Αποστολέας Θέμα: Κινηματογράφος  (Αναγνώστηκε 112950 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: Κινηματογράφος
« Απάντηση #180 στις: Δεκέμβριος 19, 2015, 04:53:04 μμ »
Το περιεργότερο με την τωρινή ταινία του Παπακαλιάτη πάντως, είναι το ότι διάβασα καταπληκτική κριτική από τον...Δανίκα !!!
Οπότε και αναφώνησα "έλα μ...νί στον τόπο σου" ! Σοκαρίστηκα ομολογώ. Άρχισα τις έρευνες μπας & ο Δανίκας ήταν στη λίστα των συντελεστών της ταινίας. Δεν μπορώ να το εξηγήσω αλλιώς.
Μα απ´ τον Δανίκα; Είναι δυνατόν;




Sent from my i-phone, using my fingers

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: Κινηματογράφος
« Απάντηση #181 στις: Δεκέμβριος 19, 2015, 05:47:50 μμ »
Breaking the Waves (1996) Lars von Trier

<object codebase="http://download.macromedia.com/pub/shockwave/cabs/flash/swflash.cab#version=8,0,0,0" type="application/x-shockwave-flash" data="http://www.youtube.com/v/SHqZh-9AiCs" width="425px" height="350px"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/SHqZh-9AiCs" /><param name="wmode" value="transparent" /><param name="allowScriptAccess" value="never" /><param name="pluginspage" value="http://www.macromedia.com/go/getflashplayer"></object>

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: Κινηματογράφος
« Απάντηση #182 στις: Δεκέμβριος 19, 2015, 07:52:43 μμ »
The Kite Runner (2007) Marc Forster





Σπύρο, αυτές των τελευταίων ετών στα προηγούμενα ποστ αξίζουν να τις δεις, και υπάρχουν σε DVD.

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: Κινηματογράφος
« Απάντηση #183 στις: Δεκέμβριος 20, 2015, 07:13:05 μμ »
Ωστόσο, εκεί που τελειώνει ο κινηματογράφος και ξεκινάει κάτι άλλο, βρίσκεται ο Ταρκόφσκι.
Η Νοσταλγία είναι Ποίηση, η Θυσία είναι Προσευχή.
Είναι αυτός, μετά το χάος και μετά όλοι οι υπόλοιποι. Όλοι έβαλαν το λιθαράκι τους, αλλά στις δύο παραπάνω ταινίες ψάχνεις μάταια να βρεις κάτι που να είναι μόνο γήινο.
Όπως είχε πει ο Μπέργκμαν (δικά μου τα λόγια): προσπαθούμε όλοι να ανοίξουμε την πόρτα του δωματίου κι ο Ταρκόφσκι είναι ήδη μέσα...

Έτσι!

Όταν ο κινηματογράφος δεν είναι ντοκουμέντο είναι όνειρο. Για αυτό ο Ταρκόφσκι είναι ο μεγαλύτερος απ' όλους. Κινείται με απόλυτη άνεση στο χώρο των ονείρων, χωρίς να εξηγεί, αλλά και τι να εξηγήσει; Είναι ένας μάντης, που έχει καταφέρει να σκηνοθετήσει τις οπτασίες του με το πιο βαρύ, αλλά και πιο πρόθυμο μέσο. Σ' όλη μου τη ζωή έχω βαρέσει τις γροθιές μου πάνω στις πόρτες των δωματίων όπου αυτός κινείται με τη μεγαλύτερη άνεση. Εγώ, μόνο μερικές φορές κατάφερα να μπω μέσα.


Αποσυνδεδεμένος svl

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10979
    • Προφίλ
Απ: Κινηματογράφος
« Απάντηση #185 στις: Δεκέμβριος 21, 2015, 09:01:29 μμ »


Την είδα χθες (πρώτη φορά).




Στα πρώτα λεπτά του έργου ο ήρωας περιγράφει ένα όνειρο που είχε δει και ξαφνικά εμφανίζεται αυτό το ρολόι..











Ο λόγος για τις Άγριες Φράουλες του Ι.Μπέργκμαν (1957), έργο πολυεπίπεδο και γεμάτο αλληγορίες και συμβολισμούς...











Δίπλα στον πρωταγωνιστή, η πανέμορφη Ινγκριντ Τούλιν.











Την οποία βλέπουμε εδώ και σε μια επίσκεψή της στην Αθήνα, το 1964...











Μέσα στις γιορτές θα κάνω σίγουρα Εβδομάδα Μπέργκμαν!


Αποσυνδεδεμένος svl

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10979
    • Προφίλ
Απ: Κινηματογράφος
« Απάντηση #186 στις: Δεκέμβριος 25, 2015, 11:41:10 μμ »
Μόλις είδα την καινούργια ταινία του Παπακαλιάτη - στα πλαίσια εκπλήρωσης συζυγικής υποχρέωσης.. ;D

Για το έργο νομίζω δεν χρειάζεται να πει κανείς κάτι, πέρα από το ότι ήταν αρκετά ενδιαφέρουσα η επιλογή στο cast και μιας όμορφης παρουσίας στο ρόλο μιας Σουηδέζας businesswoman:



(αν θυμηθώ, κάποια στιγμή θα ανεβάσω στο σωστό νήμα μία ΠΟΛΥ ανώτερη συμπατριώτισσά της Ουγγαρέζα που της μοιάζει..)














Οπότε συνεχίζω την αναφορά στον Μπέργκμαν και σε μία δεύτερη περίφημη ταινία του που αυτές τις ημέρες ξαναείδα.




"Σκηνές από έναν Γάμο".
Τολμώ να πω ότι ο τίτλος κατ´ακριβολογία θα έπρεπε να είναι "Σκηνές από έναν Σουηδικό γάμο", λόγω κάποιων αντιδράσεων που καταγράφονται στην ταινία, τελείως εξωπραγματικών για τη συμπεριφορά λαών -πλην Σκανδιναβικών  (π.χ. ο σύζυγος ανακοινώνει ότι έχει ερωμένη και μία από τις πρώτες αντιδράσεις της συζύγου ήταν να προθυμοποιηθεί να του φτιάξει τη βαλίτσα.. :smt102).


Αυτό όμως σε τίποτα δεν μειώνει την αξία του καταπληκτικού αυτού έργου.
Με κύρια εργαλεία το "χειρουργικό" σενάριο και δύο πολύ δυνατούς ηθοποιούς (Ερλαντ Γιόζεφσον και Λιβ Ούλμαν) ο Μπέργκμαν επιχειρεί συγκλονιστική διερεύνηση των επιπτώσεων που έχει στη ζωή ενός παντρεμένου ζευγαριού η κύρια δέσμευση που επιβάλλει ο θεσμός του γάμου, που ταυτόχρονα συνιστά και μια από τις πιο αφύσικες καταστάσεις για τον άνθρωπο, που δεν είναι άλλη από την μονογαμία.

Έργο, αενάως διαχρονικό.





« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 26, 2015, 12:26:11 πμ από svl »

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: Κινηματογράφος
« Απάντηση #187 στις: Δεκέμβριος 30, 2015, 01:46:01 πμ »
Πολύς ντόρος για μια από τα ίδια. Άσε που όταν βλέπεις τον Χαν Σόλο γέροντα, καταλαβαίνεις πως κι εσένα τον ίδιο σε πήραν τα χρόνια...

<object codebase="http://download.macromedia.com/pub/shockwave/cabs/flash/swflash.cab#version=8,0,0,0" type="application/x-shockwave-flash" data="http://www.youtube.com/v/KgYQcJajhms" width="425px" height="350px"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/KgYQcJajhms" /><param name="wmode" value="transparent" /><param name="allowScriptAccess" value="never" /><param name="pluginspage" value="http://www.macromedia.com/go/getflashplayer"></object>


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος Charilaos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8585
    • Προφίλ
Απ: Κινηματογράφος
« Απάντηση #188 στις: Δεκέμβριος 30, 2015, 01:48:31 πμ »
Μαι δε φορς το μπι γουιθ γιου!!!!


Sent from my iPad using Tapatalk
"Δε ζυγιάζω, δε μετρώ,δε βολεύομαι! Ακολουθώ το βαθύ μου χτυποκάρδι"
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος WasteG8

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1760
    • Προφίλ
Απ: Κινηματογράφος
« Απάντηση #189 στις: Δεκέμβριος 30, 2015, 06:22:00 μμ »
Πολύς ντόρος για μια από τα ίδια. Άσε που όταν βλέπεις τον Χαν Σόλο γέροντα, καταλαβαίνεις πως κι εσένα τον ίδιο σε πήραν τα χρόνια...




Η πλήρης απογοήτευση ήταν η ταινία.

Άσε που το είδα σε αίθουσα με dolby atmos και ήταν μεγάλη απάτη. Μόνο το demo πριν την ταινία ήταν εντυπωσιακό.
Τσαντίζομαι με κάποιους τύπους που το παίζουν κουλτουριάρηδες και μιλάνε για τον Mozart χωρίς να έχουν δει ούτε έναν πίνακά του...

Αποσυνδεδεμένος chris5

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7046
    • Προφίλ
Απ: Κινηματογράφος
« Απάντηση #190 στις: Δεκέμβριος 30, 2015, 06:25:53 μμ »
Σε 3d, ηταν καλο.
"Προδότης δεν είναι μόνο αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς, αλλά είναι και εκείνος που ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώση του δεν προβαίνει στις απαραίτητες ενέργειες για να βελτιώσει το βιοτικό επίπεδο των ανθρώπων πάνω στους οποίους άρχει..." - Θουκυδίδης (460-398 π.Χ.)

Αποσυνδεδεμένος WasteG8

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1760
    • Προφίλ
Απ: Κινηματογράφος
« Απάντηση #191 στις: Δεκέμβριος 30, 2015, 06:27:58 μμ »
Σου άρεσε σαν ταινία Χρήστο?
Τσαντίζομαι με κάποιους τύπους που το παίζουν κουλτουριάρηδες και μιλάνε για τον Mozart χωρίς να έχουν δει ούτε έναν πίνακά του...

Αποσυνδεδεμένος chris5

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7046
    • Προφίλ
Απ: Κινηματογράφος
« Απάντηση #192 στις: Δεκέμβριος 30, 2015, 06:46:15 μμ »
Σου άρεσε σαν ταινία Χρήστο?
Παναγιωτη,σαν τα τρια πρωτα δεν είναι κανενα από τα μεταγενέστερα.
Μ`αυτα τα εργα μεγαλώσαμε.
Ημουν πιτσιρικας οταν μας ειχε παει ο πατερας μου,εμενα και τον αδερφο μου και είχαμε δει το Τhe return of Jedi,το 1984,στο σινεμά.

"Προδότης δεν είναι μόνο αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς, αλλά είναι και εκείνος που ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώση του δεν προβαίνει στις απαραίτητες ενέργειες για να βελτιώσει το βιοτικό επίπεδο των ανθρώπων πάνω στους οποίους άρχει..." - Θουκυδίδης (460-398 π.Χ.)

Αποσυνδεδεμένος WasteG8

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1760
    • Προφίλ
Απ: Κινηματογράφος
« Απάντηση #193 στις: Δεκέμβριος 30, 2015, 06:57:40 μμ »
Παναγιωτη,σαν τα τρια πρωτα δεν είναι κανενα από τα μεταγενέστερα.
Μ`αυτα τα εργα μεγαλώσαμε.
Ημουν πιτσιρικας οταν μας ειχε παει ο πατερας μου,εμενα και τον αδερφο μου και είχαμε δει το Τhe return of Jedi,το 1984,στο σινεμά.

Ακριβώς. Κάποιος που πήγε να δει το πρώτο του Star Wars ίσως και να του άρεσε.

Αν όμως έχεις δει τα προηγούμενα απογοητεύεσαι....
Τσαντίζομαι με κάποιους τύπους που το παίζουν κουλτουριάρηδες και μιλάνε για τον Mozart χωρίς να έχουν δει ούτε έναν πίνακά του...

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Κινηματογράφος
« Απάντηση #194 στις: Δεκέμβριος 31, 2015, 08:11:29 πμ »
Όποιος απογοητεύεται από τα Star Wars στο δρόμο για τη σκοτεινή πλευρά είναι...



May the force be with you :up:


Sent from my i-phone, using my fingers

Αποσυνδεδεμένος radiotis

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 38
    • Προφίλ
Απ: Κινηματογράφος
« Απάντηση #195 στις: Δεκέμβριος 31, 2015, 09:59:45 πμ »
ως 30 χρόνια πιστός του star Wars (το empire strikes back ήταν η πρωτη ταινία που είδα σε σινεμά, μόλις είχα μάθει να διαβαζω και οριακά προλάβαινα τα γράμματα) περίμενα την ταινία σαν παλαβός. Με άλλους δύο συν-παλαβούς είχαμε ψάξει και αεροπορικά για μιλάνο για να το δούμε μια βδομάδα νωρίτερα αλλά υπήρχε θέμα με μεταγλώτιση/υπότιτλους οπότε το κάψαμε.
Η ταινία είναι καλή, αλλά μέχρι εκεί. Επέστρεψε στο ύφος της αρχικής τριλογίας αλλά είναι πιο πολύ remake του New Hope παρά συνέχεια από εκεί που σταμάτησε το RoTJ. Μια μικρή απογοήτευση τη φάγαμε αλλά δεν ξενερώνουμε, σε κάθε περίπτωση ήταν μια χορταστική περιπέτεια πολύ καλογυρισμένη.

Αποσυνδεδεμένος radiotis

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 38
    • Προφίλ
Απ: Κινηματογράφος
« Απάντηση #196 στις: Δεκέμβριος 31, 2015, 10:08:08 πμ »
Τεχνικά πάντως οι ελληνικές κινηματογραφικές αίθουσες είναι αλλού για αλλού. Την είδα σε 2D (δεν μου αρέσει ιδιαίτερα το 3D) με μάλλον κακό ήχο. Κι απ' ότι διαβάζω και αλλού κανείς ως τώρα δεν έχει βιώσει τεχνικά άρτια προβολή, ούτε οπτικά ούτε ηχητικά. Μια ταινία που γυρίστηκε για να δοξάσει τη νέα τεχνική dolby vision και που όσοι την είδαν στο εξωτερικό σε ΙΜΑΧ 3D βγήκαν από την αίθουσα μαγεμένοι, εδώ πληροι τόσες τεχνικές προδιαγραφές όσο και του Παπακαλιάτη :-(
καλά κάνω και έχω εγκαταλείψει εδώ και χρόνια τις αίθουσες για χάρη του δικού μου προβολέα και ηχοσυστήματος, σας παροτρύνω όσους δεν το έχετε βιώσει να στραφείτε στην οικιακή βοντεοπροβολή και μετά ούτε που θα πατάτε σε village και odeon.

Αποσυνδεδεμένος kkostas

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3715
    • Προφίλ
Απ: Κινηματογράφος
« Απάντηση #197 στις: Ιανουάριος 01, 2016, 05:40:35 μμ »
Τεχνικά πάντως οι ελληνικές κινηματογραφικές αίθουσες είναι αλλού για αλλού. Την είδα σε 2D (δεν μου αρέσει ιδιαίτερα το 3D) με μάλλον κακό ήχο. Κι απ' ότι διαβάζω και αλλού κανείς ως τώρα δεν έχει βιώσει τεχνικά άρτια προβολή, ούτε οπτικά ούτε ηχητικά. Μια ταινία που γυρίστηκε για να δοξάσει τη νέα τεχνική dolby vision και που όσοι την είδαν στο εξωτερικό σε ΙΜΑΧ 3D βγήκαν από την αίθουσα μαγεμένοι, εδώ πληροι τόσες τεχνικές προδιαγραφές όσο και του Παπακαλιάτη :-(
καλά κάνω και έχω εγκαταλείψει εδώ και χρόνια τις αίθουσες για χάρη του δικού μου προβολέα και ηχοσυστήματος, σας παροτρύνω όσους δεν το έχετε βιώσει να στραφείτε στην οικιακή βοντεοπροβολή και μετά ούτε που θα πατάτε σε village και odeon.

 :2thumbs:

Αποσυνδεδεμένος chris5

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7046
    • Προφίλ
Απ: Κινηματογράφος
« Απάντηση #198 στις: Ιανουάριος 01, 2016, 06:07:40 μμ »
Οντως οι αιθουσες μας ειναι για τα μπαζα. Και εγω ευχαριστιεμαι καλυτερα στο οικιακο μου home cinema.
Απλα τα σινεμα εξυπηρετουν μονο για να δεις τα εργα οταν πρωτοβγαινουν.
"Προδότης δεν είναι μόνο αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς, αλλά είναι και εκείνος που ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώση του δεν προβαίνει στις απαραίτητες ενέργειες για να βελτιώσει το βιοτικό επίπεδο των ανθρώπων πάνω στους οποίους άρχει..." - Θουκυδίδης (460-398 π.Χ.)

Αποσυνδεδεμένος radiotis

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 38
    • Προφίλ
Απ: Κινηματογράφος
« Απάντηση #199 στις: Ιανουάριος 01, 2016, 10:18:39 μμ »
Οντως οι αιθουσες μας ειναι για τα μπαζα. Και εγω ευχαριστιεμαι καλυτερα στο οικιακο μου home cinema.
Απλα τα σινεμα εξυπηρετουν μονο για να δεις τα εργα οταν πρωτοβγαινουν.

Ταινίες σαν το Force Awakens είναι αιτία να γυρίσει ο κόσμος στο σινεμά για να χαρεί τα εφφε, τον ήχο, τη μεγάλη εικόνα. Τις υπόλοιπες ταινίες που δεν έχουν αυτό το wow factor μπορούν οι πιτσιρικάδες να τις δουν και στην 55άρα τηλεόραση σπίτι τους χωρίς να τους λείψουν πολλά από την κινηματογραφική αίθουσα. Αν λοιπόν οι επιχειρηματίες αφήνουν ευκαιρίες σαν το force awakens, σαν το avatar και σαν το gravity να περνάνε ανεκμετάλλευτες, μετά θα τους φταίει το VDSL και το downloading.
Βασικό μάθημα business: βρες το unique selling proposition σου και άρμεξέ το μέχρι τέλους. Γι'αυτό οι επιχειρηματίες του σινεμά εφαρμόζουν συνέχεια νέες τεχνικές (dolby digital, DTS, 3D, atmos, HDR, high frame rate @ 48-60fps), για να έχουν πλεονέκτημα έναντι της τεχνολογίας που υπάρχει στα σπίτι. Αν στην ελλάδα μένουν ακόμα οι αίθουσες στις μηχανές με το καρούλι, η πορεία τους είναι από τώρα προδιαγεγραμμένη.