Αποστολέας Θέμα: Η μικρη ιστορία ενος γκάβακα.  (Αναγνώστηκε 1647 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Alexandris

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 141
  • Seiko 7T59 is the worlds FIRST 1/100s Chronograph.
    • Προφίλ
Η μικρη ιστορία ενος γκάβακα.
« στις: Απρίλιος 19, 2009, 04:00:06 μμ »
Mετά απο λίγους μήνες στο forum και με την συμπλήρωση του εκατοστού post σκέφτηκα να σας διηγηθώ μια ιστοριούλα ενός γκάβακα με το όνομα Alexandris.  :supz:

Πρίν αρκετά χρόνια αγόρασα το πρώτο μου ρολόι.
Το Seiko που έχω στο avatar μου. Το καιρό εκείνο 1996 ήταν ο πρώτος αναλογικός χρονογράφος που μέτραγε τα 1/100s !!!  :respect:



Το ρολογάκι είχε πολλά complications και το χτύπησα στην επίχρυση έκδοση που για μένα το ομορφαίνει πιο πολύ.
Φυσικά το 1996 το μυαλό μου δεν πηγαινε καν στα αυτόματα και στα μηχανικά. Ανάθεμα και αν ήξερα τις διαφορές τους.

Αφου λοιπον το Seiko το έλιωσα στην κυριολεξία φορώντας το δώδεκα χρόνια σε θάλασσες βουνά ταξίδια κτλ αποφάσισα να προβώ σε δεύτερη αγορά.
Ήθελα κάτι διαφορετικό αλλα αυτή τη φορά με λουράκι.
Έτσι είδα ένα Tissot quartz πριν ενα χρόνο, το TXL Chrono .

Μου άρεσε η κομψή κλασσική σχεδιαση του και η καλη ποιοτητα κατασκευής του. (Κάπως με χαλάει η μικρή διαμετρος της κάσας του.)

Πρίν λίγους μήνες βρήκα το Forum μας.

Είχα αρχίσει σιγά σιγά να διαβάζω άρθρα περι αυτοματων και μηχανικών ρολογιών και άρχισα να κολλάω.  :smt101

Δεν σας κρύβω οτι μεχρι και πριν λίγο καιρό αν κάποιος με ρώταγε ΄΄πες μας μια καλη μάρκα ρολογιού΄΄ θα σας έλεγα η Rolex.
Δεν είχα ιδέα πόσες άλλες εταιρίες ΥΩ υπάρχουν.

Εδώ έμαθα και τα IWC για να καταλάβετε την μαυρη μου την τύφλα.  :dielaughing:

Αφου λοιπόν χάζεψα το forum σας αρκετά μου δημιουργήθηκε η τάση να προβώ σε αγορά μηχανικού.

Μιας και το Seiko λοιπον ειχε παλιώσει (σαν το παλιο καλο κρασι ομως. Δεν θα το αποχωριστω ποτε. Ισα ισα που το εστειλα και για επισκευή. Μετα απο 12 χρόνια σταμάτησε να λειτουργεί ο δείκτης των χιλιοστών.) και το Tissot δεν καλύπτει τις ανάγκες μου, αποφάσισα να αγοράσω κάτι καλό για τα δικά μου δεδομένα τσέπης...

Σκέφτηκα στην αρχή για το submariner της Tudor για το Aqua Racer (χρονογραφος) της TAG και για ένα Hamilton. (Αμερικλανιά το ξέρω.)
Τα παιδιά εδω στο forum μου εξήγησαν κάποια πράγματα και σας ευχαριστώ όλους.

Τελικά αγόρασα το ΤΑG aqua racer αλλα το απλό. Οχι το χρονογράφο. Ηταν πολλά τα λεφτά Άρη για τον χρονογραφο.
Ναι το ξέρω. Το TAG που πήρα είναι quartz.



Το πρώτο μου αυτόματο λοιπόν ήρθε λίγο αργότερα με αγορά μέσα απο ένα Εγγλέζικο site. Βρήκα ένα κλασσικό traditional Raymond και το χτύπησα !!!



Σε ένα μαγαζί φόρεσα ενα αυτόματο Tissot το Classic Le Locle Automatic Chronograph Valjoux II και το ένιωσα να χτυπά στο χέρι μου. Να χαιδεύει τον καρπό μου. Ανυπομονώ να αισθανθώ το Raymond.
Έπεσα πανω στο καθολικο τους πάσχα και θα αργήσει η αποστολή. Μέσα στη βδομάδα θα το έχω. 

Τώρα πια που το μικρόβιο έχει μπεί για τα καλά διάβασα στο Forum για τα Steinhart και μου κόλλησε ένα pilot και ένα Diver.

Αντε να δούμε που θα καταλήξει αυτή η τρέλα...

Πάντως σας ευχαριστώ όλους για την άμεση βοηθεια σας και για την άμεση ανταποκρισή σας στα Thread μου.
Όσο για τις παρεξηγήσεις κατα καιρούς που διαβάζω εδω μέσα... Έ! Φυσιολογικό είναι. Σε όλα τα Forums συμβαίνουν.

Πριν ανοίξουμε το δικο μας Forum μαζι με κάτι φίλους να δείτε σε ένα άλλο που ήμουν με home cinema προιοντα τι γινοταν. Όλοι έγραφαν ως ειδικοί και παντογνώστες !!!

Ομολογώ όμως πως εδώ έμαθα λίγα πραγματακια χρήσιμα και για τους μηχανισμούς και για την ΥΩ. Υπάρχουν φιλοι που το κατέχουν το άθλημα.

Αυτά τα λίγα λοιπόν και απο μένα.
Χρόνια πολλά (μιας και ειναι μια μέρα μετα την ανασταση που αρθογραφώ αυτο το Post.) και μας εύχομαι οτι καλύτερο.

Μπράβο στα παιδιά που εργάζονται σε αυτό το Forum.

Μαθαίνουμε πολλά. Το μεράκι και η αγάπη σας για τα ρολόγια φαίνεται μέσα απο τα άρθρα σας.  :applaus:

P.S.

Επειδή σε αυτή την κατηγορία δεν πολυκολλάει το Thread μου παρακαλώ όπως μεταφερθεί εκεί που πρέπει η αν πειράζει επειδή γλύφω πολύ ας διαγραφεί.  :dielaughing: :dielaughing:

Ευχαριστώ.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 20, 2009, 01:54:54 πμ από Alexandris »

Αποσυνδεδεμένος eisenberg

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2842
    • Προφίλ
Απ: Η μικρη ιστορία ενος γκάβακα.
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 20, 2009, 06:52:55 πμ »
Το ταξιδι σου/μας φιλε Alexandris ειναι στην αρχη ακομη!Ωραιο γραψιμο!
Αντε,σου ευχομαι και μ ενα omega συντομα που ξερω οτι σ αρεσουν  ;D

Αποσυνδεδεμένος konakis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4413
  • Rolex.
    • Προφίλ
Απ: Η μικρη ιστορία ενος γκάβακα.
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 20, 2009, 08:04:08 πμ »
xaxaxaxaxa...ωραίο βρε eis τα λατρεύει τα Ωάκια ο φίλος μας  :D
konakis.
Rolex,Panerai,JLC,Oris,Steinhart,Alpina,Citizen,Orient.

Αποσυνδεδεμένος omegasnik

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3142
    • Προφίλ
Απ: Η μικρη ιστορία ενος γκάβακα.
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 20, 2009, 08:09:48 πμ »
Το ταξιδι σου/μας φιλε Alexandris ειναι στην αρχη ακομη!Ωραιο γραψιμο!
Αντε,σου ευχομαι και μ ενα omega συντομα που ξερω οτι σ αρεσουν  ;D

Μεγάλο πειραχτήρι είσαι τελικά φίλε eis!

Φιλικά
Νίκος

ΑΚΑ justnik
όποιος πρόλαβε ...

Αποσυνδεδεμένος Alexandris

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 141
  • Seiko 7T59 is the worlds FIRST 1/100s Chronograph.
    • Προφίλ
Απ: Η μικρη ιστορία ενος γκάβακα.
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 24, 2009, 06:52:06 μμ »
Μην λέτε Ω μην λέτε Ω  :blah: