Αποστολέας Θέμα: panerai vs anonimo  (Αναγνώστηκε 39706 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
panerai vs anonimo
« Απάντηση #20 στις: Ιανουάριος 18, 2007, 02:44:54 μμ »
εδω εχει να κανει καταρχην για την τσεπη σου η αξια μεταπωλησης ,το στατους κτλ.ρωτας εναλλακτικες προτασεις ?

Αποσυνδεδεμένος gson

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 212
    • Προφίλ
panerai vs anonimo
« Απάντηση #21 στις: Ιανουάριος 18, 2007, 02:52:47 μμ »
Εσυ τι ρολογια θα ηταν καλυτερα να εχεις στην συλλογη σου στα 1900€ απο ενα ανονιμο. (σε παρομοιο στιλ )
Απλα αυτο !

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
panerai vs anonimo
« Απάντηση #22 στις: Ιανουάριος 18, 2007, 02:57:07 μμ »
http://www.zetleins.onau.net/speedypro/speedypro_intro.htm

http://www.omegawatches.com/index.php?id=282&no_cache=1

κατι σε ρολεξ ισως ,καινουργιο η δευτερο χερι.τα ομεγα με εκπτωση ,ειναι και τα δυο απο τα πολυ διαχρονικα τους κομματια και αξιζουν τα λεφτα τους,δε ξερω αν θες πιο κλασσικο ρολοι η σπορ

αυτο εδω ειναι
http://www.rolexreferencepage.com/Seamaster/smp.html

Αποσυνδεδεμένος redfoot

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1286
    • Προφίλ
panerai vs anonimo
« Απάντηση #23 στις: Ιανουάριος 18, 2007, 03:03:54 μμ »
αγαπητε φιλε hοuston:
- ουτε δουλευω ουτε φυσικα συνεργαζομαι με την εταιρεία , καμια σχεση εννοειται :-) μηπως εννοεις οτι θα πρεπε να χω για να μπορω να εκφερω τεκμηριωμενη αποψη; δε φανταζομαι αυτο να εννοεις γιατι ζητω που καηκαμε..
γνωριζω πολυ απλα γιατι τυγχανει να:
-ασχολουμαι κατι χρονακια ε το σπορ/χομπι
-διαβαζω  σχετικη βιβλιογραφια και περιοδικο τυπο  πολυ
-ψαχνω στο ιντερντετ επισης πολυ
- λογω ιδιαίτερης αγαπης για την εταιρεία ασχολουμαι εντατικα μαζι της
-εχω πιασει στα χερια μου ενα σωρο μοντελα, και ανονιμο βεβαια
- εχω ταξιδεψει 5 φορες Ιταλια και ειδα συλλογες φανατικων συλλεκτων απο vintage panerai  
συν
οτι εχω μυαλο και σκεφτομαι οτι με την τοσο μεγαλη υποστηριξη της μαμα εταιρείας , τη θεαματικη εξελιξη ,τη θριαμβευτικη της πορεια , την αυξημενη απηχηση και βεβαια το τεχνολογικο της ανοιγμα ειναι αυτοννοητο οτι το προιον βελτιωνεται και αυτο ειναι ολοφανερο για οποιον ασχολειται απο κοντα .
Ελπιζω ολα τα παραπανω να αρκουν για να μπορω να εκφρασω αποψη ;-)
χαιρομαι που εισαι αντισταρ γιατι κι εγω το ιδιο ειμαι, αν δεν ημουν θαπαιρνα ρολεξ και βεβαια αρχισα να ασχολουμαι με τα panerai πολυ πριν το μπαμ.
Για τους "παντογνωστες" πελατες σου συμφωνω απολυτα.

gson ειπες οτι δε σε ενδιαφερει τοσο και κολλησες στο θεμα γκλαμουρ ,ιν, γνωστα κλπ. Προσπαθησε να καταλαβεις οτι τα panerai ειναι κατι πολυ περισσοτερο απο αυτο και βεβαια προυπηρχαν με το ιδιο ακριβως στυλ και κλασσικη αισθητικη δεκαετιες πριν αποκτησουν απηχηση στον κοσμο. Τωρα σαρωνουν γιατι πολυ απλα προσφερουν διαχρονικη αισθητικη, απιστευτη αντοχη στο χρονο και τις καταπονησεις , αξιοπιστες μηχανες, ιστορικο background κλπ κλπ. Τωρα αν νομιζεις οτι η μεταξυ τους αποσταση ειναι οση χωριζει seiko citizen τοτε βεβαια δεν εχει και πολλη νοημα η συνεχιση της συζητησης. Μαζευεις 1900 ευρω τουλαχιστον, παιρνεις ενα ανονιμο και εισαι ευτυχισμενος, αυτο μετραει πανω απο ολα.
 In simplicity lies true greatness"..

Αποσυνδεδεμένος houston

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 489
    • Προφίλ
panerai vs anonimo
« Απάντηση #24 στις: Ιανουάριος 18, 2007, 03:59:22 μμ »
Παράθεση από: "redfoot"
αγαπητε φιλε hοuston:
- ουτε δουλευω ουτε φυσικα συνεργαζομαι με την εταιρεία , καμια σχεση εννοειται :-) μηπως εννοεις οτι θα πρεπε να χω για να μπορω να εκφερω τεκμηριωμενη αποψη; δε φανταζομαι αυτο να εννοεις γιατι ζητω που καηκαμε..
γνωριζω πολυ απλα γιατι τυγχανει να:
-ασχολουμαι κατι χρονακια ε το σπορ/χομπι
-διαβαζω  σχετικη βιβλιογραφια και περιοδικο τυπο  πολυ
-ψαχνω στο ιντερντετ επισης πολυ
- λογω ιδιαίτερης αγαπης για την εταιρεία ασχολουμαι εντατικα μαζι της
-εχω πιασει στα χερια μου ενα σωρο μοντελα, και ανονιμο βεβαια
- εχω ταξιδεψει 5 φορες Ιταλια και ειδα συλλογες φανατικων συλλεκτων απο vintage panerai  
συν
οτι εχω μυαλο και σκεφτομαι οτι με την τοσο μεγαλη υποστηριξη της μαμα εταιρείας , τη θεαματικη εξελιξη ,τη θριαμβευτικη της πορεια , την αυξημενη απηχηση και βεβαια το τεχνολογικο της ανοιγμα ειναι αυτοννοητο οτι το προιον βελτιωνεται και αυτο ειναι ολοφανερο για οποιον ασχολειται απο κοντα .
Ελπιζω ολα τα παραπανω να αρκουν για να μπορω να εκφρασω αποψη ;-)


Και με τα μισά από αυτά πάλι θα μπορούσες να εκφράσεις άποψη..... :D

Πριν ασχοληθώ επαγγελματικά με το αντικείμενό μου, σαν ερασιτέχνης-λάτρης αν θες, είχα μία άλλη άποψη η οποία άλλαξε όταν πλέον το είδα από "μέσα"....

Anyway, δε σου ισχυρίζομαι ότι τα panerai δεν είναι ποιοτικά (μη τρελαθούμε κιόλας) ή δεν έχουν κάτι παραπάνω από ελκυστικό σχεδιασμό....απλά εγώ θα επέλεγα anonimo!!!!


Παράθεση από: "redfoot"
Μαζευεις X ευρω τουλαχιστον, παιρνεις ενα X ρολόι και εισαι ευτυχισμενος, αυτο μετραει πανω απο ολα.


Αααααχχχχχ δυστηχώς......πόσο δίκιο έχεις........η εποχή "ψωνίζω με το μάτι και δε βαριέσαι" σε όλο της το μεγαλείο.....

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
panerai vs anonimo
« Απάντηση #25 στις: Ιανουάριος 18, 2007, 04:29:41 μμ »
ναι οκ αλλα τα λεφτα που σου ζητανε ειναι πολλα για αυτο που δινει,θυμαμαι το μιλεμετρι στα 1400 και τωρα 1900 σε μερικα χρονια..χμ..δεν εχει αλλαξει τιποτα.δε εχει να κανει με ποια απο τις δυο αλλα εσυ σαν αγοραστης αν ειχες να διαλεξεις μεταξυ τους που κατοχυρωνεις καλυτερα την επενδυση σου?σαν αξια μεταπωλησης,πιστεψε με εχει σημασια.

Αποσυνδεδεμένος houston

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 489
    • Προφίλ
panerai vs anonimo
« Απάντηση #26 στις: Ιανουάριος 18, 2007, 04:55:29 μμ »
Παράθεση από: "george_"
ναι οκ αλλα τα λεφτα που σου ζητανε ειναι πολλα για αυτο που δινει,θυμαμαι το μιλεμετρι στα 1400 και τωρα 1900 σε μερικα χρονια..χμ..δεν εχει αλλαξει τιποτα.δε εχει να κανει με ποια απο τις δυο αλλα εσυ σαν αγοραστης αν ειχες να διαλεξεις μεταξυ τους που κατοχυρωνεις καλυτερα την επενδυση σου?σαν αξια μεταπωλησης,πιστεψε με εχει σημασια.


Φίλε συνονόματε....

Θεωρείς τα ανώνυμο υπερτιμημένα και τα πανεράι δηλαδή όχι.....?
Όσο πιο "βαρύ" είναι το brandname τόσο πιο υπερτιμημένο είναι το προιόν (και είναι απολύτως λογικό, εφόσον μέσα στα χρήματα που ζητάει η κάθε εταιρεία είναι και το "δικαίωμα χρήσης" της φίρμας)....και η πανεράι θεωρώ ότι έχει ένα "βαρύ" όνομα.....

Edit: Θα σου φέρω ένα πολύ καλό παράδειγμα. Φέτος η εταιρεία λοιπόν που συνεργάζομαι έφερε κάποια "συλλογή". Ακριβώς την ίδια (με κάποιες διαφορές στα σχέδια) την έφερε και μία άλλη, ανταγωνιστική, αλλά μακράν μικρότερη εταιρεία. Η εταιρεία μου λοιπόν τη βάφτισε "έτσι" και οι ανταγωνιστές "γιουβέτσι". Σε πληροφορώ ότι την πουλάμε ακριβότερα και η πλάκα είναι ότι την πουλάμε και ευκολότερα εκμεταλευόμενοι όπως καταλαβαίνεις και την "δύναμη του ονόματος" της εταιρείας μας.....
Αν έρθεις στο μαγαζί μου και πας και στο ανταγωνιστικό ξέρεις με τι εντύπωση θα φύγεις και από τους δύο μας? Επειδή τα σχέδια διαφέρουν και εσύ δεν έχεις τις τεχνικές γνώσεις να καταλάβεις ότι ποιοτικώς είναι τα ίδια και επειδή το μαγαζί μου έχει πιο "βαριά" φίρμα θα πεις ότι εγώ έχω τα "καλά" και ο άλλος τα "μαιμού" που τους μοιάζουνε.....
Γι'αυτό σου λέω.....shit high and watch.....που λέγανε και στο "Παρά πέντε"

Το ρολόι το θεωρείς επένδυση?.....ναι καλά.....πες μου τη σημασία της λέξης "επένδυση" για σένα.... :yawinkle:

Και αν η αγορά κάποιου ρολογιού μπορεί να χαρακτηριστεί σαν επένδυση (με τη συναισθηματική σημασία της λέξης)  τότε μάλλον θα μιλάμε για ρολόγια που κοστίζουν τουλάχιστον όσο το σπίτι μου.....

Αποσυνδεδεμένος gson

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 212
    • Προφίλ
panerai vs anonimo
« Απάντηση #27 στις: Ιανουάριος 18, 2007, 05:03:59 μμ »
Παράθεση
Θεωρείς τα ανώνυμο υπερτιμημένα και τα πανεράι δηλαδή όχι.....?

Μπραβο houston συμφωνουμε απολυτα.

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
panerai vs anonimo
« Απάντηση #28 στις: Ιανουάριος 18, 2007, 05:26:36 μμ »
προσπαθησε να καταλαβεις τι ειπα,εαν εχω μεταξυ των δυο περνω πανεραι γιατι με κατοχυρωνει σαν brand name,ξερω οτι θα υπαρχει γιατι εχει ισταρια και περασε σε πολυεθνικη,δε θα περνα πανεραι για τη μηχανη ισως αλλα καταλαβε πως σε ενα ρολοι σαν αυτο που ναι δικη του κατηγορια απο μνονο του δε παιζει ρολο μονο αυτο,αν θεωρω υπερτιμιμενη την ανονιμο?σου πα εφοσον ειναι απο τα πρωτα μου ρολογια και δωσω λεφτα χωρις σκοντο,ναι.εδω ειχα βρει ανονιμο και με 40%,λογικο για τα εδω δεδομενα.κοιτα αλλες εταιριες τετοιου στυλ,ειναι καποιες γερμανικες κυριως και μιλαμε για 1000 με 1200 ευρω.ιδια χαρακτηριστικα .

Υ.Γ¨δεδν υποστηριζω την πανεραι,σου παραθετω καποιιες κοινως αποοδεκτες ιδεες,δε μας καλυπτει αν δουμε μονο μηχανη κοστος στα πιο πολλα μοντελα αλλα ειναι ενα concept.αμα βρω την εταιρια πυ λεω θα σου δωσω λινκ

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
panerai vs anonimo
« Απάντηση #29 στις: Ιανουάριος 18, 2007, 05:45:17 μμ »

Αποσυνδεδεμένος redfoot

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1286
    • Προφίλ
panerai vs anonimo
« Απάντηση #30 στις: Ιανουάριος 18, 2007, 05:55:45 μμ »
houston ωραιο παραδειγμα αλλα αν δεν αναφερεις ονοματα και τιμες χλωμο το κοβω να μας πεισεις. Τι παει να πει χ ψ ετσι και γιουβετσι;  Κι εγω χτες που τριγυρνουσα στο α μερος ειδα ενα β φιλο που προσφερε ενα γ ανονιμο σε δ τιμη. Ηταν πολυ ακριβο. Σεπεισα; μαλλον οχι..
ζουμε καλως ή κακως στην εποχη
"εχω- ψωνιζω,
 δεν εχω πολλα- ψωνιζω δευτεροκλασατο,
 δεν εχω σχεδον καθολου- ψωνιζω ρεπλικα
δεν εχω τιποτα - shit inside μεγαλε.."
 In simplicity lies true greatness"..

Αποσυνδεδεμένος kounelis

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 367
    • Προφίλ
panerai vs anonimo
« Απάντηση #31 στις: Ιανουάριος 18, 2007, 07:08:19 μμ »
ξερουμε τιμη για το ανονιμο militare μετρητης?κ που!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
panerai vs anonimo
« Απάντηση #32 στις: Ιανουάριος 18, 2007, 07:24:34 μμ »
κοιτα το pdf με τις τιμες,για τιμες μετρητης  εγω δε ξερω.

Αποσυνδεδεμένος houston

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 489
    • Προφίλ
panerai vs anonimo
« Απάντηση #33 στις: Ιανουάριος 18, 2007, 07:32:19 μμ »
Παράθεση από: "redfoot"
houston ωραιο παραδειγμα αλλα αν δεν αναφερεις ονοματα και τιμες χλωμο το κοβω να μας πεισεις. Τι παει να πει χ ψ ετσι και γιουβετσι;  Κι εγω χτες που τριγυρνουσα στο α μερος ειδα ενα β φιλο που προσφερε ενα γ ανονιμο σε δ τιμη. Ηταν πολυ ακριβο. Σεπεισα; μαλλον οχι..
ζουμε καλως ή κακως στην εποχη
"εχω- ψωνιζω,
 δεν εχω πολλα- ψωνιζω δευτεροκλασατο,
 δεν εχω σχεδον καθολου- ψωνιζω ρεπλικα
δεν εχω τιποτα - shit inside μεγαλε.."


Οποτε θες μου στέλνεις ενα pm έρχεσαι και σε κερνάω καφεδάκι στο μαγαζί μου και τα λέμε από κοντά..... :yawinkle: ....ευνόητοι νομίζω οι λόγοι.....

Δεν κατάλαβες κάτι......δε προσπαθώ να σε πείσω για κάτι γιατί απλά δεν έχω κανένα λόγο-όφελος να το κάνω....συζήτηση κάνουμε.....

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
panerai vs anonimo
« Απάντηση #34 στις: Ιανουάριος 18, 2007, 07:42:26 μμ »
houston ,δε ξερω αν ειδες το λινκ με τα γερμανικα sub

Αποσυνδεδεμένος kounelis

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 367
    • Προφίλ
panerai vs anonimo
« Απάντηση #35 στις: Ιανουάριος 18, 2007, 07:44:58 μμ »
οκ houston οταν ειναι μιλαμε ευχαριστω πολυ!!!!!

Αποσυνδεδεμένος redfoot

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1286
    • Προφίλ
panerai vs anonimo
« Απάντηση #36 στις: Ιανουάριος 18, 2007, 08:13:41 μμ »
ναι το ξερω, ασφαλως συζητηση κανουμε και βεβαια για ευννοητους λογους  κι εγω δεν  πειστηκα. Για καφε ευχαριστως οποτε θελεις,    θα χαρω.
 In simplicity lies true greatness"..

Αποσυνδεδεμένος trelovet

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1209
    • Προφίλ
panerai vs anonimo
« Απάντηση #37 στις: Ιανουάριος 19, 2007, 12:10:18 πμ »
Ποιά πιστεύετε ότι θα έπρεπε να είναι η τιμή ενός Panerai , σε αναλογία με την ποιότητα, σχεδίαση, μηχανισμό , υλικά κατασκευής που χρησιμοποιεί και αν αφαιρέσουμε από την τιμή ,την όποια υπεραξία που προέρχεται από την επιτυχημένη πορεία της εταιρείας στην αγορά (brand name) ?????
ΓΙΩΡΓΟΣ-ΦΛΩΡΙΝΑ
Αν η δουλειά ήταν καλή δεν θα μας πλήρωναν για να την κάνουμε !!!

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
panerai vs anonimo
« Απάντηση #38 στις: Ιανουάριος 19, 2007, 12:27:17 πμ »
εννοεις μηχανη και ποιοτητα κατασκευης περα απο το ονομα?εντελως αυθαιρετα μιλαμε και υποκειμενικα,θα τολμουσα να πω ενα 30% εξαρταται και απο το μοντελο,αλλα αυτο μπορει να γινει σε ολες τις μαρκες για το κατα ποσο ειναι υπερτιμολογημενα ,θα επαναλαβω παντως οτι η πανεραι απο μονη της εχει δικη της κατηγορια.

Αποσυνδεδεμένος trelovet

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1209
    • Προφίλ
panerai vs anonimo
« Απάντηση #39 στις: Ιανουάριος 19, 2007, 12:38:03 πμ »
Γιατί είναι υποκειμενικό, υποκειμενικό γίνεται όταν βάλουμε μέσα στην τιμή και τα υπόλοιπα εξτρά που συνοδεύουν το brand name !!
   To ότι είναι σε δική της κατηγορία την κάνει κάτι ξεχωριστό και στο θέμα των τιμών ; Δεν μπορώ να καταλάβω το σκεπτικό σου σ'αυτό το σημείο. Και η Swatch είναι μια κατηγορία μόνη της , αλλά πουλάει στα 100 ευρώ  :D
ΓΙΩΡΓΟΣ-ΦΛΩΡΙΝΑ
Αν η δουλειά ήταν καλή δεν θα μας πλήρωναν για να την κάνουμε !!!