Αποστολέας Θέμα: ROLEX  (Αναγνώστηκε 4216291 φορές)

0 μέλη και 7 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Dakis

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 247
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #2100 στις: Ιούλιος 15, 2010, 09:12:00 μμ »
Μαλλον θα χαλασει!!!!! ;D

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #2101 στις: Ιούλιος 15, 2010, 09:52:31 μμ »
μιλαμε για vintage   ρολογια... ;)

νομιζα οτι το ειχαμε αναφερει

Αποσυνδεδεμένος PanosI

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 18190
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #2102 στις: Ιούλιος 15, 2010, 10:09:57 μμ »
έχει και από vintage  ;D

και μιλαμε για vintage και ο εξοπλισμός κατάδυσης και το ρολόι !!!!!!!

http://www.rolexforums.com/showthread.php?t=112426

Ελπίζω να φαίνονται οι φωτο......

Αποσυνδεδεμένος georges

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8782
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #2103 στις: Ιούλιος 15, 2010, 10:11:55 μμ »
μιλαμε για vintage   ρολογια... ;)

νομιζα οτι το ειχαμε αναφερει

Δεν αλλάζει κάτι αυτή η παρατήρηση από τα γραφόμενά μου.
Με την ίδια λογική και η vintage alfa του Χ θα έπρεπε να βγαίνει για βόλτα κάθε Κυριακή, να μη υπερβαίνει τα 99 χλμ, κλπ...είμαι σίγουρος οτι θα την είχε πουλήσει αν κάποιος του έλεγε να κάνει τέτοια χρήση. Αντίθετα την χαίρετε καθημερινά και καλά κάνει.
Όταν κάνεις ορθή χρήση των αντικειμένων που κατέχεις τότε αυτά θα σε συντροφεύουν για πολλά χρόνια απροβλημάτιστα. Η κατάδυση λοιπόν σε βάθος 20 μέτρων είναι αστεία υπόθεση είτε για ένα σαμπ 30 χρονών είτε για ένα εντελώς νέο. Τώρα αν τύχει και το ρολόϊ σου έχει "καρκίνο των μετάλλων" τι να κάνουμε...έπεσες στην περίπτωση...Οι στραβές είναι μέσα στο πρόγραμμα...εμένα μου γρατζούνισαν το ρολόϊ στο service...τι να κάνουμε
Τα vintage παραμένουν μάχιμα...αν είναι να βγουν σε σύνταξη τότε άστο..έχει χάσει τον χαρακτήρα του το ρολόϊ.
 Εξαίρεση αποτελούν ελάχιστα ΙΣΤΟΡΙΚΑ - ΜΟΥΣΕΙΑΚΑ κομμάτια (π.χ. τα Ω που πήγαν για ΠΡΩΤΗ φορά στο φεγγάρι)
 Εξαίρεση επίσης αποτελούν και οι συλλέκτες με σκοπό το κέρδος. Αγοράζουν ένα ρολοϊ και το αποθηκεύουν με σκοπό να διατηρηθεί σε όσο το δυνατόν καλύτερη κατάσταση με σκοπό την μεταπώληση κάποια στιγμή σε μεγαλύτερη τιμή. Αυτοί όμως για μένα είναι πρώτα έμποροι και μετά ρολόγοφιλοι.


Φιλικά Γιώργος
Βοήθησε τον Φλίπερ να κρατήσει τον τίτλο του...Γίνε κι εσύ ΔΩΡΟ*, μπορείς!!!

  * ΔΩΡΟ  = ΔΩρητής ΡΟλογιών

Αποσυνδεδεμένος georges

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8782
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #2104 στις: Ιούλιος 15, 2010, 10:14:49 μμ »
Δημήτρη θέλω και φωτό από βουτιά σε πισίνα τίγκα στο χλώριο και περιμένω το χειμώνα για κανα τεστ στην Βασιλίτσα ;)

Φιλικά Γιώργος
Βοήθησε τον Φλίπερ να κρατήσει τον τίτλο του...Γίνε κι εσύ ΔΩΡΟ*, μπορείς!!!

  * ΔΩΡΟ  = ΔΩρητής ΡΟλογιών

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #2105 στις: Ιούλιος 15, 2010, 10:27:12 μμ »
Να σε ρωτησω Georges:

Εαν ειχες ενα rolex vintage απο 1ο χερι,με ολα τα κομματια οριτζιναλ ,κουτια ,χαρτια,εσυ θα το εβαζες στην πισινα ,να δεις εαν εχει αλλεργεια στο χλωριο ?

Να υποθεσω οτι εχεις μια πολυ καλη πηγη για την προμηθεια των ανταλλακτικων της εποχης.Φυσικα δεν μπορεις να τα βρεις απο την επισημη Rolex ,οπως θα γνωριζεις ηδη.Βεβαια μπορεις να βαλεις τα καινουργια και οριτζιναλ απο την Rolex,ετσι θα εχεις ενα εντελως νεο ρολοι! ;)

Οι συντηρητες vintage ρολογιων,ξερω ενα στην Φλωρεντια που εχει ειδικευση στα Ρολεξ ,προτεινουν να αποφευγεις να τα βαζεις στο νερο,για τους λογους που ανεφερα και σε προηγουμενα ποστ μου..

Ξερεις ποσο τυχερος ειναι οποιος βρει ρολεξ με ολα τα κομματια οριτζιναλ?ξερεις τι τιμες χτυπανε?εχεις δει τους πινακες τιμων των βινταζ ρολεξ?

Δεν εχεις κανα σεικο για την πισινα?θες να δεις εαν το ρολεξ αξιζει τα λεφτα του?


Αποσυνδεδεμένος georges

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8782
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #2106 στις: Ιούλιος 15, 2010, 10:37:07 μμ »
Να σε ρωτησω Georges:

Εαν ειχες ενα rolex vintage απο 1ο χερι,με ολα τα κομματια οριτζιναλ ,κουτια ,χαρτια,εσυ θα το εβαζες στην πισινα ,να δεις εαν εχει αλλεργεια στο χλωριο ?

Να υποθεσω οτι εχεις μια πολυ καλη πηγη για την προμηθεια των ανταλλακτικων της εποχης.Φυσικα δεν μπορεις να τα βρεις απο την επισημη Rolex ,οπως θα γνωριζεις ηδη.Βεβαια μπορεις να βαλεις τα καινουργια και οριτζιναλ απο την Rolex,ετσι θα εχεις ενα εντελως νεο ρολοι! ;)

Οι συντηρητες vintage ρολογιων,ξερω ενα στην Φλωρεντια που εχει ειδικευση στα Ρολεξ ,προτεινουν να αποφευγεις να τα βαζεις στο νερο,για τους λογους που ανεφερα και σε προηγουμενα ποστ μου..

Ο βασικός λόγος που ανέφερες ήταν ο "καρκίνος των μετάλλων" ΄
Τα υπόλοιπα έχουν γίνει όλα σωστά (service, αλλαγή σε φλάντζες κλπ)
Για πές μας, τι πιθανότητες έχει ένα ρολόϊ να παρουσιάσει αυτή την ασθένεια??
Επίσης αν την παρουσιάσει είναι ευπαθές ακόμα και στον ιδρώτα αν διάβασα σωστά..συνεπώς τι προτείνει ο συντηρητής από την Φλωρεντία?? να μην το φοράς??

Φιλικά Γιώργος

Υ.Γ. τα περι χτυπήματος σε βράχια κλπ δεν τα βάζω μέσα γιατί είναι στραβές...μπορεί κάλλιστα το ρολοϊ να το χτυπήσεις και σε μία πόρτα


Βοήθησε τον Φλίπερ να κρατήσει τον τίτλο του...Γίνε κι εσύ ΔΩΡΟ*, μπορείς!!!

  * ΔΩΡΟ  = ΔΩρητής ΡΟλογιών

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #2107 στις: Ιούλιος 15, 2010, 10:38:14 μμ »
Εξαίρεση αποτελούν ελάχιστα ΙΣΤΟΡΙΚΑ - ΜΟΥΣΕΙΑΚΑ κομμάτια (π.χ. τα Ω που πήγαν για ΠΡΩΤΗ φορά στο φεγγάρι)


Λοιπον μια και μιλας για ομεγα,ξερω οτι σου αρεσει και το moonwatch ;)

Το οριτζιναλ τζαμακι απο ορυκτο κρυσταλλο που εχω στο ΜΑΡΚ ΙΙ εχει καποιες χαρακιες και ο μονος τροπος ,εαν καποιος θελει να απαλλαγει απο αυτες ειναι

1)Το αλλαζεις με αλλο οριτζιναλ της εποχης
2)Αγοραζεις το νεο,αλλα αλλαζει η γραμματοσειρα.μου εδειχνε ο ρολογας μου με το φακο την λεπτομερεια

Μπρασελε

το μπρασελε με αυτη την πλεξη ,μου επιε οτι δεν μπορεις να το βρεις και τοσο ευκολα,αν σπασει καποιο κομματι.δυστυχως στο δικο μου εσπασε...αλλα ο τυπος επειδη εχει παραδοση στο συγκεκριμενο μοντελο ,μπορεσε να μου βρει καποια κομματια

λες να στα βρει η επισημη ομεγα?εχεις ρολογα που εχει στοκ και σε τετοια ρολογια?στο ευχομαι!

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #2108 στις: Ιούλιος 15, 2010, 10:41:37 μμ »
Το προβλημα στα vintage ρολογια ,ειναι τα ανταλλακτικα της εποχης!

Οταν το ρολοι ειναι του κουτιου και ρολεξ 32 χρονων με τιμες απο 5+ χιλιαρικα,ειναι πολυ λογικο ,οτι δεν το πας για βουτιες!δεν εχεις "καβα " με ανταλλακτικα!λογικο δεν ειναι?


warover

  • Επισκέπτης
Απ: ROLEX
« Απάντηση #2109 στις: Ιούλιος 15, 2010, 10:42:31 μμ »
καλα Rolex ειναι δεν ειναι και breguet του 1840 να μην μπορεις να βρεις ανταλακτικα μια και καθε μηχανη-μοντελο της Rolex ειναι στην παραγωγη καμια 10-20αρια χρονια,  το ebay δεν λεω καποιο πιο ειδικο site ειναι γεματο ανταλακτικα αλλα και κατι αλλο το οτι καποιος αγοραζει ενα παλιο ρολοι δεν σημαινει οτι τον νοιαζει να ειναι 100% παλιο μπορει απλα να θελει μονο εξωτερικα το vintage look και να μην ψαχνει να βρει ακριβως τον κωδικο καθε μερους του ρολογιου
ΥΓ
Γιωργο καλα κανεις και στηριζεις την αποψη σου μεχρι τελους αλλα μας εχεις ριξει ολους ταβλα αφου σκεφτομαι να παρω τον Β&Β και να του πω να υπογραψει μια δηλωση του 105 οτι το ρολοι δεν θα πλησιασει ακτη σε αποσταση 100 μετρων καντα 500 να μην το πιανει η αλμυρα ;D

director

  • Επισκέπτης
Απ: ROLEX
« Απάντηση #2110 στις: Ιούλιος 15, 2010, 10:48:55 μμ »
παρακολουθω εδω και 2 μερες μια συζητηση κατα την ταπεινη μου γνωμη αχρηστη,τα πραγματα ειναι απλα,το θες για συλλογη;στο κουτι του γρηγορα,το θες για χρηση;οσο πιο πολυ τοσο πιο καλα.
που ειναι το προβλημα λοιπον;;;;;;;;;;;;;;

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #2111 στις: Ιούλιος 15, 2010, 10:50:49 μμ »
Οι συλλεκτες και ειδικα στα ρολεξ,ειναι αρρωστοι και φυσικα η λεπτομερεια,μπορει να σηκωσει την τιμη και αλλο

δες εδω μια παλια ταμπελα

με εγγυηση/χωρις εγγυηση

φαντασου να ερθει κομπλε!!!η τιμη μπορει να χτυπησει και αλλο προς τα πανω...και συ μου λες να το βαλω στο νερο!!!!
χα





Αποσυνδεδεμένος georges

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8782
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #2112 στις: Ιούλιος 15, 2010, 10:53:26 μμ »
Εξαίρεση αποτελούν ελάχιστα ΙΣΤΟΡΙΚΑ - ΜΟΥΣΕΙΑΚΑ κομμάτια (π.χ. τα Ω που πήγαν για ΠΡΩΤΗ φορά στο φεγγάρι)


Λοιπον μια και μιλας για ομεγα,ξερω οτι σου αρεσει και το moonwatch ;)

Το οριτζιναλ τζαμακι απο ορυκτο κρυσταλλο που εχω στο ΜΑΡΚ ΙΙ εχει καποιες χαρακιες και ο μονος τροπος ,εαν καποιος θελει να απαλλαγει απο αυτες ειναι

1)Το αλλαζεις με αλλο οριτζιναλ της εποχης
2)Αγοραζεις το νεο,αλλα αλλαζει η γραμματοσειρα.μου εδειχνε ο ρολογας μου με το φακο την λεπτομερεια

Μπρασελε

το μπρασελε με αυτη την πλεξη ,μου επιε οτι δεν μπορεις να το βρεις και τοσο ευκολα,αν σπασει καποιο κομματι.δυστυχως στο δικο μου εσπασε...αλλα ο τυπος επειδη εχει παραδοση στο συγκεκριμενο μοντελο ,μπορεσε να μου βρει καποια κομματια

λες να στα βρει η επισημη ομεγα?εχεις ρολογα που εχει στοκ και σε τετοια ρολογια?στο ευχομαι!

To moon όντως μου αρέσει και θα είναι η επόμενη αγορά.

Για το τζαμάκι του Μαρκ τώρα...δεν μας είπες πως απέκτησε τις γρατζουνιές... τις είχε ή έκανες κάτι extreme και τις απέκτησε??

Ένα βιντάζ είναι λογικό να έχει κάποια σημάδια του χρόνου επάνω του...Οι γρατζουνιές που έχει το κρύσταλλο το καθιστούν δυσανάγνωστο??? αν ναι τότε το αλλάζεις έστω και με καινούργιο. Αν όχι το αφήνεις όπως είναι. Τώρα αν θες να έχεις το τέλειο και αψεγάδιαστο βινταζ ψάχνεις να βρεις το οριτζιναλ... Αλλά μιας και ασχολείσε με βινταζ ξέρεις οτι το κρύσταλλο είναι ίσως το μόνο part που δεν αλλοιώνει την αξία και την συλλεκτικότητα του ρολογιού.

Για το μπρασελέ τώρα, πάλι δεν μας είπες πως το έσπασες το κομμάτι....

Αλλά με ξάφνιασες...για τον Δημήτρη λέγαμε οτι κάνει τρέλες, εσύ που είσαι τόσο προσεκτικός κατάφερες και γρατζούνισες τζαμάκι και έσπασες μπρασελέ... ???
Πέρα από την πλάκα...αν διάβασες και παραπάνω, έγραψα οτι οι στραβές συμβαίνουν..δεν μπορείς να κάνεις κάτι...ο Δημήτρης μπορεί να βουτά για άλλα 30 χρονια με το ρόλεξ και να μην πάθει τίποτα, και το μαρκ να βάλει νερά με ένα πλύσιμο χεριών ;)
Συνεπώς καλό είναι να χαιρόμαστε τα ρολόγια μας και ότι άλλο έχουμε σε ορθολογικά πλαίσια και να μην πιάνουμε τα άκρα.

Φιλικά Γιώργος
Βοήθησε τον Φλίπερ να κρατήσει τον τίτλο του...Γίνε κι εσύ ΔΩΡΟ*, μπορείς!!!

  * ΔΩΡΟ  = ΔΩρητής ΡΟλογιών

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #2113 στις: Ιούλιος 15, 2010, 10:59:56 μμ »
Αλλά μιας και ασχολείσε με βινταζ ξέρεις οτι το κρύσταλλο είναι ίσως το μόνο part που δεν αλλοιώνει την αξία και την συλλεκτικότητα του ρολογιού.


Το τζαμακι στην σειρα ΜΑΡΚ ,εχει απο μεσα την ταχυμετρικη και πανε πακετο  ;)...οπως σου ειπα αλλαζει η γραμματοσειρα

οι χαρακιες ειναι λιγες και επιφανειακες.λογικο δεν ειναι σε ενα ρολοι του 69?!!!!!!




Για το μπρασελέ τώρα, πάλι δεν μας είπες πως το έσπασες το κομμάτι

και παλι θα σου πω οτι ειναι ενα ρολοι 40 ετων!πως εγινε?το δοκιμασε ενας φιλος και στην πιεση εσπασε!φιλε μου ειναι ρολογια 30+ ετων!μονο οι ανθρωποι γερνανε?


warover

  • Επισκέπτης
Απ: ROLEX
« Απάντηση #2114 στις: Ιούλιος 15, 2010, 11:02:32 μμ »
Οι συλλεκτες και ειδικα στα ρολεξ,ειναι αρρωστοι και φυσικα η λεπτομερεια,μπορει να σηκωσει την τιμη και αλλο

δες εδω μια παλια ταμπελα

με εγγυηση/χωρις εγγυηση

φαντασου να ερθει κομπλε!!!η τιμη μπορει να χτυπησει και αλλο προς τα πανω...και συ μου λες να το βαλω στο νερο!!!!
χα






Μην το βαζεις λοιπον
ΥΓ
οσοι χαιρεστε κοιτοντας την παρακατω φωτο αγορα ζετε ρολοι μονο καινουριο μοντελο  :'(
σε οσους παλι προκαλει τρομο αγοραστε οτι θελετε ;D

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #2115 στις: Ιούλιος 15, 2010, 11:07:20 μμ »
η ταυτοτητα του ΜΑΡΚ ΙΙ
μου
 ;)

του 70 ειναι..

40 χρονια πριν..








Αποσυνδεδεμένος georges

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8782
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #2116 στις: Ιούλιος 15, 2010, 11:11:07 μμ »
η ταυτοτητα του ΜΑΡΚ ΙΙ
μου
 ;)

του 70 ειναι..

40 χρονια πριν..










Να το χαίρεσαι!!!
 
περιμένω κάποιες απαντήσεις όταν βρεις τις πληροφορίες


Ο βασικός λόγος που ανέφερες ήταν ο "καρκίνος των μετάλλων" ΄
Τα υπόλοιπα έχουν γίνει όλα σωστά (service, αλλαγή σε φλάντζες κλπ)
Για πές μας, τι πιθανότητες έχει ένα ρολόϊ να παρουσιάσει αυτή την ασθένεια??
Επίσης αν την παρουσιάσει είναι ευπαθές ακόμα και στον ιδρώτα αν διάβασα σωστά..συνεπώς τι προτείνει ο συντηρητής από την Φλωρεντία?? να μην το φοράς??



Φιλικά Γιώργος
Βοήθησε τον Φλίπερ να κρατήσει τον τίτλο του...Γίνε κι εσύ ΔΩΡΟ*, μπορείς!!!

  * ΔΩΡΟ  = ΔΩρητής ΡΟλογιών

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #2117 στις: Ιούλιος 15, 2010, 11:12:54 μμ »
και το μαρκ να βάλει νερά με ένα πλύσιμο χεριών

λες?νομιζω οτι το service ,μου επιτρεπει αυτην την "πολυτελεια" ;)

Αποσυνδεδεμένος afnios

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1611
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #2118 στις: Ιούλιος 15, 2010, 11:15:20 μμ »
''ο παληος ειναι αλλιως και ο νεος ειναι ωραιος'',ολοι το γνωριζετε ετσι?Αλλα επειδη περι ορεξεως ουδεις λογος, ο καθενας κανει οτι νομιζει καλυτερο.Προσφατα αγορασα  ενα 16800 matte dial  σε δημοπρασια,του 1983,και δεν θα ρισκαρα ποτε να το παω για μπανιο,αλλα ειπαμε,γουστα ειναι αυτα.
με ενα ρολοι ξερεις παντα τι ωρα ειναι,με δυο δεν εισαι ποτε σιγουρος

Αποσυνδεδεμένος georges

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8782
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #2119 στις: Ιούλιος 15, 2010, 11:15:45 μμ »
Οι συλλεκτες και ειδικα στα ρολεξ,ειναι αρρωστοι και φυσικα η λεπτομερεια,μπορει να σηκωσει την τιμη και αλλο


Άρα μιλάμε για κέρδος...συνεπώς συμφωνείς με αυτό που έγραψα παραπάνω.
Δυστυχώς νομίζω οτι ο BB δεν θα το πουλήσει..κληρονομιά θα μείνει...τώρα αν κάποιος μετά από αυτόν αποφασίσει να το πουλήσει και χάσει και μερικά ευρώπουλα ή οτι νόμισμα υπάρχει τότε, δεν νομίζω να τον νοιάζει τον σημερινό κάτοχο...αυτός θα έχει στην μνήμη του τις όμορφες στιγμές κατάδυσης με ένα βιντάζ 32 ετών και βάλε....ΑΞΙΑ ΑΝΕΚΤΙΜΗΤΗ!!!!


Φιλικά Γιώργος
Βοήθησε τον Φλίπερ να κρατήσει τον τίτλο του...Γίνε κι εσύ ΔΩΡΟ*, μπορείς!!!

  * ΔΩΡΟ  = ΔΩρητής ΡΟλογιών