν ελέχθηκε πριν δημοσιευτεί....ήταν πολύ προχωρημένη η ώρα άλλωστε κι εγώ πολύ κουρασμένος για να κάνω τον απαιτούμενο έλεγχο.
χο χο χο!