Αποστολέας Θέμα: panerai vs anonimo  (Αναγνώστηκε 39695 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος redfoot

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1286
    • Προφίλ
panerai vs anonimo
« Απάντηση #60 στις: Ιανουάριος 19, 2007, 04:31:05 μμ »
Παράθεση από: "trelovet"
Παράθεση από: "redfoot"
Παράθεση από: "trelovet"
Γιατί είναι υποκειμενικό, υποκειμενικό γίνεται όταν βάλουμε μέσα στην τιμή και τα υπόλοιπα εξτρά που συνοδεύουν το brand name !!
   To ότι είναι σε δική της κατηγορία την κάνει κάτι ξεχωριστό και στο θέμα των τιμών ; Δεν μπορώ να καταλάβω το σκεπτικό σου σ'αυτό το σημείο. Και η Swatch είναι μια κατηγορία μόνη της , αλλά πουλάει στα 100 ευρώ  :D


κατα τη γνωμη μου εχει δικιο ο george_ διοτι ειναι αδυνατον να υπολογισεις με ακριβεια και αντικειμενικοτητα το πραγματικο κοστος καθε μοντελου και πως κατανεμεται. Αυτο το γνωριζουν μονο οι ιθυνοντες της εταιρείας. Εργοστασιο, υλικα, μηχανηματα, εργατες, εργατοώρες, διαφημιστικα εξοδα, γενικα εξοδα μαρκετινκ, διανομη, διοργανωση αγωνων, συμβολαια με αλλες εταιρειες κλπ κλπ η λιστα συνεχιζεται αιωνια..
Τα πλαστικα αντικειμενα του κιλου οπως τα swatch ανηκουν σε τελειως διαφορετικη κατηγορια φιλε μου, εκει δεν ομιλουμε για ωρολογοποιία.


Εσένα να μην σου θίξουν την Panerai  :winken:  :winken:  :winken:


χε χε ,σωστα!!  \:D/
παντως το ποσοστο κερδους στα ρολογια να ξερετε ειναι 40% για τους κοσμηματοπωλες, το ξερω απο σουπερ εγκυρη πηγη. Γιαυτο και εχει περιθωρια να σου κανει εκπτωση αν δει ζωντανη χλοη (= τοις μετρητοις)   :anmachen:
 In simplicity lies true greatness"..

Αποσυνδεδεμένος houston

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 489
    • Προφίλ
panerai vs anonimo
« Απάντηση #61 στις: Ιανουάριος 19, 2007, 05:16:55 μμ »
Παράθεση από: "kounelis"
ακριβος ετσι ειναι πρεπει να κανεις μεγαλη ερευνα αγορας πρωτα κ μετα !θυμαμαι οταν πηρα το πρωτο μου κινετικ πηρα σβαρνα τα μαγαζια κ κανεις δε μου ειπε ιδια τιμη !!!!!!!!


Αντιθέτως εγώ με το breitling με ένα στόμα, μία φωνή όλοι οι αντιπρόσωποι μου έλεγαν την ίδια τιμή....και όλοι έκαναν την ίδια έκπτωση στα μετρητά....

Αυτό είναι δίκτυο ρε γαμώτο.....όχι το χάλι που επικρατεί σε άλλα καταστήματα δικτύου, αυτό το μπάχαλο των τιμών που στο τέλος δημιουργεί, δικάιως, μία εντύπωση γύφτικου παζαριού στον πελάτη και χάνει την εμπιστοσύνη του.

Redfoot για το 40% είσαι σίγουρος.....σαν πολύ λίγο μου φαίνεται.....
Δηλαδή αν ένα ρολόι κάνει 700 ευρώ ο έμπορος το παίρνει 500 (με το φπα?), σου κάνει μία έκπτωση 100 ευρώ το λιγότερο (δηλαδή φτάνει τα 600) και παέι για τα 100 ευρώ????
Αν είναι έτσι το πρωί θα πρέπει να πουλάει ρολόγια και το βράδυ "προστασία" στη Συγγρού για να βγαίνει.......ή να πουλάει τα ρολόγια με την συχνότητα που πουλάει ο φούρνος το ψωμί......

Ή μήπως εννοείς ότι κερδίζουν το 40% από την τιμή λιανικής? Δηλαδή το ρολόι κοστίζει 1000 ευρώ και το κέρδος (όχι το καθαρό) είναι τα 400?? Όποτε δουλεύουν με ένα 70% περίπου....που και αυτό λίγο "λίγο" μου φαίνεται.....

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
panerai vs anonimo
« Απάντηση #62 στις: Ιανουάριος 19, 2007, 05:19:55 μμ »
εξαρταται απο τις εταιριες ,εγω για κανα 50% ξερω,δυσκολευει παρα πολυ η μικρη αγορα και τα σχετικα λιγα κομματια που πουλιουνται

Αποσυνδεδεμένος redfoot

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1286
    • Προφίλ
panerai vs anonimo
« Απάντηση #63 στις: Ιανουάριος 19, 2007, 06:33:18 μμ »
ναι εννοω το ποσοστο απο την τιμη της λιανικης. Λιγο ειναι 40% μικτο κερδος; θα αστειευεσαι βεβαια :-) ειναι ΤΕΡΑΣΤΙΟ κερδος !
 In simplicity lies true greatness"..

Αποσυνδεδεμένος stardrive

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1632
  • The clock is ticking!!!
    • Προφίλ
panerai vs anonimo
« Απάντηση #64 στις: Ιανουάριος 19, 2007, 07:28:14 μμ »
Σας λέω σίγουρα πως και με τριάντα της εκατό στην τιμή τιμοκαταλόγου (που περιλαμβάνει τον φπα) έχουν ένα καλό κέρδος. Πιο Σίγουρα δεν γίνεται!!! [/size] [/font]
Πότε ή Ποτέ

Λιγότερες λέξεις οδηγούν σε λιγότερες σκέψεις  «Δος μοι πα στώ και ταν γαν κινήσω»

Αποσυνδεδεμένος trelovet

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1209
    • Προφίλ
panerai vs anonimo
« Απάντηση #65 στις: Ιανουάριος 19, 2007, 07:30:38 μμ »
Φυσικά και είναι τεράστιο κέρδος, π.χ. σ'ένα OMEGA των 3000 ευρώ , είναι 1200 ευρώ , άντε 1000 που είναι ο μισθός ενός Δ.Υπαλλήλου  :chinese:
ΓΙΩΡΓΟΣ-ΦΛΩΡΙΝΑ
Αν η δουλειά ήταν καλή δεν θα μας πλήρωναν για να την κάνουμε !!!

Αποσυνδεδεμένος redfoot

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1286
    • Προφίλ
panerai vs anonimo
« Απάντηση #66 στις: Ιανουάριος 19, 2007, 07:58:27 μμ »
ετσι ακριβως, και γιαυτο συνηθως αν τους χειριστεις καταλληλα μπορουν να ψαλιδισουν μεχρι 20% συνηθως (θυσιαζουν το μισο κερδος για να ρουφηξουν το αλλο μισο που και παλι δεν ειναι λιγο)

houston μηπως ψιλομπερδευτηκες με τα νουμερα; Οποιο επαγγελμα και αν ασκεις παντως φοροτεχνικος δεν εισαι σιγουρα , επεσα μεσα;  [-o<
 In simplicity lies true greatness"..

Αποσυνδεδεμένος houston

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 489
    • Προφίλ
panerai vs anonimo
« Απάντηση #67 στις: Ιανουάριος 19, 2007, 08:37:07 μμ »
Παράθεση από: "redfoot"
ετσι ακριβως, και γιαυτο συνηθως αν τους χειριστεις καταλληλα μπορουν να ψαλιδισουν μεχρι 20% συνηθως (θυσιαζουν το μισο κερδος για να ρουφηξουν το αλλο μισο που και παλι δεν ειναι λιγο)

houston μηπως ψιλομπερδευτηκες με τα νουμερα; Οποιο επαγγελμα και αν ασκεις παντως φοροτεχνικος δεν εισαι σιγουρα , επεσα μεσα;  [-o<


Που βρε redfoot είδες να μπερδεύτηκα με τα νούμερα?
Απλά ανάλυσα και τις 2 περιπτώσεις. Στην πρώτη θεώρησα ότι το 40% είναι επί της τιμής χονδρικής  και στην δεύτερη ότι "κερδίζει" το 40% από την προτεινώμενη τιμή λιανικής.....Που το μπέρδεμα?

Τώρα αν εσείς θεωρείται ότι τα ποσοστά που αναφέρεται κρατάνε μαγαζί.......οκ!

Ποτέ μη ξεχνάτε ότι αν πουλήσω κάτι 1000 ευρώ και το έχω πάρει 500 ζήτημα είναι τα 150-190 να μπουν τελικώς στην τσέπη.....

edit: Redfoot μέσα έπεσες.....το είπα και πριν, είμαι έμπορος.....όχι ρολογιών και κοσμημάτων πάντως..... :yawinkle:

Αποσυνδεδεμένος redfoot

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1286
    • Προφίλ
panerai vs anonimo
« Απάντηση #68 στις: Ιανουάριος 19, 2007, 08:41:38 μμ »
απλως σε πειραζα :-) μια χαρα τα ειπες απλα εγω πιστευω οτι 40% οχι απλα κρατανε μαγαζι αλλα το παρακρατανε..  το 1/3 μπαινουν στην τσεπη; are u sure?

ξερει κανεις  παραδειγματα υλικων εμπορικων αγαθων με μεγαλυτερο ποσοστο κερδους απο αυτο; εγω νομιζω σπανιζουν
 In simplicity lies true greatness"..

Αποσυνδεδεμένος trelovet

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1209
    • Προφίλ
panerai vs anonimo
« Απάντηση #69 στις: Ιανουάριος 19, 2007, 08:45:24 μμ »
Τα ρούχα, πάνω από 100 %, έχω κολλητή με μπουτίκ και το υπογράφω !!!!
ΓΙΩΡΓΟΣ-ΦΛΩΡΙΝΑ
Αν η δουλειά ήταν καλή δεν θα μας πλήρωναν για να την κάνουμε !!!

Αποσυνδεδεμένος houston

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 489
    • Προφίλ
panerai vs anonimo
« Απάντηση #70 στις: Ιανουάριος 19, 2007, 08:51:05 μμ »
Παράθεση από: "redfoot"
απλως σε πειραζα :-).....το 1/3 μπαινουν στην τσεπη; are u sure?.....


Το έχω μάθει redfoot......by the hard way..... :rock:

Παράθεση από: "redfoot"
ξερει κανεις  παραδειγματα υλικων εμπορικων αγαθων με μεγαλυτερο ποσοστο κερδους απο αυτο; εγω νομιζω σπανιζουν


 :jg:  :jg:  :jg:  :jg:

Εγώ θα αντιστρέψω την ερώτηση....Ξέρει κανείς καποιο εμπορικό υλικό αγαθό που να δουλεύεται κάτω από 100%?
Αααααα.....και αυτός που το δούλευε με λιγότερο να μην έκλεισε????

Αποσυνδεδεμένος georgehh

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 899
    • Προφίλ
panerai vs anonimo
« Απάντηση #71 στις: Ιανουάριος 19, 2007, 09:18:41 μμ »
Ναι τα πολυκαταστήματα γενικώς έχουν τέτοια πολιτική κέρδος 40-50% δε τους συμφέρει προς τα πάνω για να πηγαίνει πολύς κόσμος
myseiko.freeforums.net

Αποσυνδεδεμένος redfoot

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1286
    • Προφίλ
panerai vs anonimo
« Απάντηση #72 στις: Ιανουάριος 19, 2007, 09:22:12 μμ »
ας ξεκινησω λοιπον τη λιστα :
1. ο αδελφικος φιλος μου κομπιουτερας -επιχειρηση με ηλεκτρονικους υπολογιστες. Δουλευει με βασικο κερδος 12-14% η επιχειρηση δουλευει ρολοι :-)
2. ο περιπτερας της γειτονιας μου: δουλευει με κερδος 5% στις εφημεριδες και 9% στα υπολοιπα τα παει φινα :-)
3. το καταστημα με υποδηματα του θειου μου: 15-20% αναλογα με τη μαρκα
 τοχει 20 χρονια και τουβγαλε κανα 2-3 σπιτια , το ενα μεζονετα :-)
παρενθεση: τρελοβετ πανω απο 100% στη μπουτικ σε δουλευει η κολλητη σου, με ΤΙΠΟΤΑ τοσο !!
4. η αντιπροσωπεια αυτοκινητων πολυ γνωστης μαρκας επιβατικων: σε καθε αυτοκινητο που πουλαει βγαζει μικτο κερδος 600ευρω, το φτηνοτερο που εχει ειναι 15.000 αρα υπολογισε το ποσοστο :-)
κοκ

κοκ

κοκ

...


 :irre3:
 In simplicity lies true greatness"..

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
panerai vs anonimo
« Απάντηση #73 στις: Ιανουάριος 20, 2007, 12:00:09 πμ »
για τα ρουχα εδω ειναι στο 100 με 120% ρολογια πο πανω απο μας.αλλιως πως συντηρεις ενα μαγαζι με τοσο εξοδα

Αποσυνδεδεμένος redfoot

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1286
    • Προφίλ
panerai vs anonimo
« Απάντηση #74 στις: Ιανουάριος 20, 2007, 12:23:04 πμ »
δεν ξερω ποσοστα ρουχων εκει, ξερω για ρολογια, ειναι 40% στανταρ.
 In simplicity lies true greatness"..

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
panerai vs anonimo
« Απάντηση #75 στις: Ιανουάριος 20, 2007, 12:27:31 πμ »
40% greece?

Αποσυνδεδεμένος redfoot

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1286
    • Προφίλ
panerai vs anonimo
« Απάντηση #76 στις: Ιανουάριος 20, 2007, 09:55:11 πμ »
yes
 In simplicity lies true greatness"..

Αποσυνδεδεμένος trelovet

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1209
    • Προφίλ
panerai vs anonimo
« Απάντηση #77 στις: Ιανουάριος 20, 2007, 12:39:59 μμ »
Μα αν σκεφτεί κάποιος ότι τα ρουχάδικα στις εκπτώσεις παίζουν στο 40-60% καταλαβαίνει ότι τα ποσοστά κέρδους φτάνουν ή και περνάνε το 100% , αφού και από την εκπτωτική τιμή υπάρχει σίγουρα ένα κέρδος της τάξης του 20% . Για τα ρολόγια δεν ξέρω, ίσως γύρω στο 30-40%, αλλά τα περίπτερα , βενζινάδικα, αντιπροσωπείες αυτοκινήτων δουλεύουν με τελείως ειδικό καθεστώς κερδους ,οπότε δεν μπορούμε να τα συγκρίνουμε !
ΓΙΩΡΓΟΣ-ΦΛΩΡΙΝΑ
Αν η δουλειά ήταν καλή δεν θα μας πλήρωναν για να την κάνουμε !!!

Αποσυνδεδεμένος Megalos

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2381
    • Προφίλ
panerai vs anonimo
« Απάντηση #78 στις: Ιανουάριος 20, 2007, 01:07:03 μμ »
ουφ, διαβαζα διαβαζα και τελειωμο δεν ειχατε παιδες ...
τελικα σε φορουμ ρολογιων η ανωτατης εμπορικης ημουνα   :ANAL:
ωραια τα ειπατε ολοι αλλα ειμαστε αρκετα οφ τοπικ δεν νομιζετε  :yawinkle:

Αποσυνδεδεμένος houston

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 489
    • Προφίλ
panerai vs anonimo
« Απάντηση #79 στις: Ιανουάριος 20, 2007, 02:34:15 μμ »
Παράθεση από: "Megalos"
ουφ, διαβαζα διαβαζα και τελειωμο δεν ειχατε παιδες ...
τελικα σε φορουμ ρολογιων η ανωτατης εμπορικης ημουνα   :ANAL:
ωραια τα ειπατε ολοι αλλα ειμαστε αρκετα οφ τοπικ δεν νομιζετε  :yawinkle:


 :D  :D  :D

Οφ τόπικ σίγουρα.....κακό νομίζω όμως δεν είναι να ανοίγονται ενίοτε και τέτοιου είδους "παρενθέσεις"..... :yawinkle:

Συμπεράσματα βγαίνουν πολλά..... :yawinkle: