Αποστολέας Θέμα: Ποιος ο ορισμός της Υψηλής Ωρολογοποιίας ?  (Αναγνώστηκε 39558 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: Ποιος ο ορισμός της Υψηλής Ωρολογοποιίας ?
« Απάντηση #60 στις: Φεβρουάριος 07, 2009, 04:02:29 μμ »
Ποτέ δεν προσέχεις τι γράφω. Έγραψα ένα απλό Breguet. Εσύ απαντάς για ένα tourbillon. Και το απλό δεν είναι;

Αυτό είπα. Δεν σου φταίει ο Papi. Φταις εσύ που πήρες κάποιες σκέψεις του να τις "βαφτίσεις" προυπόθεση για την ένταξη στην ΥΩ.

Κωστής

wow ο papi εδωσε ορισμο ,δεν αλλοιωσα το κειμενο του .παλι σε πολεμικη θα παει.στοιχεια ζηταμε και στοιχεια δεν βλεπουμε!



.......-Φαντάσου τους ανθρώπους αυτούς αλυσοδεμένους εκεί μέσα από την παιδική ηλικία στα πόδια και στο κεφάλι. -Δε μπορούν να σηκωθούν, αλλά ούτε και το κεφάλι τους να στρέψουν δεξιά κι αριστερά. - Κάθονται έτσι, ώστε να έχουν την είσοδο της σπηλιάς πίσω τους και είναι αναγκασμένοι να βλέπουν πάντα μπροστά χωρίς μπορούν ποτέ να δουν ούτε δεξιά ούτε αριστερά, ούτε προς το φως, αφού δε μπορούν να κουνήσουν το κεφάλι τους.......


το φορουμ ειναι πηγη γνωσης και προσπαθουμε να στρεψουμε το κεφαλι μας στο "φως".... ;)

Αποσυνδεδεμένος VIWOW

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 552
    • Προφίλ
Απ: Ποιος ο ορισμός της Υψηλής Ωρολογοποιίας ?
« Απάντηση #61 στις: Φεβρουάριος 07, 2009, 04:29:31 μμ »
Giorgio, πως τσιμπάς έτσι; Με το που είπα ότι η ΥΩ έχει «ποιητική» διάσταση, αμέσως καπάκι να σου και η λογοτεχνία σε δύο ποστ. Αυτό θα πει αντανακλαστικά. Πρόσεχε μόνο μήπως το φως είναι καμία νταλίκα που έρχεται, ή απλώς ο φακός μιας γιαγιάς που ψάχνει την μασέλα της...

Εσύ, director, για «μαζέψου» στο topic που έφτιαξες. Μην νομίζεις ότι δεν σε είδα από το πρωί να τριγυρνάς σε άλλα topics και να το παίζεις και ΟΗΕ πρόσφατα…

Έλα θα βάλω τον ορισμό να κάνω και καμιά δουλειά μετά.

Αφιερωμένος στον director και θέλω άμεσα σχολιασμό. 

Φιλικά

Κωστής

ΤΟ ΓΟΥΣΤΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΠΛΟ. ΔΙΑΛΕΓΩ ΠΑΝΤΑ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ.

WINSTON CHURCHILL

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: Ποιος ο ορισμός της Υψηλής Ωρολογοποιίας ?
« Απάντηση #62 στις: Φεβρουάριος 07, 2009, 04:32:34 μμ »
ε τι να κανω και γω !ακουσα οτι εχουμε διαγωνισμο ποιησης και αρχισα να ψαχνω τα βιβλια! ::)
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 07, 2009, 04:38:54 μμ από george_ »

Αποσυνδεδεμένος VIWOW

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 552
    • Προφίλ
Απ: Ποιος ο ορισμός της Υψηλής Ωρολογοποιίας ?
« Απάντηση #63 στις: Φεβρουάριος 07, 2009, 04:40:52 μμ »
Υψηλή Ωρολογοποιία

Βρισκόμαστε στο 2100μΧ. Ένας σημαντικός ωρολογοποιός βρίσκει σε ένα κουτί ένα ξεχασμένο, παλιό ρολόι. Το τοποθετεί επάνω στον πάγκο που εργάζεται, το ανοίγει από την πίσω πλευρά και κοιτάζει τον μηχανισμό του.

Δεν γνωρίζει ποιος το έφτιαξε. Η εταιρεία που αναγράφεται στο καντράν, του είναι παντελώς άγνωστη. Αναγνωρίζει όμως αμέσως, ότι ο άνθρωπος που έφτιαξε αυτό το ρολόι, πολλά χρόνια πριν γεννηθεί ο ίδιος, ήταν ένας πραγματικός ωρολογοποιός, αληθινός γνώστης των τεχνικών, αλλά και των αρχών που διέπουν την Τέχνη της χειροποίητης κατασκευής ρολογιών, ο οποίος σεβόταν και γνώριζε σε βάθος την παράδοση και δημιούργησε με τα χέρια του το υπέροχο αυτό ρολόι με μεράκι, αγάπη και πραγματική γνώση, αφιερώνοντας σε αυτό πολύ χρόνο, ώστε να του προσφέρει εξαιρετικό φινίρισμα ακόμη και στην τελευταία λεπτομέρεια, στην τελευταία βίδα που παρέμενε κρυμμένη τόσα χρόνια μέσα στην κάσα του ρολογιού.

Αυτό το αντικείμενο είναι ένα έργο Υψηλής Ωρολογοποιίας.

Κωστής Στήκας
ΤΟ ΓΟΥΣΤΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΠΛΟ. ΔΙΑΛΕΓΩ ΠΑΝΤΑ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ.

WINSTON CHURCHILL

Αποσυνδεδεμένος stardrive

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1632
  • The clock is ticking!!!
    • Προφίλ
Απ: Ποιος ο ορισμός της Υψηλής Ωρολογοποιίας ?
« Απάντηση #64 στις: Φεβρουάριος 07, 2009, 05:20:48 μμ »
Η Υ.Ω. είναι η δευτερογενής απεικόνιση της τέχνης στο ρολόι.
Είναι η προσπάθεια υλικής αποτύπωσης του δημιουργού να αποδώσει την αισθητική μιας ιδέας, που μετρά τον χρόνο, τις δυνατότητες, τα όρια, τις επιθυμίες.

Είναι η προσπάθεια που συνολικά καταβάλλεται για να αποδοθούν σ΄ένα ρολόι αξίες, ερεθίσματα, εικόνες, τεχνικές με βασικό γνώμονα το διηνεκές.

Είναι η ευφυής προσέγγιση των δυνατοτήτων των υλικών, η σμίλευση στο χέρι, η ανάδειξη της αρμονίας της κίνησης και ο "συμμετρικός" στην αίσθηση του ματιού σχεδιασμός.

Είναι η, με "υλικά" εκφρασμένη ανάγκης του δημιουργού,  καλλιτεχνική απεικόνιση μιας κατάστασης του μυαλού που διακατέχεται από "πάθος" και "έξαψη" .

Είναι η επίπονη ανάδειξη της τέχνης στα όρια του ιδεατού.

Είναι ένα ζωγραφικός πίνακας που μετουσιώνει το συναίσθημα σε κίνηση.
Πότε ή Ποτέ

Λιγότερες λέξεις οδηγούν σε λιγότερες σκέψεις  «Δος μοι πα στώ και ταν γαν κινήσω»

Αποσυνδεδεμένος Petros1

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 438
    • Προφίλ
Απ: Ποιος ο ορισμός της Υψηλής Ωρολογοποιίας ?
« Απάντηση #65 στις: Φεβρουάριος 07, 2009, 05:28:30 μμ »
Ρε παιδιά,γιατί δε το γυρνάμε σε forum  για την ποίηση ...? Αφου μας πάει.  ;D ;D ;D

Σόρρυ για το  :offtopic,αλλά δεν κρατήθηκα  :)

Μην παρεξηγηθεί κανείς τώρα ε.....?

Αποσυνδεδεμένος nomikosas

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 827
    • Προφίλ
Απ: Ποιος ο ορισμός της Υψηλής Ωρολογοποιίας ?
« Απάντηση #66 στις: Φεβρουάριος 07, 2009, 05:36:19 μμ »
Πιστευω οτι wow και george λενε το ιδιο πραγμα..
Απλα ο viwow το λεει με ενα παραδειγμα παλαιοτερων χρονων ενω ο george με ενα παραδειγμα του σημερα... κ στις 2 περιπτωσεις υπαρχει η αγαπη του τεχνιτη απλα παλιοτερα υπηρχαν αλλα μεσα για την υλοποιηση των ρολογιων απο οτι
σημερα οποτε και ειναι φυσικο να μην εχει τοσες τεχνολογικες καινοτομιες οπως ενα ρολοι Y.Ω του σημερα.
Παντως και στις δυο περιπτωσεις εχουμε Y.Ω αλλα εαν σε μια απο τις δυο ελειπε η παραδοση κ η αγαπη του τεχνιτη τοτε πιστευω σε εκεινη την περιπτωση δεν θα ειχαμε....   οπως βεβαια και μονο η αγαπη και το μερακι δεν φτανει για να πουμε ενα ρολοι οτι ειναι Y.Ω αφου κ εγω θα μπορουσα να παρω ετοιμη μηχανη , case κτλ κ με μερακι κ αγαπη να εκανα ενα ρολογακι που ομως δεν θα ηταν βεβαια Υ.Ω.

Αποσυνδεδεμένος stardrive

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1632
  • The clock is ticking!!!
    • Προφίλ
Απ: Ποιος ο ορισμός της Υψηλής Ωρολογοποιίας ?
« Απάντηση #67 στις: Φεβρουάριος 07, 2009, 06:00:46 μμ »
Ρε παιδιά,γιατί δε το γυρνάμε σε forum  για την ποίηση ...? Αφου μας πάει.  ;D ;D ;D

Σόρρυ για το  :offtopic,αλλά δεν κρατήθηκα  :)

Μην παρεξηγηθεί κανείς τώρα ε.....?

Κατανοητό τουλάχιστον από μένα.

Υπάρχουν απλοί και απλοϊκοί ορισμοί. Τους απλοϊκούς  απεταξάμην....

Με τους απλούς ποτέ δεν τα πήγα ιδιαίτερα καλά.

Με τους ποιητικούς κάτι έκανα. 

Πιστεύω πως αυτό που έγραψα σε σχέση με αυτό που έγραψε ο VIVOW, είναι το ίδιο ειπωμένο διαφορετικά.

Τουλάχιστον έτσι μεταφράζεται σε μένα.
Πότε ή Ποτέ

Λιγότερες λέξεις οδηγούν σε λιγότερες σκέψεις  «Δος μοι πα στώ και ταν γαν κινήσω»

warover

  • Επισκέπτης
Απ: Ποιος ο ορισμός της Υψηλής Ωρολογοποιίας ?
« Απάντηση #68 στις: Φεβρουάριος 07, 2009, 07:31:53 μμ »
Ρε παιδιά,γιατί δε το γυρνάμε σε forum  για την ποίηση ...?

οκ κανω εγω την αρχη


Lives of the Watchmakers
    by Michael Rutherglen

Surely there are teeth so small.
I have listened for their turning,
this frail swell and fall

like old blood yearning
upwards through the skin of days.
Slowly, I am learning

their count, though numbers fray
in me, and the loaded instants
graft, coming always

to the same tangle: the distant
cry merging with the song
at hand, the rain’s insistent

opening in daylong
dryness, the plain moon
draining into dawn.

And below it all, hewn
from the pliant light of some
Geneva noon,

they spin time’s thrum.
Stopped, I have bent my ears
to them. I have become

sound inside their years.
Surely I have known the whole
of grief and grace in gears.

ΥΓ
αντε να βρουμε και κποιον να το μελωποιησει :-({|= :-({|=
εγω αρχιζω το πλεψιμο που ειναι και πιο απλο (μια πανω μια κατω αντε και καμια σταυροβελονια)8)
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 07, 2009, 07:48:45 μμ από warover »

Αποσυνδεδεμένος StefMac

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2541
    • Προφίλ
Απ: Ποιος ο ορισμός της Υψηλής Ωρολογοποιίας ?
« Απάντηση #69 στις: Φεβρουάριος 07, 2009, 08:53:56 μμ »
Το ότι η άποψή σου είναι ότι η ΥΩ δεν είναι ποίηση, το δέχομαι και μάλιστα το είχα ήδη καταλάβει. Τι να κάνουμε; ο καθένας έχει τις ιδέες του. Εδώ υπάρχουν άνθρωποι που δεν πιστεύουν ότι και η ζωή είναι ποίηση.

Να σε ρωτήσω όμως κάτι. Από αυτό που καταλαβαίνω εγώ, δηλαδή το επίπεδο συγκεκριμένων τεχνικών προδιαγραφών που παρέθεσες ως ορισμό (minimum απαιτήσεις;) από ένα ρολόι για να το θεωρείς αντικείμενο ΥΩ, ένα «απλό» Breguet τσέπης, με ώρα, λεπτά, δευτερόλεπτα, που έφτιαξε ο ίδιος ο Abraham-Louis Breguet με τα χεράκια του, τι είναι για σένα; Δεν είναι ΥΩ; Δεν είναι δυνατόν να «φορτώνουμε» στην ΥΩ τις τεχνολογικές απαιτήσεις και μεθόδους της εποχής μας. Χρειαζόμαστε έναν ορισμό που να αντέχει στον χρόνο και προς τα εμπρός, αλλά και προς τα πίσω.

Για το λόγο αυτό πήρα τις 17 παραμέτρους και τις πέρασα από τα δύο «φίλτρα» για να φύγουν σκέψεις που μπορούν να μας πάνε σε λανθασμένο δρόμο. Βασική αξία και νόημα της ΥΩ είναι η «ποιητική» της διάσταση. Αν γνωρίσεις σημαντικούς ωρολογοποιούς από κοντά θα καταλάβεις.

Το 1999 παρακολούθησα ένα μάθημα στην Jaeger-LeCoultre για την κατασκευή του calibre 822, που είναι ο βασικός μηχανισμός της συλλογής Reverso. Μετά από 3 ημέρες μαθήματα στον υπολογιστή και παρακολούθηση των διαφόρων σταδίων κατασκευής και ελέγχου των εξαρτημάτων του μηχανισμού, πήγαμε με τον αρχιτεχνίτη (και δάσκαλο στην προκειμένη περίπτωση) Sylvain Golay, καθώς και φίλους από το εργοστάσιο, στο εστιατόριο που είναι δίπλα στη λίμνη, 100 μέτρα από το εργοστάσιο της μεγάλης εταιρείας στο Le Sentier, να φάμε ψάρια. Ο Sylvain γύρισε σε μια στιγμή και μου είπε: «Τώρα πια έμαθες αρκετά σε θεωρητικό επίπεδο για τον 822. Αύριο στις 8 το πρωί θα πάμε στο ατελιέ και θα καθίσουμε μαζί να «χαλάσεις» και μετά να ξαναφτιάξεις τον μηχανισμό. Θα δεις ότι μέσα στον μηχανισμό έχω βάλει και τη λίμνη και τα ψάρια της!». Η οικογένεια Golay είναι μια από τις πλέον ιστορικές στι χώρο και ασχολείται με το ρολόι από τον 16ο αιώνα. Μέλη της έχουν διατελέσει Αρχιτεχνίτες και Πρόεδροι σε πολλά ιστορικά ονόματα της ΥΩ.

Φιλικά

Κωστής

Σαν να ήμουν δίπλα σας Κύριε Κώστα !!!
Με ταξιδέψατε με "πέντε" γραμμές !!!

Σας ευχαριστώ,
Στέφανος.
_Jaeger Le Coultre_
The first Manufacture
 in Valle'e de Joux.

Αποσυνδεδεμένος StefMac

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2541
    • Προφίλ
Απ: Ποιος ο ορισμός της Υψηλής Ωρολογοποιίας ?
« Απάντηση #70 στις: Φεβρουάριος 07, 2009, 09:20:55 μμ »
Υψηλή Ωρολογοποιία

Βρισκόμαστε στο 2100μΧ. Ένας σημαντικός ωρολογοποιός βρίσκει σε ένα κουτί ένα ξεχασμένο, παλιό ρολόι. Το τοποθετεί επάνω στον πάγκο που εργάζεται, το ανοίγει από την πίσω πλευρά και κοιτάζει τον μηχανισμό του.

Δεν γνωρίζει ποιος το έφτιαξε. Η εταιρεία που αναγράφεται στο καντράν, του είναι παντελώς άγνωστη. Αναγνωρίζει όμως αμέσως, ότι ο άνθρωπος που έφτιαξε αυτό το ρολόι, πολλά χρόνια πριν γεννηθεί ο ίδιος, ήταν ένας πραγματικός ωρολογοποιός, αληθινός γνώστης των τεχνικών, αλλά και των αρχών που διέπουν την Τέχνη της χειροποίητης κατασκευής ρολογιών, ο οποίος σεβόταν και γνώριζε σε βάθος την παράδοση και δημιούργησε με τα χέρια του το υπέροχο αυτό ρολόι με μεράκι, αγάπη και πραγματική γνώση, αφιερώνοντας σε αυτό πολύ χρόνο, ώστε να του προσφέρει εξαιρετικό φινίρισμα ακόμη και στην τελευταία λεπτομέρεια, στην τελευταία βίδα που παρέμενε κρυμμένη τόσα χρόνια μέσα στην κάσα του ρολογιού.

Αυτό το αντικείμενο είναι ένα έργο Υψηλής Ωρολογοποιίας.

Κωστής Στήκας

Θα συμφωνήσω εν μέρει με εσάς, αλλά να συμφωνήσω εν μέρει και με τον φίλο george_,  ;D
γιατί πολλές από τις εταιρείες που ακόμα και στα grand complication όπως το Gyroturbillon έχει ένα πάντρεμα παράδοσις και τεχνολογίας ...
Άρα οι σύγχρονες τεχνολογικές λύσεις δεν είναι ξένες από την σημερινή τεχνολογική καινοτομία και παράδοση στην Υ. Ω.
Φαντάζομαι ότι και στην εποχή του όταν κατασκεύασε A. L. Breguet το Tourbillon ήταν ένα τεχνολογικό "έκτρωμα" για τους υπόλοιπους ...

Άρα η βαθιά γνώση της ωρολογοποιίας μαζί με την αγάπη το πάθος, και την βοήθεια νέων τεχνολογιών,
μπορούν να φτιάξουν από ένα απλό ρολόι να είναι ποιητικό αριστούργημα,
αλλά και ένα repeater που είναι από μόνο του αριστούργημα με τεχνολογία ...

Κάπως έτσι το εκ λαμβάνω μέχρι εδώ.
Φιλικά Στέφανος.
_Jaeger Le Coultre_
The first Manufacture
 in Valle'e de Joux.

Αποσυνδεδεμένος VIWOW

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 552
    • Προφίλ
Απ: Ποιος ο ορισμός της Υψηλής Ωρολογοποιίας ?
« Απάντηση #71 στις: Φεβρουάριος 07, 2009, 10:24:13 μμ »
Ορίστε που ο Nanagno είχε προαίσθημα οτι θα γίνουν πάλι έκτροπα. Εδώ με την βοήθεια του warover σε λίγο θα κατευάσουμε υποψηφιότητα ως φόρουμ για την Eurovision.

StefMac, αυτό που διαφώνησα εγώ με τον george_ Papi είναι το οτι δεν είναι απαραίτητο να έχει ένα ρολόι κάποιον πολύπλοκο μηχανισμό για να ανήκει στην ΥΩ. Τώρα προφανώς ένα ρολόι με Gyrotourbillon ανήκει στην ΥΩ.

Τον ορισμό αυτό που έγραψα τον έχω "τσεκάρει" για πάρα πολλά χρόνια και έχει πολλά πλεονεκτήματα.

1 Δεν "κολλάει" σε ονόματα, εταιρείες και ιστορίες. Τι σημασία ποιός το έφτιαξε αν είναι αριστούργημα και επίσης δεν το σώζει το όνομα αν είναι για πέταμα.

2 Δεν συνδέει το ρολόι με την τεχνολογική επικαιρότητα. Όπως πολύ σωστά λες και το 1800 υπήρχε υψηλή τεχνολογία για τα δεδομένα της εποχής και μετά από 100 χρόνια το κορυφαίο τεχνολογικά σήμερα, θα είναι ξεπερασμένο. Σημασία έχει η τήρηση των βασικών κανόνων και των αρχών της ΥΩ.

3 Το πιο σημαντικό δεν είναι η πολυπλοκότητα. Το μοντέλο Sinplicity του Philippe Dufour είναι το καλύτερο παράδειγμα. Αν το δεις στο μικροσκόπιο δίπλα στα ρολόγια από τα μεγαλύτερα ονόματα θα καταλάβεις. Ο άνθρωπος γυαλίζει ακόμη και βίδες που δεν φαίνονται με γυμνό μάτι.

Αν μου έλεγες να συμπιέσω τον ορισμό σε 3 λέξεις, θα έλεγα οτι ΥΩ είναι οι γυαλισμένες βίδες.

Στη λίμνη που είναι η J-LC έίτε θα πάμε, είτε θα στην φέρω εγώ εδώ! Ξέρεις οτι οι κάτοικοι της περιοχής πριν αρχίσουν να κατασκευάζουν τα ρολόγια, ζούσαν πουλώντας τον χειμώνα κομμάτια της παγωμένης λίμνης για πάγο στο Παρίσι.

Φιλικά

Κωστής

Υ.Γ. Ο φίλος nin μου έχει απαγορεύσει τον πλυθηντικό. Αν συνεχίσεις να με λες κύριο θα του πω να σε μαλώσει.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 07, 2009, 11:47:52 μμ από VIWOW »
ΤΟ ΓΟΥΣΤΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΠΛΟ. ΔΙΑΛΕΓΩ ΠΑΝΤΑ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ.

WINSTON CHURCHILL

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: Ποιος ο ορισμός της Υψηλής Ωρολογοποιίας ?
« Απάντηση #72 στις: Φεβρουάριος 07, 2009, 11:00:48 μμ »
Ορίστε που ο Nanagno είχε προαίσθημα οτι θα γίνουν πάλι έκτροπα. Εδώ με την βοήθεια του warover σε λίγο θα κατευάσουμε υποψηφιότητα ως φόρουμ για την Eurovision.

StefMac, αυτό που διαφώνησα εγώ με τον george_ Papin είναι το οτι δεν είναι απαραίτητο να έχει ένα ρολόι κάποιον πολύπλοκο μηχανισμό για να ανήκει στην ΥΩ. Τώρα προφανώς ένα ρολόι με Gyrotourbillon ανήκει στην ΥΩ.

Τον ορισμό αυτό που έγραψα τον έχω "τσεκάρει" για πάρα πολλά χρόνια και έχει πολλά πλεονεκτήματα.

1 Δεν "κολλάει" σε ονόματα, εταιρείες και ιστορίες. Τι σημασία ποιός το έφτιαξε αν είναι αριστούργημα και επίσης δεν το σώζει το όνομα αν είναι για πέταμα.

2 Δεν συνδέει το ρολόι με την τεχνολογική επικαιρότητα. Όπως πολύ σωστά λες και το 1800 υπήρχε υψηλή τεχνολογία για τα δεδομένα της εποχής και μετά από 100 χρόνια το κορυφαίο τεχνολογικά σήμερα, θα είναι ξεπερασμένο. Σημασία έχει η τήρηση των βασικών κανόνων και των αρχών της ΥΩ.

3 Το πιο σημαντικό δεν είναι η πολυπλοκότητα. Το μοντέλο Sinplicity του Philippe Dufour είναι το καλύτερο παράδειγμα. Αν το δεις στο μικροσκόπιο δίπλα στα ρολόγια από τα μεγαλύτερα ονόματα θα καταλάβεις. Ο άνθρωπος γυαλίζει ακόμη και βίδες που δεν φαίνονται με γυμνό μάτι.

Αν μου έλεγες να συμπιέσω τον ορισμό σε 3 λέξεις, θα έλεγα οτι ΥΩ είναι οι γυαλισμένες βίδες.

Στη λίμνη που είναι η J-LC έίτε θα πάμε, είτε θα στην φέρω εγώ εδώ! Ξέρεις οτι οι κάτοικοι της περιοχής πριν αρχίσουν να κατασκευάζουν τα ρολόγια, ζούσαν πουλώντας τον χειμώνα κομμάτια της παγωμένης λίμνης για πάγο στο Παρίσι.

Φιλικά

Κωστής

Υ.Γ. Ο φίλος nin μου έχει απαγορεύσει τον πλυθηντικό. Αν συνεχίσεις να με λες κύριο θα του πω να σε μαλώσει.

αρα οπως ειπα ηδη και αλλου στο ρολοι Α που υπερτερει το decoration ειναι ρολοι  υψηλης ωρολογοποιιας?ναι ειναι ,αλλα σε ενα τετοιο επιπεδο εαν το ρολοι Β εχει μια τεχνικη ανωτεροτητα απο το ρολοι Α και αφαιρεσω το αισθητικο κομματι ,θεωρω οτι το ρολοι Β ειναι καλυτερο .και αυτο γιατι κατ'εμε το τεχνικο μερος ειναι ανωτερο του αισθητικου.γνωμη μου

director

  • Επισκέπτης
Απ: Ποιος ο ορισμός της Υψηλής Ωρολογοποιίας ?
« Απάντηση #73 στις: Φεβρουάριος 07, 2009, 11:01:38 μμ »
οταν ξεκινησα το τοπικ,περιμενα οτι θα εμπαιναν διαβαθμισεις,κανονες,διαχωριστικες πασης φυσεως γραμμες.
VIWOW ομολογω με αφησες αφωνο,πραγματι πιο σοφο,ρεαλιστικο,συντομο και συναμα τοσο ευγλωττο χαρακτηρισμο δεν θα μπορουσα να φανταστω.
εχω ομως ενα παραπονο,γιατι μας ταλαιπωρησες 2 μερες?

director

  • Επισκέπτης
Απ: Ποιος ο ορισμός της Υψηλής Ωρολογοποιίας ?
« Απάντηση #74 στις: Φεβρουάριος 07, 2009, 11:07:35 μμ »
αρα οπως ειπα ηδη και αλλου στο ρολοι Α που υπερτερει το decoration ειναι ρολοι  υψηλης ωρολογοποιιας?ναι ειναι ,αλλα σε ενα τετοιο επιπεδο εαν το ρολοι Β εχει μια τεχνικη ανωτεροτητα απο το ρολοι Α και αφαιρεσω το αισθητικο κομματι ,θεωρω οτι το ρολοι Β ειναι καλυτερο .και αυτο γιατι κατ'εμε το τεχνικο μερος ειναι ανωτερο του αισθητικου.γνωμη μου

το σημαντικο ειναι οτι και τα 2,ειναι ΥΩ,η παραμετρος καλυτερο εξαρταται απο τα γουστα του καταναλωτη,ενα καλοστολισμενο ρολοι θελγει πιο ευκολα μια κυρια,ενω ενας κυριος θελει ν ανοιξει καπω να δει μηχανη,αρα εχουν διαφορετικα κριτηρια περι καλυτερου.
αντε ειχατε δεν ειχατε με βαλατε κι εμενα να μιλαω γι αμαξια.

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: Ποιος ο ορισμός της Υψηλής Ωρολογοποιίας ?
« Απάντηση #75 στις: Φεβρουάριος 07, 2009, 11:08:03 μμ »
Υ.Γ. Ο φίλος nin μου έχει απαγορεύσει τον πλυθηντικό. Αν συνεχίσεις να με λες κύριο θα του πω να σε μαλώσει.


Παιδί μου Στέφανε, γιατί δεν προσέχεις στο μάθημά σου; Τι λέγαμε τις προάλλες;

Αλλά βέβαια, όταν μιλάω εγώ εσύ χαζεύεις. Πού τρέχει το μυαλό σου πάλι; Σε τίποτα παλιορολόγια ε;
Παλιόπαιδο.
Λοιπόν, για τιμωρία, θα γεμίσεις 126 σελίδες Α4 με την εξής φράση:

"Η χρήση του πληθυντικού στο φόρουμ, εκτός ελαχίστων περιπτώσεων, συντείνει στην αποξένωση και καλλιεργεί κλίμα σοβαροφάνειας και όχι σοβαρότητας."





Αποσυνδεδεμένος VIWOW

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 552
    • Προφίλ
Απ: Ποιος ο ορισμός της Υψηλής Ωρολογοποιίας ?
« Απάντηση #76 στις: Φεβρουάριος 07, 2009, 11:41:54 μμ »
Είστε απίστευτοι!!!

Σας καταθέτω το ιερό κείμενο της ΥΥΥΥΥΩ και πριν προλάβω να γυρίσω την πλάτη μου αρχίζετε τις αιρέσεις.

Στην ΥΩ δεν υπάρχει διαβάθμιση. Είναι πολύ ΥΩ, είναι λίγο ΥΩ, είναι ΥΩ όσο πατάει η γάτα.
Προφανώς και ένα ρολόι με 122 πολυπλοκότητες είναι πιο σημαντικό και πιο δύσκολο στην κατασκευή και πιο σπάνιο, από ένα που δείχνει μόνο την ώρα, δε πα να 'χει το δεύτερο ζωγραφισμένες βίδες από τον Νταλί. Δεν είναι όμως περισσότερο ή λιγότερο ΥΩ. Η αναφορά στις βίδες είναι για να τονίσουμε την λεπτομέρεια και την μη ύπαρξη λειτουργικής ανάγκης. Δεν είναι μόνο κάτι που πραγματικά προσφέρει στην ακρίβεια του ρολογιού. Είναι η τρέλα να ασχολείσαι ώρες με κάτι που κανείς δεν θα δει ποτέ. Η "λεπτομέρεια" δεν ειναι ακριβώς διακόσμηση george_ στην περίπτωση αυτή, γιατί δεν φαίνεται και έρχεται να τονίσει την υπερβολή. Η ουσία βρίσκεται λίγο πιο πάνω στις λέξεις "γνώση" και "τεχνικές".

Director, γιατί ρωτάς γιατί μου πήρε 2 ημέρες; Δεν είπαμε οτι μετρούν στην ΥΩ οι εργατώρες και τέλος πάντων είσαι σε ένα φόρουμ για την ποίηση και δεν έχεις διαβάσει ούτε την Ιθάκη του Καβάφη; Καλά, με μέσον σε πάρανε εδώ μέσα;

Κωστής
ΤΟ ΓΟΥΣΤΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΠΛΟ. ΔΙΑΛΕΓΩ ΠΑΝΤΑ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ.

WINSTON CHURCHILL

director

  • Επισκέπτης
Απ: Ποιος ο ορισμός της Υψηλής Ωρολογοποιίας ?
« Απάντηση #77 στις: Φεβρουάριος 07, 2009, 11:44:12 μμ »
Παράθεση
Καλά, με μέσον σε πάρανε εδώ μέσα;


γινεται κατι στην Ελλαδα χωρις μεσον?


director

  • Επισκέπτης
Απ: Ποιος ο ορισμός της Υψηλής Ωρολογοποιίας ?
« Απάντηση #78 στις: Φεβρουάριος 07, 2009, 11:59:37 μμ »
Παράθεση
Στη λίμνη που είναι η J-LC έίτε θα πάμε
Κωστη αυτο πραγματικα θα το ηθελα.

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: Ποιος ο ορισμός της Υψηλής Ωρολογοποιίας ?
« Απάντηση #79 στις: Φεβρουάριος 08, 2009, 03:24:16 πμ »
2 Δεν συνδέει το ρολόι με την τεχνολογική επικαιρότητα. Όπως πολύ σωστά λες και το 1800 υπήρχε υψηλή τεχνολογία για τα δεδομένα της εποχής και μετά από 100 χρόνια το κορυφαίο τεχνολογικά σήμερα, θα είναι ξεπερασμένο. Σημασία έχει η τήρηση των βασικών κανόνων και των αρχών της ΥΩ.



μπορω να πω κατι μικρο αλλα σημαντικο και αφορα και τα vintage ρολογια,η συγκριση της τεχνολογιας που φερει ενα ρολοι γινεται με την εποχη που ανηκει και τα ρολογια που κατασκευαστηκαν τοτε.πολλες φορες εχω διαβασει ενα θεμα συγκριτκου που λεει π.χ
ποιοι οι καλυτεροι χρονογραφοι?
_χρονικη περιοδο ?ρωτα ο αλλος
_μετα το 30 ,λεει καποιος αλλος!
_γιατι?


ε γιατι τοτε εγιναν τα πρωτα δυνατα κομματια με συγχρονες τεχνολογιες.καλα και πως θα συγκρινω ρολοι  του τοτε με τωρα?αναγαγωντας το ρολοι του τοτε στο σημερα .σε ποιο κομματι του ομως ?στο κομματι καινοτομια τεχνολογιας.δηλαδη?καταφεραν με τα τοτε μεσα να φτιαξουν ενα ρολοι χρονομετρο βαζωντας π.χ ενα πολυ μεγαλο balance wheel και εχοντας κραμματα πολυ ευαισθητα στην θερμοκρασια αλλα και κακης κοπης επιαναν +15 sec/day!για τοτε ειναι καταπληκτικος χρονος!σημερα τι θα ηταν αναλογη καινοτομια και γιατι?
για μενα ενα coaxial!οχι γιατι ειναι το μοναδικο τετοιο συστημα ,αλλα γιατι μπορω να το βρω σε προσιτα ρολογια για τον μεσο αγοραστη.καμμια αλλη απο τις μεγαλες εταιριες σε ρολογια του μεσαιου χωρου  δεν εφτιαξε ακομα κατι τετοιο