Αποστολέας Θέμα: Ποιος ο ορισμός της Υψηλής Ωρολογοποιίας ?  (Αναγνώστηκε 39539 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Voodooman

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 787
    • Προφίλ
Απ: Ποιος ο ορισμός της Υψηλής Ωρολογοποιίας ?
« Απάντηση #20 στις: Φεβρουάριος 06, 2009, 05:31:10 μμ »
Δεν έχω μάθει να χρησιμοποιώ emoticons, αλλά για την περίπτωση θα το κάνω, για να μην παρεξηγούμαι άδικα. Η σωστή μου φράση λοιπόν είναι: Εδώ στραβώνω εγώ!  :D
Εσύ πάντως μου φώναξες πρώτος (Το εάν στραβώνεις ή ΟΧΙ...)
Έτσι και αλλιώς, το υπόλοιπο μήνυμά μου ήταν μάλλον ήσυχο, έτσι δεν είναι; ;)
Εμπρός λοπόν, καθαρός πλέον.

Εφόσον η επιστήμη που κάνει όλες αυτές τις (για εμένα) μή μετρήσιμες έννοιες, μετρήσιμες, λέγεται Marketing & Supply Chain Management, αυτό από μόνο του δεν αρκεί για να αποδείξει ότι η έννοια ΥΩ είναι δημιούργημα του marketing;
Κάθονται λοιπόν οι marketeers, μετρούν αυτούς τους παράγοντες και, εφόσον οι μετρήσεις τους είναι αντικειμενικές, βγάζουν την Α εταιρία ως την πιο σημαντική. Γνωστοποιούν λοιπόν τα πορίσματά τους στον κόσμο και αργά ή γρήγορα (μάλλον αργά αργά θα έλεγα) περνάνε αυτήν την άποψη στο συλλλογικό υποσυνείδητο. Σωστό αυτό;

Αποσυνδεδεμένος Nanagno

  • Owner/Co-Founder
  • Administrator
  • 50mm case
  • *****
  • Μηνύματα: 1623
  • Time Will Only Tell...
    • Προφίλ
    • http://www.mywatch.gr
Απ: Ποιος ο ορισμός της Υψηλής Ωρολογοποιίας ?
« Απάντηση #21 στις: Φεβρουάριος 06, 2009, 05:35:21 μμ »
Όχι ασφαλώς! Αυτούς που αγοράζουν ένα αυτοκίνητο αποσκοπώντας κυρίως στην κοινωνική προβολή.

και πώς ξεχωρίζεις ότι κάποιος παίρνει κάτι αποσκοπώντας κυρίως στην κοινωνική προβολή???
Ludwig van Beethoven said that a great poem is more difficult to set to music than a merely good one, because the composer must improve upon the poem T I M E S.

Αποσυνδεδεμένος houston

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 489
    • Προφίλ
Απ: Ποιος ο ορισμός της Υψηλής Ωρολογοποιίας ?
« Απάντηση #22 στις: Φεβρουάριος 06, 2009, 05:41:03 μμ »
και πώς ξεχωρίζεις ότι κάποιος παίρνει κάτι αποσκοπώντας κυρίως στην κοινωνική προβολή???

Σίγουρα δε μπορώ να βγάλω συμπεράσματα για τον οποιοδήποτε! Τουλάχιστον όχι ασφαλή. Στατιστικά βέβαια αν το δούμε το ζήτημα, τουλάχιστον στην χώρα μας, πες μου εσύ αν θεωρείς ότι αγοράζουν την 911, την GT-3, την οποιαδήποτε Carrera για τα σπορ χαρίσματά της....
Μη γελιόμαστε βρε Νανάγκνο!

Αποσυνδεδεμένος dimis

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1048
    • Προφίλ
Απ: Ποιος ο ορισμός της Υψηλής Ωρολογοποιίας ?
« Απάντηση #23 στις: Φεβρουάριος 06, 2009, 05:42:06 μμ »
και πώς ξεχωρίζεις ότι κάποιος παίρνει κάτι αποσκοπώντας κυρίως στην κοινωνική προβολή???



Καλησπερα!
παιδια θα σα πω την αμαρτια μου!!! αγορασα το πατεκ για αυτους τους λογους!!!!!!!
για να βλεπω τον κοσμο απο ψηλα.........!!!


Αποσυνδεδεμένος houston

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 489
    • Προφίλ
Απ: Ποιος ο ορισμός της Υψηλής Ωρολογοποιίας ?
« Απάντηση #24 στις: Φεβρουάριος 06, 2009, 05:45:45 μμ »

Καλησπερα!
παιδια θα σα πω την αμαρτια μου!!! αγορασα το πατεκ για αυτους τους λογους!!!!!!!
για να βλεπω τον κοσμο απο ψηλα.........!!!




Και στους ελιτίστικους κύκλους της ωρολοποιίας σίγουρα το πέτυχες dimis!!!
Δε κάνω χιούμορ, ούτε ειρωνεύομαι! Το διευκρινίζω για να μην παρεξηγηθώ....

Αποσυνδεδεμένος dimis

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1048
    • Προφίλ
Απ: Ποιος ο ορισμός της Υψηλής Ωρολογοποιίας ?
« Απάντηση #25 στις: Φεβρουάριος 06, 2009, 05:50:19 μμ »
νομιζω οτι γινεται πολυς ντορος για το τιποτα!!!
το τι αγοραζει ο καθενας αφορα μονο αυτον και κανενα αλλο,και για ποιους λογους το κανει ειναι δικη του δουλεια!


Αποσυνδεδεμένος Nanagno

  • Owner/Co-Founder
  • Administrator
  • 50mm case
  • *****
  • Μηνύματα: 1623
  • Time Will Only Tell...
    • Προφίλ
    • http://www.mywatch.gr
Απ: Ποιος ο ορισμός της Υψηλής Ωρολογοποιίας ?
« Απάντηση #26 στις: Φεβρουάριος 06, 2009, 05:50:23 μμ »
Σίγουρα δε μπορώ να βγάλω συμπεράσματα για τον οποιοδήποτε! Τουλάχιστον όχι ασφαλή. Στατιστικά βέβαια αν το δούμε το ζήτημα, τουλάχιστον στην χώρα μας, πες μου εσύ αν θεωρείς ότι αγοράζουν την 911, την GT-3, την οποιαδήποτε Carrera για τα σπορ χαρίσματά της....
Μη γελιόμαστε βρε Νανάγκνο!

Για ότι λέμε πρέπει να υπάρχει και μία σαφές επιχειρηματολογία, για πια στατιστικά μιλάς (θα ήθελα να μας τα παραθέσεις και το τι θεωρώ εγώ είναι τελείως ΑΚΥΡΟ)

Δεν μπορείς να κάνεις τόσο γενικές κουβέντες, γιατί εάν εσύ είχες το εν λόγω αυτοκίνητο και όχι εγώ ένας από τους δύο θα εκτιμούσε το sport χάρισμα της????

Δεν μπορείς να ξέρεις διότι δεν είσαι στο μυαλό μου και δεν ξέρεις τους παράγοντες που με έκαναν να το αγοράσω, ούτε εγώ για σένα...απλό είναι.


Καλησπερα!
παιδια θα σα πω την αμαρτια μου!!! αγορασα το πατεκ για αυτους τους λογους!!!!!!!
για να βλεπω τον κοσμο απο ψηλα.........!!!


ΠΕΣ ΤΑ!!!!  ;)
Ludwig van Beethoven said that a great poem is more difficult to set to music than a merely good one, because the composer must improve upon the poem T I M E S.

Αποσυνδεδεμένος Nanagno

  • Owner/Co-Founder
  • Administrator
  • 50mm case
  • *****
  • Μηνύματα: 1623
  • Time Will Only Tell...
    • Προφίλ
    • http://www.mywatch.gr
Απ: Ποιος ο ορισμός της Υψηλής Ωρολογοποιίας ?
« Απάντηση #27 στις: Φεβρουάριος 06, 2009, 05:56:15 μμ »

το τι ΑΓΟΡΑΖΕΙ ο καθένας ΑΦΟΡΑ ΜΟΝΟ αυτόν και κανένα άλλο,και για ποιους λόγους το κάνει ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΗ του ΔΟΥΛΕΙΑ!


Η παραπάνω φράση με την σύμφωνη γνώμη του dimis είναι ΝΕΟΣ κανόνας του φόρουμ!
Ludwig van Beethoven said that a great poem is more difficult to set to music than a merely good one, because the composer must improve upon the poem T I M E S.

Αποσυνδεδεμένος houston

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 489
    • Προφίλ
Απ: Ποιος ο ορισμός της Υψηλής Ωρολογοποιίας ?
« Απάντηση #28 στις: Φεβρουάριος 06, 2009, 05:58:00 μμ »
Για ότι λέμε πρέπει να υπάρχει και μία σαφές επιχειρηματολογία, για πια στατιστικά μιλάς (θα ήθελα να μας τα παραθέσεις και το τι θεωρώ εγώ είναι τελείως ΑΚΥΡΟ)

Δεν μπορείς να κάνεις τόσο γενικές κουβέντες, γιατί εάν εσύ είχες το εν λόγω αυτοκίνητο και όχι εγώ ένας από τους δύο θα εκτιμούσε το sport χάρισμα της????

Δεν μπορείς να ξέρεις διότι δεν είσαι στο μυαλό μου και δεν ξέρεις τους παράγοντες που με έκαναν να το αγοράσω, ούτε εγώ για σένα...απλό είναι.

Νανάγκνο, όσα έγραψα είναι σαφέστατα, ξεκάθαρα και απολύτως σφαιρικά. Από εκεί και έπειτα δε με νοιάζει να πείσω κανέναν! Θεωρώ ότι παίζουμε με τις λέξεις από δω και έπειτα και η άποψή σου είναι απολύτως σεβαστή!
Κράτα εσύ το όνομα, κρατάω εγώ τη χάρη....


Αυτά από εμένα, απολύτως φιλικά...
Με αγάπη
Γιώργος!!!

director

  • Επισκέπτης
Απ: Ποιος ο ορισμός της Υψηλής Ωρολογοποιίας ?
« Απάντηση #29 στις: Φεβρουάριος 06, 2009, 06:00:46 μμ »
ΡΕ ΣΕΙΣ ΤΙ ΤΕΛΙΚΑ ΞΕΧΩΡΙΖΕΙ ΤΗ ΥΩ,ΑΠΟ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΗ Ω?

και ναι γραφω με κεφαλαια γιατι φωναζω,βαρεθηκα να διαβαζω γι αυτοκινητα

ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΑΘΩ ΓΙΑ ΥΩ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ

Αποσυνδεδεμένος Nanagno

  • Owner/Co-Founder
  • Administrator
  • 50mm case
  • *****
  • Μηνύματα: 1623
  • Time Will Only Tell...
    • Προφίλ
    • http://www.mywatch.gr
Απ: Ποιος ο ορισμός της Υψηλής Ωρολογοποιίας ?
« Απάντηση #30 στις: Φεβρουάριος 06, 2009, 06:04:24 μμ »
Κοίτα στην προηγούμενη σελίδα, έχει γίνει μία μικρή αρχή!
Ludwig van Beethoven said that a great poem is more difficult to set to music than a merely good one, because the composer must improve upon the poem T I M E S.

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: Ποιος ο ορισμός της Υψηλής Ωρολογοποιίας ?
« Απάντηση #31 στις: Φεβρουάριος 06, 2009, 06:09:53 μμ »
ΡΕ ΣΕΙΣ ΤΙ ΤΕΛΙΚΑ ΞΕΧΩΡΙΖΕΙ ΤΗ ΥΩ,ΑΠΟ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΗ Ω?

και ναι γραφω με κεφαλαια γιατι φωναζω,βαρεθηκα να διαβαζω γι αυτοκινητα

ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΑΘΩ ΓΙΑ ΥΩ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ

εχω αναφερει πολλες φορες οτι τα αυοκινητα δεν ειναι παντα τα καλυτερα παραδειγματα!ελλαδα το κανουμε πολυ συχνα!θα ειναι απο το απωθημενο μας!

Αποσυνδεδεμένος houston

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 489
    • Προφίλ
Απ: Ποιος ο ορισμός της Υψηλής Ωρολογοποιίας ?
« Απάντηση #32 στις: Φεβρουάριος 06, 2009, 06:10:25 μμ »
Για να επιστρέψουμε όντως στο θέμα μας (θα μας χτυπήσει σε λίγο ο director) έχω και εγώ την περιέργεια να μάθω πραγματικά ποια τα ξεχωριστά χαρακτηριστικά ενός ρολογιού Υ.Ω. Θυμάμαι πρόσφατα ο κ. Στήκας έγραψε ότι η Υ.Ω ξεκινάει από τις 3.000 ευρώ. Οπότε δεν είναι το αυξημένο κόστος που προσδίδει τον χαρακτηρισμό αυτό αλλά κάποια συγκεκριμένα χαρακτηριστικά. Αν το αντιλαμβάνομαι σωστά....

director

  • Επισκέπτης
Απ: Ποιος ο ορισμός της Υψηλής Ωρολογοποιίας ?
« Απάντηση #33 στις: Φεβρουάριος 06, 2009, 06:16:53 μμ »
Παράθεση
Θυμάμαι πρόσφατα ο κ. Στήκας έγραψε ότι η Υ.Ω ξεκινάει από τις 3.000 ευρώ

η ανωθεν ρηση ηταν η κυρια αφορμη του ερωτηματος μου,ας το κανω λοιπον λιγο πιο συγκεκριμενο,εχω 2 Ω speedy,το ενα στοιχιζει με τιμες καταλογου 4100 και τ αλλο 2450,ανηκουν σε αλλη κατηγορια παρ ολη την κοινη καταγωγη?
υποθετω οτι θα υπαρχουν και αλλες παραμετροι,τις οποιες διακαως θα ηθελα να πληροφορηθω

Αποσυνδεδεμένος Nanagno

  • Owner/Co-Founder
  • Administrator
  • 50mm case
  • *****
  • Μηνύματα: 1623
  • Time Will Only Tell...
    • Προφίλ
    • http://www.mywatch.gr
Απ: Ποιος ο ορισμός της Υψηλής Ωρολογοποιίας ?
« Απάντηση #34 στις: Φεβρουάριος 06, 2009, 06:18:49 μμ »
η ανωθεν ρηση ηταν η κυρια αφορμη του ερωτηματος μου,ας το κανω λοιπον λιγο πιο συγκεκριμενο,εχω 2 Ω speedy,το ενα στοιχιζει με τιμες καταλογου 4100 και τ αλλο 2450,ανηκουν σε αλλη κατηγορια παρ ολη την κοινη καταγωγη?
υποθετω οτι θα υπαρχουν και αλλες παραμετροι,τις οποιες διακαως θα ηθελα να πληροφορηθω

Πολύ σωστό...αναμένω με αγωνία την απάντηση...αλλά να δούμε πάλι στα χρήματα θα καταλήξει και αυτή η κουβέντα???
Ludwig van Beethoven said that a great poem is more difficult to set to music than a merely good one, because the composer must improve upon the poem T I M E S.

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: Ποιος ο ορισμός της Υψηλής Ωρολογοποιίας ?
« Απάντηση #35 στις: Φεβρουάριος 06, 2009, 06:42:52 μμ »
η ανωθεν ρηση ηταν η κυρια αφορμη του ερωτηματος μου,ας το κανω λοιπον λιγο πιο συγκεκριμενο,εχω 2 Ω speedy,το ενα στοιχιζει με τιμες καταλογου 4100 και τ αλλο 2450,ανηκουν σε αλλη κατηγορια παρ ολη την κοινη καταγωγη?
υποθετω οτι θα υπαρχουν και αλλες παραμετροι,τις οποιες διακαως θα ηθελα να πληροφορηθω
ναι ανηκουν σε αλλη κατηγορια
 ο αμεσα "απογονος" ειναι το 3570 και αποτελει την φυσικη εξελιξη και οτι πιο κοντα στο πρωτο ρολοι:μηχανη.κασα,hesalite,δεικτες,μετρητες,κορωνα,κουμπια

το αλλο ρολοι αποτελει μια re-edition που ομως εχει καποιες καινοτομιες σε μια ξεχωριστη κασα,καινοτομιες απο αποψη μηχανης ,3303+coaxial και εχει τα φοντα για μελλοντικη ανοδο τιμης

 ;)


director

  • Επισκέπτης
Απ: Ποιος ο ορισμός της Υψηλής Ωρολογοποιίας ?
« Απάντηση #36 στις: Φεβρουάριος 06, 2009, 06:47:54 μμ »
ναι ανηκουν σε αλλη κατηγορια
 ο αμεσα "απογονος" ειναι το 3570 και αποτελει την φυσικη εξελιξη και οτι πιο κοντα στο πρωτο ρολοι:μηχανη.κασα,hesalite,δεικτες,μετρητες,κορωνα,κουμπια

το αλλο ρολοι αποτελει μια re-edition που ομως εχει καποιες καινοτομιες σε μια ξεχωριστη κασα,καινοτομιες απο αποψη μηχανης ,3303+coaxial και εχει τα φοντα για μελλοντικη ανοδο τιμης

 ;)



με το αλλη κατηγορια ηθελα να πω τουτο,το ενα ειναι ΥΩ και το αλλο οχι?εαν βεβαια η καταταξη γινεται βασει τιμης?

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: Ποιος ο ορισμός της Υψηλής Ωρολογοποιίας ?
« Απάντηση #37 στις: Φεβρουάριος 06, 2009, 06:59:42 μμ »
ενας πολυ διασημος ρολογας εχει κανει μια καταταξη για το τι θα πει Υ.Ω

θα επανελθω ;)

μπορει να πει κανεις οτι η 3313 ειναι υψηλη ωρολογοποιια!

συστημα μειωσης τριβων και μαι καταπληκτικη χρονομετρια ;)

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: Ποιος ο ορισμός της Υψηλής Ωρολογοποιίας ?
« Απάντηση #38 στις: Φεβρουάριος 06, 2009, 07:04:11 μμ »

1. Μετά πωλητική αξία
2. Εργατοώρες κατασκευής
3. Εργαλεία κατασκευής
4. Τρόπος κατασκευής
5. Τόπος κατασκευής
6. Ιστορία
7. Έρευνα και Σχεδιασμός
8. Προστιθέμενη Αξία
9. Αναγνωρισιμότητα
10. Τεχνολογίες και Ιστορικά επιτεύγματα
11. Αξία έναντι πάροδος του χρόνου
12. Αντιληπτικότητα (Perception)
13. Γόητρο/κύρος
14. Μετά πωλητικές υπηρεσίες

 

Και αν κάποια από τα άνωθεν δεν υφίστανται για ένα ρολόι, όπως τα Urwerk, DeWitt, Richard Mille, Prescher, κλπ. πχ τα 6, 9, 12, 13. Δεν ανήκουν στην ΥΩ;

Φιλικά
Δημήτρης

Αποσυνδεδεμένος VIWOW

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 552
    • Προφίλ
Απ: Ποιος ο ορισμός της Υψηλής Ωρολογοποιίας ?
« Απάντηση #39 στις: Φεβρουάριος 06, 2009, 07:17:10 μμ »
Αγαπητέ Nanagno, ωραία η πίστη στο Θεό και λογική μετά από την «φρίκη» που φάγαμε όλοι, αλλά και μόνοι μας μπορούμε να θέσουμε κάποιες παραμέτρους για να αποφύγουμε το (σε άλλη περίπτωση) «μοιραίο».

Πολλοί στο topic «της ντροπής», που μπορεί όμως να μας μάθει πολλά, επεσήμαναν την αξία των διαφορετικών τοποθετήσεων, υπό τον όρο πάντα να γίνονται με κόσμιο τρόπο. Μπορούμε όμως να το πάμε πιο πέρα. Για τον λόγο αυτό δεν τοποθετήθηκα από την πρώτη στιγμή.

Δεν είναι ένας από όλους μας που θα δώσει σε κάθε συζήτηση την «μαγική» λύση και την πραγματικότητα, ιδιαίτερα σε θέματα που επιδέχονται ερμηνεία. Είμαστε εδώ για να συνθέσουμε όλοι μαζί μια πιο σφαιρική αντιμετώπιση του κάθε θέματος που μας απασχολεί. Και η αξία της συζήτησης (και κατά προέκταση του φόρουμ, που με ρώτησε ο george_ (λίγο πριν κλείσει η «μαύρη τρύπα», όπως πολύ σωστά την ονόμασε ο ίδιος) είναι η αξιοπιστία, η σοβαρότητα και τελευταία οι γνώσεις των συμμετεχόντων σε αυτή.

Το να «μπαινοβγαίνουμε» στον χώρο του αυτοκινήτου, χαλαρώνει την συζήτηση και μας βοηθάει να μην «κολλάμε». Ας μην ξεχνάμε. Για τα ρολόγια μιλάμε. Είναι η αγάπη μας, είναι η τρέλα μας, αλλά δεν είναι το Κυπριακό.

Με την ευκαιρία αυτού που λέει ο φίλος houston, νομίζω ότι η απόκτηση μιας Porsche δεν πρέπει να αποδίδεται με ασφαλή τρόπο σε κοινωνική προβολή. Πολλές φορές οι άνθρωποι που αγοράζουν αυτά τα αυτοκίνητα έχουν ένα κοινωνικό status, που δεν αλλάζει με ένα ή πέντε ακριβά αυτοκίνητα και γι αυτούς έχει πιο «πλάκα» να φορούν Swatch, παρά Patek. Απλά είναι τα πράγματα. Είναι λίγοι αυτοί (ή καλύτερα δεν υπάρχουν) που θα είχαν 20.000.000 ευρώ στην τράπεζα και θα έπαιρναν Lada και όχι Porsche και όλοι τους λέμε τσιγκούνηδες.

Προφανώς την υπεροχή ενός «θηλυκού γένους» (σύμφωνα με το ποστ μου) αυτοκινήτου, την νοιώθεις (και φαίνεται) πιό έντονα από την υπεροχή ενός καλού ρολογιού. Γι αυτό και ή ωρολογοποιία έχει περισσότερη γοητεία. Δεν θα καταλάβουν όλοι το minute repeater στο χέρι σου. Την Porsche, όμως... Αυτοί που θα καταλάβουν το ρολόι, έχουν απλά (κοινωνικά και μόνο) πιο μεγάλο ενδιαφέρον.

Βέβαια αυτά δεν είναι ΥΩ. Συνεχίστε, καλά το πάμε. Νομίζω ότι αυτό το topic θα μπορούσε να φέρει νέα δυναμική και τρόπο στο φόρουμ. Κάτι σαν αυτό που είπε ο adastra ότι μετά το «γνωστό και αμαρτωλό» topic, το φόρουμ δεν θα είναι ποτέ το ίδιο. Στο χέρι μας είναι να το απογειώσουμε και ας κρατάμε αυτό πάνω από την (αυθόρμητη και κατανοητή) διάθεση όλων μας να ξεχωρίσουμε και να μας πουν όλοι «μπράβο».

Προς το παρόν για την ΥΩ θα πω μόνο ότι ασχολείται με αρχές και αξίες και είναι παράλογο να τις θαυμάζουμε σε ένα ρολόι και να τις προσπερνάμε στην ζωή.

με χαρά

Κωστής


Υ.Γ. Όταν Nanagno απευθύνθηκες στον Θεό, δεν πιστεύω να εννοούσες τον εαυτό Σου, επειδή είσαι ο μόνος που κατάφερε να κλείσει την «μαύρη τρύπα;»

Υ.Γ. Επειδή κανείς δεν θα ήθελε να γίνει και πάλι «της Κορέας», ενώ είχα σκοπό να μιλήσω για την ουσία πιο μετά και αυτό που θα πω τότε είναι για μένα ο ορισμός της ΥΩ και είναι τρεις γραμμές, θέλω να κάνω μια σημείωση:

Αν αξίζει να μιλήσουμε για την ΥΩ, αυτή η συζήτηση πρέπει να αφορά -κατά την γνώμη μου- το τι είναι πραγματικά ΥΩ και όχι ποιες εταιρείες επιτρέπουν στον εαυτό τους να αυτοαποκαλούνται ΥΩ. Τα παιχνίδια του marketing και το αν μια εταιρεία την «παίρνει» να λέει ότι ανήκει στην ΥΩ, ή όχι, δεν αποτελούν κριτήριο για όσους αγαπάμε το ρολόι. Αυτό που έγραψα, ότι δηλαδή η ΥΩ ξεκινάει από τα 3.000 ευρώ, είναι καθαρά εμπορικό. Είναι θα λέγαμε, η «γραμμή» που αν δεν την έχεις «καβαλήσει» θα σε κράξουν, αν πεις ότι είσαι ΥΩ. Με αυτήν (ξαναλέω την εμπορική έννοια) ένα ρολόι quartz, πλατινένιο με 2 κιλά (προσέξτε, όχι καράτια) είναι προϊόν ΥΩ, αλλά αυτό έχει ενδιαφέρον και νόημα μόνο για την (τυχερή) κυρία που το φοράει και τον σύζυγό της που το πλήρωσε. Οι ωρολογοποιοί, γελούν και τα εργοστάσια τρίβουν τα χέρια τους. Δεν το κοροϊδεύω, απλά δεν συζητάμε αυτό και πιστεύω ότι πρέπει να το αποφύγουμε. Μην σκεπτόμαστε αρνητικά. Τι είναι λάθος να λέγεται ΥΩ. Ας σκεφτούμε θετικά. Που εμείς τον «χαλαλίζουμε» τον τίτλο του «αντικειμένου ΥΩ»; Θα επανέλθω.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 06, 2009, 10:20:20 μμ από VIWOW »
ΤΟ ΓΟΥΣΤΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΠΛΟ. ΔΙΑΛΕΓΩ ΠΑΝΤΑ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ.

WINSTON CHURCHILL