Αποστολέας Θέμα: ROLEX  (Αναγνώστηκε 4215580 φορές)

0 μέλη και 14 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #600 στις: Μάρτιος 14, 2008, 03:43:17 μμ »
ρε παδια δεν μου εχει τυχει ποτε rolex να χανει τοσο πολυ.  αντε κανενα δευτερολεπτο την ημερα...και εχουν περασει πολλα απο τα χερια μου.  εχει σχεση και πως το αφηνεις το βραδυ που κοιμασαι σε συγκεκριμενες στασεις χανει σε αλλες κερδιζει

μπορει να τυχει,εχω διαβασει κατα καιρους για τα αρυθμιστα ρολεξ,απο κει και περα πρεπι να ναι καλος ο τεχνιτης και να ξερει να ρυθμισει την microstella

Αποσυνδεδεμένος lazkal

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 132
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #601 στις: Μάρτιος 16, 2008, 08:39:41 μμ »
ρε παδια δεν μου εχει τυχει ποτε rolex να χανει τοσο πολυ.  αντε κανενα δευτερολεπτο την ημερα...και εχουν περασει πολλα απο τα χερια μου.  εχει σχεση και πως το αφηνεις το βραδυ που κοιμασαι σε συγκεκριμενες στασεις χανει σε αλλες κερδιζει
Εγώ απεναντίας ΔΕΝ έτυχε να ξέρω κάποιον (πλήν της Γυναίκας μου) που να μην έχει παράπονα για τη ρύθμιση των Rolex ... Και μιλάμε για αρκετούς ...

Αποσυνδεδεμένος konakis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4413
  • Rolex.
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #602 στις: Μάρτιος 16, 2008, 09:33:11 μμ »
έχω αλλάξει όλη την σειρά professional,με κανένα δεν είχα το παραμικρό πρόβλημα-παράπανο.Μόνο μερικά πήγαιναν λίγο μπροστά,+3 δευτερόλεπτα τη μέρα,συγκεκριμένα και τα 2 SD που είχα και τα δύο μισα-μισά sub.Βest η ατσάλινη daytona σειράς Κ του 2002,με 0,5 δεύτερα τη μέρα ότι καλύτερο μαζί με το gmt II ρεφ.16710 σειρας Ζ το οποίο και έχω ακόμη.Επίσης τα 3 φορές αγορο-πουλημένα Ymaster SS (rolesium) θα έλεγα και τα 3 στο απόλυτο 0,+- 0,5!!!!Για μένα μαζί με ένα Franck-Muller chrono με ΕΤΑ 7750 βάση (dial-tricompax) με open back και platinum rotor regulated in 6 positions! ότι καλύτερο σε timing-ρύθμιση.Υπόψιν,όλα τα ρολόγια είχαν-έχουν αγοραστεί καινούρια,έτσι δικαιολογείται και η άρτια λειτουργία τους  ;D.
konakis.
Rolex,Panerai,JLC,Oris,Steinhart,Alpina,Citizen,Orient.

Αποσυνδεδεμένος lazkal

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 132
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #603 στις: Μάρτιος 16, 2008, 11:35:40 μμ »
έχω αλλάξει όλη την σειρά professional,με κανένα δεν είχα το παραμικρό πρόβλημα-παράπανο.Μόνο μερικά πήγαιναν λίγο μπροστά,+3 δευτερόλεπτα τη μέρα,συγκεκριμένα και τα 2 SD που είχα και τα δύο μισα-μισά sub.Βest η ατσάλινη daytona σειράς Κ του 2002,με 0,5 δεύτερα τη μέρα ότι καλύτερο μαζί με το gmt II ρεφ.16710 σειρας Ζ το οποίο και έχω ακόμη.Επίσης τα 3 φορές αγορο-πουλημένα Ymaster SS (rolesium) θα έλεγα και τα 3 στο απόλυτο 0,+- 0,5!!!!Για μένα μαζί με ένα Franck-Muller chrono με ΕΤΑ 7750 βάση (dial-tricompax) με open back και platinum rotor regulated in 6 positions! ότι καλύτερο σε timing-ρύθμιση.Υπόψιν,όλα τα ρολόγια είχαν-έχουν αγοραστεί καινούρια,έτσι δικαιολογείται και η άρτια λειτουργία τους  ;D.
Είσαι πολύ τυχερός ...

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #604 στις: Μάρτιος 18, 2008, 06:08:58 μμ »
Είσαι πολύ τυχερός ...

το θεμα το ειχα κατακαιρους διαβασει και σε αλλες ιστοσελιδες ,οντως τι θα μπορουσε να προκαλει το προβλημα ?η πιο αληθοφανης απαντηση,απο καποιον του χωρου, εχει ως εξης:εταιρεια με παραγωγη σχεδον 1 εκατ. κομματιων και με ενα συστημα ρυθμισης οπως το μικροστελλα που απαιτει μια σχετικη εμπειρια,ο χρονος στη γραμμη παραγωγης ειναι συγκεκριμενος για τα ποσα ρολογια θα ρυθμιστουν πχ σε μια ωρα απο καθε ρολογα της εταιρειας.μπορει λοιπον να τυχει ενας εμπειρος που εχει πολλες εργατοωρες εμπειρια αλλα μπορει να τυχει και ενας νεος και σχετικα απειρος.

Αποσυνδεδεμένος konakis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4413
  • Rolex.
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #605 στις: Μάρτιος 19, 2008, 08:45:38 πμ »
συμφωνώ απολύτως,ούτως συ άλλως cosc είναι σε όλες τις περιπτώσεις,τί +1 τί +4 δεύτερα τη μέρα.Αυτό όμως που μου κάνει εντύπωση,είναι ότι,ότι " Γερμανικά" ρόλεξ,έχω πάρει έχουν απόκλιση αρνητική,δηλαδή -1,-1,5 ή-0,5 δεύτερα τη μέρα,ενώ τα "Ελληνικά" πάνε συνήθως λίγο μπροστά.Μήπως λέω,τυγχάνουν άλλης ρυθμίσεως ,λόγω διαφορετικών κλιματολογικών συνθηκών;(Σου λέει Ελλάδα πάνε,ας τα ρυθμίσουμε έτσι,ενώ για Γερμανία παράδειγμα που έχει περισσότερο κρύο,κάνουν άλλη ρύθμιση).Κάποτε το είχα συνδυάσει κάπως έτσι,μπορεί να είναι και "μπαρούφα"-λάθος! ;D
konakis.
Rolex,Panerai,JLC,Oris,Steinhart,Alpina,Citizen,Orient.

Αποσυνδεδεμένος teo

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 131
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #606 στις: Μάρτιος 19, 2008, 04:52:23 μμ »
Να πάω κάπου στη μέση τότε για να πάρω το επόμενο μπας και πάψει να ''κερδίζει'' 0,5 secs τη μέρα!!!!!. Τί λέτε;;;;; Αν και τον τελευταίο μήνα δεν έχω παράπονο πλησιάζει τη μηδενική απόκλιση!!!!! όσο περίεργο και αν ακούγεται....κέρδισε δηλαδή 2 secs σε 20 ημέρες!!!!! ;D
Η Ελλάδα είναι η πιο προηγμένη χώρα της Αφρικής!.

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #607 στις: Μάρτιος 19, 2008, 04:54:19 μμ »
Να πάω κάπου στη μέση τότε για να πάρω το επόμενο μπας και πάψει να ''κερδίζει'' 0,5 secs τη μέρα!!!!!. Τί λέτε;;;;;

μην προκαλεσουμε λανθασμενη εντυπωση,πιστευω οτι ειμουν αρκετα σαφης.

Αποσυνδεδεμένος teo

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 131
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #608 στις: Μάρτιος 19, 2008, 04:55:54 μμ »
george χιούμορ κάνουμε....
Η Ελλάδα είναι η πιο προηγμένη χώρα της Αφρικής!.

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #609 στις: Μάρτιος 19, 2008, 04:58:10 μμ »
george χιούμορ κάνουμε....

ναι οκ αλλα μπορει καποιος να παει σοβαρα και να ψαχνει σε αλλες χωρες!
ολα τα ρολογια την ιδια ρυθμιση εχουν ανεξαρτητα απο τη χωρα αποστολης

Αποσυνδεδεμένος StefMac

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2541
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #610 στις: Μάρτιος 19, 2008, 05:03:14 μμ »
συμφωνώ απολύτως,ούτως συ άλλως cosc είναι σε όλες τις περιπτώσεις,τί +1 τί +4 δεύτερα τη μέρα.Αυτό όμως που μου κάνει εντύπωση,είναι ότι,ότι " Γερμανικά" ρόλεξ,έχω πάρει έχουν απόκλιση αρνητική,δηλαδή -1,-1,5 ή-0,5 δεύτερα τη μέρα,ενώ τα "Ελληνικά" πάνε συνήθως λίγο μπροστά.Μήπως λέω,τυγχάνουν άλλης ρυθμίσεως ,λόγω διαφορετικών κλιματολογικών συνθηκών;(Σου λέει Ελλάδα πάνε,ας τα ρυθμίσουμε έτσι,ενώ για Γερμανία παράδειγμα που έχει περισσότερο κρύο,κάνουν άλλη ρύθμιση).Κάποτε το είχα συνδυάσει κάπως έτσι,μπορεί να είναι και "μπαρούφα"-λάθος! ;D

Φίλε konakis και εγώ το πιστεύω αυτό.  Και εταιρίες τέτοιου επιπέδου όπως η ROLEX δεν μπορεί να έχουν μία ρύθμιση για όλο τον κόσμο και όλες της κλιματικές αλλά και υψομετρικές διαφορές.
ΠΧ. άλλο υψόμετρο και βαρομετρικό αλλά και θερμοκρασία στη Ελβετία άλλο στην Ελλάδα ...

Φαντάζομαι ότι θα είναι έτσι γιατί πληροφόρηση εκ των έσω δεν έχω ...    :-k

Φιλικά Στέφανος.
_Jaeger Le Coultre_
The first Manufacture
 in Valle'e de Joux.

Αποσυνδεδεμένος teo

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 131
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #611 στις: Μάρτιος 19, 2008, 05:05:02 μμ »
ε βρε george, στο κάτω κάτω της γραφής αν αυτό κατάλαβε από τη συζήτηση κάποιος, ας πάει να πάρει από όπου κρίνει αυτός, εμείς τί δουλέιά έχουμε να ανακατευτούμε;
Η Ελλάδα είναι η πιο προηγμένη χώρα της Αφρικής!.

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #612 στις: Μάρτιος 19, 2008, 05:07:16 μμ »
θα μας κανουν αγωγη!θα γινει χαλασμενο τηλεφωνο και στο τελος θα βγει οτι απιθανο μπορεις να φανταστεις !χααχα

Αποσυνδεδεμένος konakis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4413
  • Rolex.
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #613 στις: Μάρτιος 19, 2008, 09:04:04 μμ »
ας τους να τρέχουν..... :fart:
konakis.
Rolex,Panerai,JLC,Oris,Steinhart,Alpina,Citizen,Orient.

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #614 στις: Μάρτιος 19, 2008, 09:21:50 μμ »
εχω διαβασει κατα καιρους και εδω μεσα απο ορκισμενους εχθρους :D της μαρκας οτι ειναι μηχανικα ασχημα και χοντροκομενα,η ερωτηση ειναι ,αποτελει ενα τυχαιο γεγονος η εχει καποιο λειτουργικο ρολο σαν πρωταρχικο σκοπο?βεβαιως υπαρχει λογος.πριν κρινουμε βεβιασμενα καλο ειναι να το ψαχνουμε.οι μηχανες της διακρινονται για αδρες γραμμες,μεγαλου μεγεθους πλατινες και γεφυρες σε διαστασεις(μηκος,παχος,πλατος)ειναι πιο ανθεκτικες ,πιο λειτουργικες,πιο πρακτικες σε συναρμολογηση και λυσιμο για service,μεγαλα κομματια σημαινει ευκολια στις μανουβρες,ανθεκτικοτητα στην επεξεργασια,(π.χ στον τορνο)μειωση χρονου,καλυτερη ευκρινεια στον τεχνιτη κατα τις διαφορες φασεις.το μοτο τους ειναι αντοχη και διαρκεια στο χρονο.λεπτομερεια η διπλη γεφυρα,μπρατσο του balancier,δε το βλεπεις συχνα στους αλλους.

Αποσυνδεδεμένος konakis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4413
  • Rolex.
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #615 στις: Μάρτιος 19, 2008, 09:42:37 μμ »
ειδικά το τελευταίο,για την διπλή γέφυρα του balance,αποτελεί κατά την γνώμη μου "σήμα κατατεθέν"της ρόλεξ.Από εκεί υιοθέτησε και η μεγάλη AP για την τελευταία της αυτόματη μηχανή cal.3120 πριν μερικά χρόνια(το 2004 περίπου αν θυμάμαι καλά),το ίδιο και jlc στο 8ήμερο και σε άλλες μηχανές και φυσικά η panerai στις δικές της καλίμπρες p.2002,p.2003,p.2004.Είναι δεδομένο ότι όλα γυρίζουν γύρω από την rolex,με την τεράστια αξιοπιστία της και αντοχή των μηχανισμών της.Όσον αφορά......χοντροκοπιές,αλλά την δουλειά τους την κάνουν τέλεια,πάντως ο συνδυασμός διπλής γέφυρας και χρήσης spiral brequet στο balance,είναι ότι πιο παραδοσιακό και αξιόπιστο για μια καλή μηχανή ρολογιού.Και η 7750 θεωρείται χοντροκοπιά από τους τεχνικούς,αλλά όπως και η 3155,3185 κ.α. είναι εύκολες στο σέρβις (τα γραψε ο george)και φυσικά τέρατα αξιοπιστίας και καλού χρονισμού,κατά την γνώμη μου.
konakis.
Rolex,Panerai,JLC,Oris,Steinhart,Alpina,Citizen,Orient.

Αποσυνδεδεμένος nomikosas

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 827
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #616 στις: Μάρτιος 20, 2008, 03:02:18 μμ »
οτι κ να λεμε τα rolex ειναι εργαλεια! ειναι το κορυφαιο καθημερινο ρολοι οπου θα το φορας κ θα το χαιρεσαι μια ζωη!

Αποσυνδεδεμένος konakis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4413
  • Rolex.
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #617 στις: Μάρτιος 23, 2008, 10:51:22 πμ »
είχα καιρό να μπω στο επίσημο site της rolex.Ευχαριστήθηκα πολύ το φιλμάκι με την διαδικασία συναρμολόγησης του μηχανισμού του daytona,δηλαδή του caliber 4130.Αξίζει όποιος δεν το έχει τσεκάρει να το δεί!
http://www.rolex.com/en/#/en/xml/inside-rolex/rolex-company/obsession-with-perfection/index
konakis.
Rolex,Panerai,JLC,Oris,Steinhart,Alpina,Citizen,Orient.

Αποσυνδεδεμένος john74

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 215
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #618 στις: Μάρτιος 27, 2008, 12:27:41 μμ »
myrizo gamo sti ROLEX..den sas to eipa ego etsi   :-X  (opoios katalave, katalave)
ah kai kati allo DEN tha ginei afxisei timon fetos (apo egkiri pigi etsi??)

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #619 στις: Μάρτιος 27, 2008, 12:49:48 μμ »
Ποιός παντρεύεται παιδιά;

Φιλικά
Δημήτρης