Αποστολέας Θέμα: Ένα Vacheron Constantin για το λαό.....!!  (Αναγνώστηκε 2842 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gkblues

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 5824
    • Προφίλ
    • https://www.instagram.com/gkblues/
Ένα Vacheron Constantin για το λαό.....!!
« στις: Μάιος 24, 2016, 09:26:06 μμ »
Το πρώτο Quai de l'Ile με ατσάλινη, αντί για χρυσή κάσα.



Τα μηνύματα του 2016 για κάποιες από τις κορυφαίες ωρολογοποιίες δεν είναι πολύ θετικά. Αγορές που μέχρι πρόσφατα συνέχιζαν να στηρίζουν την παραγωγή πολυτελών και πανάκριβων ρολογιών δείχνουν να στρέφονται σε πιο value for money επιλογές, με αποτέλεσμα τα εκκεντρικά και με εξωφρενικές τιμές μοντέλα να μην αποδίδουν όσο στα προηγούμενα χρόνια.

Οι αποφάσεις που πρέπει να λάβουν οι επικεφαλής των πολυτελών οίκων είναι δύσκολες. Η πιο δύσκολη απ’ όλες είναι αν αξίζει να ρίξουν τις τιμές τους, δημιουργώντας μοντέλα πιο ευτελή υλικά και να απευθυνθούν σε ένα άλλο κοινό, ρισκάροντας και μια έκπτωση στη φήμη τους. Η πιο ιστορική ωρολογοποιία απ’ όλες, η Vacheron Constantin, φαίνεται πως δεν φοβάται να πάρει το ρίσκο.



Το Quai De L’Ile 4500S είναι το πρώτο μοντέλο της συλλογής Quai de l'Ile που έρχεται με κάσα από ατσάλι και όχι από χρυσό και έτσι η τιμή του διαμορφώνεται κάτω από τις 15.000 ευρώ. Αν εξαιρέσεις, πάντως, το υλικό της κάσας, το υπόλοιπο ρολόι είναι Vacheron Constantin με τα όλα του. Η κάσα έχει διάμετρο 41 χιλιοστών και σχήμα μεταξύ tonneau και στρογγυλού. Το καντράν, σε λευκό ή μαύρο, κατακλύζεται από αριθμούς. Είναι οι ενδείξεις των ωρών αλλά και της ημερομηνίας, η οποία παρουσιάζεται με ένα μικρό δείκτη που κινείται σε έναν ενδιάμεσο κύκλο και δείχνει στο αντίστοιχο νούμερο.



Ο μηχανισμός που τα κινεί όλα αυτά είναι ο Caliber 5100, με 172 διαφορετικά εξαρτήματα και 60 ώρες αυτονομία κουρδίσματος. Το μοντέλο έρχεται είτε με λουράκι από δέρμα κροκόδειλου, είτε από καουτσούκ -άλλη μια ένδειξη ότι, τουλάχιστον στην εν λόγω περίπτωση, η Vacheron Constantin κάνει το παν για να φανεί όσο πιο προσιτή γίνεται.

Αποσυνδεδεμένος GiannisTissot

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6301
    • Προφίλ
Απ: Ένα Vacheron Constantin για το λαό.....!!
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 24, 2016, 10:29:02 μμ »
ααα του λαου! πολυ φτηνο... κατω απο 15 χιλιαδες...  vfm με τα ολα του!   να παρουμε απο δυο τοτε! να μαζευτουμε για ομαδικη...

Στάλθηκε από το GT-I9301I μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

The front tells the time and the back tells the story.

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: Ένα Vacheron Constantin για το λαό.....!!
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 24, 2016, 10:46:01 μμ »
ααα του λαου! πολυ φτηνο... κατω απο 15 χιλιαδες...  vfm με τα ολα του!   να παρουμε απο δυο τοτε! να μαζευτουμε για ομαδικη...

Στάλθηκε από το GT-I9301I μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Εννοεί του Ελβετικού λαού, μην μπερδεύεσαι...

Πάντω το μήνυμα είναι σαφές: Η VC, έχοντας τα αντιανταγωνιστικά της "ραντάρ" ανοιχτά, έπιασε πρώτη από τους Μεγάλους, την απειλή που διαφαίνεται από το OFC HELLAS.
Τη θεωρώ τη VC άξιο αντίπαλο και της βγάζω το καπέλο. Όμως τίποτα δεν μας σταματά. ΕΡΧΟΜΑΣΤΕ !

Κατά τ΄άλλα το εν λόγω ρολόϊ πολύ φορτωμένο μου φαίνεται χωρίς λόγο. Ας έκαναν ένα πιο λιτό και αντιπροσωπευτικό τους ρολόϊ ατσάλινο, να συζητήσουμε...

Αποσυνδεδεμένος GiannisTissot

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6301
    • Προφίλ
Απ: Ένα Vacheron Constantin για το λαό.....!!
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 24, 2016, 11:14:13 μμ »
Εννοεί του Ελβετικού λαού, μην μπερδεύεσαι...

Πάντω το μήνυμα είναι σαφές: Η VC, έχοντας τα αντιανταγωνιστικά της "ραντάρ" ανοιχτά, έπιασε πρώτη από τους Μεγάλους, την απειλή που διαφαίνεται από το OFC HELLAS.
Τη θεωρώ τη VC άξιο αντίπαλο και της βγάζω το καπέλο. Όμως τίποτα δεν μας σταματά. ΕΡΧΟΜΑΣΤΕ !

Κατά τ΄άλλα το εν λόγω ρολόϊ πολύ φορτωμένο μου φαίνεται χωρίς λόγο. Ας έκαναν ένα πιο λιτό και αντιπροσωπευτικό τους ρολόϊ ατσάλινο, να συζητήσουμε...
Ερχομαστε δε λες τιποτα Προεδρε! σε θαυμαζω γιατι διεβλεψες αμεσως τον ελιγμο της βε σε απεναντι στη νεα πραγματικοτητα που ερχεται απο τη χωρα των καγκουρο να καταπιει το παλιο ωρολογιακο κατεστημενο.

καλα δε μου λεει και τιποτα... οντως πολυ φορτωμενο κ χωρις χαρακτηρα...

Στάλθηκε από το GT-I9301I μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

The front tells the time and the back tells the story.

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14998
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: Ένα Vacheron Constantin για το λαό.....!!
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 25, 2016, 02:29:03 μμ »
Το κειμενο ποιος το εγραψε;
Ουτε η πιο ιστορικη απ´ ολες ειναι ουτε το rubber σημαινει προσιτο. Παω στοιχημα οτι πιο ακριβο απο το δερματινο θα ειναι.