Αποστολέας Θέμα: ΕΜΠΟΡΙΚΗ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΕΛΒΕΤΙΚΗΣ ΕΤΑΙΡΙΑΣ...  (Αναγνώστηκε 12646 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος dimtzi

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 455
    • Προφίλ
Απ: ΕΜΠΟΡΙΚΗ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΕΛΒΕΤΙΚΗΣ ΕΤΑΙΡΙΑΣ...
« Απάντηση #20 στις: Δεκέμβριος 19, 2009, 06:40:07 μμ »
Γιαννη συμφωνω πολυ με αυτα που λες και οσον αφορα τις τιμες της Omega θα ελεγα οτι ειναι πολυ πιο τιμια απο πολλες και σιγουρα πολυ πιο τιμια απο την Panerai που πουλαει το Pam 104 50% πιο ακριβα απο το P.O. και κανω αυτη την συγκριση διοτι απο μηχανες το P.O. ειναι πολυ καλυτερο λογω του co-axial και βεβαια σε φινιρισμα κατασκευη ειναι σε παραπλησιο επιπεδο, εν τελει ειναι αυτο που ειπε ο director πιο πανω αφου μπορεις να πουλησεις 100 γιατι να πουλησεις 20?
Rolex SD, Rolex Explorer II, Panerai 112,GP Sea Hawk, IWC pilot chrono LPP, Omega PO 45.5, Omega Moonwatch, TudorBB chrono, Tudor Pelagos, Tag Heuer Monaco, Tag Heuer Aquagraph, Breitling Navitimer World, Breitling Skyracer, Oris TT1 divers chrono, Glycine Airman SST12, Longines LLD, Fortis UTC

Αποσυνδεδεμένος kostas

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 359
  • Παρανέστι
    • Προφίλ
    • IMAGESHACK
Απ: ΕΜΠΟΡΙΚΗ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΕΛΒΕΤΙΚΗΣ ΕΤΑΙΡΙΑΣ...
« Απάντηση #21 στις: Δεκέμβριος 19, 2009, 08:34:24 μμ »
(θα σας ανάψω τα λαμπάκια όλους τώρα, δεν πειράζει όμως η συζήτηση να γίνεται...!!)

Η απάντηση στο ερώτημα σου έρχεται μόνο από μία λέξη φίλε:
"αισχροκέρδια"
Όλοι αγαπούν το κέρδος αλλά όσοι το παρακάνουν εύκολα ή δύσκολα (επειδή ο κόσμος δεν είναι βούρλα όπως κάποιοι εδώ μέσα προσπαθούν να μου πουν με ατακές του στυλ "είναι λογικό πως πληρώνουμε παραπάνω για το χομπι μας....λογικό;) κάποια στιγμή έρχονται αντιμέτωποι με την κατακραυγή.
Καθόλου λογικό δεν είναι κύριοι σας πληροφορώ....Δεν κατάλαβα δηλάδή το ότι έχω αυτοκίνητο σημαίνει πως αύριο ο κάθε εισαγωγέας πετρελαίου στην Ελλάδα θα πρέπει να μου πουλάει το λίτρο 5 ευρώ επειδή υπάρχουν 1000 ή 2000 συμπατριώτες μου που μπορούν να αγοράσουν ακόμη και ενα κάνει 10 ευρώ/λίτρο; Και αυτός ο επιχειρηματίας θα ονομαστεί σοβαρός και μάγκας επειδή βρήκε πάτημα και κοροϊδεύει τους υπολοίπους;
Ωραία λογική!

Αισχροκέρδια κύριοι είναι απλό, το γνωρίζετε, το γνωρίζουν και οι ίδιοι αν μή τι άλλο.
Το αναγνωρίζετε ούτως ή άλλως και οι δικηγόροι.

Προσπαθείτε να μου πείτε πως είναι λογικό και συνηθισμένο το ότι η κάθε Α ή Β του κόσμου έχει τιμωρηθεί για την αισχροκέρδια της αλλά συνεχίζει σύμφωνα με τα λεγόμενα κάποιου, δεν πειράζει όμως αρκεί που είναι καλό το προϊόν...

Καλά ρολόγια μπορούν να βγάζουν από τεχνικής άποψης, αλλά δεν λέει και τίποτα αυτό αφού την αξία τους την αντιλαμβάνεται το 1% - 10%? αυτών που τους αγοράζουν, αλλά δεν είναι και οι μόνοι που μπορούν να παράγουν καλά ρολόγια στην τελική, σοβαρά μαγαζιά ΔΕΝ είναι ΑΝ όπως λέτε πουλάνε τα 20 για 100, οπότε είναι και καταδικασμένοι να ζούνε με φανφάρες και διαφημίσεις με "πρεσβευτες".
Είναι όμως λογικό σύμφωνα με τους δικηγόρους...

Αλήθεια όλοι εσείς που μιλάτε τόσο θερμά για co axial και τα σχετικά, στις εφημερίδες και στις ιστοσελίδες της Ω πόσες φορές είδατε να υπογραμμίζεται η σημασία και τα τεχνικά πλεονεκτήματα
των εν λόγω εφευρέσεων;
Νομίζω πως το πρώτο πράγμα που βλέπω είναι κάτι ηθοποιοί, τραγουδιάρες και ραλίστες...όλοι δηλαδή οι πλέον ειδικοί στο ρολόι, έτοιμοι να μας εξηγήσουν ιστορίες για κράματα, γρανάζια κλπ ώστε να μας πείσουν πως αξίζει κανείς να πληρώσει +2000 ευρώ από ένα "ρολόι;" των 1000 ευρώ (τιμή δηλαδή που δείχνει πως έχεις αγοράσει κάτι εξαιρετικά καλό, μιλάμε για 1000 ευρώ για ρολόι)για να κερδίσεις....2 δευτ/μέρα.

(φυσικά ο τίτλος θα πρέπει να αλλάξει σε "εμπορική πολιτική εταιρίας". Δεν είναι όλες οι εταιρίες αυτής την χώρας αεριτζήδες)

Ζήτω τα λαμόγια τούτου του κόσμου; Εκεί θα φτάσουμε δηλαδή;
Δύσκολο χόμπι τα ρολόγια.....

Αποσυνδεδεμένος dimtzi

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 455
    • Προφίλ
Απ: ΕΜΠΟΡΙΚΗ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΕΛΒΕΤΙΚΗΣ ΕΤΑΙΡΙΑΣ...
« Απάντηση #22 στις: Δεκέμβριος 19, 2009, 08:57:27 μμ »
Ζήτω τα λαμόγια τούτου του κόσμου; Εκεί θα φτάσουμε δηλαδή;

Εκει εχουμε φτασει τολμω να πω. Ειμαστε μια χωρα που τα λαμογια ειναι οι αξιοπρεπης κυριοι που πρεπει να τους βλεπουμε με θαυμασμο και φυσικα να τους εχουμε ως προτυπο προς μιμιση. Μην γελιεσαι φιλε Κωστα αυτη ειναι η αγορα σημερα τα περισσοτερα που αγοραζουμε ειναι φταιγμενα πανω σε μια εικονα ειναι η εποχη του marketing και του οτι δηλωσεις εισαι.

Ειμαστε στην εποχη που το burberry φτιαχνεται στην Τουρκια και εγω πρεπει να το πληρωσω λες και κατασκευαζεται downtown London διοτι ειναι must ειναι in το Α και το Ω για να εισαι κοινωνικα αποδεκτος και σεβαστος στα νεοελληνικα σαλονια που εγω προσωπικα τα εχω χε...να.
Ειμαστε στην εποχη που φοραμε panerai το εχουμε χρυσοπληρωσει διοτι ειναι must και in και απο την αλλη δεν μπορουμε να ανοιξουμε το στομα μας και να πουμε μια προταση διοτι απλα ποτε δεν μαθαμε να μιλαμε την γλωσσα μας προτιμησαμε την αγγλικη για να ειμαστε πιο in!!!

Αυτη η κοινωνια που σου περιγραφω ειναι ο ελληνας που εχουμε γινει σημερα που δεν το ψαχνει για τιποτα και οτι του πασαρουν το κατεβαζει αμασητο διοτι το να σκεφτεσαι δεν ειναι in.

ευτυχως σε ολο αυτο το νεοελληνικο τουρλουμπουκι υπαρχουν και φωτεινες εξαιρεσεις που προσπαθουν να μην ειναι in και να μην γινουν λαμογια.

Αρα καλα κανουν και αισχροκερδουν διοτι εχουν καταλαβει τι ψωναρες ειμαστε και οταν τα σκαμε χοντρα το ευχαριστιομαστε.

Με φιλίκους χαιρετισμους.
Rolex SD, Rolex Explorer II, Panerai 112,GP Sea Hawk, IWC pilot chrono LPP, Omega PO 45.5, Omega Moonwatch, TudorBB chrono, Tudor Pelagos, Tag Heuer Monaco, Tag Heuer Aquagraph, Breitling Navitimer World, Breitling Skyracer, Oris TT1 divers chrono, Glycine Airman SST12, Longines LLD, Fortis UTC

Αποσυνδεδεμένος kostas

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 359
  • Παρανέστι
    • Προφίλ
    • IMAGESHACK
Απ: ΕΜΠΟΡΙΚΗ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΕΛΒΕΤΙΚΗΣ ΕΤΑΙΡΙΑΣ...
« Απάντηση #23 στις: Δεκέμβριος 19, 2009, 09:08:01 μμ »
Ζήτω τα λαμόγια τούτου του κόσμου; Εκεί θα φτάσουμε δηλαδή;

Εκει εχουμε φτασει τολμω να πω. Ειμαστε μια χωρα που τα λαμογια ειναι οι αξιοπρεπης κυριοι που πρεπει να τους βλεπουμε με θαυμασμο και φυσικα να τους εχουμε ως προτυπο προς μιμιση. Μην γελιεσαι φιλε Κωστα αυτη ειναι η αγορα σημερα τα περισσοτερα που αγοραζουμε ειναι φταιγμενα πανω σε μια εικονα ειναι η εποχη του marketing και του οτι δηλωσεις εισαι.

Ειμαστε στην εποχη που το burberry φτιαχνεται στην Τουρκια και εγω πρεπει να το πληρωσω λες και κατασκευαζεται downtown London διοτι ειναι must ειναι in το Α και το Ω για να εισαι κοινωνικα αποδεκτος και σεβαστος στα νεοελληνικα σαλονια που εγω προσωπικα τα εχω χε...να.
Ειμαστε στην εποχη που φοραμε panerai το εχουμε χρυσοπληρωσει διοτι ειναι must και in και απο την αλλη δεν μπορουμε να ανοιξουμε το στομα μας και να πουμε μια προταση διοτι απλα ποτε δεν μαθαμε να μιλαμε την γλωσσα μας προτιμησαμε την αγγλικη για να ειμαστε πιο in!!!

Αυτη η κοινωνια που σου περιγραφω ειναι ο ελληνας που εχουμε γινει σημερα που δεν το ψαχνει για τιποτα και οτι του πασαρουν το κατεβαζει αμασητο διοτι το να σκεφτεσαι δεν ειναι in.

ευτυχως σε ολο αυτο το νεοελληνικο τουρλουμπουκι υπαρχουν και φωτεινες εξαιρεσεις που προσπαθουν να μην ειναι in και να μην γινουν λαμογια.

Αρα καλα κανουν και αισχροκερδουν διοτι εχουν καταλαβει τι ψωναρες ειμαστε και οταν τα σκαμε χοντρα το ευχαριστιομαστε.

Με φιλίκους χαιρετισμους.

+1

δεν είναι όμως μόνο οι Ελληνες έτσι...Πρόλογο τρώνε όλοι.

Εν πάση περιπτώση σωστά τα παραδείγματα που θέτεις.
Τουλάχιστον αυτοί που κράζω εγώ (για να πω και του στραβού το δίκαιο) κρατάνε και τα προσχήματα όσο αφορά τον τόπο πρέλευσης (παράγουν κάπου που είναι πραγματικά ακριβό το κόστος) ή τουλάχιστον θέλω να το πιστεύω γιατί αλλιώς αν τα 20 που κοστίζει το προϊόν τους όπως λέμε είναι 5 ή 1 η κατάσταση θα είναι απαίσια!
Δύσκολο χόμπι τα ρολόγια.....

director

  • Επισκέπτης
Απ: ΕΜΠΟΡΙΚΗ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΕΛΒΕΤΙΚΗΣ ΕΤΑΙΡΙΑΣ...
« Απάντηση #24 στις: Δεκέμβριος 20, 2009, 12:09:20 πμ »
Παράθεση
Η απάντηση στο ερώτημα σου έρχεται μόνο από μία λέξη φίλε:
"αισχροκέρδια"

δεν μπορουμε να μιλαμε για αισχροκερδεια,ειδικα στην συγκεκριμενη αγορα που η επιλογη ειναι ελευθερη,με εκατονταδες επιλογων και σε ειδος πολυτελειας.πληρωνουμε την εξωτερικη μας εικονα μ ενα <πολυ καλο> η ,<ακριβο> ρολοι και οχι βιοτικη μας αναγκη,εαν η rolex δεν ηταν ακριβη δεν θα πουλαγε,γιατι μ ενα φτηνορολογο δεν πουλας μουρη,ποσο κοστιζει η ψευδαισθηση κυριοι;ποιος μπορει να την αποτιμησει;εαν καποιος το κανει και την κοστολογησει φτηνα τοτε θα μπορεσουμε να μιλησουμε για αισχροκερδεια.

Παράθεση
Δεν κατάλαβα δηλάδή το ότι έχω αυτοκίνητο σημαίνει πως αύριο ο κάθε εισαγωγέας πετρελαίου στην Ελλάδα θα πρέπει να μου πουλάει το λίτρο 5 ευρώ επειδή υπάρχουν 1000 ή 2000 συμπατριώτες μου που μπορούν να αγοράσουν ακόμη και ενα κάνει 10 ευρώ/λίτρο; Και αυτός ο επιχειρηματίας θα ονομαστεί σοβαρός και μάγκας επειδή βρήκε πάτημα και κοροϊδεύει τους υπολοίπους;

δεν εχουμε ποτε ακουσει για τις περιφημες 7 αδελφες;τωρα βεβαια ειναι λιγοτερες και με απολυτο ελεγχο στις τιμες των καυσιμων.

Παράθεση
Αλήθεια όλοι εσείς που μιλάτε τόσο θερμά για co axial και τα σχετικά, στις εφημερίδες και στις ιστοσελίδες της Ω πόσες φορές είδατε να υπογραμμίζεται η σημασία και τα τεχνικά πλεονεκτήματα
των εν λόγω εφευρέσεων;

αν παρατηρησουμε καλα θα δουμε οτι ολοι εμεις που μπαινοβγαινουμε στο φορουμ,δεν πρεπει να υπερβαινουμε τους 50 σε τακτικη βαση,αρα κατα κυριο λογο δεν απευθυνονται σ εμας αλλα σε καποιες εκατονταδες χιλιαδες αλλων αγοραστων που μαλλον θελουν να μιμηθουν καοιους αλλους,γι αυτο και οι πρεσβευτες,δεν ειναι χαζες οι εταιρειες να πληρωνουν πανακριβα χορηγιες αν δεν ηξεραν οτι μεσω αυτων αυξανονται οι πωλησεις τους.

Παράθεση
Ζήτω τα λαμόγια τούτου του κόσμου; Εκεί θα φτάσουμε δηλαδή;

δυστυχως τους εχουμε ηδη φτασει,ειναι τα προτυπα μας

Αποσυνδεδεμένος kostas

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 359
  • Παρανέστι
    • Προφίλ
    • IMAGESHACK
Απ: ΕΜΠΟΡΙΚΗ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΕΛΒΕΤΙΚΗΣ ΕΤΑΙΡΙΑΣ...
« Απάντηση #25 στις: Δεκέμβριος 20, 2009, 03:35:19 πμ »
δεν μπορουμε να μιλαμε για αισχροκερδεια,ειδικα στην συγκεκριμενη αγορα που η επιλογη ειναι ελευθερη,με εκατονταδες επιλογων και σε ειδος πολυτελειας.πληρωνουμε την εξωτερικη μας εικονα μ ενα <πολυ καλο> η ,<ακριβο> ρολοι και οχι βιοτικη μας αναγκη,εαν η rolex δεν ηταν ακριβη δεν θα πουλαγε,γιατι μ ενα φτηνορολογο δεν πουλας μουρη,ποσο κοστιζει η ψευδαισθηση κυριοι;ποιος μπορει να την αποτιμησει;εαν καποιος το κανει και την κοστολογησει φτηνα τοτε θα μπορεσουμε να μιλησουμε για αισχροκερδεια.

δεν εχουμε ποτε ακουσει για τις περιφημες 7 αδελφες;τωρα βεβαια ειναι λιγοτερες και με απολυτο ελεγχο στις τιμες των καυσιμων.

αν παρατηρησουμε καλα θα δουμε οτι ολοι εμεις που μπαινοβγαινουμε στο φορουμ,δεν πρεπει να υπερβαινουμε τους 50 σε τακτικη βαση,αρα κατα κυριο λογο δεν απευθυνονται σ εμας αλλα σε καποιες εκατονταδες χιλιαδες αλλων αγοραστων που μαλλον θελουν να μιμηθουν καοιους αλλους,γι αυτο και οι πρεσβευτες,δεν ειναι χαζες οι εταιρειες να πληρωνουν πανακριβα χορηγιες αν δεν ηξεραν οτι μεσω αυτων αυξανονται οι πωλησεις τους.

δυστυχως τους εχουμε ηδη φτασει,ειναι τα προτυπα μας

Τελικά στο ίδιο σημείο καταλήγουμε. Οι εν λόγω κύριοι είναι αεριτζίδες. Τα περί τεχνολογικής υπεροχής, φινιρίσματος κλπ είναι τρίχες και δεν ενδιαφέρουν το κοινό τους (αν και πραγματικά είναι καλοί με αντικειμενικά κριτήρια, αυτό μόνο κάποιος τρομερά ισχυρογνώμων θα το αμφισβητούσε αυτό). Ε όχι όμως και να κάνουμε έλεγχο των τιμών με σκοπό να πουλάμε 2000 και 3000 ευρώ κάτι που κοστίζει 500.

Κρίμα που χρησιμοποιείς πρώτο πληθυντικό σε κάποια σημεία του κειμένου σου. Αρνούμαι πεισματικά να φωνάξω ζήτω για λαμόγια, πόσο μάλλον να πληρώσω το υστέρημα μου (και για χόμπι, αντε να ήταν βασική ανάγκη θα έλεγα να πάει στο δ....).

Ας πάνε τις τιμές τους στα 1000-1200 ευρώ ΤΑΒΑΝΙ ευχαρίστως να τους ενισχύσω με την επιλογή μου. Εκεί ορίζω το μέγιστο σημείο, αυθαίρετα εαν θέλεις, μέχρι εκεί νιώθω πως πρέπει να πληρώσω την ποιότητα που μου δίνουν. Και "κέρατα" να είχαν τα ρολόγια τους που λέει και το ρητό, δεν αξίζουν παραπάνω από 1200 ευρώ. 
Με το παραπάνω ποσό αγοράζεις ΥΠΕΡγκλαμουριά. Δεν είναι ψίχουλα για το όνομα του θεού.
Αρα οι πατέντες, μηχανές κλπ είναι άλλα λόγια να αγαπιόμαστε (μια 7750 κάνει 400 δολάρια γιατί το ρολόι να κάνει 3000 ευρώ όταν άλλο με το ίδιο μηχανισμό κάνει 1000. Υπάρχει κάτι που να δικαιολογεί το +2000; Δύσκολο το βλέπω αν δεν υπάρχει κάποιο πολύτιμο υλικό.

Όσο για τις 7 αδερφές επαυξάνω το σχόλιο σου, ίσως το παράδειγμα δεν ήταν το πιο σωστό, σημειώνοντας όμως επιπλέον πως δεν έχω διαβάσει κανένα σχόλιο υπέρ των τακτικών τους. Κράξιμο από όλα τα κοινωνικά στρώματα νομίζω πως υπάρχει κατά καιρούς. 
Εδώ με την Ω κοντέψαμε να κάνουμε το άσπρο μαύρο.

(Οταν θα μου γυρίσουν τα μυαλά, που θα γίνει κάποια στιγμή σίγουρα, θα ψάξω να αγοράσω το seiko professional 600m spring drive των 3000 ευρώ, το αντίστοιχο seamaster θα μου το αγοράσει η πεθερά μου, κατάλαβες τη διαφορά ελπίζω βάση του κειμένου σου, είναι οι τραγουδιάρες και τα τσίρκο του Εκλεστόουν, όχι τα spring drive και τα co axial...)

Ακόμη κάποιος να τροποποιήσει ελαφρά τον τίτλο του θέματος;
Δύσκολο χόμπι τα ρολόγια.....

director

  • Επισκέπτης
Απ: ΕΜΠΟΡΙΚΗ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΕΛΒΕΤΙΚΗΣ ΕΤΑΙΡΙΑΣ...
« Απάντηση #26 στις: Δεκέμβριος 20, 2009, 11:28:50 πμ »
Παράθεση
Οι εν λόγω κύριοι είναι αεριτζίδες.

οντως ειναι αεριτζηδες,ομως αφου στο ευρυ καταναλωτικο κοινο αρεσει ν αγοραζει αερα,καποιος πρεπει να τον πουλησει,τα προιοντα απλα καλυπτουν αναγκες,τα γενναει η ζητηση.

Παράθεση
Αρνούμαι πεισματικά να φωνάξω ζήτω για λαμόγια

κι εγω επισης,αλλα δεν μπορω να προσποιουμαι οτι δεν ειμαι πανταχοθεν περιτριγυρισμενος απ αυτα,και κατι πολυ σημαντικο,καποια λαμογια αν θες τα πληρωνεις,καποια αλλα τα πληρωνεις θες δεν θες,ειμαστε γεματοι βατοπαιδια κι εμεις γκρινιαζουμε πιο πολυ για τις τιμες των ειδων υπερπολυτελειας.

Παράθεση
Με το παραπάνω ποσό αγοράζεις ΥΠΕΡγκλαμουριά.

εξ αυτου πηγαζουν τα φαυλα καλε μου φιλε.

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: ΕΜΠΟΡΙΚΗ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΕΛΒΕΤΙΚΗΣ ΕΤΑΙΡΙΑΣ...
« Απάντηση #27 στις: Δεκέμβριος 20, 2009, 11:59:17 πμ »

κι εγω επισης,αλλα δεν μπορω να προσποιουμαι οτι δεν ειμαι πανταχοθεν περιτριγυρισμενος απ αυτα,και κατι πολυ σημαντικο,καποια λαμογια αν θες τα πληρωνεις,καποια αλλα τα πληρωνεις θες δεν θες,ειμαστε γεματοι βατοπαιδια κι εμεις γκρινιαζουμε πιο πολυ για τις τιμες των ειδων υπερπολυτελειας.


Συμφωνώ και επαυξάνω φίλε, κανένας δεν σε υποχρεώνει να πάρεις Rolex και Mercedes, αν τα θεωρείς υπερτιμημένα μην τα πάρεις. Αντίθετα το ψωμί, η βενζίνη, τα τέλη κυκλοφορίας, το ρεύμα και προπάντων τις αρπαχτές των κυβερνώντων τα πληρώνουμε όλοι θέλουμε-δεν θέλουμε. Εδώ είναι που χρειάζεται αντίδραση, αυτά πρέπει να λύσουμε πρώτα και μετά βλέπουμε για τα υπόλοιπα ;)


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος kostas

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 359
  • Παρανέστι
    • Προφίλ
    • IMAGESHACK
Απ: ΕΜΠΟΡΙΚΗ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΕΛΒΕΤΙΚΗΣ ΕΤΑΙΡΙΑΣ...
« Απάντηση #28 στις: Δεκέμβριος 20, 2009, 12:50:28 μμ »
Συμφωνώ και επαυξάνω φίλε, κανένας δεν σε υποχρεώνει να πάρεις Rolex και Mercedes, αν τα θεωρείς υπερτιμημένα μην τα πάρεις. Αντίθετα το ψωμί, η βενζίνη, τα τέλη κυκλοφορίας, το ρεύμα και προπάντων τις αρπαχτές των κυβερνώντων τα πληρώνουμε όλοι θέλουμε-δεν θέλουμε. Εδώ είναι που χρειάζεται αντίδραση, αυτά πρέπει να λύσουμε πρώτα και μετά βλέπουμε για τα υπόλοιπα ;)

+1

απλά δεν παίρνω μέχρι να έρθουν εκεί που τους θέλω
Δύσκολο χόμπι τα ρολόγια.....

Αποσυνδεδεμένος dimtzi

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 455
    • Προφίλ
Απ: ΕΜΠΟΡΙΚΗ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΕΛΒΕΤΙΚΗΣ ΕΤΑΙΡΙΑΣ...
« Απάντηση #29 στις: Δεκέμβριος 20, 2009, 06:59:32 μμ »
Μπορείς και να πάρεις μεταχειρισμένο δεν είναι ντροπή και σίγουρα θα γλυτωσεις πολλά από το αρχικό καπέλο που βάζουν στο κάτω κάτω και αυτά που αγοράζουν σε δημοπρασίες και δίνουν μια περιουσία τι είναι του κουτιου;
Rolex SD, Rolex Explorer II, Panerai 112,GP Sea Hawk, IWC pilot chrono LPP, Omega PO 45.5, Omega Moonwatch, TudorBB chrono, Tudor Pelagos, Tag Heuer Monaco, Tag Heuer Aquagraph, Breitling Navitimer World, Breitling Skyracer, Oris TT1 divers chrono, Glycine Airman SST12, Longines LLD, Fortis UTC

Αποσυνδεδεμένος ''Viglatoras''

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1421
    • Προφίλ
Απ: ΕΜΠΟΡΙΚΗ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΕΛΒΕΤΙΚΗΣ ΕΤΑΙΡΙΑΣ...
« Απάντηση #30 στις: Δεκέμβριος 22, 2009, 02:33:51 πμ »
(θα σας ανάψω τα λαμπάκια όλους τώρα, δεν πειράζει όμως η συζήτηση να γίνεται...!!)

Η απάντηση στο ερώτημα σου έρχεται μόνο από μία λέξη φίλε:
"αισχροκέρδια"
Όλοι αγαπούν το κέρδος αλλά όσοι το παρακάνουν εύκολα ή δύσκολα (επειδή ο κόσμος δεν είναι βούρλα όπως κάποιοι εδώ μέσα προσπαθούν να μου πουν με ατακές του στυλ "είναι λογικό πως πληρώνουμε παραπάνω για το χομπι μας....λογικό;) κάποια στιγμή έρχονται αντιμέτωποι με την κατακραυγή.
Καθόλου λογικό δεν είναι κύριοι σας πληροφορώ....Δεν κατάλαβα δηλάδή το ότι έχω αυτοκίνητο σημαίνει πως αύριο ο κάθε εισαγωγέας πετρελαίου στην Ελλάδα θα πρέπει να μου πουλάει το λίτρο 5 ευρώ επειδή υπάρχουν 1000 ή 2000 συμπατριώτες μου που μπορούν να αγοράσουν ακόμη και ενα κάνει 10 ευρώ/λίτρο; Και αυτός ο επιχειρηματίας θα ονομαστεί σοβαρός και μάγκας επειδή βρήκε πάτημα και κοροϊδεύει τους υπολοίπους;
Ωραία λογική!

Αισχροκέρδια κύριοι είναι απλό, το γνωρίζετε, το γνωρίζουν και οι ίδιοι αν μή τι άλλο.
Το αναγνωρίζετε ούτως ή άλλως και οι δικηγόροι.

Προσπαθείτε να μου πείτε πως είναι λογικό και συνηθισμένο το ότι η κάθε Α ή Β του κόσμου έχει τιμωρηθεί για την αισχροκέρδια της αλλά συνεχίζει σύμφωνα με τα λεγόμενα κάποιου, δεν πειράζει όμως αρκεί που είναι καλό το προϊόν...

Καλά ρολόγια μπορούν να βγάζουν από τεχνικής άποψης, αλλά δεν λέει και τίποτα αυτό αφού την αξία τους την αντιλαμβάνεται το 1% - 10%? αυτών που τους αγοράζουν, αλλά δεν είναι και οι μόνοι που μπορούν να παράγουν καλά ρολόγια στην τελική, σοβαρά μαγαζιά ΔΕΝ είναι ΑΝ όπως λέτε πουλάνε τα 20 για 100, οπότε είναι και καταδικασμένοι να ζούνε με φανφάρες και διαφημίσεις με "πρεσβευτες".
Είναι όμως λογικό σύμφωνα με τους δικηγόρους...

Αλήθεια όλοι εσείς που μιλάτε τόσο θερμά για co axial και τα σχετικά, στις εφημερίδες και στις ιστοσελίδες της Ω πόσες φορές είδατε να υπογραμμίζεται η σημασία και τα τεχνικά πλεονεκτήματα
των εν λόγω εφευρέσεων;
Νομίζω πως το πρώτο πράγμα που βλέπω είναι κάτι ηθοποιοί, τραγουδιάρες και ραλίστες...όλοι δηλαδή οι πλέον ειδικοί στο ρολόι, έτοιμοι να μας εξηγήσουν ιστορίες για κράματα, γρανάζια κλπ ώστε να μας πείσουν πως αξίζει κανείς να πληρώσει +2000 ευρώ από ένα "ρολόι;" των 1000 ευρώ (τιμή δηλαδή που δείχνει πως έχεις αγοράσει κάτι εξαιρετικά καλό, μιλάμε για 1000 ευρώ για ρολόι)για να κερδίσεις....2 δευτ/μέρα.

(φυσικά ο τίτλος θα πρέπει να αλλάξει σε "εμπορική πολιτική εταιρίας". Δεν είναι όλες οι εταιρίες αυτής την χώρας αεριτζήδες)

Ζήτω τα λαμόγια τούτου του κόσμου; Εκεί θα φτάσουμε δηλαδή;

 Κλασικό παράδειγμα με τις ΕΤΑ μηχανες.. Σε Hamilton πληρώνεις κάτω από 1000 ευρώ για 7750 και σε..Corum κοντά στα 5000! Ασε τα ρολόγια της Πορσε Ντιζαιν.. ΕΤΑ quartz κοντά στα 3000!, όταν σε ρολόι με την ίδια μηχανή, πχ σε Longines, πληρώνεις κοντά στα 500... Αλλα αν πιάσουμε, δεν σταματάμε...
Το μηχανικό ρολόι, είναι η πιο μικρή, η μακροβιότερη και η πιο προσωπική μηχανή που μπορεί να φέρει ένας άνθρωπος επάνω του. Μοιάζει σαν ένα μικρό ''εργοστάσιο'' επάνω στον καρπό και όσο πιο πολύπλοκος είναι ο μηχανισμός του, τόσο η αίσθηση αυτή γίνεται εντονότερη!

Αποσυνδεδεμένος grecellin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3957
    • Προφίλ
Απ: ΕΜΠΟΡΙΚΗ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΕΛΒΕΤΙΚΗΣ ΕΤΑΙΡΙΑΣ...
« Απάντηση #31 στις: Δεκέμβριος 22, 2009, 02:46:50 πμ »
Yπαρχουν ρολόγια με 15-20 πατέντες στην κάσα. Ρολόι δεν είναι μόνο η μηχανή. Ακόμα και η ασφάλεια κορώνας στα πανέρια είναι αποκλειστικότητα. Πόσο στοιχίζει; Ισως τίποτα. Αλλά αυτός που την έχει θέλει να πληρωθεί.
Δε λέω ότι δεν πληρώνουμε όνομα ή διαφήμιση αλλά δεν είναι όλα τόσο απλά.

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: ΕΜΠΟΡΙΚΗ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΕΛΒΕΤΙΚΗΣ ΕΤΑΙΡΙΑΣ...
« Απάντηση #32 στις: Δεκέμβριος 22, 2009, 03:17:38 πμ »
καποτε οι πατεντες ηταν κατακτηση ,αλλα και παλι εχει γινει η αποσβεση τους.οπως εχουμε πει πολλες φορες,το μεγαλυτερο κοστος ειναι η κατασκευη μιας μηχανης .

Αποσυνδεδεμένος ACIDBLACK

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1738
  • δεν ελπιζω τιποταδεν φοβαμαι τιποταΕΙΜΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ
    • Προφίλ
Απ: ΕΜΠΟΡΙΚΗ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΕΛΒΕΤΙΚΗΣ ΕΤΑΙΡΙΑΣ...
« Απάντηση #33 στις: Δεκέμβριος 22, 2009, 08:33:05 πμ »
ανεφερα την Ω γιατι απλα μου ζητησαν ενα λουρακι και περασα απο μαγαζι και ρωτησα ....για το καουτσουκ μιλαω παντα ....αν εσυ το βρισκεις 100 μια χαρα απλα επιβεβαιωνεις τα λεγομενα μου ...με 100 εθρω διαφορα !!!!!
ειναι σιγουρο οτι βρισκουν κοροιδα  οταν εψαχναν στον καταλογο για το λουρακι ειχε μπει ενα παιδακι μεσα 20 - 25 χρονων
για να ρωτησει για ενα ρολοι ...του ειπαν μια τιμη ....astronomikh!
και οταν ρωτησε γιατι ειναι τοσο ακριβο η απαντηση ηταν η αναμενομηενη ....μα ειναι ΟΜΕΓΑ!!!
οσο αν κρατανε τιμες η οχι ....μην ξεχνατε οτι η τιμη μεταπωλησης αντικατοπτριζει την πραγματικη χρηματικη του αξια σαν καταναλωτικο αγαθο ....αν δεν κραταει τιμη .....φτερα και πουπουλα !
τα ολα παραπανω δεν αναφερονατι μονο στην ομεγα αλλα σε ολες τις εταιριες που πουλανε φτερα και πουπουλα στην ελλαδα
συγκαταλεγω και την seiko με τις υπερδιπλες τιμες της!
Τα ρολογια ειναι σαν τις μπιλιες του ΑIRSOFT πανε και ερχονται ...

Αποσυνδεδεμένος grecellin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3957
    • Προφίλ
Απ: ΕΜΠΟΡΙΚΗ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΕΛΒΕΤΙΚΗΣ ΕΤΑΙΡΙΑΣ...
« Απάντηση #34 στις: Δεκέμβριος 22, 2009, 12:36:49 μμ »
συγκαταλεγω και την seiko με τις υπερδιπλες τιμες της!
Έτσι μπράβο. Διπλάσιες τιμές στην Ευρώπη -σε πολλά ρολόγια, ίσως όχι όλα- σε σχέση με την Ασία.
Και αν πάμε στην παράλληλη ξεκίνα να κλάψουμε μαζί. Η οποία παράλληλη, επίσημα, δεν στέλνει στους Ευρωπαίους. Δηλαδή μάλλον είναι παράλληλη με την ανοχή της seiko, για να μην πω συνεργασία. Και ακολουθεί τους κανόνες της εταιρείας.

Αποσυνδεδεμένος dimtzi

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 455
    • Προφίλ
Απ: ΕΜΠΟΡΙΚΗ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΕΛΒΕΤΙΚΗΣ ΕΤΑΙΡΙΑΣ...
« Απάντηση #35 στις: Δεκέμβριος 22, 2009, 04:35:06 μμ »
μην ξεχνατε οτι η τιμη μεταπωλησης αντικατοπτριζει την πραγματικη χρηματικη του αξια σαν καταναλωτικο αγαθο ....αν δεν κραταει τιμη .....φτερα και πουπουλα !

Φιλε acidblack θα διαφωνισω εν μερη με την παραπανω προταση διοτι ενα αγαθο για να κραταει μεταπωλιτικη αξια δεν παιζει ρολο αν ειναι καλο ή οχι και δεν δειχνει παντα την πραγματικη του αξια, στην αξια μεταπωλησης παιζει ρολο ποσο γνωστο ειναι αυτο που πουλας και βεβαια τι ζητηση εχει, οσο μεγαλυτερη ζητηση τοσο πιο υψηλη τιμη κραταει.

Ενα παραδειγμα μπορει να αγορασεις ενα JLC και οταν το πουλησεις να χασεις αναλογικα περισσοτερα απο ενα Panerai αυτο δεν σημαινει οτι η JLC δεν βγαζει πολυ καλα ρολογια απλα η Panerai ειναι πιο γνωστη στο ευρυ κοινο και εχει μεγαλυτερη ζητηση.

Αυτο ισχυει σε πολλα αγαθα σημερα αλλα πουλανε σαν ζεστο ψωμι και αλλα κανεις αμαν να τα πουλησεις που ισως να ειναι και πιο ποιοτικα.

Με φιλικους χαιρετισμους.
Rolex SD, Rolex Explorer II, Panerai 112,GP Sea Hawk, IWC pilot chrono LPP, Omega PO 45.5, Omega Moonwatch, TudorBB chrono, Tudor Pelagos, Tag Heuer Monaco, Tag Heuer Aquagraph, Breitling Navitimer World, Breitling Skyracer, Oris TT1 divers chrono, Glycine Airman SST12, Longines LLD, Fortis UTC

Αποσυνδεδεμένος trikat

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 796
    • Προφίλ
Απ: ΕΜΠΟΡΙΚΗ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΕΛΒΕΤΙΚΗΣ ΕΤΑΙΡΙΑΣ...
« Απάντηση #36 στις: Δεκέμβριος 22, 2009, 05:34:36 μμ »
μην ξεχνατε οτι η τιμη μεταπωλησης αντικατοπτριζει την πραγματικη χρηματικη του αξια σαν καταναλωτικο αγαθο ....αν δεν κραταει τιμη .....φτερα και πουπουλα !

Φιλε acidblack θα διαφωνισω εν μερη με την παραπανω προταση διοτι ενα αγαθο για να κραταει μεταπωλιτικη αξια δεν παιζει ρολο αν ειναι καλο ή οχι και δεν δειχνει παντα την πραγματικη του αξια, στην αξια μεταπωλησης παιζει ρολο ποσο γνωστο ειναι αυτο που πουλας και βεβαια τι ζητηση εχει, οσο μεγαλυτερη ζητηση τοσο πιο υψηλη τιμη κραταει.

Ενα παραδειγμα μπορει να αγορασεις ενα JLC και οταν το πουλησεις να χασεις αναλογικα περισσοτερα απο ενα Panerai αυτο δεν σημαινει οτι η JLC δεν βγαζει πολυ καλα ρολογια απλα η Panerai ειναι πιο γνωστη στο ευρυ κοινο και εχει μεγαλυτερη ζητηση.

Αυτο ισχυει σε πολλα αγαθα σημερα αλλα πουλανε σαν ζεστο ψωμι και αλλα κανεις αμαν να τα πουλησεις που ισως να ειναι και πιο ποιοτικα.

Με φιλικους χαιρετισμους.

Ναι αλλα η αγορά εχει πάντα δίκαιο και αν δεν το εχει ψάξε να το βρεις...καλή τύχη ;)
Κοιμιζει τους παντες...

Αποσυνδεδεμένος ACIDBLACK

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1738
  • δεν ελπιζω τιποταδεν φοβαμαι τιποταΕΙΜΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ
    • Προφίλ
Απ: ΕΜΠΟΡΙΚΗ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΕΛΒΕΤΙΚΗΣ ΕΤΑΙΡΙΑΣ...
« Απάντηση #37 στις: Δεκέμβριος 22, 2009, 05:56:02 μμ »
δεν ειπα πουθενα αν ειναι καλο η κακο ....

μιλησα σε αξια χρηματικη .....δηλαδη ποσο κοστιζει ...πραγματικα οταν θες να το πουλησεις ....

υπαρχουν ρολογια που πραγματικα κρατανε την αξια τους οποια και αν ειναι αυτη αν ειναι σε καλη κατασταση

ενα seko monster σε mint condition δεν πεφτει ποτε κατω απο ενα ποσο 150 ευρω ......

ενα speedy μετα απο μερικα χρονια κανει τα μισα λεφτα !

ενα overhauled 6309 κανει 400 - 500 $ .........τι ναλεμε τωρα ...οτι εκανε 45 -65 $ πριν 30 χρονια ?

αλλα αυτο δεν ειναι το ζητημα .....το ζητημα ειναι οι φιξ τιμες καταλογου που οριζχουν οι εταιριες ασχετα με το ποσο πουλανε

για να κρατησουν ονομα....αυτα!
Τα ρολογια ειναι σαν τις μπιλιες του ΑIRSOFT πανε και ερχονται ...

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: ΕΜΠΟΡΙΚΗ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΕΛΒΕΤΙΚΗΣ ΕΤΑΙΡΙΑΣ...
« Απάντηση #38 στις: Δεκέμβριος 22, 2009, 06:01:35 μμ »
ενα speedy μετα απο μερικα χρονια κανει τα μισα λεφτα !

ενα overhauled 6309 κανει 400 - 500 $ .........τι ναλεμε τωρα ...οτι εκανε 45 -65 $ πριν 30 χρονια ?



αναφερεις ενα μοντελο και μια σειρα ρολογιων(speedy)

υπαρχουν speedy που εχουν τιμες που καλπαζουν,καλυτερα λοιπον να μιλαμε με ref. ;)!εχεις δει τιμες απο speedy 40 ετων?να κανουμε συγκριση μεταξυ "ομοιων"..οσο για το 3570 50%(2ο χερι) ...?να μου πεις που να αγορασω και εγω ;)









« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 22, 2009, 06:26:20 μμ από george_ »

Αποσυνδεδεμένος ''Viglatoras''

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1421
    • Προφίλ
Απ: ΕΜΠΟΡΙΚΗ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΕΛΒΕΤΙΚΗΣ ΕΤΑΙΡΙΑΣ...
« Απάντηση #39 στις: Δεκέμβριος 22, 2009, 11:11:13 μμ »
ανεφερα την Ω γιατι απλα μου ζητησαν ενα λουρακι και περασα απο μαγαζι και ρωτησα ....για το καουτσουκ μιλαω παντα ....αν εσυ το βρισκεις 100 μια χαρα απλα επιβεβαιωνεις τα λεγομενα μου ...με 100 εθρω διαφορα !!!!!
ειναι σιγουρο οτι βρισκουν κοροιδα  οταν εψαχναν στον καταλογο για το λουρακι ειχε μπει ενα παιδακι μεσα 20 - 25 χρονων
για να ρωτησει για ενα ρολοι ...του ειπαν μια τιμη ....astronomikh!
και οταν ρωτησε γιατι ειναι τοσο ακριβο η απαντηση ηταν η αναμενομηενη ....μα ειναι ΟΜΕΓΑ!!!
οσο αν κρατανε τιμες η οχι ....μην ξεχνατε οτι η τιμη μεταπωλησης αντικατοπτριζει την πραγματικη χρηματικη του αξια σαν καταναλωτικο αγαθο ....αν δεν κραταει τιμη .....φτερα και πουπουλα !
τα ολα παραπανω δεν αναφερονατι μονο στην ομεγα αλλα σε ολες τις εταιριες που πουλανε φτερα και πουπουλα στην ελλαδα
συγκαταλεγω και την seiko με τις υπερδιπλες τιμες της!

 Όσον αφορά τη Seiko, πιστεύω ότι δικαιολογεί, τα χρήματά της , (με βάση την ποιότητα, την τεχνολογία και τις πατέντες που χρησημοποιεί) , σε σχέση με άλλες Ελβετικές  εταιρίες τα χρήματά της.  Μην ξεχνάμε ότι κατασκευάζει η ίδια τις μηχανές της αλλά και τα υπόλοιπα μέρη των ρολογιών της , πράγμα που δεν συναντάται συχνά στο χώρο της Ωρολογοποιίας..
Το μηχανικό ρολόι, είναι η πιο μικρή, η μακροβιότερη και η πιο προσωπική μηχανή που μπορεί να φέρει ένας άνθρωπος επάνω του. Μοιάζει σαν ένα μικρό ''εργοστάσιο'' επάνω στον καρπό και όσο πιο πολύπλοκος είναι ο μηχανισμός του, τόσο η αίσθηση αυτή γίνεται εντονότερη!