Αποστολέας Θέμα: Επιλογή φορτιστή για ηλιακά ρολόγια eco-drive  (Αναγνώστηκε 2909 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος IronHawk

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1004
    • Προφίλ
Επιλογή φορτιστή για ηλιακά ρολόγια eco-drive
« στις: Μάρτιος 20, 2018, 05:59:58 μμ »
Καλησπέρα σε όλους,

Είναι ένα θέμα που με απασχολεί εδώ και αρκετό καιρό και θα ήθελα την άποψή σας.
Πρόκειται περί της αγοράς ενός φορτιστή για ηλιακά ρολογια eco-drive.
Δεν μπορώ να φορτίσω με ηλιακό φως για λόγους που δεν μπορώ να αναλύσω. Aλλά και ο χρόνος που τα χρησιμοποιώ φορώντας τα δεν είναι ικανοποιητικός προκειμένου να επιτευχθεί ικανοποιητική φόρτιση.

Θα ήθελα να χρησιμοποιήσω αποκλειστικά τεχνικό τρόπο. Το πορτατίφ είναι μια λύση, αλλά σίγουρα όχι και η καλύτερη για τους λόγους που όλοι μας γνωρίζουμε.

Αυτό που μου έχει κινήσει το ενδιαφέρον είναι οι φορτιστές LED όπως ο CoolFire Solar Watch Fast Charger. Ο κατασκευαστής ισχυρίζεται οτι η χρήση της τεχνολογίας LED φορτίζει άμεσα χωρίς να υπερθερμαίνει το dial.




Βέβαια δεν σας κρύβω οτι έχω κάποιες επιφυλάξεις!

Μέχρι σήμερα χρησιμοποιώ ένα LED spot,







αλλά η κατανάλωση ρεύματος είναι αρκετά σημαντική, συν του οτι αν δεν έλυνα το μπροστινό βιδωτό σταθεροποιητή τότε θα είχα και θέματα υπερθέρμανσης.



Προσπαθώ να βρω μια άλλη ποιο αποδοτική μέθοδο. Το θέμα είναι αν ο CoolFire είναι ασφαλής!

Σας ευχαριστώ,

Vangelis (aka IronHawk)

Αποσυνδεδεμένος patsouris

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1952
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή φορτιστή για ηλιακά ρολόγια eco-drive
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 20, 2018, 06:32:37 μμ »
Προσωπικά όλο αυτό που αναφέρεις , εννοώ το να καις ρεύμα για να το φορτίζεις, είναι αντίθετο στη φύση του ρολογιού, δηλαδή το να μη χρειάζεται αλλαγή μπαταρίας και για το Power Saving που έχει φτιαχτεί.

Ομοίως για όλους τους λόγους που αναφέρεις, επειδή τους έχω αντιμετωπίσει και έχω "χάσει" και ένα Promaster Eco Drive από λάθος αποθήκευση σε σκοτάδι, συνειδητοποίησα ότι το Eco Drive δεν είναι για εμένα, εννοώ για τη χρήση που κάνω στα ρολόγια.

Από εκεί και πέρα, πιστεύω ότι η παρουσία του ρολογιού σε μια θήκη με τζάμι και δίπλα σε παράθυρο είναι ιδανικό, αφού 10-12 ώρες φυσικού φωτός καθημερινά του δίνουν παρπάνω ενέργεια από κάθε τεχνητό εσωτερικό φως που καταναλώνει ενέργεια.

Edit: Ζητώ συγνώμη γιατί ξαναδιαβάζοντας το ποστ σου, διάβασα ότι έχεις τους λόγους σου που δεν έχεις φυσικό φως και θες μόνο τεχνητό τρόπο.
 :)
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 20, 2018, 06:46:50 μμ από patsouris »
Απόστολος

Αποσυνδεδεμένος cupra73

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4742
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή φορτιστή για ηλιακά ρολόγια eco-drive
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 20, 2018, 07:02:41 μμ »
Βαγγέλη δυστυχώς μόνο φυσικό φώς, όλα τα άλλα είναι ημίμετρα με αμφίβολα η στην καλύτερη πολύ μακροχρόνια αποτελέσματα, αν τα ρολόγια σου είναι σε βιτρίνα μακριά από παράθυρο τότε η λύση ενός καθρέπτη στο παράθυρο που θα αντανακλά το φυσικό φως στα ρολόγια για λίγες ώρες ανα εβδομάδα ίσως είναι η καλύτερη λύση.
''Γιώργος''

Αποσυνδεδεμένος IronHawk

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1004
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή φορτιστή για ηλιακά ρολόγια eco-drive
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 20, 2018, 08:33:56 μμ »
Βαγγέλη δυστυχώς μόνο φυσικό φώς, όλα τα άλλα είναι ημίμετρα με αμφίβολα η στην καλύτερη πολύ μακροχρόνια αποτελέσματα, αν τα ρολόγια σου είναι σε βιτρίνα μακριά από παράθυρο τότε η λύση ενός καθρέπτη στο παράθυρο που θα αντανακλά το φυσικό φως στα ρολόγια για λίγες ώρες ανα εβδομάδα ίσως είναι η καλύτερη λύση.

Χμμ... είναι σοβαρό πρόβλημα, έχω καμιά 10αρια (casio solar και citizen eco-drive) και τρώνε όλα τους πολύ σκοτάδι! Δεν τα αφήνω να μου μένουν από ρεύμα, μιας που όταν δω τον "χορό των δυο δευτερολέπτων" αρχίζω την τεχνική φόρτιση.
Παλιά στις βιτρίνες είχα βάλει αυτοκόλλητη ταινία με led αλλά ήταν μόνο για ελάχιστο φωτισμό και δεν μπορούσε να φορτίσει τίποτα!
Vangelis (aka IronHawk)

Αποσυνδεδεμένος georges

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8782
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή φορτιστή για ηλιακά ρολόγια eco-drive
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 20, 2018, 08:48:47 μμ »
Τις ώρες που είσαι σπίτι αν τα βάζεις παράθυρο θα είσαι οκ.
3-4 ώρες σαν σύνολο την εβδομάδα νομίζω αρκούν. Ειδικά άμα πετύχεις ηλιόλουστη μέρα...
Για τα casio μην σκας..έχουν saving energy mode, οπότε στο σκοτάδι σβήνουν τα πάντα...
Βοήθησε τον Φλίπερ να κρατήσει τον τίτλο του...Γίνε κι εσύ ΔΩΡΟ*, μπορείς!!!

  * ΔΩΡΟ  = ΔΩρητής ΡΟλογιών