Αποστολέας Θέμα: ROLEX  (Αναγνώστηκε 4215595 φορές)

0 μέλη και 14 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος TATAR

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 258
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #580 στις: Φεβρουάριος 13, 2008, 07:15:25 μμ »
Ο Τσε ήταν γόνος ευκατάστατης οικογένειας, οπότε η κατοχή ενός Rolex δεν του ήταν απαγορευτικό. Όσο για την αντοχή του Rolex θα έλεγα ότι σχεδιάστηκε για ανθρώπους σαν τον Τσε. Στις ημέρες μας βέβαια δοκιμάζεται η αντοχή του στο φραπόγαλο στην παραλιακή.  ;D

Έχω το submariner απο το 1991. Το θεωρώ πολυ λεπτεπίλεπτο και ευαίσθητο ρολόι και σε καμμία περίπτωση δεν έχει την στιβαρότητα του SEIKO QUARTZ DIVERS 150 m PEPSI , το οποίο μου έπεσε απο μπαλκόνι πρώτου ορόφου στο δρόμο και δεν έπαθε ούτε γρατζουνιά!! Δεν το πίστευα!!!  Και ακόμα δεν το πιστεύω!! Ενα επίσης στιβαρό ρολόι που έχω είναι το CITIZEN PROMASTER DIVERS 200m.
Αρκετες απο τις άσπρες τρίχες που έχω οφείλονται στο ότι το submariner μου παρουσιάσε δύο ζημιές, δυστυχώς εκτός εγγυήσεως, στην τριετία απο την αγορά του. Η μία είναι ότι χάλασαν οι βόλτες της κορώνας (μετά την αλλαγή ακολουθώ τις οδηγίες του τεχνικού, το βιδώνω λίγο αριστερόστροφα, μέχρι να "κάτσει" η κωρώνα και μετά δεξιόστροφα).Η άλλη ότι μια μέρα, οι δείκτες άρχισαν να γυρίζουν ανάποδα!!!
Αυτό απο ότι μου είπαν οφειλόταν ότι έκοψε το ελατήριο ? κουρδίσματος ?(συγνώμη για την άγνοια μου) Αυτό ευτυχώς επισκευάστηκε με πολύ μικρότερο κόστος απο ότι περίμενα.
Ευτυχώς μέχρι σήμερα,κανένα άλλο πρόβλημα.
Συνεπώς αποφεύγω τα εξτρήμ με αυτό το ρολόϊ.
Τώρα περιμένω το  Sinn U1. Πιστεύω μόλις πρώτα ο θεός το παραλάβω, να γράψω ένα μίνι ριβιού.
Ευχαριστώ που με διαβασάτε.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 13, 2008, 07:24:15 μμ από TATAR »

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #581 στις: Φεβρουάριος 13, 2008, 11:22:57 μμ »
Έχω το submariner απο το 1991. Το θεωρώ πολυ λεπτεπίλεπτο και ευαίσθητο ρολόι και σε καμμία περίπτωση δεν έχει την στιβαρότητα του SEIKO QUARTZ DIVERS 150 m PEPSI , το οποίο μου έπεσε απο μπαλκόνι πρώτου ορόφου στο δρόμο και δεν έπαθε ούτε γρατζουνιά!! Δεν το πίστευα!!!  Και ακόμα δεν το πιστεύω!! Ενα επίσης στιβαρό ρολόι που έχω είναι το CITIZEN PROMASTER DIVERS 200m.
Αρκετες απο τις άσπρες τρίχες που έχω οφείλονται στο ότι το submariner μου παρουσιάσε δύο ζημιές, δυστυχώς εκτός εγγυήσεως, στην τριετία απο την αγορά του. Η μία είναι ότι χάλασαν οι βόλτες της κορώνας (μετά την αλλαγή ακολουθώ τις οδηγίες του τεχνικού, το βιδώνω λίγο αριστερόστροφα, μέχρι να "κάτσει" η κωρώνα και μετά δεξιόστροφα).Η άλλη ότι μια μέρα, οι δείκτες άρχισαν να γυρίζουν ανάποδα!!!
Αυτό απο ότι μου είπαν οφειλόταν ότι έκοψε το ελατήριο ? κουρδίσματος ?(συγνώμη για την άγνοια μου) Αυτό ευτυχώς επισκευάστηκε με πολύ μικρότερο κόστος απο ότι περίμενα.
Ευτυχώς μέχρι σήμερα,κανένα άλλο πρόβλημα.
Συνεπώς αποφεύγω τα εξτρήμ με αυτό το ρολόϊ.
Τώρα περιμένω το  Sinn U1. Πιστεύω μόλις πρώτα ο θεός το παραλάβω, να γράψω ένα μίνι ριβιού.
Ευχαριστώ που με διαβασάτε.
μεμονομενα περιστατικα οπως αυτο καποιας φορουμιστας που επεσε απο μηχανη και το ρολεξ δεν επαθε τιποτα η στην δικη σου περιπτωση οπου επαθε μεγαλη ζημια εξεταζονται σαν ξεχωριστα συμβαντα και καθε ενα εχει την δικη του ερμηνεια,πως επεσε το ρολοι που χτυπησε κτλ,αναφερεις οτι επεσε και το  SEIKO QUARTZ DIVERS 150 m ,το οποιο ειναι μπαταριας και γι αυτο δεν εχει κινητα μηχανικα μερη τουτεστιν μεγαλυτερες πιθανοτητες επιβιωσης

Αποσυνδεδεμένος StefMac

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2541
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #582 στις: Φεβρουάριος 14, 2008, 10:46:22 πμ »
Έχω το submariner απο το 1991. Το θεωρώ πολυ λεπτεπίλεπτο και ευαίσθητο ρολόι και σε καμμία περίπτωση δεν έχει την στιβαρότητα του SEIKO QUARTZ DIVERS 150 m PEPSI , το οποίο μου έπεσε απο μπαλκόνι πρώτου ορόφου στο δρόμο και δεν έπαθε ούτε γρατζουνιά!! Δεν το πίστευα!!!  Και ακόμα δεν το πιστεύω!! Ενα επίσης στιβαρό ρολόι που έχω είναι το CITIZEN PROMASTER DIVERS 200m.
Αρκετες απο τις άσπρες τρίχες που έχω οφείλονται στο ότι το submariner μου παρουσιάσε δύο ζημιές, δυστυχώς εκτός εγγυήσεως, στην τριετία απο την αγορά του. Η μία είναι ότι χάλασαν οι βόλτες της κορώνας (μετά την αλλαγή ακολουθώ τις οδηγίες του τεχνικού, το βιδώνω λίγο αριστερόστροφα, μέχρι να "κάτσει" η κωρώνα και μετά δεξιόστροφα).Η άλλη ότι μια μέρα, οι δείκτες άρχισαν να γυρίζουν ανάποδα!!!
Αυτό απο ότι μου είπαν οφειλόταν ότι έκοψε το ελατήριο ? κουρδίσματος ?(συγνώμη για την άγνοια μου) Αυτό ευτυχώς επισκευάστηκε με πολύ μικρότερο κόστος απο ότι περίμενα.
Ευτυχώς μέχρι σήμερα,κανένα άλλο πρόβλημα.
Συνεπώς αποφεύγω τα εξτρήμ με αυτό το ρολόϊ.
Τώρα περιμένω το  Sinn U1. Πιστεύω μόλις πρώτα ο θεός το παραλάβω, να γράψω ένα μίνι ριβιού.
Ευχαριστώ που με διαβασάτε.

Και εγώ πρώτη φορά ακούω για βλάβες σε ROLEX,
αλλά η πρώτη που χάλασαν οι βόλτες της κορόνας έχω την εντύπωση
ότι πρέπει να είναι από δική σου ή άλλου στραβό-βίδωμα της !!!
Ακόμα και το σπάσιμο του εσωτερικού ελατηρίου κουρδίσματος (απ' ότι κατάλαβα)
ενώ αυτό θα ήταν "κουρδισμένο" στο τέρμα με
κάποιο απότομο κούρδισμα ή και επίμονο μαζί έσπασες την "καστάνια" .

Φιλικά Στέφανος.
_Jaeger Le Coultre_
The first Manufacture
 in Valle'e de Joux.

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #583 στις: Φεβρουάριος 17, 2008, 11:33:47 μμ »
η φημη που δεν ειναι πλεον παρα ενα δεδομενο αφορα την αυξηση τιμων κατα 4,5 % περιπου στα ρολογια της εταιρειας σε μεγαλες αγορες του εξωτερικου απο τον μαρτιο,δεν ξερω εαν θα γινει και σε εμας ..

Αποσυνδεδεμένος eisenberg

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2842
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #584 στις: Φεβρουάριος 18, 2008, 12:29:52 πμ »
Μα τι αυξηση τιμων,εδω το Millgauss,πωλειται σε ξενο forum μεταχειρισμενο,σε τιμη υψηλοτερη της λιανικης μαγαζιου,επειδη υπαρχει τρελη ζητηση και μικρη διαθεσιμοτητα.....ειναι να τρελενεσαι με τη Rolex...... :headbash:

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #585 στις: Φεβρουάριος 18, 2008, 12:36:03 πμ »
Μα τι αυξηση τιμων,εδω το Millgauss,πωλειται σε ξενο forum μεταχειρισμενο,σε τιμη υψηλοτερη της λιανικης μαγαζιου,επειδη υπαρχει τρελη ζητηση και μικρη διαθεσιμοτητα.....ειναι να τρελενεσαι με τη Rolex...... :headbash:
η εξαιρεση δεν ειναι ο κανονας,καποια μοντελα εχουν αυτην την αγοραστικη φουσκα, θα αναφερεσαι σε αυτα με το πρασινο κρυσταλλο προφανως.
παρεθεσα mia eidhsh που εαν επαληθευτει δεν μπορουμε να κανουμε κατι..:(

Αποσυνδεδεμένος eisenberg

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2842
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #586 στις: Φεβρουάριος 18, 2008, 01:21:36 πμ »
Δεν ξερω ποιο κρυσταλλο,black dial ελεγε μονο,και ζητουσε 7.300$,ακριβοτερο απ οσο κανει καινουριο στο Αμερικα.
Νομιζω κι αλλες εταιριες εχουν ανακοινωσει αυξησεις για την ανοιξη,η Breitling ειναι μια απ αυτες,δεν ξερω ποσοστο.

Αποσυνδεδεμένος plethon

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #587 στις: Φεβρουάριος 18, 2008, 06:48:19 μμ »
η εξαιρεση δεν ειναι ο κανονας,καποια μοντελα εχουν αυτην την αγοραστικη φουσκα, θα αναφερεσαι σε αυτα με το πρασινο κρυσταλλο προφανως.
παρεθεσα mia eidhsh που εαν επαληθευτει δεν μπορουμε να κανουμε κατι..:(

σίγουρα είναι αυτό με το πράσινο κρύσταλλο, το οποίο όντως είναι πολύ όμορφο.... Η αύξηση τιμών ήταν αναμενόμενη καθότι νομίζω ότι είχαν 2 χρόνια να πάρουν πάνω.... ευτυχώς πρόλαβα και πήρα to καινούργιο gmt IIc (ss) και μάλιστα με έκπτωση (10%) .... οπότε δεν με πολυ-χαλάει η αύξηση :)

Αποσυνδεδεμένος john74

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 215
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #588 στις: Φεβρουάριος 28, 2008, 12:52:07 πμ »
teleftaia efxisi timon egine to october 2006 ara 1.5 hrono ehei perasei mono kai akoma den einai episimo ean tha anevoune i times sta Rolex edo stin ellada,tha sas enimeroso

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #589 στις: Μάρτιος 03, 2008, 08:05:11 μμ »
το αναφερω σαν πληροφορια,στο παλιο rolex gmt τελευταια κομματια  κυκλοφορει η εξης φημη,οτι εχει τη νεα μηχανη 3186 ,δηλαδη αυτη με το Parachum bleau το οποιο εχει και 3 γραναζια επιπλεον για πιο ακριβη ρυθμιση του gmt ,η νεα μηχανη ειναι πιο παχια κατα 0.4 χιλιοστα και θεωρητικα δε θα χωραγε στην παλια κασσα,γιαρτι το αναφερω?διοτι κατι τετοιο θα κανε σπανια αυτα τα κομματια και πανακριβα
I had a phone call from a watchmaker friend in Finland this morning. It turns out he was the watchmaker who worked on the 16710 in the thread. He confirmed it was definatley a 3186.
I guess that any 16710 cases left without movements when production of the 3185 ceased had 3186 movements fitted.
Guess they`d be pretty rare

Αποσυνδεδεμένος eisenberg

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2842
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #590 στις: Μάρτιος 03, 2008, 08:27:16 μμ »
Ενδιαφερουσα πληροφορια.... :-k

Αποσυνδεδεμένος konakis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4413
  • Rolex.
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #591 στις: Μάρτιος 03, 2008, 10:02:03 μμ »
αν ισχύει κάτι τέτοιο,τότε οι τιμές των συγκεκριμένων gmt ,πράγματι θα εκτοξευτούν,απίστευτος συνδυασμός και τύχης πιστεύω για τους τυχερούς κατόχους τους.έχω κι εγώ ένα gmt σειράς  Z ,λέτε να παίζει τίποτε; ;D ;D,μπά δεν το νομίζω....τί κρίμα :'(
konakis.
Rolex,Panerai,JLC,Oris,Steinhart,Alpina,Citizen,Orient.

Αποσυνδεδεμένος john74

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 215
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #592 στις: Μάρτιος 03, 2008, 11:55:19 μμ »
poias seiras einai ayta ta GMT poy anaferete??? apo pote mehri pote??

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #593 στις: Μάρτιος 03, 2008, 11:57:40 μμ »
poias seiras einai ayta ta GMT poy anaferete??? apo pote mehri pote??

z kai m

εχεις κανενα να το ανοιξεις να μας πεις?

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #594 στις: Μάρτιος 04, 2008, 06:12:29 μμ »
 καποια απο τα τελευταια m στο παλιο μοντελο gmt αρα αν εχεις λαυρακι στα χερια μπορεις να το ξερεις μονο αν τα ανοιξεις!ο θυσαυρος του μακαριτη! :)

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #595 στις: Μάρτιος 05, 2008, 09:02:09 μμ »
απο το μετωπο των αυξησεων εχουμε απο 200 -300 ευρω στα sub εως και 1000 στο  daytona,ελλαδα πιστευω αναλογα.δεν ειναι τοσο ασχημα μιας και μπορουν να ενσωματωθουν στην εκπτωση για τα sub.hk απο οτι ακουσα δεν εκαναν,ειχαν ηδη γινει,θα δω εαν εχω κατι αλλο

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #596 στις: Μάρτιος 12, 2008, 09:43:41 μμ »
ερωτηση προς οσους γνωριζουν META ΒΕΒΑΙΟΤΗΤΑΣ  ωστε να χω μια απαντηση οσο γινεται πιο κοντα στην πραγματικοτητα και σε πιθανους reseller.
εαν αγοραστει απο παραλληλη ενα ρολεξ στην περιπτωση μας και μετα απο μερικες μερες αφου απο το ρολοι εχουν αφαιρεθει τα προστατευτικα ,ο αγοραστης διαπιστωνει μια ανωμαλια στο σχημα,παχος χρωμα στο καντραν ,εστω και πολυ μικρη,ο reseller του προτεινει να το ελεγχει απο τον δικο του ρολογα αν ειναι αυθεντικο το καντραν  ενω ο αγοραστης για  ναμην χασει και την εγγυηση απο επισημο ο οποιος του ζηταει χρηματα γιατι δεν ειναι μια βλαβη αλλα υποψια.λογικα δεν πρεπει ο πωλητης να αναλλαβει τα εξοδα ,εαν δεν εχει ακρη σε επισημο για δωρεαν ελεγχο του καντραν?δεν ειναι φαουλ ενας του χωρου να προτεινει ελεγχο απο δικο του ωστε να γινει δωρεεαν!!!???

Αποσυνδεδεμένος lazkal

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 132
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #597 στις: Μάρτιος 12, 2008, 11:22:31 μμ »
Κατ'αρχήν το θέμα του "δωρεάν ελέγχου " , έχει ήδη λυθεί στο θέμα των μεταχειρισμένων αυτοκινήτων ...

Τώρα όσον αφορά το Rolex , το πάς στην επίσημη και τους λές ότι κερδίζει 10 δευτ/ημέρα .

Εφ'οσον είναι στην εγγύηση και είναι ΟΛΑ γνήσια θα το ελέγξουν , θα το ρυθμίσουν (ΠΑΝΤΑ τα μπουρδέλλα θέλουν  ρύθμιση- μόνο της γυναίκας μου έτυχε ΑΣΤΕΡΙ...) και ΔΕΝ θα χρεωθείς ΤΙΠΟΤΑ .
ΑΝ όμως κάτι ΔΕΝ είναι γνήσιο ΑΜΕΣΩΣ θα σου την πούν ...(έτυχε να είμαι μπροστά σε περιστατικό ... ).

Άρα επι της ουσίας δεν έχεις πρόβλημα ...

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #598 στις: Μάρτιος 12, 2008, 11:36:18 μμ »
δεν ειναι τοσο απλο για το καντραν ,πρεπει να αφαιρεθει και εφοσον το ζητας τα εξοδα δικα σου.τεσπα θα το βρω

Αποσυνδεδεμένος maestro

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2926
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #599 στις: Μάρτιος 14, 2008, 03:41:20 μμ »
Κατ'αρχήν το θέμα του "δωρεάν ελέγχου " , έχει ήδη λυθεί στο θέμα των μεταχειρισμένων αυτοκινήτων ...

Τώρα όσον αφορά το Rolex , το πάς στην επίσημη και τους λές ότι κερδίζει 10 δευτ/ημέρα .

Εφ'οσον είναι στην εγγύηση και είναι ΟΛΑ γνήσια θα το ελέγξουν , θα το ρυθμίσουν (ΠΑΝΤΑ τα μπουρδέλλα θέλουν  ρύθμιση- μόνο της γυναίκας μου έτυχε ΑΣΤΕΡΙ...) και ΔΕΝ θα χρεωθείς ΤΙΠΟΤΑ .
ΑΝ όμως κάτι ΔΕΝ είναι γνήσιο ΑΜΕΣΩΣ θα σου την πούν ...(έτυχε να είμαι μπροστά σε περιστατικό ... ).

Άρα επι της ουσίας δεν έχεις πρόβλημα ...

ρε παδια δεν μου εχει τυχει ποτε rolex να χανει τοσο πολυ.  αντε κανενα δευτερολεπτο την ημερα...και εχουν περασει πολλα απο τα χερια μου.  εχει σχεση και πως το αφηνεις το βραδυ που κοιμασαι σε συγκεκριμενες στασεις χανει σε αλλες κερδιζει