Αποστολέας Θέμα: Αναζήτηση two tone ρολογιού  (Αναγνώστηκε 280 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος paulm

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 22
    • Προφίλ
Αναζήτηση two tone ρολογιού
« στις: Σεπτέμβριος 27, 2023, 01:06:28 μμ »
Την καλησπέρα και την αγάπη μου στο φόρουμ!

Χρόνια τώρα φλερτάρω με την ιδέα ενός σπορ two tone ρολογιού. Πλέον είμαι πιο κοντά από ποτέ στο να κάνω το βήμα. Αλλά θα ήθελα την βοήθειά σας.

Είμαι πολύ κοντά στο να επιλέξω το Omega Seamaster Aqua Terra.



Το βρίσκω πανέμορφο, ειδικά τον ροζ χρυσό που επιλέγει η Omega για το συγκεκριμένο μοντέλο. "Σωστό" μέγεθος (41 mm), υπέροχο καντράν με ανάγλυφες γραμμές α λα ντεκ ιστιοπλοϊκού, 150 μέτρα υδροστεγανότητα, όλα σούπερ.

Το βρίσκω γύρω στις 8 με 9 χιλιάδες. Είτε καινούργιο, είτε ελάχιστα φορεμένο (από το 2020 και μετά).

Το πρόβλημα είναι το εξής... Πλέον στις 9 χιλιάδες, βρίσκω και κάποια παλιότερα Rolex Submariner two tone. Φυσικά όχι τα τελευταία κεραμικά (εκεί μιλάμε για 15 χιλιάδες και πάνω), αλλά κάποια μοντέλα δεκαετίας 80/90 (16613 ή και 16803). Χωρίς χαρτιά/original κουτί, αλλά Submariner παρά ταύτα, από έγκριτους dealers στο Chrono24.



To Sub επίσης μου αρέσει πολύ....

Και εδώ έρχεται το μεγάλο δίλλημα. Σε αυτά τα λεφτά αξίζει περισσότερο το γυαλιστερό, λαχταριστό Omega, ή ένα Sub 25 και βάλε χρόνων, σε σαφώς υποδεέστερη κατάσταση? Εμφανισιακά μου αρέσουν και τα δύο εξίσου νομίζω. ΟΚ θα το παραδεχτώ, το Sub με κάνει να νοιώθω λίγο καλύτερα, σαν να μου σηκώνει το ανάστημα κατά λίγους πόντους!  :D Ίσως είναι και λίγο πιο όμορφο, αν και το Omega είναι επίσης υπέροχο.

Δύσκολο δίλλημα. Εσείς πως θα το βλέπατε??


Αποσυνδεδεμένος gerogian

  • Global Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 23362
  • AT LAST,PANERISTI HELLAS
    • Προφίλ
Απ: Αναζήτηση two tone ρολογιού
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 27, 2023, 02:09:03 μμ »
Καλησπερα, κατ αρχήν σου εύχομαι γρήγορα να αποκτήσεις το ρολοι που προτιμάς και που θα σε κάνει να νοιωθεις καλυτερα!!

Χωρίς να ειμαι ιδιαίτερος φαν της ρόλεξ, το two tone sub μου αρέσει περισσότερο απο το Ω.
Για να ειμαι ειλικρινής το συγκεκριμένο Ω δεν θα ήταν ποτέ στα αγαπημένα μου, αλλα αυτή ειναι απόλυτα υποκειμενική άποψη.
Εσένα, οπως γράφεις, σου αρέσει πολυ!!

Θεωρώ οτι επιτυχημένη αγορά ειναι αυτή που μας κάνει χαρούμενους!
Follow your heart!!
Στ’ αυτοκίνητα είναι πολύ εύκολη η επιλογή: ALFA ROMEO
Στις ομάδες ακόμη ευκολότερη: AEK
Kαι στα ρολόγια όμως δεν είναι δύσκολη: PANERAI

Αποσυνδεδεμένος geoth

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 105
    • Προφίλ
Απ: Αναζήτηση two tone ρολογιού
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 27, 2023, 03:00:06 μμ »
Αν σου αρέσουν εξίσου και τα δύο, σίγουρα το aqua terra (με καλή έκπτωση αν είναι καινούργιο) και όχι ρολόι χωρίς χαρτιά και >25ετίας.
Και το ένα το βρίσκεις, το βλέπεις και το δοκιμάζεις ενώ το άλλο το αγοράζεις με βάση τις φωτο του έγκριτου πωλητή;

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14998
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: Αναζήτηση two tone ρολογιού
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 27, 2023, 06:37:34 μμ »
Εάν ήθελα ΤΤ ρολόι, και με την παραδοχή ότι τα Ρόλεξ είναι απλησίαστα, θα πήγαινα στο παρακάτω:



Με μία καλή έκπτωση φαντάζομαι είναι κοντά στα χρήματα που είσαι έτοιμος να διαθέσεις.