Αποστολέας Θέμα: Ποιο Ρολόι σας απογοήτευσε ?  (Αναγνώστηκε 12114 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος maxfuels

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 332
    • Προφίλ
Ποιο Ρολόι σας απογοήτευσε ?
« στις: Απρίλιος 20, 2010, 05:52:47 μμ »
Ας βγάλουμε εδώ τις χειρότερες εντυπώσεις μας απο ρολόγια που μας εχουν απογοητεύσει - που δεν μείναμε ευχαριστημένοι απο την αγορά τους .

Το χειρότερο ρολόι που ειχα ποτέ μου ηταν ενα Orient Mako και αυτό γιατί μέσα σε ένα μήνα όχι μόνο είχε μεγάλη απόκλιση, αλλά κόλαγε κάθε Πέμπτη και δεν εδειχνε ποτέ την επόμενη ημέρα.. μετά άρχισε και κόλαγε και στην ενδειξη της ... ημερομηνίας ( ολα αυτά μέσα στον 1ο μήνα ! Οταν πήγε στο ρολογά μου είπε ότι ειχε φάει τους δίσκους που δείχνουν ημέρα ημερομηνία ...  & χρειαζόταν ανταλλακτικα. :o και κινέζικο των 5 ευρώ να ηταν θα κρατούσε περισσότερο !!!!!
Το πήρα πολύ στραβά το θεμα γιατι παντου διάβαζα οτι ειναι ενα εξαιρετικό φτηνό ρολόι .. και προτίμησα να του δώσω τέλος στην ζωή του .. ειχε μια εντελώς τυχαία ... μετωπική συγκρουση με εναν τοίχο και εγινε θρύψαλα .... απο τότε ούτε να το ακούω θέλω ούτε και να το βλέπω ! και πραγματικά ειμαι πολυ επιφυλακτικός απο εδώ και στο εξής για αγορές απο την εν λόγω εταιρία ... Το ρολόι ειχε αγορασθεί απο Αμερική μέσω Ebay.

« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 20, 2010, 05:58:53 μμ από maxfuels »

Αποσυνδεδεμένος alexisvas

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 620
  • τα δευτερόλεπτα βαριά στους λεπτοδείκτες
    • Προφίλ
Απ: Ποιο Ρολόι σας απογοήτευσε ?
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 20, 2010, 07:16:57 μμ »
Τον εσκισες τον mninos29... ;D
http://www.mywatch.gr/index.php/topic,6345.msg95350.html#new
Πω πω αδερφακι μου,εισαι φουλ αντι-Ω εεε?  :o
 
Παράθεση από: Jeremy Clarkson
Το μονο πραγμα που ειναι χειροτερο απο ενα ψευτικο Rolex ειναι ενα αληθινο!

Αποσυνδεδεμένος grecellin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3957
    • Προφίλ
Απ: Ποιο Ρολόι σας απογοήτευσε ?
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 20, 2010, 07:24:46 μμ »
Για να δούμε μήπως προκύψει κάτι καλό από την περιπετεια σου max.
Μήπως κράτησες το μπρασελέ που ψάχνω ένα για την ωρολογάρα μου;

Αποσυνδεδεμένος maxfuels

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 332
    • Προφίλ
Απ: Ποιο Ρολόι σας απογοήτευσε ?
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 20, 2010, 07:47:16 μμ »
το μονο που κρατησα αν θυμαμε καλα ειναι 2 κομματια που ειχα βγαλει απο το μπρασελε

Αποσυνδεδεμένος kontak

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 85
    • Προφίλ
Απ: Ποιο Ρολόι σας απογοήτευσε ?
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 20, 2010, 08:17:27 μμ »
Πάντως max εγώ έχω φέρει 2 από αμερική από ebay για φίλους μου. ενα 6500 και 7500 και οι δύο είναι απόλυτα ευχαριστημένοι και μου είπανε το επόμενο τους πάλι orient θα είναι, μάλιστα το ένα αγοράστηκε στα 95 και το άλλο στα 105 ευρό καινούργια που είνα αρκετά φθηνά για την ποιότητα τους.
Μήπως αυτό που πήρες ήταν μεταχειρισμένο και αρκετά ταλαιπωρημένο;
Αν ήταν καινούργιο γιατί δεν το έφτιαξες μέσα στην εγγύηση αφού απ'ότι ξέρω όλοι δίνουν διεθνή πλέων;

Αποσυνδεδεμένος maxfuels

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 332
    • Προφίλ
Απ: Ποιο Ρολόι σας απογοήτευσε ?
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 20, 2010, 09:04:24 μμ »
Πάντως max εγώ έχω φέρει 2 από αμερική από ebay για φίλους μου. ενα 6500 και 7500 και οι δύο είναι απόλυτα ευχαριστημένοι και μου είπανε το επόμενο τους πάλι orient θα είναι, μάλιστα το ένα αγοράστηκε στα 95 και το άλλο στα 105 ευρό καινούργια που είνα αρκετά φθηνά για την ποιότητα τους.
Μήπως αυτό που πήρες ήταν μεταχειρισμένο και αρκετά ταλαιπωρημένο;
Αν ήταν καινούργιο γιατί δεν το έφτιαξες μέσα στην εγγύηση αφού απ'ότι ξέρω όλοι δίνουν διεθνή πλέων;


kontak αν δεν το ειχες δει θα ελεγα οτι δεν ξερεις ,στο ειχα πει οτι το συγκεκριμενο βγηκε ελλατωματικο  αλλα εσυ ειδικα δεν επρεπε να γραφεις & να αμφισβητεις αυτα που αναφερω γιατι γνωριζεις .  Ακομα και τωρα θεωρω οτι ... πληρωνεις παιρνεις τελικα ... αλλα μπορει και να κανω λαθος ... Οσο για την εγγυηση που λες ελα να στην δωσω να δω τι θα κανεις ... αν κανεις ενα απολογισμο θα δεις οτι δεν αξιζει το κοπο.

Αποσυνδεδεμένος maxfuels

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 332
    • Προφίλ
Απ: Ποιο Ρολόι σας απογοήτευσε ?
« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 20, 2010, 09:12:16 μμ »
και για την αποφυγη παρεξηγησεων να διευκρινισω οτι ΑΝΑΦΕΡΩ μια προσωπικη εμπειρια απο ενα συγκεκριμενο ρολόι που μάλλον ηταν ελλατωματικό ... οπότε μην κάνετε ειρωνικά σχόλια παρακαλώ .. εξάλλου δεν μου λείπει απο την συλλογή μου ενα ρολόι των 90 ευρω εχω αρκετά καλύτερα ευχαριστω  ;)

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: Ποιο Ρολόι σας απογοήτευσε ?
« Απάντηση #7 στις: Απρίλιος 20, 2010, 09:23:19 μμ »
Στραβές μπορεί να γίνουν σε όλες τις εταιρείες, ακόμη και σε πολύ ακριβότερες της Οrient. Δεν σημαίνει πως επειδή ένα ρολόι είχε πρόβλημα, είναι προβληματικό το μοντέλο. Απλά αν σου τύχει, λογικό είναι να ξενερώσεις...
Εμένα πάντως μέχρι τώρα(φτού-φτού) δεν μου έχει τύχει τέτοια περίπτωση ;D


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος Voodooman

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 787
    • Προφίλ
Απ: Ποιο Ρολόι σας απογοήτευσε ?
« Απάντηση #8 στις: Απρίλιος 20, 2010, 09:41:13 μμ »
Το seiko samurai. Όταν το πήρα μου είχε φανεί η τέλεια αγορά, αλλά τώρα πια μου φαίνεται πολύ "λίγο" για τα χρήματα που κόστισε. Τα σχεδόν 300 ευρώ για αυτόν τον μηχανισμό, χωρίς μπρασελέ, με τιτάνιο μέτριας ποιότητας και χωρίς κάτι το παραγματικά ξεχωριστό (εκτός από την ιδιαίτερη εμφάνιση ίσως) μου φαίνονται παράλογα πλέον.

Αποσυνδεδεμένος mninos29

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 492
  • A.Lange& Sohne..... Και μετα τελος
    • Προφίλ
Απ: Ποιο Ρολόι σας απογοήτευσε ?
« Απάντηση #9 στις: Απρίλιος 20, 2010, 11:32:36 μμ »
Kαλο το Μακο................ ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D
Το επομενο θα ειναι tourbillon

Αποσυνδεδεμένος kontak

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 85
    • Προφίλ
Απ: Ποιο Ρολόι σας απογοήτευσε ?
« Απάντηση #10 στις: Απρίλιος 20, 2010, 11:58:05 μμ »
Max δεν αμφισβητώ το ότι βγήκε ελλατωματικό, εξάλλου πρόσφατα αν δεν κάνω λάθος ένα μέλος του φόρουμ παραπονιόταν για ένα καινούργιο Rolex που πήρε και του έβγαλε πρόβλημα, οπότε δεν μπορούμε να κρίνουμε από ένα περιστατικό αλλά από την γενική γνώμη που είναι θετική για τα orient.
Δεν θυμόμουν ότι το πήρες καινούργιο και γι'αυτό σε ρώτησα, εξωτερικά πάντως το θυμάμαι αγρατσούνιστο.
Πάντως ακόμα και αν χαλάσει το οποιοδήποτε ρολόι ανεξαρτήτου αξίας πιστεύω ότι πρέπει να το φτιάξεις είτε μέσα στην εγγύηση είτε όχι, αλλά αν ακόμα δε θέλεις για τον α ή β λόγο δεν θεωρώ ότι είναι το πρέπον να το καταστρέφουμε, μπορούμε να το χαρίσουμε ή ακόμα και να το αφήσουμε χαλασμένο στη συλλογή μας, αφού υποτίθεται ότι τα <<αγαπάμε>>...
Το μόνο σίγουρο είναι πώς δεν θα αγοράσεις ξανά orient  ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος TATAR

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 258
    • Προφίλ
Απ: Ποιο Ρολόι σας απογοήτευσε ?
« Απάντηση #11 στις: Απρίλιος 21, 2010, 08:01:58 πμ »
όπως και γώ δεν θα αγοράσω ποτέ ξανά Ωμέγα !!  ??? ??? (μετά την περιπέτεια μου με το σερβις)

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: Ποιο Ρολόι σας απογοήτευσε ?
« Απάντηση #12 στις: Απρίλιος 21, 2010, 08:13:14 πμ »
Πες μας καμμιά λεπτομέρεια παραπάνω. Καθυστέρηση; Πολλά λεφτά για σέρβις; Τι ακριβώς;


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος maxfuels

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 332
    • Προφίλ
Απ: Ποιο Ρολόι σας απογοήτευσε ?
« Απάντηση #13 στις: Απρίλιος 21, 2010, 10:26:14 πμ »
Kαλο το Μακο................ ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

ναι μαλλον το δικο μου βγηκε αναπηρο  :P συμβαινουν αυτα...  εγω ανοιξα το τοπικ για να γραψουμε τις ασχημες εμπειριες απο καποια ρολογια και οχι για να αρπαχτουμε ... μονο με τον kontak μπορω να πλακωθω και στην επομενη συναντηση μπορει και να ορμηξω και στον GiannisH για να του παρω το Strella  ;D

Αποσυνδεδεμένος mninos29

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 492
  • A.Lange& Sohne..... Και μετα τελος
    • Προφίλ
Απ: Ποιο Ρολόι σας απογοήτευσε ?
« Απάντηση #14 στις: Απρίλιος 21, 2010, 12:24:48 μμ »
Dont worry φιλε μου... δεν υπαρχει ουτε καν τετοιο θεμα.. ειμαι ανθρωπος που εκτιμω το καλο χιουμορ
και ως τετοιο πηρα το σχολειο του alexisvas....

 ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D
Το επομενο θα ειναι tourbillon

Αποσυνδεδεμένος grecellin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3957
    • Προφίλ
Απ: Ποιο Ρολόι σας απογοήτευσε ?
« Απάντηση #15 στις: Απρίλιος 21, 2010, 12:27:03 μμ »
Τωρα που αποκαταστάθηκε το καλό κλίμα.... το μπρασελέ τι σου έφταιγε βρε max που δε μπορώ να βρω ένα;

Αποσυνδεδεμένος maxfuels

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 332
    • Προφίλ
Απ: Ποιο Ρολόι σας απογοήτευσε ?
« Απάντηση #16 στις: Απρίλιος 21, 2010, 12:35:23 μμ »
ειχα νευριασει τοσο πολυ που δεν σκεφτηκα ουτε το μπρασελε ουτε και το ρολοι. Ο ρολογας μου ειπε οτι δεν συμφερει εχει ακριβα το ανταλλακτικο 35 ευρω + εργασια  :hangman:

Αποσυνδεδεμένος grecellin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3957
    • Προφίλ
Απ: Ποιο Ρολόι σας απογοήτευσε ?
« Απάντηση #17 στις: Απρίλιος 21, 2010, 12:37:17 μμ »
Στην ελλάδα έχει 240 (με καουτσούκ λουράκι) ένα καινούριο. Πάλι φθηνότερο θα σου έρχονταν αν το διορθωνες.

Αποσυνδεδεμένος maxfuels

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 332
    • Προφίλ
Απ: Ποιο Ρολόι σας απογοήτευσε ?
« Απάντηση #18 στις: Απρίλιος 21, 2010, 12:41:27 μμ »
Στην ελλάδα έχει 240 (με καουτσούκ λουράκι) ένα καινούριο. Πάλι φθηνότερο θα σου έρχονταν αν το διορθωνες.

τωρα παει αυτό ...  :smt059 και το ατιμο μου αρεσε τοσο πολύ  :'( οπως και η τζούλια .. αλλα και αυτη με απογοήτευσε ... χαχαχαχαχα ...  :butthead:  :tv:

Αποσυνδεδεμένος IliasG

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2777
    • Προφίλ
Απ: Ποιο Ρολόι σας απογοήτευσε ?
« Απάντηση #19 στις: Απρίλιος 21, 2010, 01:41:11 μμ »
Όπως και ο Κώστας, ήθελα και θέλω κι εγώ ένα μπρασελέ για mako.
Παρακαλείται λοιπόν όποιος τα "πάρει στο κρανίο" με mako, και το "τρακάρει" σε τοίχο, το πατήσει με το αυτοκίνητο, το βάλει για στόχο για να εξασκηθεί στη σκοποβολή, το βάλει στη μέγγενη να δει πόσες παραπάνω από 20 ατμόσφαιρες πίεσης αντέχει πραγματικά, το πετάξει από την ταράτσα του σπιτιού του για να υπολογίσει σε πόσα δεύτερα έφτασε κάτω και να δει αν αντέχει την ελεύθερη πτώση από ένα συγκεκριμένο ύψος και άλλα τέτοια δοκιμαστικά τέστ  :chainsaw: :smt021 :smt027 :smt067 :smt068 ,
να βγάλει πρώτα το μπρασελέ του.....