Αποστολέας Θέμα: ROLEX  (Αναγνώστηκε 4216415 φορές)

0 μέλη και 9 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Stratos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3911
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #14840 στις: Οκτώβριος 26, 2022, 12:40:25 μμ »
Στράτο εννοεις μετα τις αυξησεις που λεει ο Μιχάλης;;

ή αναφέρεσαι στις "παλιές";;;

Είναι οι τιμές που ισχύουν σήμερα.

Για να μπεις στο μαγαζί και να ψωνίσεις, λέμε τώρα... :D :D
Παράθεση από: blackbird
Αμήν. Αντικείμενα είναι γαμώτο μου. Όχι άνθρωποι για να τα θρηνούμε.
Το φόρεσες, το χάρηκες, άμε στο διάλο τώρα.

Αποσυνδεδεμένος v_s

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 166
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #14841 στις: Οκτώβριος 26, 2022, 12:53:20 μμ »
Είναι οι τιμές που ισχύουν σήμερα.

Για να μπεις στο μαγαζί και να ψωνίσεις, λέμε τώρα... :D :D

 \:D/

Αποσυνδεδεμένος Dimitris Real

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1587
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #14842 στις: Οκτώβριος 26, 2022, 01:04:50 μμ »
Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί ασχολούμαστε με τις τιμές καταλόγου της Rolex!!!
Υπάρχει περίπτωση, κάποιος που αγοράζει retail από την Rolex ή από κάποιον AD να ασχοληθεί με την τιμή καταλόγου;
Υπάρχει περίπτωση, κάποιος που αγοράζει από AD με καπέλο (πιπέρι στο στόμα μου) ή από Grey να ασχοληθεί με την τιμή καταλόγου;
Οι τιμές καταλόγου έχουν κάποια σχέση με την προσφορά και την ζήτηση; Έχουν κάποια σχέση με την διαθεσιμότητα; Έχουν κάποια σχέση με όλον αυτό τον παραλογισμό που ζούμε τα τελευταία χρόνια;

Αποσυνδεδεμένος v_s

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 166
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #14843 στις: Οκτώβριος 26, 2022, 01:22:39 μμ »
Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί ασχολούμαστε με τις τιμές καταλόγου της Rolex!!!
Υπάρχει περίπτωση, κάποιος που αγοράζει retail από την Rolex ή από κάποιον AD να ασχοληθεί με την τιμή καταλόγου; - Ναι, για να ξέρει τι να βάλει στο έμβασμα.
Υπάρχει περίπτωση, κάποιος που αγοράζει από AD με καπέλο (πιπέρι στο στόμα μου) ή από Grey να ασχοληθεί με την τιμή καταλόγου; - Όχι
Οι τιμές καταλόγου έχουν κάποια σχέση με την προσφορά και την ζήτηση; Έχουν κάποια σχέση με την διαθεσιμότητα; -Όχι
Έχουν κάποια σχέση με όλον αυτό τον παραλογισμό που ζούμε τα τελευταία χρόνια; -Ναί, είναι ο ελέφαντας στο δωμάτιο

Αποσυνδεδεμένος maestro

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2926
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #14844 στις: Οκτώβριος 26, 2022, 02:33:36 μμ »
Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί ασχολούμαστε με τις τιμές καταλόγου της Rolex!!!
Υπάρχει περίπτωση, κάποιος που αγοράζει retail από την Rolex ή από κάποιον AD να ασχοληθεί με την τιμή καταλόγου;
Υπάρχει περίπτωση, κάποιος που αγοράζει από AD με καπέλο (πιπέρι στο στόμα μου) ή από Grey να ασχοληθεί με την τιμή καταλόγου;
Οι τιμές καταλόγου έχουν κάποια σχέση με την προσφορά και την ζήτηση; Έχουν κάποια σχέση με την διαθεσιμότητα; Έχουν κάποια σχέση με όλον αυτό τον παραλογισμό που ζούμε τα τελευταία χρόνια;
Ναι φυσικά και ειναι δυνατόν. Retail αγόρασα το YM2 και με μεγάλη έκπτωση το full rose gold CHNR

Αποσυνδεδεμένος maestro

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2926
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #14845 στις: Οκτώβριος 26, 2022, 02:34:40 μμ »
Ναι φυσικά και ειναι δυνατόν. Retail αγόρασα το YM2 και με μεγάλη έκπτωση το full rose gold CHNR
Επίσης δύο datejust από τη μπουτίκ. Retail

Αποσυνδεδεμένος Dimitris Real

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1587
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #14846 στις: Οκτώβριος 26, 2022, 04:29:53 μμ »
Ναι φυσικά και ειναι δυνατόν. Retail αγόρασα το YM2 και με μεγάλη έκπτωση το full rose gold CHNR

Και πολύ καλά έκανες … αλλά μην μου πεις ότι έπαιξε κάποιο ρόλο η retail τιμή. Μόνο στους υπολογισμούς μπορεί να έπαιξε κάποιο ρόλο.

Αποσυνδεδεμένος v_s

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 166
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #14847 στις: Οκτώβριος 26, 2022, 06:24:18 μμ »
https://passion-horlogere.com/rolex-entre-rumeurs-et-speculations/

Sub Date LN 126610 9850 από 9800
DJ41 126334 blue on jubilee 10000 από 9800
126711 CHNR 14900 από 14850

Αν ισχύει ο τιμοκατάλογος του παραπάνω συνδέσμου, μάλλον για αναπροσαρμογή έναντι ισοτιμίας €/CHF μιλάμε...
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 26, 2022, 06:39:19 μμ από v_s »

Αποσυνδεδεμένος merlon

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3101
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #14848 στις: Οκτώβριος 26, 2022, 07:13:01 μμ »
Μια που είμαστε στο topic της Rolex και μιλάμε για λεφτά οι τιμές καλά πέφτουν . Βλέπω   starbacks στα 17500 και ούτε μια θέαση ! Επίσης βλέπω την ελληνική xe φουλ αγγελίες με απουλητα ρολεξ σε φουσκωμένες φυσικά τιμές. ..η αλήθεια είναι ότι οι φούσκες ξαναφουσκωνουν !! Τώρα βλέπω το ράλι που κάνουν τα ακίνητα και γελάω . Μισό εκατομμύριο σπίτι στην Τούμπα ...ΟΚ....είναι να γελάς . Έτσι θα ξαναφουσκωνουν και τα ρολεξ,ο χρυσός,οι μετοχές και πάει λέγοντας

Στάλθηκε από το 2201116SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος v_s

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 166
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #14849 στις: Οκτώβριος 26, 2022, 07:19:17 μμ »
Μια που είμαστε στο topic της Rolex και μιλάμε για λεφτά οι τιμές καλά πέφτουν . Βλέπω   starbacks στα 17500 και ούτε μια θέαση ! Επίσης βλέπω την ελληνική xe φουλ αγγελίες με απουλητα ρολεξ σε φουσκωμένες φυσικά τιμές. ..η αλήθεια είναι ότι οι φούσκες ξαναφουσκωνουν !! Τώρα βλέπω το ράλι που κάνουν τα ακίνητα και γελάω . Μισό εκατομμύριο σπίτι στην Τούμπα ...ΟΚ....είναι να γελάς . Έτσι θα ξαναφουσκωνουν και τα ρολεξ,ο χρυσός,οι μετοχές και πάει λέγοντας

Στάλθηκε από το 2201116SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Όλως τυχαία μόλις κοίταζα τα αντίστοιχα στο car.

Να προσθέσω ότι γνωστά ελληνικά καταστήματα έχουν "κατεβάσει" στοκ από τη λίστα των e-shops τους και σε όσα από τα "περιζήτητα" μοντέλα έχουν παραμείνει, δεν αναγράφονται τιμές ("ρωτήστε μας"). Ο νοών νοείτω.

Αποσυνδεδεμένος maestro

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2926
    • Προφίλ
ROLEX
« Απάντηση #14850 στις: Οκτώβριος 26, 2022, 07:47:08 μμ »
Εγώ πάντως για να αρχίσω να φοβάμαι θα πρέπει πρώτα να μου βρει κάποιος Pepsi η Daytona κάτω από τη ΔΙΠΛΗ τιμή καταλόγου. Όλα τα υπόλοιπα είναι υποθέσεις, θεωρίες και ενίοτε κοτσάνες. Ας μιλήσουμε για μια φορά ρεαλιστικά και επί της ουσίας. Βρείτε μου ένα Pepsi κάτω από 19 και μια Daytona κάτω από 30 και μετά δέχομαι να κάνουμε κουβέντα για κρίση στα ρόλεξ

Αποσυνδεδεμένος v_s

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 166
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #14851 στις: Οκτώβριος 26, 2022, 08:01:09 μμ »
Εγώ πάντως για να αρχίσω να φοβάμαι θα πρέπει πρώτα να μου βρει κάποιος Pepsi η Daytona κάτω από τη ΔΙΠΛΗ τιμή καταλόγου. Όλα τα υπόλοιπα είναι υποθέσεις, θεωρίες και ενίοτε κοτσάνες. Ας μιλήσουμε για μια φορά ρεαλιστικά και επί της ουσίας. Βρείτε μου ένα Pepsi κάτω από 19 και μια Daytona κάτω από 30 και μετά δέχομαι να κάνουμε κουβέντα για κρίση στα ρόλεξ

Αν εννοείς τις τιμές του C24, είναι εκτός πραγματικότητας εδω και μήνες. Αν μιλάμε για διάφορους μεγάλους μεταπωλητές, ακόμα "κάθονται" σε πολύ υψηλή ρευστότητα και δε θα το κουνησουν ρούπι μέχρι να σφίξουν οι  :butthead:
Στο μεταξύ, ο κάθε Φασουλής μπορεί να ζητάει όσα του λείπουν.
Το πραγματικό μέτρο της κατάστασης είναι οι τιμές στις οποίες τελικά "φεύγουν" τα ρολογια. Αυτές δεν ανακοινώνονται.
Και παρεμπιπτόντως, περί αναψυκτικού ο λόγος...

https://www.rolexforums.com/showpost.php?p=12435431&postcount=1

Αποσυνδεδεμένος merlon

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3101
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #14852 στις: Οκτώβριος 26, 2022, 08:04:06 μμ »
Εγώ πάντως για να αρχίσω να φοβάμαι θα πρέπει πρώτα να μου βρει κάποιος Pepsi η Daytona κάτω από τη ΔΙΠΛΗ τιμή καταλόγου. Όλα τα υπόλοιπα είναι υποθέσεις, θεωρίες και ενίοτε κοτσάνες. Ας μιλήσουμε για μια φορά ρεαλιστικά και επί της ουσίας. Βρείτε μου ένα Pepsi κάτω από 19 και μια Daytona κάτω από 30 και μετά δέχομαι να κάνουμε κουβέντα για κρίση στα ρόλεξ
Μιχάλη δεν βρίσκεται ακόμα  εύκολα γιατί ρολεξ δεν αγοράζουν τα φτωχάδακια. Οι τιμές κρατάνε γιατί ακόμα κάποιοι δεν μπορούν να χωνέψουν ότι "η επένδυση " τους δεν τους έκατσε . Βάζουν μια τιμή και περιμενουν. Όταν περασει ο καιρός όμως και φύγουν από το χόμπι η επενδυτης κυρ Μήτσος σιγά σιγά θα πάνε τα πράγματα εκεί που πρέπει να πάνε ....την panda θα την βρίσκεις στα 20.000 χαλαρά και το pepsi 14

Στάλθηκε από το 2201116SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος maestro

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2926
    • Προφίλ
ROLEX
« Απάντηση #14853 στις: Οκτώβριος 26, 2022, 08:13:18 μμ »
Δεν εννοώ κανένα Chrono 24 και επίσης δε συζητώ θεωρητικά και με μαντεψιές. Είμαι σαφής και ξεκάθαρος, βρείτε μου Pepsi ή Daytona λίγο κάτω από τη ΔΙΠΛΗ τιμή καταλόγου και σας υπόσχομαι ότι θα αρχίσω να φοβάμαι λιγάκι

Αποσυνδεδεμένος v_s

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 166
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #14854 στις: Οκτώβριος 26, 2022, 08:15:51 μμ »
Δεν εννοώ κανένα Chrono 24 και επίσης δε συζητώ θεωρητικά και με μαντεψιές. Είμαι σαφής και ξεκάθαρος, βρείτε μου Pepsi ή Daytona λίγο κάτω από τη ΔΙΠΛΗ τιμή καταλόγου και σας υπόσχομαι ότι θα αρχίσω να φοβάμαι λιγάκι

Οι τιμές που αναφέρεις ως πάτωμα είναι του C24 και των μεγάλων greys. Συγκεκριμένα μιλάμε. Επίσης στο λινκ υπάρχει BLRO 17700 usd.

Αποσυνδεδεμένος maestro

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2926
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #14855 στις: Οκτώβριος 26, 2022, 08:22:12 μμ »
Οι τιμές που αναφέρεις ως πάτωμα είναι του C24 και των μεγάλων greys. Συγκεκριμένα μιλάμε. Επίσης στο λινκ υπάρχει BLRO 17700 usd.

Μεταχειρισμένο και στην Αμερική; 8000 φόρους έχει αυτό ή πρέπει να πας εκεί και να το φέρεις παράνομα. Εκτός θέματος. Βρες μου ρεαλιστικά ένα καινούριο Pepsi να αγοράσω κάτω της ΔΙΠΛΗΣ τιμής σε παρακαλώ. Και Daytona μου κάνει

Αποσυνδεδεμένος v_s

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 166
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #14856 στις: Οκτώβριος 26, 2022, 08:30:10 μμ »
Όλα της μαύρης, σορρυ της δευτερογενους αγοράς μεταχειρισμένα είναι εξ ορισμού. Για το εν λόγω, η τιμή πώλησης είναι 17700. Ναι στην Αμερική. Το πόσο φόρο πληρώνεις εσύ για να το φέρεις ελλαδα ουδεμία σημασία έχει. Ο ιδιος φόρος αναλογικα ισχύει και αν το αγοραζες τιμη καταλογου. Η ουσία είναι πως κάποιος το πουλάει 17700. Και όχι 19000 που λες ή 20000+ που θέλει ο κάθε Takuya και DavidSW της εκεί αγοράς ή ο καθε αντιστοιχος "δικος μας".
Ελπίζω αυτό να είναι κατανοητό.
Επίσης μια καλή άσκηση θα ήταν να δοκίμαζες να ρωτήσεις μεγάλους μεταπωλητές εν Ελλάδι τι προσφέρουν. Δε χρειάζεται να το δημοσιεύσεις, κράτα το για τον εαυτό σου...

Αποσυνδεδεμένος maestro

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2926
    • Προφίλ
ROLEX
« Απάντηση #14857 στις: Οκτώβριος 26, 2022, 08:34:48 μμ »
Όλα της μαύρης, σορρυ της δευτερογενους αγοράς μεταχειρισμένα είναι εξ ορισμού. Για το εν λόγω, η τιμή πώλησης είναι 17700. Ναι στην Αμερική. Το πόσο φόρο πληρώνεις για να το φέρεις ουδεμία σημασία έχει. Η ουσία είναι πως κάποιος το πουλάει 17700. Και όχι 20000 που θέλει ο κάθε Takuya και DavidSW της εκεί αγοράς.
Ελπίζω αυτό να είναι κατανοητό.
Επίσης μια καλή άσκηση θα ήταν να δοκίμαζες να ρωτήσεις μεγάλους μεταπωλητές εν Ελλάδι τι προσφέρουν. Δε χρειάζεται να το δημοσιεύσεις, κράτα το για τον εαυτό σου...

Φορεμένο ρολόι είναι αυτό που ανέβασες. Γνωρίζεις πολύ καλά πως τα φορεμένα κοστίζουν λιγότερο από τα αφόρετα. Είμαι σαφής και ξεκάθαρος: Βρες μου εσύ ένα καινούριο Pepsi κάτω της ΔΙΠΛΗΣ τιμής. Ένα θέλω να δω. Αφόρετο και λίγο κάτω της ΔΙΠΛΗΣ τιμής καταλόγου. Κάτω του 100% καπέλο δηλαδή. Βρήκες ένα φορεμένο ρολεξ στην Αμερική που το πουλάει κάποιος 90% πάνω του retail και έκανες πάρτι. Και μιλάς για κρίση στα R. Θέατρο του παραλόγου κανονικό

Αποσυνδεδεμένος v_s

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 166
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #14858 στις: Οκτώβριος 26, 2022, 08:40:31 μμ »
Φορεμένο ρολόι είναι αυτό που ανέβασες. Γνωρίζεις πολύ καλά πως τα φορεμένα κοστίζουν λιγότερο από τα αφόρετα. Είμαι σαφής και ξεκάθαρος: Βρες μου εσύ ένα καινούριο Pepsi κάτω της ΔΙΠΛΗΣ τιμής. Ένα θέλω να δω. Αφορετο και κάτω της ΔΙΠΛΗΣ τιμής καταλόγου. Κάτω του 100% καπέλο δηλαδή. Βρήκες ένα φορεμένο ρολεξ στην Αμερική που το πουλάει κάποιος 90% πάνω του retail και έκανες πάρτι. Και μιλάς για κρίση στα R. Θέατρο του παραλόγου κανονικο

Αγαπητέ 2 μετρα και 2 σταθμα; Νομίζω ότι εσκεμμένα αγνοείς την ουσία και το πνευμά αυτών που γράφω. Πραγματικά αισθάνομαι ώρες ώρες σαν να μιλώ σε τοίχο.
Δε σε γνωρίζω προσωπικά και γιαυτό διατηρώ πάσα επιφύλαξη για ότι θα πω. Αν δεν είσαι απλά καψούρης με τη R στον υπερθετικό, ειλικρινά μιλάς σαν "λαγός" των παραμάγαζων. Τι από τα 2 είσαι;

Αποσυνδεδεμένος maestro

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2926
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #14859 στις: Οκτώβριος 26, 2022, 08:47:29 μμ »
Αγαπητέ 2 μετρα και 2 σταθμα; Νομίζω ότι εσκεμμένα αγνοείς την ουσία και το πνευμά αυτών που γράφω. Πραγματικά αισθάνομαι ώρες ώρες σαν να μιλώ σε τοίχο.
Δε σε γνωρίζω προσωπικά και γιαυτό διατηρώ πάσα επιφύλαξη για ότι θα πω. Αν δεν είσαι απλά καψούρης με τη R στον υπερθετικό, ειλικρινά μιλάς σαν "λαγός" των παραμάγαζων. Τι από τα 2 είσαι;

Είμαι κάποιος που δε μπορεί να μιλάει για κρίση όταν ρολόγια παραγωγής έχουν 100% ++ καπέλο και σου ζητάω να μου βρεις ΕΝΑ που να εξαιρείται από αυτό και απλά δε μπορείς.