Αποστολέας Θέμα: Zenith VS Ulysse Nardin  (Αναγνώστηκε 20604 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος aragorn

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 116
    • Προφίλ
    • TimeBox
Zenith VS Ulysse Nardin
« στις: Μάιος 12, 2009, 09:34:58 μμ »
Έκανα σήμερα τη βόλτα μου στο κέντρο, αναζητώντας τον ευσεβή πόθο μου. Τρέφω μεγάλη αδυναμία και έχω απεριόριστο σεβασμό στη Zenith και στην Ulysse Nardin. Τόσο για την ιστορία τους στο χώρο, όσο και καθαρά σαν προσωπικό γούστο στα ρολόγια που φτιάχνουν.

Δοκίμασα λοιπόν και φόρεσα δύο ρολόγια που νομίζω ότι έχω καταλήξει, χωρίς να αποκλείω όμως κάποια εναλλακτική πρόταση.

Το ένα είναι το Maxi Marine Chronograph:



Και το άλλο είναι το Chronomaster Grand Open XXT:



Εξομολόγηση: νόμιζα ότι ήμουν "σίγουρος" για το Zenith, καθώς μου ταιριάζουν και μου αρέσουν τα πιο μεγάλα ρολόγια, και ως 45ρι είχε σαφές προβάδισμα. Φορώντας όμως το Ulysse έπεσα κάτω, αφού η διαφορά στο μέγεθος -καθότι το Ulysse πολύ μικρότερο- δε φαίνεται σχεδόν καθόλου, και εξηγούμαι: το Zenith έχει μια κάσα με ένα τριπλό "ντύσιμο" απ'έξω το οποίο μεγαλώνει το μέγεθος του ρολογιού συνολικά, ενώ το Ulysse σχεδόν δεν έχει καθόλου εξωτερικό τμήμα από πάνω, με αποτέλεσμα το καντράν να πιάνει και τα 41mm του και να μη δείχνει και τόσο μικρό.

Τις απόψεις σας, όσο υποκειμενικές και αντικειμενικές και να είναι.  ;D

O El Primero είναι ένα μεγάλο υπέρ της Zenith, αλλά το vintage στυλ του Ulysse γέρνει ίσως το θέμα του design από τη μεριά του.

Οι τιμές τους δεν έχουν σημαντική διαφορά - τουλάχιστον αυτές που μου έδωσαν - επομένως δεν το υπολογίζω ως παράμετρο στην εξίσωση.


Επίσης, αν κανείς έχει κάποια πρόταση που θεωρεί ότι μπορεί να κάνει την έκπληξη, μιλάτε.  :P
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 12, 2009, 10:01:30 μμ από aragorn »
www.TravelStories.gr - Η Ελληνική Κοινότητα για Ταξίδια

Αποσυνδεδεμένος konakis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4413
  • Rolex.
    • Προφίλ
Απ: Zenith VS Ulysse Nardin
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 12, 2009, 09:53:41 μμ »
είμαι σίγουρος ότι οι περισσότεροι θα "προτιμήσουν" το ζενίθ,όμως και το συγκεκριμένο ulysse είναι απλά ΥΠΕΡΟΧΟ!μηχανικά σίγουρα το ζενίθ υπερτερεί  ;) ;)
konakis.
Rolex,Panerai,JLC,Oris,Steinhart,Alpina,Citizen,Orient.

Αποσυνδεδεμένος trelovet

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1209
    • Προφίλ
Απ: Zenith VS Ulysse Nardin
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 12, 2009, 09:56:09 μμ »
   Zenith από μένα για το El Primero αν και σχεδιαστικά προτιμώ το UN (που χρησιμοποιεί μια τροποποιημένη ΕΤΑ 2892 ). !!!
ΓΙΩΡΓΟΣ-ΦΛΩΡΙΝΑ
Αν η δουλειά ήταν καλή δεν θα μας πλήρωναν για να την κάνουμε !!!

Αποσυνδεδεμένος aragorn

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 116
    • Προφίλ
    • TimeBox
Απ: Zenith VS Ulysse Nardin
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 12, 2009, 09:58:01 μμ »
Κι'εγώ το ίδιο πιστεύω. ΑΦού κι'εγώ μέχρι να τα φορέσω με διαφορά λίγων λεπτών, το Zenith έλεγα ότι θα ψωνίσω.

Έλα όμως που τελικά - αν υπολογίσουμε μόνο το αισθητικό κομμάτι - το Zenith δε μούκανε το κλικ που περίμενα ότι θα μου κάνει. Είναι ρολογάρα χωρίς καμία αμφιβολία, όποιος πει ότι δεν είναι, φέρτε τον και ότι περισσέψει θα το βάλουμε σε μια δαχτυλίθρα και θα το βάλουμε σε μέρος που δε φυσάει.  ;D  Απλά δεν έβγαλα και αφρούς από τ'αυτιά φορώντας το.  :P

Μηχανικά δε νομίζω ότι υπάρχει αμφιβολία ότι το Zenith προηγείται. Για να δούμε τι θα πουν και οι υπόλοιποι.  :)
www.TravelStories.gr - Η Ελληνική Κοινότητα για Ταξίδια

Αποσυνδεδεμένος Nikos patra

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 914
  • 233, Εl Primero
    • Προφίλ
Απ: Zenith VS Ulysse Nardin
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 12, 2009, 10:22:43 μμ »
Zenith. El primero αρχικά και σε δεύτερη φάση open -που προσωπικά μού αρέσει πολύ. Ό,τι σου κάνει κλικ περισσότερο είναι η σωστή επιλογή.  :)

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: Zenith VS Ulysse Nardin
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 12, 2009, 10:29:15 μμ »
Αν το ρολόι που θα επιλέξεις δεν σε ενθουσιάζει, η σχέση σας είναι μάλλον καταδικασμένη.
Πάρε όποιου την κατοχή θεωρείς ότι θα ευχαριστηθείς περισσότερο.

Αποσυνδεδεμένος aragorn

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 116
    • Προφίλ
    • TimeBox
Απ: Zenith VS Ulysse Nardin
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 12, 2009, 10:38:23 μμ »
Για να μην παρεξηγηθώ, τα δύο ρολόγια αυτά με ενθουσιάζουν και τα δύο πάρα πολύ.

Απλά ίσως είχα στο μυαλό μου "σίγουρο" το Zenith και είδα ότι η εναλλακτική του Ulysse το πολεμάει στα ίσια, εξ'αυτού προέκυψε και τούτο το τόπικ.  ;)
www.TravelStories.gr - Η Ελληνική Κοινότητα για Ταξίδια

Αποσυνδεδεμένος Watch-Collector

  • Reviews/Super Moderator
  • Tourbillion
  • ***
  • Μηνύματα: 5779
  • 8/10/08 - 21/12/08
    • Προφίλ
Απ: Zenith VS Ulysse Nardin
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 12, 2009, 10:59:00 μμ »
Δυο πολυ μεγαλα ονοματα του χωρου, με ιστορια και κυρος!
Παρα ταυτα, μεταξυ των συγκεκριμενων μοντελων -οσον αφορα τουλαχιστον στο μηχανικο μερος- πιστευω πως δεν τιθεται απολυτως καμμια συγκριση!
Προσωπικα θα επελεγα ασυζητητι τη ZENITH, κατι αλλωστε που ηδη εκανα!...
Ωστοσο, στην επιλογη ενος μοντελου σημαντικο ρολο παιζει και η αισθητικη, αλλα και το προσωπικο γουστο!...Και οπως πολυ σωστα ανεφερε ο φιλος Nin, εαν το ρολο'ι' που θα παρεις δε σε ενθουσιαζει, τοτε η σχεση σας θα ειναι μαλλον καταδικασμενη!
Οποτε, πριν κανεις την τελικη επιλογη, θα σε προετρεπα να περιμενεις πρωτα λιγον καιρο προκειμενου να καταλαγιασει καπως ο ενθουσιασμος και κατοπιν να τα δοκιμασεις παλι στον καρπο σου!...Ισως αυτο σε βοηθησει, ωστε να εισαι απολυτα σιγουρος για ποιο απο τα δυο πραγματικα θελεις!...

Φιλικα,
Watch-Collector
Eνας Ελλην σοφος, ειπε καποτε:

«Η Δημοκρατια μας αυτοκαταστρεφεται διοτι κατεχρασθη το δικαιωμα της ελευθεριας και της ισοτητας, διοτι εμαθε τους πολιτες να θεωρουν την αυθαδεια ως δικαιωμα, την παρανομια ως ελευθερια, την αναιδεια του λογου ως ισοτητα και την αναρχια ως ευδαιμονια».

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: Zenith VS Ulysse Nardin
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 12, 2009, 11:09:46 μμ »
Στα λεφτά που θα δώσεις δε λέει να μην σου κάνει "κλικ" το ρολόι.
Η UN όχι απλά έχει τροποποιήσει μια ΕΤΑ, όχι απλά της έχει αλλάξει τα φώτα, πολύ πιθανόν έχει καλύτερο φινίρισμα και από ένα IWC (σ' αυτά τα λεφτά).

Φιλικά
Δημήτρης

Αποσυνδεδεμένος antonis_ch

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1360
  • Time is the most valuable thing a man can spend!
    • Προφίλ
Απ: Zenith VS Ulysse Nardin
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 13, 2009, 06:46:37 πμ »
Από εμένα ZENITH δαγκωτό ....! Αχ αυτός ο el primero!!

Φιλικά,

Αντώνης

Αποσυνδεδεμένος azaas

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 385
    • Προφίλ
Απ: Zenith VS Ulysse Nardin
« Απάντηση #10 στις: Μάιος 13, 2009, 07:21:26 πμ »
OK εάν σκεφτούμε οτι το γούστο είναι καθαρά υποκειμενικό δεν υπάρχει θέμα... παίρνεις αυτό που σ'αρέσει και rock on που λέει και ένας φίλος μου. Βέβαια με το Zenith θα έχεις, αντικειμενικά, κάποια άλλου είδους κέρδη, όπως τον καλύτερο μηχανισμό του και την υψηλότερη αξία μεταπώλησης. Αλλά, ξαναλέω, όταν το άλλο ρολόι σου κάνει κλικ τότε δεν χωρά συζήτηση!!! Άλλωστε δεν είναι και από καμιά εταιρία της πλάκας.

Έτσι για την ιστορία να πω οτι και εμένα σαν σχέδιο το Z μ'αρέσει περισσότερο χωρίς αυτό να σημαίνει οτι το UN δεν μου αρέσει... μ'αρέσει και αυτό και μάλιστα πολύ. Ό'τι να πάρεις δεν θα μείνεις δυσαρεστημένος  ;)


Φιλικά Κωνσταντίνος
you cannot kill what you did not create

Αποσυνδεδεμένος omegasnik

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3142
    • Προφίλ
Απ: Zenith VS Ulysse Nardin
« Απάντηση #11 στις: Μάιος 13, 2009, 07:52:48 πμ »
Καλημέρα,
προσωπικά δε θα είχα ιδιαίτερο πρόβλημα και μετά από ώριμη σκέψη ( 1 δευτερολέπτου) θα κατέληγα στο Zenith! Από την άλλη μεριά εγώ είμαι θαυμαστής των μηχανών περισσότερο παρά της εμφάνισης. Το Ulysse Nardin είναι κομψότατο και πολύ όμορφο ρολόι με ιδιαίτερα καλαίσθητες χρωματικές επιλογές αν και δεν το έχω δει από κοντά.
Η επιλογή σου είναι όντως δύσκολη αλλά ας μη ξεχνάμε ότι πρόκειται για κάτι που ΔΕΝ προκαλεί ανεπανόρθωτα λάθη οπότε δε θα πρέπει να σε ανησυχεί τόσο.
Και κάτι τελευταίο, προσωπικά όποτε μπήκα σε τέτοιου είδους διλήματα κατέληξα να αγοράσω και τα δύο όχι βέβαια ταυτόχρονα! ;)

Φιλικά
Νίκος
ΑΚΑ justnik
όποιος πρόλαβε ...

ilias_k

  • Επισκέπτης
Απ: Zenith VS Ulysse Nardin
« Απάντηση #12 στις: Μάιος 14, 2009, 09:46:05 πμ »
Φιλε arargon,τυχαινει να εχω στην συλλογη μου ενα ρολοι τσεπης zenith 40 ετων και κατι.Ενα θα σου πω,το ρολοι αυτο αντεχει,εχει μηχανισμο για σεμηναριο.Σου συστηνω ανεπιφυλακτα το zenith.Και κατι πολυ βασικο,εχει πολυ καλη μεταπωλητικη αξια.


φιλικα Ηλιας

Αποσυνδεδεμένος halaros

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 21
    • Προφίλ
Απ: Zenith VS Ulysse Nardin
« Απάντηση #13 στις: Ιούνιος 21, 2009, 10:57:40 μμ »
Θα συμφωνήσω κι εγώ υπέρ του Zenith

Αποσυνδεδεμένος SER

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6217
    • Προφίλ
Απ: Zenith VS Ulysse Nardin
« Απάντηση #14 στις: Ιούνιος 23, 2009, 09:13:36 πμ »
Zenith θα πω και εγω. :D

Αποσυνδεδεμένος Dakis

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 247
    • Προφίλ
Απ: Zenith VS Ulysse Nardin
« Απάντηση #15 στις: Ιούνιος 25, 2009, 11:23:23 πμ »
Και τα δυο ειναι εξαιρετικα ρολογια! Οποιο και να αποκτησεις, το μονο σιγουρο ειναι οτι θα το χαρεις...

Αποσυνδεδεμένος lambros

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 919
  • Chronometrophilia
    • Προφίλ
Απ: Zenith VS Ulysse Nardin
« Απάντηση #16 στις: Ιούνιος 25, 2009, 01:01:04 μμ »
Τόσο μηχανικά όσο και εμφανισιακά εγώ προτιμώ το ζενίτ.
Οποιο και να πάρεις από τα δύο καλοφόρετο.
Αλήθεια, πόσο είναι η τιμή τιμοκαταλόγου?

Αποσυνδεδεμένος aragorn

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 116
    • Προφίλ
    • TimeBox
Απ: Zenith VS Ulysse Nardin
« Απάντηση #17 στις: Ιούνιος 25, 2009, 02:44:08 μμ »
8500 για το Zenith και 6400 το UN.
www.TravelStories.gr - Η Ελληνική Κοινότητα για Ταξίδια

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: Zenith VS Ulysse Nardin
« Απάντηση #18 στις: Ιούνιος 25, 2009, 02:46:36 μμ »
ακριβα κομματια....μπερδεμα! ???

ποιο σκεφτεσαι?

Αποσυνδεδεμένος Yoshitoshi

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 154
    • Προφίλ
Απ: Zenith VS Ulysse Nardin
« Απάντηση #19 στις: Ιούνιος 25, 2009, 02:54:13 μμ »
Πέρα από τις πολύ σωστές παρατηρήσεις και για τις δυο επιλογές σου, είναι προφανές ότι η ζυγαριά γέρνει προς το Ζenith.
Δε θα αποτελέσω παραφωνία και θα ενταχθώ υπέρ της πλειοψηφίας ;)