Αποστολέας Θέμα: Αυτονομία αυτόματου ρολογίου  (Αναγνώστηκε 1988 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος evrom21

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Αυτονομία αυτόματου ρολογίου
« στις: Αύγουστος 02, 2011, 09:24:16 πμ »
Χαιρετώ όλους τους φίλους του forum και ζητώ μια βοήθεια απο την εμπειρία σας καθώς είμαι καινούργιος στο χώρο του αυτόματου ρολογίου. Αγόρασα πρόσφατα απο ένα φίλο ενα BREITLING WINGS σε πραγματικά άριστη κατάσταση, μοντέλο 2002. Το ρολόι είχε απόκλιση +20sec/day και θεώρησα οτι ίσως χρειάζεται συντήρηση καθώς δεν είχε συντηρηθεί ποτέ. Η συντήρηση έγινε σε γνωστό τεχνικό της αγοράς και κατόπιν η απόκλιση μειώθηκε σε +2sec/day αλλά υπάρχει θέμα με την αυτονομία του μηχανισμού, πρέπει να φοράω το ρολοι απο το πρωί μέχρι το βράδυ συνεχώς για να αντέξει όλη τη νύχτα, που δεν το φοράω, και πάλι καμμιά φορά ούτε αυτό φτάνει. Εαν ξέρει κάποιος φίλος ας με ενημερώσει πια είναι η αναμενόμενη αυτονομία του συγκεκριμένου μηχανισμού και εαν το ρολόι χρήζει επισκευής. Να επισημάνω εδώ οτι ο τεχνικός μου είπε οτι η αυτονομία κυμαίνεται περίπου σε 8-9 ώρες και δεν ξέρω αν αυτο είναι επιτρεπτό, ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: Αυτονομία αυτόματου ρολογίου
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 02, 2011, 10:12:38 πμ »
Kαλωσήρθες φίλε μου. Το ρολόι πρέπει να είναι αυτό, σωστά; http://www.breitlingsource.com/watch_details/Windrider_48.html
Aν είναι έτσι τότε φοράει ΕΤΑ 2892-Α2 http://www.breitlingsource.com/details/B10.html και έχει αυτονομία 42 ώρες. Πρέπει να το ξαναδώσεις στον τεχνικό ;)


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος evrom21

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: Αυτονομία αυτόματου ρολογίου
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 02, 2011, 11:18:23 πμ »
Βεβαίως το ρολοι είναι αυτό που λες οπότε και ο μηχανισμός θα είναι αυτός. Το θέμα είναι οτι ο τεχνικός θεωρεί οτι η αυτονομία του είναι σωστή οπότε ή θα αντιδικήσω μαζί του ή πρέπει να το πάω σε άλλον (δεν εχω πρόβλημα να πω το όνομα του) . Μήπως το ελατήριο δεν φορτίζει σωστά? Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες.

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: Αυτονομία αυτόματου ρολογίου
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 02, 2011, 11:43:28 πμ »
Το ελατήριο δεν φορτίζει σωστά αλλά γιατί, αυτό είναι το ζητούμενο. Βγάλε φωτοτυπία τις 2 σελίδες από τα link και πήγαινε να του τα δείξεις. Η πάρε μπροστά του τηλέφωνο το σέρβις της Breitling να του πουν για την αυτονομία, αλίμονο αν δεν μπορούμε ως καταναλωτές να διεκδικήσουμε τα αυτονόητα.


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος PanosI

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 18190
    • Προφίλ
Απ: Αυτονομία αυτόματου ρολογίου
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 02, 2011, 11:48:42 πμ »
Βεβαίως το ρολοι είναι αυτό που λες οπότε και ο μηχανισμός θα είναι αυτός. Το θέμα είναι οτι ο τεχνικός θεωρεί οτι η αυτονομία του είναι σωστή οπότε ή θα αντιδικήσω μαζί του ή πρέπει να το πάω σε άλλον (δεν εχω πρόβλημα να πω το όνομα του) . Μήπως το ελατήριο δεν φορτίζει σωστά? Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες.

Μα καλά φίλε μου γιατί να αντιδικήσεις ? Επτασφράγιστο κρυμένο μυστικό είναι το Power reserve της ETA 2892-Α2 ?!?!?!?
Να πεις στον τεχνικό, λοιπόν, ότι αυτά που σου λέει είναι ΛΑΘΟΣ ( αν δεν ήσουν ευγενικός θα σου έλεγα να του πεις να κόψει τις ΜΑΚΑΚΙΕΣ) και να κοιτάξει να κάνει καλά την δουλειά του.

Αποσυνδεδεμένος evrom21

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: Αυτονομία αυτόματου ρολογίου
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 02, 2011, 11:56:29 πμ »
Λοιπόν φίλοι θα ακολουθήσω τις συμβουλές σας και θα προσπαθήσω να είμαι ευγενικός, φεύγω τώρα για τον τεχνικό (Σοφοκλέους) και αμέσως μετά θα σας ενημερώσω.