Αποστολέας Θέμα: ROLEX  (Αναγνώστηκε 4216015 φορές)

0 μέλη και 17 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος georges

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8782
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #12060 στις: Νοέμβριος 10, 2018, 09:00:44 μμ »
Ή ότι ο κάτοχος τους έχει κάνει αιματηρές οικονομίες, για να αποκτήσει κάτι που υποδηλώνει ότι είναι ευκατάστατος (ενώ δεν είναι).
Συνηθέστατο στο Ελλαδιστάν.
Είναι το φαινόμενο των τύπων που (παλαιότερα ειδικά) έπαιρναν την μπέμπα την πεντάρα και δεν πήγαιναν μέχρι το χωριό επειδή έκαιγε πολλά...

Για αυτό φρόντισε η μπέμπα και έβγαλε την 116 :dielaughing:
Βοήθησε τον Φλίπερ να κρατήσει τον τίτλο του...Γίνε κι εσύ ΔΩΡΟ*, μπορείς!!!

  * ΔΩΡΟ  = ΔΩρητής ΡΟλογιών

Αποσυνδεδεμένος georges

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8782
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #12061 στις: Νοέμβριος 10, 2018, 09:03:28 μμ »
Γιάννη ο επιδειξίας φαίνεται από χιλιόμετρα...μην τα τσουβαλιάζουμε όλα.
Γενικά είναι λάθος να βγάζουμε συμπεράσματα από μια - δυο εικόνες μόνο και να βάζουμε ταμπέλες...

Βοήθησε τον Φλίπερ να κρατήσει τον τίτλο του...Γίνε κι εσύ ΔΩΡΟ*, μπορείς!!!

  * ΔΩΡΟ  = ΔΩρητής ΡΟλογιών

Αποσυνδεδεμένος dennis66

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 932
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #12062 στις: Νοέμβριος 10, 2018, 09:04:51 μμ »
dennis66 έχω μπερδευτεί. Εσύ δεν έχεις ρολεξ, έχω δει φωτογραφίες, είναι γνωστών σου?

Γιατί μπερδεύτηκες, αφού το γράφω κιόλας. Το ένα το ημίχρυσο που δεν το φοράω ποτέ (αλλά έχει φωτογένεια το άτιμο) και το Deep Sea. Aυτά τα δυο και πάρα πολλά μου είναι. Και είναι και τα τελευταία.

Αποσυνδεδεμένος georges

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8782
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #12063 στις: Νοέμβριος 10, 2018, 09:07:16 μμ »
Γιατί μπερδεύτηκες, αφού το γράφω κιόλας. Το ένα το ημίχρυσο που δεν το φοράω ποτέ (αλλά έχει φωτογένεια το άτιμο) και το Deep Sea. Aυτά τα δυο και πάρα πολλά μου είναι. Και είναι και τα τελευταία.

Και νόμιζα πως ήσουν επενδυτής.... :smoker:
Βοήθησε τον Φλίπερ να κρατήσει τον τίτλο του...Γίνε κι εσύ ΔΩΡΟ*, μπορείς!!!

  * ΔΩΡΟ  = ΔΩρητής ΡΟλογιών

Αποσυνδεδεμένος dennis66

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 932
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #12064 στις: Νοέμβριος 10, 2018, 09:10:21 μμ »
Ή ότι ο κάτοχος τους έχει κάνει αιματηρές οικονομίες, για να αποκτήσει κάτι που υποδηλώνει ότι είναι ευκατάστατος (ενώ δεν είναι).
Συνηθέστατο στο Ελλαδιστάν.
Είναι το φαινόμενο των τύπων που (παλαιότερα ειδικά) έπαιρναν την μπέμπα την πεντάρα και δεν πήγαιναν μέχρι το χωριό επειδή έκαιγε πολλά...

Εδώ, πριν χρόνια,  μου έλεγε γνωστός ο οποίος δουλεύει στο σέρβις της Porsche ότι έκρουαν στον κώδωνα σε κατόχους Καγιέν να μην αφήνουν ποτέ σχεδόν άδειο το ρεζερβουάρ, γιατί παθαίνει ζημιά το αυτοκίνητο.  Οι τύποι έβαζαν δεκάρικο βενζίνη, έλεος δηλαδή. -Λαμία ή Λάρισα ήταν οι πρώτες πόλεις παγκοσμίως σε πωλήσεις Καγιέν κατ' αναλογία προς τον πληθυσμό ;

Αποσυνδεδεμένος GiannisMast

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1801
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #12065 στις: Νοέμβριος 10, 2018, 09:11:36 μμ »
Γιάννη ο επιδειξίας φαίνεται από χιλιόμετρα...μην τα τσουβαλιάζουμε όλα.
Γενικά είναι λάθος να βγάζουμε συμπεράσματα από μια - δυο εικόνες μόνο και να βάζουμε ταμπέλες...


Το θέμα είναι ότι και αρκετοί που παίρνουν "αντικείμενα κύρους" ας τα πούμε έτσι, είναι και επειδή τους αρέσει και η αίσθηση της ποιότητας που έχουν ως κατασκευές, κάτι που και εμένα μου αρέσει.
Αλλά τους παίρνει η μπάλα ούτως ή άλλως  :D


Αποσυνδεδεμένος georges

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8782
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #12066 στις: Νοέμβριος 10, 2018, 09:12:58 μμ »
Εδώ, πριν χρόνια,  μου έλεγε γνωστός ο οποίος δουλεύει στο σέρβις της Porsche ότι έκρουαν στον κώδωνα σε κατόχους Καγιέν να μην αφήνουν ποτέ σχεδόν άδειο το ρεζερβουάρ, γιατί παθαίνει ζημιά το αυτοκίνητο.  Οι τύποι έβαζαν δεκάρικο βενζίνη, έλεος δηλαδή. -Λαμία ή Λάρισα ήταν οι πρώτες πόλεις παγκοσμίως σε πωλήσεις Καγιέν κατ' αναλογία προς τον πληθυσμό ;

Λάρισα...επιδοτήσεις κάργα...κι επειδή οι άνθρωποι ήταν γεωργοί, προτιμούσαν καγιέν για δύο λόγους
- τους πήγαινε άνετα και στην πόλη και στο χωράφι
-  το όνομα ηχούσε οικείο...τι πιπέρι καγιέν τι πόρσε καγιέν
Βοήθησε τον Φλίπερ να κρατήσει τον τίτλο του...Γίνε κι εσύ ΔΩΡΟ*, μπορείς!!!

  * ΔΩΡΟ  = ΔΩρητής ΡΟλογιών

Αποσυνδεδεμένος dennis66

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 932
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #12067 στις: Νοέμβριος 10, 2018, 09:14:00 μμ »
Και νόμιζα πως ήσουν επενδυτής.... :smoker:

Μάλλον, θα με είδες καμιά μέρα με το 16613 και θα με πέρασες για Κάποιονα   :smt096



Αποσυνδεδεμένος georges

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8782
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #12068 στις: Νοέμβριος 10, 2018, 09:17:08 μμ »

Το θέμα είναι ότι και αρκετοί που παίρνουν "αντικείμενα κύρους" ας τα πούμε έτσι, είναι και επειδή τους αρέσει και η αίσθηση της ποιότητας που έχουν ως κατασκευές, κάτι που και εμένα μου αρέσει.
Αλλά τους παίρνει η μπάλα ούτως ή άλλως  :D

οκ..με κλειστά μάτια θα σου δώσω 2 ρόλεξ..ένα γνησιο κι ένα μαιμού....αν βρεις εύκολα ποια είναι η μαιμού από την αίσθηση ποιότητας της κατασκευής κερδίζεις τσίχλα ;D

Βοήθησε τον Φλίπερ να κρατήσει τον τίτλο του...Γίνε κι εσύ ΔΩΡΟ*, μπορείς!!!

  * ΔΩΡΟ  = ΔΩρητής ΡΟλογιών

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #12069 στις: Νοέμβριος 10, 2018, 09:17:56 μμ »
Λάρισα...επιδοτήσεις κάργα...κι επειδή οι άνθρωποι ήταν γεωργοί, προτιμούσαν καγιέν για δύο λόγους
- τους πήγαινε άνετα και στην πόλη και στο χωράφι
-  το όνομα ηχούσε οικείο...τι πιπέρι καγιέν τι πόρσε καγιέν

Δηλαδή ρε φιλαράκι, εσένα σε χαλάει που είχε ο άνθρωπος το Καγιέν για το χωράφι;
Ήθελε να κάνει είσοδο με στυλ.

Και βασικά ας έκανε ό,τι ήθελε. Το κακό είναι ότι το "λογαριασμό" και για αυτά τα τυπάκια, τον πληρώνουμε άπαντες :(

Αποσυνδεδεμένος georges

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8782
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #12070 στις: Νοέμβριος 10, 2018, 09:18:38 μμ »
Μάλλον, θα με είδες καμιά μέρα με το 16613 και θα με πέρασες για Κάποιονα   :smt096


<object codebase="http://download.macromedia.com/pub/shockwave/cabs/flash/swflash.cab#version=8,0,0,0" type="application/x-shockwave-flash" data="http://www.youtube.com/v/RtId3-dCZWc" width="425px" height="350px"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/RtId3-dCZWc" /><param name="wmode" value="transparent" /><param name="allowScriptAccess" value="never" /><param name="pluginspage" value="http://www.macromedia.com/go/getflashplayer"></object>
Βοήθησε τον Φλίπερ να κρατήσει τον τίτλο του...Γίνε κι εσύ ΔΩΡΟ*, μπορείς!!!

  * ΔΩΡΟ  = ΔΩρητής ΡΟλογιών

Αποσυνδεδεμένος Aris2176

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13928
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #12071 στις: Νοέμβριος 10, 2018, 09:18:53 μμ »
οκ..με κλειστά μάτια θα σου δώσω 2 ρόλεξ..ένα γνησιο κι ένα μαιμού....αν βρεις εύκολα ποια είναι η μαιμού από την αίσθηση ποιότητας της κατασκευής κερδίζεις τσίχλα ;D

Μπιγκ μπαμπολ;


Sent from my iPhone using Tapatalk
Watches; I am not an addict. I can stop any time I want to...

Αποσυνδεδεμένος georges

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8782
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #12072 στις: Νοέμβριος 10, 2018, 09:20:25 μμ »
Μπιγκ μπαμπολ;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Ναι...για να κάνει φούσκες και να περιμένει πότε θα σκάσουν :dielaughing:
Βοήθησε τον Φλίπερ να κρατήσει τον τίτλο του...Γίνε κι εσύ ΔΩΡΟ*, μπορείς!!!

  * ΔΩΡΟ  = ΔΩρητής ΡΟλογιών

Αποσυνδεδεμένος GiannisMast

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1801
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #12073 στις: Νοέμβριος 10, 2018, 09:21:22 μμ »
οκ..με κλειστά μάτια θα σου δώσω 2 ρόλεξ..ένα γνησιο κι ένα μαιμού....αν βρεις εύκολα ποια είναι η μαιμού από την αίσθηση ποιότητας της κατασκευής κερδίζεις τσίχλα ;D


Είχα πάει σε ένα παλαιοπωλείο πριν καιρό, και είχε ένα μαιμού ρόλεξ sub. Βασικά δε χρειαζόταν να ελέγξω την ποιότητα κατασκευής, το μαρτυρούσε η υγρασία πίσω από το κρύσταλλο του καντράν :D.

Αποσυνδεδεμένος georges

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8782
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #12074 στις: Νοέμβριος 10, 2018, 09:23:26 μμ »

Είχα πάει σε ένα παλαιοπωλείο πριν καιρό, και είχε ένα μαιμού ρόλεξ sub. Βασικά δε χρειαζόταν να ελέγξω την ποιότητα κατασκευής, το μαρτυρούσε η υγρασία πίσω από το κρύσταλλο του καντράν :D.

καλά   μην επιμένεις γιατί θα σου φέρω μαιμού που αν δεν την ανοίξεις δεν παίρνεις γραμμή τι είναι...
Βοήθησε τον Φλίπερ να κρατήσει τον τίτλο του...Γίνε κι εσύ ΔΩΡΟ*, μπορείς!!!

  * ΔΩΡΟ  = ΔΩρητής ΡΟλογιών

Αποσυνδεδεμένος GiannisMast

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1801
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #12075 στις: Νοέμβριος 10, 2018, 09:24:28 μμ »
Γιατί μπερδεύτηκες, αφού το γράφω κιόλας. Το ένα το ημίχρυσο που δεν το φοράω ποτέ (αλλά έχει φωτογένεια το άτιμο) και το Deep Sea. Aυτά τα δυο και πάρα πολλά μου είναι. Και είναι και τα τελευταία.


Εδώ είσαι λοιπόν

http://www.mywatch.gr/index.php/topic,22526.0.html

Και όλοι οι κάτοχοι ρόλεξ θα ήθελα με το χέρι στην καρδιά και ειλικρίνεια να απαντήσουν στο παραπάνω νήμα.

Αποσυνδεδεμένος dennis66

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 932
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #12076 στις: Νοέμβριος 10, 2018, 09:26:03 μμ »

Είχα πάει σε ένα παλαιοπωλείο πριν καιρό, και είχε ένα μαιμού ρόλεξ sub. Βασικά δε χρειαζόταν να ελέγξω την ποιότητα κατασκευής, το μαρτυρούσε η υγρασία πίσω από το κρύσταλλο του καντράν :D.

A, δε λέει τίποτε αυτό, μπορεί να ήταν ένα από τα δείγματα του '58, που μπάσανε νερά στις δοκιμές του Ναυτικού. -
-Καταλαβαίνεις ότι μπορεί να έχασες ένα εξαιρετικά συλλεκτικό κομμάτι μέσ' απ' τα χέρια σου ; Κακούργε, τι πήγες κι έκανες ;

Αποσυνδεδεμένος GiannisMast

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1801
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #12077 στις: Νοέμβριος 10, 2018, 09:28:25 μμ »
A, δε λέει τίποτε αυτό, μπορεί να ήταν ένα από τα δείγματα του '58, που μπάσανε νερά στις δοκιμές του Ναυτικού. -
-Καταλαβαίνεις ότι μπορεί να έχασες ένα εξαιρετικά συλλεκτικό κομμάτι μέσ' απ' τα χέρια σου ; Κακούργε, τι πήγες κι έκανες ;

Αφού μου το είπε εκεί αυτός ότι ήταν μαιμού.  :D

Θέλω και απάντηση στο παραπάνω επισυναπτόμενο νήμα του προηγούμενού μου ποστ παρακαλώ... Θέλω πολύ να διαβάσω την απάντησή σου :D

Αποσυνδεδεμένος dennis66

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 932
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #12078 στις: Νοέμβριος 10, 2018, 09:29:26 μμ »
Εδώ είσαι λοιπόν

http://www.mywatch.gr/index.php/topic,22526.0.html

Και όλοι οι κάτοχοι ρόλεξ θα ήθελα με το χέρι στην καρδιά και ειλικρίνεια να απαντήσουν στο παραπάνω νήμα.


Υπόσχομαι ότι θα απαντήσω, όχι απόψε όμως, άσε να πα' να πιούμε τώρα κάνα ποτάκι κι αύριο μέρα είναι.

Αποσυνδεδεμένος GiannisMast

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1801
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #12079 στις: Νοέμβριος 10, 2018, 09:31:30 μμ »
Υπόσχομαι ότι θα απαντήσω, όχι απόψε όμως, άσε να πα' να πιούμε τώρα κάνα ποτάκι κι αύριο μέρα είναι.

Εννοείται όποτε θέλει ο καθένας

Ο λόγος τότε που το ξεκίνησα, ήταν και ένα από τα πρώτα σου ποστ, που με έβαλαν σε σκέψη τότε.