Αποστολέας Θέμα: Από το 7 στο 1  (Αναγνώστηκε 3291 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος spentgr

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 183
    • Προφίλ
Από το 7 στο 1
« στις: Νοέμβριος 21, 2011, 02:06:18 μμ »
7. Hublot Black Caviar Bang: $1 million.  Αυτό το ακριβό ρολόι είναι κατασκευασμένο από 18Κ λευκό χρυσό που περιβάλεται με 322 διαμάντια στην κάσασ και 179 στην πρόσοψη. 30 ακόμα διαμάντια στο κούμπωμα στο τέλος του ιμάντα από καουτσούκ (clasp). Αυτά τα σπάνια μαύρα διαμάντια είναι υπεύθυνοι για ότι αφή της πολυτέλειας και η αύξηση στην τιμή.



6. Η Chopard Σούπερ Ice Cube: $ 1.100.000
 Αυτό το ρολόι Chopard έχει 60 καράτια από διαμαντιών. Είναι φανταχτερά, άσχημο, τετράγωνισμένο όπως ένας κύβος πάγου και αξίζει περισσότερο από ένα εκατομμύριο δολάριο ακριβώς όπως Ice Cube.




5. Patek Philippe Sky Moon Tourbillon: $1.3 million
Η Patek Philippe έχει μακρά ιστορία της εξαιρετικής συμβολής και επαναστάσεις (περισσότερα από 60 διπλώματα ευρεσιτεχνίας σύμφωνα με ναυαρχίδα τους) προς τον κόσμο της ωρολογοποιίας, δεν υπάρχει καμία αμφιβολία για το ισχυρό εμπορικό σήμα μεταξύ των συλλεκτών για τα ρολόγια της. Το 2001, η εταιρεία δημιούργησε ένα μοναδικό και πολύ περίπλοκο ρολόι χειρός γνωστή ως Sky Moon Tourbillon (ref. 5002).




4. Vacheron Constantin Tour de l’Ile: $1.5 million
Πρέπει να σκεφτούμε ότι υπάρχουν 834 τμήματα μέσα στο Tour της Vacheron Constain Tour de l'lle. Αυτό το ρολόι θεωρείται «το πιο πολύπλοκο ρολόι που κατασκευάστηκε ποτέ" από κάποιους ανθρώπους. Το ρολόι χαρακτήρισε δύο ζώνες ώρας, δίνει την ώρα ηλιοβασιλέματος, διαθέτει μια αέναη ημερολόγιο και ένα εκπληκτικό αστρονομικό δείκτη του νυκτερινού ουρανού.




3.  Patek Philippe’s Platinum World Time: $4 million
Αυτό το ρολόι πουλήθηκε σε δημοπρασία το 2002. Τα 4 εκατομμύρια δολάρια προσφοράς στη δημοπρασία έκαναν το γίνονται Patek Philippe’s Platinum World Time αν γίνει το πιο ακριβό ρολόι του 2002. Αυτή το αυτόματο ρολόι, εμφανίζει όλες τις 24 ζώνες ώρας και είναι γνωστό για την αναγνωσιμότητα του, φιλικότητα προς τον χρήστη και δείχνουν ξεχωριστό και εύκολα με χρωματικο΄΄υς τόνους της αλλαγές μεταξύ νύχτα και ημέρας.




2.  Patek Phillipe’s Supercomplication: $11 million
Αυτό το ρολόι πουλήθηκε στη δημοπρασία Sotheby, για λίγο πάνω από $ 11 εκατ. ευρώ. Αυτό το ρολόι είναι η supercomplicated δημιουργία Patek Philippe η σούπερ ακριβή τιμή. Η Patek Phillipe ολοκλήρωσε αυτό το ρολόι το 1932, μετά από τέσσερα χρόνια δέσμευσης να δημιουργήση ένα ρολόι για τον Henry Graves jr. Αυτό το κίτρινο χρυσό ρολόι έχει δύο όψεις και 24 επιπλοκές.




1.  201-carat Chopard: $25 million
Αυτή είναι πολύ μοναδικό αλλά και πολύ ακριβό ρολόι. Το πραγματικό μέρος του ρολογιού είναι κάπου εκεί στη μέση. Είναι περιτριγυρισμένο από 201 καράτια. Αυτό το ρολόι που είναι επίσης βραχιόλι, έρχεται με ένα τρίο από διαμάντια σε σχήμα καρδιάς: Ένα 15-καρατίων ροζ διαμάντι, ένα 12 καρατίων μπλέ διαμάντι και ένα 11 καρατίων λευκό διαμάντι. Πάνω από 600 κίτρινα διαμάντια είναι σιάσπαρτα μαζί με 91 άχρωμα διαμάντια





Πηγή: http://www.mostinterestingfacts.com/collectible/top-7-most-expensive-watches-in-the-world.html


« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 21, 2011, 02:16:29 μμ από spentgr »
Δούλοι γάρ καί δεσπότης ούκ άν ποτε γένοιντο φίλοι - Πλάτων

Όποιος έχει ένα ρολόι, ξέρει τι ώρα είναι. Όποιος έχει δύο, δεν ξέρει - Sacha Guitry

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: Από το 7 στο 1
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 21, 2011, 02:27:34 μμ »
Πάντα αναρωτιόμουν αν κάποιοι τα αγοράζουν αυτά ή απλά λειτουργούν μόνο και μόνο ως "κράχτες" για τις εταιρείες.....


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος K_O_S_T_A_S

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4705
  • Θέλω Audemars Piguet αλλά... ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΟΡΙΑ!
    • Προφίλ
Απ: Από το 7 στο 1
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 21, 2011, 03:30:39 μμ »
Τα συγκεκριμένα ρολόγια οι εταιρίες τα κατασκευάζουν για να δείξουν στον κόσμο και στις άλλες εταιρίες: Κοίτα τί μπορώ να κατασκευάσω. Δε τα κατασκευάζουν γιατί περιμένουν πωλήσεις. Θέλουν να μείνουν στην ιστορία. Να σα την Panerai που βγάζει τα Tribute Galileo Galilei όπως το Astronomo και το Jupiterium Table Clock. Σιγά μη κάθεται να περιμένει να πουλήσει αυτά. Καθαρά και μόνο για προώθηση γίνεται.

Αποσυνδεδεμένος K_O_S_T_A_S

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4705
  • Θέλω Audemars Piguet αλλά... ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΟΡΙΑ!
    • Προφίλ
Απ: Από το 7 στο 1
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 21, 2011, 03:34:29 μμ »
Και επίσης υπάρχει και η άλλη θεωρία: Βλέπει ο καταναλωτής το φανταστικό βίντεο της Panerai με το Astronomo, δείχνοντας τη μηχανή της, το διάστημα, τ'αστέρια κι απο πίσω να παίζει epic μουσική. Αφού το δεί αυτό ο καταναλωτής σου λέει: Αφού η Panerai και η κάθε Panerai φτιάχνει τέτοια θαύματα, τότε αν αγοράσω ένα απλό της μοντέλο με 3.500, τότε θα ξέρω ότι το ρολόι θα είναι τέλειο.

Αποσυνδεδεμένος spentgr

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 183
    • Προφίλ
Απ: Από το 7 στο 1
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 21, 2011, 04:03:23 μμ »
Και επίσης υπάρχει και η άλλη θεωρία: Βλέπει ο καταναλωτής το φανταστικό βίντεο της Panerai με το Astronomo, δείχνοντας τη μηχανή της, το διάστημα, τ'αστέρια κι απο πίσω να παίζει epic μουσική. Αφού το δεί αυτό ο καταναλωτής σου λέει: Αφού η Panerai και η κάθε Panerai φτιάχνει τέτοια θαύματα, τότε αν αγοράσω ένα απλό της μοντέλο με 3.500, τότε θα ξέρω ότι το ρολόι θα είναι τέλειο.

Panerai δεν έχει στη λίστα των 7 ρε γαμ....... μπορεί να είναι στο 1007  :D
Δούλοι γάρ καί δεσπότης ούκ άν ποτε γένοιντο φίλοι - Πλάτων

Όποιος έχει ένα ρολόι, ξέρει τι ώρα είναι. Όποιος έχει δύο, δεν ξέρει - Sacha Guitry

Αποσυνδεδεμένος THANOS58

  • FnB Mod
  • 50mm case
  • *
  • Μηνύματα: 1874
  • ΝΑ ΣΗΚΩΘΟΥΜΕ ΛΙΓΟ ΨΗΛΟΤΕΡΑ..
    • Προφίλ
Απ: Από το 7 στο 1
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 21, 2011, 05:23:59 μμ »
Τώρα που θα ξαναδούμε δραχμές, μαζί με την υποτίμηση θέλω να δω τις παραπάνω τιμές σε δραχμές! Πόση ώρα θα μετράω μηδενικά;;; (Πάντως η δραχμή είναι πιο τίμια από την Ευρωπόρνη...)
ΑΓΑΠΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣΤΑΤΕΨΕ ΤΟΝ ΤΟΠΟ ΣΟΥ.
ΚΑΙ ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ...ΡΟΛΟΙ!

Αποσυνδεδεμένος K_O_S_T_A_S

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4705
  • Θέλω Audemars Piguet αλλά... ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΟΡΙΑ!
    • Προφίλ
Απ: Από το 7 στο 1
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 21, 2011, 05:28:06 μμ »
Τώρα που θα ξαναδούμε δραχμές, μαζί με την υποτίμηση θέλω να δω τις παραπάνω τιμές σε δραχμές! Πόση ώρα θα μετράω μηδενικά;;; (Πάντως η δραχμή είναι πιο τίμια από την Ευρωπόρνη...)
Κοντά στα 6.000.000 δρχ θα κάνει ένα Β. Δε θα πάμε στη δραχμή, δε παίζει αυτό. ;)

Αποσυνδεδεμένος assassin88

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 461
    • Προφίλ
Απ: Από το 7 στο 1
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 21, 2011, 06:11:24 μμ »
Είναι τραγικά τα 7,6 και 1...καλύτερα να φτιάχνανε 1000000 κινέζικες ρέπλικες,παρά αυτά...προσωπικό γούστο ;D

Αποσυνδεδεμένος K_O_S_T_A_S

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4705
  • Θέλω Audemars Piguet αλλά... ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΟΡΙΑ!
    • Προφίλ
Απ: Από το 7 στο 1
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 21, 2011, 06:13:13 μμ »
Είναι τραγικά τα 7,6 και 1...καλύτερα να φτιάχνανε 1000000 κινέζικες ρέπλικες,παρά αυτά...προσωπικό γούστο ;D
Συμφωνώ. Αλλά το 4 Σταύρο είναι άλλο πραμα έτσι? ;D

Αποσυνδεδεμένος assassin88

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 461
    • Προφίλ
Απ: Από το 7 στο 1
« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 21, 2011, 06:15:23 μμ »
Συμφωνώ. Αλλά το 4 Σταύρο είναι άλλο πραμα έτσι? ;D
Κι εγώ αυτό ξεχώρισα από τα 7...πανέμορφο...Vacheron...τί να λέμε τώρα... :D

Αποσυνδεδεμένος ''Viglatoras''

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1421
    • Προφίλ
Απ: Από το 7 στο 1
« Απάντηση #10 στις: Νοέμβριος 22, 2011, 01:01:28 πμ »
Κατ' εμέ, τα ''ρολόγια'' με τα τόσα πολλά διαμάντια κτλπ, και την υποδεέστερη μηχανή, (ακόμα και quartz φοράνε κάποια! ) πέρα από την όποια ''ματαιοδοξία'' που δείχνουν, δε θα τα χαρακτήριζα ως όργανα ωρολογοποιίας καθαρά. Το να είμαι η Q&Q για παράδειγμα, αλλά να αναθέσω σε έναν τεχνήτη να μου το στολίσει με τόσα πολλά διαμαντάκια και λίθους, δε σημαίνει αποκτώ ωρολογιακή αξία και θα καθήσω δίπλα στην VC εν μια νυκτί για παράδειγμα... Δε γίνομαι ''μάγκας'' με τέτοιο τρόπο. Αυτός είναι και ο λόγος που με αφήνουν αδιάφορο ως απλό φίλο της ωρολογοποιίας. Αν με ενδιέφερε το κόσμημα, σύγουρα θα είχαν μια θέση στην καρδιά μου.
Το μηχανικό ρολόι, είναι η πιο μικρή, η μακροβιότερη και η πιο προσωπική μηχανή που μπορεί να φέρει ένας άνθρωπος επάνω του. Μοιάζει σαν ένα μικρό ''εργοστάσιο'' επάνω στον καρπό και όσο πιο πολύπλοκος είναι ο μηχανισμός του, τόσο η αίσθηση αυτή γίνεται εντονότερη!

Αποσυνδεδεμένος ''Viglatoras''

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1421
    • Προφίλ
Απ: Από το 7 στο 1
« Απάντηση #11 στις: Νοέμβριος 22, 2011, 01:04:41 πμ »
Τα υπόλοιπα πλην των κοσμημάτων, είναι με μια λέξη ''εργοστάσια''! Θα ήθελα να φαντάζομαι την αίσθηση αυτού που θα φέρει στο χέρι του, ένα τέτοιο VC για παράδειγμα!!!

 Αλλά πολύ απλά... δεν μπορώ να το φανταστώ!!
Το μηχανικό ρολόι, είναι η πιο μικρή, η μακροβιότερη και η πιο προσωπική μηχανή που μπορεί να φέρει ένας άνθρωπος επάνω του. Μοιάζει σαν ένα μικρό ''εργοστάσιο'' επάνω στον καρπό και όσο πιο πολύπλοκος είναι ο μηχανισμός του, τόσο η αίσθηση αυτή γίνεται εντονότερη!

Αποσυνδεδεμένος K_O_S_T_A_S

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4705
  • Θέλω Audemars Piguet αλλά... ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΟΡΙΑ!
    • Προφίλ
Απ: Από το 7 στο 1
« Απάντηση #12 στις: Νοέμβριος 22, 2011, 01:07:05 πμ »
Κατ' εμέ, τα ''ρολόγια'' με τα τόσα πολλά διαμάντια κτλπ, και την υποδεέστερη μηχανή, (ακόμα και quartz φοράνε κάποια! ) πέρα από την όποια ''ματαιοδοξία'' που δείχνουν, δε θα τα χαρακτήριζα ως όργανα ωρολογοποιίας καθαρά. Το να είμαι η Q&Q για παράδειγμα, αλλά να αναθέσω σε έναν τεχνήτη να μου το στολίσει με τόσα πολλά διαμαντάκια και λίθους, δε σημαίνει αποκτώ ωρολογιακή αξία και θα καθήσω δίπλα στην VC εν μια νυκτί για παράδειγμα... Δε γίνομαι ''μάγκας'' με τέτοιο τρόπο. Αυτός είναι και ο λόγος που με αφήνουν αδιάφορο ως απλό φίλο της ωρολογοποιίας. Αν με ενδιέφερε το κόσμημα, σύγουρα θα είχαν μια θέση στην καρδιά μου.
+1.000.000 !! Σα τη Σοπάρ, που πουλάει quartz γυναικεία bling, με μπιχλιμπίδια, διαμαντάκια, αρκουδάκια με φίλντισι και αηδίες και στο κοστολογεί 6.000 +.

Αποσυνδεδεμένος ''Viglatoras''

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1421
    • Προφίλ
Απ: Από το 7 στο 1
« Απάντηση #13 στις: Νοέμβριος 22, 2011, 01:21:15 πμ »
Σωστός... Κάτι τέτοιες εννοούσα (παρόλο που προαναφερθείσα εταιρία, βγάζει τους εξαιρετικούς LUC, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα) . Βέβαια από την άλλη, τα εν λόγω μοντέαλ, απευθύνονται σε κάποιες γυναίκες που... θέλουν ένα κόσμημα που να λέει και την ώρα μαζί και σαν κάτι τέτοιο πρέπει να το βλέπουμε. Αν κοστίζει έτσι, λόγω των διαμαντιών κτλπ, μπορείς να τη θεωρήσεις και ...''λογική'' την τιμή.  Σαν ρολόι όμως...
Οι γυναίκες δεν καταλαβαίνουν από αυτά και..απορούν με μας, που δεν μπορούμε να τις καταλάβουμε! (Συμβαίνει κι αυτό)
Το μηχανικό ρολόι, είναι η πιο μικρή, η μακροβιότερη και η πιο προσωπική μηχανή που μπορεί να φέρει ένας άνθρωπος επάνω του. Μοιάζει σαν ένα μικρό ''εργοστάσιο'' επάνω στον καρπό και όσο πιο πολύπλοκος είναι ο μηχανισμός του, τόσο η αίσθηση αυτή γίνεται εντονότερη!