Αποστολέας Θέμα: Temperature Crash Test - Omega Seamaster Planet Ocean  (Αναγνώστηκε 28373 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Harry 22

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 289
    • Προφίλ
Απ: Temperature Crash Test - Omega Seamaster Planet Ocean
« Απάντηση #20 στις: Σεπτέμβριος 20, 2011, 10:49:47 πμ »
Ακριβώς έτσι!

Αποσυνδεδεμένος K_O_S_T_A_S

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4705
  • Θέλω Audemars Piguet αλλά... ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΟΡΙΑ!
    • Προφίλ
Απ: Temperature Crash Test - Omega Seamaster Planet Ocean
« Απάντηση #21 στις: Σεπτέμβριος 20, 2011, 11:27:14 πμ »
Ααα τώρα το κατάλαβα. ;) Πάντως είχε πολυ φάση. Εκεί όμως που χεστηκα πάνω μου ήταν όταν παρατήρησα ότι το ρολόι είχε κυριολεκτικά κρυσταλλωσει. Και η μεγάλη φάση ήταν εκει που το έβαλα κάτω απο τη βρύση με καυτό νερό, και παρατηρούσα τον δείκτη των δευτερολέπτων να ξεκινάει και να κολλάει και να ξαναξεκιναει, και να λέω: Έλα ξεκινά, ελα πάρε μπρος, ελα σου λέω.  :P ;D

Αποσυνδεδεμένος Theminio

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 42
    • Προφίλ
Απ: Temperature Crash Test - Omega Seamaster Planet Ocean
« Απάντηση #22 στις: Σεπτέμβριος 20, 2011, 12:17:09 μμ »
Να και 'αλλη μια ιδέα για τέστ

http://www.newturfers.com/mwf/attach/10/119510/106_0672_2.JPG

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: Temperature Crash Test - Omega Seamaster Planet Ocean
« Απάντηση #23 στις: Σεπτέμβριος 20, 2011, 12:19:46 μμ »
Το Ντόξα παγωμένο δούλευε. Μου κάνει εντύπωση το ΠΟ που σταμάτησε να δουλεύει στους -5 βαθμούς της οικιακής κατάψυξης.

Moonwatch δεν έχω, αλλά έχω το Fortis Off. Cosmonauts στην ΠΕ με τη Λεμανία 1873. Μήπως να το τεστάρω στην κατάψυξη;  :D

Αποσυνδεδεμένος K_O_S_T_A_S

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4705
  • Θέλω Audemars Piguet αλλά... ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΟΡΙΑ!
    • Προφίλ
Απ: Temperature Crash Test - Omega Seamaster Planet Ocean
« Απάντηση #24 στις: Σεπτέμβριος 20, 2011, 12:25:21 μμ »
Το Ντόξα παγωμένο δούλευε. Μου κάνει εντύπωση το ΠΟ που σταμάτησε να δουλεύει στους -5 βαθμούς της οικιακής κατάψυξης.

Moonwatch δεν έχω, αλλά έχω το Fortis Off. Cosmonauts στην ΠΕ με τη Λεμανία 1873. Μήπως να το τεστάρω στην κατάψυξη;  :D
Δημήτρη έχω μια ιδέα. Βάζουμε 2 ρολόγια στην κατάψυξη ( 1 εσύ κι 1 εγώ : όποιο θέλεις ), και μετά βγάζουμε τα αποτελέσματα! ΌΠοιο ρολόι πάγωσει 1ο μέσα σε 30 λεπτά, χάνει! Είσαι; ;D ;)

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: Temperature Crash Test - Omega Seamaster Planet Ocean
« Απάντηση #25 στις: Σεπτέμβριος 20, 2011, 01:39:29 μμ »
OK.

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: Temperature Crash Test - Omega Seamaster Planet Ocean
« Απάντηση #26 στις: Σεπτέμβριος 20, 2011, 01:52:44 μμ »

Αποσυνδεδεμένος kosdome6

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7259
    • Προφίλ
Απ: Temperature Crash Test - Omega Seamaster Planet Ocean
« Απάντηση #27 στις: Σεπτέμβριος 20, 2011, 05:06:28 μμ »
Με πωρώσατε και έβαλα το moonwatch μου στην κατάψυξη.







Όπως βλέπετε, ο καταψύκτης μου είναι ρυθμισμένος στο -20 C'.
Το ρολόι θα το βγάλω αύριο!!! Είμαι πολύ περίεργος να δω πώς θα τα βγάλει πέρα... ::)

Κώστας
This post contains 100% recycled electrons

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: Temperature Crash Test - Omega Seamaster Planet Ocean
« Απάντηση #28 στις: Σεπτέμβριος 20, 2011, 05:30:37 μμ »
Έχετε τρελλαθεί εντελώς όλοι? :nutty: Τύφλα να'χει ο Μπαρμπα-Στάθης :lol:



Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος Harry 22

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 289
    • Προφίλ
Απ: Temperature Crash Test - Omega Seamaster Planet Ocean
« Απάντηση #29 στις: Σεπτέμβριος 20, 2011, 05:32:13 μμ »
Μιάς που βλέπω ότι έχει απήχηση το θέμα των τέστ,να κάνω μία πρόταση.
Όποιος έχει moon και θέλει να το διαθέσει για ένα πλήρες τέστ μου το παραχωρεί με συμβολαιογραφική πράξη όπου θα αναφέρεται συν τοις άλλοις,ότι αν το ρολόι καταστραφεί,ο ιδιοκτήτης θα αποζημιωθεί με την αξία που έχει το ρολόι σαν μεταχειρισμένο την ημέρα όπου θα συνταχθεί η πράξη και το κατεστραμένο ρολόι θα μείνει στην κατοχή μου.
Αν πάθει μικρές ζημιές και το ρολόι μπορεί να επανέλθει πλήρως (του στύλ σπάσει το τζάμι,το ελατήριο ή απλά χρειαστεί ένα σέρβις)το κόστος επισκευής θα είναι δικό μου.

Συζητήσαμε για ένα τέστ μακράς διάρκειας(περίπου έξι μήνες)και σε πλήρως εργαστηριακές εγκαταστάσεις(ας είναι καλά τα φιλαράκια στον "Δημόκριτο" ;))όπου το ρολόι θα εκτεθεί σε θερμοκρασίες από 200 έως -180 βαθμούς Κελσίου,κοσμικές ακτινοβολίες,βομβαρδισμό σωματιδίων,έκθεση σε κενό,σε χώρο χωρίς βαρύτητα και επιταχύνσεις παρόμοιες μ'αυτές που επιτυγχάνονται κατά την απογειώση των διαστημοπλοίων.

Τα αποτελέσματα θα εκδοθούν από τον "Δημόκριτό" και θα αποτελεί επίσημη μελέτη και έγγραφο.

Όποιος ενδιαφέρεται π.μ.

Αποσυνδεδεμένος K_O_S_T_A_S

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4705
  • Θέλω Audemars Piguet αλλά... ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΟΡΙΑ!
    • Προφίλ
Απ: Temperature Crash Test - Omega Seamaster Planet Ocean
« Απάντηση #30 στις: Σεπτέμβριος 20, 2011, 05:32:59 μμ »
Έτσιιιι!!! Παιδιά δε θα το πιστέψετε!!! Έβαλα το Chronomat Evolution στην κατάψυξη, στους -10 αυτή τη φορά, το άφησα 2,5 ώρες με 3 κάπου εκεί και όταν το άνοιξα τί είδα?? Είδα το Chronomat Evolution καρακράκουλο, και το κορυφαίο...., ΔΟΥΛΕΥΕ ΚΑΝΟΝΙΚΑ και έχασε μόνο 3 ΛΕΠΤΑ!!! Κυριολεκτικά τσάκισε το PO!! Απίστευτο?? ;D ;D ;D ;D ;D :supz: :supz: :respect: :respect: Α ρε Breitling τρέλααααα!! ;D


Αποσυνδεδεμένος THANOS58

  • FnB Mod
  • 50mm case
  • *
  • Μηνύματα: 1874
  • ΝΑ ΣΗΚΩΘΟΥΜΕ ΛΙΓΟ ΨΗΛΟΤΕΡΑ..
    • Προφίλ
Απ: Temperature Crash Test - Omega Seamaster Planet Ocean
« Απάντηση #31 στις: Σεπτέμβριος 20, 2011, 06:19:35 μμ »
Πιστεύω πως ήρθε η ώρα να ανοίξω αντιπροσωπεία μίνι καταψυκτών για ωρολογοσυλλέκτες... Για τα μέλη του φόρουμ ειδικές τιμές...  ;D ;D ;D
ΑΓΑΠΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣΤΑΤΕΨΕ ΤΟΝ ΤΟΠΟ ΣΟΥ.
ΚΑΙ ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ...ΡΟΛΟΙ!

Αποσυνδεδεμένος bost

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 906
  • Risk-Care-Dream-Expext
    • Προφίλ
Απ: Temperature Crash Test - Omega Seamaster Planet Ocean
« Απάντηση #32 στις: Σεπτέμβριος 20, 2011, 06:40:41 μμ »
Που να φανταζόντουσαν οι εταιρίες ωρολογοποιίας τι τεστ θα περνούσαν τα κορυφαία προϊόντα τους, χαχαχαχα από καταψύξεις και sub zero θερμοκρασίες  :help: μέχρι φορτηγά και σφαίρες    :nutty:!!! Καλά πάμε  :finga:!!! Πολυμήχανοι Έλληνες  :2thumbs:

Αποσυνδεδεμένος nikosp

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 241
    • Προφίλ
Απ: Temperature Crash Test - Omega Seamaster Planet Ocean
« Απάντηση #33 στις: Σεπτέμβριος 20, 2011, 08:24:24 μμ »
Μιάς που βλέπω ότι έχει απήχηση το θέμα των τέστ,να κάνω μία πρόταση.
Όποιος έχει moon και θέλει να το διαθέσει για ένα πλήρες τέστ μου το παραχωρεί με συμβολαιογραφική πράξη όπου θα αναφέρεται συν τοις άλλοις,ότι αν το ρολόι καταστραφεί,ο ιδιοκτήτης θα αποζημιωθεί με την αξία που έχει το ρολόι σαν μεταχειρισμένο την ημέρα όπου θα συνταχθεί η πράξη και το κατεστραμένο ρολόι θα μείνει στην κατοχή μου.
Αν πάθει μικρές ζημιές και το ρολόι μπορεί να επανέλθει πλήρως (του στύλ σπάσει το τζάμι,το ελατήριο ή απλά χρειαστεί ένα σέρβις)το κόστος επισκευής θα είναι δικό μου.

Συζητήσαμε για ένα τέστ μακράς διάρκειας(περίπου έξι μήνες)και σε πλήρως εργαστηριακές εγκαταστάσεις(ας είναι καλά τα φιλαράκια στον "Δημόκριτο" ;))όπου το ρολόι θα εκτεθεί σε θερμοκρασίες από 200 έως -180 βαθμούς Κελσίου,κοσμικές ακτινοβολίες,βομβαρδισμό σωματιδίων,έκθεση σε κενό,σε χώρο χωρίς βαρύτητα και επιταχύνσεις παρόμοιες μ'αυτές που επιτυγχάνονται κατά την απογειώση των διαστημοπλοίων.

Τα αποτελέσματα θα εκδοθούν από τον "Δημόκριτό" και θα αποτελεί επίσημη μελέτη και έγγραφο.

Όποιος ενδιαφέρεται π.μ.

Λοιπόν είπαμε να κάνουμε αλλά και όχι να το παρακάνουμε
Και εξηγούμαι
Οταν το ρολόι το βάλουμε στούς 200 βαθμούς τι περιμένετε να γίνει ?
Απλά θα διαλυθεί κάθε τι πλαστικό σάν το κρύσταλλο του moon το καντράν τα λάδια και πιθανώς να στραβώσουν και οι δείκτες 'οπως και γρανάζια από μείγματα χαλκού
Σε αυτή τη περίπτωση το ρολόι δεν θα λειτουργεί
Ανάλογα με αυτό στην κατάψυξη σε αυτη τη θερμοκρασία απλά θα 'πήξουν' τα λάδια και το ρολόι θα σταματήσει
Το τι ζημιά μπορεί να πάθει νομίζω ότι εξαρτάται και από την ταχύτητα με την οποία με την οποία θα ξεπαγώσει
Κάτι ανάλογο ισχύει και με το ζέσταμα
Σε κενό και σε χώρους χωρίς βαρύτητα νομίζω ότι έχει επανειλημένως δοκιμαστεί στίς διάφορες αποστολές πού έχει λάβει μέρος
Στην έκθεση σε επιταχυμένα σωματίδια δέν ξέρω κατα πόσο έχει δοκιμαστεί αλλά σε αυτη τη περίπτωση θα ήθελα να μου πείς τί είδους σωματίδια αναφέρεις
Οσο δε για τίς επιταχύνσεις κάτι από τα ίδια
Εχει επανειλημένως δοκιμαστεί στίς διάφορες αποστολές 
Breil Manta
Philip watch
Zenith varius models Omega idem Varius vintage pocket watches etc.etc

Αποσυνδεδεμένος assassin88

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 461
    • Προφίλ
Απ: Temperature Crash Test - Omega Seamaster Planet Ocean
« Απάντηση #34 στις: Σεπτέμβριος 20, 2011, 08:27:12 μμ »
:nutty: :nutty:Μα καλά είστε όλοι παλαβοί?? :nutty: :nutty:
Από εκεί που λέγαμε ποιό ρολόι να πάρουμε,τώρα λέμε ποιό ρολόι να χώσουμε στην κατάψυξη!!! :dielaughing: :dielaughing: :dielaughing: :dielaughing:


:weedman:ΑΓΑΠΑΩ ΤΟ MYWATCH ΜΕΧΡΙ ΤΕΛΙΚΗΣ ΠΤΩΣΕΩΣ :weedman:


ΥΓ:Tissot μου...??tissotάκι μου...??που 'σαι καλέ και σε ψάχνω να σε δροσίσω λίγο?? ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος K_O_S_T_A_S

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4705
  • Θέλω Audemars Piguet αλλά... ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΟΡΙΑ!
    • Προφίλ
Απ: Temperature Crash Test - Omega Seamaster Planet Ocean
« Απάντηση #35 στις: Σεπτέμβριος 20, 2011, 08:46:22 μμ »
:nutty: :nutty:Μα καλά είστε όλοι παλαβοί?? :nutty: :nutty:
Από εκεί που λέγαμε ποιό ρολόι να πάρουμε,τώρα λέμε ποιό ρολόι να χώσουμε στην κατάψυξη!!! :dielaughing: :dielaughing: :dielaughing: :dielaughing:


:weedman:ΑΓΑΠΑΩ ΤΟ MYWATCH ΜΕΧΡΙ ΤΕΛΙΚΗΣ ΠΤΩΣΕΩΣ :weedman:


ΥΓ:Tissot μου...??tissotάκι μου...??που 'σαι καλέ και σε ψάχνω να σε δροσίσω λίγο?? ;D ;D ;D
Έτσιιιιιιι!!!! Αγαπάμε mywatch.gr Πάντααα!!! Ναί ρε, γιατί είμαστε Psycho και βάζουμε στη κατάψυξη τα ρολόγια!! Άντε μη πορωθώ κι άλλο και πετάξω το Β01 στους -20 να γίνει πανικός!! ( εντάξει μια μ....α είπα, οκ ). ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος IliasG

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2777
    • Προφίλ
Απ: Temperature Crash Test - Omega Seamaster Planet Ocean
« Απάντηση #36 στις: Σεπτέμβριος 20, 2011, 08:48:46 μμ »
Για όποιον το ζήτησε, ενδιαφέροντα λινκς με τι tests πέρασε το Ω speedmaster στη ΝΑSA και όχι μόνο... ;)

http://forums.watchuseek.com/f45/omega-speedmaster-nasa-132.html
http://www.omegawatches.com/press/press-kit-text/1122

Αποσυνδεδεμένος Harry 22

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 289
    • Προφίλ
Απ: Temperature Crash Test - Omega Seamaster Planet Ocean
« Απάντηση #37 στις: Σεπτέμβριος 20, 2011, 08:58:58 μμ »
Λοιπόν είπαμε να κάνουμε αλλά και όχι να το παρακάνουμε
Και εξηγούμαι
Οταν το ρολόι το βάλουμε στούς 200 βαθμούς τι περιμένετε να γίνει ?
Απλά θα διαλυθεί κάθε τι πλαστικό σάν το κρύσταλλο του moon το καντράν τα λάδια και πιθανώς να στραβώσουν και οι δείκτες 'οπως και γρανάζια από μείγματα χαλκού
Σε αυτή τη περίπτωση το ρολόι δεν θα λειτουργεί
Ανάλογα με αυτό στην κατάψυξη σε αυτη τη θερμοκρασία απλά θα 'πήξουν' τα λάδια και το ρολόι θα σταματήσει
Το τι ζημιά μπορεί να πάθει νομίζω ότι εξαρτάται και από την ταχύτητα με την οποία με την οποία θα ξεπαγώσει
Κάτι ανάλογο ισχύει και με το ζέσταμα
Σε κενό και σε χώρους χωρίς βαρύτητα νομίζω ότι έχει επανειλημένως δοκιμαστεί στίς διάφορες αποστολές πού έχει λάβει μέρος
Στην έκθεση σε επιταχυμένα σωματίδια δέν ξέρω κατα πόσο έχει δοκιμαστεί αλλά σε αυτη τη περίπτωση θα ήθελα να μου πείς τί είδους σωματίδια αναφέρεις
Οσο δε για τίς επιταχύνσεις κάτι από τα ίδια
Εχει επανειλημένως δοκιμαστεί στίς διάφορες αποστολές 


Συμφωνώ σε όλα όσα λές,αλλά.....

Ξέρεις γιατί θα με ενδιέφερε να το κάνω?Γιατί η Omega έχει στηρίξει ένα τεράστιο ποσοστό των πωλήσεών της πάνω στο Moon λέγοντας μας όλα τα διαστημικά κατορθώματα του.
Ξέρεις κάτι?Αρχίζω και διαπιστώνω ότι όλα αυτά είναι μπαλαφάρες σαν αυτές που λένε οι ασφαλιστές για να σου πουλήσουν ασφάλειες.
Όλα καλά στα χαρτιά και στο μπλά-μπλά αλλά στην πράξη μάλλον κάτι δεν είναι έτσι όπως τα παρουσιάζουν.
Μην παραξηγηθώ,έχω τρία ρολόγια της Omega και είμαι ΥΠΕΡευχαριστημένος και δεν θα τα άλλαζα με άλλα.
Το moon όμως αρχίζω να πιστεύω ότι είναι υπερεκτημένο.
Το ίδιο μπορεί να ισχύει και για το SD και το Ploprof και το B01 ή και εγώ δεν ξέρω πόσα άλλα ρολόγια ιστορικού ενδιαφέροντος.
Τώρα αν κάποιος δεν αντέχει την απομυθοποίηση αυτό είναι ένα άλλο θέμα.

Υ.Γ.Θεωρείτε τυχαίο γεγονός ότι η Omega έβγαλε το Χ-33 σε quartz έκδοση?
Γιατί δεν έκανε τόση διαφήμιση όση το Μοοn?Μήπως για να μην το επισκιάσει και ο μύθος της εταιρείας καταριφθεί από ένα quartz ρολόι?(ας είναι και της ίδιας εταιρείας).
Γιατί το Χ-33 δεν το βλέπουμε στα χέρια αστροναυτών?
Μεγάλο θέμα ανοίγουμε το οποίο δεν είναι της παρούσης.

Αποσυνδεδεμένος K_O_S_T_A_S

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4705
  • Θέλω Audemars Piguet αλλά... ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΟΡΙΑ!
    • Προφίλ
Απ: Temperature Crash Test - Omega Seamaster Planet Ocean
« Απάντηση #38 στις: Σεπτέμβριος 20, 2011, 09:06:17 μμ »

 και το B01


Ε ε ε ε εεε εεε, σε παρακαλώ, σε παρακαλώ πολύ. Μη χαλάς τη συμπάθεια που σου έχω. ;D Το Β01 σκίζει σε όλα τα τεχνικά χαρακτηριστικά.  ;)

Αποσυνδεδεμένος Harry 22

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 289
    • Προφίλ
Απ: Temperature Crash Test - Omega Seamaster Planet Ocean
« Απάντηση #39 στις: Σεπτέμβριος 20, 2011, 09:11:23 μμ »
Οκ,εξαιρέιται το Β01 καθώς είναι ΤΟ ΚΟΡΥΦΑΙΟ ΡΟΛΟΙ EVER!!!!!!!!














Υ.Γ.: Αγαπητά Κώστα,τα 100€ που μου έταξες σε π.μ. παρακαλώ πολύ,όπως κατατεθούν μέχρι αύριο το μεσημέρι στον λογαριασμό μου.
Ευχαριστώ :P