Αποστολέας Θέμα: Πότε ξεκίνησε η "αφαίρεση" των αριθμών από τα καντράν?  (Αναγνώστηκε 2456 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος GiannisMast

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1801
    • Προφίλ
Πότε ξεκίνησε η "αφαίρεση" των αριθμών από τα καντράν?
« στις: Φεβρουάριος 25, 2018, 09:29:50 μμ »
Καλησπέρα.

Ας κάνω την ερώτηση με απλό τρόπο. Σκεφτόμουν, πότε ακριβώς ξεκίνησε η τάση τα καντράν των ρολογιών να μην έχουν αριθμούς. Δε θέλω να μπούμε στη λογική ότι από τα αρχαία χρόνια υπήρχαν κατασκευές που έδειχναν την ώρα με τον Α ή Β τρόπο κτλ.

Αν δούμε πχ παλιά ρολόγια από τον καιρό που η ωρολογοποιία ήταν στις πρώτες προσπάθειες, αλλά και στις μετέπειτα περιόδους (πχ 1600, 1700 και έπειτα, δε γνωρίζω την ιστορία με λεπτομέρειες), βλέπουμε ότι όλα τα ρολόγια είχαν αριθμούς, είτε λατινικούς, είτε αραβικούς. Πάρτε για παράδειγμα ένα τυχαίο ρολόι τσέπης ή τοίχου ή επιτραπέζιο του 1850-1900, αυτό σίγουρα θα έχει αριθμούς στο καντράν.
Έτσι, έχω την απορία, ποιο ή ποια ρολόγια/εταιρίες κτλ, ξεκίνησαν την αφαιρετική σχεδίαση των καντράν, χωρίς αριθμούς.

Είναι κάτι που μου φαίνεται ενδιαφέρον να μάθω, και θα το ψάξω και στο διαδίκτυο, αλλά ήθελα να υπάρχει και σαν θέμα εδώ.

Αποσυνδεδεμένος svl

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10979
    • Προφίλ
Απ: Πότε ξεκίνησε η "αφαίρεση" των αριθμών από τα καντράν?
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 26, 2019, 12:13:34 πμ »

Πρωτότυπο ερώτημα.. :-k

Έχω την εντύπωση ότι η αφαίρεση έγινε σταδιακά.



Κατά τη δεκαετία του '30, για παράδειγμα..



Αποσυνδεδεμένος cupra73

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4742
    • Προφίλ
Απ: Πότε ξεκίνησε η "αφαίρεση" των αριθμών από τα καντράν?
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 26, 2019, 03:01:04 πμ »
Μέσα σε έναν κόσμο αρκετά νοημόνων όντων και από την στιγμή που λόγω συμμετρικής διάταξης ενός (ολοστρόγγυλου) καντράν ρολογιού οι 12 αριθμοί του δεν θα μπορούσαν να έχουν άλλη διάταξη πλην της πεπατημένης με το 12 στην επάνω κάθετη πλευρά και τους υπόλοιπους αριθμούς να ακολουθούν αυτόν κατά σειρά με τις υπόλοιπες καθετότητες δεξιόστροφα όπως κυλάνε οι δείκτες να απεικονίζουν όπως και λογικό θα ήταν το 3 το 6 και το 9 (αλλά και όλους μαζί) η και να μην τους απεικονίζουν και καθόλου καθώς μέσα σε 12 αριθμούς δεν θα ήταν δύσκολο να χαθεί η μπάλα στην ανάγνωση της ώρας. Και απο την στιγμή που όλοι (μετά το πρώτο ρολόι που εμφανίστηκε) κατάλαβαν ότι το 12 είναι στην κορυφή (είτε σαν νούμερο είτε σαν απλό σημάδι στο καντράν) τα υπόλοιπα ακολουθούν στη σειρά η αναγκαιότητα για την συνεχή απεικόνισή τους πιστεύω δεν ήταν απαραίτητη..... και στην συνέχεια μόνο για σχεδιαστικούς -καθαρά- λόγους έχουμε αναφορά-αποτύπωση αυτών σε ένα καντράν και όχι για χρηστικούς λόγους (είπαμε...νοήμονα όντα που διαβάζουν ένα καντράν 12 απλών σημείων σε συγκεκριμένη διάταξη)

Υ.Γ. Ψαγμένο ερώτημα, αλλά με πολύ απλή εξήγηση που πλην της κοινής λογικής και της τάσης για ανανέωση στον σχεδιασμό δεν πιστεύω ότι θα βρεις αναφορά που να σου αποδεικνύει πως υπάρχει άλλος λόγος που άλλαξε η κλασσική πεπατημένη της πλήρους αποτύπωσης. ;)
''Γιώργος''

Αποσυνδεδεμένος GiannisMast

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1801
    • Προφίλ
Απ: Πότε ξεκίνησε η "αφαίρεση" των αριθμών από τα καντράν?
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 26, 2019, 11:13:41 μμ »


Υ.Γ. Ψαγμένο ερώτημα, αλλά με πολύ απλή εξήγηση που πλην της κοινής λογικής και της τάσης για ανανέωση στον σχεδιασμό δεν πιστεύω ότι θα βρεις αναφορά που να σου αποδεικνύει πως υπάρχει άλλος λόγος που άλλαξε η κλασσική πεπατημένη της πλήρους αποτύπωσης. ;)


Κάπως έτσι είναι πιστεύω τα πράγματα.


Ωστόσο διάβαζα και είχα δει ένα βίντεο πριν λίγο καιρό, ότι σε μια ευρωπαική πόλη, νομίζω γύρω στο 1900, κάπου εκεί τέλοσπάντων, άλλαξαν το ρολόγια στους δρόμους με κάποια χωρίς αριθμούς, και εξηγούσε και γιατί. Θα βρω και το σχετικό βίντεο που είχα βρει, να το ποστάρω εδώ.