Αποστολέας Θέμα: Ποιος ο ορισμός της Υψηλής Ωρολογοποιίας ?  (Αναγνώστηκε 39557 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

director

  • Επισκέπτης
Απ: Ποιος ο ορισμός της Υψηλής Ωρολογοποιίας ?
« Απάντηση #40 στις: Φεβρουάριος 06, 2009, 07:23:48 μμ »
Παράθεση
Αν αξίζει να μιλήσουμε για την ΥΩ, αυτή η συζήτηση πρέπει να αφορά, κατά την γνώμη μου το τι είναι πραγματικά ΥΩ


αυτο ακριβως αγαπητε VIWOW,λοιπον θα σε περιμενουμε μ αγωνια και θ αποφυγουμε να σε στριμωξουμε στην γωνια

Αποσυνδεδεμένος VIWOW

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 552
    • Προφίλ
Απ: Ποιος ο ορισμός της Υψηλής Ωρολογοποιίας ?
« Απάντηση #41 στις: Φεβρουάριος 06, 2009, 07:32:32 μμ »
Dimis, σε τιμάει που δέχεσαι ότι πήρες το Patek, γιατί σου αρέσει να βλέπεις τον κόσμο από ψηλά, αλλά επειδή το Patek είναι αναγνωρίσιμο από λίγους, γεγονός που εμένα μου δείχνει οτι αυτή η επιλογή σου και η εξήγηση που δίνεις, δεν αφορά τους άλλους, αλλά τον εαυτό σου, για διάβασε αυτό που έχει πει ο Winston Churchill και λέει κάτι που θα σε εκφράσει πιο σωστά και θα είναι και μη παρεξηγήσιμο, γιατί αυτό που λές και κάποιοι εύκολα το παρεξηγούν και "αδικεί" την ουσιά της επιλογής σου. Γιατί έκανες μια σοβαρή και όχι εφφετζίδικη επιλογή, για πάντα.

Λέει: "Το γούστο μου είναι πολύ απλό: Διαλέγω πάντα το καλύτερο..."

Έτσι. Η επιλογή του καλύτερου για τον εαυτό μας, είναι πάντα η πιο σωστή.

Φιλικά

Κωστής

Υ.Γ. Φίλε director, βλέπω τις μολότωφ να έρχονται... Έτσι όπως το έκοψες το κείμενο, μοιάζει να λέω οτι θα τοποθετηθώ μόνο εγώ. Και εγώ περιμένω τους υπόλοιπους να τοποθετηθούν και το κατά την γνώμη μου είναι από περισσευούμενη ευγένεια, αλλά και μεγάλη ανησυχία μήπως και δεν γίνει κατανοητό οτι δεν πάω να επιβάλλω την δική μου γνώμη. Φύλαγε τα ρούχα σου, να έχεις τα μισά.

Στην γωνία δεν στριμώχνομαι γιατί δεν έχω κάτι να υπερασπιστώ. Είμαι πολύ κοντά στο ρολόι και βλέπω τα αδύνατα σημεία από κοντά. Νομίζω οτι με στενοχωρούν και με τσαντίζουν περισσότερο από πολλούς και δεν έχω πρόβλημα να τα πω. Φτάνει να τα πιστεύω εγώ, ως στραβά. Όχι κάποιος άλλος.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 06, 2009, 10:14:44 μμ από VIWOW »
ΤΟ ΓΟΥΣΤΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΠΛΟ. ΔΙΑΛΕΓΩ ΠΑΝΤΑ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ.

WINSTON CHURCHILL

Αποσυνδεδεμένος adastra

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 153
    • Προφίλ
Απ: Ποιος ο ορισμός της Υψηλής Ωρολογοποιίας ?
« Απάντηση #42 στις: Φεβρουάριος 06, 2009, 08:50:13 μμ »
Μπορουμε ομως να θεωρησουμε προιοντα ΥΩ ολα τα μοντελα μιας εταιριας που θεωρειται ως εταιρια ΥΩ?
Εγω προσωπικα δε θεωρω προιοντα ΥΩ καποια βασικα μοντελα της VC ή της Breguet (απλα αναφερω 2 απο τις μεγαλυτερες εταιριες) για παραδειγμα, παρολο που ειναι πανακριβα.
Εχω την πεποιηθηση πως το VC Overseas για παραδειγμα ειναι ενα "ευκολο" μοντελο για μια VC, και που παρολο οτι μπορει να ειναι πανεμορφο, δεν περιεχει πολλα απο τα συστατικα της ΥΩ, αλλα τιμολογειται ως τετοιο.
Μηπως μιλαμε δλδ για συγκεκριμενα μοντελα και σειρες και οχι για ολοκληρες εταιριες?
Ειναι μια απλη απορια που μου εχει δημιουργηθει μετα απο αρκετο ψαξιμο.

Φιλικα
Γιωργος

director

  • Επισκέπτης
Απ: Ποιος ο ορισμός της Υψηλής Ωρολογοποιίας ?
« Απάντηση #43 στις: Φεβρουάριος 06, 2009, 08:56:38 μμ »
VIWOW εσυ δεν στριμωχνεσαι με τιποτα,αλλα μ επιασε ο ποιητικος οιστρος μου και ριμιασα το αγωνια με το γωνια.
 ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος VIWOW

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 552
    • Προφίλ
Απ: Ποιος ο ορισμός της Υψηλής Ωρολογοποιίας ?
« Απάντηση #44 στις: Φεβρουάριος 06, 2009, 09:11:45 μμ »
Ξέρω ποιητά μου, για τους "άλλους" το διευκρίνισα.

Αγαπητέ adastra, (αλήθεια υπάρχει topic που να εξηγεί ο καθένας πως έβγαλε το Username του;), αν μιλάμε ως λάτρεις της ΥΩ, προφανώς και μπορούμε να επιλέξουμε μέσα στις συλλογές τι θεωρούμε ΥΩ και τι όχι. Όπως και ότι σερβίρει ένα εστιατόριο gourmet, δεν είναι υψηλή γαστρονομία. Είναι τα κύρια πιάτα. Τώρα το πλατώ με τα τυριά, δεν μπορεί να θεωρηθεί gourmet, ακόμη και αν είναι πολύ καλής ποιότητας. Σε επίπεδο εμπορικό, μπορείς να πεις οτι η τάδε εταιρεία ανήκει στον χώρο της ΥΩ, όπως το οτι είναι κάποιος καλός δικηγόρος δεν εξασφαλίζει οτι ήταν άψογος σε όλες τις δίκες, ούτε οτι τις κέρδισε...

Θα προτιμούσα να μην αναφερθούμε σε ονόματα. Το θέμα είναι το νόημα που βάζουμε στην ΥΩ.

Φιλικά

Κωστής
ΤΟ ΓΟΥΣΤΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΠΛΟ. ΔΙΑΛΕΓΩ ΠΑΝΤΑ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ.

WINSTON CHURCHILL

Αποσυνδεδεμένος alexisvas

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 620
  • τα δευτερόλεπτα βαριά στους λεπτοδείκτες
    • Προφίλ
Απ: Ποιος ο ορισμός της Υψηλής Ωρολογοποιίας ?
« Απάντηση #45 στις: Φεβρουάριος 06, 2009, 09:39:22 μμ »
Νομιζω οτι ειναι απιθανο να βρεθει ενα κατωφλι πανω απο το οποιο ενα ρολοι ανηκει στην ΥΩ και καποιο αλλο οχι. Ακομα και τα ρολογια της ιδιας εταιρειας μπορει να μην ειναι ολα ΥΩ. Πχ η ΖΕΝΙΤΗ εχει ειδικο μερος στο site της που λεει ποιους απο τους el primero θεωρει εκεινη ΥΩ.
http://www.zenith-watches.com/scripts/getpage.asp?pageid=4_5&LangID=0
Η συζητηση νομιζω οτι εναι παρομοια με το να βρουμε ορισμο του Ψηλου Βουνου. Ολοι θα συμφωνησουν οτι ο Ολυμπος ειναι ψηλο βουνο, το Αιγαλεω ομως ?
Πω πω αδερφακι μου,εισαι φουλ αντι-Ω εεε?  :o
 
Παράθεση από: Jeremy Clarkson
Το μονο πραγμα που ειναι χειροτερο απο ενα ψευτικο Rolex ειναι ενα αληθινο!

Αποσυνδεδεμένος Watch-Collector

  • Reviews/Super Moderator
  • Tourbillion
  • ***
  • Μηνύματα: 5779
  • 8/10/08 - 21/12/08
    • Προφίλ
Απ: Ποιος ο ορισμός της Υψηλής Ωρολογοποιίας ?
« Απάντηση #46 στις: Φεβρουάριος 07, 2009, 12:17:59 πμ »
Δεν είναι ένας από όλους μας που θα δώσει σε κάθε συζήτηση την «μαγική» λύση και την πραγματικότητα, ιδιαίτερα σε θέματα που επιδέχονται ερμηνεία. Είμαστε εδώ για να συνθέσουμε όλοι μαζί μια πιο σφαιρική αντιμετώπιση του κάθε θέματος που μας απασχολεί. Και η αξία της συζήτησης και κατά προέκταση του φόρουμ, είναι η αξιοπιστία, η σοβαρότητα και τελευταία οι γνώσεις των συμμετεχόντων σε αυτή.
.........................................................................
Στο χέρι μας είναι να το απογειώσουμε και ας κρατάμε αυτό πάνω από την (αυθόρμητη και κατανοητή) διάθεση όλων μας να ξεχωρίσουμε και να μας πουν όλοι «μπράβο».
..........................................................................
Προς το παρόν για την ΥΩ θα πω μόνο ότι ασχολείται με αρχές και αξίες και είναι παράλογο να τις θαυμάζουμε σε ένα ρολόι και να τις προσπερνάμε στην ζωή.
..........................................................................
Μην σκεπτόμαστε αρνητικά. Τι είναι λάθος να λέγεται ΥΩ. Ας σκεφτούμε θετικά.


Εχω τη αισθηση VIWOW, οτι μαζι με τον ορισμο της Συμμετοχης στο Φορουμ, δωσατε ηδη και αυτον της Υψηλης Ωρολογοποι'ι'ας! Προσωπικα, οι θεσεις σας αυτες -οχι απλως με καλυπτουν ως μελος αυτης της κοινοτητας- αλλα αποτελουν και σημειο αναφορας στο πως πιστευω πρεπει κανεις να αντιλαμβανεται τα πραγματα και να τοποθετειται απεναντι σε αυτα!
Συγχαρητηρια για αυτη σας τη θεση!
Φιλικα,

Watch-Collector
Eνας Ελλην σοφος, ειπε καποτε:

«Η Δημοκρατια μας αυτοκαταστρεφεται διοτι κατεχρασθη το δικαιωμα της ελευθεριας και της ισοτητας, διοτι εμαθε τους πολιτες να θεωρουν την αυθαδεια ως δικαιωμα, την παρανομια ως ελευθερια, την αναιδεια του λογου ως ισοτητα και την αναρχια ως ευδαιμονια».

Αποσυνδεδεμένος VIWOW

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 552
    • Προφίλ
Απ: Ποιος ο ορισμός της Υψηλής Ωρολογοποιίας ?
« Απάντηση #47 στις: Φεβρουάριος 07, 2009, 02:20:02 πμ »
Ένας τρόπος για να τσεκάρεις εαν πραγματικά ανταποκρίνονται τα κριτήρια που παράθεσε ο Nanagno στην ΥΩ, είναι να διαλέξουμε ένα καλό και επιτυχημένο ρολόι, για παράδειγμα το Swatch, που σίγουρα δεν είναι κομμάτι της ΥΩ και να δούμε ποια κριτήρια καλύπτει, παρά το γεγονός ότι δεν είναι ΥΩ.

Αυτά ακριβώς τα κριτήρια τα βγάζουμε εκτός, γιατί δεν μας οδηγούν σε ασφαλές συμπέρασμα. Να διευκρινίσω ότι λέγοντας Swatch, εννοούμε έστω και κάποιο από τα πιο σπάνια, όπως για παράδειγμα ένα από τα πρώτα απλά ρολόγια της εταιρείας, το οποίο είχε στο καντράν την φωτογραφία του Nicolas Hayek και είναι μοναδικό στον κόσμο. Ο λόγος είναι ότι δεν χαρακτηρίζουμε ολόκληρες εταιρείες, πράγμα που είναι πολύ πολύπλοκο, αλλά μεμονωμένα ρολόγια.

Θα μου επιτρέψετε να προσθέσω και εγώ τρία κριτήρια που θα μπορούσαν να είναι στην λίστα του Nanagno:

Πάμε:

1 Αξία μεταπώλησης: Τεράστια. Λένε ότι έχει αξία πάνω από 1.000.000 $!
2 Εργατώρες κατασκευής: ΟΧΙ.
3 Εργαλεία κατασκευής: Βεβαίως. Πολύπλοκα και πανάκριβα.
4 Τρόπος κατασκευής: Αν εννοούμε το φινίρισμα. ΟΧΙ. Αυτός ο τομέας συμπληρώνεται με το 15.
5 Τόπος κατασκευής: Εκεί που έχει ωραίες αγελάδες.
6 Ιστορία, σε βάθος χρόνου: ΟΧΙ.
7 Έρευνα και Σχεδιασμός: Με το καντάρι.
8 Προστιθέμενη Αξία: Άστα να πάνε. 200.000%
9 Αναγνωρισιμότητα: Με την μία.
10 Τεχνολογίες και Ιστορικά επιτεύγματα: Βεβαίως.
11 Αξία έναντι παρόδου του χρόνου: Ναι.
12 Αντιληπτικότητα (Perception): Ναι.
13 Γόητρο/κύρος: Αν σκεφτείς ότι το φοράει κάποιος που θα μπορούσε πράγματι να φοράει ότι θέλει.
14 Υπηρεσίες μετά την πώληση: Ναι, πλέον. Το πολύ-πολύ σου αλλάζουν την μηχανή. Τι σημασία έχει.
15 Σεβασμός στις αρχές της ΥΩ: ΟΧΙ. Quartz, inside.
16 Καινοτομίες: Άλλαξε τον τρόπο που βλέπουμε το ρολόι.
17 Εξ’ ολοκλήρου χειροποίητη εργασία: ΟΧΙ.

Κρατάμε λοιπόν μόνο τα ΟΧΙ, αφού ξέρουμε ότι ακόμη και το συγκεκριμένο Swatch δεν είναι ΥΩ και πάμε σε αυτό που είπε ο blackbird, δηλαδή την εξέταση της λίστας σε σχέση με ένα αριστούργημα, κατασκευασμένο από έναν ζωντανό μύθο και θα διαλέξω τον μεγαλύτερο σύγχρονο ωρολογοποιό, κατά την γνώμη μου πάντα, τον Philippe Dufour και το κορυφαίο δημιούργημά του, Grande et Petite Sonnerie, το οποίο είναι σίγουρα ΥΩ και θα δούμε τι δεν έχει.

Πάμε:

1 Εργατώρες κατασκευής: ΝΑΙ.
2 Τρόπος κατασκευής: Αν εννοούμε το φινίρισμα. ΝΑΙ.
3 Ιστορία, σε βάθος χρόνου: ΟΧΙ.
4 Σεβασμός στις αρχές της ΥΩ: ΝΑΙ.
5 Εξ’ ολοκλήρου χειροποίητη εργασία: ΝΑΙ.

Άρα τι έμεινε; Ο σεβασμός στις αρχές της ΥΩ, η εξ’ ολοκλήρου χειροποίητη εργασία, το φινίρισμα και οι πολλές ώρες εργασίας.

Στο επόμενο ποστ θα γράψω τι είναι για μένα η ΥΩ.
Εγώ εφ' όσον είχα "παραγγελιά" από τον director, δεν στέλνω τελική τοποθέτηση, αν δεν είναι ο παραγγέλων μέσα στο φόρουμ.  

Φιλικά

Κωστής

Υ.Γ. Ευχαριστώ τον Watch-Collector, με τιμούν ιδιαίτερα τα λόγια σου.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 07, 2009, 04:25:22 πμ από VIWOW »
ΤΟ ΓΟΥΣΤΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΠΛΟ. ΔΙΑΛΕΓΩ ΠΑΝΤΑ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ.

WINSTON CHURCHILL

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: Ποιος ο ορισμός της Υψηλής Ωρολογοποιίας ?
« Απάντηση #48 στις: Φεβρουάριος 07, 2009, 02:57:39 πμ »
ο ορισμος της Υ.Ω ειναι μια μειξη-ισορροπια τεχνικων λυσεων,φινιρισματος,complications ;)
 
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 07, 2009, 03:10:14 πμ από george_ »

Αποσυνδεδεμένος Watch-Collector

  • Reviews/Super Moderator
  • Tourbillion
  • ***
  • Μηνύματα: 5779
  • 8/10/08 - 21/12/08
    • Προφίλ
Απ: Ποιος ο ορισμός της Υψηλής Ωρολογοποιίας ?
« Απάντηση #49 στις: Φεβρουάριος 07, 2009, 04:21:43 πμ »
Κατα την προσωπικη μου αποψη, η τεχνη ειναι η λεξη 'κλειδι' στην αναφορα μας, σε συναρτηση παντοτε με τον ανθρωπο και το χρονο!

Συνεπως θα ελεγα οτι, Υψηλη Ωρολογοποι'ι'α ειναι η ικανοτητα του δημιουργου, να κατανοησει, 'συλλαβει' και πολυ περισσοτερο καταγραψει το 'συμβατο χρονο' και τη σχεση του ανθρωπου με αυτον, μεσα απο τεχνικες επινοησεις, οι οποιες ξεχωριζουν για την 'ακριβεια', την αντοχη τους και εν γενει την αξιοπιστια στη σκληρη δοκιμασια που ο ιδιος ο χρονος υποβαλλει και που διακρινονται απο αισθητικες εμπνευσεις ή δημιουργιες απαραμιλλης ποιοτητας, με μοναδικη, ή διαχρονικη συνηθως αξια.

Φιλικα,
Watch-Collector
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 07, 2009, 08:19:48 πμ από Watch-Collector »
Eνας Ελλην σοφος, ειπε καποτε:

«Η Δημοκρατια μας αυτοκαταστρεφεται διοτι κατεχρασθη το δικαιωμα της ελευθεριας και της ισοτητας, διοτι εμαθε τους πολιτες να θεωρουν την αυθαδεια ως δικαιωμα, την παρανομια ως ελευθερια, την αναιδεια του λογου ως ισοτητα και την αναρχια ως ευδαιμονια».

director

  • Επισκέπτης
Απ: Ποιος ο ορισμός της Υψηλής Ωρολογοποιίας ?
« Απάντηση #50 στις: Φεβρουάριος 07, 2009, 10:52:20 πμ »
αρχιζω να χαιρομαι ιδιαιτερα τις τελευταιες απαντησεις,διοτι με ραφιναρισμενο τροπο διεγειρουν τις νευρικες συναψεις του εγκεφαλου μου ωστε να κανω complications σκεψεις περι ΥΩ

Αποσυνδεδεμένος Voodooman

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 787
    • Προφίλ
Απ: Ποιος ο ορισμός της Υψηλής Ωρολογοποιίας ?
« Απάντηση #51 στις: Φεβρουάριος 07, 2009, 11:00:15 πμ »
Όντως, γράφονται πολύ ωραία πράγματα! Πιστεύω ότι στο τέλος θα μαζευτούν τα στοιχεία που αποτελούν την ΥΩ. Πρόβλημα ενδεχομένως να εμαφνιστεί αργότερα, όταν θα τεθεί το ερώτημα "αυτό το Χ ρολόι ανήκει στην ΥΩ;"

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: Ποιος ο ορισμός της Υψηλής Ωρολογοποιίας ?
« Απάντηση #52 στις: Φεβρουάριος 07, 2009, 11:10:14 πμ »
Μια φορά κι έναν καιρό ήταν δυο αδερφές, η Ωρολογοποιΐα και η Υψηλή Ωρολογοποιΐα. Είχαν πολλά κοινά αλλά και πολλές διαφορές.
Η σημαντικότερη διαφορά τους ήταν ότι η Υψηλή Ωρολογοποιΐα ήταν πιο ... ψηλή.
Εκτός αυτού είχε και βασιλικό πωπό, γι αυτό και φόραγε μεταξωτό βρακί. Αλλά και μεταξωτό σουτιέν, διαμαντένια κολιέ, έκανε βαθύτερο καθαρισμό προσώπου και καλύτερο γυάλισμα νυχιών.
Η Ωρολογοποιΐα ζει μια πιο χαλαρή αν και χλιαρή ζωή, ενώ την Υψηλή Ωρολογοποιΐα τη θαύμαζαν και τη θαυμάζουν πολλοί, λίγοι όμως την έχουν κατακτήσει.
Η ΥΩ απολαμβάνει ακόμα τα φώτα της δημοσιότητας και διάγει βίο λαμπερό, με στρας, διαμαντοκοπές, διπλώματα ευρεσιτεχνίας και φλας που κάνουν τη νύχτα μέρα.

Αποσυνδεδεμένος houston

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 489
    • Προφίλ
Απ: Ποιος ο ορισμός της Υψηλής Ωρολογοποιίας ?
« Απάντηση #53 στις: Φεβρουάριος 07, 2009, 11:46:39 πμ »
Επειδή βλέπω ότι η συζήτηση πλατιάζει θα ήθελα μία πολύ συγκεκριμένη απάντηση στο εξής. Ένα ρολόι θεωρείται Υ.Ω εφόσον πληρεί κάποιες τεχνικές προδιαγραφές? Ή στο όλο θέμα εμπλέκεται και ο "συναισθηματικός" παράγοντας καθώς και μια πιο "πνευματική", λεπτεπίλεπτη, πρόσεγγιση του όρου?

Επίσης θέλω να επισημάνω κάτι σε σχέση με την σύγκριση των αυτοκινήτων που κάναμε εχθές διότι αντιλαμβάνομαι ότι τα γραφόμενά μου ελαφρώς παρερμηνεύθηκαν. Έγραψα ότι το GT-R σε σχέση με μία Πόρσε προσφέρει περισσότερες συγκινήσεις σε έναν ανυσηχο οδηγό δεδομένου του καθαρά σπορ προσανατολισμού του! Εννοείται ότι μία Πόρσε είναι πιο ολοκληρωμένο αυτοκίνητο από ένα GT-R! Εστιάζοντας όμως στις επιδόσεις (που προκύπτουν κυρίως από το στήσιμο του αυτοκινήτου) και στον σπορ χαρακτήρα το GT-R πλεονεκτεί.
Ο παραπάνω συλλογισμός δεν αναιρεί αυτό που έγραψα περί "πουλ-μουρ" από πολλούς κατόχους premium αυτοκινήτων. Δεν τους βάζω όλους σε ένα σακί, αυτό είναι αυτονόητο, όπως και γνωρίζω ότι πολλοί από αυτούς απλά.....τα έχουν (τα αυτοκίνητα), χωρίς να σκοτίζοντε και να μπαίνουν σε διαδικασίες σύγκρισης. Η κατοχή τέτοιων αυτοκινήτων αποτελεί δεδομένο γι'αυτούς οπότε δε προβαίνουν σε βαθυστόχαστες αναλύσεις και προβληματισμούς.
Εγώ προσωπικά αν μπορούσα να πάρω κάτι από τα δύο θα επίλεγα μία GT-3.... ;)
Και σαφώς ο καθένας παίρνει ό,τι θέλει, για όποιο λόγο θέλει!
Τέλος περί αυτοκινήτων, ο director οπλίζει και απασφαλίζει.... :D
Κατανοώ ότι η εμονή μου στο θέμα για κάποιους θεωρείται τουλάχιστον γραφική. Επειδή όμως το προφίλ μας εδώ μέσα δημιουργείται από αυτά που γράφουμε και τις εντυπώσεις που αυτά προκαλούν ήθελα να ξεκαθαρίσω (αν και νομίζω ότι και πριν ξεκάθαρα ήταν αυτά που έγραψε) την θέση μου!

Αναμένω με αγωνία μία τοποθέτηση επί του αρχικού μου προβληματισμού. Ο george_ εστιάσε σε κάποιες τεχνικές προδιαγραφές αν κατάλαβα καλά.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 07, 2009, 02:55:48 μμ από houston »

Αποσυνδεδεμένος VIWOW

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 552
    • Προφίλ
Απ: Ποιος ο ορισμός της Υψηλής Ωρολογοποιίας ?
« Απάντηση #54 στις: Φεβρουάριος 07, 2009, 11:49:35 πμ »
Voodooman... "Μάγος" είσαι;

Φιλικά

Κωστής

Υ.Γ. Director, που χάθηκες πάλι; Μπήκες στο φόρουμ - βγήκες... Με έπιασες στον ύπνο. Σταθεροποιήσου λίγο...
ΤΟ ΓΟΥΣΤΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΠΛΟ. ΔΙΑΛΕΓΩ ΠΑΝΤΑ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ.

WINSTON CHURCHILL

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: Ποιος ο ορισμός της Υψηλής Ωρολογοποιίας ?
« Απάντηση #55 στις: Φεβρουάριος 07, 2009, 01:05:24 μμ »
Επειδή βλέπω ότι η συζήτηση πλατιάζει θα ήθελα μία πολύ συγκεκριμένη απάντηση στο εξής. Ένα ρολόι θεωρείται Υ.Ω εφόσον πληρεί κάποιες τεχνικές προδιαγραφές? Ή στο όλο θέμα εμπλέκεται και ο "συναισθηματικός" παράγοντας καθώς και μια πιο "πνευματική", λεπτεπίλεπτη, πρόσεγγιση του όρου?

Επίσης θέλω να επισημάνω κάτι σε σχέση με την σύγκριση των αυτοκινήτων που κάναμε εχθές διότι αντιλαμβάνομαι ότι τα γραφόμενά μου ελαφρώς παρερμηνεύθηκαν. Έγραψα ότι το GT-R σε σχέση με μία Πόρσε προσφέρει περισσότερες συγκινήσεις σε έναν ανυσηχο οδηγό δεδομένου του καθαρά σπορ προσανατολισμού του! Εννοείται ότι μία Πόρσε είναι πιο ολοκληρωμένο αυτοκίνητο από ένα GT-R! Εστιάζοντας όμως στις επιδόσεις (που προκύπτουν κυρίως από το στήσιμο του αυτοκινήτου) και στον σπορ χαρακτήρα το GT-R πλεονεκτεί.
Ο παραπάνω συλλογισμός δεν αναιρεί αυτό που έγραψα περί "πουλ-μουρ" από πολλούς κατόχους premium αυτοκινήτων. Δεν τους βάζω όλους σε ένα σακί, αυτό είναι αυτονόητο, όπως και γνωρίζω ότι πολλοί από αυτούς απλά.....τα έχουν, χωρίς να σκοτίζοντε και να μπαίνουν σε διαδικασίες σύγκρισης. Η κατοχή τέτοιων αυτοκινήτων αποτελεί δεδομένο γι'αυτούς οπότε δε προβαίνουν σε βαθυστόχαστες αναλύσεις και προβληματισμούς.
Εγώ προσωπικά αν μπορούσα να πάρω κάτι από τα δύο θα επίλεγα μία GT-3.... ;)
Και σαφώς ο καθένας παίρνει ό,τι θέλει, για όποιο λόγο θέλει!
Τέλος περί αυτοκινήτων, ο director οπλίζει και απασφαλίζει.... :D
Κατανοώ ότι η εμονή μου στο θέμα για κάποιους θεωρείται τουλάχιστον γραφική. Επειδή όμως το προφίλ μας εδώ μέσα δημιουργείται από αυτά που γράφουμε και τις εντυπώσεις που αυτά προκαλούν ήθελα να ξεκαθαρίσω (αν και νομίζω ότι και πριν ξεκάθαρα ήταν αυτά που έγραψε) την θέση μου!

Αναμένω με αγωνία μία τοποθέτηση επί του αρχικού μου προβληματισμού. Ο george_ εστιάσε σε κάποιες τεχνικές προδιαγραφές αν κατάλαβα καλά.


ναι και εχει ορισμο!η Υ.Ω δεν ειναι αφηρημενη εννοια ουτε ποιηση!

δες εδω τι εγραψα!

http://www.mywatch.gr/index.php/topic,3243.msg45689.html#msg45689
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 07, 2009, 01:41:12 μμ από george_ »

Αποσυνδεδεμένος VIWOW

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 552
    • Προφίλ
Απ: Ποιος ο ορισμός της Υψηλής Ωρολογοποιίας ?
« Απάντηση #56 στις: Φεβρουάριος 07, 2009, 02:30:02 μμ »
Το ότι η άποψή σου είναι ότι η ΥΩ δεν είναι ποίηση, το δέχομαι και μάλιστα το είχα ήδη καταλάβει. Τι να κάνουμε; ο καθένας έχει τις ιδέες του. Εδώ υπάρχουν άνθρωποι που δεν πιστεύουν ότι και η ζωή είναι ποίηση.

Να σε ρωτήσω όμως κάτι. Από αυτό που καταλαβαίνω εγώ, δηλαδή το επίπεδο συγκεκριμένων τεχνικών προδιαγραφών που παρέθεσες ως ορισμό (minimum απαιτήσεις;) από ένα ρολόι για να το θεωρείς αντικείμενο ΥΩ, ένα «απλό» Breguet τσέπης, με ώρα, λεπτά, δευτερόλεπτα, που έφτιαξε ο ίδιος ο Abraham-Louis Breguet με τα χεράκια του, τι είναι για σένα; Δεν είναι ΥΩ; Δεν είναι δυνατόν να «φορτώνουμε» στην ΥΩ τις τεχνολογικές απαιτήσεις και μεθόδους της εποχής μας. Χρειαζόμαστε έναν ορισμό που να αντέχει στον χρόνο και προς τα εμπρός, αλλά και προς τα πίσω.

Για το λόγο αυτό πήρα τις 17 παραμέτρους και τις πέρασα από τα δύο «φίλτρα» για να φύγουν σκέψεις που μπορούν να μας πάνε σε λανθασμένο δρόμο. Βασική αξία και νόημα της ΥΩ είναι η «ποιητική» της διάσταση. Αν γνωρίσεις σημαντικούς ωρολογοποιούς από κοντά θα καταλάβεις.

Το 1999 παρακολούθησα ένα μάθημα στην Jaeger-LeCoultre για την κατασκευή του calibre 822, που είναι ο βασικός μηχανισμός της συλλογής Reverso. Μετά από 3 ημέρες μαθήματα στον υπολογιστή και παρακολούθηση των διαφόρων σταδίων κατασκευής και ελέγχου των εξαρτημάτων του μηχανισμού, πήγαμε με τον αρχιτεχνίτη (και δάσκαλο στην προκειμένη περίπτωση) Sylvain Golay, καθώς και φίλους από το εργοστάσιο, στο εστιατόριο που είναι δίπλα στη λίμνη, 100 μέτρα από το εργοστάσιο της μεγάλης εταιρείας στο Le Sentier, να φάμε ψάρια. Ο Sylvain γύρισε σε μια στιγμή και μου είπε: «Τώρα πια έμαθες αρκετά σε θεωρητικό επίπεδο για τον 822. Αύριο στις 8 το πρωί θα πάμε στο ατελιέ και θα καθίσουμε μαζί να «χαλάσεις» και μετά να ξαναφτιάξεις τον μηχανισμό. Θα δεις ότι μέσα στον μηχανισμό έχω βάλει και τη λίμνη και τα ψάρια της!». Η οικογένεια Golay είναι μια από τις πλέον ιστορικές στι χώρο και ασχολείται με το ρολόι από τον 16ο αιώνα. Μέλη της έχουν διατελέσει Αρχιτεχνίτες και Πρόεδροι σε πολλά ιστορικά ονόματα της ΥΩ.

Φιλικά

Κωστής
ΤΟ ΓΟΥΣΤΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΠΛΟ. ΔΙΑΛΕΓΩ ΠΑΝΤΑ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ.

WINSTON CHURCHILL

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: Ποιος ο ορισμός της Υψηλής Ωρολογοποιίας ?
« Απάντηση #57 στις: Φεβρουάριος 07, 2009, 02:40:48 μμ »
ανοιξα σχετικο θεμα με ΤΕΧΝΙΚΕΣ ΚΑΙ ΑΠΟΨΕΙΣ ΕΝΟΣ ΜΕΓΑΛΟΥ ΩΡΟΛΟΓΟΠΟΙΟΥ


.PAPI

Grand Prix Awards Top Watch Makers - 12.03.08

Best Watchmaker
Giulio Papi, Audemars Piguet Renaud et Papi, SA


σεβομαι την αποψη του καθενος αλλα θελω και χρηστικες πληροφοριες ,πολυ απλα

ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: Ποιος ο ορισμός της Υψηλής Ωρολογοποιίας ?
« Απάντηση #58 στις: Φεβρουάριος 07, 2009, 03:44:42 μμ »
οκ θα γραψω και εδω

το ποστ μου ξεκιναγε ως εξης

Ενας αλλος ορισμος για το τι ειναι η Υ.Ω δωθηκε τεκμηριωμενα..haut de gamme---->  ΥΨΗΛΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΑΙΣΘΗΤΙΚΩΝ ΕΠΕΜΒΑΣΕΩΝ(π.χ cotes de geneve)+ΜΗΧΑΝΗ ΒΑΣΗ(in-house)+COMPLICATION



ο breguet στα ρολογια του τοτε ειχε και τεχνικη μιας και ειχε φτιαξει  πολλα προχωρημενα μηχανικα συστηματα για την χρονομετρια με το πιο γνωστο σε ολους εως σημερα tourbillon!!


of numerous watch-making technologies, the most notable being the tourbillon


ειχε και COMPLICATION

ειχε και DECORATIONS

αρα viwow ο ορισμος κατα G.PAPI ΠΛΗΡΕΙ  ΤΑ ΚΡΙΤΗΡΙΑ ΤΟΥ BREGUET! ;)

Αποσυνδεδεμένος VIWOW

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 552
    • Προφίλ
Απ: Ποιος ο ορισμός της Υψηλής Ωρολογοποιίας ?
« Απάντηση #59 στις: Φεβρουάριος 07, 2009, 03:52:42 μμ »
Ποτέ δεν προσέχεις τι γράφω. Έγραψα ένα απλό Breguet. Εσύ απαντάς για ένα tourbillon. Και το απλό δεν είναι;

Αυτό είπα. Δεν σου φταίει ο Papi. Φταις εσύ που πήρες κάποιες σκέψεις του να τις "βαφτίσεις" προυπόθεση για την ένταξη στην ΥΩ.

Κωστής
ΤΟ ΓΟΥΣΤΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΠΛΟ. ΔΙΑΛΕΓΩ ΠΑΝΤΑ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ.

WINSTON CHURCHILL