Αποστολέας Θέμα: ROLEX  (Αναγνώστηκε 4215916 φορές)

0 μέλη και 9 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος NavalArchitect

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1902
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #12600 στις: Μάρτιος 21, 2019, 01:50:20 μμ »
... καβάλα στο κύμα η Rolex, με θέση δεσπόζουσα, κατέχουσα καρπούζι και μαχαίρι...
... δεν την κυνηγάει κανείς ανταγωνιστής τη Rolex -οι άλλοι θα πρέπει να εντυπωσιάσουν τα πλήθη στη Βασιλεία, όχι εκείνη- ...
Έτσι ακριβώς είναι.
Όπως επίσης το ότι εμείς, οι τελικοί καταναλωτές, έχουμε την ελευθερία επιλογής.

Το παιχνίδι έχει πλέον γίνει ως εξής:

Η Rolex από το '10-'11 ανέβασε σταθερά και προσεκτικά τον πήχυ της ποιότητας στα προιόντα της (και στην σχεδίαση αλλά και στην παραγωγή). Η αύξηση της ζήτησης παγκοσμίως τα τελευταία 8 περίπου χρόνια για γνωστά και πολυτελή προιόντα, εν μέρει τροφοδοτούμενη από την ηθελημένη ή αθέλητη προώθηση μέσω social media αλλά και από την ανάπτυξη στην Ασία, έγινε αντικείμενο εκμετάλλευσης στο έπακρον από τη Rolex, όπως βέβαια έχει γίνει το ίδιο επιτυχημένα από την Patek - αν και εκεί βέβαια είναι λίγο διαφορετική η στρατηγική.

Τί υπάρχει πάνω απότη Rolex? Η ΡΡ, η ΑΡ, η VC και άντε ένας-δύο άλλοι. Σε τί τιμές όμως; Σε τιμές διπλές και τριπλές από το όσο κοστίζει ένα Rolex. Υπάρχει κανείς μέσα σε αυτό το μεγάλο κενό; Όχι. Το 2004, για παράδειγμα, δεν ήταν έτσι ακριβώς το market positioning της Rolex (και να ήταν, δεν έβγαινε έτσι στην πράξη).

Δεν παρασύρθηκαν στο να αυξήσουν την παραγωγή, πρόσεξαν κι άλλο την ποιότητα, και η παραγωγή σφίχτηκε μόνη της με την ολοένα αυξανόμενη ζήτηση από το 2008-2010 και μετά ειδικά. Ποιότητα και αξιοπιστία πολύ ψηλά, μικρές και πολύ καλοζυγισμένες βελτιώσεις στα μοντέλα της κάθε χρόνο, και ως εκ τούτου σταδιακά αυξανόμενη κυριαρχία. Τώρα είναι δακτυλοδεικτούμενο νούμερο ένα με διαφορά από τους (πιό κάτω) υπόλοιπους - οι οποίοι παρεμπιπτώντος κάνουν πολύ καλύτερα ρολόγια απ'ό,τι έκαναν 7-8 χρόνια πριν (βλέπε Ωμέγα).

Η όλη ιστορία με τα waiting lists και την έλλειψη ατσάλινων μοντέλων δεν πρόκειται να αλλάξει. Έτσι θα τραβήξει το πράγμα για καμμιά δεκαετία. Η Rolex είναι στο θρόνο, και είναι εταιρεία η οποία όπως όλες οι εταιρείες κοιτά την πάρτη της και τα κέρδη της. Τους dealers να δείτε πώς τους πιέζει. Άμα θέτε ως καταναλωτές - άμα δε θέτε, πηγαίνετε να πάρετε Omega Seamaster Pro 300, Globemaster ή Κοστελέσιο. Τελεία και παύλα. Έτσι δουλεύει το σύστημα. Μας αρέσει αυτό; Όχι βέβαια. Ούτε σ'εμένα, ούτε σε κανέναν άλλο. Ναι, έχουμε τσαντιστεί και δικαιολογημένα μας κακοφαίνεται, γιατί ήταν σαν χθες που πηγαίναμε και παίρναμε 10%, 15% ή δεν ξέρω και γω πόσο τις εκατό off από την τιμή λιανικής στα ατσάλινα professional μοντέλα.

Ξεκάθαρα πράγματα. Όποιος θέλει Rolex professional στην τιμή λιανικής και δεν διαθέτει άλλο κανάλι πρόσβασης που ίσως του δώσει κάτι καλύτερο, μπαίνει στη λίστα. Market rules.

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #12601 στις: Μάρτιος 21, 2019, 02:29:31 μμ »
Ναι καλά τα λες Κων/νε: market rules.

Επειδή όμως εν έτει 2019 και τόση ενημέρωση εγώ είμαι της λογικής «customer rules», και επειδή το ρολόϊ για εμένα δε συνιστά επενδυτική δραστηριότητα, προσπερνάω διακριτικά τη Rolex & τις πολιτικές της & κάνω άλλες επιλογές.

Από εκεί και πέρα, όποιος επιθυμεί οπωσδήποτε να αποκτήσει Rolex, θα πάει με «τα νερά» της εταιρίας. Αυτό είναι μονόδρομος ;)



Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος Stratos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3911
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #12602 στις: Μάρτιος 21, 2019, 03:14:35 μμ »
Εγώ αυτό που έχω δει στα χρόνια που ασχολούμαι με τα φόρουμ είναι πως κάθε εποχή έχει τα δικά της.

Υπάρχουν βέβαια και συγκεκριμένα στάδια που πρέπει να περάσει κάποιος για να φτάσει κάποιος  στο επίπεδο που πλέον είναι "γνώστης" και "ξέρει από ρολόγια".
Αυτή την εποχή, όποιος "ξέρει από ρολόγια" φοράει ατσάλινο Rolex κι έχει καβάτζα άλλα 2-3.

Καλύτερα να τα κάνω Rolex τα χρήματα που έχω, παρά να τα έχω να κάθονται.
Σε όλο αυτό το κλίμα έχουν μπει πολλοί και τόσο οι ADs όσο και οι grey κάνουν παιχνίδι.
Όσον αφορά τους πρώτους, αν είσαι πελάτης που σκέφτεσαι να αγοράσεις και κάτι μη ποθητό με μικρή ή καθόλου έκπτωση, ξαφνικά σου εμφανίζουν και αυτό που αρχικά ήθελες.
Όσον αφορά τους δεύτερους, έχουν τα πάντα αρκεί να είσαι διατεθειμένος να πληρώσεις ότι ζητάει η αγορά τη στιγμή εκείνη.

Προσωπικά θα περίμενα για ρολόι, όπως κι έχω περιμένει.
Αλίμονο αν βρίσκαμε πάντα ότι θέλαμε.
Τζιν παντελόνια πήγα να πάρω χθες, που φοράω μόνο levis και συγκεκριμένη σειρά, δεν είχε στο νούμερο μου και θα ξαναπάω.
Τι να κάνουμε δηλαδή? Να ξεβολευτώ επειδή έτυχε να μην εξυπηρετηθώ?
Αν κάποιους σας πειράζει η λέξη "λίστα", είναι δικό σας θέμα ;D

Εμένα με πειράζει το "καπέλο", δεν θα πλήρωνα κάτι παραπάνω από όσο κάνει για να το πάρω γρηγορότερα.
Αν όλοι είχαμε υπομονή, δεν θα υπήρχαν τα "καπέλα"...


Παράθεση από: blackbird
Αμήν. Αντικείμενα είναι γαμώτο μου. Όχι άνθρωποι για να τα θρηνούμε.
Το φόρεσες, το χάρηκες, άμε στο διάλο τώρα.

Αποσυνδεδεμένος bshop

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6056
    • Προφίλ
    • Found in the Attic
Απ: ROLEX
« Απάντηση #12603 στις: Μάρτιος 21, 2019, 03:28:41 μμ »
Τζιν παντελόνια πήγα να πάρω χθες, που φοράω μόνο levis και συγκεκριμένη σειρά, δεν είχε στο νούμερο μου και θα ξαναπάω.

off topic αλλά ποια σειρά φοράς? commuter?

Αποσυνδεδεμένος batman1345

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8547
  • Δημήτρης
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #12604 στις: Μάρτιος 21, 2019, 03:43:34 μμ »
off topic αλλά ποια σειρά φοράς? commuter?
Χαχαχαχαχα εγώ φοράω μόνο diesel...

Sent from Huawei P8 using Tapatalk

Panerai is not just a watch... It's a lifestyle!

Αποσυνδεδεμένος fovos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 5549
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #12605 στις: Μάρτιος 21, 2019, 04:54:26 μμ »
Χαχαχαχαχα εγώ φοράω μόνο diesel...

Sent from Huawei P8 using Tapatalk
:up:

Το καλύτερο ρολόι στον κόσμο;
Αυτό που έχεις τώρα στον καρπό σου.

Αποσυνδεδεμένος dennis66

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 932
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #12606 στις: Μάρτιος 21, 2019, 05:43:48 μμ »
Έτσι ακριβώς είναι.
Όπως επίσης το ότι εμείς, οι τελικοί καταναλωτές, έχουμε την ελευθερία επιλογής.

Το παιχνίδι έχει πλέον γίνει ως εξής:

Η Rolex από το '10-'11 ανέβασε σταθερά και προσεκτικά τον πήχυ της ποιότητας στα προιόντα της (και στην σχεδίαση αλλά και στην παραγωγή). Η αύξηση της ζήτησης παγκοσμίως τα τελευταία 8 περίπου χρόνια για γνωστά και πολυτελή προιόντα, εν μέρει τροφοδοτούμενη από την ηθελημένη ή αθέλητη προώθηση μέσω social media αλλά και από την ανάπτυξη στην Ασία, έγινε αντικείμενο εκμετάλλευσης στο έπακρον από τη Rolex, όπως βέβαια έχει γίνει το ίδιο επιτυχημένα από την Patek - αν και εκεί βέβαια είναι λίγο διαφορετική η στρατηγική.

Τί υπάρχει πάνω απότη Rolex? Η ΡΡ, η ΑΡ, η VC και άντε ένας-δύο άλλοι. Σε τί τιμές όμως; Σε τιμές διπλές και τριπλές από το όσο κοστίζει ένα Rolex. Υπάρχει κανείς μέσα σε αυτό το μεγάλο κενό; Όχι. Το 2004, για παράδειγμα, δεν ήταν έτσι ακριβώς το market positioning της Rolex (και να ήταν, δεν έβγαινε έτσι στην πράξη).

Δεν παρασύρθηκαν στο να αυξήσουν την παραγωγή, πρόσεξαν κι άλλο την ποιότητα, και η παραγωγή σφίχτηκε μόνη της με την ολοένα αυξανόμενη ζήτηση από το 2008-2010 και μετά ειδικά. Ποιότητα και αξιοπιστία πολύ ψηλά, μικρές και πολύ καλοζυγισμένες βελτιώσεις στα μοντέλα της κάθε χρόνο, και ως εκ τούτου σταδιακά αυξανόμενη κυριαρχία. Τώρα είναι δακτυλοδεικτούμενο νούμερο ένα με διαφορά από τους (πιό κάτω) υπόλοιπους - οι οποίοι παρεμπιπτώντος κάνουν πολύ καλύτερα ρολόγια απ'ό,τι έκαναν 7-8 χρόνια πριν (βλέπε Ωμέγα).

Η όλη ιστορία με τα waiting lists και την έλλειψη ατσάλινων μοντέλων δεν πρόκειται να αλλάξει. Έτσι θα τραβήξει το πράγμα για καμμιά δεκαετία. Η Rolex είναι στο θρόνο, και είναι εταιρεία η οποία όπως όλες οι εταιρείες κοιτά την πάρτη της και τα κέρδη της. Τους dealers να δείτε πώς τους πιέζει. Άμα θέτε ως καταναλωτές - άμα δε θέτε, πηγαίνετε να πάρετε Omega Seamaster Pro 300, Globemaster ή Κοστελέσιο. Τελεία και παύλα. Έτσι δουλεύει το σύστημα. Μας αρέσει αυτό; Όχι βέβαια. Ούτε σ'εμένα, ούτε σε κανέναν άλλο. Ναι, έχουμε τσαντιστεί και δικαιολογημένα μας κακοφαίνεται, γιατί ήταν σαν χθες που πηγαίναμε και παίρναμε 10%, 15% ή δεν ξέρω και γω πόσο τις εκατό off από την τιμή λιανικής στα ατσάλινα professional μοντέλα.

Ξεκάθαρα πράγματα. Όποιος θέλει Rolex professional στην τιμή λιανικής και δεν διαθέτει άλλο κανάλι πρόσβασης που ίσως του δώσει κάτι καλύτερο, μπαίνει στη λίστα. Market rules.

Ακριβώς, ακριβέστατα.

Για τη Rolex, γενικά, δεν υπάρχουν οικονομικά στοιχεία. Όμως, η «The Rolex Watch Company Ltd», δηλαδή η Rolex-Tudor του Ηνωμένου Βασιλείου, έχει κατά το  νόμο υποχρέωση δημοσίευσης των οικονομικών της στοιχείων.  Δίχως να παραβλέπονται οι κάποιες ιδιαιτερότητες αυτής της αγοράς, ιδίως εν όψει Brexit, εντούτοις έχουν το ενδιαφέρον τους αυτά τα αποτελέσματα.

Λοιπόν, από τα 100 περίπου εκατομμύρια λίρες του 2010, μέσα σε μόλις επτά (7) χρόνια  η Rolex  υπερτριπλασίασε το τζίρο της, φθάνοντας στα 329 εκατομμύρια το 2017.  Εκπληκτικό, ακόμη και υπολογιζομένης της εν τω μεταξύ συμμετοχής της Τudor στη διαμόρφωση των οικονομικών αποτελεσμάτων. Κέρδη : Από τα 2,5 εκατομμύρια λίρες του 2010, εκτόξευση με δεκαπλασιασμό στα σχεδόν 25 εκατομμύρια λίρες το 2017.  Έχει κανείς αμφιβολία για το τι αποτελέσματα θα παρουσιάσει το 2018 ; Προσωπικά την παραμικρή. 

Ερώτηση : -Πως γίνεται, την ίδια ώρα που μειώνεται η παραγωγή, να αυξάνονται -και μάλιστα με φρενήρεις ρυθμούς- οι πωλήσεις ; Απάντηση : -Δεν γίνεται. Η παραγωγή δεν μειώθηκε ποτέ.  Κανένα απολύτως στοιχείο δεν συνηγορεί υπέρ της υποτιθέμενης μείωσης της παραγωγής εκ μέρους της Rolex.  Η υψηλή ζήτηση, μόνη αυτή, αρκεί για να αιτιολογήσει πλήρως τις όποιες ελλείψεις παρουσιάζονται αυτή τη στιγμή στην αγορά. Τα μεγέθη της Αγγλίας είναι απλά ενδεικτικά, από πίσω έρχονται αναδυόμενες αγορές με άφθονο χρήμα για ξόδεμα, Κίνες, Ινδίες, Ρωσσίες, χώρια βέβαια ολόκληρη Αμερική,   χώρια Ιαπωνία, Αυστραλία, η Ευρώπη ολόκληρη κλπ.  Προκειμένου  να ανταποκρινόταν η Rolex στη σημερινή ζήτηση, παγκοσμίως, θα έπρεπε να υπερβεί, ίσως και αρκετά, το ψυχολογικό όριο του ενός εκατομμυρίου μονάδων ετησίως. Δεν το κάνει, για πολύ σοβαρούς λόγους, ιδίως προκειμένου να εξασφαλίσει την ανάπτυξή της σε βάθος χρόνου. Εδώ ακριβώς πατάει φρένο και ταβανώνει το τιράζ της στο όριο αυτό. Η ζήτηση αυξάνεται, οι λίστες μεγαλώνουν, η κερδοσκοπία, σαν παράπλευρη συνέπεια, οργιάζει.

Η Rolex αντιλαμβάνεται το προφανές ότι το προϊόν της είναι ήδη καρα-πληθωρισμένο του κερατά.Δεν μιλάμε τώρα για σπάνια vintage ρολόγια, που ούτως ή άλλως απευθύνονται σε τελείως διαφορετική αγορά, πολύ μικρότερη φυσικά. Μιλάμε για τα σύγχρονα Rolex μαζικής παραγωγής, σπορ ατσάλινα και τα τοιαύτα. Είναι αμέτρητα. Βρίσκονται διεσπαρμένα παντού, κατά ολόκληρα εκατομμύρια. Πάμπολλα  εξ αυτών είναι άθικτα full set.  Σ΄όλα αυτά, χρόνος μπαίνει χρόνος βγαίνει, προστίθενται ετησίως κάποιες εκατοντάδες χιλιάδες επιπλέον.  Τώρα, τα παιδιά στη Rolex είναι διαβασμένα και γνωρίζουν την ιστορία με τις τουλίπες και τι έγινε στο τέλος, το 1637 στην Ολλανδία. Από που ξεκίνησαν οι τουλίπες και που έφτασαν. Και πως χάλασε όλο το έργο σε μια στιγμή μέσα. Και η Rolex στην  πραγματικότητα,περισσότερο από ρολόγια πουλάει όχι βέβαια τουλίπες, αλλά κάτι πρόμοιο, δηλαδή μια κορώνα στο καντράν, ήτοι αναγνωρισιμότητα, που πολλοί την αποκαλούν «κύρος». Εάν η Rolex ανταποκρινόταν στη ζήτηση, σε λίγα χρόνια από τώρα θα είχαν όλοι «κύρος». -Και τι σόϊ κύρος θα ήταν αυτό, άμα το είχαν όλοι ; Απλά τα πράγματα, πολλοί, επιζητώντας κύρος (για λίγους)  θα στρέφονταν σε άλλη εταιρεία, πιο ελίτ, με πιο πολύ «κύρος» κι έχει κάμποσες τέτοιες (δεν χρειάζεται να τονίσω ότι βρίσκω τη φράση «ρολόϊ κύρους» γελοία, όταν μάλιστα το καλοσκέφτομαι τη βρίσκω τραγική.  Αλλά και πάλι, δεν έχει σημασία τι πιστεύω εγώ, σημασία -για τη Rolex- έχει η γνώμη  αυτών που βρίσκονται στις λίστες της και προτίθενται ν΄αγοράσουν). 

Καθόλου δεν αμφισβητώ ότι η Rolex δίνει στον Έλληνα AD 600 ρολόγια  το χρόνο, πλαφόν. Το πιστεύω ακράδαντα.  Είναι λογικό να συμβαίνει αυτό, από τη στιγμή που η ίδια έχει βάλει οροφή στην παραγωγή της. Προμηθεύει πλέον κατ’ αναλογία, Ελλάδα 600 ρολόγια, Κύπρος 300 ρολόγια –παράδειγμα- και πάει λέγοντας. Τόσα κομμάτια σου δίνω κύριε, άμα τα θες πάρ’ τα. Με ρέγουλα, ώστε να φτάσουν τα ρολόγια για όλους. Αυτό που δεν πιστεύω είναι ότι η ίδια η Rolex αναφέρθηκε οποτεδήποτε σε μείωση της παραγωγής της, ακόμη κι αν ισχυρίζεται κάτι τέτοιο  ο κάθε AD. -Τι άλλο να πει ο ΑD, δηλαδή ;  Η Rolex δεν έδωσε ποτέ αναφορά σε κανέναν πωλητή πόσα ρολόγια φτιάχνει, θα κάτσει τώρα να του πει πόσα δεν φτιάχνει ; H Rolex είναι οργανωμένη να λειτουργεί με συγκεκριμένο ρυθμό παραγωγής.   Έχει τόσα τετραγωνικά εγκαταστάσεων, τόσες μηχανές και τόσο προσωπικό, ώστε να ανταποκρίνεται σε συγκεκριμένο ρυθμό και μέγεθος παραγωγής. Υπολογισμένα όλα, μέχρι το τελευταίο cent. Δεν μπορεί να πει ξαφνικά «κόβω την παραγωγή στο μισό». Στο μισό σημαίνει ότι δεν χρειάζομαι πλέον αυτές τις εγκαταστάσεις, δεν χρειάζομαι παρά τα μισά μηχανήματα και δεν χρειάζομαι παρά τους μισούς ανθρώπους. Συρρικνώνομαι. Περικόπτω. Απολύω. Δεν έχει συμβεί τίποτε απολύτως απ΄αυτά (το αντίθετο, τουλάχιστον στο δίκτυο πωλήσεων έχει αυξηθεί ο αριθμός του προσωπικού τα τελευταία χρόνια). 


Αποσυνδεδεμένος Stratos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3911
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #12607 στις: Μάρτιος 21, 2019, 10:18:49 μμ »
off topic αλλά ποια σειρά φοράς? commuter?

512 Slim Taper Fit Stretch ;)

Παλιότερα φορούσα το 511 Slim Fit, αλλά δεν έχω δοκιμάσει commuter.
Φυσικά υπάρχουν και διάφορα 501 από παλιά, αλλά φοριούνται σπάνια και μόνο ΣΚ.
Παράθεση από: blackbird
Αμήν. Αντικείμενα είναι γαμώτο μου. Όχι άνθρωποι για να τα θρηνούμε.
Το φόρεσες, το χάρηκες, άμε στο διάλο τώρα.

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #12608 στις: Μάρτιος 21, 2019, 10:24:26 μμ »
Ευτηχως που η Ρολεξ δεν βγαζει τζιν και παπούτσια γιατι ξεβ…….τοι και ξυπόλυτοι θα κυκλοφορούσαμε :D

Αποσυνδεδεμένος svl

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10979
    • Προφίλ
ROLEX
« Απάντηση #12609 στις: Μάρτιος 21, 2019, 11:00:49 μμ »
...Πάντως, τα τελευταία τρία χρόνια, τα νούμερα έχουν κάνει ακόμη μεγαλύτερη βουτιά...




Φίλε,
εκείνο που καταλαβαίνω εγώ είναι ότι τελικά όντως πρέπει να υπάρχουν πολλά παράλληλα σύμπαντα.

Και αυτό γιατί, προφανώς, κάποιο φαινόμενο σήραγγας έχει εμποδίσει σημαντικές σχετικές πληροφορίες να φθάσουν στον ορίζοντα γεγονότων όλων.

Για παράδειγμα - και τελείως ενδεικτικά - κάτι εκθέσεις Ελβετικών τραπεζών για τις επιπτώσεις των αποφάσεων για την ισοτιμία του νομίσματός τους στις εξαγωγές τους από το 2015 και μετά και άλλα παρόμοια, που ανεβάσαμε κατά καιρούς, μόνο εσύ κι εγώ τα διαβάζαμε ρε στριφτερέ.
Γιάννης ανέβαζε, Σπύρος διάβαζε, που λένε.. :partyman:  :)

Αποσυνδεδεμένος fovos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 5549
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #12610 στις: Μάρτιος 23, 2019, 12:49:35 μμ »
 :lol: :lol:


Το καλύτερο ρολόι στον κόσμο;
Αυτό που έχεις τώρα στον καρπό σου.

Αποσυνδεδεμένος barman

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 64
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #12611 στις: Μάρτιος 23, 2019, 04:49:28 μμ »

Αποσυνδεδεμένος harolagoha

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1482
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #12612 στις: Μάρτιος 23, 2019, 05:58:54 μμ »
 :D ;D :D ;D
I have a weakness for watches. I have to stop myself buying more.

Tom Jones

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #12613 στις: Μάρτιος 23, 2019, 06:36:32 μμ »
Δεν σας αρέσει το τζουμπλι μπρασελέ;
Πιστεύω του πάει.

Αποσυνδεδεμένος cupra73

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4742
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #12614 στις: Μάρτιος 23, 2019, 10:33:46 μμ »
Πολύ καλό Δημήτρη....χαχαχαχαχα

Βέβαια κι έμενα μου αρέσει ο τζούμπιλι περισσότερο.!!! :D :D :D
''Γιώργος''

Αποσυνδεδεμένος bshop

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6056
    • Προφίλ
    • Found in the Attic
Απ: ROLEX
« Απάντηση #12615 στις: Μάρτιος 24, 2019, 11:42:23 πμ »
+1 για Jubilee

Αποσυνδεδεμένος gmaras

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2354
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #12616 στις: Μάρτιος 24, 2019, 02:07:45 μμ »
Ωραιο το τζουμπιλι αλλα για μενα με το oyster πολυ καλυτερο! Πιο σοβαρο θα ελεγα!
Γιωργος

Αποσυνδεδεμένος ioannis229

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 55
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #12617 στις: Μάρτιος 24, 2019, 03:27:27 μμ »
Ακριβως οτι δειχνει η φωτο, ο τζουμπιλι ειναι για τους...ήντα φευγα!! Αυτο δν σημαινει οτι δν του παει ομως

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #12618 στις: Μάρτιος 24, 2019, 03:38:08 μμ »
 :D :D :D
Να και κατι που δεν ηξερα.
Παω να ετοιμασω τα χαρτια μου για συνταξη.

Αποσυνδεδεμένος svl

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10979
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #12619 στις: Μάρτιος 24, 2019, 03:43:44 μμ »
:lol: :lol:



Τι θέλει να πει, δεν καταλαβαίνω.

Το jub. μακράν καλύτερο - πάντα και σε ΟΛΑ!
Απολύτως μοναδικό!
Στα πρώτα -αντα μείον, πρωτοπήρα.