Αποστολέας Θέμα: ROLEX  (Αναγνώστηκε 4215586 φορές)

0 μέλη και 14 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ErnestoPap

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 101
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #3240 στις: Αύγουστος 21, 2012, 03:44:35 πμ »
Θελω να ακουσω γνωμες για αυτο το κλασικο day-date (μιας και το σκεφτομαι για πιθανη αγορα).



Ποια ειναι η πρωτη σας σκεψη βλεποντας το?
Αναγνωριζετε την κλασικη ομορφια και τη φινετσα ενος πολλα υποσχομενου πολυσυζητημενου θρυλικου πλεον ρολογιου που εχει φορεθει απο προεδρους, δικτατορες αλλα και απο "κοινους θνητους"??
Ή μηπως το βλεπετε σαν ενα κιτς και κακογουστο κακεκτηπο που παραπεμπει σε αλλες εποχες, ειναι ξεπερασμενο-παρωχημενο και ειναι υπερβολικα φορτωμενο και ακατάλληλο για τη σημερινη εποχή??

Να σημειωσω οτι προσωπικα, αν και μικρος ηλικιακα, εχω μαγευτει με το συγκεκριμενο εδω και αρκετα χρονια.
Να τονίσω επισης οτι δεν εχω ακουσει θετικο σχολιο για το συγκεκριμενο ρολοι σχεδον απο κανεναν και αυτο δεν κριβω οτι με προβληματιζει (μιλαω για αδαες οσον αφορα τα ρολογια κοινο το οποιο απλα ειδε το ρολοι χωρις να γνωριζει ποιο ειναι και το εκρινε αρνητικα και ακαταλληλο για την ηλικια μου ??? :-\).

Περιμενω να καταθεσετε τις αποψεις σας οι οποιες θεωρω θα με βοηθησουν αρδην :)
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 21, 2012, 03:54:22 πμ από ErnestoPap »

Αποσυνδεδεμένος maestro

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2926
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #3241 στις: Αύγουστος 21, 2012, 07:25:17 πμ »
Είναι θεικό. Καιρός να το βάλει και ένας μικρός σε ηλικία. Ψηφίζω ναι με τα χίλια  ;D

Αποσυνδεδεμένος Costas

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 102
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #3242 στις: Αύγουστος 21, 2012, 08:47:34 πμ »
Tελικά η αγορά έγινε νωρίτερα από το προβλεπόμενο μιας και το βρήκα μπροστά μου και ήταν κρίμα να το αφήσω.




Όσο αφορά τη τιμή.... οι Panos1 και  xartogiakas είχαν δίκιο!

Αποσυνδεδεμένος SER

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6217
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #3243 στις: Αύγουστος 21, 2012, 09:01:27 πμ »
Καλοφορετο καλα έκανες και το χτυπησες.Περνα και καρπισια!

Αποσυνδεδεμένος xartogiakas

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1221
  • Ο χρόνος δε νικιέται, μόνο μετριέται!
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #3244 στις: Αύγουστος 21, 2012, 09:10:19 πμ »
Καλορίζικο Κώστα και μόνο καλές ώρες να σου δείχνει!
Από κοντά είναι ακόμα πιο όμορφο το ξέρω καλά , γιατί και εγώ δεν μπόρεσα ποτέ καλά να αποτυπώσω σε φώτο την πραγματική του εικόνα.
Χαίρομαι που το βρήκες σε καλή τιμή και το μόνο σίγουρο είναι ότι θα το απολαύσεις τα μέγιστα!
''Αμήν. Αντικείμενα είναι γαμώτο μου. Όχι άνθρωποι για να τα θρηνούμε.
Το φόρεσες, το χάρηκες, άμε στο διάλο τώρα.''...Blackbird.

Αποσυνδεδεμένος K_O_S_T_A_S

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4705
  • Θέλω Audemars Piguet αλλά... ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΟΡΙΑ!
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #3245 στις: Αύγουστος 21, 2012, 09:20:01 πμ »
Tελικά η αγορά έγινε νωρίτερα από το προβλεπόμενο μιας και το βρήκα μπροστά μου και ήταν κρίμα να το αφήσω.




Όσο αφορά τη τιμή.... οι Panos1 και  xartogiakas είχαν δίκιο!
Α τί ωραίο που είναι Κώστα, μπράβο. Καλοφόρετο φίλε!  ;D ;)

Αποσυνδεδεμένος bshop

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6056
    • Προφίλ
    • Found in the Attic
Απ: ROLEX
« Απάντηση #3246 στις: Αύγουστος 21, 2012, 09:26:42 πμ »
Super!

Όσο και εάν μου αρέσει το day-date, το sub είναι πιο μπαλαντέρ! πόσο πήγε τελικά?

Αποσυνδεδεμένος K_O_S_T_A_S

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4705
  • Θέλω Audemars Piguet αλλά... ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΟΡΙΑ!
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #3247 στις: Αύγουστος 21, 2012, 09:37:14 πμ »
Εδώ θα διαφωνήσω με τον φίλο Παναγιώτη. Το Day Date είναι πιο ιδιαίτερο ρολόι και όπως και να το κάνεις, πιο σπάνιο. Εγώ ψηφίζω δαγκωτό το Day Date! ;)


Υ.Γ Φίλε μου, δε κάνει η ηλικία το ρολόι. It's a matter of personal style and taste!

Ο πατέρας μου πχ χθές μου είπε: " Γιατί δε πήρες Submariner που είναι πιο sport? " Του αρέσει η sport γραμμή και είναι 48 χρονών. Εγώ 21 και προτιμώ το κομψό ρολόι απο Rolex! Θέμα γούστου καθαρά. Και στην τελική ανάλυση, όποιο και να αγοράσεις το ίδιο είναι.  ( Σε θέμα ποιότητας )  ;)

Αποσυνδεδεμένος bshop

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6056
    • Προφίλ
    • Found in the Attic
Απ: ROLEX
« Απάντηση #3248 στις: Αύγουστος 21, 2012, 09:43:54 πμ »
Εδώ θα διαφωνήσω με τον φίλο Παναγιώτη. Το Day Date είναι πιο ιδιαίτερο ρολόι και όπως και να το κάνεις, πιο σπάνιο. Εγώ ψηφίζω δαγκωτό το Day Date! ;)


Υ.Γ Φίλε μου, δε κάνει η ηλικία το ρολόι. It's a matter of personal style and taste!

Ο πατέρας μου πχ χθές μου είπε: " Γιατί δε πήρες Submariner που είναι πιο sport? " Του αρέσει η sport γραμμή και είναι 48 χρονών. Εγώ 21 και προτιμώ το κομψό ρολόι απο Rolex! Θέμα γούστου καθαρά. Και στην τελική ανάλυση, όποιο και να αγοράσεις το ίδιο είναι.  ( Σε θέμα ποιότητας )  ;)

Εννοείται ότι μου αρέσει τρελά το day-date / datejust αλλά με καθαρά "ψυχρό" υπολογισμό το sub είναι πιο μπαλαντέρ σα ρολόι. Πάει με τα πάντα αλλά σίγουρα θα το δεις και σε ποιο πολλούς καρπούς (αρνητικό αυτό αλλά αναπόφευκτο).

Όπως και να έχει εγώ ζαχαρώνω το πράσινο sub το κεραμικό...και sub και ιδιαίτερο! :)

Αποσυνδεδεμένος Costas

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 102
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #3249 στις: Αύγουστος 21, 2012, 09:44:38 πμ »
Σας ευχαριστώ όλους η αλήθεια είναι ότι το Sub είναι ένα all time classic Rolex πάει με όλα και ήθελα μια αλλαγή  μετά το Exporer II οπότε το Sub ήταν μονόδρομος για μένα.Όταν τα είδα δίπλα δίπλα μου πέρασαν σκέψεις  αλλά τελικά κατέληξα στο Sub.H τιμή που το αγόρασα είναι 5400 ευρώ.
 

Αποσυνδεδεμένος K_O_S_T_A_S

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4705
  • Θέλω Audemars Piguet αλλά... ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΟΡΙΑ!
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #3250 στις: Αύγουστος 21, 2012, 09:48:47 πμ »
Εννοείται ότι μου αρέσει τρελά το day-date / datejust αλλά με καθαρά "ψυχρό" υπολογισμό το sub είναι πιο μπαλαντέρ σα ρολόι. Πάει με τα πάντα αλλά σίγουρα θα το δεις και σε ποιο πολλούς καρπούς (αρνητικό αυτό αλλά αναπόφευκτο).

Όπως και να έχει εγώ ζαχαρώνω το πράσινο sub το κεραμικό...και sub και ιδιαίτερο! :)
Μερακλή μουου... έτσιιιι!  ;D Μπράβο πάντως ρε Παναγιώτη που ψάχνεσαι με τα χρώματα! Κι εγώ αν ήταν για sport Rolex, το Sub την Παναθηναϊκάρα θα έπαιρνα!!



Υ.Γ Είμαι στη Μητροπόλεως για καφέ και ο μπροστινός μου φοράει το Chronospace σου αλλα με άσπρο dial! ;D

Αποσυνδεδεμένος xartogiakas

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1221
  • Ο χρόνος δε νικιέται, μόνο μετριέται!
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #3251 στις: Αύγουστος 21, 2012, 09:51:11 πμ »
Όπως και να έχει εγώ ζαχαρώνω το πράσινο sub το κεραμικό...και sub και ιδιαίτερο! :)

Εκεί ήμουν και εγώ, εξ ου και το avatar.
Η αλήθεια όμως είναι ότι προτίμησα τελικά το μαύρο γιατί όπως είπες πάει με όλα και παντού σε αντίθεση με το πράσινο που πίστεψέ με είναι  όμορφο πολύ από κοντά αλλά και πολύ δεσμευτικό.
Πάντως για να είμαι ειλικρινής αποτελεί ακόμα στόχο για το μέλλον  ;)
''Αμήν. Αντικείμενα είναι γαμώτο μου. Όχι άνθρωποι για να τα θρηνούμε.
Το φόρεσες, το χάρηκες, άμε στο διάλο τώρα.''...Blackbird.

Αποσυνδεδεμένος bshop

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6056
    • Προφίλ
    • Found in the Attic
Απ: ROLEX
« Απάντηση #3252 στις: Αύγουστος 21, 2012, 09:51:25 πμ »
Υ.Γ Είμαι στη Μητροπόλεως για καφέ και ο μπροστινός μου φοράει το Chronospace σου αλλα με άσπρο dial! ;D

Αχαχαχαχα να τος ο δεύτερος που έχει πάει το ρολόι!!! και νόμιζα ότι ήμουνα μόνος μου  ;D  ;D  ;D


Αποσυνδεδεμένος bshop

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6056
    • Προφίλ
    • Found in the Attic
Απ: ROLEX
« Απάντηση #3253 στις: Αύγουστος 21, 2012, 09:57:25 πμ »
Εκεί ήμουν και εγώ, εξ ου και το avatar.
Η αλήθεια όμως είναι ότι προτίμησα τελικά το μαύρο γιατί όπως είπες πάει με όλα και παντού σε αντίθεση με το πράσινο που πίστεψέ με είναι  όμορφο πολύ από κοντά αλλά και πολύ δεσμευτικό.
Πάντως για να είμαι ειλικρινής αποτελεί ακόμα στόχο για το μέλλον  ;)

δεν το έχω δει τόσο καλά το πρασινάκι αλλά από ότι είχε πει φίλος, στον ήλιο κάνει πιο πράσινο ενώ χωρίς πολύ φως είναι πιο σκούρο...
πάντως γενικά έχω τάση προς ρολόγια που με τρελένουν και το πράσινο το γουστάρω πολύ! ενώ το μαύρο "απλά" μου αρέσει πολύ.

Έχει πλάκα πάντως πως τελικά ξεκινάνε πολλοί αντι-rolex και τελικά αλλάζουν με το χρόνο!

Κάθε φορά που σκέφτομαι για λεφτά για rolex σκέφτομαι πχ. τα δύο tudorακια που είδα στο ταξίδι μου (black bay και pelagos) και πως παίρνω και τα δυο με τα ίδια λεφτά και έχω και ρέστα :)

oh well!

Αποσυνδεδεμένος Costas

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 102
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #3254 στις: Αύγουστος 21, 2012, 09:58:50 πμ »
Παιδιά ωραίο το πράσινο ιδιαίτερο αλλά από κοντά είναι πολύ έντονο,όταν πήρα το Sub ήταν ένας Γερμανός και πήρε ένα μαύρο για δικό του και ένα πράσινο στη γυναίκα του!!!!!

Αποσυνδεδεμένος K_O_S_T_A_S

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4705
  • Θέλω Audemars Piguet αλλά... ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΟΡΙΑ!
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #3255 στις: Αύγουστος 21, 2012, 09:59:29 πμ »
Εκεί ήμουν και εγώ, εξ ου και το avatar.
Η αλήθεια όμως είναι ότι προτίμησα τελικά το μαύρο γιατί όπως είπες πάει με όλα και παντού σε αντίθεση με το πράσινο που πίστεψέ με είναι  όμορφο πολύ από κοντά αλλά και πολύ δεσμευτικό.
Πάντως για να είμαι ειλικρινής αποτελεί ακόμα στόχο για το μέλλον  ;)
Δεσμευτικό το πράσινο; Νόμιζα ότι το πράσινο πάει με όλα τα χρώματα. Που να δεις το καφέ το 01 μου. Εκεί είναι η απόλυτη δέσμευση ακόμα και στο λουρί. Μια φορά πήγα να δω πως είναι να του βάλω μπλέ λουρί και το αποτέλεσμα ήταν απαίσιο. Τουλάχιστον δεν έχεις το άγχος του βάλε βγάλε άλλαξε λουρί.  :)


Παναγιώτη δεν είναι τόσο ωραίο σα το δικό σου. Δε κάνει αντίθεση με το Sliderule και το logo ίσα ίσα που φαίνεται. Άσε που είναι και μπάμιας αυτός που το φοράει!  ;)

Αποσυνδεδεμένος koubilaihan

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 3978
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #3256 στις: Αύγουστος 21, 2012, 11:39:06 πμ »
Καλορίζικο Costas, καλοφόρετο με υγεία. Έκανες εξαιρετική επιλογή, ρολόι για πάντα, που φοριέται με τα πάντα.
Ο μεγαλύτερός μου φόβος είναι ότι μια μέρα θα πεθάνω και η γυναίκα μου θα βάλει αγγελία τα ρολόγια μου, στις τιμές που της έχω πει ότι τα αγόρασα.

Αποσυνδεδεμένος Rastiniak

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 328
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #3257 στις: Αύγουστος 21, 2012, 02:28:45 μμ »
Ολοι οι καλοι χωρανε στο club  ;) καλοριζικο Κωστα μονο καλες ωρες
Rolex GMT 116710LN
Seiko 5 SNX F05k1
Swatch Irony YCS408G

Αποσυνδεδεμένος PanosI

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 18190
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #3258 στις: Αύγουστος 21, 2012, 02:36:10 μμ »
Tελικά η αγορά έγινε νωρίτερα από το προβλεπόμενο μιας και το βρήκα μπροστά μου και ήταν κρίμα να το αφήσω.



Όσο αφορά τη τιμή.... οι Panos1 και  xartogiakas είχαν δίκιο!



Μεγειές Costas. Κούκλα !!!! Καλοφόρετο με υγεία.

Αποσυνδεδεμένος ELBETAKIAS

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 868
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #3259 στις: Αύγουστος 21, 2012, 03:07:23 μμ »
καλοφορετο φιλε!!! ;) ;)