Αποστολέας Θέμα: Bulova review  (Αναγνώστηκε 5995 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος don

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
Bulova review
« στις: Αύγουστος 08, 2009, 09:39:48 μμ »
Το λοιπόν, που είχα μείνει???  Α! Ναι... γυρνάω σπίτι και βλέπω το παρακάτω κουτί...


ζεστοαγορασμένο ακόμα το Hamilton, Εντωμεταξύ!!!!!!!!!

Ανοίγω και μέσα..............


BULOVA ACCUTRON (με σήμα το δίκρανο)
κομψ'ο, με μαύρο λουράκι και ροζ χρυσό (δεν φαίνεται καλά στην φωτό.) Φοράει μηχανισμό ETA 2824-2. Αδιάβροχο στα 50 m.

Τα Accutron ήταν η μεγαλύτερη ανακάλυψη της BULOVA τη δεκαετία του '60 και χρησιμοποιούσε την αντήχηση  συντονίζοντας δίκρανα  ως μέσο ρύθμισης του χρόνου.
Σήμερα έχει κρατήσει μόνο το σήμα, και χρεισιμοποιεί ETA μηχανές.

Εντυπωσιακό και το πίσω μέρος με ένα ρουμπίνι να δεσπόζει...(δεν φαίνεται στη φωτό)


Σε αυτή φαίνεται (δεν έχω βγάλει τη ζελατίνα απο το πίσω κρύσταλλο)


και πάνω στον καρπό μου και φόντο τα χορτάρια......


Οκ...αρκετά το έπαιξα έξυπνος.....δεν είχα ξαναακούσει τη μάρκα BULOVA..όλα τα στοιχεία τα βρήκα στο net... το ρολόϊ μου αρέσει πολύ αλλά θα ήθελα να ακούσω και τις γνώμες των ειδικών.............

Θεωρούνται καλά ρολόγια?
Η ΕΤΑ 2824-2 θεωρείτε καλή?
Ποιο θεωρείτε καλύτερο ρολόϊ το Hamilton slim που έχω ή το Bulova Accutron??

Αποσυνδεδεμένος SER

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6217
    • Προφίλ
Απ: Bulova review
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 08, 2009, 11:08:04 μμ »
Πολυ ομορφο και καλο ρολοι.Πλεον η Bulova ειναι της Citizen αλλα αυτο δεν ειναι κακο αφου την εχει αφησει να ειναι swiss made και να ειναι αρκετα καλα και ομορφα ρολογια.Μπραβο καλοφορετο και να το χαιρεσε ;)
                                                    Φιλικα
                                                      Ser
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 08, 2009, 11:13:44 μμ από SER »

Αποσυνδεδεμένος grecellin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3957
    • Προφίλ
Απ: Bulova review
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 08, 2009, 11:20:35 μμ »
Φίλε don καλοφόρετο και το bulova μετά το hamilton. Μου άρεσε ο ξεχωριστός σχεδιασμός του και σαν εταιρεία μου θύμισε ένα beneton φτιαγμένο από την bulova που φορούσα πριν 20 χρόνια.
Την bulova την έχω δει σε παλιές ταινίες με αμάξια και σε παλιούς αγώνες τένις σαν χρονομέτρη. Νομίζω πως γύρω στο 60 με 70 ήταν αρκετά ως πολύ πετυχημένη.
Το παρελθόν όμως πέρασε και το σημερινό ρολόι που σου έκανε δώρο η νονά είναι αυτό που έχει το ενδιαφέρον. ΕΤΑ 2824, όλο ατσάλι και κρύσταλο saphire από αυτά που είδα στις φωτογραφίες. Άρα μιλάμε για μια επιλογή που βαδίζει στον δρόμο της σιγουριάς και της ασφάλειας.
Η 2824 είναι σκύλος μαύρος. Σκέψου μόνο ότι μπαίνει και σε καταδυτικά ακόμα και 500 ή 1000 μέτρα wr  ;) . Πιστεύω πως είναι ένα ρολόι που θα βαρεθείς να το φοράς από αντοχή (Προς Θεού όμως ΟΧΙ κρας τεστ με βαριοπούλες   ;D )

(Σημ. Κάπου στο watchuseek τα ACCUTRON ήταν ανάμεσα στα "καλά κρυμένα μυστικά" δηλαδή ρολόγια που είναι υποτιμημένα από τον πολύ κόσμο αλλά αξίζουν πραγματικά να τα προτιμήσει κάποιος. Ελπίζω να σε έφτιαξα  :)  )
(Σημ. 2 Σε ζηλεύω λίγο γιατί και εγώ ψάχνομαι για ένα ACCUTRON να μου θυμίζει το παλιό μου-φοιτητικό- "by bulova" )

Αποσυνδεδεμένος svl

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10979
    • Προφίλ
Απ: Bulova
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 02, 2015, 10:04:43 μμ »








Αποσυνδεδεμένος Gemenakis

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 95
    • Προφίλ
Απ: Bulova
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 07, 2016, 01:58:48 μμ »










ομορφο ...και η bulova εχει ιστορια!!!

Αποσυνδεδεμένος georges

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8782
    • Προφίλ
Απ: Bulova
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 07, 2016, 02:00:30 μμ »
ομορφο ...και η bulova εχει ιστορια!!!



Κι ο δρόμος την δική του... :smoker:

<object codebase="http://download.macromedia.com/pub/shockwave/cabs/flash/swflash.cab#version=8,0,0,0" type="application/x-shockwave-flash" data="http://www.youtube.com/v/_xnFzF4ntfI" width="425px" height="350px"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/_xnFzF4ntfI" /><param name="wmode" value="transparent" /><param name="allowScriptAccess" value="never" /><param name="pluginspage" value="http://www.macromedia.com/go/getflashplayer"></object>




Φιλικά Γιώργος
Βοήθησε τον Φλίπερ να κρατήσει τον τίτλο του...Γίνε κι εσύ ΔΩΡΟ*, μπορείς!!!

  * ΔΩΡΟ  = ΔΩρητής ΡΟλογιών