Αποστολέας Θέμα: Γιατί μας ενδιαφέρει η απόλυτη ακρίβεια ?  (Αναγνώστηκε 27164 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Vagos

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 216
    • Προφίλ
Απ: Γιατί μας ενδιαφέρει η απόλυτη ακρίβεια ?
« Απάντηση #40 στις: Αύγουστος 21, 2010, 05:47:22 μμ »
Η ώρα είναι σημείο αναφοράς . Το πόσο την ακολουθεί ο καθένας στις υποχρεώσεις του είναι δικό του θέμα . Και όπως είπα και προηγουμένως γιατί αφου κανεναν δεν ενδιαφέρει η ακρίβεια αξίζει η αγορά ενός El Primero ? Δηλαδή αυτοί που δίνουν λεφτά για τέτοιους μηχανισμούς λέτε πως είναι κορόιδα ? Εγώ έχω αντίθετη άποψη

88ceoo

  • Επισκέπτης
Απ: Γιατί μας ενδιαφέρει η απόλυτη ακρίβεια ?
« Απάντηση #41 στις: Σεπτέμβριος 04, 2010, 04:30:33 μμ »
H δαπανη για την αγορα ενος πανακριβου και οσο το δυνατο ακριβειας ρολογιου γινεται οχι τοσο για την χρηστικοτητα του αλλα για ναποδειξουμε στον εαυτο μας και τους γυρω οτι κατεχουμε κατι μοναδικο. ειναι σαν ναγοραζουμε μια πορσε σε μια χωρα οπου το ανωτερο οριο ταχυτητας ειναι τα 60 km/h. η κατοχη της και μονο ικανοποιη μεγαλο κομματι του λογου αγορας της. αυτο βεβαια συμβαινη οταν μας περιβαλλουν ατομα που θαυμαζουν το αποκτημα μας. γιατι αν ζουσαμε μονοι σενα νησι το τελευταιο που θα μας ενδιεφερε ηταν η αγορα ενος ακριβου, υψηλης ακριβειας ρολογιου. τα παντα λοιπον ειναι σχετικα, ακομη και η απολυτη ακριβεια.   

Αποσυνδεδεμένος mantilas

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1202
  • ΚΑΛΛΙΣΤΟΝ ΚΛΕΟΣ ΤΟ ΥΠΕΡ ΠΑΤΡΑΣ ΘΝΗΣΚΕΙΝ
    • Προφίλ
Απ: Γιατί μας ενδιαφέρει η απόλυτη ακρίβεια ?
« Απάντηση #42 στις: Σεπτέμβριος 04, 2010, 05:05:41 μμ »
Φιλε μου θα διαφωνησω  μαζι σου,δεν αγοραζω ρολογια για να τα βλεπουν οι αλλοι αλλα να τα βλεπω και να τα θαυμαζω εγω.Και ναι αν θα ημουν σε ενα νησι ερημιτης θα ηθελα το Ω μαζι μου.

Αποσυνδεδεμένος DragonAce

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 550
    • Προφίλ
Απ: Γιατί μας ενδιαφέρει η απόλυτη ακρίβεια ?
« Απάντηση #43 στις: Σεπτέμβριος 06, 2010, 12:56:25 μμ »
Φιλε μου θα διαφωνησω  μαζι σου,δεν αγοραζω ρολογια για να τα βλεπουν οι αλλοι αλλα να τα βλεπω και να τα θαυμαζω εγω.Και ναι αν θα ημουν σε ενα νησι ερημιτης θα ηθελα το Ω μαζι μου.

mantilas συμφωνώ μαζί σου, αλλά νομίζω ότι ο συμφορουμίτης στο έρμο το νησί δε θα ενδιαφερόταν για την ακρίβεια του ρολογιού του, κ υποθέτω κ δέχομαι ότι θέλει να πει ότι οπως είναι πλασμένος ο κόσμος, μας βάζει σε αυτή τη σκέψη των καθημερινών δευτερολέπτων..διαφορετικά στην ερημιά θα νοιαζόμασταν αποκλειστικά για τη συντροφιά του ωμέγα όπως αναφέρεις....

Αποσυνδεδεμένος mantilas

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1202
  • ΚΑΛΛΙΣΤΟΝ ΚΛΕΟΣ ΤΟ ΥΠΕΡ ΠΑΤΡΑΣ ΘΝΗΣΚΕΙΝ
    • Προφίλ
Απ: Γιατί μας ενδιαφέρει η απόλυτη ακρίβεια ?
« Απάντηση #44 στις: Σεπτέμβριος 06, 2010, 01:59:36 μμ »
Eξαρταται τι δινει και ο κατασκευαστης.Ας πουμε στο Ω με ενοχλησε που δεν ειναι εντος cosc γιατι οι προδιαγραφες του ειναι για χρονομετρο και πρεπει να ειναι ετσι,γι αυτο και μολις αρχισε να κανει νερα το εστειλα στο σερβις.Το ορισ που εχω ενω μπορει να πιασει ο 7750 ορια cosc ανετα με μια ρυθμιση, δεν καιγομαι και πολυ.Οταν ερθει η ωρα του σερβις θα πω να το ρυθμισουν. ;)

Αποσυνδεδεμένος amartolos

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 393
    • Προφίλ
Απ: Γιατί μας ενδιαφέρει η απόλυτη ακρίβεια ?
« Απάντηση #45 στις: Σεπτέμβριος 06, 2010, 02:39:55 μμ »
mantilas συμφωνώ μαζί σου, αλλά νομίζω ότι ο συμφορουμίτης στο έρμο το νησί δε θα ενδιαφερόταν για την ακρίβεια του ρολογιού του, κ υποθέτω κ δέχομαι ότι θέλει να πει ότι οπως είναι πλασμένος ο κόσμος, μας βάζει σε αυτή τη σκέψη των καθημερινών δευτερολέπτων..διαφορετικά στην ερημιά θα νοιαζόμασταν αποκλειστικά για τη συντροφιά του ωμέγα όπως αναφέρεις....

o συμφορουμίτης  δεν αναφερεται στην ακριβεια , εννοει πως αν ζουσες μονος σου σε ενα νησι δεν θα σε ενδιεφερε ενα ακριβο ρολοι γιατι δεν θα ειχες σε ποιον να το δειξεις.Αρα οσοι παιρνουνε ακριβο ρολοι το αγοραζουνε για να κανουνε φυγουρα γι' άυτο και δεν τους ενδιαφερει  καθολου η ακριβεια,Το ερμήνευσα καλα?

Αποσυνδεδεμένος DragonAce

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 550
    • Προφίλ
Απ: Γιατί μας ενδιαφέρει η απόλυτη ακρίβεια ?
« Απάντηση #46 στις: Σεπτέμβριος 06, 2010, 03:01:17 μμ »
o συμφορουμίτης  δεν αναφερεται στην ακριβεια , εννοει πως αν ζουσες μονος σου σε ενα νησι δεν θα σε ενδιεφερε ενα ακριβο ρολοι γιατι δεν θα ειχες σε ποιον να το δειξεις.Αρα οσοι παιρνουνε ακριβο ρολοι το αγοραζουνε για να κανουνε φυγουρα γι' άυτο και δεν τους ενδιαφερει  καθολου η ακριβεια,Το ερμήνευσα καλα?


γιατί εγώ τί λέω?

Αποσυνδεδεμένος amartolos

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 393
    • Προφίλ
Απ: Γιατί μας ενδιαφέρει η απόλυτη ακρίβεια ?
« Απάντηση #47 στις: Σεπτέμβριος 06, 2010, 03:20:17 μμ »
γιατί εγώ τί λέω?


mantilas συμφωνώ μαζί σου, αλλά νομίζω ότι ο συμφορουμίτης στο έρμο το νησί δε θα ενδιαφερόταν για την ακρίβεια του ρολογιού του, κ υποθέτω κ δέχομαι ότι θέλει να πει ότι οπως είναι πλασμένος ο κόσμος, μας βάζει σε αυτή τη σκέψη των καθημερινών δευτερολέπτων..διαφορετικά στην ερημιά θα νοιαζόμασταν αποκλειστικά για τη συντροφιά του ωμέγα όπως αναφέρεις...

ΛΕΣ
οτι στον πραγματικο κοσμο σε ενδιαφερει η ακριβεια εξαιτιας του τροπου ζωης, ενω σε ενα νησι που θα ζουσες μονος σου θα σε ενδιεφερε μονο το ρολοι ως αντικειμενο

ΛΕΩ

o συμφορουμίτης  δεν αναφερεται στην ακριβεια , εννοει πως αν ζουσες μονος σου σε ενα νησι δεν θα σε ενδιεφερε ενα ακριβο ρολοι γιατι δεν θα ειχες σε ποιον να το δειξεις.Αρα οσοι παιρνουνε ακριβο ρολοι το αγοραζουνε για να κανουνε φυγουρα γι' άυτο και δεν τους ενδιαφερει  καθολου η ακριβεια,


ΤΑ ιδια λεμε??









seamasterchrono

  • Επισκέπτης
Απ: Γιατί μας ενδιαφέρει η απόλυτη ακρίβεια ?
« Απάντηση #48 στις: Σεπτέμβριος 06, 2010, 03:22:41 μμ »
εγω τα πιο ακριβα ρολογια μου δεν τα φοραω συνηθως σε κοσμικες εκδηλωσεις ''για να μην τα βλεπουν''..... Μου αρεσει να τα βλεπω μονος μου στο σπιτι , να τα φωτογραφιζω κλπ

Αποσυνδεδεμένος amartolos

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 393
    • Προφίλ
Απ: Γιατί μας ενδιαφέρει η απόλυτη ακρίβεια ?
« Απάντηση #49 στις: Σεπτέμβριος 06, 2010, 03:28:08 μμ »
εγω τα πιο ακριβα ρολογια μου δεν τα φοραω συνηθως σε κοσμικες εκδηλωσεις ''για να μην τα βλεπουν''..... Μου αρεσει να τα βλεπω μονος μου στο σπιτι , να τα φωτογραφιζω κλπ

Κακως κανεις, το 95% δεν θα προσεξει/δεν το ενδιαφερει καν τι ρολοι φορας, το 4% θα το προσεξει αλλα δεν θα ξερει τι ειναι, και το 1% που θα το αναγνωρισει θα ξερει απο ρολογια αρα δεν θα εχει και πολυ μεγαλη σημασια γιατι θα φορανε και οι ιδιοι κατι αναλογο.

Αποσυνδεδεμένος spentgr

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 183
    • Προφίλ
Απ: Γιατί μας ενδιαφέρει η απόλυτη ακρίβεια ?
« Απάντηση #50 στις: Σεπτέμβριος 06, 2010, 03:30:31 μμ »
Βρε παιδιά,

Η ερώτηση είναι ποιο ρολόι θα εμπιστευόσουν

στις Στις 31 Μαρτίου κάθε χρόνο και ακριβώς στις 23:00, θα περάσει ο δορυφόρος άρα σε αυτή τη κατάσταση τι να το κάνεις το PO, θέλεις ρολόι που να λέει τη σωστή ώρα για να ρίξεις τη φωτοβολίδα και ξαναλέω ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ σιγά μην εμπιστευθείς το COSC, Citizen eco-drive και τα μυαλά στα κάγκελα.
Δούλοι γάρ καί δεσπότης ούκ άν ποτε γένοιντο φίλοι - Πλάτων

Όποιος έχει ένα ρολόι, ξέρει τι ώρα είναι. Όποιος έχει δύο, δεν ξέρει - Sacha Guitry

Αποσυνδεδεμένος amartolos

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 393
    • Προφίλ
Απ: Γιατί μας ενδιαφέρει η απόλυτη ακρίβεια ?
« Απάντηση #51 στις: Σεπτέμβριος 06, 2010, 03:40:58 μμ »
Βρε παιδιά,

Η ερώτηση είναι ποιο ρολόι θα εμπιστευόσουν

στις Στις 31 Μαρτίου κάθε χρόνο και ακριβώς στις 23:00, θα περάσει ο δορυφόρος άρα σε αυτή τη κατάσταση τι να το κάνεις το PO, θέλεις ρολόι που να λέει τη σωστή ώρα για να ρίξεις τη φωτοβολίδα και ξαναλέω ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ σιγά μην εμπιστευθείς το COSC, Citizen eco-drive και τα μυαλά στα κάγκελα.


Κοιτα γκαντεμια , το συγκεκριμενο νησι ειναι σε περιεργο σημειο και δεν το βλεπει ποτε ηλιος....

Αποσυνδεδεμένος noe13

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 242
    • Προφίλ
    • Discover the world of uninhibited dating.
Απ: Γιατί μας ενδιαφέρει η απόλυτη ακρίβεια ?
« Απάντηση #52 στις: Σεπτέμβριος 06, 2010, 05:24:24 μμ »
Βρε παιδιά,

Η ερώτηση είναι ποιο ρολόι θα εμπιστευόσουν

στις Στις 31 Μαρτίου κάθε χρόνο και ακριβώς στις 23:00, θα περάσει ο δορυφόρος άρα σε αυτή τη κατάσταση τι να το κάνεις το PO, θέλεις ρολόι που να λέει τη σωστή ώρα για να ρίξεις τη φωτοβολίδα και ξαναλέω ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ σιγά μην εμπιστευθείς το COSC, Citizen eco-drive και τα μυαλά στα κάγκελα.


αντε και ξερεις ποτε ειναι 11 η ωρα!!!Πως θα καταλαβεις αραγε οτι ειναι 31 μαρτιου....???? ;)

Αποσυνδεδεμένος DragonAce

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 550
    • Προφίλ
Απ: Γιατί μας ενδιαφέρει η απόλυτη ακρίβεια ?
« Απάντηση #53 στις: Σεπτέμβριος 06, 2010, 09:41:08 μμ »

mantilas συμφωνώ μαζί σου, αλλά νομίζω ότι ο συμφορουμίτης στο έρμο το νησί δε θα ενδιαφερόταν για την ακρίβεια του ρολογιού του, κ υποθέτω κ δέχομαι ότι θέλει να πει ότι οπως είναι πλασμένος ο κόσμος, μας βάζει σε αυτή τη σκέψη των καθημερινών δευτερολέπτων..διαφορετικά στην ερημιά θα νοιαζόμασταν αποκλειστικά για τη συντροφιά του ωμέγα όπως αναφέρεις...

ΛΕΣ
οτι στον πραγματικο κοσμο σε ενδιαφερει η ακριβεια εξαιτιας του τροπου ζωης, ενω σε ενα νησι που θα ζουσες μονος σου θα σε ενδιεφερε μονο το ρολοι ως αντικειμενο

ΛΕΩ

o συμφορουμίτης  δεν αναφερεται στην ακριβεια , εννοει πως αν ζουσες μονος σου σε ενα νησι δεν θα σε ενδιεφερε ενα ακριβο ρολοι γιατι δεν θα ειχες σε ποιον να το δειξεις.Αρα οσοι παιρνουνε ακριβο ρολοι το αγοραζουνε για να κανουνε φυγουρα γι' άυτο και δεν τους ενδιαφερει  καθολου η ακριβεια,


ΤΑ ιδια λεμε??










καλά ρε φίλε τις κουβέντες μου μετράς? πόσο δύσκολο είναι καταλάβεις τί ενοεί ο άλλος? αυτό είναι το ζόρε ή ουσία του θέματος? και στο κάτω κάτω της γραφής γράφω: "όπως είναι ο κόσμος μας πλασμένος" αυτό δηλαδή τί σημαίνει για σένα? μα παναγία μου ποια, γράφω κιόλας "δε θα ενδιεφερόταν για την πραγματική ακρίβεια" πού κόλησες δηλαδή αν εγώ κατάλαβα καλά τί λεέι ο 88cm ή εκτός τούτου λέω κάτι που διαφωνείς? μα ψείρες έχουμε ποιά?


Αποσυνδεδεμένος dimtzi

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 455
    • Προφίλ
Απ: Γιατί μας ενδιαφέρει η απόλυτη ακρίβεια ?
« Απάντηση #54 στις: Σεπτέμβριος 06, 2010, 10:32:36 μμ »
Πάντως εγώ μπορεί να με πείτε ψώνιο ματαιοδοξο φιγουρατζη η οτι άλλο θέλετε αλλά τα ρολόγια μου μου αρέσει να τα φοραω και μόνος μου και σε κοσμικές εξόδους.
Με νοιάζει η ακρίβεια τους σε λογικά πάντα πλαίσια δηλαδή αν είναι cosc θέλω να κρατάει -4 +6 αλλά δεν θα ασχοληθώ γιατί είναι +5 και όχι +2.
Εγώ δεν κρυβομαι πίσω από το δάχτυλο μου όταν δίνω ένα σκασμο λεφτά για να πάρω ένα ρολόι γουστάρω να το καμαρωνω και να ακούσω και κανά δυο κομπλιμεντα, είναι σαν την δουλειά μπορεί να δουλεύεις σκληρά να το γνωρίζεις αλλά κάποια στιγμή θέλεις να ακούσεις και έναν καλό λόγο απλά για επιβεβαίωση την οποία όλοι οι άνθρωποι από φύση τους την έχουν ανάγκη.

Ποτέ δεν θα πήγαινα σε ένα κοσμικό γεγονός με το casio και θα αφηνα το rolex η το panerai σπίτι απλά γιατί θέλω να τα βλέπω μόνο εγώ και οποίος το κάνει συνειδητά του βγάζω το καπέλο.
Rolex SD, Rolex Explorer II, Panerai 112,GP Sea Hawk, IWC pilot chrono LPP, Omega PO 45.5, Omega Moonwatch, TudorBB chrono, Tudor Pelagos, Tag Heuer Monaco, Tag Heuer Aquagraph, Breitling Navitimer World, Breitling Skyracer, Oris TT1 divers chrono, Glycine Airman SST12, Longines LLD, Fortis UTC

Αποσυνδεδεμένος amartolos

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 393
    • Προφίλ
Απ: Γιατί μας ενδιαφέρει η απόλυτη ακρίβεια ?
« Απάντηση #55 στις: Σεπτέμβριος 06, 2010, 10:35:57 μμ »
μα ψείρες έχουμε ποιά?



δεν ξερω,,,εχεις φαγουρα?

88ceoo

  • Επισκέπτης
Απ: Γιατί μας ενδιαφέρει η απόλυτη ακρίβεια ?
« Απάντηση #56 στις: Σεπτέμβριος 06, 2010, 10:39:10 μμ »
αγαπητοι λατρεις του ρολογιου, στο φορουμ λεμε απλα την αποψη μας. αυτο και μονο αυτο. δεν προσπαθουμε να πεισουμε αλλους για τις αποψεις μας ουτε καλουμαστε και μεις να υιοθετησουμε γνωμες αλλων. προς τι λοιπον οι εντασεις? χαλαρα λοιπον διαβαζουμε γνωμες, διασκεδαζουμε, πληροφορουμαστε. οσο για την ακριβεια? και φυσικα μας ενδιαφερη! γιαυτο αλλωστε ειμαστε και εδω......

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: Γιατί μας ενδιαφέρει η απόλυτη ακρίβεια ?
« Απάντηση #57 στις: Σεπτέμβριος 16, 2011, 12:13:43 πμ »
Εγώ πάντως, ώντας αυτός που άρχισε το topic, απαιτώ τη σωστή απάντηση στο δίλλημα του ναυαγου :-)
Και για να κάνω το θέμα ακόμα πιο δύσκολο:
ΕΑΝ αντί για ναυαγό, βρίσκατε στο εν λόγω νησί 12 playmates των οποίων το αεροπλανο είχε πέσει (αυτές ήταν μία χαρά εννοείται) και σας έλεγαν την ίδια πληροφορία (για το δορυφόρο κλπ.) ΤΟΤΕ ΠΟΙΟ ΡΟΛΟΪ θα ΠΡΟΤΙΜΟΥΣΑΤΕ ?
ΠΡΟΣΟΧΗ: η παγίδα της ερώτησης έγκειται στη χρήση του ρήματος "προτιμούσατε" αντί "εμπιστευόασταν". Σκεφτείτε τις...προτεραιότητες σας και πείτε μου ;-)

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: Γιατί μας ενδιαφέρει η απόλυτη ακρίβεια ?
« Απάντηση #58 στις: Σεπτέμβριος 16, 2011, 12:50:54 πμ »
Αυτόματο...τι να τον κάνεις τον δορυφόρο και τα τσιπάκια κλπ κλπ...μήπως θα θέλεις να φύγεις από το νησί? Εκεί θα γεράσεις με τα κορίτσια...ας φοράς ένα ρολόι της προκοπής λοιπόν ;D


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος svoul

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 100
    • Προφίλ
Απ: Γιατί μας ενδιαφέρει η απόλυτη ακρίβεια ?
« Απάντηση #59 στις: Σεπτέμβριος 16, 2011, 09:15:37 πμ »
Παιδιά, όλοι λίγο πολύ έχουμε δίκιο. Έχει να κάνει με το πως αντιλαμβάνεται ο καθένας την ακρίβεια και το χρόνο. Προσωπικά, ας πούμε, λατρέυω το βινύλιο γιατί θεωρώ πως έχει πιο αληθινό ήχο και με αγγίζει στη ψυχή κι ας μην έχει την υψηλή πιστότητα του cd. Λατρεύω τις αναλογικές φωτογραφικές μηχανές γιατί πιστεύω πως την αγνότητα και τη ζωντάνια των χρωμάτων τους δεν μπορούν να τη δώσουν οι ψηφιακές, όσο καλή ανάλυση κι αν έχουν. Λατρεύω τις αναλογικές βιντεοκάμερες γιατί το ζουμ τους είναι ομαλό και όχι διακοπτόμενο όπως των ψηφιακών. Λατρεύω τα μηχανικά ρολόγια γιατί με ανεβάζει να ξέρω πως μέσα σε αυτό το μικρό κουτί υπάρχεί ένας μηχανισμός με ιστορία και ηρεμώ βλέποντας το δευτερολεπτοδείκτη να κινείται γλυκά στο καντράν σε αντίθεση με το διακοπτόμενο τικ-τακ της μπαταρίας. Και στο κάτω κάτω τι σημαίνει ακρίβεια;. Μήπως πήγε ποτέ κανείς σε ραντεβού του με ακρίβεια δεκάτου του δευτερολέπτου; Ή μήπως ήρθε ποτέ η γκομενίτσα του just στη ώρα της;
Και πολλά άλλα που θα έπαιρνε πολλές σελίδες αν τα ανέλυα
Με εκτίμηση, Σπύρος