Αποστολέας Θέμα: Γιατί δεν θα αγόραζα ποτέ ρολόι Rolex ή Panerai.  (Αναγνώστηκε 121710 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος svl

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10979
    • Προφίλ
Απ: Γιατί δεν θα αγόραζα ποτέ ρολόι Rolex ή Panerai.
« Απάντηση #80 στις: Απρίλιος 01, 2015, 11:18:12 πμ »
...
επισης ειναι τουλαχιστον ηλιθιο απο μερους μας να λεμε οτι επειδη ενας φουσκωτος... φοραει panerai αυτος ειναι μαφιοζος και το ρολοι καγκουρικο.
....







Ποτέ δεν ξέρεις.. :lol:

Αποσυνδεδεμένος batman1345

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8547
  • Δημήτρης
    • Προφίλ
Απ: Γιατί δεν θα αγόραζα ποτέ ρολόι Rolex ή Panerai.
« Απάντηση #81 στις: Απρίλιος 01, 2015, 11:28:27 πμ »
Σχετικά με την συμπεριφορά των μαζών με τις οποίες βλέπω πολλοί έχετε κολλήσει με αυτό το θέμα, δεν θα μπορούσε να δώσει καλύτερο παράδειγμα ο Istar με το flying jacket των 90s. Μόδες και τάσεις που ακολουθεί η μάζα πάντα υπάρχουν και όλους μας τους επηρεάζουν. Όμως δεν τους επηρεάζουν όλους το ίδιο. Ο βαθμός και ο τρόπος που θα επηρεαστεί ο καθένας μας έχει να κάνει με την ξεχωριστή προσωπικότητα του καθενός. Το αν θα φορέσεις και εσύ το flying jacket τυφλά επειδή βλέπεις όλους γύρω σου να το φοράνε, ή αν θα το φορέσεις γιατί απλά το είδες και το γούσταρες ανεξάρτητα τι κάνουν οι άλλοι, ή αν δεν θα το φορέσεις γιατί το είδες και δεν το γούσταρες, ή αν δεν θα το φορέσεις γιατί παρά το ότι το γούσταρες δεν θες να να είσαι σαν στρατιωτάκι ίδιος με τους άλλους, ή αν δεν θα το φορέσεις ενώ το γουστάρεις γιατί έχει περάσει η μόδα του κλπ. είναι καθαρά στο πώς το βλέπει ο καθένας.

Προσωπικά ο χαρακτήρας μου είναι τέτοιος που θέλω να φιλτράρω τις προσταγές της μόδας πριν τις ακολουθήσω, δεν καταλαβαίνω γιατί κάποιοι έχουν πρόβλημα με αυτό. Στα 90s στο σχολείο θυμάμαι ήμουν ο μοναδικός από τους συμμαθητές του στενού μου κύκλου που δεν φορούσα flying jacket. Δεν φορούσα απλά γιατί δεν μου άρεσε και γιατί είχα και τόσες άλλες ωραίες επιλογές σε μπουφάν που δεν έβρισκα τον λόγο να κάνω το ίδιο με τους άλλους. Φυσικά οι περισσότεροι δεν το φορούσαν γιατί τους άρεσε αλλά από μόδα και μόνο. Και σίγουρα και οι δικές μου διαφορετικές επιλογές δεν ήταν εντελώς εκτός μόδας. Άλλες μόδες και τάσεις της μάζας τις ακολούθησα άλλες όχι, άλλες λιγότερο άλλες περισσότερο, αλλά πάντα πριν επιλέξω τι θα κάνω το είχα επεξεργαστεί. Πρόβατο δεν ήμουν ποτέ!
Πρόβατο είσαι αλλά πιστεύεις ότι δεν είσαι... Εφόσον κιόλας είμαι σίγουρος ότι ποτέ δεν έχεις ψάξει και είμαι ακόμα πιο σίγουρος ότι δεν ξέρεις τον κομφορμισμό... Γι'αυτό τα λες αυτά...
Panerai is not just a watch... It's a lifestyle!

Αποσυνδεδεμένος click

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 207
    • Προφίλ
Απ: Γιατί δεν θα αγόραζα ποτέ ρολόι Rolex ή Panerai.
« Απάντηση #82 στις: Απρίλιος 01, 2015, 11:46:11 πμ »
Πρόβατο είσαι αλλά πιστεύεις ότι δεν είσαι... Εφόσον κιόλας είμαι σίγουρος ότι ποτέ δεν έχεις ψάξει και είμαι ακόμα πιο σίγουρος ότι δεν ξέρεις τον κομφορμισμό... Γι'αυτό τα λες αυτά...

Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια..

Αποσυνδεδεμένος batman1345

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8547
  • Δημήτρης
    • Προφίλ
Απ: Γιατί δεν θα αγόραζα ποτέ ρολόι Rolex ή Panerai.
« Απάντηση #83 στις: Απρίλιος 01, 2015, 11:48:34 πμ »
Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια..
Μην το παίρνεις προσωπικά...  κουβέντα κάνουμε...
Panerai is not just a watch... It's a lifestyle!

Αποσυνδεδεμένος PanosI

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 18190
    • Προφίλ
Απ: Γιατί δεν θα αγόραζα ποτέ ρολόι Rolex ή Panerai.
« Απάντηση #84 στις: Απρίλιος 01, 2015, 12:04:39 μμ »

Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια..

Κι εμείς σε ευχαριστούμε για τα καλά σου λόγια που εχεις ξεφτίλισει κόσμο και κοσμάκη εδώ μέσα.....


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος batman1345

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8547
  • Δημήτρης
    • Προφίλ
Απ: Γιατί δεν θα αγόραζα ποτέ ρολόι Rolex ή Panerai.
« Απάντηση #85 στις: Απρίλιος 01, 2015, 12:52:19 μμ »
Κι εμείς σε ευχαριστούμε για τα καλά σου λόγια που εχεις ξεφτίλισει κόσμο και κοσμάκη εδώ μέσα.....


Sent from my iPhone using Tapatalk
Εντάξει δε το κάνει κακοπροαίρετα αλλα δε μπορώ να.φανταστώ ότι κάποιος μιλάει για μάζες μόδα κτλ κτλ χωρίς να γνωρίζει τι σημαίνει κομφορμισμός... Γιατί όλοι μας η καθημερινότητα είναι σχεδιασμένη πάνω στον κομφορμισμό... Από τα.ράφια του σούπερ μάρκετ μέχρι τα θέατρα κτλ κτλ... Έγινε πείραμα σε διεθνές συνέδριο με κρυφές κάμερες που το κοινό ήταν επιστήμονες και ανέβηκε ένας στο μικρόφωνο έλεγε ασυναρτησίες και είχαν μέσα 3 άτομα που σηκώθηκαν και τον χειροκρότησαν και το έκαναν περίπου όλοι... Και αυτοί που δεν σηκώθηκαν απλά παιζαν στο κινητό... Όλοι είμαστε μάζες... Απλά πρέπει να ξεχωρίσουμε και να καταλάβουμε ότι δεν είναι πάντα κακό να είσαι μάζα... Άποψη μου
Panerai is not just a watch... It's a lifestyle!

Αποσυνδεδεμένος bshop

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6056
    • Προφίλ
    • Found in the Attic
Απ: Γιατί δεν θα αγόραζα ποτέ ρολόι Rolex ή Panerai.
« Απάντηση #86 στις: Απρίλιος 01, 2015, 01:18:02 μμ »
....


<object codebase="http://download.macromedia.com/pub/shockwave/cabs/flash/swflash.cab#version=8,0,0,0" type="application/x-shockwave-flash" data="http://www.youtube.com/v/LQqq3e03EBQ" width="425px" height="350px"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/LQqq3e03EBQ" /><param name="wmode" value="transparent" /><param name="allowScriptAccess" value="never" /><param name="pluginspage" value="http://www.macromedia.com/go/getflashplayer"></object>

Αποσυνδεδεμένος omegasnik

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3142
    • Προφίλ
Απ: Γιατί δεν θα αγόραζα ποτέ ρολόι Rolex ή Panerai.
« Απάντηση #87 στις: Απρίλιος 01, 2015, 01:24:32 μμ »
Θα ήθελα απλά κι εγώ να αναφέρω ότι σε περίπτωση που κάποιος εκφράζει τη γνώμη του για κάποιο ρολόι/εταιρία/κτλ δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα! Το θέμα ξεκινά από τη στιγμή που χαρακτηρίζει και προσδίδει επιθετικούς προσδιορισμούς σε άλλους που τυχαίνει να έχουν στην κατοχή τους τέτοια ρολόγια!
Βέβαια το θέμα του νήματος έχει αναλυθεί πολλές φορές οπότε κάποιος "παλιός" δεν πτοείται ούτε θίγεται χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δε δυσφορεί!
Σε κάθε περίπτωση καλό είναι να αποφεύγονται χαρακτηρισμοί για τους ανθρώπους που χρησιμοποιούν τα ρολόγια και να επικεντρώνεται κανείς στο ρολόι και να το χαρακτηρίζει όπως θέλει!
ΑΚΑ justnik
όποιος πρόλαβε ...

Αποσυνδεδεμένος Nanagno

  • Owner/Co-Founder
  • Administrator
  • 50mm case
  • *****
  • Μηνύματα: 1623
  • Time Will Only Tell...
    • Προφίλ
    • http://www.mywatch.gr
Απ: Γιατί δεν θα αγόραζα ποτέ ρολόι Rolex ή Panerai.
« Απάντηση #88 στις: Απρίλιος 01, 2015, 01:27:29 μμ »
@click

Εγώ το μόνο που κατάλαβα είναι ότι πασχίζεις να διαφέρεις.
Εάν λοιπόν κατάλαβα καλά, σου εύχομαι να το καταφέρεις, και όταν δεχτείς κριτική για τις επιλογές σου, να τις δεχτείς με τον ίδιο ευγενή τρόπο που τις δέχθηκε αυτή η κοινότητα.-

Με αγάπη,

Παρμενίδης ὁ Ἐλεάτης
Ludwig van Beethoven said that a great poem is more difficult to set to music than a merely good one, because the composer must improve upon the poem T I M E S.

Αποσυνδεδεμένος PanosI

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 18190
    • Προφίλ
Απ: Γιατί δεν θα αγόραζα ποτέ ρολόι Rolex ή Panerai.
« Απάντηση #89 στις: Απρίλιος 01, 2015, 01:28:31 μμ »
Εντάξει δε το κάνει κακοπροαίρετα ..................


..............Το θέμα ξεκινά από τη στιγμή που χαρακτηρίζει και προσδίδει επιθετικούς προσδιορισμούς σε άλλους που τυχαίνει να έχουν στην κατοχή τους τέτοια ρολόγια!



Τα Rolex, τουλάχιστον τα κλασικά της μοντέλα δεν είναι γύφτικα αλλά τα αγοράζουν γύφτοι.......




To Rolex είναι το ρολόι του κάθε κομπλεξικού νεόπλουτου......

Ο κάθε αγράμματος γύφτος.......θα πάρει Rolex..........

Αντίστοιχα τα Panerai ....του κάθε σκυλά τραγουδιστή και του κάθε βλάχου μαφιόζου...........

το ακολουθούν πολλοί σαν τα πρόβατα.....


Αποσυνδεδεμένος karteo

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7172
    • Προφίλ
Απ: Γιατί δεν θα αγόραζα ποτέ ρολόι Rolex ή Panerai.
« Απάντηση #90 στις: Απρίλιος 01, 2015, 01:43:00 μμ »
Βλάχος τραγουδιστής και σκυλας μαφιοζος παίζει σα συνδυασμό;
Γαυρος οπαδος....

Αποσυνδεδεμένος PanosI

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 18190
    • Προφίλ
Απ: Γιατί δεν θα αγόραζα ποτέ ρολόι Rolex ή Panerai.
« Απάντηση #91 στις: Απρίλιος 01, 2015, 01:52:09 μμ »
Βλάχος τραγουδιστής και σκυλας μαφιοζος παίζει σα συνδυασμό;

λολ......

Αποσυνδεδεμένος bshop

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6056
    • Προφίλ
    • Found in the Attic
Απ: Γιατί δεν θα αγόραζα ποτέ ρολόι Rolex ή Panerai.
« Απάντηση #92 στις: Απρίλιος 01, 2015, 02:00:33 μμ »
Βλάχος τραγουδιστής και σκυλας μαφιοζος παίζει σα συνδυασμό;

επίσης και το γυφτοπρόβατο ?

Αποσυνδεδεμένος click

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 207
    • Προφίλ
Απ: Γιατί δεν θα αγόραζα ποτέ ρολόι Rolex ή Panerai.
« Απάντηση #93 στις: Απρίλιος 01, 2015, 02:28:48 μμ »
Αν κάποιοι έχουν πρόβλημα κατανόησης των γραφόμενων μου που είναι σε απλή ελληνική γλώσσα δεν νομίζω πως φέρω ευθύνη. Πουθενά δεν ανέφερα πως όποιος κατέχει Rolex ή Panerai είναι γύφτος, μαφιόζος, βλάχος, νεόπλουτος, σκυλάς κλπ. Όπως επίσης δεν φέρω και καμία ευθύνη για τυχόν μύγες που μυγιάζονται στο μυγιακιστάν.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 01, 2015, 02:34:31 μμ από click »

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14998
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: Γιατί δεν θα αγόραζα ποτέ ρολόι Rolex ή Panerai.
« Απάντηση #94 στις: Απρίλιος 01, 2015, 02:48:35 μμ »
Oκ, αυστηρά γραμματικά, όντως η κατά την άποψή σου σύνδεση των συγκεκριμένων ρολογιών με τις κατηγορίες που ανέφερες δε σημαίνει ότι όποιος κατέχει κάποιο από αυτά τα ρολόγια ανήκει σε μία από τις κατηγορίες οπωσδήποτε. Αν και έμμεσα, τον προσβάλλεις καθώς αυτό που λες είναι ότι του αρέσει να φοράει ένα ρολόι για γύφτους ή σκυλάδες, άρα έχει μάλλον κακό γούστο για σένα στην καλύτερη ή στη χειρότερη διψάει για αναγνώριση κάπου εκεί μέσα στη μάζα.
Από την άλλη, ο επιθετικός τρόπος που γράφεις πάνω σε ένα θέμα που έχει εξαντληθεί εκατομμύρια φορές στο φόρουμ, όπως θα έπρεπε να είχες διαβάσει πριν το ανοίξεις, και έγινε αιτία να τσακωθούν μεταξύ τους μέλη, υποδηλώνει μία διάθεση λίγο προβοκατόρικη. Γι' αυτό αν και έχω άποψη για όσα λες, δεν μπήκα στη διαδικασία να γράψω κάτι στο νήμα.
Χρειάζεται γενικά μια προσοχή στις εκφράσεις που χρησιμοποιούμε όταν γράφουμε σε ένα φόρουμ (και γενικά στη ζωή μας) όχι για λόγους ηθικής κτλ. αλλά γιατί πολύ απλά δε χρειάζονται εντάσεις.

Αποσυνδεδεμένος click

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 207
    • Προφίλ
Απ: Γιατί δεν θα αγόραζα ποτέ ρολόι Rolex ή Panerai.
« Απάντηση #95 στις: Απρίλιος 01, 2015, 03:00:42 μμ »
Oκ, αυστηρά γραμματικά, όντως η κατά την άποψή σου σύνδεση των συγκεκριμένων ρολογιών με τις κατηγορίες που ανέφερες δε σημαίνει ότι όποιος κατέχει κάποιο από αυτά τα ρολόγια ανήκει σε μία από τις κατηγορίες οπωσδήποτε. Αν και έμμεσα, τον προσβάλλεις καθώς αυτό που λες είναι ότι του αρέσει να φοράει ένα ρολόι για γύφτους ή σκυλάδες, άρα έχει μάλλον κακό γούστο για σένα στην καλύτερη ή στη χειρότερη διψάει για αναγνώριση κάπου εκεί μέσα στη μάζα.
Από την άλλη, ο επιθετικός τρόπος που γράφεις πάνω σε ένα θέμα που έχει εξαντληθεί εκατομμύρια φορές στο φόρουμ, όπως θα έπρεπε να είχες διαβάσει πριν το ανοίξεις, και έγινε αιτία να τσακωθούν μεταξύ τους μέλη, υποδηλώνει μία διάθεση λίγο προβοκατόρικη. Γι' αυτό αν και έχω άποψη για όσα λες, δεν μπήκα στη διαδικασία να γράψω κάτι στο νήμα.
Χρειάζεται γενικά μια προσοχή στις εκφράσεις που χρησιμοποιούμε όταν γράφουμε σε ένα φόρουμ (και γενικά στη ζωή μας) όχι για λόγους ηθικής κτλ. αλλά γιατί πολύ απλά δε χρειάζονται εντάσεις.

Δεν θεωρώ ότι προσέβαλα ούτε επιτέθηκα σε κανέναν προσωπικά, ούτε άμεσα ούτε έμμεσα. Την άποψή μου εξέφρασα για τους λόγους που δεν θα αγόραζα εγώ αυτά τα ρολόγια και είμαι ανοιχτός σε οποιονδήποτε αντίλογο. Αντίστοιχα θέματα έχω διαβάσει και ήταν μάλιστα και η βασική αιτία για να καταθέσω και εγώ την δική μου άποψη, απλά και μόνο για να κάνουμε κουβέντα χωρίς καμία διάθεση προσβολής και τσακωμού αλλά με μεγάλη διάθεση αντιπαράθεσης. Εκτός αν εσείς θεωρείτε πως τα Rolex τα φοράνε μόνο διανοούμενοι και άνθρωποι με υψηλό γούστο οπότε και το ποστάρισμά μου είναι εντελώς άκυρο και δεν έχει κανένα λόγο να το συζητάμε.

Αποσυνδεδεμένος svl

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10979
    • Προφίλ
Απ: Γιατί δεν θα αγόραζα ποτέ ρολόι Rolex ή Panerai.
« Απάντηση #96 στις: Απρίλιος 01, 2015, 03:10:48 μμ »
...και είμαι ανοιχτός σε οποιονδήποτε αντίλογο....

Ε, όχι και είσαι ανοιχτός σε "οποιονδήποτε αντίλογο"..

Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια..

Μη λέμε ό,τι θέλουμε.. ::)





Αποσυνδεδεμένος click

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 207
    • Προφίλ
Απ: Γιατί δεν θα αγόραζα ποτέ ρολόι Rolex ή Panerai.
« Απάντηση #97 στις: Απρίλιος 01, 2015, 03:12:24 μμ »
Ε, όχι και είσαι ανοιχτός σε "οποιονδήποτε αντίλογο"..

Μη λέμε ό,τι θέλουμε.. ::)

Άλλοι λένε ότι θέλουν όχι εγώ! Κανέναν εδώ μέσα δεν χαρακτήρισα προσωπικά πρόβατο ή κάτι άλλο. Εμένα με χαρακτήρισαν πρόβατο όμως και όχι μόνο..

Είμαι ανοιχτός σε αντίλογο όχι σε χαρακτηρισμούς!

Αποσυνδεδεμένος svl

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10979
    • Προφίλ
Απ: Γιατί δεν θα αγόραζα ποτέ ρολόι Rolex ή Panerai.
« Απάντηση #98 στις: Απρίλιος 01, 2015, 03:39:49 μμ »
...
Είμαι ανοιχτός σε αντίλογο όχι σε χαρακτηρισμούς!

Προφανώς, το δικαίωμα σε χαρακτηρισμούς, το αναγνωρίζεις μόνο στον εαυτό σου..




Και, τελικά, συνομολογείς ότι αισθάνθηκες προσβεβλημένος.
Κακώς, γιατί σου δόθηκαν ευγενικά εξηγήσεις. ;)

Αποσυνδεδεμένος afnios

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1611
    • Προφίλ
Απ: Γιατί δεν θα αγόραζα ποτέ ρολόι Rolex ή Panerai.
« Απάντηση #99 στις: Απρίλιος 01, 2015, 03:47:46 μμ »
Και για να μην ειμαι εκτος θεματος[μπεεεεεε]...




μπεεεεεεεεεεεεε
με ενα ρολοι ξερεις παντα τι ωρα ειναι,με δυο δεν εισαι ποτε σιγουρος