Αποστολέας Θέμα: ROLEX  (Αναγνώστηκε 4216217 φορές)

0 μέλη και 7 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Stratos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3911
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #9300 στις: Ιανουάριος 06, 2017, 12:13:51 μμ »


Έφτασα πολύ κοντά στην απόκτηση της αλλά δεν τόλμησα. Ο λόγος ότι δεν θα μπορούσα να την φοράω με άνεση. Εξαιρετικό ρολόι.

Πάντως αν σκεφτείς τη "φύση" του κάθε μοντέλου, είναι περισσότερο ορθολογική η επιλογή μιας Daytona TT.

Πανέμορφο ρολόι.
Παράθεση από: blackbird
Αμήν. Αντικείμενα είναι γαμώτο μου. Όχι άνθρωποι για να τα θρηνούμε.
Το φόρεσες, το χάρηκες, άμε στο διάλο τώρα.

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #9301 στις: Ιανουάριος 06, 2017, 12:14:32 μμ »
ΟΚ, να το θέσω σε άλλη βάση λοιπόν.
Η ΔΙΚΗ ΜΟΥ προσέγγιση σε οποιοδήποτε "υλικό αγαθό" είναι ότι θέλω το κόστος κτήσης του να μην είναι δυσανάλογο της οικονομικής μου κατάστασης. Να μην απαιτείται για παράδειγμα το μισό ετήσιο εισόδημα μου για να το αγοράσω.
Επιπρόσθετα θέλω το κόστος χρήσης του, να μη μου δημιουργεί εφιάλτες και πονοκεφάλους. Το εάν δηλαδή θα πάθει μία γρατζουνιά, το πόσο θα κοστίσει το service του ή η αποκατάσταση μίας έκτακτης βλάβης κλπ.
Αυτή τη συλλογιστική την εφαρμόζω από τα ρολόγια και τις φωτογραφικές μηχανές μου, μέχρι τα αυτοκίνητα και τα δίτροχα που (κάποτε) αγόραζα.
Δεν είχα πάρει ποτέ μία DUCATI, γιατί δε γούσταρα να πηγαίνω για service και να κλαίγομαι για ένα μήνα ή να μη βγαίνω έξω για ένα μήνα για να πληρώσω το κόστος του service. Δεν πήρα μία full-frame DSLR των 5.000, γιατί δεν μου αρέσει να έχω μία φωτογραφική μηχανή που να σκέφτομαι αν θα την πάρω στην παραλία, αν θα την ακουμπήσω στο πεζούλι ή αν θα πάθω εγκεφαλικό αν μου πέσει κάτω...

Κάποια στιγμή, τα οικονομικά μου και η διαχείριση που έκανα, μου επέτρεψαν να αγοράσω 2-3 καλά ρολόγια. Έκτοτε, ουσιαστικά στη "βάση" που είχα, ανανέωσα με διάφορες ανταλλαγές & αγοραπωλησίες μία διαφορετική συλλογή, δίνοντας λιγότερα απ΄όσο θα έδινα ξεκινώντας από "μηδενική βάση".
Αν ξεκινούσα τώρα το "σπορ" δεν υπηρχε περίπτωση να έχω μαζέψει αυτά τα ρολόγια...

Φυσικά αυτή είναι η δική μου προσέγγιση. Μπορεί να είναι χαζή, συντηρητική, καταπληκτική, ορθολογιστική, βαρετή κλπ.
Και φυσικά το ότι έτσι σκέφτομαι εγώ, δε σημαίνει ότι είναι και το "καθολικά σωστό" ούτε ότι πρέπει όλοι να σκέφτονται με τον ίδιο τρόπο.

Παρόλα αυτά, το να δω κάποιον να φοράει ένα ρολόϊ των 20.000 όταν το γενικότερο οικονομικό του επίπεδο δεν το "υποστηρίζει", ΕΜΕΝΑ μου φαίνεται παράταιρο... Από εκεί και πέρα, αν τον άνθρωπο τον ευχαριστεί, με γειά του με χαρά του ! Λογαριασμό θα μου δώσει ?

Αυτά.

Κατά τ΄άλλα εμένα μου αρέσει αυτό:



To οποίο θα ήθελα να φοράω οδηγώντας αυτή:



Και ας ξέρω ότι η τελευταία, δεν είναι το πιο ευκολοοδήγητο αυτοκίνητο του κόσμου, με τα σημερινά στάνταρ...

Αποσυνδεδεμένος karteo

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7172
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #9302 στις: Ιανουάριος 06, 2017, 12:16:38 μμ »
ΟΚ, να το θέσω σε άλλη βάση λοιπόν.
Η ΔΙΚΗ ΜΟΥ προσέγγιση σε οποιοδήποτε "υλικό αγαθό" είναι ότι θέλω το κόστος κτήσης του να μην είναι δυσανάλογο της οικονομικής μου κατάστασης. Να μην απαιτείται για παράδειγμα το μισό ετήσιο εισόδημα μου για να το αγοράσω.
Επιπρόσθετα θέλω το κόστος χρήσης του, να μη μου δημιουργεί εφιάλτες και πονοκεφάλους. Το εάν δηλαδή θα πάθει μία γρατζουνιά, το πόσο θα κοστίσει το service του ή η αποκατάσταση μίας έκτακτης βλάβης κλπ.
Αυτή τη συλλογιστική την εφαρμόζω από τα ρολόγια και τις φωτογραφικές μηχανές μου, μέχρι τα αυτοκίνητα και τα δίτροχα που (κάποτε) αγόραζα.
Δεν είχα πάρει ποτέ μία DUCATI, γιατί δε γούσταρα να πηγαίνω για service και να κλαίγομαι για ένα μήνα ή να μη βγαίνω έξω για ένα μήνα για να πληρώσω το κόστος του service. Δεν πήρα μία full-frame DSLR των 5.000, γιατί δεν μου αρέσει να έχω μία φωτογραφική μηχανή που να σκέφτομαι αν θα την πάρω στην παραλία, αν θα την ακουμπήσω στο πεζούλι ή αν θα πάθω εγκεφαλικό αν μου πέσει κάτω...

Κάποια στιγμή, τα οικονομικά μου και η διαχείριση που έκανα, μου επέτρεψαν να αγοράσω 2-3 καλά ρολόγια. Έκτοτε, ουσιαστικά στη "βάση" που είχα, ανανέωσα με διάφορες ανταλλαγές & αγοραπωλησίες μία διαφορετική συλλογή, δίνοντας λιγότερα απ΄όσο θα έδινα ξεκινώντας από "μηδενική βάση".
Αν ξεκινούσα τώρα το "σπορ" δεν υπηρχε περίπτωση να έχω μαζέψει αυτά τα ρολόγια...

Φυσικά αυτή είναι η δική μου προσέγγιση. Μπορεί να είναι χαζή, συντηρητική, καταπληκτική, ορθολογιστική, βαρετή κλπ.
Και φυσικά το ότι έτσι σκέφτομαι εγώ, δε σημαίνει ότι είναι και το "καθολικά σωστό" ούτε ότι πρέπει όλοι να σκέφτονται με τον ίδιο τρόπο.

Παρόλα αυτά, το να δω κάποιον να φοράει ένα ρολόϊ των 20.000 όταν το γενικότερο οικονομικό του επίπεδο δεν το "υποστηρίζει", ΕΜΕΝΑ μου φαίνεται παράταιρο... Από εκεί και πέρα, αν τον άνθρωπο τον ευχαριστεί, με γειά του με χαρά του ! Λογαριασμό θα μου δώσει ?

Αυτά.

Κατά τ΄άλλα εμένα μου αρέσει αυτό:



To οποίο θα ήθελα να φοράω οδηγώντας αυτή:



Και ας ξέρω ότι η τελευταία, δεν είναι το πιο ευκολοοδήγητο αυτοκίνητο του κόσμου, με τα σημερινά στάνταρ...

Καλά όλα αυτά, αλλά στα ανθρώπινα δεν υπάρχουν νορμες

Ο καθένας είναι κύριος του εαυτού του και των αντιλήψεων του. Δεν σημαίνει ότι είναι και σωστές γενικά. Είναι για τον ίδιο. Ο καθένας μας είναι διαφορετικός Αγγελε. Πιο άνετος, πιο κλειστός, πιο αλεγκρος, πιο συντηρητικος σε μερικά και πιο προχω σε άλλα.

Λέω πως ως άνθρωποι να είμαστε απόλυτοι στο ότι δεν μπορούμε να είμαστε απολυτοι
Γαυρος οπαδος....

Αποσυνδεδεμένος Stratos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3911
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #9303 στις: Ιανουάριος 06, 2017, 12:17:32 μμ »



Δεν το έχω μετανιώσει στο ελάχιστο. Πήρε τη θέση του gmt 116710 και του moonwatch 861, και δεν βγαίνει από το χέρι εύκολα.


Καλοφόρετο Θοδωρή, έκανες εξαιρετική επιλογή!!
Παράθεση από: blackbird
Αμήν. Αντικείμενα είναι γαμώτο μου. Όχι άνθρωποι για να τα θρηνούμε.
Το φόρεσες, το χάρηκες, άμε στο διάλο τώρα.

Αποσυνδεδεμένος panosr1200s

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 194
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #9304 στις: Ιανουάριος 06, 2017, 12:20:03 μμ »
Πέρυσι με το 116713 έκανα Πάσχα στο νησί...καθάρισα άντερα,έδεσα το αρνί στη σούβλα,σουβλισα...Είμαι αμφιδεξιος,το ρολόι Δεν βγήκες από το χέρι μου λεπτό (βγαίνει μόνο στον ύπνο), το ρολόι μύριζε πτωμα/αιμα/σπλαχνα/αρνιλα...ιδια χρήση στο 116718. no problem

Sent from my VIE-L29 using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Stratos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3911
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #9305 στις: Ιανουάριος 06, 2017, 12:22:59 μμ »
Πέρυσι με το 116713 έκανα Πάσχα στο νησί...καθάρισα άντερα,έδεσα το αρνί στη σούβλα,σουβλισα...Είμαι αμφιδεξιος,το ρολόι Δεν βγήκες από το χέρι μου λεπτό (βγαίνει μόνο στον ύπνο), το ρολόι μύριζε πτωμα/αιμα/σπλαχνα/αρνιλα...ιδια χρήση στο 116718. no problem

Sent from my VIE-L29 using Tapatalk

Μου άνοιξες την όρεξη... ;D ;D ;D ;D
Παράθεση από: blackbird
Αμήν. Αντικείμενα είναι γαμώτο μου. Όχι άνθρωποι για να τα θρηνούμε.
Το φόρεσες, το χάρηκες, άμε στο διάλο τώρα.

Αποσυνδεδεμένος Aris2176

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13928
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #9306 στις: Ιανουάριος 06, 2017, 12:24:56 μμ »
Καρτεό πήρες ντειτονα; Ελα ρε φίλε πότε;;;;





















Καλοφόρετη αδερφέ με υγεία και ευτυχισμένες ώρες !!!


Sent from my iPhone using Tapatalk
Watches; I am not an addict. I can stop any time I want to...

Αποσυνδεδεμένος svl

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10979
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #9307 στις: Ιανουάριος 06, 2017, 12:26:18 μμ »

Ο λόγος που δεν το είχα βάλει έως τώρα σαν εισερχομενο αφορά την προσωπική μου βίδα με το να  ανεβάζω ρολόι μόνο αφού το έχω φορέσει ένα διάστημα για να το νιώθω οτι θα μείνει και όχι ότι απλά ήρθε.



Δεν το έχω μετανιώσει στο ελάχιστο. Πήρε τη θέση του gmt 116710 και του moonwatch 861, και δεν βγαίνει από το χέρι εύκολα.

Καλοφόρετη Θοδωρή!! :cheers:
Την ήθελες και μπράβο!!
Η daytona είναι όμορφη και σε ατσάλι, αλλά το μισό-μισό έχει άλλη χάρη.






Μου άνοιξες την όρεξη... ;D ;D ;D ;D

Και σε εμένα.
Όμως ο Θοδωρής, για μισό-μισό.. ;D


Αποσυνδεδεμένος karteo

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7172
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #9308 στις: Ιανουάριος 06, 2017, 12:26:40 μμ »
Καρτεό πήρες ντειτονα; Ελα ρε φίλε πότε;;;;





















Καλοφόρετη αδερφέ με υγεία και ευτυχισμένες ώρες !!!


Sent from my iPhone using Tapatalk
Να είσαι καλα φιλε και να βρεθούμε να στην...δείξω
Γαυρος οπαδος....

Αποσυνδεδεμένος Stratos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3911
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #9309 στις: Ιανουάριος 06, 2017, 12:28:26 μμ »
Καρτεό πήρες ντειτονα; Ελα ρε φίλε πότε;;;;




Καλοφόρετη αδερφέ με υγεία και ευτυχισμένες ώρες !!!


Sent from my iPhone using Tapatalk

Εσύ μέχρι και dial θα τον βάλεις να αλλάξει...

Παράθεση από: blackbird
Αμήν. Αντικείμενα είναι γαμώτο μου. Όχι άνθρωποι για να τα θρηνούμε.
Το φόρεσες, το χάρηκες, άμε στο διάλο τώρα.

Αποσυνδεδεμένος Aris2176

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13928
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #9310 στις: Ιανουάριος 06, 2017, 12:30:49 μμ »
Εσύ μέχρι και dial θα τον βάλεις να αλλάξει...



in progress...!
Watches; I am not an addict. I can stop any time I want to...

Αποσυνδεδεμένος Aris2176

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13928
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #9311 στις: Ιανουάριος 06, 2017, 12:33:32 μμ »
ΟΚ, να το θέσω σε άλλη βάση λοιπόν.
Η ΔΙΚΗ ΜΟΥ προσέγγιση σε οποιοδήποτε "υλικό αγαθό" είναι ότι θέλω το κόστος κτήσης του να μην είναι δυσανάλογο της οικονομικής μου κατάστασης. Να μην απαιτείται για παράδειγμα το μισό ετήσιο εισόδημα μου για να το αγοράσω.
Επιπρόσθετα θέλω το κόστος χρήσης του, να μη μου δημιουργεί εφιάλτες και πονοκεφάλους. Το εάν δηλαδή θα πάθει μία γρατζουνιά, το πόσο θα κοστίσει το service του ή η αποκατάσταση μίας έκτακτης βλάβης κλπ.
Αυτή τη συλλογιστική την εφαρμόζω από τα ρολόγια και τις φωτογραφικές μηχανές μου, μέχρι τα αυτοκίνητα και τα δίτροχα που (κάποτε) αγόραζα.
Δεν είχα πάρει ποτέ μία DUCATI, γιατί δε γούσταρα να πηγαίνω για service και να κλαίγομαι για ένα μήνα ή να μη βγαίνω έξω για ένα μήνα για να πληρώσω το κόστος του service. Δεν πήρα μία full-frame DSLR των 5.000, γιατί δεν μου αρέσει να έχω μία φωτογραφική μηχανή που να σκέφτομαι αν θα την πάρω στην παραλία, αν θα την ακουμπήσω στο πεζούλι ή αν θα πάθω εγκεφαλικό αν μου πέσει κάτω...

Κάποια στιγμή, τα οικονομικά μου και η διαχείριση που έκανα, μου επέτρεψαν να αγοράσω 2-3 καλά ρολόγια. Έκτοτε, ουσιαστικά στη "βάση" που είχα, ανανέωσα με διάφορες ανταλλαγές & αγοραπωλησίες μία διαφορετική συλλογή, δίνοντας λιγότερα απ΄όσο θα έδινα ξεκινώντας από "μηδενική βάση".
Αν ξεκινούσα τώρα το "σπορ" δεν υπηρχε περίπτωση να έχω μαζέψει αυτά τα ρολόγια...

Φυσικά αυτή είναι η δική μου προσέγγιση. Μπορεί να είναι χαζή, συντηρητική, καταπληκτική, ορθολογιστική, βαρετή κλπ.
Και φυσικά το ότι έτσι σκέφτομαι εγώ, δε σημαίνει ότι είναι και το "καθολικά σωστό" ούτε ότι πρέπει όλοι να σκέφτονται με τον ίδιο τρόπο.

Παρόλα αυτά, το να δω κάποιον να φοράει ένα ρολόϊ των 20.000 όταν το γενικότερο οικονομικό του επίπεδο δεν το "υποστηρίζει", ΕΜΕΝΑ μου φαίνεται παράταιρο... Από εκεί και πέρα, αν τον άνθρωπο τον ευχαριστεί, με γειά του με χαρά του ! Λογαριασμό θα μου δώσει ?

Αυτά.

Κατά τ΄άλλα εμένα μου αρέσει αυτό:



To οποίο θα ήθελα να φοράω οδηγώντας αυτή:



Και ας ξέρω ότι η τελευταία, δεν είναι το πιο ευκολοοδήγητο αυτοκίνητο του κόσμου, με τα σημερινά στάνταρ...



Κουμπαρε να σου δανείσω εγω το μπατμαν και ο 911 την πορσε για καμία βδομαδουλα να ξεχαρμανιασεις ;


Sent from my iPhone using Tapatalk
Watches; I am not an addict. I can stop any time I want to...

Αποσυνδεδεμένος svl

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10979
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #9312 στις: Ιανουάριος 06, 2017, 12:42:58 μμ »
...

Παρόλα αυτά, το να δω κάποιον να φοράει ένα ρολόϊ των 20.000 όταν το γενικότερο οικονομικό του επίπεδο δεν το "υποστηρίζει", ΕΜΕΝΑ μου φαίνεται παράταιρο... Από εκεί και πέρα, αν τον άνθρωπο τον ευχαριστεί, με γειά του με χαρά του ! Λογαριασμό θα μου δώσει ?

Για τον άνθρωπο του υποθετικού παραδείγματός σου, η κατοχή ενός ρολογιού των 20.000 δεν ισούται με την κατοχή 4 ρολογιών των 5.000;

Αναρωτιέμαι.. :-k



Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #9313 στις: Ιανουάριος 06, 2017, 12:44:28 μμ »
Καλά όλα αυτά, αλλά στα ανθρώπινα δεν υπάρχουν νορμες

Ο καθένας είναι κύριος του εαυτού του και των αντιλήψεων του. Δεν σημαίνει ότι είναι και σωστές γενικά. Είναι για τον ίδιο. Ο καθένας μας είναι διαφορετικός Αγγελε. Πιο άνετος, πιο κλειστός, πιο αλεγκρος, πιο συντηρητικος σε μερικά και πιο προχω σε άλλα.

Λέω πως ως άνθρωποι να είμαστε απόλυτοι στο ότι δεν μπορούμε να είμαστε απολυτοι


Φυσικά. Συμφωνώ, γι΄αυτό και το έχω τονίσει 2-3 φορές στο κείμενο μου:


Η ΔΙΚΗ ΜΟΥ προσέγγιση...

...

Φυσικά αυτή είναι η δική μου προσέγγιση. Μπορεί να είναι χαζή, συντηρητική, καταπληκτική, ορθολογιστική, βαρετή κλπ.
Και φυσικά το ότι έτσι σκέφτομαι εγώ, δε σημαίνει ότι είναι και το "καθολικά σωστό" ούτε ότι πρέπει όλοι να σκέφτονται με τον ίδιο τρόπο.

....

Παρόλα αυτά, το να δω κάποιον να φοράει ένα ρολόϊ των 20.000 όταν το γενικότερο οικονομικό του επίπεδο δεν το "υποστηρίζει", ΕΜΕΝΑ μου φαίνεται παράταιρο... Από εκεί και πέρα, αν τον άνθρωπο τον ευχαριστεί, με γειά του με χαρά του ! Λογαριασμό θα μου δώσει ?

Αυτά.


Ο,τιδήποτε γράφει ή λέει ο καθένας, εκφράζει τη δική του προσέγγιση.
Γι΄αυτό και σπανίως θα με δεις να εκφέρω απόλυτη γνώμη ή να κάνω μονολεκτικές κρίσεις, του τύπου "απαράδεκτο", "βλακώδες", "αηδία" κλπ.
Σέβομαι (πολύ περισσότερο από όσο θα έπρεπε μερικές φορές) το ότι ο καθένας έχει άλλη οπτική.

1) Να χαίρεσαι την daytona σου :up:
2) Κουμπάρε, δε θέλω το batman, το pepsi θέλω...

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #9314 στις: Ιανουάριος 06, 2017, 12:54:21 μμ »
Για τον άνθρωπο του υποθετικού παραδείγματός σου, η κατοχή ενός ρολογιού των 20.000 δεν ισούται με την κατοχή 4 ρολογιών των 5.000;

Αναρωτιέμαι.. :-k

"Μαθηματικά" ναι.
Πρακτικά δεν είναι ακριβώς το ίδιο, καθώς τα 4 ρολόγια μπορεί να τα έχει μαζέψει κάποιος σε βάθος χρόνου 10-ετίας για παράδειγμα... Άλλο το να αποταμιεύσεις 20.000 για μία αγορά (που  μου φαίνεται πολύ δύσκολο να αποταμιεύεις για μία δεκαετία...) άλλο το να έχεις κάνει συνολικές αγορές 20.000 σε δέκα χρόνια.

Το έγραψα άλλωστε. Και εγώ αν ξεκινούσα τώρα με τα ρολόγια, δε θα είχα αυτά τα ρολόγια που έχω σε καμία περίπτωση  ;) Των οποίων φυσικά η συνολική "εμπορική αξία" απέχει πολύ και από τις 20.000

Τυχαίο ήταν το νούμερο έτσι κι΄αλλιώς, κοντά στην τιμή του καινούργιου pepsi που έβαλα  :)

Αποσυνδεδεμένος Aris2176

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13928
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #9315 στις: Ιανουάριος 06, 2017, 12:56:48 μμ »

2) Κουμπάρε, δε θέλω το batman, το pepsi θέλω...

καλά τότε πιες μια κοκα κόλα να σου περάσει
Watches; I am not an addict. I can stop any time I want to...

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #9316 στις: Ιανουάριος 06, 2017, 01:03:33 μμ »
καλά τότε πιες μια κοκα κόλα να σου περάσει

Δε δέχομαι τέτοιο επίπεδο χιούμορ από εσένα.
Σβήστο και γράψε κάτι καλύτερο...

Αποσυνδεδεμένος karteo

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7172
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #9317 στις: Ιανουάριος 06, 2017, 01:05:20 μμ »


"Μαθηματικά" ναι.
Πρακτικά δεν είναι ακριβώς το ίδιο, καθώς τα 4 ρολόγια μπορεί να τα έχει μαζέψει κάποιος σε βάθος χρόνου 10-ετίας για παράδειγμα... Άλλο το να αποταμιεύσεις 20.000 για μία αγορά (που  μου φαίνεται πολύ δύσκολο να αποταμιεύεις για μία δεκαετία...) άλλο το να έχεις κάνει συνολικές αγορές 20.000 σε δέκα χρόνια.

Το έγραψα άλλωστε. Και εγώ αν ξεκινούσα τώρα με τα ρολόγια, δε θα είχα αυτά τα ρολόγια που έχω σε καμία περίπτωση  ;) Των οποίων φυσικά η συνολική "εμπορική αξία" απέχει πολύ και από τις 20.000

Τυχαίο ήταν το νούμερο έτσι κι΄αλλιώς, κοντά στην τιμή του καινούργιου pepsi που έβαλα  :)

Ground control to major Tom.

Και αν έχεις πουλήσει  ρολόγια που είχες πάρει βήμα βήμα σε βάθος 10ετιας για να πάρεις αυτό; θα πρέπει να φοράει κανείς σταμπα σε t-shirt για να βάλει το ρολόι ή έχει το ΟΚ; lol
Γαυρος οπαδος....

Αποσυνδεδεμένος Watch-Collector

  • Reviews/Super Moderator
  • Tourbillion
  • ***
  • Μηνύματα: 5779
  • 8/10/08 - 21/12/08
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #9318 στις: Ιανουάριος 06, 2017, 01:05:45 μμ »




Δεν το έχω μετανιώσει στο ελάχιστο. Πήρε τη θέση του gmt 116710 και του moonwatch 861, και δεν βγαίνει από το χέρι εύκολα.

Και πολύ καλά κάνεις !
Θοδωρή, πάρα πολύ ωραία επιλογή.
Να τη χαίρεσαι, καλοφόρετη με υγεία !!   :cheers:
Eνας Ελλην σοφος, ειπε καποτε:

«Η Δημοκρατια μας αυτοκαταστρεφεται διοτι κατεχρασθη το δικαιωμα της ελευθεριας και της ισοτητας, διοτι εμαθε τους πολιτες να θεωρουν την αυθαδεια ως δικαιωμα, την παρανομια ως ελευθερια, την αναιδεια του λογου ως ισοτητα και την αναρχια ως ευδαιμονια».

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #9319 στις: Ιανουάριος 06, 2017, 01:14:01 μμ »

Ground control to major Tom.

Και αν έχεις πουλήσει  ρολόγια που είχες πάρει βήμα βήμα σε βάθος 10ετιας για να πάρεις αυτό; θα πρέπει να φοράει κανείς σταμπα σε t-shirt για να βάλει το ρολόι ή έχει το ΟΚ; lol

Take your protein pills and put your helmet on...

Δεν εννοώ τι εννοείς.
Και να τα πουλήσει όλα για να πάρει ένα ιστιοπλοϊκό, το έχει το ΟΚ. Αρκεί να μη μου έχει ζητήσει δανεικά  :P