Αποστολέας Θέμα: Διάμετρος (μέγεθος) ρολογιού  (Αναγνώστηκε 118058 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος aerialoffthelip

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 202
    • Προφίλ
Διάμετρος (μέγεθος) ρολογιού
« στις: Ιανουάριος 05, 2008, 02:30:13 μμ »
Καλησπέρα και Καλή Χρονιά!

Αν και παρακολουθώ καιρό τις συζητήσεις σας, δεν είχα μπει (μέχρι σήμερα τουλάχιστον) στη διαδικασία να συμμετέχω ενεργά... Επειδή όμως δεν έχω εντοπίσει μια σχετική συζήτηση, θα ήθελα να ακούσω τις γνώμες σας πάνω στο πόσο σημαντικό είναι το μέγεθος του ρολογιού που φοράμε.

Αφορμή για το ερώτημά μου είναι το ότι ψάχνω για ένα διακριτικό ρολόι, το οποίο να φοράω σε κάποιες βραδινές εμφανίσεις. Μετά από αρκετό ψάξιμο στο internet, ξεκινώντας πάντα από το mywatch, στράφηκα προς το IWC Pilot Mark XVI (σε μαύρο χρώμα με μαύρο κροκό λουράκι).

Ο κύριος λόγος που με τράβηξε ήταν το λιτό του σχέδιο. Το θέμα είναι ότι είναι αρκετά μικρό σε μέγεθος (39mm), και δείχνει ακόμη μικρότερο επάνω μου, λόγω του ότι έχω αρκετά μεγάλα χέρια. Βέβαια, κάτι τέτοιο δεν είναι απαραίτητα κακό για μένα, καθώς δεν θέλω κάτι που να "φωνάζει", ή να είναι το πρώτο πράγμα πάνω στο οποίο θα πέφτει το μάτι.

Εσείς πιστεύεται ότι ένα ρολόι μικρού μεγέθους πάνω σε ένα μεγάλο χέρι αποτελεί ανορθογραφία? Θα έπρεπε να με κάνει να κοιτάξω προς κάπου αλλού? Ή μήπως τα μεγάλα ρολόγια είναι μια ακόμη μόδα-τάση επίδειξης...

...α, πριν με κυνηγήσουν οι φίλοι των μεγάλων ρολογιών, να σας πω ότι το "καθημερινό" μου ρολόι έχει διάμετρο 45mm :)

Αποσυνδεδεμένος panagiotel

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 69
    • Προφίλ
Διάμετρος (μέγεθος) ρολογιού
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 05, 2008, 03:38:41 μμ »
ολα ειναι θεμα γουστου και ο καθενασ φοραει οτι τον εκφραζει...

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Διάμετρος (μέγεθος) ρολογιού
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 05, 2008, 03:41:22 μμ »
οχι βεβαια εαν σκεφτεις οτι τα ρολογια τις προηγουμενες δεκαετιες ηταν καπου στα 33 με 38 χιλιστα διαμετρο κυριως.εαν σου αρεσει οπως δενει στον καρπο τοτε ολα οκ

Αποσυνδεδεμένος palok

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 322
    • Προφίλ
Διάμετρος (μέγεθος) ρολογιού
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 05, 2008, 07:59:21 μμ »
το συγκεκριμένο ρολόι έχει καταπληκτικό dial, είναι πολύ ελαφρύ, ωστόσο είναι όντως πολύ μικρό για άντρα κατά τη γνώμη μου...
The planet is an ocean

Αποσυνδεδεμένος aerialoffthelip

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 202
    • Προφίλ
Διάμετρος (μέγεθος) ρολογιού
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 07, 2008, 12:56:14 μμ »
ευχαριστώ για τις απαντήσεις! θα το ψάξω λίγο ακόμα (τα χρήματα δεν είναι και λίγα), αν και κλίνω προς το "μικρό" IWC...

αν το αποφασίσω πάντως, υπόσχομαι πάντως φωτογραφίες με το ρολόι φορεμένο!

Αποσυνδεδεμένος stardrive

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1632
  • The clock is ticking!!!
    • Προφίλ
Διάμετρος (μέγεθος) ρολογιού
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 07, 2008, 05:49:12 μμ »
Ένα IWC είναι πάντα ένα IWC ανεξαρτήτως μεγέθους.
Πότε ή Ποτέ

Λιγότερες λέξεις οδηγούν σε λιγότερες σκέψεις  «Δος μοι πα στώ και ταν γαν κινήσω»

Αποσυνδεδεμένος aerialoffthelip

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 202
    • Προφίλ
Διάμετρος (μέγεθος) ρολογιού
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 07, 2008, 11:51:20 μμ »
Παράθεση
Ένα IWC είναι πάντα ένα IWC ανεξαρτήτως μεγέθους


:)
συμφωνώ αγαπητέ, και πιστεύω πως συμφωνούν και οι πολλοί φίλοι της IWC που έχω εντοπίσει στο forum...!

Αποσυνδεδεμένος uzx

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 28
    • Προφίλ
Διάμετρος (μέγεθος) ρολογιού
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 10, 2008, 12:35:17 μμ »
τον ίδιο προβληματισμό είχα και εγώ, με μόνη διαφορά ότι το ρολόι ήταν ένα αδελφάκι του αναφερομένου (iwc spitfire chrono).

Βέβαια στην περίπτωση μου με απασχόλησε αφού είχε γίνει η αγορά, και όταν βγήκε στην αγορά ή νέα έκδοση του ρολογιού με την 43 διάμετρο.

Δοκιμάζοντας λοιπά ρολόγια σε μεγαλύτερη διάμετρο κατέληξα στο συμπέρασμα (που με βολεύει κιόλας) ότι καλό το μεγάλο αλλά και το "κανονικό" έχει άλλη χάρη.
Πολύ περισσότερο δε όταν αναφερόμαστε σε ένα ρολόι που θα συνδυάζεται με επίσημες-βραδυνές εμφανίσεις.

Αποσυνδεδεμένος konakis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4413
  • Rolex.
    • Προφίλ
Διάμετρος (μέγεθος) ρολογιού
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 10, 2008, 05:02:05 μμ »
παιδιά τα IWC είναι ΡΟΛΟΓΑΡΕΣ.....μην κολλάτε στην διάσταση!Όποιο σου κάτσει τέλεια στο μάτι και μετά στον καρπό......τότε τσίμπατο με κλειστά μάτια!
konakis.
Rolex,Panerai,JLC,Oris,Steinhart,Alpina,Citizen,Orient.

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Διάμετρος (μέγεθος) ρολογιού
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 10, 2008, 05:42:17 μμ »
εξαρταται το μοντελο για να δεις και την μηχανη που φοραει

Αποσυνδεδεμένος konakis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4413
  • Rolex.
    • Προφίλ
Διάμετρος (μέγεθος) ρολογιού
« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 10, 2008, 06:02:15 μμ »
μηχανές.....και κουραφέξαλα!ΑΝ μιλάμε για μηχανές και μάλιστα για μαζικής παραγωγής ρολόγια τότε μόνο και μόνο Lange!Tίποτε άλλο,ούτε Patek(o πόλεμος των άστρων είναι και αυτοί...για τα παλιά ΄30,΄40 το συζητάμε).Βάλτο και στο συρτάρι να το κοιτάς κάθε πρωί-βράδυ!Κουράστηκα...υψηλή ωρολογοποιία λέει και τρίχες κατσαρές.Πάρε το ρολόι που σου αρέσει με μια αξιόπιστη-καλή μηχανή να το χαίρεσαι όποτε γουστάρεις.Θες IWC,JLC,Panerai,Rolex,A.P.,G.P.....όλα λίγο πολύ βγάζουν προβλήματα!θες ρολόι καλό,άπαιχτο....πάρε Paul Journe,PHILIPPE DUFOUR,...μακρυά από τα brand names!Από εταιρίες...είπαμε μόνο A.Lange SOHNE!!!!!Ouff τα΄πα και ξεθύμανα.
konakis.
Rolex,Panerai,JLC,Oris,Steinhart,Alpina,Citizen,Orient.

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Διάμετρος (μέγεθος) ρολογιού
« Απάντηση #11 στις: Ιανουάριος 10, 2008, 06:15:46 μμ »
χαιρομαι που το φορουμ βοηθαει και στο να χαλαρωνουν ψυχολογικα τα μελη,η ερωτηση ηταν πολυ συγκεκριμενη και αφορουσε την iwc.τωρα για τις μαρκες που παντα αναφερεις και κινουνται στις υψηλες σφαιρες δεν εχουν ολοι την δυνατοτητα να τις αγορασουν και δεν ειναι και παντα τα πολλα λεφτα που καθοριζουν ενα πολυ τρομερο ρολοι,κοιτα και αλλους γερμανους οπως την union η την nomos που πλεον κανει κατι δικο της αν και αρχισε  απο δανεικη μηχανη,κοιτα ακομα και ενα omega etc,μην τα μηδενιζουμε ολα και προκαλουμε και συγχηση σε οσους δε ξερουν.

Αποσυνδεδεμένος stardrive

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1632
  • The clock is ticking!!!
    • Προφίλ
Διάμετρος (μέγεθος) ρολογιού
« Απάντηση #12 στις: Ιανουάριος 10, 2008, 06:29:53 μμ »
@ konakis ....
Πότε ή Ποτέ

Λιγότερες λέξεις οδηγούν σε λιγότερες σκέψεις  «Δος μοι πα στώ και ταν γαν κινήσω»

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Διάμετρος (μέγεθος) ρολογιού
« Απάντηση #13 στις: Ιανουάριος 10, 2008, 06:42:54 μμ »
Lange?ειναι μαζικης παραγωγης ?μαζικη παραγωγη ειναι μια ετα η μια ρολεξ,αλλα οχι και η Lange!

Αποσυνδεδεμένος konakis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4413
  • Rolex.
    • Προφίλ
Διάμετρος (μέγεθος) ρολογιού
« Απάντηση #14 στις: Ιανουάριος 10, 2008, 07:03:05 μμ »
....για μένα δυστηχώς είναι.....όταν πωλείται σε 50 με 100 σημεία πώλησης  παγκοσμίως!Ξεκίνησε με 25 σημεία πώλησης πακοσμίως το 1998 και τώρα πρέπει να ξεπερνά τα 100...άρα τί γίνεται η παραγωγή :Μαζική!Για τις ΕΤΑ δεν το συζητάμε καν.....ρουτίνα της ωρολογοποιίας,πάντως όπως και της ρόλεξ,τέρατα αξιοπιστίας.
konakis.
Rolex,Panerai,JLC,Oris,Steinhart,Alpina,Citizen,Orient.

Αποσυνδεδεμένος konakis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4413
  • Rolex.
    • Προφίλ
Διάμετρος (μέγεθος) ρολογιού
« Απάντηση #15 στις: Ιανουάριος 10, 2008, 07:38:10 μμ »
καλά σε 5-6 χρόνια όταν θα φτάσει τα 500 σημεία πώλησης......το ξανασυζητάμε  :drinkers: .
konakis.
Rolex,Panerai,JLC,Oris,Steinhart,Alpina,Citizen,Orient.

Αποσυνδεδεμένος aerialoffthelip

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 202
    • Προφίλ
Διάμετρος (μέγεθος) ρολογιού
« Απάντηση #16 στις: Ιανουάριος 10, 2008, 07:47:08 μμ »
αγαπητέ konakis, και εγώ θα έπερνα με κλειστά τα μάτια ένα A. Lange & Sohne Saxonia (μαύρο με πλατίνα), αλλά νομίζω πως περνάμε με χαρακτηριστική άνεση το 10αρικο...  και είναι και 34mm ε?? :)

ψάχνω κάτι πιο "γήινο", και το συγκεκριμένο IWC ανήκει σε άλλη κατηγορία σε σχέση με τα Lange

Αποσυνδεδεμένος konakis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4413
  • Rolex.
    • Προφίλ
Διάμετρος (μέγεθος) ρολογιού
« Απάντηση #17 στις: Ιανουάριος 10, 2008, 07:54:16 μμ »
αν διάβασες προσεκτικά στο πρώτο μου post......για IWC σου πρότεινα,ανεξαρτήτου μεγέθους  :tonqe:
konakis.
Rolex,Panerai,JLC,Oris,Steinhart,Alpina,Citizen,Orient.

Αποσυνδεδεμένος aerialoffthelip

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 202
    • Προφίλ
Διάμετρος (μέγεθος) ρολογιού
« Απάντηση #18 στις: Ιανουάριος 10, 2008, 07:54:38 μμ »
πάντως, σας ευχαριστώ πολύ όλους για τη βοήθεια, μάλλον κατέληξα στο μικρό pilot :)

καλά να είμαστε, και το επόμενο να είναι ένα Lagne Perpetual!!

Αποσυνδεδεμένος aerialoffthelip

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 202
    • Προφίλ
Διάμετρος (μέγεθος) ρολογιού
« Απάντηση #19 στις: Ιανουάριος 10, 2008, 07:56:51 μμ »
Παράθεση από: "konakis"
αν διάβασες προσεκτικά στο πρώτο μου post......για IWC σου πρότεινα,ανεξαρτήτου μεγέθους  :tonqe:


ναι, το διάβασα, αλλά άσε με λίγο να ονειρεύομαι ε?? :)