Αποστολέας Θέμα: Ψάχνοντας για ρολόϊ που θα μείνει...  (Αναγνώστηκε 38888 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Voodooman

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 787
    • Προφίλ
Απ: Ψάχνοντας για ρολόϊ που θα μείνει...
« Απάντηση #40 στις: Φεβρουάριος 02, 2009, 10:58:11 πμ »
Το νόημα όσων λέει ο VIWOW είναι μάλλον ότι δεν μπορείς να ταλαιπωρείς συνέχεια και σκληρά κανένα ρολόι.
Αλλά και έτσι δεν μπορώ να το δεχτώ. Όλα αυτά τα θηρία που βγάζουν οι εταιρίες και μας προτρέπουν να τα κακομεταχειριστούμε όσο δεν πάει θέλω να πιστεύω ότι μπορούν να αντέξουν τα πάντα. Δεν τους αρκεί να τα συντηρούμε σωστά;

seamasterchrono

  • Επισκέπτης
Απ: Ψάχνοντας για ρολόϊ που θα μείνει...
« Απάντηση #41 στις: Φεβρουάριος 02, 2009, 01:09:56 μμ »
εχω και Oris & Omega. Σαν διαχρονικο προτεινω Omega Παντως

Αποσυνδεδεμένος houston

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 489
    • Προφίλ
Απ: Ψάχνοντας για ρολόϊ που θα μείνει...
« Απάντηση #42 στις: Φεβρουάριος 02, 2009, 04:19:25 μμ »
.....Πολλοί λένε επίσης οτι πολύ κακό κάνουν σε ένα αδιάβροχο ρολόι και οι υδρατμοί και βέβαια να θυμίσω και τις αλλαγές θερμοκρασίας. Αν κάθεστε 3 ώρες κάτω από τον ήλιο στο ωραίο νησί του warover το ρολόι αγγίζει το σημείο ...βρασμού......

Ένας κύριος, μάλλον πωλητής, στον Καίσαρη στην Κηφισιά μου ανέφερε πρόσφατα ότι η στεγανότητα των ρολογιών δίδεται για χρήση στη θάλλασα και όχι στην μπανιέρα κάνοντας ζεστό μπάνιο! Μου διηγήθηκε μάλιστα μία ιστορία με ένα Πανεράι πελάτη τους που απεσταλει στην Ελβετία με νερό μέσα και όλοι στο κατάστημα είχαν σαστίσει!
Εν τέλει το εργοστάσιο επισήμανε την λεπτομέρεια αυτή, την οποία και μετεφέραν στον πελάτη τους.


Αποσυνδεδεμένος mastersurgeon

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 150
    • Προφίλ
Απ: Ψάχνοντας για ρολόϊ που θα μείνει...
« Απάντηση #43 στις: Φεβρουάριος 02, 2009, 05:34:03 μμ »
Ένας κύριος, μάλλον πωλητής, στον Καίσαρη στην Κηφισιά μου ανέφερε πρόσφατα ότι η στεγανότητα των ρολογιών δίδεται για χρήση στη θάλλασα και όχι στην μπανιέρα κάνοντας ζεστό μπάνιο! Μου διηγήθηκε μάλιστα μία ιστορία με ένα Πανεράι πελάτη τους που απεσταλει στην Ελβετία με νερό μέσα και όλοι στο κατάστημα είχαν σαστίσει!
Εν τέλει το εργοστάσιο επισήμανε την λεπτομέρεια αυτή, την οποία και μετεφέραν στον πελάτη τους.



Πολλοι τα φορανε και στη σαουνα του σπιτιου τους ισως.... ;D

Αποσυνδεδεμένος Nanagno

  • Owner/Co-Founder
  • Administrator
  • 50mm case
  • *****
  • Μηνύματα: 1623
  • Time Will Only Tell...
    • Προφίλ
    • http://www.mywatch.gr
Απ: Ψάχνοντας για ρολόϊ που θα μείνει...
« Απάντηση #44 στις: Φεβρουάριος 02, 2009, 05:40:57 μμ »
Πολλοι τα φορανε και στη σαουνα του σπιτιου τους ισως.... ;D


και να θέλεις να μπεις στην σάουνα με ρολόι ΔΕΝ μπορείς διότι μετά από 5 λεπτά θα καείς (το σώμα μας έχει τρόπο να έχει την θερμοκρασία σταθερή το μέταλλο από την άλλη όχι)...θέλω να γνωρίσω το άτομο που μπήκε και άντεξε στην σάουνα με ρολόι το οποίο θα έχει αφήσει για πάντα το σημάδι του!
Ludwig van Beethoven said that a great poem is more difficult to set to music than a merely good one, because the composer must improve upon the poem T I M E S.

Αποσυνδεδεμένος kiko

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 606
    • Προφίλ
Απ: Ψάχνοντας για ρολόϊ που θα μείνει...
« Απάντηση #45 στις: Φεβρουάριος 02, 2009, 05:54:07 μμ »


και να θέλεις να μπεις στην σάουνα με ρολόι ΔΕΝ μπορείς διότι μετά από 5 λεπτά θα καείς (το σώμα μας έχει τρόπο να έχει την θερμοκρασία σταθερή το μέταλλο από την άλλη όχι)...θέλω να γνωρίσω το άτομο που μπήκε και άντεξε στην σάουνα με ρολόι το οποίο θα έχει αφήσει για πάντα το σημάδι του!
πανω που ηθελα να ρωτησω αν μπορει να παθει κατι ενα ρολοι στη σαουνα.προχθες σε ενα τριημερο στο bansco μπηκα στη σαουνα με το ρολοι(PAM 183)στους 100 β δεν καιει μονο που το λυπηθηκα που γεμιζε υγρασια(μετα το ντους βεβαια) λετε να επαθε κατι? γιατι σκεφτηκα τα λαστιχακια του.παντως το παρακολουθω ειναι ενταξει αν και ειπα παει η στεγανοτητα του.

Αποσυνδεδεμένος nomikosas

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 827
    • Προφίλ
Απ: Ψάχνοντας για ρολόϊ που θα μείνει...
« Απάντηση #46 στις: Φεβρουάριος 02, 2009, 06:02:04 μμ »
Στο γυμναστηριο που παω  εχει σαουνα και βλεπω εναν τυπο να εχει παντα στο χερι ενα rolex gmt 10ετιας. Δεν του εχει παθει κατι εδω κ 2 χρονια που τον βλεπω ... και γενικα το ρολογακι του θα εχει περασει πολλα αν κρινω απο την εξωτερικη του κατασταση.

Αποσυνδεδεμένος kiko

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 606
    • Προφίλ
Απ: Ψάχνοντας για ρολόϊ που θα μείνει...
« Απάντηση #47 στις: Φεβρουάριος 02, 2009, 06:05:56 μμ »
οτα λεω (γεμιζε υγρασια) ενοω εξωτερικα.παντως δεν το ξανακανω.ειναι λαθος πιστευω.

tibardos

  • Επισκέπτης
Απ: Ψάχνοντας για ρολόϊ που θα μείνει...
« Απάντηση #48 στις: Φεβρουάριος 02, 2009, 06:20:14 μμ »
παιδια δεν ξερω ποσο πρεπει να τα προσεχουμε τα αυτο ματα αλλα θυμαμε τον ξαδερφομου που γυρισε απο το θεατρο με το Ω σταματημενο χωρις να του εχει κανει τιποτα. στο μονο που πηγε το μυαλο του ηταν στο χειροκροτημα. μηπως οταν χειροκροτουσε επαθε κατι απο τους κραδαζμους

Αποσυνδεδεμένος Nanagno

  • Owner/Co-Founder
  • Administrator
  • 50mm case
  • *****
  • Μηνύματα: 1623
  • Time Will Only Tell...
    • Προφίλ
    • http://www.mywatch.gr
Απ: Ψάχνοντας για ρολόϊ που θα μείνει...
« Απάντηση #49 στις: Φεβρουάριος 02, 2009, 06:23:37 μμ »
πανω που ηθελα να ρωτησω αν μπορει να παθει κατι ενα ρολοι στη σαουνα.προχθες σε ενα τριημερο στο bansco μπηκα στη σαουνα με το ρολοι(PAM 183)στους 100 β δεν καιει μονο που το λυπηθηκα που γεμιζε υγρασια(μετα το ντους βεβαια) λετε να επαθε κατι? γιατι σκεφτηκα τα λαστιχακια του.παντως το παρακολουθω ειναι ενταξει αν και ειπα παει η στεγανοτητα του.


Βάλε ένα παγάκι για 15 δευτερόλεπτα στο κρύσταλλο, 99% θα ασπρίσει από την εσωτερική μεριά (αυτό το κάνουν σχεδόν όλα τα ρολόγια και είναι ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ) εάν όμως μαζί με το άσπρισμα μαζέψει και σταγονίδια τότε έχει πάρει νερό!

Αυτό είναι το άσπρισμα



Το άσπρισμα είναι η υγρασία του αέρα που είναι φυσιολογικό, μόνο εάν κατά το κλείσιμο της κάσας ο κατασκευαστείς διαθέτει ένα μηχάνημα που ρουφάει σκόνη και υγρασία, ΜΟΝΟ τότε δεν θα ασπρίσει.

Εάν μαζί με το άσπρισμα φανεί και υγρασία σε μορφή σταγόνας/σταγονίδια, ανάλογα με την ποσότητα νερού πού έχει διαπεράσει την κάσα (πρέπει να το δεις με λούπα αμέσως αφότου βγάλεις το παγάκι εάν είναι μικρή η ποσότητα) τότε πρέπει άμεσα, ΑΜΕΣΑ να πάει για service.

Αλλιώς buy-bye !

Τα κακά νέα είναι έτσι





Ludwig van Beethoven said that a great poem is more difficult to set to music than a merely good one, because the composer must improve upon the poem T I M E S.

Αποσυνδεδεμένος kiko

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 606
    • Προφίλ
Απ: Ψάχνοντας για ρολόϊ που θα μείνει...
« Απάντηση #50 στις: Φεβρουάριος 02, 2009, 06:34:44 μμ »
μολις το δοκιμασα και μπρος και στο πισω κρυσταλο και δεν θολωνει καθολου.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 03, 2009, 09:38:42 πμ από Nanagno »

Αποσυνδεδεμένος Voodooman

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 787
    • Προφίλ
Απ: Ψάχνοντας για ρολόϊ που θα μείνει...
« Απάντηση #51 στις: Φεβρουάριος 02, 2009, 06:43:36 μμ »
Άτσα το γομαρο-casio!..

Αποσυνδεδεμένος stardrive

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1632
  • The clock is ticking!!!
    • Προφίλ
Απ: Ψάχνοντας για ρολόϊ που θα μείνει...
« Απάντηση #52 στις: Φεβρουάριος 02, 2009, 10:44:11 μμ »
Απο την εμπειρία μου έχω να καταθέσω τα εξής:

Έχω φορέσει αρκετά ρολόγια τα περισσότερα αδιάβροχα.
Τα φορούσα και στη θάλασσα και βουτιές και κολύμπι και στο μπάνιο (ζεστό η κρύο) στο σπίτι και στη μοτοσυκλέτα και στο ντούς και παντού. Ποτέ δεν έιχα πρόβλημα στεγανότητας. Άλλαζα ετήσια, τέλος της άνοιξης, μπαταρία-τσιμούχες η τσιμούχες μόνο και όλα καλά.

Ποτέ δεν ενδιαφέρθηκα για τις αλλαγές θερμοκρασίας, για το αν θα πάρουν νερό στις βουτιές από ένα ενάμιση μέτρο η αν από 40 βαθμούς έξω το βουτούσα στους 20-22 της θάλασσας η από 5 βαθμούς έξω στους 35 του ζεστού ντούς.

Αναφέρομαι σε ρολόγια που τα έχω ακόμη με η χωρίς βιδωτή κορώνα μπαταρίας η αυτόματα.

Τα ρολόγια είναι ενα Zodiac του 92 Red dot 200m μισό-μισό βιδωτή κορώνα. Ένα Swatch Irony  100m χρονογράφο του 98 . Ένα Casio Οceanus του 03 βιδωτή κορώνα  100m και ένα Tissot Seamaster 1000 300m του 05 ίδιο με αυτό που έχω ποστάρει.

Τα συμπεράσματα δικά σας

Υ.Γ. Ίσως ήμουν-είμαι απλά τυχερός


Πότε ή Ποτέ

Λιγότερες λέξεις οδηγούν σε λιγότερες σκέψεις  «Δος μοι πα στώ και ταν γαν κινήσω»

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: Ψάχνοντας για ρολόϊ που θα μείνει...
« Απάντηση #53 στις: Φεβρουάριος 02, 2009, 11:08:00 μμ »
οπως ειπε ηδη ο viwow .κατι αλλο που ειχαμε αναφερει ηδη στο παρελθον,μια μη βιδωτη κορωνα δεν ειναι τοσο σταθερη γιατι στηριζεται μονο στον αξονα της .ετσι π.χ μια βουτια ,αναλογα πως θα πεσεις (γωνια κρουσης) μπορει να μετατοπισει την κορωνα και να παρει το ρολοι νερο.βιδωτη κορωνα αντιθετα  ειναι σταθερα στηριγμενη και δεν εχει ενα τετοιο προβλημα

το ρολοι του κονακι ezm3 sinn δεν κανει ουτε το χαρακτηριστικο θολωμα ;D

Αποσυνδεδεμένος Voodooman

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 787
    • Προφίλ
Απ: Ψάχνοντας για ρολόϊ που θα μείνει...
« Απάντηση #54 στις: Φεβρουάριος 03, 2009, 07:43:44 πμ »
Τα ίδια πάνω-κάτω και εγώ με τον stardrive. Το μέτριο καταδυτικό citizen που το έχω 8 χρόνια και το έχω κακομεταχειριστεί -με τα δικά μου δεδομένα- σε κάθε συνθήκη (και σάουνα) δεν έχει παρουσιάσει κανένα περίεργο σύμπτωμα.

Αποσυνδεδεμένος ACIDBLACK

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1738
  • δεν ελπιζω τιποταδεν φοβαμαι τιποταΕΙΜΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ
    • Προφίλ
Απ: Ψάχνοντας για ρολόϊ που θα μείνει...
« Απάντηση #55 στις: Φεβρουάριος 05, 2009, 11:44:34 μμ »
Το προτελαυταιο μου ρολοι μου το εκανε δωρο η γυναικα μου λιγο πρωτου φυγω σε στρατιωτικη αποστολη στο εξωτερικο
απο τοτε και αφου περασε τρια πολυ ζορικα χρονια με εναλαγες θερμοκρασιας βροχες καταδυσεις σε ποταμια ,πτωσεις απο μεγαλα υψη και καθημερινη κακομεταχειριση  χρειαστηκε μονο δυο αλλαγες μπαταριας με τις αντιστοιχες στεγανοποιησεις!
ηταν και ειναi  ενα ταπεινο sector expander!
σημειωτειο δε οτι βγαζω το ρολοι απο το χερι μου μονο οταν δεν δουλευω και τουλαχιστο για τα τρια πρωτα χρονια δουλευα συνεχεια! απλως εκανα ενα διαλειμα εξι ωρων την ημερα που εκανα ενα καυτο ντους για να φυγει  η υπερενταση και να κοιμηθω πεντε ωρες!
Τα ρολογια ειναι σαν τις μπιλιες του ΑIRSOFT πανε και ερχονται ...

Αποσυνδεδεμένος GregAM

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 28
    • Προφίλ
Απ: Ψάχνοντας για ρολόϊ που θα μείνει...
« Απάντηση #56 στις: Νοέμβριος 11, 2011, 02:33:00 μμ »
Επιστρέφοντας στο πρώτο θέμα (όχι ότι σχέση υγρασίας-ρολογιού δεν είναι ενδιαφέρουσα)

Τελικά παιδιά, δεν υπολόγισα τίποτα και πήγα και το πήρα!..
Omega speedmaster day-date, calibre 1151. 1780 ευρώ. (...)
Τί πιστεύετε για το ρολόι; Θα ήθελα να είστε αυστηροί μαζί του!
Αν θυμάμαι θέλεις το ρολόϊ να πάει και στα παιδιά σου (να σας ζήσουν). Σε αυτό, είσαι μέσα:
Πήρες ένα θρυλικό όνομα της Ωμέγα ("speedmaster") που φοράει εξ'ίσου θρυλικό μηχ/μό.
Άρα, collectible.
Άσε που δουλεύει και τζάμι !!! :D

Απ'τα δικά μου αρχαία Ωμέγα, το "χειρότερο" (ένα Megaquartz*) τρέχει 2"/ ημέρα. Το χειρότερο μηχανικό φεύγει σχεδόν 20" το 24/ωρο (είναι Σήμαστερ του 1956).

Για τα περαιτέρω, αν θέλεις να πάρεις Ωμέγα και στην αγάπη, μη αγνοείς τα vintage που αναφέρθηκαν!
Καλορίζικο!! :)


* Ημι-ανάς, χαλαρώστε όλοι: to 32κΗz είναι, όχι το 2,4 MHz