Αποστολέας Θέμα: ROLEX  (Αναγνώστηκε 4215730 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #2060 στις: Ιούλιος 14, 2010, 03:02:44 μμ »
κασα ,κορωνα.

Λογικο δεν ειναι?Ποιος ειναι ο σκοπος ,να βαλεις το ρολοι στο νερο?Να αποδειξεις οτι η Ρολεξ εκανε καλη δουλεια στο service?

Αγορασες ενα συλλεκτικο ρολοι 30+ ετων για να κανεις βουτιες?!!!

Όπως είπα το ρολόι έχει 2ετή εγγύηση της Ρόλεξ. Ως γνωστό η Ρόλεξ δεν αφήνει τίποτα στην τύχη. Έχει περάσει πλήρες σέρβις, έχουν αλλαχθεί όλες οι τσιμούχες, έχει αλλαχθεί η τουίνλοκ με την τρίπλοκ κορώνα, έχει νέο ακρυλικό και πέρασε επιτυχώς τη δοκιμή στεγανότητας. Άρα είναι σαν καινούριο και δεν έχει να ζηλέψει τίποτα από ένα καινούριο.

Το νερό και η κατάδυση δεν το καταπονούν μηχανικά ούτε στην κάσα ούτε στην κορώνα. Όλες οι παραμορφώσεις που θα υποστεί είναι ελαστικές, άρα δε θα πάθει τίποτα και δεν στέκουν τα λεγόμενά σου.

Σκοπός μου δεν είναι να βάλω το νερό στο ρολόι ή να αποδείξω το αξιόπιστο του σέρβις αλλά να χαρώ το ρολόι μου. Αφού είναι υποβρύχιο και μπορεί, γιατί όχι; Δεν πρόκειται για ρολόι που θα μου πιάνει χώρο στο συρτάρι μου.

Φιλικά
Δημήτρης

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #2061 στις: Ιούλιος 14, 2010, 03:12:56 μμ »
Τα μεταλλικα μερη του ρολογιου,των 30 ετων,ειναι πολυ χαρουμενα,οταν συναντουν το θαλασσινο νερο,την αμμο και τις υψηλες θερμοκρασιες!

Γι αυτο σου εδωσαν εγγυηση?

Αποσυνδεδεμένος mantilas

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1202
  • ΚΑΛΛΙΣΤΟΝ ΚΛΕΟΣ ΤΟ ΥΠΕΡ ΠΑΤΡΑΣ ΘΝΗΣΚΕΙΝ
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #2062 στις: Ιούλιος 14, 2010, 03:29:06 μμ »
Αν ενα ρολεξ δεν πρεπει να μπαινει στο νερο μετα απο 30 χρονια τοτε δεν αξιζει να το αγορασω.Δεν αξιζει τα λεφτα του,και τσαμπα ειναι ο βασιλιας των ρολογιων.

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #2063 στις: Ιούλιος 14, 2010, 03:32:11 μμ »
Τα μεταλλικα μερη του ρολογιου,των 30 ετων,ειναι πολυ χαρουμενα,οταν συναντουν το θαλασσινο νερο,την αμμο και τις υψηλες θερμοκρασιες!

Γι αυτο σου εδωσαν εγγυηση?

Μου εξηγείς τι θα πάθει;
Το φτωχό μου μυαλουδάκι δεν καταλαβαίνει.

Φιλικά
Δημήτρης

Αποσυνδεδεμένος SER

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6217
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #2064 στις: Ιούλιος 14, 2010, 03:34:21 μμ »
Αν ενα ρολεξ δεν πρεπει να μπαινει στο νερο μετα απο 30 χρονια τοτε δεν αξιζει να το αγορασω.Δεν αξιζει τα λεφτα του,και τσαμπα ειναι ο βασιλιας των ρολογιων.
Συμφωνω απολυτα φιλε ;)

Αποσυνδεδεμένος mitsman

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1156
  • Head over heels for 005
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #2065 στις: Ιούλιος 14, 2010, 03:53:39 μμ »
Ρε παιδια καλα εκανε ο ανθρωπος και γουσταρε και το εβαλε στο νερο και μαγκια του ;D Και καλες βουτιες! Εδω τοσα τεστ εκανε στα Φορτις :)

Αλλα η αντιληψη οτι ειναι βασιλιας και δε παθαινει τιποτα δεν ειναι σωστη για εμενα και θυμιζει τιτανικο....

Με αυτη τη λογικη το αλουμινενιο μου ποδηλατο δε θα σκουριασει ποτε? τα βιδακια που δεν ειναι αλουμινενια στο τιμονι πχ δε θα σκουριασουν? το μεταλλο της ρολεξ δεν διαβρωνεται απο το αλατι? ;)
Φιλε Δημήτρη....Φιλικα Παντα ... με αισθημα φιλιας...

Αποσυνδεδεμένος mantilas

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1202
  • ΚΑΛΛΙΣΤΟΝ ΚΛΕΟΣ ΤΟ ΥΠΕΡ ΠΑΤΡΑΣ ΘΝΗΣΚΕΙΝ
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #2066 στις: Ιούλιος 14, 2010, 04:04:10 μμ »
Φυσικα και τα παντα υποκεινται στους νομους της φυσικης και εχουν ημερομηνια ληξης,αλλα ρολογια καποιων χιλιαδων ευρω που διαφημιζονται και καυχιουνται για την αντοχη τους πρεπει να αντεχουν τη σκληρη μεταχειριση,ειδικα μετα απο ενα καλο σερβις.Αν δεν αντεξουν τοτε κριμα τα λεφτα.

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #2067 στις: Ιούλιος 14, 2010, 04:21:26 μμ »
Η αγορα ενος Rolex vintage ,με τα original parts πανω ,ειναι μια πολυ σπανια περιπτωση...θα πρεπει να το βρεις 1ο χερι και ο τυπος που θα στο πουλησει να ειναι και λιγο ασχετος,γιατι ενα τετοιο ρολοι ,χτυπαει τρελλες τιμες

Δεν ξερω,εαν ανηκεις σε αυτη την κατηγορια


Οσο πιο κοντα στην αρχικη του κατασταση ειναι το ρολοι,τοσο πιο δυνατο κομματι ειναι.Γιατι ενα vintage δεν το στρεσαρω?Γιατι τα χρονια δεν μετρανε μονο για τους ανθρωπους,αλλα και για τα ρολογια..καθε κομματι που θα υποστει ζημια και θα θελει αλλαγη,σε βαζει σε ενα διλημμα!ψαχνω καποιο αυθεντικο ανταλλακτικο ,30+ χρονων Η θα το παω στον επισημο να μου το αλλαξει με καινουργιο...αντε γεια!Εαν απο την χρηση στην θαλασσα δεχθει καποιο χτυπημα/χαρακια η κασα ,σου ευχομαι να ειναι επιφανειακο ,γιατι αλλιως στο γυαλισμα θε πρεπει να φανε αρκετο μεταλλο για να την επαναφερουν.ασε αμα χτυπησει στεφανη...θα βρεις οριτζιναλ Η τον τεχνιτη που κανει σερβις σε στεφανη?ειναι πολλοι λιγοι αυτοι οι τυποι ..για την αποκατασταση στεφανης απο ομεγα ,ενας απο αυτους,ηθελε 450 ευρω.πολυ καλη δουλεια βεβαια ;)

Ειπες οτι αλλαξαν ολες τις φλαντζες και το ρολοι ηταν οκ.κανεις ομως δεν μπορει να σου εγγυηθει οτι και η κασα των 30 ετων θα ανταποκριθει το ιδιο καλα ,στο θαλασσινο νερο και τις υψηλες θερμοκρασιες.υπαρχει παντα το ρισκο να μπασει νερο.

Εαν εισαι απο τους λιγους τυχερους και το ρολοι το αγορασες του κουτιου,δεν θα επρεπε καν να μου μιλας για θαλασσα ...και μην μου πεις οτι θα σου βρει τα οριτζιναλ ανταλλακτικα η ρολεξ!εδω θα γελασω!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 14, 2010, 04:35:00 μμ από george_ »

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #2068 στις: Ιούλιος 14, 2010, 04:37:12 μμ »
Βασιλιας?

εγω για το λιονταρι ειχα ακουσει ;D

Αποσυνδεδεμένος zan

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 58
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #2069 στις: Ιούλιος 14, 2010, 05:15:06 μμ »
Με τη σειρά μου θα πω και εγώ ότι στη θάλασσα θα προτιμήσω ένα άλλο πιό φτηνό ρολόι και όχι ενα Rolex ειδικά vintage.Μη ξεχνάμε ότι στη θάλασσα υπάρχουν πολλές φορές και βράχια,πέτρες όπως και αλάτι.Δεν είναι μόνο θέμα αντοχής του ρολογιού στο νερό. Σοβαροί λόγοι για να μην ρισκάρεις κατά την γνώμη μου

Αποσυνδεδεμένος Darth

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3919
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #2070 στις: Ιούλιος 14, 2010, 06:21:20 μμ »
με τα πραγματα μου ειμαι ''ψειρας'' και τα προσεχω πολυ.
ειναι ο χαρακτηρας μου τετοιος.
αλλα χαιρομαι πραγματικα οσους φιλους αξιοποιουν τα αποκτηματα τους και τα ευχαριστιουνται  ;)
οπως ειπε ο Δημητρης να μην πιανει χωρο σε ενα συρταρι.

δεν ειναι κι οτι καλυτερο φυσικα για ενα βινταζ η αλμυρα κι οχι μονο.
αλλα χαιρομαι να βλεπω τετοιες φωτο  :respect:


φιλικα
Γιωργος

director

  • Επισκέπτης
Απ: ROLEX
« Απάντηση #2071 στις: Ιούλιος 14, 2010, 06:34:04 μμ »
εγω παλι δεν εχω τετοιους προβληματισμους,δεν θα παρω ποτε ρολεξ.

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #2072 στις: Ιούλιος 14, 2010, 07:59:28 μμ »
Προφανώς δε γνωρίζετε τι σημαίνει κατάδυση (αναψυχής) και τα λέτε όλα αυτά. Νόμος στην κατάδυση είναι να μην αγγίζεις τίποτα στο βυθό. Ο καλός αυτοδύτης ελέγχει πάντα την πλευστότητά του ωστέ να μην ακουμπίσει ποτέ βράχια, κοράλια, ναυάγια κλπ και γενικώς να σέβεται το περιβάλλον στο οποίο είναι επισκέπτης. Είναι σαν να βολτάρεις στην παραλία της Θεσσαλονίκης. Δεν υπάρχει περίπτωση να βρεις μπροστά σου πόρτες, τοίχους και παράθυρα (προσοχή στο μπόμπιρα). Έτσι και στο βυθό. Εκτός κι αν θέλεις να κάνεις έρπειν στα βράχια.

Όσο για το στρες είναι μόνο μέσα στο μυαλό σου. Πιθανολογώ πως σε φέρνει φαγούρα το αλάτι. Επίσης συγχέεις το ατσάλι με το βούτυρο. Δε λιώνει όσο περνάει ο καιρός.

Η εγγύηση είναι για ένα Σάμπμαρινερ. Ισχύει μέχρι τα 200μ. Εγώ θα βουτήξω 20-30μ. Υποπολλαπλάσιο των δυνατοτήτων του.

Ναι και είναι πρώτο χέρι με όλα μανίσια πάνω του.

Mantilas φαντάζεσαι να δίνεις ένα σκασμό λεφτά για ένα ρολόι που το πήρες για να το φοράς όλες τις στιγμές και να σου λένε πως σε 10, 20, 30 χρόνια δε θα κάνει αυτό για το οποίο φτιάχτηκε;

Φιλικά
Δημήτρης

Αα! και που 'σαι; Μιλάμε για βιντάζ Σαμπ με πλήρη υποστήριξη κι όχι το Βένους του παππού.

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #2073 στις: Ιούλιος 14, 2010, 08:18:01 μμ »
Μαλλον δεν σου χει τυχει,να ψαχνεις ανταλλακτικα για vintage ρολογια.αυτο με κανουν να καταλαβω οι απαντησεις σου...αλλα ναι,εχεις δικιο,θα τα αγορασεις καινουργια απο την Ρολεξ!καλες βουτιες λοιπον!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 15, 2010, 01:20:44 πμ από george_ »

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #2074 στις: Ιούλιος 14, 2010, 08:27:58 μμ »
Όσο για το στρες είναι μόνο μέσα στο μυαλό σου.
χα!

ελα που δεν ειναι!

υπαρχει ο καρκινος του ατσαλιου...μετα απο δεκαετιες,το υλικο μπορει να γινει πορωδες...το βραδακι θα εχεις φωτο απο ρολεξακι...καλες βουτιες και παλι ;)

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #2075 στις: Ιούλιος 14, 2010, 08:32:04 μμ »
Χαιρετίσματα στις βασίλισσές σου.

Φιλικά
Δημήτρης

Αποσυνδεδεμένος mantilas

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1202
  • ΚΑΛΛΙΣΤΟΝ ΚΛΕΟΣ ΤΟ ΥΠΕΡ ΠΑΤΡΑΣ ΘΝΗΣΚΕΙΝ
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #2076 στις: Ιούλιος 14, 2010, 09:40:29 μμ »
Μην τρελαθουμε κιολας,καποτε θα αφησουμε τον ματαιο τουτο κοσμο και τοτε λιγο θα μας νοιαζει σε τι κατασταση αφησαμε το βινταζ ρολεξ μας,ευχαριστηθητε τα ρολογακια σας και χρησιμοποιηστε τα για αυτο που προοριζονται,με προσοχη βεβαια.Το φυσικο περιβαλλον των καταδυτικων ειναι το νερο και ειδικα το Ω planet ocean που εχει κοντα 3000 ευρωπουλα(αυτο εχω εγω) θα θελω να βουταει ο γιος μου σε 20-30 χρονια και να το χαιρεται(με την καταλληλη φροντιδα βεβαια).Τοτε θα πω με σιγουρια οτι αξιζε τις οικονομιες μου και τον κοπο να το αποκτησω.

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #2077 στις: Ιούλιος 14, 2010, 11:43:58 μμ »
....steel in contact with chemical agents (human sweat also contains sulfur) releases hydrogen H2 penetrates between Steel crystals combine with the carbon in the alloy. Hydrogen is penetrated in the steel combines with carbon to form methane (C H4), being gaseous, is released into the atmosphere, by subtracting the carbon steel...

30-40 χρονια,τα τμηματα εκεινα της κασας που ειναι πιο εκτεθειμενα...δυστυχως δεν υπαρχει λυση για αυτο το προβλημα.υπαρχουν ισως ,καποιες εμμεσες λυσεις

φωτο στον φιλο ΒΒ και τους αλλους φορουμιστες











« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 15, 2010, 01:54:40 πμ από george_ »

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #2078 στις: Ιούλιος 15, 2010, 12:05:45 πμ »
Ο ρολογας εφτιαξε νεο κομματι
















Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #2079 στις: Ιούλιος 15, 2010, 04:54:22 πμ »
Τότε καλύτερα να το βουτάω παρά να το φοράω.
Ή μήπως να το έχω τυλιγμένο σε σελοφάν για να μην το ιδρώνω;

Φιλικά
Δημητρης