Αποστολέας Θέμα: το νεο μου jlc  (Αναγνώστηκε 8315 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος konakis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4413
  • Rolex.
    • Προφίλ
το νεο μου jlc
« στις: Φεβρουάριος 23, 2009, 09:14:42 μμ »
ευχαριστώ πολύ Χάρη και Κiko....Όσον αφορά το φορτωμένο dial θα συμφωνήσω μαζί σου....όμως παίζοντάς το στο φώς είτε της μέρας-ήλιου είτε στα σποτάκια,παίρνεις ως ανταμειβή φοβερές εκθαμβωτικές αντανακλάσεις με δίπατα-τρίπατα subdials.....πού μόνο στην παλιά μου μαύρη ατσάλινη daytona έβλεπα....απλά αυτό που θέλω να πώ είναι ότι δεν περίμενα από το συγκεκριμένω ρολόι να πάρω τέτοια ευχαρίστηση......μικρές προσδοκίες από photo διάφορες στο internet,από κοντά όμως "μαγεία" τρελές λεπτομέρειες αντανακλάσεις λάμψη και φωτεινότητα....άλλη αίσθηση όπως ανέφερε κι ο φίλος Χάρης  ;) και πάλι thnx.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 24, 2009, 03:43:09 μμ από george_ »
konakis.
Rolex,Panerai,JLC,Oris,Steinhart,Alpina,Citizen,Orient.

Αποσυνδεδεμένος Dakis

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 247
    • Προφίλ
το νεο μου jlc
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 24, 2009, 12:35:14 μμ »
το νέο μου ρολογάκι..... εμπρός :
και πίσω όψη :-*

 Πολυ ομορφο το ρολοι σου φιλε Konakis!! Το <<χαλβαδιαζω>> και εγω εδω και καιρο, απλα μου φευγει λιγο στη τιμη. Το GMT ή Dual time εχεις καμια ιδεα για τιμη? αρχικη εστω?
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 24, 2009, 03:43:38 μμ από george_ »

Αποσυνδεδεμένος StefMac

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2541
    • Προφίλ
το νεο μου jlc
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 24, 2009, 12:40:14 μμ »
Πολυ ομορφο το ρολοι σου φιλε Konakis!! Το <<χαλβαδιαζω>> και εγω εδω και καιρο, απλα μου φευγει λιγο στη τιμη. Το GMT ή Dual time εχεις καμια ιδεα για τιμη? αρχικη εστω?

Τα ρολόγια
http://www.mywatch.gr/index.php/topic,165.msg31121.html#msg31121

και οι τιμές τους ...

http://www.mywatch.gr/index.php/topic,165.msg31203.html#msg31203
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 24, 2009, 03:44:02 μμ από george_ »
_Jaeger Le Coultre_
The first Manufacture
 in Valle'e de Joux.

Αποσυνδεδεμένος palok

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 322
    • Προφίλ
το νεο μου jlc
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 24, 2009, 02:58:21 μμ »
konakis έχεις φτάσει σε ένα επίπεδο γνώσεων που απ' ότι καταλαβαίνω οτι παίρνεις είναι ΕΝΑ κι ΕΝΑ. καλοφόρετο!!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 24, 2009, 03:44:16 μμ από george_ »
The planet is an ocean

Αποσυνδεδεμένος konakis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4413
  • Rolex.
    • Προφίλ
το νεο μου jlc
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 24, 2009, 03:37:34 μμ »
konakis έχεις φτάσει σε ένα επίπεδο γνώσεων που απ' ότι καταλαβαίνω οτι παίρνεις είναι ΕΝΑ κι ΕΝΑ. καλοφόρετο!!!!
ευχαριστώ palok 15 χρόνια τα "αλλάζω" τα "άτιμα" είπα να κρατάω πια κομμάτια που έχουν να πουν και να μου δώσουν κάτι ξεχωριστώ και να συμπληρώσω βέβαια ότι βοηθάει πια και η οικονομική κρίση,βρίσκοντας "καλά" κομμάτια σε πολύ μειωμένες τιμές (έχασα βέβαια το pam112) αλλά πιστεύω ότι με τσοντάρισμα λίγων θεωρητικά ευρώ πήρα πολύ καλό κομμάτι χρονογρ. με 2 βαρέλια 65 ωρών,column wheel,κεραμικά ρουλμαν, ημερομηνία που μου είναι απαραίτητη,αδιάβροχο ρολογάκι και φυσικά jlc(εντάξει δεν είναι nautilus ή Royal Oak (η μεγάλη μου αδυναμία) και ούτε πρόκειται να γίνει  ;D Mr. VIWOW αλλά στα χρήματα που το πήρα πιστεύω ότι είναι αχτύπητη επιλογή)και φυσικά με εκφράζει και μου αρέσει(το σημαντικότερο) ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 24, 2009, 03:44:30 μμ από george_ »
konakis.
Rolex,Panerai,JLC,Oris,Steinhart,Alpina,Citizen,Orient.

Αποσυνδεδεμένος StefMac

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2541
    • Προφίλ
Απ: το νεο μου jlc
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 24, 2009, 03:48:31 μμ »
ευχαριστώ palok 15 χρόνια τα "αλλάζω" τα "άτιμα" είπα να κρατάω πια κομμάτια που έχουν να πουν και να μου δώσουν κάτι ξεχωριστώ και να συμπληρώσω βέβαια ότι βοηθάει πια και η οικονομική κρίση,βρίσκοντας "καλά" κομμάτια σε πολύ μειωμένες τιμές (έχασα βέβαια το pam112) αλλά πιστεύω ότι με τσοντάρισμα λίγων θεωρητικά ευρώ πήρα πολύ καλό κομμάτι χρονογρ. με 2 βαρέλια 65 ωρών,column wheel,κεραμικά ρουλμαν, ημερομηνία που μου είναι απαραίτητη,αδιάβροχο ρολογάκι και φυσικά jlc(εντάξει δεν είναι nautilus ή Royal Oak (η μεγάλη μου αδυναμία) και ούτε πρόκειται να γίνει  ;D Mr. VIWOW αλλά στα χρήματα που το πήρα πιστεύω ότι είναι αχτύπητη επιλογή)και φυσικά με εκφράζει και μου αρέσει(το σημαντικότερο) ;)
Τι να πω και τι να συμπληρώσω τα είπες όλα φίλε μου !!!  :2thumbs:
  Και πάλι καλορίζικο, να το χαίρεσαι χειμώνα καλοκαίρι ... ;)

Φιλικά Στέφανος.
_Jaeger Le Coultre_
The first Manufacture
 in Valle'e de Joux.

Αποσυνδεδεμένος StefMac

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2541
    • Προφίλ
Απ: το νεο μου jlc
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 24, 2009, 03:49:12 μμ »
ενα τετοιο ρολοι θελει τον δικο του χωρο  ;)
Έτσι !!! ;D
_Jaeger Le Coultre_
The first Manufacture
 in Valle'e de Joux.

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: το νεο μου jlc
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 24, 2009, 03:50:04 μμ »
κονακις βαλε και αλλες ωραιες φωτο σε πιο μεγαλο μεγεθος να το θαυμασουμε και εμεις.

Αποσυνδεδεμένος nomikosas

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 827
    • Προφίλ
Απ: το νεο μου jlc
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουάριος 24, 2009, 03:53:03 μμ »
ευχαριστώ palok 15 χρόνια τα "αλλάζω" τα "άτιμα" είπα να κρατάω πια κομμάτια που έχουν να πουν και να μου δώσουν κάτι ξεχωριστώ και να συμπληρώσω βέβαια ότι βοηθάει πια και η οικονομική κρίση,βρίσκοντας "καλά" κομμάτια σε πολύ μειωμένες τιμές (έχασα βέβαια το pam112) αλλά πιστεύω ότι με τσοντάρισμα λίγων θεωρητικά ευρώ πήρα πολύ καλό κομμάτι χρονογρ. με 2 βαρέλια 65 ωρών,column wheel,κεραμικά ρουλμαν, ημερομηνία που μου είναι απαραίτητη,αδιάβροχο ρολογάκι και φυσικά jlc(εντάξει δεν είναι nautilus ή Royal Oak (η μεγάλη μου αδυναμία) και ούτε πρόκειται να γίνει  ;D Mr. VIWOW αλλά στα χρήματα που το πήρα πιστεύω ότι είναι αχτύπητη επιλογή)και φυσικά με εκφράζει και μου αρέσει(το σημαντικότερο) ;)

χαχα την εκανες την κινηση παλι  8)
καλοφορετο να ειναι!! Πολυ ωραιο jlc

Αποσυνδεδεμένος houston

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 489
    • Προφίλ
Απ: το νεο μου jlc
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουάριος 24, 2009, 04:40:50 μμ »
Γιωργάρα!!! Τι πήρες ρε θηρίο? Άντε ρε, καλοφόρετο με υγεία και ό,τι άλλο επιθυμείς! Πολύ ωραίο κομμάτι ρε Γιώργο, μπράβο σου! Υγεία, και πάλι, σου εύχομαι και ευτυχία σε εσένα και στην οικογένειά σου....
Πάμε γι'άλλα τώρα....

Αποσυνδεδεμένος antonis_ch

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1360
  • Time is the most valuable thing a man can spend!
    • Προφίλ
το νεο μου jlc
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουάριος 24, 2009, 04:55:50 μμ »
Απλά τέλειο...Να το χαίρεσε!!
Νομίζω ότι έχω κολλήσει και εγώ jaeger le coultritida....!! Λες να φταίει το κλίμα της Κύπρου stefmac??!!  ;D

Φιλικά ,

Αντώνης

Αποσυνδεδεμένος konakis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4413
  • Rolex.
    • Προφίλ
Απ: το νεο μου jlc
« Απάντηση #11 στις: Φεβρουάριος 24, 2009, 09:57:15 μμ »
photo ζητήθηκαν....photo πάρτε.....μοναχό του,στο αμάξι(χρονογραφιά και γκάζια ταίριαζαν και θα ταιριάζουν  ;)) στο κουτί του και μαζί με τα υπόλοιπα μέλη(πλην Sinn) που ξέχασα γιατί το φόραγα  ;D


παιδιά έριξα και μερικές με το pam233 (open back αδυναμία  ;D)
:-*

konakis.
Rolex,Panerai,JLC,Oris,Steinhart,Alpina,Citizen,Orient.

Αποσυνδεδεμένος grecellin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3957
    • Προφίλ
Απ: το νεο μου jlc
« Απάντηση #12 στις: Φεβρουάριος 24, 2009, 10:05:08 μμ »
Πολύ ωραίες οι φώτο και καταπληκτική συλλογή. Και πάλι καλοφόρετο.

Αποσυνδεδεμένος pontioz1

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3345
  • Πισγιουνίκ.
    • Προφίλ
Απ: το νεο μου jlc
« Απάντηση #13 στις: Φεβρουάριος 24, 2009, 11:50:15 μμ »
ΕΞΟΧΟ το ρολόι!!!

Ρε σεις το πρόβλημα είναι καθαρά σεξουαλικό!

Αποσυνδεδεμένος pontioz1

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3345
  • Πισγιουνίκ.
    • Προφίλ
Απ: το νεο μου jlc
« Απάντηση #14 στις: Φεβρουάριος 24, 2009, 11:50:46 μμ »
...και το Type-R...

Ρε σεις το πρόβλημα είναι καθαρά σεξουαλικό!

Αποσυνδεδεμένος trelovet

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1209
    • Προφίλ
Απ: το νεο μου jlc
« Απάντηση #15 στις: Φεβρουάριος 24, 2009, 11:51:45 μμ »
Τι να πώ κι εγώ ότι ζηλεύω  :ups: ??? Πλάκα κάνω , είναι πολύ δυνατό κομμάτι , να το φοράς και να το χαίρεσαι , μπράβο.
ΓΙΩΡΓΟΣ-ΦΛΩΡΙΝΑ
Αν η δουλειά ήταν καλή δεν θα μας πλήρωναν για να την κάνουμε !!!

Αποσυνδεδεμένος konakis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4413
  • Rolex.
    • Προφίλ
Απ: το νεο μου jlc
« Απάντηση #16 στις: Φεβρουάριος 25, 2009, 12:15:01 πμ »
σας ευχαριστώ και πάλι όλους και ευχομαι και σε εσάς καλές και δυνατές νέες αγορές ρολογιων που επιθυμείτε  ;)  george_ σε ευχαριστώ για το topic που άνοιξες.....είσαι 'συ με βάζεις να γράφω και να φωτογραφίζω (ημέρα champions Leage  ;D)
konakis.
Rolex,Panerai,JLC,Oris,Steinhart,Alpina,Citizen,Orient.

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: το νεο μου jlc
« Απάντηση #17 στις: Φεβρουάριος 25, 2009, 12:19:08 πμ »
ενα νεο jlc ,μια μαρκα πολυ αγαπητη σε αυτο το φορουμ και το 1ο σου .ειναι πολυ σημαντικη η δικη σου γνωμη διοτι εχεις μεγαλη εμπειρια απο ρολογια τετοιου επιπεδου και μπορεις να κανεις συγκριτικα.εφοσον ο κονακις ειπε "κυριοι το ρολοι αξιζει " εχει αλλο ειδικο βαρος για τους φορουμιστες.σωστα?σωστα

warover

  • Επισκέπτης
Απ: το νεο μου jlc
« Απάντηση #18 στις: Φεβρουάριος 25, 2009, 12:21:22 πμ »
ενα νεο jlc ,μια μαρκα πολυ αγαπητη σε αυτο το φορουμ και το 1ο σου .ειναι πολυ σημαντικη η δικη σου γνωμη διοτι εχεις μεγαλη εμπειρια απο ρολογια τετοιου επιπεδου και μπορεις να κανεις συγκριτικα.εφοσον ο κονακις ειπε "κυριοι το ρολοι αξιζει " εχει αλλο ειδικο βαρος για τους φορουμιστες.σωστα?σωστα
νομιζω ομως οτι ειναι το δευτερο του sir το πρωτο ηταν το reserve de marche
αμα πει ο κονακις αξιζει ειναι νομος ;)

Αποσυνδεδεμένος konakis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4413
  • Rolex.
    • Προφίλ
Απ: το νεο μου jlc
« Απάντηση #19 στις: Φεβρουάριος 25, 2009, 12:50:19 πμ »
ενα νεο jlc ,μια μαρκα πολυ αγαπητη σε αυτο το φορουμ και το 1ο σου .ειναι πολυ σημαντικη η δικη σου γνωμη διοτι εχεις μεγαλη εμπειρια απο ρολογια τετοιου επιπεδου και μπορεις να κανεις συγκριτικα.εφοσον ο κονακις ειπε "κυριοι το ρολοι αξιζει " εχει αλλο ειδικο βαρος για τους φορουμιστες.σωστα?σωστα

πάντα μιλάω ανοιχτά έτσι και τώρα θα μιλήσω καθαρά! Σε ετούτον εδώ το χώρο έμαθα να εκτιμώ εταιρίες και με Low budget π.χ. Sinn (όπου αγόρασα και το 1ο Sinnaki στην ωρολογιακή καριέρα μου)Έμαθα να μην αγοράζω ΠΙΑ τόσο το ΟΝΟΜΑ όσο το ΤΙ εχει να μου δώσει και να μου προσφέρει ένα ρολόι τόσο από πλευράς τεχνολογίας όσο κι από πλευράς ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΣΗΣ!Εγώ λοιπόν κύριοι ούτε θεοποίησα την Iwc-AP (ΜΕΓΑΛΕΣ ΑΔΥΝΑΜΙΕΣ ΜΟΥ)ούτε δε την JLC.εγώ προσπαθώ να αγοράζω αυτό που φυσικά πρώτα μου ταιριάζει και με εκφράζει.Πήρα λοιπόν το JLC 1ον διότι το βρήκα σε προσφορά(σημαντική) και 2ον σε τεχνολογία έχει να μου δώσει πολλά!In house μηχανικά αυτόματος χρονογράφος περίπου 70 ωρών με 2 βαρέλια κεραμικά ρουλμάν,αδιάβροχο με πατέντα στα buttons και στην κορώνα,κλπ να μην σας ζαλίζω....το θεωρώ τιμιότατη και ξεχωριστή αγορά!Και πάλι thnx σε όλους σας  ;)
konakis.
Rolex,Panerai,JLC,Oris,Steinhart,Alpina,Citizen,Orient.