Αποστολέας Θέμα: Ψάχνοντας για ρολόϊ που θα μείνει...  (Αναγνώστηκε 38895 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Ψάχνοντας για ρολόϊ που θα μείνει...
« Απάντηση #20 στις: Δεκέμβριος 12, 2006, 12:36:19 πμ »
βεβαιως,ετσι ειναι οπως ηδη ανεφερε ο κωστας,καλη επιλογη ,θα δεις πως ειναι ενα πολυ καλο ρολοι,παει και με ολα.

Αποσυνδεδεμένος Voodooman

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 787
    • Προφίλ
Ψάχνοντας για ρολόϊ που θα μείνει...
« Απάντηση #21 στις: Δεκέμβριος 26, 2006, 06:11:23 μμ »
Τελικά παιδιά, δεν υπολόγισα τίποτα και πήγα και το πήρα!..
Omega speedmaster day-date, calibre 1151. 1780 ευρώ. Ας αρχίσω από τα θετικά.
Είναι απίστευτα διακριτικό ρολόι και δεν δείχνει σε καμμία περίπτωση τα χρήματά του, πολύ σημαντικό προτέρημα για εμένα. Δεν είχα το day-date στα υπόψιν μου, αλλά μόλις είδα πόσα πράγματα απεικονίζει και με πόση τάξη πάνω στο καντράν του, το ερωτεύτηκα αμέσως.
Δεν είμαι καθόλου μαθημένος στα τόσο ακριβά πράγματα, οπότε καταλαβαίνετε πως μόλις είδα το κουτί, έπαθα πλάκα. Αν η omega έχει τέτοια χλιδή, τότε τί κουτιά έχουν οι ακριβότερες μάρκες;
Είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος, αλλά έχω και τα παράπονά μου:
Εντάξει, υποτίθεται πως δεν είναι (πάρα) πολύ ακριβό ρολόι, αλλά είναι δυνατόν να δίνεις € 2150 (τιμή καταλόγου) και να μην έχεις βιδωτή κορώνα και βιδωτό πίσω καπάκι; Μου φαίνεται απίστευτο και με αναγκάζει να συνεχίσω να έχω το άλλο μου ρολόι (citizen promaster automatic) για τις επικίνδυνες αποστολές, αν και σκόπευα να το χαρίσω στον αδερφό μου.
Το κούμπωα του μπρασελέ επίσης μου φάνηκε κακό. Το προαναφερθέν promaster των €250 είχε ένα καταπληκτικό μπρασελέ, όπου μπορούσες να το μικρορυθμίσεις στον καρπό σου χωρίς να χρειαστεί να αφαιρέσεις αρθρώματα.
Φυσικά δεν θα προσαρμοστεί η omega σε εμένα, αλλά εγώ σε αυτήν! Απλά ήθελα να τα επισημάνω.
Τί πιστεύετε για το ρολόι; Θα ήθελα να είστε αυστηροί μαζί του!

Αποσυνδεδεμένος stardrive

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1632
  • The clock is ticking!!!
    • Προφίλ
Ψάχνοντας για ρολόϊ που θα μείνει...
« Απάντηση #22 στις: Δεκέμβριος 26, 2006, 07:27:35 μμ »
Φίλε Voodooman

Η λόγική κατασκευής του συγκεκριμένου Ωmega απέχει από την λογική του citizen promaster automatic.
Είναι δύο εντελώς διαφορετικά πράγματα.
Φυσικά και κατά την γνώμη πρέπει να κρατήσεις το promaster για τις επικίνδυνες όπως λες αποστολές. Το Ωmega  είναι φτιαγμένο για να στολίζει τον καρπό σου και όχι μόνο βέβαια ενώ το άλλο είναι εργαλείο.

Η Ωmega στα χρήματα αυτά έχει ρολόγια με βιδωτή κορώνα και καπάκι.. αλλά προφανώς στα μάτια σου απλά δεν υπήρχαν...
Αν και δεν είναι του γούστου μου (στα   Ωmega  κοιτάω αλλού) πιστεύω ότι
έκανες μια πολύ καλή αγορά και θα πρέπει να είσαι ευχαριστημένος.

Καλό θα ήταν να μας αναφέρεις και  το reference number του ρολογιού γαι να το δούμε .Ποιό από τα παρακάτω αγόρασες    
 3523.80.00,3520.50.00,3523.30.00,3529.50.00

Καλοφόρετο και να το χαρείς Voodooman
Χρόνια πολλά.
Πότε ή Ποτέ

Λιγότερες λέξεις οδηγούν σε λιγότερες σκέψεις  «Δος μοι πα στώ και ταν γαν κινήσω»

Αποσυνδεδεμένος Megalos

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2381
    • Προφίλ
Ψάχνοντας για ρολόϊ που θα μείνει...
« Απάντηση #23 στις: Δεκέμβριος 26, 2006, 07:33:09 μμ »
Voodooman καλοριζικο και καλοφορετο  :lol:
ωραιο ρολοι-τυχαινει να εχω και εγω το ιδιο, αν και δεν μας ανεφερες ακριβως ποιο απο τα 8 διαφορετικα υπομοντελα πηρες -εγω εχω το τελειως ασημενιο.
χρονια σου πολλα  :)

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Ψάχνοντας για ρολόϊ που θα μείνει...
« Απάντηση #24 στις: Δεκέμβριος 26, 2006, 08:05:11 μμ »
βαλε ενα λινκ να το δουμε απο ομεγα και σου πουμε πιο λεπτομερως,καλοριζικο.καθε ρολοι ειναι για αλλο ρολο.κρατα και το citizen για πιο σκληρη καθημερινη χρηση

Αποσυνδεδεμένος Voodooman

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 787
    • Προφίλ
Ψάχνοντας για ρολόϊ που θα μείνει...
« Απάντηση #25 στις: Δεκέμβριος 26, 2006, 08:31:22 μμ »
Χρόνια πολλά και σε εσάς παιδιά!
Παράλειψή μου, το 35205000 είναι.
http://www.omegawatches.com/index.php?id=304
Έχεις δίκιο stardrive,με το που το είδα σταμάτησα να βλέπω οποιοδήποτε άλλο ρολόι μου έδειχνε η (όμορφη) υπάλληλος!
Συγκινήθηκα που το αγόρασα...Είμαι 32 χρονών και από τα 15 μου ήθελα να αγοράσω ένα omega... Σαν χθες θυμάμαι που καθόμουν στο μάθημα γαλλικών με ένα φίλο μου και μου παίνευε το speedmaster που είχε ο πατέρας του.
Και μία ερώτηση σχετικά με το πόσο αδιάβροχο είναι. Εννοείται πως ούτε τα χέρια μου δεν θα πλένω (που λέει ο λόγος) φορώντας το, αλλά θεωρητικά σε πόσο νερό και για πόση ώρα θα άντεχε; Διάβασα ότι ένα ρολόι που θεωρείται αδιάβροχο στα 50 μέτρα δεν είναι ούτε για μπάνιο καλά-καλά.

Αποσυνδεδεμένος stardrive

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1632
  • The clock is ticking!!!
    • Προφίλ
Ψάχνοντας για ρολόϊ που θα μείνει...
« Απάντηση #26 στις: Δεκέμβριος 26, 2006, 09:08:21 μμ »
Αντιγραφή από www.zeno-watch.ch
Water Resistance

The water-resistance is guaranteed by several seals but cannot be considered as permanent protection. They are subject to a natural aging process and need to be replaced after a certain time of use. However, under certain circumstances, the integrity of the moisture resistance may become compromised within a shorter period of time.

Furthermore, impacts to the crown can influence the water-resistance as well.
A perfect long-term protection is given by annual water-resistance tests.
 

Water Resistance Classification

The "Water Resistant" mark has come to replace the "Water Proof" and is now described by the following ISO-Standard 2281:
   
   

Declaration on dial or back
   

 

NO DECLARATION
   

This model is NOT water resistant.
Any water contact should be avoided.

WATER RESIST
   

This model is resistant to minor and Accidental Splashes.
Greater water contact should be avoided

WATER RESISTANT 30M
(3 ATM / 100 Feet) *
   

Protected in everyday life, bathing, accidental splashes, short swimming or car washing - it is resistant against perspiration, water vapor, rain drops.
It is tested for water resistance up to 3 ATM, and must be able to survive 30 minutes under water at a depth of 1 m (3 feet) followed by 90 seconds under a pressure corresponding to 30 meters

WATER RESISTANT 50M
(5 ATM / 160 Feet) *
   

Protected in everyday life, bathing, accidental splashes, short swimming, car washing, parachuting, hang gliding and skiing - it is resistant against perspiration, water vapor, rain drops.
It is tested for water resistance up to 5 ATM corresponding to 50 meters


WATER RESISTANT 100M
(10 ATM / 300 Feet) *
   

Protected in everyday life, swimming, snorkeling, mountain climbing, parachuting, hang gliding, skiing and all kinds of sports challenges
It is tested for water resistance up to 10 ATM corresponding to 100 meters

WATER RESISTANT 200M
(20 ATM / 660 Feet) *
   

Protected in everyday life, free diving without scuba gear, and all kinds of water sports.
It is tested for water resistance up to 20 ATM corresponding to 200 meters

WATER RESISTANT 300M
(30 ATM / 1000 Feet) *
   

Protected for scuba diving to a depth of 30 meters, for 2 hours.
It is tested for water resistance up to 30 ATM corresponding to 300 meters

WATER RESISTANT 500M
(50 ATM / 1650 Feet) *
   

Protected for scuba diving to a depth of 50 meters, for 2 hours.
It is tested for water resistance up to 50 ATM corresponding to 500 meters
   
   

* The metres value does not relate to a diving depth but to the air pressure
used in the course of the water resistance test. (DIN 8310, ISO 2281, NIHS 91-10)

 

We recommend to have your watch tested annually by one of our authorized Service Center’s, especially before summer holidays.

- To ensure water-resistance, gaskets must be replaced every 24 months a part of maintenance.
- If moisture has entered the watch, or it the inside to the crystal is fogged up and does not become
 clear within a day, or sea water enters the watch, immediately the watch to a Service Center for repair.
- Avoid contact with water and dampness to prevent discoloration and deformation.
- Leaving the watch in such a state will allow corrosion to form inside.
- Accumulated dust and dirt may cause corrosion and soil your clothing.
- When you want bathing in the sea, always rinse your watch with warm water afterwards.

Condensation can appear in any watch and is caused by a sudden change in temperature i.e.
When a watch is removed from a cold room and placed into a warm room, or vice versa. The appearance of condensation does not mean the watch will not operate but it should be checked by us.
Πότε ή Ποτέ

Λιγότερες λέξεις οδηγούν σε λιγότερες σκέψεις  «Δος μοι πα στώ και ταν γαν κινήσω»

Αποσυνδεδεμένος Megalos

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2381
    • Προφίλ
Ψάχνοντας για ρολόϊ που θα μείνει...
« Απάντηση #27 στις: Δεκέμβριος 26, 2006, 09:38:29 μμ »
startdrive πολυ καλη η επεξηγηματικη αναφορα στο θεμα αδιαβροχο ρολογι

Αποσυνδεδεμένος Voodooman

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 787
    • Προφίλ
Ψάχνοντας για ρολόϊ που θα μείνει...
« Απάντηση #28 στις: Δεκέμβριος 26, 2006, 09:54:24 μμ »
Πράγματι, εξαιρετικά λεπτομερής η αναφορά!
Από όσα διάβασα τα 50 μέτρα με καλύπτουν απόλυτα, αλλά καλού-κακού ας μείνει το Omega μακριά από το νερό!

Αποσυνδεδεμένος ey_zhn

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 119
    • Προφίλ
Ψάχνοντας για ρολόϊ που θα μείνει...
« Απάντηση #29 στις: Δεκέμβριος 27, 2006, 02:55:41 μμ »
Πολύ καλή η αναφορά για τα αδιάβροχα......

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Ψάχνοντας για ρολόϊ που θα μείνει...
« Απάντηση #30 στις: Δεκέμβριος 27, 2006, 04:29:07 μμ »
πηρες μια αυτοματη εκδοση απο οτι καταλαβα?

Αποσυνδεδεμένος Voodooman

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 787
    • Προφίλ
Ψάχνοντας για ρολόϊ που θα μείνει...
« Απάντηση #31 στις: Δεκέμβριος 27, 2006, 05:47:29 μμ »
Αρχικά έλεγα για το speedmaster  professional. Είχα ξεχάσει τελείως το γεγονός ότι είναι κουρδιστό, άσε που αρχική τιμή είχε 2450. Ήταν κάπως μεγάλο για το χέρι μου, δεν είχε ημερομηνία, γενικά δεν θέλησα να δώσω τόσα λεφτά μόνο και μόνο για να έχω το moonwatch.
Ναι, το 3520 5000 αυτόματο είναι.

Αποσυνδεδεμένος argiris_k

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 11
    • Προφίλ
Ψάχνοντας για ρολόϊ που θα μείνει...
« Απάντηση #32 στις: Δεκέμβριος 28, 2006, 12:15:08 μμ »
Καλοφορετο!Και γω πριν λιγο καιρο ειμουν αναμεσα στο speedmaster date και
στο seamaster.Tελικα πηρα το δευτερο,αλλα καποια στιγμη θα το παρω και αυτο.Ειδικα το speedmaster from moon to mars ειναι το αγαπημενο μου!Το πιο ομορφο ρολοι που εχω δει!

Αποσυνδεδεμένος salvador

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 74
    • Προφίλ
Απ: Ψάχνοντας για ρολόϊ που θα μείνει...
« Απάντηση #33 στις: Φεβρουάριος 01, 2009, 12:24:21 μμ »
καλοφόρετο και απο εμένα εχε υπόψιν σου οτι δεν θα εχεισ πρόβλημα με το νερό σου λέω απο την εμπειρία μου με την συγκεκριμένη μάρκα ειναι φοβερά αξιόπιστοι μηχανισμοί και μήν σου δίνει την εντύπωση λεπτεπίλεπτου γιατί ισχύει το ακριβώς αντίθετο

Αποσυνδεδεμένος Darth

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3919
    • Προφίλ
Απ: Ψάχνοντας για ρολόϊ που θα μείνει...
« Απάντηση #34 στις: Φεβρουάριος 01, 2009, 12:43:11 μμ »
Τελικά παιδιά, δεν υπολόγισα τίποτα και πήγα και το πήρα!..
Omega speedmaster day-date, calibre 1151. 1780 ευρώ. Ας αρχίσω από τα θετικά.
Είναι απίστευτα διακριτικό ρολόι και δεν δείχνει σε καμμία περίπτωση τα χρήματά του, πολύ σημαντικό προτέρημα για εμένα. Δεν είχα το day-date στα υπόψιν μου, αλλά μόλις είδα πόσα πράγματα απεικονίζει και με πόση τάξη πάνω στο καντράν του, το ερωτεύτηκα αμέσως.
Δεν είμαι καθόλου μαθημένος στα τόσο ακριβά πράγματα, οπότε καταλαβαίνετε πως μόλις είδα το κουτί, έπαθα πλάκα. Αν η omega έχει τέτοια χλιδή, τότε τί κουτιά έχουν οι ακριβότερες μάρκες;
Είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος, αλλά έχω και τα παράπονά μου:
Εντάξει, υποτίθεται πως δεν είναι (πάρα) πολύ ακριβό ρολόι, αλλά είναι δυνατόν να δίνεις € 2150 (τιμή καταλόγου) και να μην έχεις βιδωτή κορώνα και βιδωτό πίσω καπάκι; Μου φαίνεται απίστευτο και με αναγκάζει να συνεχίσω να έχω το άλλο μου ρολόι (citizen promaster automatic) για τις επικίνδυνες αποστολές, αν και σκόπευα να το χαρίσω στον αδερφό μου.
Το κούμπωα του μπρασελέ επίσης μου φάνηκε κακό. Το προαναφερθέν promaster των €250 είχε ένα καταπληκτικό μπρασελέ, όπου μπορούσες να το μικρορυθμίσεις στον καρπό σου χωρίς να χρειαστεί να αφαιρέσεις αρθρώματα.
Φυσικά δεν θα προσαρμοστεί η omega σε εμένα, αλλά εγώ σε αυτήν! Απλά ήθελα να τα επισημάνω.
Τί πιστεύετε για το ρολόι; Θα ήθελα να είστε αυστηροί μαζί του!

πως μου ξεφυγε το ποστ σου?
αν και καθυστερημενα καλοφορετο φιλε!!!
να εισαι καλα να το χαιρεσαι!!
καλα δεν το πιστευω οτι δεν εχει βιδωτο πισω καπακι...
δηλ απλα κουμπωτο?
το θεωρω απαραδεκτο απο μια τετοια εταιρια και σε αυτη την τιμη
και ας μην χρειαζεται θα επρεπε να ειχε καθαρα για λογους ''αισθησης ασφαλειας''
παντως ειναι πανεμορφο φιλε ;D

Αποσυνδεδεμένος Voodooman

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 787
    • Προφίλ
Απ: Ψάχνοντας για ρολόϊ που θα μείνει...
« Απάντηση #35 στις: Φεβρουάριος 01, 2009, 02:45:22 μμ »
Τί ωραία που το "ξέθαψες" το ποστ! Μου θύμησες το ψάξιμο, την αγωνία, την χαρά της απόκτησης! Σε ευχαριστώ!
Τώρα πια γελάω που διαβάζω τις γκρίνιες μου για την έλλειψη βιδωτών καπακιού και κορώνας, πού να ηξερα τότε ότι αυτό δεν είναι πια και ό,τι πιο ασυνήθιστο!..Ναι, κουμπωτό, κλαπ και κάτω! φαντάζομαι ότι ανάλογα πετιέται και έξω!
Δυό χρόνια μετά, ακόμη κάθομαι τα βράδια και το χαζεύω.  Η πλάκα είναι ότι το τωρινό day-date δεν θα το αγόραζα ποτέ, έχει κάτι αισθητικές μικροαλλαγές που δεν μου αρέσουν καθόλου.
Σε ευχαριστώ και πάλι!

Αποσυνδεδεμένος VIWOW

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 552
    • Προφίλ
Απ: Ψάχνοντας για ρολόϊ που θα μείνει...
« Απάντηση #36 στις: Φεβρουάριος 02, 2009, 02:56:19 πμ »
Sorry, αλλά δεν είναι καθόλου κατατοπιστικό το άρθρο για το water resistant.

Τα πράγματα είναι απλά. Το Range Roner είναι φτιαγμένο για τα χωράφια; Ναι. Αν όμως το πηγαίνεις ΜΟΝΟ στα χωράφια θα το πετάξεις μία ώρα νωρίτερα; Επίσεις ΝΑΙ. ’ρα δεν εκθέτουμε το ρολόι μας στο νερό χωρίς λόγο (πχ μπάνιο στο σπίτι) ακόμη και αν είναι αδιάβροχο στα 3000μ.

Πείραμα: Μέσα σε μια πισίνα βάζεις το χέρι σου μέσα στο νερό και το κινείς αργά. Αισθάνεσαι αντίσταση; Όχι. Τώρα σηκώνεις το χέρι σου ένα μέτρο πάνω από το νερό και το αφήνεις να "σκάσει" στην επιφάνεια του νερού με ανοιχτή παλάμη. Πάνεσες. Αυτό σημαίνει οτι το ρολόι που είναι αδιάβροχο στα 100μ κάτω από την επιφάνεια της θάλασσας δεν είναι αδιάβροχο αν πηδήξεις στη θάλασσα από ένα μέτρο ύψος. Το ίδιο ισχύει με το ντους. Η πίεση του νερού ισοδυναμεί πολλές φορές με μεγαλύτερη πίεση από αυτή που υπάρχει 100μ κάτω από την επιφάνεια της θάλασσας.

Βέβαια παίζει ρόλο και η γωνία που το νερό θα έρθει σε επαφή με το ρολόι, ώστε να μπει μέσα στην κάσα. Πολλοί λένε επίσης οτι πολύ κακό κάνουν σε ένα αδιάβροχο ρολόι και οι υδρατμοί και βέβαια να θυμίσω και τις αλλαγές θερμοκρασίας. Αν κάθεστε 3 ώρες κάτω από τον ήλιο στο ωραίο νησί του warover το ρολόι αγγίζει το σημείο ...βρασμού. Αν μετά πέσετε στο νερό που είναι στους 21-22, τα μέταλλα "τα παίζουν". Εγώ στην πισίνα αν χρειάζομαι ρολόι φοράω ένα των 50 ευρώ.

Κωστής
ΤΟ ΓΟΥΣΤΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΠΛΟ. ΔΙΑΛΕΓΩ ΠΑΝΤΑ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ.

WINSTON CHURCHILL

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: Ψάχνοντας για ρολόϊ που θα μείνει...
« Απάντηση #37 στις: Φεβρουάριος 02, 2009, 03:24:27 πμ »
Sorry, αλλά δεν είναι καθόλου κατατοπιστικό το άρθρο για το water resistant.

Τα πράγματα είναι απλά. Το Range Roner είναι φτιαγμένο για τα χωράφια; Ναι. Αν όμως το πηγαίνεις ΜΟΝΟ στα χωράφια θα το πετάξεις μία ώρα νωρίτερα; Επίσεις ΝΑΙ. ’ρα δεν εκθέτουμε το ρολόι μας στο νερό χωρίς λόγο (πχ μπάνιο στο σπίτι) ακόμη και αν είναι αδιάβροχο στα 3000μ.

Πείραμα: Μέσα σε μια πισίνα βάζεις το χέρι σου μέσα στο νερό και το κινείς αργά. Αισθάνεσαι αντίσταση; Όχι. Τώρα σηκώνεις το χέρι σου ένα μέτρο πάνω από το νερό και το αφήνεις να "σκάσει" στην επιφάνεια του νερού με ανοιχτή παλάμη. Πάνεσες. Αυτό σημαίνει οτι το ρολόι που είναι αδιάβροχο στα 100μ κάτω από την επιφάνεια της θάλασσας δεν είναι αδιάβροχο αν πηδήξεις στη θάλασσα από ένα μέτρο ύψος. Το ίδιο ισχύει με το ντους. Η πίεση του νερού ισοδυναμεί πολλές φορές με μεγαλύτερη πίεση από αυτή που υπάρχει 100μ κάτω από την επιφάνεια της θάλασσας.

Βέβαια παίζει ρόλο και η γωνία που το νερό θα έρθει σε επαφή με το ρολόι, ώστε να μπει μέσα στην κάσα. Πολλοί λένε επίσης οτι πολύ κακό κάνουν σε ένα αδιάβροχο ρολόι και οι υδρατμοί και βέβαια να θυμίσω και τις αλλαγές θερμοκρασίας. Αν κάθεστε 3 ώρες κάτω από τον ήλιο στο ωραίο νησί του warover το ρολόι αγγίζει το σημείο ...βρασμού. Αν μετά πέσετε στο νερό που είναι στους 21-22, τα μέταλλα "τα παίζουν". Εγώ στην πισίνα αν χρειάζομαι ρολόι φοράω ένα των 50 ευρώ.

Κωστής

ορθως!την κουβεντα αυτη ειχα χθες με μελος του φορουμ μας ,υπαρχει και σχετικη αναφορα σε τεστ καπου στο φορουμ


Αποσυνδεδεμένος Voodooman

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 787
    • Προφίλ
Απ: Ψάχνοντας για ρολόϊ που θα μείνει...
« Απάντηση #38 στις: Φεβρουάριος 02, 2009, 08:59:46 πμ »
Κύριε Κωστή, ΟΚ το range rover. Το land rover όμως και το wrangler θέλω να πιστεύω ότι δεν σπάει δεν χαλάει. Όπως και το Lada Niva!!  :)
Αυτά τα 30, 50 μέτρα αδιάβροχο ούτε εγώ τα εμπιστεύομαι. Δεν έχω λόγο να ταλαιπωρώ ένα ρολόι τέτοιου είδους σε ντους, μπανιέρες και πισίνες.
Αλλά τί κάνουμε με των "τέρατα" 200+ μέτρων στεγανοποίησης; Ούτε αυτά μπορούμε να τα ταλαιπωρούμε; Και τί θα κάνουν όσοι αγοράζουν ρολόγια βασιζόμενοι και στον μύθο της "κακομεταχείρισης"; Πώς θα χαρώ όπως το φαντάζομαι το deep sea μου, αν δεν το ταλαιπωρήσω, όπως με προτρέπει η όποια διαφήμιση; Και τί αξία έχει το macho look του Darth Tuna, αν δεν μπορώ ούτε εγώ ο τσαλαβουτηχτής να το έχω μέσα-έξω στα ρηχά όποτε και όπως θέλω;
Tόσο μάρκετινγκ πια;

Έχουμε thread όπου να εκφράζουμε τις καλές ή κακές εμπειρίες μας από κακομεταχείριση ρολογιών;

Αποσυνδεδεμένος ACIDBLACK

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1738
  • δεν ελπιζω τιποταδεν φοβαμαι τιποταΕΙΜΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ
    • Προφίλ
Απ: Ψάχνοντας για ρολόϊ που θα μείνει...
« Απάντηση #39 στις: Φεβρουάριος 02, 2009, 10:24:33 πμ »
ρολογια για σαλονια ρολογια για αλωνια .........

ρολοι scuba και να μην αντεχει .....αναποδη βυθιση απο φουσκωτο με γαστρα?

λιγο χλωμο το βλεπω....
Τα ρολογια ειναι σαν τις μπιλιες του ΑIRSOFT πανε και ερχονται ...