Ψηφοφορία

Omega speedy pro vs IWC Mark...

Speedy
Mark

Αποστολέας Θέμα: Omega Speedmaster Moonwatch vs IWC mark...  (Αναγνώστηκε 20232 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος BsAs

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 175
    • Προφίλ
Απ: Omega Speedmaster Moonwatch vs IWC mark...
« Απάντηση #60 στις: Σεπτέμβριος 03, 2017, 06:33:38 μμ »
Και ανάμεσα σε Mark 17 και Mark 18?

Αποσυνδεδεμένος Centaur

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1259
    • Προφίλ
Απ: Omega Speedmaster Moonwatch vs IWC mark...
« Απάντηση #61 στις: Σεπτέμβριος 03, 2017, 07:03:02 μμ »
Υ.Γ. Επειδή μου κίνησες την περιέργεια και θέλω να ακούσω την άποψη σου γιατί δεν θα είχε ελπίδες το σπιντ vs 3777???
Sent from my iPad using Tapatalk
Αν βγάλεις απ'την μέση το μάρκετινγκ για την ιστορία του κάθε ρολογιού, τι μας μένει;

Ενα όμορφο κουρδιστο με πλαστικό κρύσταλλο και ευανάγνωστους δείκτες εναντίον ενός όμορφου αυτόματου, με ημερομηνία/μέρα.

Βαρετό vs Τσαχπίνικο. Αυτα θα πουν όσοι τους παρούσιαζονται για πρώτη φορά τα ρολόγια. Κι αυτά θα έλεγα κι εγώ όσο κι αν μαρεσει το speedy.

Αποσυνδεδεμένος Aris2176

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13928
    • Προφίλ
Απ: Omega Speedmaster Moonwatch vs IWC mark...
« Απάντηση #62 στις: Σεπτέμβριος 03, 2017, 07:26:05 μμ »
Αν βγάλεις απ'την μέση το μάρκετινγκ για την ιστορία του κάθε ρολογιού, τι μας μένει;

Ενα όμορφο κουρδιστο με πλαστικό κρύσταλλο και ευανάγνωστους δείκτες εναντίον ενός όμορφου αυτόματου, με ημερομηνία/μέρα.

Βαρετό vs Τσαχπίνικο. Αυτα θα πουν όσοι τους παρούσιαζονται για πρώτη φορά τα ρολόγια. Κι αυτά θα έλεγα κι εγώ όσο κι αν μαρεσει το speedy.

εισαι ωραίος μαγκα μου γιατι έχεις επιχειρήματα!  :2thumbs:
και εκφραζεις την αποψή σου όμορφα ασχέτως εαν συμφωνώ ή όχι!

δεν πεταξες ενα σκετο ....σπιντ ή ...μαρκ ή δεν υπάρχει συγκριση...ή δεν ξέρω δεν απαντώ...
Watches; I am not an addict. I can stop any time I want to...

Αποσυνδεδεμένος BsAs

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 175
    • Προφίλ
Απ: Omega Speedmaster Moonwatch vs IWC mark...
« Απάντηση #63 στις: Σεπτέμβριος 03, 2017, 07:37:52 μμ »
Αν βγάλεις απ'την μέση το μάρκετινγκ για την ιστορία του κάθε ρολογιού, τι μας μένει;

Ενα όμορφο κουρδιστο με πλαστικό κρύσταλλο και ευανάγνωστους δείκτες εναντίον ενός όμορφου αυτόματου, με ημερομηνία/μέρα.

Βαρετό vs Τσαχπίνικο. Αυτα θα πουν όσοι τους παρούσιαζονται για πρώτη φορά τα ρολόγια. Κι αυτά θα έλεγα κι εγώ όσο κι αν μαρεσει το speedy.

Δεν θα έλεγα ότι το Ω είναι βαρετό στην πρώτη όψη. Έχει πιο πολλούς δείκτες (χρονόμετρο), έχει στεφάνι με νούμερα, είναι πιο μεγάλο και τέλος, είναι Ωμέγα. Πιστεύω πως στα μάτια του αδαή, το Speedmaster είναι πολύ πιο όμορφο...

Αποσυνδεδεμένος Centaur

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1259
    • Προφίλ
Απ: Omega Speedmaster Moonwatch vs IWC mark...
« Απάντηση #64 στις: Σεπτέμβριος 03, 2017, 07:59:07 μμ »
Δεν θα έλεγα ότι το Ω είναι βαρετό στην πρώτη όψη. Έχει πιο πολλούς δείκτες (χρονόμετρο), έχει στεφάνι με νούμερα, είναι πιο μεγάλο και τέλος, είναι Ωμέγα. Πιστεύω πως στα μάτια του αδαή, το Speedmaster είναι πολύ πιο όμορφο...


Αποσυνδεδεμένος Aris2176

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13928
    • Προφίλ
Απ: Omega Speedmaster Moonwatch vs IWC mark...
« Απάντηση #65 στις: Σεπτέμβριος 03, 2017, 08:03:28 μμ »
Σεβαστή η αποψή σου!

Έχει πιο πολλούς δείκτες (χρονόμετρο), έχει στεφάνι με νούμερα, είναι πιο μεγάλο...
Πιστεύω πως στα μάτια του αδαή, το Speedmaster είναι πολύ πιο όμορφο...

και μάλλον έχεις δίκιο ...
πριν 20 περίπου χρόνια με τον πρώτο μου μισθό ένα χρονογράφο πήρα...μπουγιόζικο...τώρα το οτι δεν χρονομέτρησα ποτε και τίποτα ειναι ψιλά γράμματα οταν αναφερόμαστε στο σαράκι που λεγεται ρολόι...

Watches; I am not an addict. I can stop any time I want to...

Αποσυνδεδεμένος BsAs

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 175
    • Προφίλ
Απ: Omega Speedmaster Moonwatch vs IWC mark...
« Απάντηση #66 στις: Σεπτέμβριος 03, 2017, 08:15:34 μμ »
Παρόλα αυτά, κλίνω προς το Μαρκ.

Οι λόγοι είναι το ότι δεν έχει ζαφείρι, το ότι θέλει καθημερινό κούρδισμα και από μια μικρή εμπειρία με κουρδιστά (είχα ένα Luminor Marina για δυο μήνες μέχρι που μου το έκλεψαν) μάλλον δεν είμαι "εκεί" ακόμα, και ότι είναι Ω, μια μάρκα πολύ αναγνωρίσιμη για μια πόλη πολύ επικίνδυνη, ενώ το Μαρκ δεν τραβά πολύ την προσοχή για αυτούς που δεν ξέρουν...

Αποσυνδεδεμένος capt-dim

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7258
    • Προφίλ
Απ: Omega Speedmaster Moonwatch vs IWC mark...
« Απάντηση #67 στις: Σεπτέμβριος 03, 2017, 08:23:39 μμ »
Ειναι Ιεροσυλία το να συγκρίνεις το moonwatch ...... Mε το συγκεκριμένο IWC ......!!!!!!


Ας κάνουμε και ενα συγκριτικό ενα Rolex submariner με ενα Seiko Sumo ....... !!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος Aris2176

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13928
    • Προφίλ
Απ: Omega Speedmaster Moonwatch vs IWC mark...
« Απάντηση #68 στις: Σεπτέμβριος 03, 2017, 09:02:36 μμ »
Ειναι Ιεροσυλία το να συγκρίνεις το moonwatch ...... Mε το συγκεκριμένο IWC ......!!!!!!

Ιεροσυλία???? στο χόμπι που επιλέξαμε δεν υφίσταται Δημήτρη...!!!!

Ας κάνουμε και ενα συγκριτικό ενα Rolex submariner με ενα Seiko Sumo ....... !!!!!!!

Τώρα με μπέρδεψες....εχεις βάλει στην πρόταση σου την Μονικα Μπελούτσι με την Γεωργία Βασιλειαδου....????? ;D






Watches; I am not an addict. I can stop any time I want to...

Αποσυνδεδεμένος pugman

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1801
    • Προφίλ
Απ: Omega Speedmaster Moonwatch vs IWC mark...
« Απάντηση #69 στις: Σεπτέμβριος 03, 2017, 11:37:58 μμ »
Φοβερό νήμα, δεν μπορώ να πω...  Διεξάγονται παράλληλα δυο συζητήσεις δίχως ( σχεδόν ) κανένας να έχει πρόβλημα.
Απορώ γιατί να έχουμε τόσα νήματα.   Θα μπορούσαν κάλλιστα να διεξάγονται όλα σε ένα. Που να ψάχνεις τώρα...

(sent from my samsung smartphone using tapatalk)

"buy a Rolex to impress others, the Grand Seiko to impress yourself"

Αποσυνδεδεμένος pugman

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1801
    • Προφίλ
Απ: Omega Speedmaster Moonwatch vs IWC mark...
« Απάντηση #70 στις: Σεπτέμβριος 03, 2017, 11:40:18 μμ »


Αν βγάλεις απ'την μέση το μάρκετινγκ για την ιστορία του κάθε ρολογιού, τι μας μένει;

Ενα όμορφο κουρδιστο με πλαστικό κρύσταλλο και ευανάγνωστους δείκτες εναντίον ενός όμορφου αυτόματου, με ημερομηνία/μέρα.

Βαρετό vs Τσαχπίνικο. Αυτα θα πουν όσοι τους παρούσιαζονται για πρώτη φορά τα ρολόγια. Κι αυτά θα έλεγα κι εγώ όσο κι αν μαρεσει το speedy.

Πέστα επιτέλους αγόρι μου που μας τα έχει κάνει τσουρέκια η Ω με το moon-ορόλογο!!!

(sent from my samsung smartphone using tapatalk)

"buy a Rolex to impress others, the Grand Seiko to impress yourself"

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Omega Speedmaster Moonwatch vs IWC mark...
« Απάντηση #71 στις: Σεπτέμβριος 03, 2017, 11:43:48 μμ »
Φοβερό νήμα, δεν μπορώ να πω...  Διεξάγονται παράλληλα δυο συζητήσεις δίχως ( σχεδόν ) κανένας να έχει πρόβλημα.
Απορώ γιατί να έχουμε τόσα νήματα.   Θα μπορούσαν κάλλιστα να διεξάγονται όλα σε ένα. Που να ψάχνεις τώρα...

(sent from my samsung smartphone using tapatalk)

Μόνο δύο ???
Νόμιζα ότι ήταν περισσότερες :(
Αυτό με το Ένα Μεγάλο Νήμα, δεν είναι κακή ιδέα:

ONE THREAD TO RULE THEM ALL

 :up:


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος pugman

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1801
    • Προφίλ
Απ: Omega Speedmaster Moonwatch vs IWC mark...
« Απάντηση #72 στις: Σεπτέμβριος 03, 2017, 11:46:24 μμ »
Μόνο δύο ???
Νόμιζα ότι ήταν περισσότερες :(
Αυτό με το Ένα Μεγάλο Νήμα, δεν είναι κακή ιδέα:

ONE THREAD TO RULE THEM ALL

 :up:


Sent from my iPhone using Tapatalk
  Lets Do It!

(sent from my samsung smartphone using tapatalk)

"buy a Rolex to impress others, the Grand Seiko to impress yourself"

Αποσυνδεδεμένος kotsosre

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 81
    • Προφίλ
Απ: Omega Speedmaster Moonwatch vs IWC mark...
« Απάντηση #73 στις: Σεπτέμβριος 04, 2017, 03:12:59 πμ »
Προσωπικά το moonwatch δεν με εντυπωσιάζει όταν το παρατηρώ φορεμένο,δεν είναι του γούστου μου σίγουρα.
Θεωρώ ότι φοριέται περισσότερο για την ιστορία του παρά για την αντικειμενική αξία και όψη του.
Φιλικά, Κώστας

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: Omega Speedmaster Moonwatch vs IWC mark...
« Απάντηση #74 στις: Σεπτέμβριος 04, 2017, 08:18:45 πμ »
Αν βγάλεις απ'την μέση το μάρκετινγκ για την ιστορία του κάθε ρολογιού, τι μας μένει;

Ενα όμορφο κουρδιστο με πλαστικό κρύσταλλο και ευανάγνωστους δείκτες εναντίον ενός όμορφου αυτόματου, με ημερομηνία/μέρα.

Βαρετό vs Τσαχπίνικο. Αυτα θα πουν όσοι τους παρούσιαζονται για πρώτη φορά τα ρολόγια. Κι αυτά θα έλεγα κι εγώ όσο κι αν μαρεσει το speedy.

 :shocked: :? :shocked: :shocked: :shocked:
Κωστα διαφωνω καθετα, οριζοντιος, πλαγιως και ολα αυτα επι 1000 και βαλε.
Συγκρινεις εναν καταπληκτικο κατασκευαστικα χρονογραφο (μηχανη) με ενα αυτοματο ρολοι;
Εδω σε αυτη την περιπτωση δεν στεκωμαι στο μαρκετιγκ και την ιστορια που απο μονα τους αυτα ειναι μεγαλο κεφαλαιο.
Το Ωμεγα ειναι αλλου απο μονο του. Καταλαβαινω την γνωμη σου μιας και δεν εισαι τεχνιτης.

Αποσυνδεδεμένος Centaur

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1259
    • Προφίλ
Απ: Omega Speedmaster Moonwatch vs IWC mark...
« Απάντηση #75 στις: Σεπτέμβριος 04, 2017, 08:57:33 πμ »
:shocked: :? :shocked: :shocked: :shocked:
Κωστα διαφωνω καθετα, οριζοντιος, πλαγιως και ολα αυτα επι 1000 και βαλε.
Συγκρινεις εναν καταπληκτικο κατασκευαστικα χρονογραφο (μηχανη) με ενα αυτοματο ρολοι;
Εδω σε αυτη την περιπτωση δεν στεκωμαι στο μαρκετιγκ και την ιστορια που απο μονα τους αυτα ειναι μεγαλο κεφαλαιο.
Το Ωμεγα ειναι αλλου απο μονο του. Καταλαβαινω την γνωμη σου μιας και δεν εισαι τεχνιτης.

Άρη, συγκρίνω τα 2 ρολόγια και οι μηχανές είναι απλά ένα μέρος αυτής της σύγκρισης. Αλλά ποτέ δεν είχα πρόβλημα να συγκρίνω και θεούς με δαίμονες, για μένα όλα μπαίνουν σε σύγκριση. Για παράδειγμα, η 1861 είναι μια σουπερ μηχανή αλλα γιατί, η 7750 δεν είναι; Στον τομέα της η καθεμία και με διαφορετική οπτική ματιά. Και για να φέρω ένα παράδειγμα, ποια πιστεύεις ότι είναι καλύτερη μηχανή σε αμάξι τα τελευταία 20 χρόνια, o S54 της BMW ή o 1.8 TFSI της VW; Ετσι το βλέπω και στα ρολόγια.


Αποσυνδεδεμένος capt-dim

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7258
    • Προφίλ
Απ: Omega Speedmaster Moonwatch vs IWC mark...
« Απάντηση #76 στις: Σεπτέμβριος 04, 2017, 08:58:39 πμ »
Ιεροσυλία???? στο χόμπι που επιλέξαμε δεν υφίσταται Δημήτρη...!!!!

Τώρα με μπέρδεψες....εχεις βάλει στην πρόταση σου την Μονικα Μπελούτσι με την Γεωργία Βασιλειαδου....????? ;D


Άρη εννοείτε έτσι όπως το λες ειναι .....  :smt023

όπως λέει και ο σοφός μας λαός ..... ''με τον παρά μου, γαμώ και την κυρά μου ...''


αλλά διαφωνώ στο ότι μπορούμε να συγκρίνουμε ... μήλα με πορτοκάλια ..... δεν συγκρίνονται όλα με όλα τα ρολόγια ....


αν βγάλεις έξω το αισθητικό κομμάτι ... που ειναι υποκειμενικό .... και για αυτό δεν αρέσουν όλα τα ρολόγια σε όλου το ίδιο .....

υπάρχουν και αντικειμενικοί παράγοντες ....

οπότε αν στο δικό σου αξιακό σύστημα ... ταξινομείς και αξιολογείς .... βάση αντικειμενικών η υποκειμενικών κριτηρίων  ώστε να προτιμήσεις και να επιλέξεις το ένα ρολόι έναντι του άλλου ειναι απόφαση δική σου και μόνο δική σου ..... :)


εξάλλου υπάρχει ολόκληρη θεωρία περί ''θεωρίας της αξίας'' και είναι τόσο παλιά όσο και τα γραπτά των αρχαίων φιλοσόφων μας  .... :smt023 από την οποία προκύπτουν και οι τιμές στα προϊόντα .... !!!!! αυτός ειναι και ο βασικός λόγος που αιώνες τώρα πλακώνονταν οι περισσότεροι οικονομολόγοι για το εάν θα πρέπει να ο προσδιορισμός της τιμής ενός προϊόντος  να βασίζεται σε αντικειμενικά η υποκειμενικά κριτήρια ...... ;)




επίσης  ... στον χώρο μας υπάρχει και ο παράγοντας ( Χ) Χ-factor ... που τον έχουν κάποια ρολόγια .... και ειναι απροσδιόριστος .....  :laola:


και τελειώνοντας φίλε μου Άρη ... στον κόσμο μας κυκλοφορούν και ανώμαλοι και διατροφικοί τύποι  ... που θα προτιμήσουν την  την Γεωργία Βασιλειαδου... απο την Μονικα Μπελούτσι ....... παραδείγματα άπειρα .... :weedman: :weedman: :weedman:

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: Omega Speedmaster Moonwatch vs IWC mark...
« Απάντηση #77 στις: Σεπτέμβριος 04, 2017, 09:05:27 πμ »
Άρη, συγκρίνω τα 2 ρολόγια και οι μηχανές είναι απλά ένα μέρος αυτής της σύγκρισης. Αλλά ποτέ δεν είχα πρόβλημα να συγκρίνω και θεούς με δαίμονες, για μένα όλα μπαίνουν σε σύγκριση. Για παράδειγμα, η 1861 είναι μια σουπερ μηχανή αλλα γιατί, η 7750 δεν είναι; Στον τομέα της η καθεμία και με διαφορετική οπτική ματιά. Και για να φέρω ένα παράδειγμα, ποια πιστεύεις ότι είναι καλύτερη μηχανή σε αμάξι τα τελευταία 20 χρόνια, o S54 της BMW ή o 1.8 TFSI της VW; Ετσι το βλέπω και στα ρολόγια.
Κωστα δεν ξερω για τα αυτοκινητα μιας και δεν ειναι ο τομεας μου.
Στα ρολογια ομως μπορω να πω.
Η 1861 ειναι πολυ καλυτερη μηχανη. Σκυλι δοκιμασμενη.
Απο την ποιοτητα φινιρισματος μεχρι την κατασκευη της που ειναι ποιο πολυπλοκη απο της 7750.
Σκυλι και δοκιμασμενη η 7750 αλλα μεχρι εκει. Τιποτα ακραιο στην κατασκευη της.
Η 1861 εχει πχ μικροτερες ανοχες μεταξυ των εξαρτηματων σε σχεση με 7750.
Ομως το εδω συγκριτηκο λεει χρονογραφος με αυτοματο.

Αποσυνδεδεμένος Centaur

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1259
    • Προφίλ
Απ: Omega Speedmaster Moonwatch vs IWC mark...
« Απάντηση #78 στις: Σεπτέμβριος 04, 2017, 09:41:51 πμ »
Ομως το εδω συγκριτηκο λεει χρονογραφος με αυτοματο.
Δεν ξέρω αν χάθηκε στην μετάφραση με τόσα ποστ αλλα η αρχική ερώτηση του Άρη σε μένα ήταν πώς θα σύγκρινα το iwc 3777 με το speedmaster.

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: Omega Speedmaster Moonwatch vs IWC mark...
« Απάντηση #79 στις: Σεπτέμβριος 04, 2017, 09:59:17 πμ »
Δεν ξέρω αν χάθηκε στην μετάφραση με τόσα ποστ αλλα η αρχική ερώτηση του Άρη σε μένα ήταν πώς θα σύγκρινα το iwc 3777 με το speedmaster.
Ναι αυτο εγινε Κωστα.