Αποστολέας Θέμα: OMEGA  (Αναγνώστηκε 1846985 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος strifteros

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3209
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #5560 στις: Ιανουάριος 11, 2017, 08:15:06 μμ »
γιατί άραγε δεν το κράτησε να το παρουσιάσει στην έκθεση μετά από κάνα δύο μήνες; μήπως ετοιμάζει άλλες έξι-επτά, δεκαεπτά περιορισμένες εκδόσεις μουνορολογιών; (εντάξει μην το συγχέουμε τώρα, για το φεγγάρι λέω λολολ)
μήπως αυτό ήταν και ένα τεστ της Ω για την τιμολογιακή πολιτική της; δηλ αν η αποδοχή της τιμής αυτής(=δεσμεύτηκαν όλα), σημαίνει αυτόματα και αποδοχή των τιμών της, οπότε ας συνεχίσουμε την αυξητική πορεία; παρά τα όσα της σερνουν στα φόρα για την απογείωση των τιμών της.....


μερικές σκεψεις ήταν...
Τα άλογα στα αυτοκίνητα είναι όπως η μνήμη στον Η/Υ. Θέλεις πάντα παραπάνω. Μήπως ισχύει το ίδιο και για τα ρολόγια?

Αποσυνδεδεμένος Aris2176

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13928
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #5561 στις: Ιανουάριος 11, 2017, 08:19:57 μμ »

+1000. Πλεον μπορεις να κυκλοφορεις-δουλευεις ολη μερα και να ξερεις την ωρα ανα πασα στιγμη χωρις να φορας ρολοι...

Στάλθηκε από το SM-A310F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Εγώ την ωρα την βλέπω στο ρολοι που φοράω στο καρπό και εαν το εχω βγάλει για κάποιο λόγο νιώθω σαν καπνιστής που εχει κόψει το τσιγάρο και ψάχνει το πακέτο στις τσέπες του σακακιού. Ουτε κινητό, ουτε υπολογιστής ... Αυτα ειναι για εσάς την νεα γενιά.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Watches; I am not an addict. I can stop any time I want to...

Αποσυνδεδεμένος GiannisTissot

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6301
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #5562 στις: Ιανουάριος 11, 2017, 08:22:45 μμ »
Εγώ την ωρα την βλέπω στο ρολοι που φοράω στο καρπό και εαν το εχω βγάλει για κάποιο λόγο νιώθω σαν καπνιστής που εχει κόψει το τσιγάρο και ψάχνει το πακέτο στις τσέπες του σακακιού. Ουτε κινητό, ουτε υπολογιστής ... Αυτα ειναι για εσάς την νεα γενιά.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Γιατι ρε εσυ τι εισαι;; νεο παιδι 23 χρονων...
Κι εγω στο ρολοι που φοραω ή που κρεμεται στον τοιχο τη βλεπω.. κι οπως λες τα τελευταια χρονια που φοραω καθε καθε μερα αν τυχει και το ξεχασω νιωθω οτι μου λειπει απ το χερι.

Στάλθηκε από το SM-A310F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

The front tells the time and the back tells the story.

Αποσυνδεδεμένος Aris2176

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13928
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #5563 στις: Ιανουάριος 11, 2017, 08:27:34 μμ »
Γιατι ρε εσυ τι εισαι;; νεο παιδι 23 χρονων...
Κι εγω στο ρολοι που φοραω ή που κρεμεται στον τοιχο τη βλεπω.. κι οπως λες τα τελευταια χρονια που φοραω καθε καθε μερα αν τυχει και το ξεχασω νιωθω οτι μου λειπει απ το χερι.

Στάλθηκε από το SM-A310F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Άρα -1000 και οχι +1000


Sent from my iPhone using Tapatalk
Watches; I am not an addict. I can stop any time I want to...

Αποσυνδεδεμένος svl

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10979
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #5564 στις: Ιανουάριος 11, 2017, 08:29:32 μμ »
Γιάννο (στριφτερέ), μερικές σκέψεις κάνω και εγώ.

Δεν νομίζω ότι έχει σχέση με πείραμα.
Οι εταιρείες έχουν άλλα εργαλεία για να διαπιστώνουν την αποδοχή της τιμολογιακής τους πολιτικής.

Μάλλον, για άλλο μου μοιάζει.
Δηλαδή, δημιουργούμε αυτό το σόου, μένει η εντύπωση ότι 2000 κομμάτια "limited" φεύγουν για πλάκα στα 5.600, οπότε μια χαρά είναι η τιμή του κλασσικού moon.
Μήπως μέτρησε κανείς τα reservations αιτήματα;
Ό,τι θέλουν, αυτό και λένε.



Πάντως, ο αριθμός των φερόμενων ως sold out είναι εξωπραγματικός!
Εσύ, ειδικά, ξέρεις ένα άλλο limited του 2013 που το δίνουν -30% στο Σύνταγμα και παραμένει στα αζήτητα εδώ και 2-3 χρόνια τώρα.
Ούτε ένας Κινέζος από τους χιλιάδες δεν το καταδέχθηκε...

Αποσυνδεδεμένος GiannisTissot

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6301
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #5565 στις: Ιανουάριος 11, 2017, 08:31:12 μμ »
Άρα -1000 και οχι +1000


Sent from my iPhone using Tapatalk
Οχι συν! Ισχυει απολυτα οτι στις μερες μας η αγορα ρολογιου ειναι απο ανουσια εως και πολυτελεια... εκτος απο μας..

Στάλθηκε από το SM-A310F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

The front tells the time and the back tells the story.

Αποσυνδεδεμένος Aris2176

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13928
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #5566 στις: Ιανουάριος 11, 2017, 08:42:55 μμ »
Οχι συν! Ισχυει απολυτα οτι στις μερες μας η αγορα ρολογιου ειναι απο ανουσια εως και πολυτελεια... εκτος απο μας..

Στάλθηκε από το SM-A310F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αααα οκ ! Άρα το +1000 παει στο φορουμ της απλ! Γιατι μπερδεύτηκα νόμιζα οτι είμασταν στο μαιγουοτς


Sent from my iPhone using Tapatalk
Watches; I am not an addict. I can stop any time I want to...

Αποσυνδεδεμένος arvac

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3880
  • Addicted to Mods
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #5567 στις: Ιανουάριος 11, 2017, 09:25:42 μμ »
Εσύ, ειδικά, ξέρεις ένα άλλο limited του 2013 που το δίνουν -30% στο Σύνταγμα και παραμένει στα αζήτητα εδώ και 2-3 χρόνια τώρα.
Ούτε ένας Κινέζος από τους χιλιάδες δεν το καταδέχθηκε...

Μου κάνει μεγάλη εντύπωση αυτό που λες, Σπύρο.
Απεναντίας, γνωρίζω ότι η Rolex στην Ελλάδα δεν μπορεί να προμηθευτεί αρκετά κομμάτια ώστε να ανταποκριθεί στην αυξημένη ζήτηση.

Αποσυνδεδεμένος svl

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10979
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #5568 στις: Ιανουάριος 11, 2017, 09:32:24 μμ »
Μου κάνει μεγάλη εντύπωση αυτό που λες, Σπύρο.
Απεναντίας, γνωρίζω ότι η Rolex στην Ελλάδα δεν μπορεί να προμηθευτεί αρκετά κομμάτια ώστε να ανταποκριθεί στην αυξημένη ζήτηση.
Αυξημένη σε σχέση με πότε, Κοσμά;
Από αυτά που έχω καταλάβει στη ρόλεξ πολύ σοφά έριξαν την παραγωγή, ώστε οι 100 ενδιαφερόμενοι να βρίσκουν 10 ρολόγια, εκεί που κάποτε οι 1.000 έβρισκαν 100.
Σε ποιά από τις δύο καταστάσεις πουλούσαν περισσότερα;

Για το συγκεκριμένο limited (και πολύ-πολύ όμορφο) Ω, ναι, είναι αλήθεια.


Αποσυνδεδεμένος Watch-Collector

  • Reviews/Super Moderator
  • Tourbillion
  • ***
  • Μηνύματα: 5779
  • 8/10/08 - 21/12/08
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #5569 στις: Ιανουάριος 11, 2017, 09:36:25 μμ »
Επειδή τυγχάνει να λαμβάνω συχνά Δελτία Τύπου της Οmega, με ενημερωτικό και φωτογραφικό υλικό,
σας γνωστοποιώ ότι:

''...Και τα 2.012 ρολόγια του νέου μοντέλου της OMEGA #SpeedyTuesday έγιναν ανάρπαστα σε χρόνο ρεκόρ, και συγκεκριμένα σε 4 ώρες, 15 λεπτά και 43 δευτερόλεπτα, καθώς οι ενθουσιώδεις θαυμαστές του ρολογιού ανά τον κόσμο έσπευσαν να εξασφαλίσουν τη τελευταία, συλλεκτική έκδοση του Speedmaster...''
Eνας Ελλην σοφος, ειπε καποτε:

«Η Δημοκρατια μας αυτοκαταστρεφεται διοτι κατεχρασθη το δικαιωμα της ελευθεριας και της ισοτητας, διοτι εμαθε τους πολιτες να θεωρουν την αυθαδεια ως δικαιωμα, την παρανομια ως ελευθερια, την αναιδεια του λογου ως ισοτητα και την αναρχια ως ευδαιμονια».

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #5570 στις: Ιανουάριος 11, 2017, 09:48:01 μμ »
...

Εσύ, ειδικά, ξέρεις ένα άλλο limited του 2013 που το δίνουν -30% στο Σύνταγμα και παραμένει στα αζήτητα εδώ και 2-3 χρόνια τώρα.
Ούτε ένας Κινέζος από τους χιλιάδες δεν το καταδέχθηκε...

Λες το γνωστό moonwatch που έχουν στην boutique, με το ασπροκόκκινο γύρω-γύρω (όλοι);
Εάν ναι, θεωρώ ότι είναι από τα πιο "άκυρα" limited edition του moonwatch. Καμία εντύπωση δεν μου κάνει που δεν το παίρνουν ούτε οι Κινέζοι :lol:

Αποσυνδεδεμένος arvac

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3880
  • Addicted to Mods
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #5571 στις: Ιανουάριος 11, 2017, 09:49:34 μμ »
Αυξημένη σε σχέση με πότε, Κοσμά;
Από αυτά που έχω καταλάβει στη ρόλεξ πολύ σοφά έριξαν την παραγωγή, ώστε οι 100 ενδιαφερόμενοι να βρίσκουν 10 ρολόγια, εκεί που κάποτε οι 1.000 έβρισκαν 100.
Σε ποιά από τις δύο καταστάσεις πουλούσαν περισσότερα;

Για το συγκεκριμένο limited (και πολύ-πολύ όμορφο) Ω, ναι, είναι αλήθεια.

Η μείωση της παραγωγής, νομίζω, είναι κάτι πρόσφατο. Η ζήτηση στην Ελλάδα –σε απόλυτους αριθμούς– έχει αυξηθεί τα τελευταία χρόνια κυρίως λόγω της αύξησης του τουρισμού. Αυτό τουλάχιστον μού έχει μεταφερθεί.

(Είναι καμιά καλή περίπτωση αυτό το Ω ή είναι κάνα κουρδιστό στα 3 και πλέον χιλιάρικα;)

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #5572 στις: Ιανουάριος 11, 2017, 09:53:47 μμ »
Η μείωση της παραγωγής, νομίζω, είναι κάτι πρόσφατο. Η ζήτηση στην Ελλάδα –σε απόλυτους αριθμούς– έχει αυξηθεί τα τελευταία χρόνια κυρίως λόγω της αύξησης του τουρισμού. Αυτό τουλάχιστον μού έχει μεταφερθεί.

(Είναι καμιά καλή περίπτωση αυτό το Ω ή είναι κάνα κουρδιστό στα 3 και πλέον χιλιάρικα;)


Αυτό τους έχει ξεμείνει:



Κάτσε να ήταν κανένα τέτοιο:



να σου πω για πότε θα είχε εξαφανιστεί...

Αποσυνδεδεμένος arvac

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3880
  • Addicted to Mods
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #5573 στις: Ιανουάριος 11, 2017, 09:55:08 μμ »
Αυτό τους έχει ξεμείνει:



Κάτσε να ήταν κανένα τέτοιο:



να σου πω για πότε θα είχε εξαφανιστεί...


40άρι είναι αυτό, Άγγελε; Στα πόσα χρήματα;

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #5574 στις: Ιανουάριος 11, 2017, 10:01:31 μμ »
Όχι Κοσμά, το κλασικό το moonwatch  είναι. Κουρδιστό, στα 42mm.
Δε θυμάμαι ρε φίλε σε τι τιμή το δίνουν.
Ίσως θυμάται ο Σπύρος (SVL) που το έγραψε παραπάνω :/

Αποσυνδεδεμένος Watch-Collector

  • Reviews/Super Moderator
  • Tourbillion
  • ***
  • Μηνύματα: 5779
  • 8/10/08 - 21/12/08
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #5575 στις: Ιανουάριος 11, 2017, 10:03:01 μμ »
Αυτό τους έχει ξεμείνει:



Για την ακρίβεια δεν τους έχει ξεμείνει.
Tο βρήκαν και το έφεραν απ' έξω -σχετικά πρόσφατα- μαζί με ένα τελευταίο ''from the Moon To Mars''.
Τουλάχιστον αυτό ισχυρίζονται.
Eνας Ελλην σοφος, ειπε καποτε:

«Η Δημοκρατια μας αυτοκαταστρεφεται διοτι κατεχρασθη το δικαιωμα της ελευθεριας και της ισοτητας, διοτι εμαθε τους πολιτες να θεωρουν την αυθαδεια ως δικαιωμα, την παρανομια ως ελευθερια, την αναιδεια του λογου ως ισοτητα και την αναρχια ως ευδαιμονια».

Αποσυνδεδεμένος Watch-Collector

  • Reviews/Super Moderator
  • Tourbillion
  • ***
  • Μηνύματα: 5779
  • 8/10/08 - 21/12/08
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #5576 στις: Ιανουάριος 11, 2017, 10:15:10 μμ »
'Αγγελε,
Όταν αντιληφθούν περί τίνος πρόκειται, να 'σαι βέβαιος ότι και το ''TinTin'' θα εξαφανιστεί

http://forum.tz-uk.com/showthread.php?363133-A-recent-incoming-The-Omega-Speedmaster-quot-TinTin-quot
Eνας Ελλην σοφος, ειπε καποτε:

«Η Δημοκρατια μας αυτοκαταστρεφεται διοτι κατεχρασθη το δικαιωμα της ελευθεριας και της ισοτητας, διοτι εμαθε τους πολιτες να θεωρουν την αυθαδεια ως δικαιωμα, την παρανομια ως ελευθερια, την αναιδεια του λογου ως ισοτητα και την αναρχια ως ευδαιμονια».

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #5577 στις: Ιανουάριος 11, 2017, 10:23:27 μμ »
'Αγγελε,
Όταν αντιληφθούν περί τίνος πρόκειται, να 'σαι βέβαιος ότι και το ''TinTin'' θα εξαφανιστεί

http://forum.tz-uk.com/showthread.php?363133-A-recent-incoming-The-Omega-Speedmaster-quot-TinTin-quot


Άρη δεν ξέρω τι το super είχε το πυραυλάκι (ή πύραυλος) Tin-Tin, εμένα αυτό το τύπου racing κοκκινοάσπρο γύρω-γύρω, δεν μου "κολλάει" με το moonwatch...
Φυσικά θα αρέσει σε πολύ κόσμο, λογικό είναι...
Εγώ πάντως δε θα το προτιμούσα σε σχέση με άλλα limited, όπως το Panda που έβαλα παραπάνω. Το οποίο θεωρώ από τα καλύτερα limited και ας στραβώνεσαι για να δεις την ώρα με τους ανοιχτόχρωμους δείκτες στο λευκό dial :)
Στη φωτό φαίνονται super, στην πραγματικότητα δεν είναι ευανάγνωστοι (το έχω φορέσει αρκετά το συγκεκριμένο).

Επίσης άλλο πολυαγαπημένο είναι το Gemini



Το οποίο επίσης θα προτιμούσα έναντι του Tin-Tin.

Μα είναι όνομα αυτό; Tin-Tin; Τον Τεν-Τεν μου θυμίζει :p

Αποσυνδεδεμένος svl

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10979
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #5578 στις: Ιανουάριος 11, 2017, 10:24:36 μμ »
Δεν είναι έκδοση moon αυτό στο οποίο αναφέρθηκα.
Ούτε βρίσκεται στη μπουτίκ.

Από 7.500 (περίπου) το δίνουν 5.000 και δεν φεύγει.
Παρά τους Κινέζους.


Την άποψη ότι ο αριθμός των φερόμενων ως sold out είναι εξωπραγματικός, την ενισχύει και η εμπειρία από την πορεία limited εκδόσεων άλλων εταιρειών, που κυκλοφορούν 500 ή και λιγότερα κομμάτια τα οποία "κάθονται" στα ράφια για καιρό.

Και περαιτέρω.
Το συγκεκριμένο Tuesday Speedy αναφέρεται ως δήθεν αφιερωμένο σε μια ομάδα φίλων του speedmaster.
Την είχε ακουστά κανείς;
Ή μήπως είχαν ακουστά πολλοί ότι επρόκειτο να κυκλοφορήσει τέτοιο μοντέλο;

Τα παραπάνω, σε συνδυασμό με το γεγονός ότι - όπως και εξυπακούεται - κανένα ρολόι δεν εξοφλήθηκε, απλά δηλώθηκε ενδιαφέρον, δημιουργούν δικαιολογημένες απορίες.


Αποσυνδεδεμένος DOCORTHO

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3233
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #5579 στις: Ιανουάριος 11, 2017, 10:36:50 μμ »
Να μην ξεχναμε βεβαια οτι μιλάμε για το speedmaster....ιςως το πιο αντιπροσωπευτικό ωμέγα...το οποίο προφανως θα εχει πάνω απο 2500 φανατικούς συλλέκτες.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 11, 2017, 11:01:50 μμ από DOCORTHO »