Αποστολέας Θέμα: ΚΛΕΦΤΡΟΝΙΑ  (Αναγνώστηκε 3401 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος K_O_S_T_A_S

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4705
  • Θέλω Audemars Piguet αλλά... ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΟΡΙΑ!
    • Προφίλ
ΚΛΕΦΤΡΟΝΙΑ
« στις: Αύγουστος 25, 2011, 12:13:59 πμ »
Ως γνωστόν όλοι μας γνωρίζουμε την ελεεινή κατάσταση που επικρατεί στις μέρες μας. Οι παλιές εποχές που αφήναμε ξεκλείδωτη την πόρτα και τις μπαλκονόπορτες ανοιχτές έχουν ξεχαστεί προ πολλού. Λόγω της οικονομικής και παράλληλα κοινωνικής κρίσης, θα πρέπει να είμαστε προσεκτικοί στις εξόδους μας λόγω της υψηλής εγκληματικότητας. Για τον λόγο αυτό πήρα την απόφαση να παραθέσω ορισμένες λύσεις που σκέφτηκα, οι οποίες θα μας προφυλάξουν κατα κάποιο τρόπο απο τους ληστές. ( Για να μη κλαίμε μετά τα ρολογάκια μας )



Α) Δε φοράμε ρολόγια που έχουν χρυσό ( κίτρινο ειδικά γιατί κάνει περισσότερο εντύπωση ), μπριγιάν, ακόμα και ατσάλι γυαλιστερό τα βράδια. Ο κλέφτης έχει τυφλωθεί απο τη λάμψη του και έχει βγάλει ήδη το λεπίδι.

Β) Όταν κάποιος άγνωστος έρθει προς τα εμάς ( ακόμα και σε καφετέρια, εστιατόριο και γενικά μέρος που έχει κόσμο ), με ευγενικό και χαμογελαστό ύφος και μας πεί: "Πολύ όμορφο το ρολόι σας κύριε, τί μάρκα είναι?" , 1ον: Μη του δώσετε στοιχεία του ρολογιού και 2ον: Κοιτάξτε γύρω γύρω μην είναι κανένας και κοιτάζει επίμονα εσάς. Έχει κάνει ήδη σινιάλο ο χαμογελαστός κύριος σε αυτό το κλεφτρόνι για να σας το αρπάξει.

Γ) Επώνυμα και ακριβά ρολόγια όπως: Rolex, Breitling, Omega, Panerai, VC, Patek, AP, JLC....., προσέχουμε όταν τα φοράμε και πού τα φοράμε. Ο κλέφτης παρόλο το γεγονός ότι είναι κλέφτης, δεν είναι ηλίθιος. Ξέρει απο μάρκες ρολογιών και ποιότητα χρυσαφικών. Πχ μπορεί να ήταν fan του James Bond, άρα ξέρει απο Ω και Rolex.

Δ) Τώρα που έρχεται και χειμώνας καλό θα ήταν να κρύβουμε το ρολόι μας κάτω απο το μανίκι μας.

Ε) Σε περίπτωση που (χτύπα ξύλο) πέσουμε θύμα ληστείας και ο κλέφτης ζητήσει να βγάλουμε και το ρολόι μας ( σιγά μη δε το ζητήσει ο λιγούρης ), του το δίνουμε χωρίς ενδοιασμούς. Καλύτερα να του δώσεις το ρολόι σου, παρά να σε τραυματίσει ή και χειρότερα να χάσεις τη ζωή σου.

Αποσυνδεδεμένος K_O_S_T_A_S

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4705
  • Θέλω Audemars Piguet αλλά... ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΟΡΙΑ!
    • Προφίλ
Απ: ΚΛΕΦΤΡΟΝΙΑ
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 25, 2011, 12:14:36 πμ »
Παιδιά σε περίπτωση που ξέχασα κάτι γράψτε το εσείς. ;D

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: ΚΛΕΦΤΡΟΝΙΑ
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 25, 2011, 01:02:02 πμ »
Kώστα ωραία αυτά φίλε, αλλά εγώ τουλάχιστον δεν μορώ να ζήσω με τόσες προφυλάξεις, θα τρελαθώ...
Πολύ περισσότερο φοβάμαι μήπως μπεί κανένας σπίτι και τα βουτήξει, παρά να μου την πέσει στο δρόμο...


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος K_O_S_T_A_S

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4705
  • Θέλω Audemars Piguet αλλά... ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΟΡΙΑ!
    • Προφίλ
Απ: ΚΛΕΦΤΡΟΝΙΑ
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 25, 2011, 01:11:24 πμ »
Kώστα ωραία αυτά φίλε, αλλά εγώ τουλάχιστον δεν μορώ να ζήσω με τόσες προφυλάξεις, θα τρελαθώ...
Πολύ περισσότερο φοβάμαι μήπως μπεί κανένας σπίτι και τα βουτήξει, παρά να μου την πέσει στο δρόμο...
Πολύ σωστό βέβαια. Ειδικά αν μπεί στο σπίτι που λές εκεί..... άσε.

Αποσυνδεδεμένος SYZo

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 426
    • Προφίλ
Απ: ΚΛΕΦΤΡΟΝΙΑ
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 25, 2011, 09:07:18 πμ »
καλο θα ηταν να μην δινονται και καθολου στοιχεια μεσω φορουμ. δηλαδη να μην αναφερουμε τον τοπο κατοικίας μας. σιγα σιγα αυτα που βλεπουμε στις ταινιες ερχεται η ωρα που θα τα ζησουμε

Αποσυνδεδεμένος apopsi

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 546
    • Προφίλ
Απ: ΚΛΕΦΤΡΟΝΙΑ
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 25, 2011, 09:10:56 πμ »
Στις 16 του μήνα μπήκαν στο σπίτι μου και τα καναν ολα άνω κάτω, αλλα όσο αναφορά τα ρολόγια  ήταν στην θυριδα τους στην τράπεζα!Όσο και να μην μας αρέσει εκεί είναι ασφαλή!!
Τωρα για τις πιο πάνω συμβουλές συμφωνω αλλα είναι και θέμα τύχης, μπορεί να κυκλοφορεις στην ομόνοια με ολοχρυσο ρολεξ και να μην σε ενοχλήσει κανένας και να πας Γλυφάδα για καφέ και να πέσεις θύμα μαζικής ληστείας στην καφετέρια όπως είχε γίνει παλιότερα!Απλά τα φορά με και κάνουμε τον σταυρο μας!!!

Αποσυνδεδεμένος jimko7

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 638
    • Προφίλ
Απ: ΚΛΕΦΤΡΟΝΙΑ
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 25, 2011, 09:38:54 πμ »
Άλλη λύση φίλοι μου...ελάτε προς επαρχία! ;)Πολλοί μαζευτήκατε εκεί..και πολλά κλεφτρόνια!
ΔΗΜΗΤΡΗΣ
      

Αποσυνδεδεμένος diligre

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 61
    • Προφίλ
Απ: ΚΛΕΦΤΡΟΝΙΑ
« Απάντηση #7 στις: Αύγουστος 25, 2011, 12:01:07 μμ »
Άλλη λύση φίλοι μου...ελάτε προς επαρχία! ;)Πολλοί μαζευτήκατε εκεί..και πολλά κλεφτρόνια!

Στην επαρχία είναι καλύτερα αλλά όχι και εντελώς άφοβα, σε παραλία στην Πρέβεζα κλέβανε έκτος των άλλων και τα γυαλιά μυωπίας ( για να πουλάνε μετά τους σκελετούς φαίνεται).

Αποσυνδεδεμένος K_O_S_T_A_S

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4705
  • Θέλω Audemars Piguet αλλά... ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΟΡΙΑ!
    • Προφίλ
Απ: ΚΛΕΦΤΡΟΝΙΑ
« Απάντηση #8 στις: Αύγουστος 25, 2011, 12:43:45 μμ »
Ακριβώς παιδιά, είναι να μη σου τύχει κιόλας και πέσεις στη περίπτωση. Πχ στη δική μου πολυκατοικία μπήκαν σε 2 διαμερίσματα μέσα σε 10 μέρες. Ευτυχώς δεν έτυχε σε μένα ( ακόμα ).Το θέμα όμως είναι να μη δίνεις στόχο. Αν ο κλέφτης σε παρακολουθεί πού μένεις και επίσης δει ότι φοράς ακριβό ρολόι, θα καταστρώσει σχέδιο να μπουκάρει στο διαμέρισμά σου και να σε ξαφρίσει. Γι'αυτό ανέφερα να κρύβουμε το ρολόι μας με το μανίκι. Εγώ κάνω και το άλλο: Όταν είναι να οδηγήσω, φοράω το ρολόι στο δεξί για περισσότερη ασφάλεια.

Αποσυνδεδεμένος ACIDBLACK

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1738
  • δεν ελπιζω τιποταδεν φοβαμαι τιποταΕΙΜΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ
    • Προφίλ
Απ: ΚΛΕΦΤΡΟΝΙΑ
« Απάντηση #9 στις: Αύγουστος 28, 2011, 08:40:49 μμ »
το κουτι με τα ρολογια ειναι στο καλυτερο σημειο του σπιτιου .....κατω απο το σπιτακι ενος ευτραφους και κυκλοθυμικοτατου
 Ντομπερμαν ...απλα πραγματα οι διαρηκτες αποφευγουν σπιτια που ξερουν οτι υπαρχουν μεγαλα σκυλια ....διερηξαν το ισογειο και τον πρωτο ....και ενω ειχαν αρκετη ωρα δεν πλησιασαν ουτε κατα διανοια το διαμερισμα μου ....
Τα ρολογια ειναι σαν τις μπιλιες του ΑIRSOFT πανε και ερχονται ...