Αποστολέας Θέμα: αξίζει να ρισκάρω?  (Αναγνώστηκε 15915 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος marcangelo

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 61
    • Προφίλ
αξίζει να ρισκάρω?
« στις: Φεβρουάριος 17, 2009, 01:29:32 πμ »
παιδιά τηλεφωνώ στις επίσημες αντιπροσωπείες και μου λένε ότι όλα αυτά τα σάιτ με χαμηλές τιμές ρολογιών δεν είναι εξουσιοδοτημένα, δεν έχουν σέρβις και δεν αναλαμβάνουν τα ρολόγια τους σε περίπτωση βλάβης. Μου μιλήσαν για αμφιβόλου ποιότητας καραβιές-παραεισαγωγές στοκ εμπορευμάτων αγνώστου προελεύσεως που τη βαφτίζουν ....επίσημη εγγύηση και για μη επαγγελματίες του χώρου που σήμερα είναι κι αύριο δεν είναι.
Έχω μπερδευτεί, τελικά αξίζει ή όχι να ρισκάρω μία τέτοια αγορά?
Πολλοί άνθρωποι χάνουν την υγεία τους προσπαθώντας να βγάλουν λεφτά κι ύστερα χάνουν τα λεφτά τους για να ξαναβρούν την υγειά τους...

Αποσυνδεδεμένος eisenberg

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2842
    • Προφίλ
Απ: αξίζει να ρισκάρω?
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 17, 2009, 01:30:47 πμ »
Καταρχην για τι αγορα μιλαμε,και για τι ειδους σαιτ;

Αποσυνδεδεμένος marcangelo

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 61
    • Προφίλ
Απ: αξίζει να ρισκάρω?
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 17, 2009, 01:33:23 πμ »
μιλάω σάιτ του τύπου e-men, e-shop κλπ
Πολλοί άνθρωποι χάνουν την υγεία τους προσπαθώντας να βγάλουν λεφτά κι ύστερα χάνουν τα λεφτά τους για να ξαναβρούν την υγειά τους...

Αποσυνδεδεμένος eisenberg

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2842
    • Προφίλ
Απ: αξίζει να ρισκάρω?
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 17, 2009, 01:36:03 πμ »
Υπαρχουν πραγματι σαιτ που δεν ειναι εξουσιοδοτημενοι αντιπροσωποι των προιοντων που πουλανε,με οτι αυτο μπορει να συνεπαγεται.Μπορεις να το ρωτησεις και να το μαθεις πριν παραγγειλεις παντως.
Αν το ποσο που μιλαμε θεωρειται ''χαμηλο'' και βρισκεις μεγαλη διαφορα με τα καταστηματα...

Αποσυνδεδεμένος VIWOW

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 552
    • Προφίλ
Απ: αξίζει να ρισκάρω?
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 17, 2009, 02:59:56 πμ »
Marcangelo, τα πράγματα είναι απλά. Αν ανοίξεις οποιοδήποτε site εταιρείας κατασκευής ρολογιών στον κόσμο (από τις γνωστές εννοώ) θα δεις οτι στην πρώτη σελιδα και με έντονο τρόπο γράφει: 'Προσοχή! Τα ρολόγια μας δεν πωλούνται μέσω Internet. Οποιοδήποτε ρολόι που φέρει το όνομά μας και είναι διαθέσιμο για αγορά μέσω Internet, αποτελεί προιόν αντιγραφής". Υπάρχουν μόνο 3 ή 4 εταιρείες που έχουν τολμήσει να κάνουν πωλήσεις μέσω Internet και αυτές το αναφέρουν στο site τους ή στο site του επίσημου αντιπροσώπου και μόνο για την συγκεκριμένη χώρα.

Αυτό βέβαια είναι εύκολο να το καταλάβεις και μόνο σου από το γεγονός οτι όλα αυτά τα sites που πουλούν ρολόγια, έχουν μια λίστα εταιρειών και σε πολλές από αυτές έχουν μόνο ένα ή δύο ξεχασμένα μοντέλα, έχουν ορθογραφικά λάθη, ή λένε σε αυτή την εταιρεία δεν υπάρχει κανένα προιόν διαθέσιμο. Αυτό δείχνει με τον καλύτερο τρόπο την σοβαρότητα των πωλητών αυτών, όσο και το ρίσκο που παίρνει κανείς, αλλά και την βεβαιότητα οτι αυτό που αγοράζει δεν είναι ίδιο με αυτό που θα αγόραζε από ένα εξουσιοδοτημένο κατάστημα.

Το όλο εγχείρημα στηρίζεται στο οτι υπάρχουν ολοένα και περισσότεροι αφελείς στον πλανήτη. Αρκεί να φανταστείς οτι οι πωλήσεις διαμαντιών αξίας 10.000 ευρώ μέσω Internet αυξήθηκαν το 2008 κατά 30%!!! Δηλαδή ο άλλος αγοράζει κάτι που στοιχίζει αρκετά χρήματα και βέβαια δεν μπορείς να το εκτιμήσεις από μια φωτογραφία. Μπορούν να σου στείλουν και ένα γυαλάκι.

Εγώ θα αγόραζα ρολόι από το Internet, μόνο αν ήταν κάτι που δεν μπορώ να βρω με άλλο τρόπο και μέσω κάποιας γνωστής πηγής ή του αντίστοιχου αντιπροσώπου σε άλλη χώρα. Παράδειγμα το Μουσείο Μοντέρνας Τέχνης της Νέας Υόρκης έχει μια σειρά από πολλύ όμορφα και καλοσχεδιασμένα ρολόγια που μπορείς να αγοράσεις μέσω του επίσημου site τους.

Λάθος θεωρήθηκε παλαιότερα οτι με σοκάρει να αγοράζει κανείς από το εξωτερικό. Έχω αγοράσει από το καρότσι της κόρης μου και όλα μου τα παπούτσια, μέχρι έπιπλα. Απλά απο την πηγή. Από αυτόν που τα κατασκευάζει, άλλοτε λόγω του οτι δεν εισαγόταν κάτι που ήθελα στην Ελλάδα και άλλοτε λόγω της μεγάλης διαφοράς τιμής.

Φιλικά

Κωστής
ΤΟ ΓΟΥΣΤΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΠΛΟ. ΔΙΑΛΕΓΩ ΠΑΝΤΑ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ.

WINSTON CHURCHILL

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: αξίζει να ρισκάρω?
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 17, 2009, 03:05:52 πμ »
εξαρταται απο το site,το μοντελο,την μαρκα .φυσικα δεν θα παρω ενα πολυ ακριβο ρολοι απο κανενα site.αυτο που σε ενδιαφερει,η εγγυηση πρεπει να το ρωτας πριν αγορασεις.

Αποσυνδεδεμένος VIWOW

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 552
    • Προφίλ
Απ: αξίζει να ρισκάρω?
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 17, 2009, 03:21:52 πμ »
Αν ξέρεις sites που πουλούν επίσημα ρολόγια, χωρίς να είναι από την παράλληλη, ή μεταχειρισμένα, ή "αρχαίο", ταλαιπωρημένο στοκ, καλό θα ήταν να τα γράψεις...

Τι εννοείτε όλοι όσοι είπατε να ρωτάς; "Συγνώμη, τα ρολόγια σας είναι μαιμού, μεταχειρισμένα, από την παράλληλη, ή απλά τα στέλνετε σε χώρες που απαγορεύεται;" Αυτό; Και περιμένεις οτι θα σου πει αλήθεια;

Επίσημη εγγύηση έχει και ένα ρολόι που αγόρασε ο άλλος πριν λίγους μήνες ή που του το έκαναν δώρο ή που είναι στοκ και έχει μείνει στην Χονολουλού σε μια βιτρίανα, κάτω από λάθος τοποθετημένο "καυτό" φωτισρικό ή "φάτσα" στον ήλιο για 3 χρόνια. Σου αρκεί η εγγύηση; Ακόμη και το κρέας που τρως, δεν το αγοράζεις από έναν χασάπη που δεν ξέρεις πως το συντηρεί. Υπάρχουν ρολόγια που πριν πουληθούν με αυτό τον τρόπο πέρασαν πολλά χέρια. Γιατί τότε να μην πάρεις το ίδιο ρολόι σε μια δημοπρασία πολύ φθηνότερα και να είσαι σίγουρος οτι είναι μεταχειρισμένο;

Φιλικά

Κωστής

ΥΓ Θα κάνω μια έρευνα και θα σας πω ποιά είναι τα λίγα και μοναδικά sites στον κόσμο που λειτουργούν κάτω από νόμιμο καθεστώς και έχουν πράγματι την εξουσιοδότηση να πουλούν ρολόγια. Και μιλάμε για καινούργια ρολόγια. Αν θες να αγοράσεις μεταχειρισμένο, τότε πήγαινε στο Μοναστηράκι, σε μαγαζιά που κάνουν αυτή την δουλειά και υπάρχουν και πολύ καλά, στον φίλο σου, στην Πράγα, στον γύφτο, όπου θες!!!!.....
ΤΟ ΓΟΥΣΤΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΠΛΟ. ΔΙΑΛΕΓΩ ΠΑΝΤΑ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ.

WINSTON CHURCHILL

Αποσυνδεδεμένος Voodooman

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 787
    • Προφίλ
Απ: αξίζει να ρισκάρω?
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 17, 2009, 08:40:01 πμ »
Για εμένα, το πρωτεύον είναι να είναι γνήσιο.
Από εκεί και πέρα, σταθμίζεις τα υπέρ και τα κατά. Είναι τόσο μεγάλη η διαφορά τιμής που να δικαιολογεί την αγορά από κάπου άλλου; Σε περίπτωση που υπάρξει βλάβη, θα μπορέσεις να το επισκευάσεις; Θα σου βγει το σέρβις ο κούκος αηδόνι; Θα χρειαστεί να το στείλεις έξω για σέρβις-επισκευή ή θα το αναλάβουν εδώ;
To ισοζύγιο είναι τιμή-ηρεμία (δική σου). Βλέπεις προς τα πού γέρνει η ζυγαριά και αποφασίζεις.

Αποσυνδεδεμένος ACIDBLACK

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1738
  • δεν ελπιζω τιποταδεν φοβαμαι τιποταΕΙΜΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ
    • Προφίλ
Απ: αξίζει να ρισκάρω?
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουάριος 17, 2009, 09:38:02 πμ »
τα πραγματα ειναι απλα πουλανε αυτοι αγοραζουμε εμεις .....
οσο αφορα τωρα τα ρολογια υπαρχουν authorised dealers και gray dealers
οι πρωτοι δινουν εγγυηση οι δευτεροι που αγοραζουν μαζικα δευτερο χερι δεν δινουν,η  δινουν την δικη τους
οι διαφορες ειναι τρομερες μεχρι και σαραντα τα εκατο απο τιμες καταστηματων αυτα εχει και σχεση αν ο εμπορος αγοραζει after sales pack η οχι,
το επιβεβαιωσα και απο προσφατη αναζητηση ρολογιου στα ελληνικα μαγαζια
αυτα που σου λενε οι ελληνικες αντιπρωσωπεις περι ελλατωματικης παρτιδας και λαθραια ειναι μυθευματα
προσπαθουν να προστατευσουν τα χωραφια τους ,εφοσσον εχεις επισημη εγγυηση απο την μαμα εταιρια σφραγισμενη απο
επισημο εμπορο ειναι υποχρεωμενοι να το κανουν αν δεν το κανουν αυτοι θα το κανει η μαμα εταιρια...
δηλαδη αγοραζω ρολοι απο το παρισι σε γνωστη μπουτικ ρολογιων γνωστης μαρκας και μου χαλαει στην ελλαδα και δεν το φτιαχνει?
αλλος ενας λογος για να μην τιμησουν το ''επισημη αντιπροσωπεια" στην ταμπελα τους και στις καταχωρησεις τους
δεν αναφερεις μαρκα και μοντελα ,τιμες μονο επισημου καταλογου...
μετα αναλογα και την μαρκα υπαρχουν και οι ειδικοι!και τα καταληλα καταστηματα βεβαια!
σου ευχομαι καλο κυνηγι στην αναζητηση ου ρολογιου των ονειρων σου
και αν σου αρεσει πολυ ενα ρολοι και δεν υπαρχει, και μεταχειρισμενο θα βρεις, και σε μαγαζακι στο aden θα βρεις
και σε λαικη αγορα θα βρεις (πηρε φιλος μου amfibia του κουτιου!) αναλογα τι ψαχνεις.....

Τα ρολογια ειναι σαν τις μπιλιες του ΑIRSOFT πανε και ερχονται ...

Αποσυνδεδεμένος Nikos patra

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 914
  • 233, Εl Primero
    • Προφίλ
Απ: αξίζει να ρισκάρω?
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουάριος 17, 2009, 10:58:00 πμ »
Yπάρχουν σάιτ αξιόπιστα και σάιτ μη αξιόπιστα. Λίγα απ' αυτά μπορούν να σου παράσχουν επίσημη εγγύηση της εταιρίας -τα περισσότερα θα σου δώσουν δική τους εγγύηση, η αξιοπιστία της οποίας είναι ανάλογη με την αξιοπιστία του σάιτ. Πρϋποτίθεται έρευνα πριν την αγορά, προκειμένου να ελέγξεις επίσης αν το συγκεκριμένο σάιτ πουλάει αυθεντικά ρολόγια ή αντιγραφές ή και αν όντως στέλνει ό,τι παραγγέλνεις. Η αγορά μέσω ίντερνετ αξίζει ως προς το σκέλος της τιμής που μπορεί να βρει κανείς -με βασική προϋπόθεση τη λεπτομερή έρευνα, ώστε να αποφύγεις τους απατεώνες.

Αποσυνδεδεμένος VIWOW

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 552
    • Προφίλ
Απ: αξίζει να ρισκάρω?
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουάριος 17, 2009, 12:51:23 μμ »
Αγαπητέ Marcangelo, τελικά την πιο σωστή απάντηση σου την έδωσε ο Acidblack, ο οποίος σου ευχήθηκε «καλό κυνήγι». Αυτήν την ανάγκη πιστεύω και εγώ ότι εξυπηρετεί το «ψάξιμο» στο Internet. Δηλαδή το ότι κάποιοι αισθάνονται την ανάγκη να το «ψάξουν», να «μην πιαστούν κορόιδο», να είναι "μυημένοι" και όχι άσχετοι, ή απλά να «βαφτίσουν» την αγορά ενός μεταχειρισμένου ρολογιού, «αγορά από το Internet».

Και εξηγώ: Ένα ρολόι που φτάνει –στην καλύτερη περίπτωση– μέσω της παράλληλης αγοράς σε ένα site προς πώληση, έχει ακολουθήσει μια μεγάλη διαδρομή. Πήγε στο Χονγκ Κονγκ, το δοκίμασαν 278 πιθανοί πελάτες σε μια έκθεση στην Γερμανία, το δάνεισε για 2-3 μέρες Ιταλός κοσμηματοπώλης στους καλούς του πελάτες μήπως και το ξεφορτωθεί και τελικά το αγοράσατε εσείς ως καινούργιο.

Στη διαδρομή αυτή έχει εκτεθεί στον ήλιο, σε δυνατά και «καυτά» φώτα κοκ.
Δεν είναι τυχαίο ότι και ο george_ έγραψε ότι δεν θα αγόραζε ένα ρολόι αξίας με αυτό τον τρόπο, που σημαίνει ότι όταν αγοράσουμε κάτι ακριβό το προσέχουμε, αλλά όταν αγοράζουμε κάτι φτηνότερο αποδεχόμαστε την αναξιοπιστία της πηγής.

Ξαναλέω. Δεν έχω πρόβλημα να αγοράζει κανείς από όπου θέλει, αλλά ο μόνος εξασφαλισμένος τρόπος να αγοράσεις ένα ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ρολόι που έρχεται από το εργοστάσιο μέχρι τα χέρια σου κάτω από σωστές διαδικασίες και προδιαγραφές, είναι τα εξουσιοδοτημένα καταστήματα σε όλον τον πλανήτη. ΣΕ ΚΑΘΕ ΑΛΛΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΤΟ ΡΟΛΟΙ ΕΙΝΑΙ ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΟ (Στην καλύτερη περίπτωση, γιατί μπορεί να είναι και κλεμμένο ή μαιμού κλπ).

Φιλικά

Κωστής

ΥΓ. Περιμένω ακόμη κάποια «αξιόπιστα» sites, για να δούμε μαζί με εύκολο τρόπο την σοβαρότητά τους, καθώς και την προέλευση των ρολογιών.
ΤΟ ΓΟΥΣΤΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΠΛΟ. ΔΙΑΛΕΓΩ ΠΑΝΤΑ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ.

WINSTON CHURCHILL

warover

  • Επισκέπτης
Απ: αξίζει να ρισκάρω?
« Απάντηση #11 στις: Φεβρουάριος 17, 2009, 01:03:07 μμ »

Ξαναλέω. Δεν έχω πρόβλημα να αγοράζει κανείς από όπου θέλει, αλλά ο μόνος εξασφαλισμένος τρόπος να αγοράσεις ένα ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ρολόι που έρχεται από το εργοστάσιο μέχρι τα χέρια σου κάτω από σωστές διαδικασίες και προδιαγραφές, είναι τα εξουσιοδοτημένα καταστήματα σε όλον τον πλανήτη. ΣΕ ΚΑΘΕ ΑΛΛΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΤΟ ΡΟΛΟΙ ΕΙΝΑΙ ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΟ (Στην καλύτερη περίπτωση, γιατί μπορεί να είναι και κλεμμένο ή μαιμού κλπ).

Φιλικά

Κωστής

ΥΓ. Περιμένω ακόμη κάποια «αξιόπιστα» sites, για να δούμε μαζί με εύκολο τρόπο την σοβαρότητά τους, καθώς και την προέλευση των ρολογιών.

Για  πειτε μου ομως και εσεις ξερεται πολλα μαγαζια στην Ελλαδα που δεν πωλουν τα ρολογια της βιτρινας η αυτα που κανουν επιδηξη στους πελατες τους?
αυτα τι ειναι εκτεθημενα σε ηλιο δεν ειναι?
σημαδια δεν εχουν τις περισσοτερες φορες?
Αν θελω Grand seiko απο που θα το παρω?
ΥΓ
συγνωμη για το επιθετικο ηφος αλα πραγματικα αυτη η κατασταση στα καταστηματα  με εκνευριζει αφανταστα
ολλα μου τα ρολογια ειναι απο Ελλαδα και απο επισημη αντιπροσωπεια
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 17, 2009, 01:20:08 μμ από warover »

Αποσυνδεδεμένος VIWOW

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 552
    • Προφίλ
Απ: αξίζει να ρισκάρω?
« Απάντηση #12 στις: Φεβρουάριος 17, 2009, 01:24:13 μμ »
Δεν το βρίσκω επιθετικό το ύφος σου, γιατί έχεις δίκιο. Και εγώ εκνευρίζομαι και έχω πολλές φορές πει την γνώμη μου σε καταστήματα που δεν εκθέτουν τα ρολόγια τους σωστά.

Η διαφορά είναι οτι τα καταστήματα της Ελλάδας τα βλέπεις και ξέρεις πότε το έφεραν το ρολόι, αν έχουν σωστό φωτισμό στην βιτρίνα, αν το αφήνουν στον ήλιο και αν ο ιδιοκτήτης σου λέει "πάρτο Γιώργο μου να το δοκιμάσεις και το φέρνεις πίσω, αν δεν σου κάνει". Το τελευταίο πολλές φορές φαίναται και από τα λουράκια. Μπορείς όμως να ξεχωρίσεις τον καλό από τον λάθος επαγγελματία και να επιβραβεύσεις με την αγορά σου τον πρώτο. Αυτοί που θεωρούν οτι το μοναδικό κριτήριο είναι η τιμή, ας σκεφτούν εδώ οτι ο δεύτερος μπορεί να σου κάνει καλύτερη τιμή.

Πλέον οι μεγάλες εταιρείες ελέγχουν την κατάσταση έκθεσης και φύλαξης των ρολογιών τους. Μέχρι αιφνιδιαστικοί έγεγχοι από το εξωτερικό γίνονται.

Φιλικά

Κωστής
ΤΟ ΓΟΥΣΤΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΠΛΟ. ΔΙΑΛΕΓΩ ΠΑΝΤΑ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ.

WINSTON CHURCHILL

Αποσυνδεδεμένος Nikos patra

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 914
  • 233, Εl Primero
    • Προφίλ
Απ: αξίζει να ρισκάρω?
« Απάντηση #13 στις: Φεβρουάριος 17, 2009, 01:31:22 μμ »

Η διαφορά είναι οτι τα καταστήματα της Ελλάδας τα βλέπεις και ξέρεις πότε το έφεραν το ρολόι, αν έχουν σωστό φωτισμό στην βιτρίνα, αν το αφήνουν στον ήλιο και αν ο ιδιοκτήτης σου λέει "πάρτο Γιώργο μου να το δοκιμάσεις και το φέρνεις πίσω, αν δεν σου κάνει". Το τελευταίο πολλές φορές φαίναται και από τα λουράκια. Μπορείς όμως να ξεχωρίσεις τον καλό από τον λάθος επαγγελματία και να επιβραβεύσεις με την αγορά σου τον πρώτο. Αυτοί που θεωρούν οτι το μοναδικό κριτήριο είναι η τιμή, ας σκεφτούν εδώ οτι ο δεύτερος μπορεί να σου κάνει καλύτερη τιμή.


Κωστής
Κάτι αντίστοιχο συμβαίνει και με κάποια καταστήματα στο Δίκτυο. Στο ebay, για παράδειγμα, μπορεί κανείς να διαβάσει τις κριτικές προηγούμενων αγοραστών, να δει τι είδους προβλήματα έχουν ή δεν έχουν αντιμετωπίσει, να δει από πότε είναι στο χώρο συγκεκριμένοι πωλητές, τι ακριβώς και σε ποιους έχουν πουλήσει. Επίσης, σε περίπτωση προβλήματος παρέχεται προστασία τόσο από το ίδιο το ebay όσο και από το paypal. Επιπροσθέτως, αν κανείς ερευνήσει σε φόρα ρολογιών (όπως το δικό μας) εύκολα μπορεί να βρει αξιόπιστους πωλητές που συνιστώνται από αξιόπιστα μέλη.

Αποσυνδεδεμένος koubilaihan

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 3978
    • Προφίλ
Απ: αξίζει να ρισκάρω?
« Απάντηση #14 στις: Φεβρουάριος 17, 2009, 01:50:48 μμ »
Επειδή νομίζω ότι ο στόχος είναι να βοηθήσουμε το μέλος marcangelo και όχι να γίνει πάλι το "χάνι της Γραβιάς" ,καθώς o VIWOW θα υπερασπίζεται τους επίσημους αντιπροσώπους και κάποιοι από εμάς το δικαίωμά μας σε χαμηλότερες τιμες θα απευθυνθώ σε αυτόν.

Φίλε marcangelo, για να σου πούμε αν αξίζει ή όχι η αγορά από το internet θα πρέπει να δώσεις περισσότερα στοιχεία.
Π.χ. θέλω το τάδε ρολόι και το βρήκα στο τάδε σάιτ προς πώληση. Τί γνώμη έχετε για αυτόν τον πωλητή; Έχει αγοράσει κανένας από αυτόν; Ξέρετε αν τα ρολόγια του είναι γνήσια και τι γίνεται σε θέματα εγγύησης;

Έτσι θα μπορέσεις να βοηθηθείς αποτελεσματικά από τις εμπειρίες των μελών.

Φιλικά Θοδωρής.
Ο μεγαλύτερός μου φόβος είναι ότι μια μέρα θα πεθάνω και η γυναίκα μου θα βάλει αγγελία τα ρολόγια μου, στις τιμές που της έχω πει ότι τα αγόρασα.

Αποσυνδεδεμένος VIWOW

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 552
    • Προφίλ
Απ: αξίζει να ρισκάρω?
« Απάντηση #15 στις: Φεβρουάριος 17, 2009, 02:01:44 μμ »
Στο ebay κυκλοφορούν ρολόγια μεταχειρισμένα, της παράλληλης, κλεμμένα και μαιμούδες. Ποτέ της επίσημης αντιπροσωπίας με επίσημο και εξουσιοδοτημένο από το εργοστάσιο τρόπο.

Τα reviews πως τα τσεκάρεις. Τα περισσότερα ιατρικά βιβλία που εκδίδονται με θέμα τον Διαβήτη, τα χρηματοδοτεί η Διεθνής Βιομηχανία Ζάχαρης. Είναι τόσο δύσκολο να γράψει κάποιος καλά λόγια για τον εαυτό του, ή αυτό που είπε κάποιος στο φόρουμ πριν λίγο καιρό, είναι δύσκολο να είναι ο άλλος αγοραστής ευχαριστημένος που πήρε την μαιμού;

Φιλικά

Κωστής

ΥΓ Δεν θα βγάλουμε ποτέ άκρη αν μπερδεύουμε το καινούργιο με το μεταχειρισμένο. Δεν ψάχνεις στο ebay για να αγοράσεις "φρέσκο πράγμα". Ψάχνεις για να αγοράσεις φτηνά. Και εγώ αν θέλω μια E Type, μεταχειρισμένη θα την πάρω, αλλά θα το καταλαβαίνω τουλάχιστον. Δεν θα πιστεύω οτι είναι καινούργια.

ΥΓ 2 koubilaihan δεν σου στέρησε κανείς το δικαίωμα σε χαμηλότερες τιμές. ΜΗΝ ΒΑΦΤΙΖΕΙΣ ΤΟ ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΟ, ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ. Και επιπλέον θεωρείς οτι να το λέω σημαίνει οτι υπερασπίζομαι τους αντιπροσώπους. Δεν χρειάζεται υπεράσπιση η αντιπροσωπία της Mercedes. Αν θέλεις να την πάρεις καινούργια, την παίρνεις. Αλλιώς έχει και μεταχειρισμένα πολλά στην αγορά και εισαγόμενα από την Γερμανία. ΤΟ ΝΑ ΤΗΝ ΦΕΡΕΙΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΚΑΙ ΝΑ "ΧΤΥΠΙΕΣΑΙ" ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ, ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΚΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 17, 2009, 02:11:33 μμ από VIWOW »
ΤΟ ΓΟΥΣΤΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΠΛΟ. ΔΙΑΛΕΓΩ ΠΑΝΤΑ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ.

WINSTON CHURCHILL

Αποσυνδεδεμένος Nikos patra

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 914
  • 233, Εl Primero
    • Προφίλ
Απ: αξίζει να ρισκάρω?
« Απάντηση #16 στις: Φεβρουάριος 17, 2009, 02:16:17 μμ »
Στο ebay κυκλοφορούν ρολόγια μεταχειρισμένα, της παράλληλης, κλεμμένα και μαιμούδες. Ποτέ της επίσημης αντιπροσωπίας με επίσημο και εξουσιοδοτημένο από το εργοστάσιο τρόπο.

Τα reviews πως τα τσεκάρεις. Τα περισσότερα ιατρικά βιβλία που εκδίδονται με θέμα τον Διαβήτη, τα χρηματοδοτεί η Διεθνής Βιομηχανία Ζάχαρης. Είναι τόσο δύσκολο να γράψει κάποιος καλά λόγια για τον εαυτό του, ή αυτό που είπε κάποιος στο φόρουμ πριν λίγο καιρό, είναι δύσκολο να είναι ο άλλος αγοραστής ευχαριστημένος που πήρε την μαιμού;

Φιλικά

Κωστής

ΥΓ Δεν θα βγάλουμε ποτέ άκρη αν μπερδεύουμε το καινούργιο με το μεταχειρισμένο. Δεν ψάχνεις στο ebay για να αγοράσεις "φρέσκο πράγμα". Ψάχνεις για να αγοράσεις φθηνά. Και εγώ αν θέλω μια E Type, μεταχειρισμένη θα την πάρω, αλλά θα το καταλαβαίνω τουλάχιστον. Δεν θα πιστεύω οτι είναι καινούργια.

ΥΓ 2 koubilaihan δεν σου στέρησε κανείς το δικαίωμα σε χαμηλότερες τιμές. ΜΗΝ ΒΑΦΤΙΖΕΙΣ ΤΟ ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΟ, ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ. Και επιπλέον θεωρείς οτι να το λέω σημαίνει οτι υπερασπίζομαι τους αντιπροσώπους. Δεν χρειάζεται υπεράσπιση η αντιπροσωπία της Mercedes. Αν θέλεις να την πάρεις καινούργια, την παίρνεις. Αλλιώς έχει και μεταχειρισμένα πολλά στην αγορά και εισαγόμενα από την Γερμανία. ΤΟ ΝΑ ΤΗΝ ΦΕΡΕΙΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΚΑΙ ΝΑ "ΧΤΥΠΙΕΣΑΙ" ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ, ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΚΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ.
Η αλήθεια είναι ότι δεν καταλαβαίνω ακριβώς τι εννοείς με το παράδειγμα του διαβήτη -αν εννοείς πως τα reviews είναι στημένα, έχω να πω μόνο ότι η προσωπική μου εμπειρία από αρκετές αγορές δείχνει το ακριβώς αντίθετο.

Στο ebay θα βρεις και καινούργια χωρίς επίσημη εγγύηση (το κατά πόσο είναι ασφαλές να αγοράσει κανείς κάτι τέτοιο το συζητάμε ίσως κάπου αλλού, γιατί εδώ θα βγούμε off topic).

Θα βρεις επίσης και αγορασμένα από AD πριν από 5-6 μήνες με επίσημη εγγύηση της εταιρίας .Μεταχειρισμένο ναι, αλλά σε "unworn condition" χωρίς απολύτως κανένα πρόβλημα και με διαφορά τιμής απ' ό,τι στην Ελλάδα. Άρα, επιλέγει κανείς τι τον συμφέρει και αναλόγως πράττει. Τώρα, το να είναι διάφορα προϊόντα κλεμμένα ή μαϊμούδες, από τη στιγμή που προέρχονται από καταστήματα που δεν είναι μόνο διαδικτυακά αλλά λειτουργούν και σε πόλεις π.χ. της Αγγλίας, είναι μάλλον απίθανο.

Αποσυνδεδεμένος VIWOW

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 552
    • Προφίλ
Απ: αξίζει να ρισκάρω?
« Απάντηση #17 στις: Φεβρουάριος 17, 2009, 02:25:32 μμ »
Και ξαναρωτώ: Ένα αξιόπιστο site με καινουργια, με επίσημη εγγύηση εργοστασίου ρολόγια, θα γράψει κανείς;

Αλλιώς δεν ξαναμιλώ για το θέμα αφού απλά συγκρίνετε ανόμοια πράγματα. Να αλλάξετε τον τίτλο: "ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΟ Ή ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ;", είναι ο σωστός τίτλος για το τόπικ.


Φιλικά

Κωστής

ΥΓ Νίκο, δεν ξέρεις οτι το συγκεκριμένο site υποχρεώνεται κάθε χρόνο να "κατεβάσει" χιλιάδες μαιμούδες και έχει μαζέψει δεκάδες αγωγές από πολλές εταιρείες. Δεν πουλούν μόνο έμποροι, πουλούν και ιδιώτες.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 17, 2009, 02:33:50 μμ από VIWOW »
ΤΟ ΓΟΥΣΤΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΠΛΟ. ΔΙΑΛΕΓΩ ΠΑΝΤΑ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ.

WINSTON CHURCHILL

warover

  • Επισκέπτης
Απ: αξίζει να ρισκάρω?
« Απάντηση #18 στις: Φεβρουάριος 17, 2009, 02:31:09 μμ »
Και ξαναρωτώ: Ένα αξιόπιστο site με καινουργια, με επίσημη εγγύηση εργοστασίου ρολόγια, θα γράψει κανείς;

Αλλιώς δεν ξαναμιλώ για το θέμα αφού απλά συγκρίνετε ανόμοια πράγματα. Να αλλάξετε τον τίτλο: "ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΟ Ή ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ;", είναι ο σωστός τίτλος για το τόπικ.


Φιλικά

Κωστής

ΥΓ Νίκο, δεν ξέρεις οτι το συγκεκριμένο site υποχρεώνεται κάθε χρόνο να "κατεβάσει" χιλιάδες μαυμούδες και έχει μαζέψει δεκάδες αγωγές από πολλές εταιρείες. Δεν πουλούν μόνο έμποροι, πουλούν και ιδιώτες.
www.watch.de

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: αξίζει να ρισκάρω?
« Απάντηση #19 στις: Φεβρουάριος 17, 2009, 02:34:57 μμ »
δεν θα φτασουμε σε κανενα συμπερασμα!ο καθενας ειναι ελευθερος να αγορασει απο οπου κρινει πιο συμφερων για τον ιδιο .το μονο που μπορει να κανει το φορουμ ειναι αυτο που ειπε ηδη ο

koubilaihan

Π.χ. θέλω το τάδε ρολόι και το βρήκα στο τάδε σάιτ προς πώληση. Τί γνώμη έχετε για αυτόν τον πωλητή; Έχει αγοράσει κανένας από αυτόν; Ξέρετε αν τα ρολόγια του είναι γνήσια και τι γίνεται σε θέματα εγγύησης;

Έτσι θα μπορέσεις να βοηθηθείς αποτελεσματικά από τις εμπειρίες των μελών.