Αποστολέας Θέμα: ROLEX  (Αναγνώστηκε 4215247 φορές)

0 μέλη και 13 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος astra

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 52
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #1720 στις: Δεκέμβριος 27, 2009, 11:23:41 μμ »
Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι εάν ξέρετε.
Ήταν η μητέρα μου στο Ντουμπάι και της έδειχναν ένα Submariner ή ένα Sea-Dweller Deepsea, δεν ήξερε καλά (μανάδες ρε γαμώτο  :D) με 18Κ στεφάνη στα 6000 περίπου και με έκπτωση έφτανε κάπου στα 5000.
Να ρωτήσω εγώ τώρα που είμαι λίγο άσχετος, υπάρχουν αυτά τα 2 με 18Κ μόνο τη στεφάνη? εάν ναί τότε τα 5000 είναι καλά? Ξέρω ότι το Deepsea είανι πιο ακριβό.

Σημείωση: Το μαγαζί ήταν χρυσοχοείο.

Αποσυνδεδεμένος astra

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 52
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #1721 στις: Δεκέμβριος 28, 2009, 03:17:39 μμ »
Παιδιά αρρώστησα!!!
Πέρασα από τη ROLEX στο κέντρο της Αθήνας και δοκίμασα το Deepsea, έπαθα πλάκα...τέλειο μέγεθος για τον καρπό μου, χοντρό όπως μου αρέσει, ποιότητα και γενικά βάρος σε πολύ καλά επίπεδα, αφού να φανταστείτε φοράω τον τελευταίο καιρό το Tag Heuer SLR και όταν το ξαναφόρεσα νόμιζα ότι δε φοράω ρολόι.
Τι να πω, έμεινα πάρα μα πάρα πολύ ενθουσιασμένος και θα προσπαθήσω να είναι η επόμενή μου αγορά...

Αποσυνδεδεμένος amartolos

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 393
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #1722 στις: Δεκέμβριος 28, 2009, 03:52:51 μμ »
τι τιμη καταλογου εχει?

Αποσυνδεδεμένος astra

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 52
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #1723 στις: Δεκέμβριος 28, 2009, 07:05:43 μμ »
7100
Στην Rolex μου είπαν οτι αν ενδιαφέρομαι μπορούν να κάνουν κάτι καλύτερο (δε μου είπαν πόσο)
Σε κάποιο γνωστό που πήγα μου έκανε έκπτωση.
Το θέμα είναι πως να το πάρω!!! ???
 :P :P :P

Αποσυνδεδεμένος houston

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 489
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #1724 στις: Δεκέμβριος 28, 2009, 07:17:18 μμ »
7100
Στην Rolex μου είπαν οτι αν ενδιαφέρομαι μπορούν να κάνουν κάτι καλύτερο (δε μου είπαν πόσο)

Αυτό και αν είναι είδηση! Δύσκολοι καιροί για πρίγκηπες αφενός, πάει και ένας χρόνος από την κυκλοφορία του στην αγορά αφετέρου. Καιρός να ρίξουμε λίγο τα στάνταρ μας, είπαν οι μάγκες αναστενάζοντας με καημό.... :'(

Το θέμα είναι πως να το πάρω!!! ???

Τι εννοείς? Συνήθως ψωνίζουμε με μετρητά ή με πιστωτική κάρτα (μακρυά από 'μας.... :D).

Χρόνια πολλά και ευτυχισμένα σε όλα τα μέλη του φόρουμ!

Αποσυνδεδεμένος wolf

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 100
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #1725 στις: Δεκέμβριος 28, 2009, 07:26:16 μμ »
Το θέμα είναι πως να το πάρω!!! ???
 :P :P :P

Κάποια καταστήματα βάζουν και άτοκες δόσεις περιορίζοντας βέβαια το ποσοστό της έκπτωσης ...

Αποσυνδεδεμένος astra

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 52
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #1726 στις: Δεκέμβριος 28, 2009, 09:20:47 μμ »
Το θέμα είναι οτι τα έσκασα πρίν 2 μήνες να πάρω το Tag.
Αλλά δε με φοβάμαι, θα βρώ τη λύση  ;D ;D ;D
Ελπίζω το νέο έτος να με βρεί με το ROLEX στον καρπό μου :smt050

Αποσυνδεδεμένος amartolos

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 393
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #1727 στις: Δεκέμβριος 28, 2009, 10:02:39 μμ »
Αυτό και αν είναι είδηση! Δύσκολοι καιροί για πρίγκηπες αφενός, πάει και ένας χρόνος από την κυκλοφορία του στην αγορά αφετέρου. Καιρός να ρίξουμε λίγο τα στάνταρ μας, είπαν οι μάγκες αναστενάζοντας με καημό.... :'(

Τι εννοείς? Συνήθως ψωνίζουμε με μετρητά ή με πιστωτική κάρτα (μακρυά από 'μας.... :D).

Χρόνια πολλά και ευτυχισμένα σε όλα τα μέλη του φόρουμ!

και η πιστωτικη μια χαρα ειναι αρκει να μην της φορτωνεις 10 ρολογια τον μηνα

Αποσυνδεδεμένος PanosI

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 18190
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #1728 στις: Δεκέμβριος 28, 2009, 10:44:01 μμ »
Δεν θα παραβιάσω ανοικτές θύρες αλλά θα υπενθυμίσω : μετρητά και dealers.

Μετά θα μπαίνετε στα μαγαζιά και θα σκάτε στα γέλια, όταν θα ακούτε τιμές καταλόγου με ύφος ΧΙΛΙΩΝ ΚΑΡΔΙΝΑΛΙΩΝ.

Που πας ρε καραμήτρο, με τιμές καταλόγου, εν έτει 2010?
Μόνο κανας γαμπρός που δεν εχει ιδέα και πάει να πουλήσει την γλυκιά του ελευθερία, ίσως πληρώσει τέτοιες τιμές.

Και πάλι: όταν στα μαγαζιά φτάνεις στα -20% με τα χιλια ζόρια, στους dealers πας καρφί στο -30% και παλεύεις για ~-40%.

Ψαχτείτε, είναι αμαρτία να πετάτε λεφτά ( ειδικά εμείς που ούτως ή άλλως μακροπρόθεσμα θα τα δώσουμε ή διαφορετικά στα 3 το 1 δώρο  ;D) .

Αποσυνδεδεμένος jtheogr

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 269
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #1729 στις: Δεκέμβριος 28, 2009, 10:56:40 μμ »
Δεν θα παραβιάσω ανοικτές θύρες αλλά θα υπενθυμίσω : μετρητά και dealers.

Μετά θα μπαίνετε στα μαγαζιά και θα σκάτε στα γέλια, όταν θα ακούτε τιμές καταλόγου με ύφος ΧΙΛΙΩΝ ΚΑΡΔΙΝΑΛΙΩΝ.

Που πας ρε καραμήτρο, με τιμές καταλόγου, εν έτει 2010?
Μόνο κανας γαμπρός που δεν εχει ιδέα και πάει να πουλήσει την γλυκιά του ελευθερία, ίσως πληρώσει τέτοιες τιμές.

Και πάλι: όταν στα μαγαζιά φτάνεις στα -20% με τα χιλια ζόρια, στους dealers πας καρφί στο -30% και παλεύεις για ~-40%.

Ψαχτείτε, είναι αμαρτία να πετάτε λεφτά ( ειδικά εμείς που ούτως ή άλλως μακροπρόθεσμα θα τα δώσουμε ή διαφορετικά στα 3 το 1 δώρο  ;D) .


Οταν λές dealers τι ακριβώς εννοείς ?

Αποσυνδεδεμένος PanosI

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 18190
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #1730 στις: Δεκέμβριος 28, 2009, 11:15:34 μμ »
dealer [dIiler]   ουσ. έμπορος, διακινητής, μεταπράτης, μεταπωλητής

Αποσυνδεδεμένος jtheogr

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 269
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #1731 στις: Δεκέμβριος 29, 2009, 08:34:00 πμ »
dealer [dIiler]   ουσ. έμπορος, διακινητής, μεταπράτης, μεταπωλητής

Μάλλον εγώ δεν το διατύπωσα σωστά, που τους βρίσκουμε αυτούς ?

Αποσυνδεδεμένος astra

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 52
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #1732 στις: Δεκέμβριος 29, 2009, 04:50:57 μμ »
Για βοηθήστε λίγο τώρα.
'Οπως καταλάβατε θέλω να πάρω το Deep Sea
Τιμή καταλόγου 7100
Ο χρυσοχόος μου μου το αφήνει -25% και με λίγα παζάρια παραπάνω πιστεύω να το φτάσω στα 5000.
Για πείτε μου τώρα, πως θα καταλάβω εάν είναι γνήσιο, και ας έχει και όλα του τα χαρτιά, γιατί έχω ακούσει απίστευτα πράγματα.
Όχι πως νομίζω ότι θα μου την κάνει, αλλά φύλαγε τα ρούχα σου να έχεις τα μισά.
Α και κάτι ακόμα, η τιμή που το δίνει είναι καλή? (στο Golden Hall μου το δίνουν 5800-6000)
Αλλού δεν έχω ρωτήσει.

Αποσυνδεδεμένος houston

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 489
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #1733 στις: Δεκέμβριος 29, 2009, 05:35:21 μμ »
Αν τίθεται θέμα αμφισβήτησης της γνησιότητας του ρολογιού περιπλέκονται τα πράγματα. Δε νομίζω να είναι εφικτό με μία απλή ματιά, ακόμη και από τον πλέον έμπειρο, να επιβεβαιωθεί η γνησιότητά του. Ο χρυσοχόος είναι αυτός που ανέφερες σε προηγούμενο ποστ στο Ντουμπάι?
Η τιμή πάντως, σε γενικές γραμμές, καλή ακούγεται. Αν, όμως, στο Golden Hall το πουλάνε 5.800 εγώ θα το έψαχνα για κάνα 1000ρικάκι παρακάτω. Οπότε οδηγούμαστε στο συμπέρασμα ότι τα 5.000 ευρώ είναι μία καλή τιμή.
Σε θεωρητικό, πάντα, επίπεδο όλα αυτά. Δεν έχω εικόνα τιμών αυτή την περίοδο και ό,τι γράφω βασίζεται σε κάποιες γενικές αρχές.

και η πιστωτικη μια χαρα ειναι αρκει να μην της φορτωνεις 10 ρολογια τον μηνα

Όπως βολεύεται και έχει μάθει ο καθένας φίλε μου!

Αποσυνδεδεμένος astra

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 52
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #1734 στις: Δεκέμβριος 29, 2009, 06:03:44 μμ »
Ο χρυσοχόος είναι Αθήνα, όσο για το θέμα γνησιότητας απλά ρώτησα εάν υπάρχει τρόπος να το καταλάβουμε με "γυμνό" μάτι.  Ο άνθρωπος είναι εμπιστοσύνης και είμαι και πελάτης απλά εγώ ρώτησα για την "κακή" στιγμή που λένε. (όπως λένε και στο χωριό, κανένας δεν είναι άγιος).
Όσο για την τιμή και εγώ πιστεύω πως μου το αφήνει καλά.
Μήπως γνωρίζει κάποιος τι τιμές παίζουν Σαουδική Αραβία, και αν αγοραστεί απο κεί θα έχω εγγύηση;

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #1735 στις: Δεκέμβριος 29, 2009, 06:16:26 μμ »
δεν πιστευω να εχεις προβλημα,αλλα για σιγουρα μπορεις να το πας στην ρολεξ να το δουν.θα μπορουσες να δεις την χαραξη των αριθμων,την ποιοτητα των επιγραφων,την κορωνα στο 6 κτλ.αλλα καλυτερα στην rolex hellas ;)

Αποσυνδεδεμένος houston

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 489
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #1736 στις: Δεκέμβριος 29, 2009, 06:17:52 μμ »
Ο χρυσοχόος είναι Αθήνα, όσο για το θέμα γνησιότητας απλά ρώτησα εάν υπάρχει τρόπος να το καταλάβουμε με "γυμνό" μάτι.  Ο άνθρωπος είναι εμπιστοσύνης και είμαι και πελάτης απλά εγώ ρώτησα για την "κακή" στιγμή που λένε. (όπως λένε και στο χωριό, κανένας δεν είναι άγιος).
Όσο για την τιμή και εγώ πιστεύω πως μου το αφήνει καλά.
Μήπως γνωρίζει κάποιος τι τιμές παίζουν Σαουδική Αραβία, και αν αγοραστεί απο κεί θα έχω εγγύηση;


Σε αυτή την περίπτωση προχώρα το, θα έλεγα. Αν ο άνθρωπος είναι έμπιστος και εσύ πελάτης του δε νομίζω να υπάρχει ουσιαστικός λόγος ανυσηχίας. Απλά παζάρεψέ το λίγο ακόμα, σε λογικά πάντα πλαίσια, μήπως και ωφεληθείς κάνα επιπλέον ψιλό.
Όσο αφορά τη Σαουδική Αραβία, προσωπικά δε την έχω επισκεφθεί και δεν έχω εικόνα τιμών, εγγυήσεων κ.λ.

Άντε ντε!!! Ακόμα στο πληκτρολόγιο είσαι?

Αποσυνδεδεμένος houston

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 489
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #1737 στις: Δεκέμβριος 29, 2009, 06:24:29 μμ »
δεν πιστευω να εχεις προβλημα,αλλα για σιγουρα μπορεις να το πας στην ρολεξ να το δουν.θα μπορουσες να δεις την χαραξη των αριθμων,την ποιοτητα των επιγραφων,την κορωνα στο 6 κτλ.αλλα καλυτερα στην rolex hellas ;)

Και τι θα του πει ρε Γιώργο του ανθρώπου?
"Πάμε, ρε μεγάλε, λίγο μέχρι την επίσημη αντιπροσωπεία για ένα "τυπικό" έλεγχο?"
Είναι κομματάκι άκομψο και καταλύει την κάθε καλή διάθεση από μέρος του εμπόρου! Που μετά κουβέντα για περαιτέρω έκπτωση....!

Εκτός αν το προτείνει ο ίδιος ο έμπορος ως αδιαμφισβήτη πιστοποίηση της γνησιότητας του ρολογιού του.

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #1738 στις: Δεκέμβριος 29, 2009, 06:33:19 μμ »
ακρογωνιαιος λιθος η σχεση εμπιστοσυνης εμπορου-πελατη.

Και τι θα του πει ρε Γιώργο του ανθρώπου?
"Πάμε, ρε μεγάλε, λίγο μέχρι την επίσημη αντιπροσωπεία για ένα "τυπικό" έλεγχο?"


σε τετοια ποσα και με κριση?και με ζεστο ?????????

εσυ πως θα το ειχες χειριστει?

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #1739 στις: Δεκέμβριος 29, 2009, 07:16:17 μμ »
Φαινεται οτι τα ROLEX αρεσουν και στους ληστες.
Θυμα επεσε σημερα το μεσημερι γνωστο καταστημα στην Γλυφαδα.