Αποστολέας Θέμα: Ρολογια με πιστοποιητηκο cosc  (Αναγνώστηκε 39321 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος StefMac

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2541
    • Προφίλ
Απ: Ρολογια με πιστοποιητηκο cosc
« Απάντηση #20 στις: Απρίλιος 15, 2008, 06:52:49 μμ »
Μόνον μη σου τύχει να πάρεις cosc και cosc μην έχεις! ;) Και τότε...ξανά πίσω για έλεγχο. Αυτό εννοώ! Μην "πιάνεστε" απο τέτοια. Δεν θέλω να φέρω παράδειγμα, αλλά υπάρχουν μηχανές που έχουν λειτουργία καλύτερη κι απο cosc χωρίς cosc χαρτί.

Συμφωνώ με τον φίλο TZAG έτσι είναι !!!
_Jaeger Le Coultre_
The first Manufacture
 in Valle'e de Joux.

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: Ρολογια με πιστοποιητηκο cosc
« Απάντηση #21 στις: Απρίλιος 15, 2008, 06:57:07 μμ »
τι καθοριζει λοιπον την παραμετρο?τα υλικα κατασκευης ,αλλα πρωτα απο ολα η ιδια η μηχανη π.χ μια ετα 7750 ειναι πολυ ακριβης ηδη χωρις cosc οπως και μια ετα 2892 ,εκ κατασκευης επιπεδου cosc,ο ποιοτικος ελεγχος της καθε εταιρειας,δεν ηταν τυχαιο που ανεφερα τα mido.

warover

  • Επισκέπτης
Απ: Ρολογια με πιστοποιητηκο cosc
« Απάντηση #22 στις: Απρίλιος 15, 2008, 07:15:48 μμ »
Παιδία ξεφύγαμε και ναι ήρθε η ιστορική στιγμή να πω ότι είστε off topic (τι μόνο εμένα θα το λέτε  ;D) και μιας και άνοιξε όλη αυτή η παραφιλολογία για το cosc και  τι αξίζει από το cosc κάντε σας παρακαλώ προτάσεις με αξιόλογα cosc ρολόγια αλλιώς δεν έχει νόημα κοιτάω στο net και του προτείνω ένα με την έγκυρη μέθοδο του αμπε-μπα-μπλομ

Αποσυνδεδεμένος StefMac

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2541
    • Προφίλ
Απ: Ρολογια με πιστοποιητηκο cosc
« Απάντηση #23 στις: Απρίλιος 15, 2008, 07:19:44 μμ »
τι καθοριζει λοιπον την παραμετρο?τα υλικα κατασκευης ,αλλα πρωτα απο ολα η ιδια η μηχανη π.χ μια ετα 7750 ειναι πολυ ακριβης ηδη χωρις cosc οπως και μια ετα 2892 ,εκ κατασκευης επιπεδου cosc,ο ποιοτικος ελεγχος της καθε εταιρειας,δεν ηταν τυχαιο που ανεφερα τα mido.

Συμφωνώ με όλα,
και εν μέρει με την τελευταία πρόταση, γιατί και η TAG-HEUER
κάνει 15 ημερών πανομοιότυπα τεστ από μόνη της πριν τα δόση για COSC,
και JLC 1000 HOURS αλλά στην πράξη πάλι είχαμε τις γνώστες αποκλίσεις ...


_Jaeger Le Coultre_
The first Manufacture
 in Valle'e de Joux.

Αποσυνδεδεμένος StefMac

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2541
    • Προφίλ
Απ: Ρολογια με πιστοποιητηκο cosc
« Απάντηση #24 στις: Απρίλιος 15, 2008, 07:24:54 μμ »
Παιδία ξεφύγαμε και ναι ήρθε η ιστορική στιγμή να πω ότι είστε off topic (τι μόνο εμένα θα το λέτε  ;D) και μιας και άνοιξε όλη αυτή η παραφιλολογία για το cosc και  τι αξίζει από το cosc κάντε σας παρακαλώ προτάσεις με αξιόλογα cosc ρολόγια αλλιώς δεν έχει νόημα κοιτάω στο net και του προτείνω ένα με την έγκυρη μέθοδο του αμπε-μπα-μπλομ

"Εμείς" προσπαθούμε να σου πούμε κάποια πράγματα για αποφύγεις αυτά που "εμείς"
πάθαμε και μάθαμε ...
Και εσύ  μας λες ότι είμαστε off topic ...
_Jaeger Le Coultre_
The first Manufacture
 in Valle'e de Joux.

warover

  • Επισκέπτης
Απ: Ρολογια με πιστοποιητηκο cosc
« Απάντηση #25 στις: Απρίλιος 15, 2008, 07:28:20 μμ »
Να ανοίξω ένα νέο θέμα ακρίβεια και ποιότητα μηχανών ανα εταιρεία; όχι τπτ άλλο αλλά ξεροσταλιάζει το παιδί περιμένοντας μια γνώμη από κάποιων ειδήμονα(και παιδι ειναι αυτο πως να τουβγαλεις απο το μαυλο το cosc,αφου το θελει )

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: Ρολογια με πιστοποιητηκο cosc
« Απάντηση #26 στις: Απρίλιος 15, 2008, 07:33:17 μμ »
breitling,omega

bye

warover

  • Επισκέπτης
Απ: Ρολογια με πιστοποιητηκο cosc
« Απάντηση #27 στις: Απρίλιος 15, 2008, 07:33:43 μμ »
"Εμείς" προσπαθούμε να σου πούμε κάποια πράγματα για αποφύγεις αυτά που "εμείς"
πάθαμε και μάθαμε ...
Και εσύ  μας λες ότι είμαστε off topic ...
Αχ νομίζω πως θα παρεξηγηθούμε για αυτό κάνω στροφή 180 μοιρών και καλώ όλους όσους έχουν προτάσεις με ρολόγια απλικε με ακρίβεια που αγγίζει η ξεπερνά τa cosc standards (απλά θέλω και μια πρόταση για να καταλάβω τι εννοείτε)

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: Ρολογια με πιστοποιητηκο cosc
« Απάντηση #28 στις: Απρίλιος 15, 2008, 07:39:01 μμ »
απο τους cosc καταλογους και στα λεφτα που θες ειναι omega seamaster 300m και καποια breitling.εχουν οτι θελει ο φιλος σου και ειναι ολα καλα.δεν εχει το θεμα πολυ ψωμι ,διοτι εως τα 1200 εκει ειμαστε

να σαι καλα

warover

  • Επισκέπτης
Απ: Ρολογια με πιστοποιητηκο cosc
« Απάντηση #29 στις: Απρίλιος 15, 2008, 07:42:02 μμ »
απο τους cosc καταλογους και στα λεφτα που θες ειναι omega seamaster 300m και καποια breitling.εχουν οτι θελει ο φιλος σου και ειναι ολα καλα.δεν εχει το θεμα πολυ ψωμι ,διοτι εως τα 1200 εκει ειμαστε

να σαι καλα
οκ ευχαριστω θα το κοιταξω

Αποσυνδεδεμένος StefMac

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2541
    • Προφίλ
Απ: Ρολογια με πιστοποιητηκο cosc
« Απάντηση #30 στις: Απρίλιος 15, 2008, 10:00:36 μμ »
Αχ νομίζω πως θα παρεξηγηθούμε για αυτό κάνω στροφή 180 μοιρών και καλώ όλους όσους έχουν προτάσεις με ρολόγια απλικε με ακρίβεια που αγγίζει η ξεπερνά τa cosc standards (απλά θέλω και μια πρόταση για να καταλάβω τι εννοείτε)

Ωραία ...
ΩΜΕΓΑ με COSC,  ±1750 με Co-AXIAL, 2600+ ...

Φιλικά Στέφανος.

_Jaeger Le Coultre_
The first Manufacture
 in Valle'e de Joux.

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: Ρολογια με πιστοποιητηκο cosc
« Απάντηση #31 στις: Απρίλιος 16, 2008, 09:14:22 πμ »
Το cosc δεν είναι πανάκεια. Βεβαίως έχει την αξία του, αν και πιστεύω υπερτιμημένη. Στα 1200 cosc δε γνωρίζω. Αλλά αυτό που ξέρω είναι πως οποιοδήποτε ρολόι φοράει ΕΤΑ ή Valjoux μπορεί να ρυθμιστεί σχεδόν τέλεια. Π.χ. το TAG Heuer Super Professional (όχι cosc) που έχω με την ταπεινή 2824 πάει -2 με +2sec/ημέρα αναλόγως χρήσης και συνολικά το μήνα έχει διαφορά 30 sec! στο χρόνο 6 λεπτά!!! Αν δε χρειαζόταν να ρυθμίζω ημερομηνία δε θα το πείραζα καθόλου.
Επίσης να υπενθυμίσω πως κάθε καινούριο ρολόι παιρνάει μια περίοδο στρωσίματος.
Γι΄αυτό προτείνω να μη σταθεί στο πιστοποιητικό. Ας διαλέξει ότι του αρέσει. Υπάρχουν όπως γνωρίζεις πάμπολλες καταξιωμένες εταιρείες με αξιόπιστα ρολόγια σ΄ αυτά τα χρήματα. Ενδεικτικά αναφέρω: Fortis, Oris, TAG, Hamilton, Tissot, Longines.

Φιλικά
Δημήτρης

warover

  • Επισκέπτης
Απ: Ρολογια με πιστοποιητηκο cosc
« Απάντηση #32 στις: Απρίλιος 16, 2008, 10:38:45 πμ »
Το cosc δεν είναι πανάκεια. Βεβαίως έχει την αξία του, αν και πιστεύω υπερτιμημένη. Στα 1200 cosc δε γνωρίζω. Αλλά αυτό που ξέρω είναι πως οποιοδήποτε ρολόι φοράει ΕΤΑ ή Valjoux μπορεί να ρυθμιστεί σχεδόν τέλεια. Π.χ. το TAG Heuer Super Professional (όχι cosc) που έχω με την ταπεινή 2824 πάει -2 με +2sec/ημέρα αναλόγως χρήσης και συνολικά το μήνα έχει διαφορά 30 sec! στο χρόνο 6 λεπτά!!! Αν δε χρειαζόταν να ρυθμίζω ημερομηνία δε θα το πείραζα καθόλου.
Επίσης να υπενθυμίσω πως κάθε καινούριο ρολόι παιρνάει μια περίοδο στρωσίματος.
Γι΄αυτό προτείνω να μη σταθεί στο πιστοποιητικό. Ας διαλέξει ότι του αρέσει. Υπάρχουν όπως γνωρίζεις πάμπολλες καταξιωμένες εταιρείες με αξιόπιστα ρολόγια σ΄ αυτά τα χρήματα. Ενδεικτικά αναφέρω: Fortis, Oris, TAG, Hamilton, Tissot, Longines.

Φιλικά
Δημήτρης

τα ξερω ολλα αυτα αλλα δεν θελει  να πηγενει να του ρυθμιζοουν καινουργιο ρολοι και ειπε απο απλη ετα καλητερα με cosc αλλα τωρα τον επισα να κοιταει και valjoux( οι οποιες ειναι πολυ μα  πολυ καλες για τα λεφτα τους) και καποιες ΕΤΑ που μου ειπε ο george οποτε νομιζω κατι καλο θα βρει

warover

  • Επισκέπτης
Απ: Ρολογια με πιστοποιητηκο cosc
« Απάντηση #33 στις: Απρίλιος 16, 2008, 10:46:53 πμ »
παραθετω δυο τισσοτ στα 830,870 ευρο ΓΙΑ ΝΑ μου πειτε την γνωμη σας
 1)    Tissot Classic Le Locle Reserve de Marche I με ΕΤΑ 2897
2)    Tissot Heritage 150 I ΜΕ     2894-2 Mecanic Automatic. COSC

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: Ρολογια με πιστοποιητηκο cosc
« Απάντηση #34 στις: Απρίλιος 16, 2008, 12:52:13 μμ »
Αν του αρέσουν είναι μια χαρά.

φιλικά
Δημήτρης

warover

  • Επισκέπτης
Απ: Ρολογια με πιστοποιητηκο cosc
« Απάντηση #35 στις: Απρίλιος 16, 2008, 01:02:19 μμ »
σαν μηχανες ρωταω

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: Ρολογια με πιστοποιητηκο cosc
« Απάντηση #36 στις: Απρίλιος 16, 2008, 01:17:30 μμ »
καταρχην αλλαξε τιτλο και πες οτι ειναι για ρολοι  εως 1200 ευρω. δεν καταλαβα γιατι ρωτας/ προτεινεις δικα σου?αυτο σημαινει οτι εχεις τα ρολογια υποψην σου,αρα εμεις ειμαστε περιττοι  ;D

σου ξαναλεω ομεγα η breitling  και ησυχαζεις

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: Ρολογια με πιστοποιητηκο cosc
« Απάντηση #37 στις: Απρίλιος 16, 2008, 01:18:35 μμ »
τα ξερω ολλα αυτα αλλα δεν θελει  να πηγενει να του ρυθμιζοουν καινουργιο ρολοι και ειπε απο απλη ετα καλητερα με cosc ...


Νομίζω ότι αυτό που εννοούν οι φίλτατοι συμφορουμίστες είναι ότι πρέπει να δώσει(ς) βάση περισσότερο στη μηχανή αυτή καθαυτή παρά στην πιστοποίηση COSC αυτή καθαυτή. Και επίσης
ότι:
α. η μηχανή δεν χρειάζεται να έχει COSC για να είναι καλή/ακριβής,
β. εάν έχει COSC δεν πάει να πει ότι (θα) είναι απαραίτητα καλή/ακριβής.
γ. εάν έχει COSC δεν πάει να πει ότι αποκλείεται να χρειαστεί να το πάει για ρύθμιση.

Όπερ σημαίνει, ότι βαρύτητα πρέπει να δώσει στο α.
Κουκιά μετρημένα.




Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: Ρολογια με πιστοποιητηκο cosc
« Απάντηση #38 στις: Απρίλιος 16, 2008, 01:26:32 μμ »
cosc θες?cosc  να παρεις,οτι 8ελει !ομεγα ,breitling cash!

Αποσυνδεδεμένος eisenberg

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2842
    • Προφίλ
Απ: Ρολογια με πιστοποιητηκο cosc
« Απάντηση #39 στις: Απρίλιος 16, 2008, 01:29:10 μμ »

Νομίζω όλοι αυτό που εννοούν οι φίλτατοι συμφορουμίστες είναι ότι πρέπει να δώσει(ς) βάση περισσότερο στη μηχανή αυτή καθαυτή παρά στην πιστοποίηση COSC αυτή καθαυτή. Και επίσης
ότι:
α. η μηχανή δεν χρειάζεται να έχει COSC για να είναι καλή/ακριβής,
β. εάν έχει COSC δεν σημαινει ότι (θα) είναι απαραίτητα καλή/ακριβής.
γ. εάν έχει COSC δεν σημαινει ότι αποκλείεται να χρειαστεί να το πάει για ρύθμιση.

Όπερ σημαίνει, ότι βαρύτητα πρέπει να δώσει στο α.
Κουκιά μετρημένα.

Να πουμε εδω οτι αν εχει COSC πρεπει απαραιτητα να ειναι ακριβης.Οποιαδηποτε αποκλιση εκτος των οριων -4/+6 ανεξαρτητου τοποθετησης,το ρολοι στελνεται πισω και ρυθμιζεται εντος εγγυησης.Αν το ρολοι δεν εχει πιστοποιηση και σου κατσει πχ ενα +12,τοτε η αντιπροσωπεια σου λεει οτι ειναι εντος των προδιαγραφων της μηχανης κι αν θελεις να τη ρυθμισεις αρχιζεις τα πειραματα και φυσικα το χρεωνεσαι.
Ολα σχετικα ειναι...απλα θελει νομιζω μια προσοχη στις φθηνες σχετικα μαρκες...