Αποστολέας Θέμα: Review Submariner No-date 14060m cosc by kanenas  (Αναγνώστηκε 21618 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Review Submariner No-date 14060m cosc by kanenas
« στις: Σεπτέμβριος 18, 2008, 12:51:47 πμ »
ενα δημοσιο ευχαριστω εκ μερους μου στο μελος κανενας!απλα τελειο review!
ενα ρολοι απογονος του μυθου

REVIEW:  R0LEX SUBMARINER NO-DATE (14060M)

Μετα απο προταση του συντονιστη, κατεγραψα τις εμπειριες μου απο την προσφατη αποκτηση ενος Submariner No-Date. 



Η σειρα Submariner ειναι απο τα πλεον κλασικες σειρες καταδυτικων ρολογιων, με ιστορια πανω απο 50 χρονια.  Αρχικα χρησιμοποιηθηκαν απο τον Κουστω και μετα απο το βρεττανικο ναυτικο και τους στρατους αλλων χωρων.  Ενα Submariner εμφανιζεται στον καρπο του Σων Κονερυ στην ταινια Χρυσοδακτυλος του 1964.  Πληρωμενη διαφημιση;  Οχι απαραιτητα, καθοτι ο πρακτωρ 007 ηταν αξιωματικος του βρεττανικου ναυτικου.  Δυστυχως το φοραει σε ενα απιστευτα γελοιο λουρακι, αρκετα χιλιοστα πιο στενο απο το πλατος των πειρων.   

Απο τοτε το Submariner εχει υποστει καποιες λειτουργικες αλλαγες, π.χ. προστεθηκαν προστατευτικες προεξοχες για την κορωνα, ενω οι σταθεροι πειροι (fixed bars) των στρατιωτικων προδιαγραφων αντικατασταθηκαν απο κινητους (spring bars) για πολιτικη χρηση.  Απο τη στιγμη ομως που η σειρα εγινε προσιτη στις μαζες, εχει ξεφυγει τελειως...  Σε ορισμενα μοντελα προστεθηκε ημερομηνια (χρειαζεται να την ξερεις στον πατο της θαλασσας;).  Παρομοιως οι παραλλαγες με χρυση κασα ή συνδυασμο χρυσης και ατσαλινης...

Απο ολα τα μοντελα Submariner που κυκλοφορουν σημερα, το No-Date (κωδικος 14060M) εχει παραμεινει πιο κοντα στο πνευμα του αρχικου Sub.  Μπορει να πει κανεις οτι το Submariner No-Date ειναι το εισαγωγικο μοντελο της Ρ0λεξ, μια που μπορει να το βρει πιο φτηνα κι απο το Oyster Date. 

COSC Ή NO-COSC;

Μεχρι τωρα το Sub No-Date κυκλοφορουσε χωρις πιστοποιηση χρονομετρου απο τον ελβετικο οργανισμο COSC.  Προσφατα κυκλοφορησε και σε εκδοση COSC.  Δηλαδη, στο καντραν εχουν προστεθει οι λεξεις Superlative Chronometer Officially Certified:



Υποψιαζομαι οτι αυτο το μοντελο παντα ειχε ακριβεια χρονομετρου, απλα δεν το εγραφε.  Η διαφορα στην εμφανιση μεταξυ των δυο εκδοσεων ειναι αμελητεα.  Αμα δε στο πουνε, δε θα το καταλαβεις.  Για ενα διαστημα προφανως οι δυο εκδοσεις θα κυκλοφορουν παραλληλα.  Η τιμη τους ειναι ιδια, πραγμα που ενισχυει την υποψια μου οτι η διαφορα ειναι καθαρα διακοσμητικη.

ΕΜΦΑΝΙΣΗ

Η συσκευασια δεν ειναι ιδιαιτερα πολυτελης, οπως σε άλλα ρολογια της κατηγοριας, αλλά καθαρα χρηστικη:  ενα σκληρο πλαστικο κουτι που περιεχει το ρολοϊ, την καρτα εγγυησης, οδηγιες χρησης, πανακι καθαρισμου και την κονκαρδα πιστοποιησης χρονομετρου.  Δεν περιλαμβανεται πλεον η διακοσμητικη αγκυρα και το αυτοκολλητο ολογραμμα πισω απο την κασα.  Κατα τη γνωμη μου θα μπορουσαν να προσθεσουν ενα εργαλειο για το μπρασελε ή ενα λουρακι καουτσουκ για τη θαλασσα.




Το Sub No-Date ειναι ενα απο τα Ρολεκς με τους χαμηλοτερους συντελεστες bling.  Οχι τοσο διακριτικο οσο το Oyster Date, αλλά σιγουρα οχι τοσο κραυγαλεο οσο η σειρα Yachtmaster.  Η γραμμη του ειναι λιτη και κομψη.  Υποψιαζομαι οτι στην εποχη του θεωρουνταν ογκωδες ρολοϊ, αν κρινω απο το συγχρονο του Oyster Date.  Σημερα πλεον ειναι μετριου μεγεθους.  Η διαμετρος της κασας ειναι 40 mm χωρις την κορωνα, και το προφιλ του πιο χαμηλο απο οτι σε άλλα καταδυτικα ρολογια.  Το οτι λεπταινει η στεφανη προς την περιφερεια βοηθαει σ' αυτη την εντυπωση.  Η γραμμη του ειναι αρκετα λεπτη ωστε να φοριεται ανετα απο γυναικες.  Στην παρακατω φωτογραφια του εχω περασει μαυρο λουρακι Hirsch απο δερμα καρχαρια



Το μπρασελε το εχουν επιπληξει πολλοι για τη φτηνη κατασκευη του.  Εμενα μου φανηκε ενταξει, το εχω συνηθισει ομως γιατι ενα παρομοιο φοραω χρονια με το Oyster Date.  Εχει κουφια end links, υποτιθεται υποδεεστερα απο τα συμπαγη end links.  Δυσκολευτηκα να βρω πως ανοιγει και κλεινει η προεκταση για την καταδυτικη στολη (diver's extension), καθοτι οι οδηγιες του εγχειριδιου δεν αντιστοιχουν σε αυτο το μοντελο. 




Η φωτεινοτητα του καντραν στο σκοταδι ειναι ικανοποιητικη. Ο στρογγυλος δισκος πανω στον ωροδεικτη τον ξεχωριζει ευκολα με αποτελεσμα να ειναι ιδιαιτερα ευαναγνωστο τη νυχτα.

ΧΡΗΣΗ

Οποιος δεν εχει μεταχειριστει τη μεταξενια κορωνα ενος Ρ0λεξ δεν μπορει να αντιληφθει την κλαση του μηχανισμου.  Τα υπόλοιπα καταδυτικα μου ρολογια χρησιμοποιουν το μηχανισμο ΕΤΑ 2824.  Ο 2824 ειναι αξιοπιστος και ακριβης μηχανισμος (εφοσον ρυθμιστει), αλλά συγκριτικα χονδροειδης.

Η στεφανη ειναι στιβαρη και σταθερη.  Το μονο προβλημα ηταν οτι αρχικα η ενδειξη μηδεν δεν ευθυγραμμιζοταν ακριβως με την ωρα 12.  Δεν ηταν κανα μεγαλο προβλημα, αλλά σε αυτη την κατηγορια τιμης θα περιμενε κανεις περισσοτερη προσοχη στη λεπτομερεια.  Μετα απο μερικες περιστροφες το προβλημα διορθωθηκε.  «Καθησε» στη θεση της;

Το ρολοϊ το εχω βουτηξει στη θαλασσα, αλλά τιποτα παραπανω.  Δεν το εχω δοκιμασει ακομα σε καταδυση.  Για ιστιοπλοϊα δεν θα το επαιρνα, καθοτι στο επιπεδο εμπειριας μου (λιγο κατω απο του αρχαριου) το σκαφος μου ανατρεπεται συχνα και τα ρολογια μου ξυνονται.

ΑΓΟΡΑ

Οι συν-φορουμιστες μου ειναι πολυ πιο εμπειροι να συμβουλευσουν πώς αγοράζει κανεις Ρολεκς στην Ελλαδα.  Κεντρικο καταστημα της Θεσσαλονικης το δινει 3800 ευρω με την εκπτωση τοις μετρητοις (δεν τρελαθηκα να πληρωσω μετρητα...).  Το πηρα απο την Αμερικη, 4696 δολλαρια ή περιπου 3010 ευρω.  Μου εκαναν εκπτωση 12% και μου βρηκαν τροπο να γλυτωσω το ΦΠΑ. 

Διαλεξα την εκδοση COSC, αν και το καταστημα διεθετε και την εκδοση No-COSC στην ιδια τιμη.  Οπως ειπα, η διαφορα στην εμφανιση ειναι αμελητεα.  Θεωρησα οτι το COSC εχει μεγαλυτερη μεταπωλητικη αξια, οχι οτι σκοπευω να το πουλησω ποτε...

Αντικειμενικα, ειναι πολλα τα λεφτα.  Απο την αλλη, μπορει κανεις να μειωσει τον προϋπολογισμο των ρολογιων στο μισο ψωνιζοντας κομματια που μπορει να φοραει και η κυρα.  Η μοδα στα γυναικεια ρολογια ειναι ουτως ή αλλως προς το ογκωδες. 




Τι αλλο αγοραζει κανεις με αυτα τα λεφτα;  Σχεδον δυο Ωμεγa Seamaster 2254.50, ρολοϊ με εφαμιλλες προδιαγραφες και ποιοτητα, αλλά ενδεχομενως χαμηλοτερη αναγνωρισιμοτητα (για μια συγκριση των δυο καντε κλικ εδω).  Πληρωνει κανεις το ονομα;  Φυσικα.  Απο την αλλη το Submariner No-Date ειναι καλυτερη αγορα απο το Πανεραi 210, στα ιδια περιπου λεφτα αλλά με χειροκινητο μηχανισμο και μικροτερη υδατοστεγανοτητα. 

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ

Το «λαϊκο» μοντελο της Ρ0λεξ (αν μπορει να πει κανεις κατι τετοιο) ειναι ασφαλης επιλογη για οποιον θελει αυτοματο καταδυτικο ρολοϊ με διακριτικη, κλασικη γραμμη, αποδεδειγμενο μηχανισμο και ακριβεια χρονομετρου.  Δυσκολα θα απογοητευτει κανεις απο αυτο το ρολοϊ.  Τα λεφτα ειναι πολλα, αλλά αν πεισεις την κυρα να το φορεσει δε φαινεται και τοσο απλησιαστο.





Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: Review Submariner No-date 14060m cosc by kanenas
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 18, 2008, 05:52:32 πμ »
Με περισσότερο μαύρισμα θα είχε καλύτερη φωτογένεια στις φωτογραφίες το Sub. ;D

Πολύ ωραία παρουσίαση.
Η πρώτη φωτογραφία είναι όλα τα λεφτά! Εξαιρετική.

Φιλικά
Δημήτρης

Αποσυνδεδεμένος ACIDBLACK

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1738
  • δεν ελπιζω τιποταδεν φοβαμαι τιποταΕΙΜΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ
    • Προφίλ
Απ: Review Submariner No-date 14060m cosc by kanenas
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 20, 2008, 10:26:29 μμ »
ΚΑΠΟΤΕ ...........

θα ηθελα να κανω μια παρουσιαση τετοιου επιπεδου....

UNPECTABLE!!!!

 :smt038 :smt038 :smt038
Τα ρολογια ειναι σαν τις μπιλιες του ΑIRSOFT πανε και ερχονται ...

Αποσυνδεδεμένος Theminio

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 42
    • Προφίλ
Απ: Review Submariner No-date 14060m cosc by kanenas
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 22, 2011, 04:59:51 μμ »
Εξαιρετικό review για να ένα εξαιρετικό ρολόι. Έχω και εγώ το COSC version, αλλά αν το αγόραζα σήμερα μάλλον θα προτιμούσα την non-COSC. Λεπτομέρια, αλλα μου φαίνεται ελάχιστα πιο όμορφο χωρίς το αντίστοιχο κείμενο.

Αποσυνδεδεμένος maestro

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2926
    • Προφίλ
Απ: Review Submariner No-date 14060m cosc by kanenas
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 22, 2011, 07:05:40 μμ »
Ποιο ρολόι? Δεν προσεξα κανενα ρολοι σε αυτες τις φωτο!!

Τα μυαλα στα καγκελα !!!  ;D

Αποσυνδεδεμένος kbntinos

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 55
    • Προφίλ
Απ: Review Submariner No-date 14060m cosc by kanenas
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 22, 2011, 08:31:45 μμ »
Πολύ ωραίο post μπράβο.Ενα απο τα αγαπημένα ρολόγια το οποίο σκέφτομαι σίγουρα και εγω να αγοράσω.

Αποσυνδεδεμένος Coral

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1427
    • Προφίλ
Απ: Review Submariner No-date 14060m cosc by kanenas
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 20, 2011, 09:24:29 μμ »
Ποιο ρολόι? Δεν προσεξα κανενα ρολοι σε αυτες τις φωτο!!

Τα μυαλα στα καγκελα !!!  ;D

Οταν το βλεμμα παει στο στηθος τοτε το ρολοι κλαφτο
WIP ολου του κοσμου ενωθειτε.